Marihuana - co se kolem ní děje?
Stanislav Penc, šéf východočeské organizace Strany zelených, stojí v čele zastánců dekriminalizace konopí. Zodpovědný stát by podle něho neměl uměle vytvářet oběti trestné činnosti a zisky pro mafii.
Za prvních 9 měsíců letošního roku policie kvůli marihuaně stíhá už čtyři stovky osob. To je v rozporu s nálezem NS, který tvrdí, že samotné pěstování marihuany není možné považovat za výrobu drog.
Zatím známe jen statistické číslo, ne konkrétní skutky. Ovšem dle zveřejněných 17ti případů v letošním roce na stránkách Ministerstva vnitra lze odvodit, že většina stíhaných jsou drobní pěstitelé nebo relaxační konzumenti. Zarážející je ovšem fakt, že Policie a Ministerstvo vnitra zveřejnilo jen zlomek ze 474 případů, tedy pouze 17 z nich.
Jak se změnila situace kolem marihuany od doby, kdy byl přijat tvrdší zákon, stíhající i držení drogy pro vlastní potřebu?
I přes upozorňování odborníků a samotných konzumentů, že tímto zpřísněním zákona dojde k vytvoření trhu s marihuanou, represivní novela zákona v roce 1999 byla přijata rozdílem pár hlasů. Tímto došlo také k prohlubující se názorové propasti mezi starší a mladou generaci. Do nedávna se všeobecně tvrdilo, že policie je ke kuřákům a samopěstiletům tolerantní. Ovšem toto tvrzení jasně vyvrací shora citovaná statistika. Tabuizace pohledu na konopí a s ním spojenou marihuanu je myslím přímý důsledek kriminalizace skoro třetiny mladé generace. Zákon vůbec nevzal v úvahu, že konzumace marihuany nevytváří závislost a nepřináší patologické jevy jako krádeže a další asociální jednání.
Co s tím dál?
Logická cesta je svěřit řešení problémů nejen okolo marihuany, ale všech látek způsobujících jiný stav vědomí nebo závislost do rukou odborníků, tedy psychologů, pedagogů, psychiatrů a sociologů. Politická reprezentace, jak je možné vidět z poslední 18-ti let, nedokázala o věci hovořit věcně, ale bohužel populisticky a mravokárně.
Existují studie, které říkají, že trestnost nikam nevede?
V poslední zprávě monitorovacího střediska pro drogovou situaci vlády ČR se konstatuje (jako již po několikáté), že represe je drahá a nepřináší tížené ovoce v omezení černého trhu, tím tvorbu mafií a rapidní snížení konzumentů, především tvrdých drog. Poukazuje také na fakt, že 30% objasněné pouliční kriminality spáchají právě narkomani závislý na tvrdých drogách. Paradoxní na tom je, že samotní narkomani vzhledem k prokazatelné závislosti na droze nemají mnohdy jinou možnost, jak získat na denní dávku. Takto by se zodpovědný stát neměl uměle vytvářet oběti trestné činnosti a zisky pro mafii.
Uspokojuje vás návrh TZ, který pro drogy na bázi THC navrhuje nižší, poloviční trestní sazbu?
Jde jen o návrh, který je právě v mezirezortním připomínkovém řízení. Na základě vyjádření některých zodpovědnějších poslanců a senátorů napříč politickým spektrem je zjevné, že toto není rozhodně konečná verze.
Jak by měl vypadat váš návrh dekriminalizace?
V podstatě jednoduše. Pěstuješ si, užíváš pro zdravotní nebo relaxační účely, nebudeš trestán. V případě, že prodáváš nebo dáváš dětem jsi trestně zodpovědný. To ovšem neznamená, že by se měla měnit státní politika v pohledu na látky měnící vědomí nebo poškozující zdraví. Státní politika musí být i nadále preventivní a musí jasně vysvětlovat mladé generaci, že nejlépe si je způsobovat pocit štěstí, radosti a uvolnění jinou formou než skrze marihuanu, tabákové cigarety, alkohol, prášky a tvrdé drogy.
Nezkrácený rozhovor pro Lidové noviny. Vyšlo 10. prosince 2007
Další i formace v pondělních lidovkách a na stránce http://www.kozy.cz/odkazyk.htm