Svět, jaký skutečně je

17. 09. 2010 | 22:15
Přečteno 4431 krát
Říkalo se za totality: "Okno do světa lze zakrýt. Novinami."

Teď nemáme cenzuru, a máme internet, ale najít pravdu o světě není snadné.

Každý ví, že internet a i některé noviny jsou plné výmyslů až nesmyslů, a jak poznáme co je pravda a co je propaganda?

Jedna metoda je se podívat na zdroj zpráv, pokud jsou uvedeny. Pokud někde vidím větu "Vědci v zemi XY objevili WZ .." tak to ignoruji a když se to opakuje často,ignoruji i takovou publikaci či website. I v populární literatuře máme právo na odkaz, a nebo aspoň na "Profesor XY z university WZ prohlásil,že ..".

Citované zprávy se totiž často liší od svých údajných zdrojů. Uvedu jen jeden příklad:

V novinách praví pan Bartoš, že Bill Gates přiznal: Vakcíny mají snížit populaci . Pan Bartoš vysvětluje: "Důvod, proč byl Gates ve svém projevu tak otevřený, je dán zřejmě výběrem publika. Přednáška se totiž konala v rámci konference TED (Technology, Entertainment, Design), což je elitní nezisková nadace ... Běžný člověk nemá šanci se na ně dostat, účastnický poplatek za konferenci je totiž šest tisíc dolarů". Spřízněné noviny Uvádí i video obsahující komentář a výňatky z té přednášky na exklusivní konferenci.

Skutečnost je, za každý si může to přednášku poslechnout, zdarma, a to i v originálu, i v Češtině ZDE

Dole je řádek : Subtitles Available in [ 27 languages (off) ]. Tam vyberte titulky v Češtině. Ještě lepši užití překladu, zvláště když se učíte Anglicky, je kliknout v vpravo nahoře "Open interactive transcript >>". Zase můžete v drop-menu vybrat Češtinu.

Když zdůrazníte myší (highlite) nějaký text, pak kdykoli něj kliknete, přednáška začne znovu a znovu od toho místa. Je to dobrá metoda cvičit poslech lepší, o to lepší, že (skoro) všichni přednášející jsou výborní řečníci, a nejen zajímavý ale i zábavní.

Samozřejmě, jak si můžete poslechnout Bill Gates, žádnou genocidu neplánuje. Pokud ano, tak to rozhodně nepřiznal :-). Ve čtvrté minutě své přednášky mluví o tom, ze zlepšení zdravotní péče v rozvojových zemích, sníží rychlost růstu populace. Zdravotní péče zahrnuje očkování a přístup k antikoncepci, ale ne povinnou či tajnou sterilisaci.

To, že menší dětská úmrtnost a urbanisace vede k pomalejšímu růstu populace vypadá paradoxně, ale brilantní presentace statistika Hanse Roslinga ukazují přesvědčivě, že je to pravda.

Přednášky jsou pořádané neziskovkou, kterou kontroluje Chris Anderson Narodil se v Pákistánu, vydělal peníze v kalifornii v internetových a media společnost, a když internetová bublina kolabovala, ztrácel 18 milionů dolarů denně, jak popsal v
TED talk o TED talks
. Zbylo mu dost, aby mohl koupit TED za 17 milionů dolarů a přetvořit je za neziskovku v roce 2002. Ani přednášející, ani překladatelé nejsou placeni. To může být neobyčejné, ale co je opravdu výjimečné je brilantní výběr řečníků. Mnozí jsou lidé, kteří založili něco co bylo překvapivě úspěšné, wikipedii,
Google, wikileaks, TED talks, Transparenci international ...

Jiné historky jsou o osobní krizi, která přiměla řečníka aby změnili svůj život a našli nový smysl života. To je i případ Andersona a nebo autorky bestselleru podle ně něhož byl natočen film který přijde do Česka v Listopadu

Zatím, z 800 přednášek, asi 130 bylo přeloženo do Češtiny asi 120 to Slovenštiny. Všechna ta čísla rostou každý týden. Ani přednášející, ani překladatelé nejsou placení. Každý překladatel vybere myšlenku o které se myslí, že 'stojí za to, aby byla v jeho zemi lépe známa'.

Zatím 736 překladatelů udělalo 11011 překladů do 78 jazyků.

Já jsem si vybral: Michael Specter: Nebezpečí popírání vědy . Je to o očkování, a nemocech, a o blízké budoucnosti. Podívejte se na to.

Nemusíte se vším souhlasit, ale určitě se nebudete nudit. TED nezastává žádnou ideologii. . Bjorn Lomborg , kterému se neprávem říká 'GO popírač'. Nepopírá problém s CO2, jen Vám vysvětlí, proč si myslí, ze se s tím nedá moc dělat a proč bychom měli utratit peníze na řešení jiných problémů. Mnohé jsou vskutku poučné. Tak třeba, v přednášce Alan Russell o regeneraci našich těl jsem se dověděl, že i známý problém 'stárnutí populace' může mít řešení. Není nezbytné, aby za 20 let byl jeden pracovník na dvacet důchodců. Alan to objasňuje na příkladu cukrovky. Dnes je to jedna z ochromujících a nákladných nemocí. Ale brzo může být možné jí předejít jednou injekcí, která obnoví přirozenou tvorbu insulinu. Podobně budeme jednou umět zatočit s jinými chorobami, jako je Parkinson nebo Alzheimer, kteře dnes dělají staré lidi často nefunkční.

Hans Rosling řekl v jedné za svých přednášek: "Nejsem ani pesimista, ani optimista. Jsem posibilista. Je dobře vědět co jsou skutečné problémy, a co jsou možná řešeni."

Po tom co jsem si poslechl několik TED přednášek, začínám se přiklánět od pesimismu k posibilismu. A cítím se líp. Zkuste to také.

Zde je úvodní stránka TEDu , kde si můžete vybrat přednášku podle tématu a ZDE jsou všechny přednášky organisované posle 'štítků' (tags).

http://www.ted.com/talks/tags

Petr Frish

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Emissary napsal(a):

Co po sobě zanecháš.

Autore,

cítím se také lépe, i když jsem pesimista nikdy nebyl. Bill Gates už dokázal hodně a jak je vidět, vydal se správným směrem. Je možné, že se své vize nedožije, třeba vstanou jiní bojovnici. Pokud "ideologie" IPCC poslouží tímto směrem, jen dobře.
17. 09. 2010 | 23:10

arnazach napsal(a):

Díky!

Co to proboha je "první zprávy" a "outsider media"?
17. 09. 2010 | 23:30

Pípa napsal(a):

Ne přečteno 115 krát, jak říká popis, ale otevřeno.
17. 09. 2010 | 23:34

sladký napsal(a):

Svět, jaký skutečně je je Bůh.
17. 09. 2010 | 23:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Každá iniciatíva umožňující emancipaci veřejnosti od vlivu oblbujících médií je chvályhodná.
18. 09. 2010 | 06:02

Zbyněk Matyáš napsal(a):

sladký blábol.
18. 09. 2010 | 06:03

Stan napsal(a):

Petře, snaha je to výborná a záslužná, šíření skvělých vystoupení charizmatických řečníků je potřebné, a divím se, že to nedělají ti, kteří jsou za to placeni z našich koncesionářských poplatků, ale chybí tomu jediné - kontext. Je zapotřebí, aby ty sladké řeči řečníků TEDu byly zasazeny do kontextu toho, jaký je jejich skutečný byznys, a co to znamená, dělat v Americe "charitu".

Arzanachu, http://www.prvnizpravy.cz je zpravodajský server Adama Bartoše (http://abbartos.wordpress.c...), pravicového novináře, který byl vyhozen z iDnes za odpor k LS a málo kritické psaní o Václavu Klausovi.

http://www.outsidermedia.cz je můj zpravodajský server, který se snaží podávat informace, o nichž se nehovoří v mainstreamu, a který spoluvytvářejí jeho čtenáři, většinou "outsideři" současného systému.

Přeji příjemný čtenářský zážitek při čtení obou tiskovin.
18. 09. 2010 | 07:11

Stan napsal(a):

A ještě k titulku:

Nemáte ten dojem, Petře, že okno do světa nám zavírají právě česká mainstreamová média? Zkuste si porovnat to, o čem se vede veřejná debata v Německu, Británii, Francii, Spojených státech, Rusku atd., s tím, jak nás informují naše média. U nás jsou to jen černá kronika, tisková prohlášení politických stran, debatní žvásty českých politiků a sofistikovaná skrytá píárka velkých firem a vládních institucí, okomentovaná stále stejnými "elitními komentátory", u nichž už po třetím komentáři víte, že nemá smysl číst nic jiného než titulek.

Všimněte si třeba, jak se v ČT informuje o stávkách v zahraničí. Je to vždy ve stylu: "Stávkující jsou proti potřebným vládním reformám, protože nechápou těžkou situaci svého státu, způsobuje to potíže ostatním a povede to k ještě většímu zadlužení..."
18. 09. 2010 | 07:52

PetrF napsal(a):

Stane,

Kdo je v Česku horší, zda mainstream nebo outsiders,
se neodvážím posoudit.
Blog čtenáře mého předřečníka,
http://blog.aktualne.centru...
je příklad nesmyslu v mainstreamu.

Ale srovnáním Českých a USA medií, které sleduji, bych řekl, že sa nám podařilo
i'dohnat a předehnat'
Co se týče:
" aby ..sladké řeči řečníků TEDu byly zasazeny do kontextu toho, jaký je jejich skutečný byznys, a co to znamená, dělat v Americe "charitu"."

Bych řekl:
Bdělost a ostražitost je na místě.o
Ale nestřílej od pasu.
Poslechni se pár těch TED přednášek a podívej se na jejich bios.

Jsou celkem jasné: Bezos, Gates, Page .. založili úspěšné byznisy, někteří
jsou známí umělci , vědci ..
To je právě na TEDu hezké, že nejsou anonymni.

Až si je poslechneš, napiš mě.
18. 09. 2010 | 08:28

Stan napsal(a):

Petře, já Tě nekritizuji, ani nestřílím od pasu. Jenom jsem přirozeně skeptický k lidem, jako je Gates, kteří vydělali miliardy na šuntu ne zrovna čistými metodami a jejich náhle probuzenému zájmu o charitu.

Ty přednášky jsou opravdu zajímavé, jejich překlady vysoce záslužné, teď by si to zasloužilo ještě opravdu kritickou oponenturu a rozbor tezí v těch přednáškách obsažených.
18. 09. 2010 | 09:30

PetrF napsal(a):

Stane, říkáš:

"teď by si to zasloužilo ještě opravdu kritickou oponenturu a rozbor .."

V tom spolu naprosto souhlasíme. Je pravda, že i Gates, (I Bezos) užívali nečistých metod. Ovšem nikdo nemusí užívat MS windows nebo Amazon. Já užívám Linux a nikomu to nevadí atd. Ani jeden z nich s byznesem co založili už nemá nic společného. Shrábli své miliardy a začali meditovat o životě.

Amerika je složitá země a některé charity a thinktanky dokonce konají dobro a myslí.
Mnohé ne. O tom jsem už psal:
http://tinyurl.com/cphbtm

Na ten kritický rozbor, na OM i zde, se těsím. Docela zajímavé komentáře jsou i na TEDu. Sice jen anglicky, ale za to vic civilizované :-)

Petr
18. 09. 2010 | 09:55

Li-Chang napsal(a):

Vypadá to, že současné noviny zakrývají okno do světa stejně, jako ty za "totality", JSOU TAKÉ TENDENČNÍ A SLEDUJÍ ZÁJMY SVÝCH CHLEBODÁRCŮ. POKUD JDE O INFORMAČNÍ PRAKTIKY NESHLEDÁVÁM PŘÍLIŠ VELKÝ ROZDÍL MEZI MINULOSTÍ A SOUČASNOSTÍ. Ta údajná svoboda tisku je fikce.
Stačí si v daný den přečíst všechny noviny a shlédnout televizní zpravodajství a snadno zjistíte, jak je mnohé protichůdné a tendenční.
18. 09. 2010 | 10:39

Elena napsal(a):

nečakam od nikoho správné spravy,

očakavam od ľudi správné spravanie sa,

informacie sú na to aby sa triedili, hlavu mame na ramenach na to aby sme mohli mať svoje vlastné usudky
18. 09. 2010 | 11:31

arnazach napsal(a):

Stan:
Dík za vysvětlení.

Můžete mi dát pár příkladů témat, jimiž se mainstream nezabývá a Vy ano? Děkuju.
18. 09. 2010 | 12:02

Colt napsal(a):

Petr Frish

díky za upozrnění na tato fóra i za odkazy.
V myšlenkově i morálně zaostalém Česku by bylo takového vzdělávání třeba jako soli.

Bohužel dostává přednost negace - všeho.
V čele máme negativizátora par exelence Velkého Kormidelníka.
18. 09. 2010 | 13:18

jogín napsal(a):

Nechcete dát text přednášky Michaela Spectera sem ma blog? Je to opravdu zásadní. A občasný referát o nelepších věcech z TEDu by neuškodil.
18. 09. 2010 | 14:07

jogín napsal(a):

Elena: Zjistit jak věci fungují v té záplavě dezinformací není vůbec jednoduché. Navíc je spousta věřících nějaké blbosti, kterou usilovně propagují.A snad neexistuje pitomost bez fanatických věřících. Není jiná cesta než skepse a to, co říká Specter- nikdo nemá právo na svá fakta. Čili- omyl je omluvitelný, lež ne.
18. 09. 2010 | 14:21

Stan napsal(a):

Arzanachu, mainstream určitě sledujete, tak si něco u nás přečtěte (na výběr máte přes 4000 článků od našich i zahraničních autorů) a uvidíte...
18. 09. 2010 | 15:46

Emissary napsal(a):

Stane, PetřeF,

když jste se tak shodli, povězte mi něco o těch nečistých metodách Billa Gatese. Velmi mě to zajímá. No jasně, už to vím, nemusíte. Když někdo vynalezne něco převratného a vydělá na tom hromadu peněz, pak používá nečisté metody. A ti, jež takovýto pokrok dělají, musí být po zásluze potrestání státní moci i velmoci, neboť jejich mizerný výdělek nemůže být v žádném případě zasloužený a konkurence si stěžuje oprávněně. A když ne, je třeba jí ten punc oprávněnosti dát a ty nezasloužené peníze sebrat a po právu je dát někomu, kdo si je zaslouží mnohem více.
18. 09. 2010 | 16:02

PetrF napsal(a):

Emissary napsal(a):

Stane, PetřeF,

když jste se tak shodli, povězte mi něco o těch nečistých metodách Billa Gatese.

Emisare,

Neznalost není chyba.

Ale presvědčení ignoramuse, že všechno ví:

" jasně, už to vím, nemusíte."

Chybou.

V USA je mnoho lidí, kterí vydělali biliony poctivě,
zakladatelé Googlu Page+Brin, Buffet, atd atd

Gates nevynalezl FUD, ani mnoho invovací v IT, ale prívedl FUD k dokonalosti:

Strach, nejistota, pochyby - Wikipedie - [ Translate this page ]
Roger Irwin řekl: „Microsoft brzy navázal na umění FUD od IBM a během 80. let používal FUD jako hlavní marketingový nástroj, dokonce více než IBM v ...
cs.wikipedia.org/wiki/Strach,_nejistota,_pochyby

http://www.scinet.cz/micros...

pěstování 'nečisté Javy', tajné financováňi SCO ..

Je těch špinavých taktik hodně.

Je na Vas, emisare, zda se chcete poučit.
18. 09. 2010 | 18:12

Emissary napsal(a):

PetrF,

hm, nevím, proč jste volil tak konfrontační tón, ale budiž. Můj příspěvek byl směrován na spory Microsoftu s vládou USA a EU, kdy soudy donutily Microsoft umístit na plochu OS MS Windows třeba ikonu výběru internetového prohlížeče a pokuty, které MS dostal.

Pravdou ovšem je, že všechno po éře DOSu začal Bill Gates a Microsoft. Vy máte třeba Linux, ale řeknu Vám jen jedno. Ten OS jsem měl na počítači 2 dny a letěl. Nebudu říkat proč, je to věc univerzálnosti systému. Nevím, co je na Javě nečisté, třeba to vysvětlíte. Tajné financování SCO, ale prosím Vás, to jsou jen dohady? Linux pro Microsoft není až takový konkurent, aby se musel shazovat, pominu-li cenu těchto produktů.

http://www.abclinuxu.cz/cla...
http://www.samuraj.cz/clane...

Co se týče marketingu FUD společnosti MS, zřejmě se nejedná o čisté praktiky, ale vznik třeba OS Linux, jako open source software, nemusí MS v konkurenčním boji chápat také jako fér.

OS Windows také není dokonalý, třeba Windows Wista je pro ..., Windows 7 mnohem lepší, XP zatím dokonalý, i když má také své mouchy. 3.1, 95, 98,2000 a další, to už je historie.
18. 09. 2010 | 18:55

Emissary napsal(a):

opravuji - Windows Vista je pro...., ten vydržel jen týden. :)
18. 09. 2010 | 19:44

Zdeněk napsal(a):

Pane, pokud žijete "v myšlenkově a morálně zaostalém Česku" a chcete česky psát, naučte se českou gramatiku, protože nad tou vaší se musí zhrozit nejden z těch "zaostalých" Čechů třeba jen se základním vzděláním. Nemyslete si, že když jste se rozhodl informovat ty české nevzdělance, což není nikdy na škodu ani v jiných zemích, že máte právo svým arogantním pohrdáním prznit a urážet krásný český jazyk. A to jen proto, že vynakládáte spoustu času pátráním po různých mediálních informacích, ale asi žádný k zopakování gramatických pravidel češtiny, které musí znát každý školák, aby prošel alespoň závěrečnou zkouškou na základní škole. Trochu pokory by neškodilo. By by vám jí "třeba jako soli".
19. 09. 2010 | 02:18

Béda napsal(a):

...Bilderberg, PNAC, TEA, TED, TC...

Čeho je víc a co je mocnější? Co je určující?
19. 09. 2010 | 07:12

PetrF napsal(a):

Emisare,

Omlouvám se za konfrontační tón
ALE :-)
nikdo by neměl odpovídat své vlastní otázky.
Omlouvám se (pokorně) i za gramatické prohřešky (Zdeňkovi i jazyku). není to "arogantní pohrdání" krásného 'čezký jazik :-)" ale jen zbytečný spěch.

K Emisarovým poznámkám:

Ani Linux ani MSwindows nejsou perfektní,
pro některé aplikace "video capture" ťřeba
je MS snažší, ale pokud jste Linux zkusil
před mnoha lety, doporučuji zkusit UBUNTU teď. Všechny OS se zlepšují.
Nechapu proč by měl MS chápat konkurenci od Linuxu jako unfair.

Popis na http://www.samuraj.cz není objektivní. Třeba:
Linux stojí o polovinu méně než Windows.
?? Linux je zdarma. VIZ http://www.ubuntu.cz/
Nechápu proč by měl MS chápat konkurenci od Linuxu jako unfair.
Java špinavá není, all MS pokus ji ušpinit byl:

Microsoft tried to "kill cross-platform Java" by growing the "polluted Java market," while a Sun Microsystems manager acknowledged that "Microsoft was smarter than us when we did the contract," according to newly released documents in the licensing dispute between the two companies.

http://news.cnet.com/Docume...
a víc:
http://www.google.com/searc...

SCO - ne 100% jisté, al pravděpodobné. Pro SCO samotné to nemělo smysl. Pro MS FUD kampaň se to velmi hodilo.

Open-source guru claims proof of MS-SCO link
http://www.zdnet.co.uk/news...

to= http://www.techdirt.com/art...
19. 09. 2010 | 07:58

Emissary napsal(a):

PetrF,

Jistě, Linux ani MS Windows nejsou dokonalé OS, jenomže Linux má k nějaké dokonalosti MS Windows ještě daleko. OS Windows není jen snazší, ale mnohem profesionálnější. Zkuste si třeba pod Ubuntu zahrát Call od Duty 2, COD4 atd. To asi nepůjde, že? Vlastně většina komerčních her nepojede. Kupte si do PC novou grafickou kartu, ale ovládače pro Linux k ní od výrobce nedostanete.

S Ubuntu jsem také přišel do styku a mohu říct jen jedno, než se s tím patlat, to dám raději 2 tisíce za Windows. A pak už nemám problém. Ubuntu se může hodit pro běžnou kancelářskou práci, ale pro široké profesionální použití není. Navíc u notebooků ničil pevné disky tím, že Linux nemá dobře ošetřené parkování HDD – příliš velká četnost.

Proč by mohla být konkurence Linuxu unfair? Z jednoduchého důvodu. Linux má odhadem tak 1 % zákazníků, Microsoft 98 %. Linux si nemůže dovolit být prodáván, protože by v konkurenci neobstál. Canonical Ltd. ví, co dělá. Poskytovat Ubuntu zdarma je jediná šance, jak prorazit. Až bude dost zákazníků, pak lze uvažovat o nějaké ceně, třeba o něco nižší, než stojí Windows. Jenomže to Microsoft nemůže dopustit. Je to velká firma a má zastoupení po celém světě, zaměstnává hodně lidí. Musela by omezovat stavy zaměstnanců a nakonec by mohla podlehnout tlaku konkurence, která by pak Microsoft mohla koupit za babku. Konkurenční boj malého s velkým, nic víc. A velký moc dobře ví, že se nemůže vzdát a malý to bude zkoušet. Přijde o málo a může získat moc. Čas zde nehraje roli.

Dále, Ubuntu není zcela zdarma, některé drivery si musíte koupit.

To ostatní, jež jste uvedl, je běžný konkurenční boj, který se někdy nemusí vyznačovat čistými metodami a probíhá ve všech oborech. Důležité je znát hranici. Skalp Microsoftu by zajisté chtěli získat mnozí, ale musí počítat s tím, že Microsoft se může účinně bránit. A není vyloučené, že preventivně může také zaútočit. Naopak, Microsoft ve svém oboru dosáhl téměř všeho, jen udržuje a inovuje, takže takovou motivaci nejspíš nemá. Bill Gates je prakticky venku a stará se o jiné věci. Microsoft jen z části vlastní, není tam na žádné výkonné pozici.
19. 09. 2010 | 17:40

Stan napsal(a):

Emissary,

jakou funkci u MS vykonáváte? Za tohle Vás šéfové moc nepochválí :)

Pane Bože, do kohos to duši dal!
19. 09. 2010 | 20:16

Emissary napsal(a):

Stane,

žádnou a šéfuje mi pouze stát a FÚ. :)
19. 09. 2010 | 20:28

zaonya napsal(a):

Pro autora: mohl byste si, prosím, aspoň opravit gramatiku? "Čeština", "angličtina", "americký" - to se česky všechno píše s malými písmeny. Děkuji.
20. 09. 2010 | 02:39

PetrF napsal(a):

zoaonya napsal(a):
--------------------
Pro autora: mohl byste si, prosím, aspoň opravit gramatiku?
20.09.2010 02:39:36
Bohužel už to opravit nemohu. Je to teď na aktuálně.cz serveru.
Ještě jednou se omlouvám a slibuji, že se polepším.

Zdeněk napsal(a)
----------------
19.09.2010 02:18:51
A to jen proto, že vynakládáte spoustu času pátráním po různých mediálních informacích,

Zdeněk má pravdu. Jsem informační adikt, už od mládí. Ale polepším se. Strávím teď méně času googlováním a budu si opakovat českou gramatiku. Žil jsem delší dobu v cizině...

Vy, Emisare jste úplný opak. Měl by ste víc Googlovat, než něco napíšete.
Jak to řekl Specter ve svém talk, máte právo na svůj názor, ale ne na svá fakta.

Podíval jsem i na Vaše příspěvky k předchozímu blogu čtenáře a můj závěr je,
že víte velmi málo o vědě a ještě méně o historii počítačů.
Toto je poslední odpověď na Vaše představy o počítačích. Není to téma blogu a tak si půjdu radši opakovat češtinu.
`
Emissary napsal(a):
-------------------
Pravdou ovšem je, že všechno po éře DOSu začal Bill Gates a Microsoft.
18.09.2010 18:55:11

Dám Vám jen pár linků pro začátek.

MS nevymyslel Window based GUI (jen se trademarked to jméno :-)
http://www.experiencefestiv...

Ani mnoho jiných inovací. Jistě že nějakou práci taky udělali. Linux býval těžší.

Počítače:

krátká timeline
http://design.osu.edu/carls... short timeline

podrobná timeline
http://www.computerhistory....
http://www.computerhistory....
http://www.computerhistory....
http://www.computerhistory....
Microsoft released Windows amid a $10 million publicity blitz.

I kdyby Canonical soutěžil nulovou cenou (proprietary drivers nejsou část Ubuntu),
to snad není unfair konkurence?
Ale je to docela jinak. Linux, i Internet, vlastně začali v Evropě:


Root.cz » Texty » Historie operačního systému GNU/Linux
Historie operačního systému GNU/Linux

"Pokud netušíte, jak vznikl Linux a co má společného s GNU, přečtěte si následující článek"

V roce 1983 byl založen projekt GNU, jehož cílem bylo vytvořit nový operační systém unixového typu, který by byl složen jen ze svobodného software
http://www.root.cz/texty/hi...

globální oteplování

GO není výmysl politiků. Je to fakt. Get over it. Podívejte se na toto video:

Sally Ride on Climate Change
http://videos.howstuffworks...
20. 09. 2010 | 08:04

Emissary napsal(a):

PetrF,

pravdou je, že jsem měl napsat: všechno pořádného po éře DOSu, co se týče operačních systému, začal Bill Gates a Microsoft.

Historii počítačů sem vůbec nepleťte, nebyla o tom řeč. To jste si jen připojil, abyste vyvázl lépe.

Další pravdou je, že jsem googloval mnohem dřív před Vámi, speciálně i o GO a velmi dobře Vím, co Globální oteplování je. Nepotvrzená teorie objednaná a využívána politickými představiteli k dosažení jistých ekonomických cílů, to GO je. Navíc při jejím vzniku se uplatňovaly různé podvodné praktiky. Nagooglujte si to.

Ano, povídejte dál. Internet začal i v Evropě, ale dřív v USA, byla to armádní síť, až později byl uvolněn pro civilní účely.

Stan,

Stejně se mohu zeptat já Vás:

Pane Bože, do jakého stanu to´s duši dal?
20. 09. 2010 | 10:20

PetrF napsal(a):

Jak jsem již napsal:

Neznalost není chyba.
Ale presvědčení ignoramuse, že všechno ví,
chybou je.

Omlouvám se za svou omluvu.
Konfrontační tón byl na místě.
20. 09. 2010 | 14:35

Pavel napsal(a):

co nás čeká, když hybateli tohoto světa jsou lidé, kteří nadokázali nic, kromě toho že se stali bohatými? Je toto měřítko skutečně obrazem důvtipu a prospěchu lidské společnosti? Jak jinak se lze dobrat bohatsví, než tím, že si přisvojím dílo svých zaměstnanců zaplatím jim pakatel z toho co jsem na jejich práci vydělal? myslíte že člověk schopný takového podvodu na lidech je ta pravá osobnost které bychom si měli vážit?
25. 09. 2010 | 22:57

PetrF napsal(a):

Pavle,

"Je [bohatství] měřítko skutečně obrazem důvtipu a prospěchu lidské .."

Většinou není, zvláště ne v Česku a jiných postkomunistických zemích,
ani v USA v době pirátského kapitalismu. Robber baron, jako Rockefller,
získal peníze bezohledně, nevykořisťováním, ale monopolem který by dnes byl v
USA nezákonný), ale pak, jako Gates, se dal na skutečnou filantropii.

Vážím si ho méně než i třeba zakladatelů firmy Google, ale trochu si u mě
šplhnul, když začal s filantropií.

Google se (zatím) chová slušně, a své zaměstnance spíš rozmazluje. Viz
http://www.google.com/searc...

Svět i není černobílý, a háze bohaté do jednoho pytle je stejná cyba jako házet chudé do jednoho pytle. To neděláme - asi protop,že je známe líp :-).
HEZKÝ PŘÍKLAD odpovědi je zde (brzy i v češtině)
http://www.ted.com/talks/la...
26. 09. 2010 | 07:17

Ayala19SAUNDRA napsal(a):

freelance writer
02. 09. 2011 | 04:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy