Nejasnosti kolem prostituce versus její zdanění
Aby nedocházelo k omylu počestného cestujícího nebo turisty s penzionem jako ubytovacím zařízením, liší se tyto „Penziony“ tím, že zpravidla bývají nenápadně „nápadně“ podsvíceny červeným, případně fialovým či jiným intimním světlem v ještě méně nápadné červené „lucerničce“. Někdy se lze také setkat s honosným názvem „Saloon“, avšak i tento název muže být pro počestného člověka matoucí. Omyl však zjistí záhy po vstupu do tohoto zařízení.
Z výše uvedeného vyplývá, že u nás neexistují ani „bordely“ (pokud ano, pak se nevztahují na zmíněnou problematiku, ale problematiku zcela odlišného, zpravidla byrokratického, ekonomického, případně politického charakteru), nejsou ani tzv. „veřejné domy“ či „domy lásky“, což by mohlo vzbuzovat dojem, že u nás prostituce neexistuje. Omyl. Prostituce existuje, žije svým klidným, bohatým obchodně-erotickým duchem, to vše navzdory tomu, že prostituce není u nás legalizovaná, což jinými slovy znamená, že je nezákonná (pak i v tomto případě platí, že se jedná o bordel). A světe div se, nikomu to z politiků (kromě VV) nevadí, nikoho to nezajímá, nikoho to nepohoršuje, zkrátka je jim to šuma fuk!
Prostituce sice poskytuje ne málo dívkám či ženám slušný zdroj příjmu, ale současně z toho mají ještě výnosnější byznys majitelé těchto zařízení. I toto podnikání má však své rizika. Je sice pravda, že statistika nevykazuje nějaká mimořádná čísla nákaz z pohlavních chorob z tohoto prostředí, nicméně nebezpečí z nákazy HIV, příp. AIDS ani zde není vyloučeno ( i když se lze nakazit třeba v divadle či kdekoliv jinde). Pravda, je to osobní věc a riziko každého klienta či „sexuální pracovnice“, případně majitele, ale z hlediska závažnosti z následků takového onemocnění přece jen nejde o žádnou kopřivku či zvýšenou teplotu. Že si platí nemocenskou, resp. dávky na sociální zabezpečení, je nasnadě.
Mezi další zápory těchto existujících sexuálních služeb patří ne vždy bezúhonná klientela. Je nemálo případů, že tato zařízení navštěvují lidé ze závadného prostředí, např. podsvětí, kriminální galerie, mafiánského prostředí a pod. V praxi to znamená, že se zde odehrávají jisté nezákonné transakce, od praní peněz až po sjednávání vražd aj.
Pomineme-li všechna zmíněná negativa v tomto druhu podnikání, nejpodstatnější na tom je skutečnost, že toto podnikání (provozování penzionu jako ubytovací služby) je sice legální, ale již méně či vůbec není legální skutečná náplň činnosti tohoto podnikání. Jak jsem zmínil, nikoho tento stav nevyvádí z míry, spíše naopak. „Vláda rozpočtové odpovědnosti“ ve snaze naplnit státní rozpočet a snížit státní deficit zvyšuje DPH, škrtá výdajové položky, omezuje příspěvky, přídavky a činí jiná opatření na úkor občanů, ale vůbec se nezajímá o možné miliardové příjmy z tohoto druhu podnikání, tedy z prostituce. Nevím, na kolik je odhad J. Rusnoka relevantní, ale jeho odhad 10 miliard korun (ale i méně) ročně vybraných na daních z prostituce zas není částka zanedbatelné. Zvláště, když jak jsem zmínil, se potřebné peníze tahají z kapes obyčejných lidí.
Někteří politici ODS a TOP 09 (se STAN včetně), na návrh svého koaličního partnera Věcí veřejných na zdanění prostituce reagovali pobaveně a jeden z mála rozumných (!) návrhů VV považují za frašku a tomuto návrhu se vysmáli. Premiér Nečas k tomu zaujal pozoruhodný postoj, když se vyjádřil, že: „...stát není pasák, aby z prostituce těžil“. To jenom občané jsou ti, ze kterých může vláda tahat (těžit) peníze podle libosti. Že se tedy na prostituci, kromě jiného či především finančně (na daních) těžce doplácí, je mu zcela lhostejné, stejně jako dalším posměváčkům z ODS a TOP 09.
Snad mají v něčem politici pravdu. To když možná myslí na ty „pracující ženy“ (alias sexuální pracovnice) které, kdyby nedělali to co dělají, byly by nejspíše na dlažbě, zvýšili by tak o nějakou tu desetinu procenta podíl na nezaměstnanosti v ČR. Nechápu však názor, že by prostituci nebylo možné považovat za řemeslo, když se toto, jak se říká „nejstarší řemeslo světa“ (provozované po celá tisíciletí) evidentně u nás provozuje a v řadě západních zemích je za řemeslo považována. Nebo se jen politici stydí přiznat, že prostituce u nás existuje? Tak to by bylo opravdu k smíchu. Lze-li totiž za řemeslo, resp. podnikání, považovat např. jasnovidectví, předvídání z karet, koule či ruky a jiné pochybné iluzionistické a intrikářské počiny, proč ne prostituci?
Přesto z toho všeho je patrné, že z pohledu vládních politiků není o prostituci zájem. Alespoň co se legislativy, případně daní týká (jejich osobní zájem o ni mi není znám). Skoro by se dalo říci: jak velkorysé! Jenže při vědomí kroků vlády, která bezmezně drancuje peněženky občanů je to postoj, řekl bych přinejmenším krajně nezodpovědný, ne-li trestuhodný! Vyvolává to totiž dojem, že nelegální prostituce jako podnikání (jinak také sexuální služby), má v české kotlině „na růžích ustláno“.Zato takoví řidiči nákladních vozidel a další si pěkně provětrají peněženky, aby posílili rozpočet ministerstva dopravy, aby se mohly opravovat dálnice a silnice, lidé zaplatí poplatky u lékaře a v nemocnících, aby se posílil rozpočet na zdravotnictví a tak bych mohl pokračovat. O korupci a jiném rozhazování peněz raději pomlčím!
Ale to jsme zase na začátku problémů, na které neustále (nejen já) upozorňuji: šetří a omezuje se všude tam, kde by se až tak urputně nemuselo. Tam, kde peníze trestuhodně a zcela evidentně a legálně protékají mezi prsty, zůstávají nepovšimnuty. A když se na ně poukáže, vláda mlčí, nebo se směje. Kdy už dostanou ministři, potažmo vláda a ostatní politici rozum a budou hledat zdroje tam kde jsou a na které se neustále upozorňuje? Když šetřit prosím, ale tam, kde dopad na občany není tak citelný zvláště, jsou-li jiné zdroje na dosah! A to si koaliční vláda říká, že je rozpočtově odpovědná! Rozpočtově snad, odpovědnost za ekonomicky zdevastovaný stát a stav životní úrovně občanů jim je však úplně, ale úplně lhostejný!
Jiří Baťa