Posviťme si na strašáka EET, možná se přestaneme bát
Elektronická evidence tržeb (EET) je, zvláště po svém schválení minulý týden, velkým strašákem mnoha malých podnikatelů. Bojí se investic do nového systému, které by je mohly položit na lopatky, zneužití dat, která od nich EET bude sosat, závislosti na internetovém připojení... Čas ale na toho bubáka posvítí a možná ukáže, že obavy byly přehnané a nafouknutá bublina splaskne.
S modelem EET tak, jak je aktuálně nastaven, se zcela neztotožňuji. Myslím, že kdyby stát raději snížil sazbu DPH na výstupu pro hostinskou činnost, udělal by lépe, než když podnikatele začne sledovat a pokutovat za jejich chyby. Místo strachu a nesouhlasného kroucení hlavou mohli být podnikatelé motivováni k poctivému jednání.
Od tohoto týdne ale nezbývá než přestat ztrácet čas nesouhlasem, který nic moc neovlivní. Na místě je začít se věnovat růstu a posunu vpřed. EET mohou podnikatelé přijmout jako výzvu a modernizaci svého oboru.
K mé práci nepatří jen prodej pokladních systémů, ale také jejich aktivní využívání v praxi - kupříkladu v našem olomouckém bistru Arktic Casual Food.
Z vlastní zkušenosti vím, že si podnikatelé nepořizují moderní pokladní systémy pouze a primárně kvůli EET a z pocitu donucení. Slibují si od nich hlavně detailnější přehled nad provozem svého podniku. Obvykle přínosy chytrých pokladních systémů ocení nejenom majitel, ale při každodenním provozu i personál a ve výsledku také zákazník. Personálu se uvolní ruce a zpřehlední pracovní postupy, host získá rychleji to, co si objednal a při placení nečeká otravně dlouho na účet.
A tak si říkám, že se z nouze ctnost může nakonec stát vítaným pomocníkem v businessu a strašák se možná promění ve spolehlivého partnera.
Jakub Krištof
(Autor je spolumajitelem společnosti LORIKA CZ, která se zabývá mj. prodejem pokladních systémů, a také majitelem bistra Arktic Casual Food)