Letošní volby - absence témat, kauz, plytkost i ustrašenost. Někde ale přece jen někomu o něco jde
Letošní komunální volby jsou ale velká nuda. Především v mnoha menších městech se vyznačují nic neříkající plytkostí, nejasností a neurčitostí. Doprovází je absence témat, kauz i ustrašenost. Je sice mnoho stran, ale většina politických subjektů je od sebe k nerozeznání. Zoufale schází témata i kauzy, o které přitom není nouze. Jen v Trutnově lze příkladů uvést nespočet – od upřednostňování stále stejných firem při veřejných zakázkách, provázanost s jednotlivými firmami přes žaloby na veřejnoprávní televizi a opozičního zastupitele, až po podivné okolnosti při pronájmu obchodu ve vlastnictví města synovi jednoho z radních či obhajobu bourání historického domu bez povolení. Všichni chtějí ale před volbami krásné město, ve kterém se dobře žije a pěkné náměstí což znamená, že město vzkvétá a je nejlepší.
Za nás ale bude ještě lepší - více vzkvétat a bude ještě více sportovní a kulturní než doposud. Až z toho pozitivismu mrazí a připomíná to časy minulé se světlými zítřky. Pravda, občas se někde nějaké téma objeví, třeba že nám utíkají lidé z měst, některé stavby se nepovedly a není vše úplně v pořádku, ale dále se vše odvíjí jakoby podle předem napsaného scénáře a ve znamení bezbřehé plochosti. Většina subjektů se snaží vypadat v kampani co nejseriózněji, hlavně aby se nikde neobjevil stín negativismu. Komu může takový stav a vyprázdněná témata s nespočtem různých sobě podobných subjektů nahrávat? Především současným vládnoucím koalicím a stranám v regionech, které ještě více posílí. Vše běží jaksi samospádem a vytváří dojem, jakoby už mnohé bylo předem rozdané a domluvené. Možná se máme prostě jen dobře. Nejlépe, jak jsme se kdy v dějinách lidstva měli.
Sever a jih - dva odlišné světy
V roce 2008 vyjadřil Náčelník Václav Havel obavy, aby městská zástavba nezničila Open Air Festival TrutnOFF tak, jak zničily tanky Varšavské smlouvy Pražské jaro. Jak známo, pod horami udělala trutnovská radnice z většiny festivalových pozemků komerční zónu a stavební parcely.
Střih. Je před volbami 2018. Zatímco jižní Piráti si rovnou dali do svého programu podporu přesunu festivalu TrutnOFF na nová teritoria v Brně a jejich lídr se soukmenovci z pirátské paluby se jasně vyjádřili pro přesun našich wigwamů na nová loviště k Sun River, ti severní trutnovští pod horama neudělali nic, co by napomohlo tomu, aby festival případně zůstal na svém původním a tradičním místě. A jen opakují odposlouchané fráze autoritativního vedení trutnovské radnice a jejího starosty (ODS). Neinformovanost, pomluvy a vytváření pocitu závisti jsou jejím kořením.
A zatímco na jihu se k podpoře možného přesunu veřejně vyjádřili i ODS, TOP 09, Zelení, Žít Brno a ANO, včetně primátora, a proti jsou jen komunisté (což je v pořádku), pod horami je ticho po pěšině. Až na pár drobných výjimek se všechny strany tváří, že se nic neděje. Problém neexistuje. Festival je pod horami tabu. Téměř všechny politické subjekty tím sedly na lep dlouhodobě vládnoucí garnituře, které se takové téma před volbami přirozeně vůbec nehodí. Staly se součastí jejich hry a mlčením ji spoluvytváří. Nebo-li slovy Paula Coelha „chceš-li člověka ovládnout, vyvolej v něm strach“.
Nic nového. Ať se nám to líbí nebo ne, politika s festivalem souvisí. A stejně jako dříve i nyní jsou způsoby, jak leccos ztížit nebo znemožnit. Svoje věci si budeme i nadále dělat po svém, bez ohledu na to, co se oficiálně vyznává, kdo kde komu vládne a co můžou přinést.
A mezitím co je na jižních teritoriích zájem, vůle a chuť se domluvit, pod horami v Trutnově se z radnice podávají žaloby na veřejnoprávní televizi za reportáže související nejen s festivalem. A to, jak známo, válku s médii ve svobodných zemích ještě nikdy nikdo nikde nevyhrál. Bez ohledu na to, jestli to je na severu nebo jihu, či je-li jejím účelem jen zastrašit. To, že takové praktiky městu ani jeho atmosféře nemůžou přinést nic dobrého, je více než zřejmé…
Martin Věchet
Autor je zakladatel Open Air Festivalu „TrutnOFF“ a občanský aktivista