Žurnalistika je velmi starodávná disciplína. Už ale dávno není hrou pouhých slov
Kde je policie krátká nebo kauza zasahuje i do řad samotných policistů, bojovníci za pravdu musí zasáhnout. Malá skupina investigativních novinářů působících na našem území často efektivně zveřejňuje skrytá podloubí české politiky. A jak se ukázalo v posledních dnech, ne každému jsou praktiky novinářů po chuti. Kauza Babiše juniora zase ukázala, nakolik lidem vadí zásahy do soukromí. A kolik lidí rádo zapomene, že byl v sázce veřejný zájem.
Někdy zkrátka musí novináři sáhnout po neetických praktikách. Ono to totiž jinak nejde. Když se potýkáte s kriminálníky, musíte často zvolit taktiky jim vlastní. A kolikrát je velmi obtížné stanout u spravedlivého soudu bez přímých důkazů. Vývoj technologií se promítl i do investigativní žurnalistiky. A tak novináři využívají skryté kamery a mikrofony. Ačkoliv se nám tyto praktiky příčí, s využitím těchto technologií můžeme efektivně odhalit pravdu. Protože jinak je to jen slovo proti slovu. A musíme být vděční těm statečným, kteří se nebojí využít i méně standardní vyšetřovací metody. Možná kdybychom žili v zemi, kde stačí o pravdu požádat a obviněný ji radostně vysype z kapsy, byla by novinařina neposkvrněnou profesí. Ale pořád jsou techniky našich novinářů přijatelné. Horším podmínkám musí novináři čelit například u kamarádů našeho prezidenta.
Rusko je zemí, kde je zaměstnání novináře jedním z nejrizikovějších. Hned po ochrance prezidenta a queer aktivistech. V Rusku totiž platí rudý zákon. Zákon, že jakékoliv vyřčené slovo může být, i s autorem, velmi rychle odstraněno. A ne náhodou se náš pan prezident často nechává inspirovat právě aktivitami sibiřské velmoci. I nenávist vůči veškerým novinářům si vypůjčil od Ruska.
Jakmile se v naší společnosti opakují útoky na novináře, musí nás to znepokojovat. Je to totiž útok na nás všechny. Na svobodu slova. Na demokracii. Přece kdo jiný se nám snaží zprostředkovat pravdu. I když se nám kolikrát zdá, že se v pavučině medií ztrácíme. Nesmíme klesat na mysli a kriticky třídit informace. A pokud vás znepokojila vražda Jana Kuciáka a nebo vražda novináře na tureckém konzulátu, nejste v tom sami. I když se novináři netěší podpory z hůry, pořád jsou tu občané, kteří věří v poctivou novinařinu.
Zmíním slova pana prezidenta: Novináři nejsou vyšetřovatelé, prokurátoři ani soudci. V tomto musíme s panem prezidentem výjimečně souhlasit. Novináři jsou totiž víc. Jsou hlasem demokratických procesů. A hlasem pravdy. Za pravdu se totiž každý nejvíc zlobí. Buďme vděční za systém brzd, který novináři nabízí. Bohužel i politici potřebují své hlídací psy. Jak jinak mohou občané posoudit, zda politik lže a dodržuje své sliby? A sliby se mají plnit. Nejen o Vánocích.
Martin Novotný
Stavební manažer, ekonom a knihomol