Orbán zase dělá potíže
Jisté je, že Orbán je v Evropské unii nepříjemnou osinou, která záměrně dělá neustálé potíže s cílem ji rozleptat.
Členství v Evropské unii je dobrovolné. Nebylo by proto načase, aby Maďaři buď změnili svého vůdce, nebo udělali referendum o vystoupení z Evropské unie? Neboť ani Evropská unie, respektive její euro-občané, nemají zájem na tom se neustále dohadovat a přetahovat s Orbánem o každé rozhodnutí.
Členství ve společné alianci EU a NATO přináší výhody i určité oběti; avšak pokud někdo chce čerpat pouze výhody, a nechce se dělit i o nevýhody, potom nemá v takovém uskupení co dělat. V této situaci by zřejmě bylo nejlepší, aby Maďarsko z Evropské unie vystoupilo, neboť s lídrem typu Orbána bude vždy zdrojem konfliktu a vnitřních sporů a napětí v EU.
Jako analogie může se posloužit zkušenost, jak tomu bylo v době vznikající nové demokracie po sametové revoluci v případě Československa, kdy Vladimír Mečiar stále dělal potíže, až nakonec došlo k rozdělení Česka a Slovenska. Naštěstí včas a naštěstí klidnému rozdělení. Nicméně si neumím představit, jak by se společné Československo vyvíjelo, pokud by v každém jednání po "sametu" dělal Mečiar potíže. Nakonec by – přesně podle pravidla rozděl a panuj – možná rozbořil nejen dobré vztahy mezi Čechy a Slováky, ale i existenci klidné a mírové dohody o rozdělení. Proto rozdělení Česka a Slovenska na samostatné státy v tomto případě bylo jediným řešením, i když to bylo nejenže velmi smutné, a z hlediska státotvornosti a bezpečnosti územních celků jistě i nevýhodné, neboť separatismus nikdy nepřináší nic dobrého, už proto, že větší územní celky mají, narozdíl od malých států, z hlediska vnější bezpečnosti lepší schopnost se bránit a nestát se kořistí predátorů.
Nicméně, neustálým dohadováním a konflikty uvnitř EU, byť vinou jediné osoby, jako je nyní Orbán, je lepší tuto osobu odstřihnout zcela od vlivu, a to i za cenu odstřižení celého Maďarska, pokud bude Viktor Orbán stále oním rušivým elementem v Evropské unii a bude-li mít i nadále podporu maďarských voličů.
Maďarsko v této situaci může představovat vážné bezpečnostní riziko pro celou Evropskou unii právě tím, že se mu podaří rozhádat a rozdrobit celé společenství. A to, dle mého soudu, nemá smysl riskovat a je lépe obětovat Maďarsko než celou Evropskou unii, a tudíž i bezpečnost celé Evropy ve prospěch totalitárního, zfanatizovaného Ruska a jeho snahám rozpoutat, nedej bože, světovou válku.
Vždyť je zřejmé, že psychopatickému vůdci Putinovi, podobně jako Hitlerovi, právě o toto jde, a hledá vhodnou záminku. A Orbán je, zdá se, jedním z Putinových bílých koní.
Zdenka Ulmannová