Tak nám mají v Brdech postavit radar...

27. 11. 2008 | 17:57
Přečteno 7125 krát
Tak nám mají v Brdech postavit radar. Už byla napsána řada úvah a proběhla řada diskusí, mj. i zde na blozích Aktuálně.cz. Jak se k celému souboru problémů postavit? Osobně vidím tři aspekty, o nichž je třeba přemýšlet. Nebudu volit odborný styl a vyhnu se pokud možno co nejvíce odborným termínům.

Aspekt politický
Kdo je naším spojencem? Komu můžeme důvěřovat? Půjde kvůli nám někdo do konfliktu, nastane-li kritická situace? Jak se budou chovat cizí vojáci na našem území? Opravdu se chceme vymanit z dopadů Jalty?

Otázek si lze položit mnoho. Každý z nás si odpoví podle své letory a politické orientace. Tak kupříkladu já jsem pro radar. Bez nadšení – jistě kolem něj a posádky vznikne celá řada problémů. Vojenského útoku na radar v době míru se nebojím – vojenský útok na cizí území členského státu NATO by byl praktickým vyhlášením války. Teroristický útok na radar nás v podstatě nijak neohrožuje a je v podstatě záležitostí našich a spojeneckých tajných služeb. Nechtít radar – to je také politicky legitimní. Žádný z těchto postojů nemá automatickou přednost, vyplývající z jakéhosi přirozeného práva.

Aspekt vojenský
Bude radar fungovat tak, jak má? Jsou jeho parametry přiměřené? Co všechno je schopen dělat? Bude systém schopen skutečně sestřelit nepřátelské rakety? Je mi líto, ale na tyto otázky odpověď nemáme a mít nebudeme. Možná za 20 let. Takové informace se prostě nesdělují. Je svrchovaně pravděpodobné, že radar je schopen splnit zadané úkoly. Systém vojenského přejímání včetně vojskových zkoušek při zavedení zbraně do armády je dosti přísný a zkoušky radaru jsou celkem snadno proveditelné, problematičtější je asi raketová část. Nedovedu si dost dobře představit spiknutí, které by ozbrojeným silám USA dokázalo prodat nefunkční zbraně a dosud jsem o takovém případu neslyšel. Ze zveřejněných údajů se toho moc vydumat nedá. Nelze očekávat, že nám jako veřejnosti někdo poskytne úplné a pravdivé údaje.

Aspekty technické a technická rizika, související s radarem
Kupodivu, vyjádřit se k této otázce je nejsnadnější. Tak, jak aplikační – vojenské aspekty lze utajit, technický vývoj radaru neprobíhá ve vzduchoprázdnu. Školy vychovávají odborníky, na základních principech se již dlouho nic nezměnilo. Základy – asi nejznámější příručka: Radar Handbook by Merrill I. Skolnik (Author) (ale pozor: "The basic concept of radar is relatively simple even though in many instances its practical implementation is not..."). Mění se technologie, opouštějí se vakuové prvky, zlepšují se polovodiče. Elektronky bylo možno pulsně velmi přetěžovat, to si polovodiče líbit nedají. Takže elektronkové systémy měly velké výkony v impulsu, u polovodičů rostou spíše střední výkony (ty ovšem „pečou“). Již mnoho let jsou známy i všechny potřebné principy číslicového zpracování signálu. Celkem nic na tom není, v teorii se místo Laplaceovy transformace používá z-transformace. Co to všechno umí? Hodně. Podívejte se třeba na Adobe Photoshop. Vymaže červené oči, „zaostří“, upraví gama křivku, přisvětlí, změní kontrast. Tyto znalosti tajné nejsou, proto lze řadu parametrů odhadnout.

Napájení základny
Vyskytla se celá řada dohadů, jak bude základna napájena. Mezi „odpírači“ je poměrně populární názor, že bude napájena atomovým zdrojem, odvozeným od reaktoru ponorky. Přiznám se, že toto řešení si v obydlené krajině vůbec nedovedu představit. Myslím, že s povolováním by nastaly takové problémy, že by to stavbu v podstatě zablokovalo. Podle dosud zveřejněných údajů by k napájení radaru měly stačit jednotky MW. Dále je potřeba nějakého výkonu na topení, klimatizaci a další účely v pomocných provozech. Tyto výkony jsou bezproblémově dostupné z energetické sítě a zálohovat je lze dieselagregáty. Takové dieselelektrárny jsou celkem běžné a pro srovnání se jedná o výkon asi tak pořádné lokomotivy. Problém vysazení sítě do naběhnutí generátorů lze řešit pomocí UPS, které jsou pro tyto výkony dostupné a používají se např. v telekomunikacích a hostingových centrech. Z hlediska celkových potřebných výkonů se nejedná o nic mimořádného a nedosažitelného klasickými prostředky.

Ekologie
Existuje možnost úniků nafty, není jasné, jaké další nebezpečné látky budou používány jako média, pravděpodobně freony v chladicích okruzích (ale třeba už US ozbrojené složky také ekologizovaly...), které ale nemají dopad na místní ekologii, jejich únik poškozuje ozónovou vrstvu.

Není také jasné, jaké další nebezpečné látky mohou být obsaženy v konstrukci a mohou se dostat třeba na smeťák s vyřazenými díly. Není jasná vazba provozu základny na integrovaný záchranný systém ČR. Není jasná povinnost hlášení nebezpečných látek v konstrukci a provozu systému našim orgánům.

Neionizující záření
Tak.. tady to bude maso... Zjednodušíme to, jak se dá. Ono to vzhledem k nedostatku informací uškodit nemůže. A ten, kdo hledá vyloženě odborné informace, ten je holt musí hledat jinde. O co jde v radiolokaci i v radiokomunikacích? O poměr signál/šum, tedy o možnost detekovat a případně demodulovat signály, přicházející na přijímač. Jak to lze udělat? Vysíláním co největšího výkonu, použitím co nejsměrovějších antén, použitím nízkošumových vstupních obvodů a dalším zpracováním signálu. K vysílání velkého výkonu není co dodat. Anténa musí být zkonstruována tak, aby měla co největší zisk, tedy v podstatě činitel směrovosti. Kromě toho musí být konstruována tak, aby měla minimální boční laloky vyzařování. Ty totiž přijímají rušivé terestriální a kosmické šumy. V tom je zájem radaru shodný se zájmem bezpečnosti. Problematika je ještě o něco složitější – anténa tohoto radaru nemá být klasická, ale má to být dvojrozměrná fázovaná anténní řada, jejíž vyzařovací diagram bude syntetizován. Počítač řídí fázi a výkon každého jednotlivého modulu a tím je dán výsledek. Totéž ovšem musí být provedeno pro příjem, jinak by to nefungovalo. Mechanicky se nepohybující anténa tak může skenovat v určitém rozsahu dvojrozměrně, jako paprsek v televizní obrazovce. Do sektoru se anténa natáčí mechanicky.

Nebezpečné oblasti

Tak, zde se v rámci serióznosti nevyhneme alespoň základním vzorečkům. První: ze zadaného výkonu vysilače P a zisku antény G vypočteme hustotu výkonového toku S ve vzdálenosti r. Jedná se o zářivou část pole, která je poměrně jednoduše předvídatelná:

null
null


Nás bude zajímat opačný výpočet, kde z odhadnutých parametrů radaru a hustotu výkonového toku 10kW/m2 podle vyhlášky vypočteme „bezpečnou“ vzdálenost.

null
null


Přejmeme-li odhady pana Hlobila pro výkon radaru v impulsu 4,5 MW a zisk antény 62,3 dB, tj. 1 700 000, dosadíme do vzorečku a vyjde nám, že nebezpečná hustota zářivého výkonu bude cca na začátku vzdáleného pole antény. Vychází mi cca 7800m. Oficiální místa zatím tyto parametry popírají a uvádějí parametry radaru z Kwajatolein. Vzhledem k růstu technických parametrů v průběhu projektu bych se ale nerozpakoval odhad zdvojnásobit. Výkon 10kW/m2 je ovšem ohromný – mikrovlnná trouba má výkon cca 1kW, nabíjející se akumulační kamna 6kW. Oblast nebezpečnou pro avioniku bohužel nedovedu odhadnout.

Výše uvedené hodnoty se vztahují k „hodnotě zářivého toku, která nesmí být ani krátkodobě překročena“. Bohužel nejsem schopen se vyjádřit k mechanismu poškození živých organismů. Pokud jde o poškození elektroniky, relevantní je právě tato expozice, dojde k proražení polovodičových přechodů.

Jako mechanismus poškození živých organismů v mikrovlnném pásmu je uváděno tepelné poškození (mikrovlnná trouba..). To se podle vyhlášky počítá v šestiminutovém průměru. Expozice je ale závislá na momentálním profilu skenované oblasti. Tedy při přehledovém režimu se širokým sektorem sledování je riziko menší, při střeleckém režimu zaměřeném na nepatrný sektor se riziko maximalizuje. Výpočet je jednoduchý: střední výkon radaru se rozdělí do plochy, pokryté skenem v dané vzdálenosti od radaru...

Tyto jednoduché vzorce budou platit a směrovost antény lze uplatnit v oblasti vzdáleného pole vyzařování antény, které se počítá podle empirického vzorce:



kde d je průměr antény (počítal jsem od oka 10m) a lambda je délka vlny (v pásmu X cca 3cm). Mě vyšlo cca 6km, panu Hlobilovi cca 8km. Prakticky to znamená, že v okruhu do cca 10km se o hodnotách síly elmag. pole nelze bez měření vůbec rozumně vyjádřit.

Odrazy a atmosférické jevy
Ve svých článcích pokazuje pan Ing. Hlobil právě na tyto jevy. Já osobně se k riziku těchto jevů stavím trochu rezervovaně.

1. Ano, odraz od velké vodivé plochy, pohybující se v nebezpečné blízkosti radaru, by sám o sobě mohl být nebezpečný pro objekty na Zemi či pro létající objekty. Velmi by záleželo na tvaru a charakteru odrazné plochy létajícího objektu. Vzhledem k pohybu předmětů jde však o velmi krátkou expozici, která je považovaná za nebezpečnou při výkonové hustotě záření 10kW/m2. Prakticky si to dovedu dost těžko představit, vyloučit to nelze. Toto riziko by bylo eliminováno implementací algoritmických ochran.

2. Kanálové jevy vedení elmg. vln v troposféře. Ano, tyto jevy byly pozorovány při komunikaci. Doposud nikdo nezmapoval (alespoň jsem neslyšel) tyto jevy nejen z hlediska vedení ve vrstvě, tam je mechanismus jasně pochopitelný, ale z hlediska vedení směrového. Rovněž nejsou probádány vlastnosti při vedení vyšších výkonů. Každopádně je tento jev v antagonistickém rozporu s funkcí radaru a při jeho výskytu radar „vidí“ zcela něco jiného, než cílovou oblast, kterou vidět má. Je tedy v zájmu uživatele radaru umět výskyt takových podmínek zjistit – jeho využití při nich je bezcenné. Ochranou tedy je znalost a dovednost v používání radaru.

Každopádně za hlavní a podstatné riziko považuji hlavní lalok vyzařování.

Zpracování signálu a ochrany
Základní ochranou na zemi by mělo být rozmístění mikrovlnných senzorů kolem zařízení a napojení na vypínací obvody, aktivované při překročení nebezpečných hodnot výkonové hustoty na zemi. Pokud vím, nic takového ale zatím není projektováno.

Další skupinou ochran by mohly a měly být ochrany algoritmické. Představte si jehlan s průřezem skenované oblasti, dnem tvaru kruhového vrchlíku a povrchem daným hranicemi skenování paprsku. Není tak obtížné identifikovat letící objekty a snižovat výkon (jen v daném paprsku) pro ty, které se přibližují. Není tak obtížné „zarámovat“ skenovaný sektor sníženým výkonem a zde letící objekty zachytit a v hlavním zorném poli je ochraňovat snižováním výkonu v příslušném paprsku. Rovněž je potřeba vymezit povolené sektory natočení platformy. Dovedu si představit i „bojové tlačítko“, které tyto ochrany ve skutečně bojové situaci vyřadí.

Pokud vím, v základní smlouvě není o ochranách nic. Z výše uvedeného je zřejmé, že vývoj, aplikace a provoz ochran budou stát něco navíc. Domnívám se, že je velkou chybou, že se o těchto věcech nemluví a nejedná.

Závěr
Radar je politicky, vojensky i odborně obtížným tématem. Z výše uvedeného vyplývá, že není jakýmsi „bezpečným kukátkem“. Je to krajně nebezpečný stroj, přibližující se svými možnostmi Teslovým „paprskům smrti“. Řada nebezpečných „udělátek“ ovšem leckde funguje a fungovala bez velké pozornosti. Tak třeba na ČVUT-FEL byl koncem 70. let v suterénu instalován iontový implantátor, jehož pracovní náplní byl fosgen. Únik celé připojené láhve by vyhubil pěkný kousek Dejvic. Radary byly leckde umístěny dosti blízko sídel... To ovšem nic nemění na skutečnosti, že v demokratické a svobodné společnosti má veřejnost právo na solidní management všech relevantních rizik. Bez analýzy a eliminace alespoň těch nejpodstatnějších rizik lze projekt považovat za hazard se životy.

bigjirka
(redakce zná jméno autora i jeho mailovou adresu)

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy