Očkování: když je něčeho nedostatek, hrozí chaos a velké podvody

21. 02. 2021 | 12:47
Přečteno 2139 krát
Asi jsme po zkušenostech s babišovým kabinetem všichni tak nějak svorně tušili, že očkování v Česku bude pěkný průšvih, když ministr zdravotnictví ještě na začátku prosince neměl o začátku očkování v EU ani potuchy. Dokonce si možná vybavíte, (já u toho doslova vyskakovala u zpráv vzteky) jak říkal ještě na začátku prosince 2020 něco o očkování v létě 2021.

Izrael byl připraven a o očkování věděli od září i lékaři

Přitom i laik jako já napsal na základě čtení zahraničních podkladů v článku z loňského června, že první vakcíny by měly být dostupné do konce roku. Jsem totiž trvale v kontaktu s kamarádem lékařem z Covid jednotky v Izraeli, který mě informoval o jednotlivých fázích testu vakcín a již v září mi říkal, že mají od prosince slíbený začátek očkování a že je – jako zdravotníky - tak stát motivuje, aby vydrželi ten děsný zápřah a každodenní nebezpečí – i o tom jsem opakovaně psala. Česko dělalo, že neslyší. Hádalo se – jako dosud – jak otevřít obchody a narvat chudáky děti do škol. Úplně mimo!

Lockdown

Chcete-li porazit epidemii, cestou opravdu není předstírat, že se nic neděje a lhát a lhát, že je to jen chřipka a světové spiknutí. No, není. Výsledky toho – jak to vypadá, když se poslouchá hloupý uřvaný dav - vidíme dnes a denně v České republice, jako absolutním odstrašujícím příkladu pro celý svět. Takhle vypadá nezvládnutá epidemie – tuny hlupáků scházejících se potají v hospodách a veřejně na demonstracích, šířící si covid 19 do rodin – na rizikové skupiny. Ne, epidemie se bez očkování brzdí jen tvrdým lockdownem – který měl přijít loni v září, kdy ještě podnikatelé nekrváceli z posledního.

Dneska si to nikdo netroufne říct nahlas, protože je pozdě… Místo 2-3 týdnů v září, což jsme opakovaně navrhovali a který by nás stál mnohnásobně méně než to, co se tu děje – tu máme půl roku naprostého neštěstí, které vůbec není na ústupu. Uškodilo to ekonomice a uškodilo to i všemu ostatnímu. A není to jen vina vlády, opozice rozhodně nepomohla. Jen volala po uvolnění. Nereprezentuje vůbec obavu o lidský život nad penězi. Není tu v Česku jediná opoziční strana zastupující odpůrce Babiše, kteří ale chápou princip epidemie.

Prvních 10 000 dávek v prosinci

Následně naštěstí EU dovalila do Česka alespoň prvních 10 000 dávek a ministr se musel probudit ze zimního spánku. Nejsem žádný EU nadšenec, ale jinak – bez EU - bychom zde tentokrát neměli absolutně nic. Posléze začal šílený chaos a zakrývání zaskočení. Vakcíny jsou. Systém není… co teď?

Neplaťme žádnou kampaň, spusťme již nyní registraci pro všechny a pak uvidíme, zda je kampaň vůbec potřeba


Novináři se v tu chvíli nesmyslně ptali na kampaň k očkování. A vláda, místo aby řekla, že nejprve je přece potřeba zjistit skutečný zájem o očkování a teprve pak utrácet za kampaň, jako vždy reagovala populisticky a místo zajištění dostatku vakcín, začala sypat peníze pochybným youtuberům a platit za reklamu na naprosto nedostatkové zboží. Zoufalost. Nic vás nenaštve víc, než propagace něčeho, co zoufale chcete a co vám může zachránit život, ale nemáte, jak se k tomu legálně dostat.

Připravme funkční systém a spusťme ho v první vteřině, kdy dorazí slíbené dávky a dejme lidem na výběr i typ vakcíny!

Přece dojde i malému dítěti že, než začnu platit kampaň, zjistím, jestli je to nutné. A jak to zjistím? Vytvořím okamžitě centrální registrační systém, kde všichni, kdo chtějí, vysloví souhlas s očkováním, uvedou ale také PREFEROVANOU VAKCÍNU nebo zaškrtnou možnost BERU COKOLIV.

Co je to za absudrní nesmysl, že člověk neví, jakou dostane vakcínu? Když už dnes je jasné, že některé jsou lepší než jiné? A Jižní Afrika se nyní například zbavuje Astra Zenecy, protože účinnost na jihoafrickou mutaci je u této vakcíny pouze 10-15 procent? (Viz včerejší reportáž Událostí na ČT1). Navíc je to vakcína vhodnější pro mladší populaci, protože lidé nad 80 hůře tvoří protilátky?


Vyměnit, nebo prodat. JAR se chce kvůli mutaci zbavit vakcín AstraZeneca


Proč má část lidí dostat nový mercedes a část rozpadající se trabant?

Na britskou mutaci – dle vědců - Astra Zeneca sice zabírá, ale než se stihneme v Česku naočkovat touto vakcínou, bude tu nejspíš dávno mutace jiná, takže ochrana ne moc dobrá. Vědí to lidé? Proč si nemohou vybrat? Rozumí rozdílu mezi nejnovější metodou mRNa vakcín a metodou očkování vektorovými vakcínami? Proč má část lidí dostat funkční nový mercedes a část trabant? Ano, obě jsou to auta. Pokud si vyberu trabant s tím, že také možná dojedu k cíli, měla bych tu volbu ale mít.

Dejme na výběr

Pokud chce někdo Astru nebo třeba i ten Sputnik, pokud bude časem schválen, tak ať se přihlásí do fronty na něj a neblokuje další fronty na jiné vakcíny. Vyhneme se tak i situacím, že když někdo dostane termín a zjistí, že jde o vakcínu, kterou nechce, nedorazí a celý systém se pak zadrhává. Dejme lidem vybrat. Vše to usnadní.

Ať ale zároveň už nyní lidé uvedou v registraci zaměstnání, věk a zdravotní stav. Je něco zcela jiného být mladý zdravý člověk, který sedí sám v kanceláři a něco zcela jiného stejně starý člověk s cukrovkou, co pracuje například jako učitel nebo průvodčí a je denně ve velkém riziku. I na toto je přece nutno brát při prioritizaci ohledy.

Tím pádem – pokud vláda nyní spustí registraci pro všechny – bude mít přehled – ještě než dorazí další vakcíny – jasnou informaci, jaký je zájem a jaké vakcíny chceme a mohou s tím pracovat a začít vytvářet spravedlivé pořadníky – ne jen dle věku, ale i zdravotního stavu a rizikových povolání a typu vakcíny. Nedělejme z lidí malé nesvéprávné děti, které si nedovedou zjistit, která vakcína má jakou úspěšnost.

Ještě, že ČLK má prezidenta Milana Kubka…

Je skvělé, že se zázrakem podařilo na začátku ledna sem dovézt první vakcíny a mimo centrální registrační systém naočkovat, díky tlaku české lékařské komory, vakcínou Pfizer velkou část zdravotníků. Aspoň něco. Očkování funguje a alespoň se o pacienty bude mít snad kdo starat.

Od chvíle, kdy se spustil registrační systém, se celá věc zadrhla. Vakcíny od Pfizeru nechodí dle slíbených dodávek. To ale není výjimečně chyba vlády. Nedostatek vakcín je celosvětový. Pracujme, ale tedy na dokonalém systému registrace a prioritizace, aby ve chvíli, kdy vakcíny začnou chodit, všechno šlapalo jako po másle.

Lidé jsou frustrovaní, zbytečně jim umírají příbuzní, hrozí černý trh s vakcínami

Čelíme zatím nejhorší vlně pandemie, lidé umírají po stovkách, tento týden překročíme 20 000 přiznaných úmrtí ministerstvem zdravotnictví. A všichni občané při smyslech mají naprosto oprávněný strach o své blízké i o sebe.

Vedle toho sledujeme, jak naočkovaným zemím – typu Izrael, který má skoro totožný počet obyvatel – krásně klesá počet nákaz. Je to frustrující. Když je něco dlouho nedostatkové zboží a navíc jde skutečně o životy – začne se s vakcínami dříve či později kšeftovat. Rozjede se nechutný černý trh s lidskými životy. Již nyní se objevují zaručené informace o Astře za 5000 Kč a Pfizeru za 50 000…. Ble.

Tohle by měla vláda vzít v potaz. Vykašlat se na otevírání škol a předčasné rozvolňování, udělat 3 týdenní tvrdý celorepublikový lockdown, který jediný zabere a mezitím zajistit, aby začaly chodit vakcíny a jelo to jako po másle a co nejvíce lidí bylo naočkováno a v bezpečí. Jinak se z toho.... – nevyhrabeme vůbec.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy