„Mladší“ bratříček, Turecko slaví o den později než my, 29. října 95 let založení republiky. Mezi našimi zeměmi povstalými z trosek dvou poražených impérií existují pak od roku 1924 diplomatické styky. Obě země se od té doby navzájem respektují, mají korektní vztahy. Od bývalých říší, z nichž povstaly, se vědomě odstřihly. Československo zrušilo šlechtické tituly, Turecko nejvyšší sunnitskomuslimskou náboženskou autoritu, chalífát. Ke zrušení sultanátu došlo ještě před vyhlášením republiky. Později zcela sekularizovalo veřejnou sféru, odkázalo islám jako znak osmanské identity a příčinu zaostalosti země do soukromé sféry. zakázalo náboženská sdružení, tituly a oděv.
Sýrie je fakticky rozdělená na čtyři zóny. Režimní pod kuratelou Ruska, kurdskou pod ochranou Američanů, povstaleckou ovládanou džihádistickými skupinami a zónu okupovanou Tureckem.
Teritoriálně se jedná o západní část země až k řece Eufratu protékající prostředkem Sýrie, kterou ovládá režim Bašára Asada, oblast na východ od Eufratu fakticky ovládanou Kurdy ve spolupráci s místními Araby, provincii Idlíb přiléhající k západní části hranic s Tureckem, kde se má podle dohody s Ruskem Turecko snažit získat kontrolu nad vládnoucími džihádistickými skupinami, a konečně Turky de facto anektované severozápadní příhraničí. Tam už Turci v podstatě zavádějí vlastní správu.