Čapadlo místo parku u Novotného lávky
V minulém volebním období v roce 2017 si objednal bývalý starosta Oldřich Lomecký od architekta Marka Tichého, TaK, návrh obnovy tzv. čapadla, tj. tunelu spojujícího ulici Karoliny Světlé s řekou. Čapadla byly původně mezery v pobřežních zídkách, později klenuté průchody v nábřežních zdech, u kterých se čapaly a rozebíraly připlavené vory. Na první pohled roztomilý návrh zpřístupňující řeku má ale v konkrétní situaci skromného Anenského trojúhelníku problém. Aby se mohl zrealizovat, je nutné odtěžit zdejší park a pokácet monumentální stoletý javor stříbrný. Když jsme toto v roce 2019 jako nově příchozí koalice ve složení Praha Sobě, Piráti, My co tady žijeme a Zelení zjistili, projekt jsme dali k ledu s tím, že je třeba se postarat o park, ale rozhodně jej nelze „revitalizovat“ tím, že jej zadláždíme a zrušíme. V přehřátém a 99% zastavěném Starém Městě je totiž každý takovýto plácek k úlevnému nadechnutí rodinným stříbrem, který je třeba si pro zachování obyvatelnosti v superhusté zástavbě hýčkat a šlechtit. To konec konců má garantovat i Strategie adaptace na klimatickou změnu od IPR schválené v roce 2017 Radou hl. m. Prahy.
Situace se ale díky reinstalaci Petra Hejmy na starostu v lednu 2020 vrátila do starých Lomeckého pořádků, kdy jsou zájmy obyvatel a udržitelného rozvoje ignorovány a přednost dostávají projekty, které slouží čert ví komu a které jsou odlivem financí z pokladny městské části. Zádlažba Anenského trojúhelníku je investice za 25 milionů korun. Absurdní je, že na dech beroucí zrušení parčíku mají přijít peníze z dotace na "rozšiřování zeleně, zachování stávajících stromů a zadržování vody". Na trojúhelník navazuje prakticky novostavba čapadla, které je třeba o metr prohloubit a nově zastropit a vyžaduje kompletní zastavení dopravy na Smetanově nábřeží minimálně na měsíc. Odhadem dalších 20 milionů korun. Dle reportáže ČT a Blesku má být na řece od Novotného lávky až k Náronímu divadlu dvoupodlažní restaurační molo. To vzhledem ke své délce 350m a nutnému zprovoznění dalších dvou čapadel bude investice odhadem minimálně na 50 milionů korun. Celkově tedy investice z pokladny Prahy 1 za 100 milionů. Proslýchá se, že u řeky má být přístaviště pro přívoz a pro šlapadla a lodičky, které se ale na vodu v okolí Karlova mostu už ani nevejdou. Dopravní kapacitu řeky dnes není vhodné jakkoli zvyšovat, jak už bylo konstatováno v námitkách Prahy k budování paralelního zdymadla Staré Město. Honorář architektonické kanceláře TaK Marka Tichého za tuto akci jednoho funkčního celku Anenský trojúhelník+Čapadlo+Korzo na Vltavě přesáhl v součtu účelově rozdělených projektů 3 miliony korun a dostal se z podlimitního režimu, jak je definovaný Zákonem o zadávání veřejných zakázek. Dělení jednoho velkého funkčního celku na několik podlimitních tento zákon výslovně zakazuje.
Návrh čapadla je problematický jak z hlediska urbanistického a památkového, tak z hlediska protipovodňových opatření. Národní památkový ústav, který považuje návrh za nepřípustný, argumentuje, že drobný vegetační trojúhelník je jedním z mála zahradně upravených prostorů Starého Města, dotvářejících charakteristické prostředí Pražské památkové rezervace. Jakkoli je nyní oplocen nevzhledným pletivem, jeho význam coby vegetačního akcentu v historické zástavbě je zásadní. Na daném místě se vždy nacházel volný, nezastavěný prostor, případně zahradní plocha. Stávající svažitou vegetační plochu proto není v žádném případě žádoucí odtěžovat a zpevňovat. Předkládaný návrh přímo spojuje řešený prostor s řekou, aniž by řešil úroveň víceletých průtoků Vltavy, přičemž vytěžením svahu vytváří nový retenční, téměř bezodtokový prostor, který způsobí komplikace pro protipovodňová opatření díky akumulaci vody v navrhované terénní kapse.
Že je zatím prakticky utajená výstavba restauračních mol podél první kamenné zdi Smetanova nábřeží z roku 1845 z hlediska památkové rezervace nevhodná potvrdil prof. Rostislav Švácha za Umělecko historickou společnost svým otevřeným dopisem primátoru Hřibovi z 29. 3. 2021.
Je pozoruhodné, že zatímco ve stávajícím územním plánu je plocha parku vedena nepochopitelně jako zastavitelná, aktuálně projednávaný Metropolitní plán ctí současný stav a zelený trojúhelník opravdu chrání jako městský místní park, což v souvislosti s tím, že náměstí Miloše Formana či hřiště Na Františku nebo hřiště v Masné plánuje zastavět, je opravdu významný názor hodný zamyšlení. Zcela mimo rámec vymezený platnou územněplánovací dokumentací je změna parku u Novotného lávky na náměstí z pohledu platného regulačního plánu Anenské čtvrti.
Situace je dnes lehce infarktová. V době pandemie zastupitel za Zelené v Praze 1 Petr Kučera na vývěsce radnice zjistil, že se od pátku 12. 3. 2021 chystá stavební zábor na místě parku, a došlo mu, že starosta Hejma zřejmě nevhodný záměr čapadla odmítá opustit. Kučera vypsal petici na záchranu javoru stříbrného a celá opozice společně vyvolává mimořádné zastupitelstvo, které by mělo tento konfliktní kuriózní záměr veřejně projednat. Tak jsme se 12. března ráno společně na místě sešli a díky přítomnosti Jana Čižinského, lídra Prahy Sobě, se povedlo svolat mimořádné jednání Rady hl. m. Prahy a díky její iniciativě starosta Prahy 1 Hejma radnímu HMP pro životní prostředí Petru Hlubučkovi (oba STAN) přislíbil, že s kácením javoru počká do 26. března, dokud nebude vše dostatečně transparentně zparticipováno. Nás teď tedy bude čekat náročný úkol zparticipovat starostu Petra Hejmu, že se v Praze v 21. století parčíky v centru už v žádném případě nevybagrovávají a nenahrazují dlažbou, a zdravé stoleté stromy že se nekácí prostě proto, že to je k lidem bezohledné, neekologické a neekonomické, a vůbec celkově trvale neudržitelné. Ani dramatické osmihodinové zasedání Zastupitelstva Prahy 1 v pátek 26. 3. 2021 nedokázalo kácení javoru zastavit.
Do situace se vložil holub hřivnáč, který se s příchodem jara uhnízdil v koruně javoru. Česká inspekce životního prostředí nařídila s kácením počkat, dokud holubi nevyvedou mladé a hnízdo neopustí. Termín kácení se tím posouvá pravděpodobně na začátek května. Byl pozdní večer, první máj, hrdliččin zval ku lásce hlas...
Díky všem za podporu a za vaše podpisy pod petici!
Aktualizováno 8. 4. 2021