Hazard v Evropě pomáhá.

09. 04. 2011 | 17:30
Přečteno 3248 krát
V souvislosti s děním kolem Sazky a několika podaných návrhů na změnu loterního zákona probíhá diskuse o tomto druhu podnikání.
Loterní byznys je lukrativní podnikání, a proto většina zemí tuto oblast upravuje zvláštní legislativou a stanoví odvody na tzv. dobročinné účely. Obdobně je tomu i u nás, i když v mnohém se významně odlišujeme. Není standardní, aby v zemi byla jedna monopolní loterní společnost, není standardní, aby většina výnosů všech sázkových her byla směrována do sportu. Dokonce je to určitá anomálie, mnoho politiků to považuje za správné a považují sport za dobročinnost, i když všichni víme, že sport dokáže, více než jiná činnost, získat prostředky od sponzorů. V Evropě se řídí zásadou – hazard a loterie vnáší do společnosti negativní externality a tak výtěžky z nich musí vyvažovat tyto negativní jevy. Proto jsou směrovány především do čistě humanitární oblasti.
V zahraničí se často setkáme s tím, že neziskové organizace samy vlastní loterie a z jejího výtěžku hradí svojí činnost. Typickým příkladem je organizace nevidomých ONCE ve Španělsku, která provozuje loterii. Je na státu zcela nezávislá a realizuje řadu velkých projektů ve prospěch nevidomých.
V Česku je situace zcela jiná, to však není pouze v oblasti hazardu. Humanitární organizace spoléhají na společnosti provozující hrací automaty a terminály, protože jediná klasická loterie je v područí sportu. Jakkoliv můžeme mít k hracím automatům negativní stanovisko, ukazuje se, že pouze společnosti, které je provozují, jsou ochotné pomáhat neziskovým organizacím. Jenže i na tuto oblast si už brousí zuby řada politiků. Jedni pod vidinou ozdravění společnosti, druzí ve snaze zalepit ze zisku loterních společností díry v rozpočtu státu či měst, vymýšlejí jak na ně. Proto dnes leží v Poslanecké sněmovně několik návrhů novel zákona o loterních společnostech, jejichž společným jmenovatelem je zmocnit se výnosů těchto společností.
Jako hlavní argument u všech podaných návrhů se uvádí, že loterní společnosti často „perou“ svoje výnosy, přes jimi založené NNO. Stačí však, aby stát stanovil databázi neziskových organizací, kterým mohou být poskytovány prostředky z povinného odvodu na veřejně prospěšný účel (VPÚ), a problém je vyřešen. V parlamentních kuloárech se povídá, že někteří politici se snaží, po krachu Sazky, získat pro sport peníze zdaněním společností provozujících hrací automaty.
Státní rozpočet v posledních letech značně snižuje podporu neziskového sektoru. Odhaduji, že za posledních pět let byly výdaje státu na neziskový sektor sníženy až o 50 %. Velké obchodní společnosti podporují sport, politické strany nebo jednotlivosti, které jsou marketingově dobře využitelné. Nemáme schváleny asignace pro neziskový sektor, a tak peníze z hazardu jsou jedny z mála, o které mohou neziskové organizace volně soutěžit.
Politici všech stran by si měli důkladně rozmyslet, co vlastně chtějí dosáhnout novelou loterního zákona. Odvod VPÚ do státního rozpočtu se slibem, že stát bude dotovat neziskové organizace, může způsobit úplnou závislost těchto organizací na státu. To je však proti smyslu jejich činnosti. Je však možné, že někteří politici usilují o to, aby si podmanili i tuto část společnosti. V takovém případě však nejdeme vpřed, ale vracíme se do dob minulých.
Určeno pro deník Právo


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ooo napsal(a):

Chceš neziskovku? Tak si na ni vydělej! Chlastal jsi? Boural jsi a jseš nyní na vozíčku? Trhni si nohou! Jsi na vozíčku z Boží vůle a nikoli svojí vinou? Národ ti musí pomoci. A vo tom to je!
09. 04. 2011 | 18:08

Al Jouda napsal(a):

Jen v českém Absurdistánu je možné, aby zkrachovala sázková společnost, která dává na výhry pouze 50% vsazených peněz a druhou půlku si může nechat !!
09. 04. 2011 | 18:13

Cech napsal(a):

Sám vidíte pane Krása jak nelítostný boj PPF svádí o Sazku protože společnost s takovým ziskem teoreticky nemůže zkrachovat.
Proto se Vy pane Krása se k takovémuto lizu nemůžete dopracovat.Dělejte si v této rezpublice co chcete takový výnosný kšeft mít nebudete.
Máte ale pravdu v tom,že jediné rozumné řešení je sazku zrušit a PPF se o ni přestane prát, nebude mít do čeho nasypat přebytečný kapitál, protože ještě nejsou DF a to bude M.K. čubrnět.
09. 04. 2011 | 19:19

Občan napsal(a):

Pane Kráso,
v civilizovaných zemích především provozuje loterie, které mají vydělávat peníze na veřejně prospěšné účely STÁT.
Plus mohou provozovat loterijní hry některé společnosti, které mají v předmětu činnosti opět veřejně prospěšné aktivity. na zvláštní povolení a pěkně pod státní kontrolou.

Máte pravdu v tom, že u nás ministerstvo financí nikdy neplnilo kontrolní funkci, kterou nad provozováním loterií má mít. Vzpomeňme na Českou lotynku, že...
Ale co také čekat od kradověrných kleptokratů, kteří nám "z vůle lidu" opakovaně vládnou. Nakonec - co brání Vašemu sdružení, aby si požádalo na MF ČR o licenci k provozování loterie? Z Vašeho textu jsem pochopil, že by to měl někdo za vás udělat - ale proč? Vždyť to můžete zkusit také.
Navíc lidé už teď přispívají na různá sdružení formou sbírek - to mi přijde jako mnohem čistší a kratší cesta než loterie. Naše rodina například už léta takto podporuje vodicí psy pro nevidomé a teď i asistenční psy pro tělesně postižené. Jejich sbírky jsou ověřitelné a máme jistotu, že peníze jdou tam, kam mají.
09. 04. 2011 | 20:43

berenika napsal(a):

Přijde mi amorální, aby se na bídě někoho, kdo propadl sázení /gambling - a trpí tím celé rodiny, protože je hráč nebo sázeč dostává do dluhů/, stavěla pomoc potřebným.
Nešlo by to i bez těch sázejících, kouřících a chlastajích / z cigaret a alkholu se také údajně přispívá na sport, spolky a charitu/?
Proč nemůžou přispět hlavně ti, kteří mají tolik, co nikdy nemohou spotřebovat?
Nejsem komunista ani socialista.
09. 04. 2011 | 21:01

Da.Rock napsal(a):

Návrhy jdou správným směrem. Neexistuje, aby si firmy provozující hazard svévolně vybíraly komu pomůžou a komu nikoliv. Jejich zisky by se měly nadstandardně zdanit a zisk spravedlivě rozdělit. Pak se vyhneme tomu, že některé neziskovky budou žít v přepychu díky své atraktivitě a konexím jejich šéfů a jiné se budou potácet v existenčních potížích. Pan Krása zřejmě patří k těm šťastlivcům s dobrými konexemi, který dokáže pro svoji oblast získat více než jiní, proto se bojí změny. Ale bohužel - tohle není odvětví, kde se konexe a ostré lokty mají vyplácet.
09. 04. 2011 | 21:18

Radkin Honzák napsal(a):

berenika napsal(a):
Přijde mi amorální, aby se na bídě někoho, kdo propadl sázení /gambling - a trpí tím celé rodiny, protože je hráč nebo sázeč dostává do dluhů/, stavěla pomoc potřebným.

A kdo jiný, než ti potřební, by ty peníze měl tedy dostat?
09. 04. 2011 | 21:52

jin napsal(a):

Je zločin,že stát prodal tak výnosný podnik,jako je Sazka.Hušák si tam už od začátku dával milon měsčně a vedení nevědělo kde pořádat výjezdní schůze,/Mexiko,Jihoafrická rep./aby byly nějaké náklady.Často kupovali drahá auta.Stejný zločin je z těchto zdrojů a ze státního podporovat sportovní polobohy a jejich bafuňáře,kteří se dělí o stamiliony,místo toho ,aby se dotovala sportovní mládež.Takovej Řepka dostává 9 milonů ročně a k čemu nám to je dobré? Košťál si nakradl a směje se nám v hotelu v Rakousku.Ať si tihle příživníci vydělávají sami na sebe!!!
09. 04. 2011 | 22:26

Marcela napsal(a):

Pro Radkina Honzáka:
Berenika zmínila původ těch peněz, získaných z neštěstí druhých. Nepsala o výhradě k příjemci oné pomoci.

PS: Společenské ztráty a škody zapříčiněné patologickými jevy jako alkoholismus, gamblerství převyšují ty drobty, které mají pomáhat potřebným. Pokud by fungovali ti lidé, kteří propadli závislosti, odvedli by na daních více peněz, než tato "charita".
09. 04. 2011 | 22:26

anti politik napsal(a):

Hazarad Kráso nepomáhá vůbec ničemu krom kapes těch co ho provozují! Nebo jinak-peníze na podle vás bohulibou činnost jsou vykoupeny neštěstím jiných. (gamblerů a celých jejich rodin!!) Ve společnosti která neregulovaně nechá hromady rodin gamblerů upadnou na úplné dno a za tyto peníze provozuje rádoby charitu je patologická už ve své podstatě a zrovna vy byste to měl vědět!! A nejedná se o jednotlivce, ale o desítky tisíc takto zničených rodin a vy chcete na jejich neštěstí participovat? Jsme už vážně totálně zvrácená společnost, kdy už i ti zdánlivě dobří se snaží urvat něco i na neštěstí druhých!!
10. 04. 2011 | 06:30

Luba napsal(a):

Marcelo,
zapomínáte, že na závislosti lidí na legálních drogách mnozí vydělávají. Podnikatelé (výrobci lihovin, majitelé náleven, heren, výbobci a prodejci tabákových výrobků a kuřáckých potřeb, apod.) i politici. Z nich bych se zmínil o majitelích akcií četných pivovarů Schwarzenbergovi a Kalouskovi. Kalousek též svou zákonodárnou iniciativou umožnil další šíření hazardu.
Z dobrých důvodů.

Podnikatelé ze svého zisku odvádějí daně, které končí, kdoví kde. Politici, kteří bezprecedentní rozšíření "jednorukých banditů" umožnili, jsou pak jejich provozovateli "za zásluhy" pokoutně odměňováni, jak se o tom mnohokrát zmiňoval pan Novotný z Věcí Veřejných. Nač dotovat neziskovky, když musí naši významní splácet hypotéky na své mnohamiliónové vily?
Je to otázka priorit. Proč budovat nějaké komunitní cetrum pro neschopné blázny? Především je třeba zajistit komfort všehoschopných, kteří se o sebe umí dobře postarat a jsou solí této země!

Příkladně - Kalousek s knížetem vědí, že nejbezpečnější investicí se zaručeným zhodnocením vkladu je investice do sebedestruktivní lidské stupidity - do zbraní, drog a hazardu.

Dr. Honzák jen poznamenal, že je lepší, když ty peníze z proherních automatů a lotynek dostanou lidé potřební, než aby si je cpali do kapes lidé nepotřební, jako např. zmínění politici.
10. 04. 2011 | 07:32

Gerd napsal(a):

Pane Kráso,
v zemi, kde je možné, aby loterie, nejziskovější podnikání vůbec, mohla zkrachovat, je možné už úplně vše. I když Vám fandím, nemyslím, že se svými apelem uspějete. Nemáte za sebou kohorty voličů, aby se Vámi politici začali zabývat.
Pěkný den
10. 04. 2011 | 07:35

Medikolog napsal(a):

antipolitik 06.30:

BINGO; ale to se panu Krásovi nehodí do krámu. Ono v ČR nějak přestává příjemce peněz zajímat jejich původ a způsob jejich nabytí plátcem. Rozhodující je pouze jejich platnost... Hazard je třeba konečně POŘÁDNĚ ZDANIT jako alkohol a tabák dohromady, Pro gamblery je přeci HAZARD DROGOU.
Vláda národního zmaru podvedla své voliče, okradla cynicky hasiče, policajty i vojáky; okradla mrzáky i důchodce, jenom gamblerům jejich drogu DODÁVÁ NEZDANĚNOU..
Řečeno s klasikem: "Hnus, velebnosti"
10. 04. 2011 | 10:47

anti politik napsal(a):

Medikolog-tady v ČR už nění o čem mluvit. Pokud se na to podíváme pouhou jednoduchou logikou, tak některá politická rozhodnutí přímo odporují jejím základním zákonům, protože evidentně nejsou výhodné pro stát a jeho občany, ale pro úzkou nebo vyloženě jedinou skupinu lidí ( takových příkladů vidíme denně kolik chceme) a to je možné jen když je onen politik podplacen, protože jinak se musí jednat o naprostého prosťáčka který má znalosti z matematiky na úrovni prvňáčka!
10. 04. 2011 | 17:20

Občan napsal(a):

Já se musím pana Krásy trošku zastat, protože tady dochází ke zjevnému nedorozumění.
LOTERIE samy o sobě nejsou hazardem, proto se domnívám, že prostě jen nešťastně zvolil zevšeobecňující titulek.

Předpokládám ovšem, že není tak naivní, aby si myslel, že na veřejně prospěšné účely někdy někde přispívaly herny, kasina a podobná zařízení. Tam se jedná o čistý hazard.
10. 04. 2011 | 21:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy