Občas člověka zamrazí když se v novinách dočte o podvodníkovi, který si za oběť vybral staré lidi a okradl je. Normální občan takovými zbabělci nemůže nepohrdat a asi jim přeje zasloužený trest. Jaký je ale rozdíl mezi těmito zloději a firmami, zdánlivě renomovanými, které se také dopouští podvodu nebo při nejmenším velmi neetického jednání?
Mojí matce bylo loni 95 let. Žije sama a sama se o sebe dokáže postarat. Je ale samozřejmé, že se v některých moderních technických vymoženostech nevyzná. A jak už staří lidé někdy bývají, je až nemístně důvěřivá.
Došel ji nedávno dopis od obchodního ředitele společnosti Telekom Austria Czech Republic, a.s. Davida Hrušky, že uzavřela se společností Czech On Line, a.s. smlouvu o poskytování služeb elektronických komunikací VOLNÝ Hlas. V dopise stojí, že z důvodů nedodržení minimální doby užívání služby společnost Telekom Austria odstupuje od smlouvy a žádá zaplacení ukončovacího poplatku ve výši 498,-Kč.
Matka si nepamatuje, že by nějakou smlouvu podepisovala. Vyžádal jsem si tedy od společnosti Telekom Austria kopii, kterou mi faxem poslali. Smlouva je celá vyplněná cizí rukou, podpis zástupce firmy je nečitelný a podpis mojí matky by snad mohl být její, ale mám o tom své pochybnosti.
Každému, kdo tuto smlouvu uzavíral, muselo být zcela jasné, že 95letá paní vůbec nemůže vědět co jsou elektronické komunikace a jak je používat. Také, jak se ukázalo, je nepoužívala. Podle paragrafu 265 trestního zákoníku „…kdo zneužije nevědomosti něčí aby jej poškodil dopouští se podvodu“. I kdyby se v tomto případě nejednalo přímo o podvod určitě se ze strany firmy Telekom Austria Czech Republic, a.s. jednalo o vysoce neetický postup.
Obrátil jsem se proto na obchodního ředitele Telekom Austria Czech Republic pana Hrušku o vysvětlení jak k uzavření smlouvy došlo, kdo a za jakých okolností matce smlouvu vnutil. Neodpověděl mi. Místo toho dostala matka dopis od „Back Office Specialist“ Terezy Zdeňkové, která jí sděluje, že obchodní zástupce, který smlouvu uzavíral, pro společnost už nepracuje, a že byla „…reklamace shledána neoprávněnou…“.
Nejde pochopitelně o 498.- Kč. Jde v tomto případě o etiku podnikání. Pokud u nás budou šmejdit firmy jako je Telekom Austria Czech Republic, a.s. nebo Czech On Line, a.s., tak nebude dobře.
Výročí velkého českého mecenáše vědy a umění Josefa Hlávky
Josef Hlávka byl jedním z nejúspěšnějších podnikatelů druhé poloviny 19. století v Rakousko-Uhersku. Byl architektem a stavitelem, a byl vlastencem a mecenášem vědy a umění. Svůj velký majetek odkázal Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, které existuje a podporuje zejména studenty dodnes. Hlávka byl iniciátorem založení a prvním prezidentem České akademie věd, slovesnosti a umění. Od této instituce odvíjí svůj původ naše současná Akademie věd České republiky. Přesto, že Josef Hlávka patří k velkým a významným českým osobnostem málo se o něm ví. Pražané většinou znají Hlávkův most a momipražští možná ani to ne.
Letos v březnu uplyne sto let od Hlávkova skonu. Tento rok se stává jubilejním rokem Josefa Hlávky a byl vyhlášen světovým kulturním výročím UNESCO. Akademie věd České republiky společně s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových připravily ve spolupráci s několika dalšími institucemi řadu vzpomínkových akcí.
Hlávkův jubilejní rok byl zahájen novoročním koncertem pořádaným společně Akademií věd ČR a Českou filharmonií. 21. ledna bude na Akademii věd otevřena výstava "Josef Hlávka" a současně proběhne konference „Financování vědy a budoucnost českých nadací“ . V lednu a únoru budou v Městské knihovně v Praze následující přadnášky:
Josef Hlávka – jeho doba, život, dílo a odkaz (prof. J. Kuklík)
Josef Hlávka – architekt (Bc .K. Ksandr)
Josef Hlávka a literatura (prof. V. Viktora)
Josef Hlávka a výtvarné umění (doc. J. Kotalík)
14. února bude v Kapli sv. Kříže v budově Gynekologicko-porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty UK v Praze kolokvium „Pocta Josefu Hlávkovi“ spojené s komorním koncertem.
10. března vydá Česká národní banka emisi stříbrné pamětní mince. V Národním muzeu bude u příležitosti výstavy o Josefu Hlávkovi odhalena jeho busta.
11. března bude v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích sloužena zádušní mše.
Zámek Josefa Hlávky v Lužanech bude po celý den otevřen pro veřejnost.
Téhož dne uvede Západočeská filharmonie a vídeňský sbor Schola Cantorum v chrámu sv. Bartoloměje v Plzni Lužanskou mši Hlávkova přítele Antonína Dvořáka.
6. května bude v prostorách Jiřského kláštera na Pražském Hradě zahájena výstava „Josef Hlávka jako mecenáš výtvarného umění”.
V květnu (27. – 29.) uspořádá Historický ústav AV ČR a Filozofická fakulta UK mezinárodní konferenci „Kolektivní a individuální mecenášství a kultura veřejného daru v občanské společnost“. Samostatná sekce této mezinárodní konference se uskuteční na Národní univerzitě v Černovcích na Ukrajině (12. – 13. května).
5. června uvede Česká filharmonie na počest Josefa Hlávky skladby autorů, kteří byli odměněni Hlávkovými cenami: Vítězslav Novák - O věčné touze, Bohuslav Martinů - klavírní koncert č. 4 (sólista Ivo Kahánek, nositel Ceny Josefa Hlávky), Otakar Ostrčil - Balada o mrtvém ševci a mladé tanečnici a Antonín Dvořák - Zlatý kolovrat.
Tradičně budou 16. listopadu slavnostně předány Medaile a ceny Josefa Hlávky na zámku v Lužanech.
17. listopadu bude pietní shromáždění před Hlávkovou kolejí v Jenštejnské ulici v Praze a tradiční koncert Univerzity Karlovy a Nadání Hlávkových v Karolinu.
Toto je výčet pouze některých akcí. Celkový přehled lze nalézt na internetových stránkách Nadání na adrese http://www.hlavka-jubilejni-rok.cz/