Co se v uplynulém týdnu událo na české dezinformační scéně?
Vývoj situace kolem prezidenta Zemana nezůstal na dezinformační scéně bez odezvy – dezinformátoři dále rozvíjeli konspirace o jeho zdravotním stavu
I během minulého týdne se mezi českými tématy na dezinformační scéně nejvýrazněji probírala situace kolem prezidenta Miloše Zemana a jeho zdravotního stavu. Dezinformátoři reflektovali vývoj a reagovali na jednání Ústřední vojenské nemocnice i policie a tiskovou konferenci předsedy Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, na které přítomným novinářům pustil video z návštěvy nyní již bývalého předsedy Sněmovny Radka Vondráčka u prezidenta.“
Nejsilnější dezinformační linku lze v publikovaných článcích na sledovaných dezinformačních webech pozorovat ve spojitosti s Ústřední vojenskou nemocnicí. Známý český dezinformátor a majitel dezinformačního webu Protiproud napsal konspirační článek, kde obviňuje ÚVN z toho, že neposkytuje prezidentovi skutečnou péči, a naznačuje, že by se údajně mohlo jednat o intriky BIS a policie, když píše: „Vedení BIS a (část) vedení policie jsou pro prezidentovo přežití rozhodně silný soupeř. A metody se učily v amerických thrillerech…“ Podobně se vyjádřil skrze Parlamentní listy také ústavní právník a kandidát Trikolory, Svobodných, Soukromníků z Jihomoravského kraje Zdeněk Koudelka: „Celé toto jednání považuji ze strany vojenské nemocnice za velmi pochybné. Hodnotím to i jako možnost účasti na puči proti prezidentu republiky…“ K tomuto narativu se připojila též předsedkyně Institutu pro ochranu lidských práv a svobod s vazbami na proruské aktivisty Alena Vitásková, která v rozhovoru pro Sputnik na otázku ohledně zveřejnění částečných informací o zdravotním stavu prezidenta odpověděla: „Je to pokračování boje Senátu vůči prezidentu republiky Miloši Zemanovi. Je to boj mocenských struktur, který nemůže prospívat státním zájmům."
Česká dezinformační scéna reaguje na růst cen energií – zatímco EU je označována za jediného viníka, Rusko je prezentováno v zcela pozitivním světle
V uplynulém týdnu jsme byli svědky šíření prokremelských narativů spojených s růstem cen za energie. Oproti předminulému týdnu, kdy se česká dezinformační scéna věnovala krachu společnosti Bohemian Energy, vrátili dezinformátoři svou pozornost k cenám plynu a dalších energií v obecnější rovině.
Nejčastějším prokremelským narativem bylo svalování veškeré viny za rostoucí ceny plynu na EU kvůli její Zelené dohodě pro Evropu, bez ohledu na další možné faktory. Podle dezinformátorů stojí za růstem cen Evropská unie, která se proti zájmům svých vlastních občanů snaží prosadit Zelenou dohodu, a to i za cenu hrozící chudoby. Narativ se v minulém týdnu vyskytl celkem v 19 článcích, a sice na webech parlamentnilisty.cz, pravdive.eu a cz24.news.
Na dezinformačním webu prvnizpravy.cz se také můžeme setkat s článkem, který růst cen plynu přičítá antagonistické politice EU a jednotlivých členských států vůči Ruské federaci v souvislosti s dostavbou plynovodu Nord Stream 2. Dezinformátoři přisuzují veškerou vinu EU, zatímco Rusko prezentují jako zachránce. Na cz24.news se tak dočteme, že Ruská federace na současné situaci nenese žádný podíl, zatímco další článek nám Ruskou federaci představuje v dobrém světle, jakožto zemi, která je připravena zvýšit dodávky plynu do Evropy.
Dalšími prokremelskými narativy, s nimiž se setkáváme, je například tvrzení, že rostoucí ceny plynu jsou způsobeny protlačováním břidlicového plynu ze Spojených států („Spojené státy zároveň tlačí na EU, aby nahradila ruský plyn americkým.” „Americký plyn, přestože dostává veřejnou podporu, zůstává mnohem dražší než ruský plyn.”), nebo narážka již z titulku článku na CZ 24 News na to, že EU prostřednictvím NATO prý připravuje agresi proti Rusku s cílem zmocnit se se ruských rezerv plynu („Evropa neví jak si zajistit plyn, politici se snaží skrýt svou bezmocnost různě. Ministryně obrany Německa Kramp-Karrenbauerová: NATO může použít zbraně proti Rusku.“)
Rekordní nárůst cen zemního plynu v Evropě je především způsoben celosvětovým vzrůstem poptávky této komodity v důsledku uvolnění omezení spojených s pandemií covidu-19. Vliv na ceny zemního plynu mají také kupující z Evropy a východní Asie, kteří kvůli konkurenci spojené s přicházející zimou tlačí ceny nahoru.
Text byl napsán ve spolupráci s juniorním analytikem programu Kremlin Watch Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Matějem Pastírem.