Středočeský kraj se konečně nadechuje…Starostové a nezávislí dostali šanci.
Politická hvězdička Petra Gazdíka poprvé výrazně zazářila v roce 2008, kdy si jako starosta obce Suchá Loz vyměnil na týden roli s tehdejším primátorem Prahy Pavlem Bémem http://slovacky.denik.cz/tema/gazdik-bem-vymena-starostovani.html. Nešlo o nic jiného, než snahu zaměřit pozornost médií na úsilí změnit zákon o rozpočtovém určení daní. Výměna Petra Gazdíka s Pavlem Bémem měla především demonstrovat fakt, že jsou si rovni občané v Suché Lozi s těmi v Praze. Boj o narovnání nerovnosti v příspěvku na každého jednoho občana v ČR začal.
Bylo před podzimními krajskými volbami 2008, ve kterých tehdejší Nezávislí starostové pro kraj uspěli ve čtyřech krajích: Zlínském - 5 mandátů, Středočeském - 4 mandáty, Karlovarském (Alternativa pro kraj) - 4 mandáty a v Libereckém pod taktovkou starostenské odnože vedené Martinem Půtou s názvem Starostové pro Liberecký kraj (SLK) - 7 mandátů. NSK uspělo i v dalších krajích kde kandidovalo, neboť zisk byl pokaždé nad 3%. Předvolební kampaň se dělala prakticky „na koleně“.
Začátkem roku 2009 došlo ke klíčovému rozhodnutí a to k transformaci regionálního NSK na celostátní hnutí s názvem Starostové a nezávislí (STAN). Téhož roku v létě 2009 vznikla TOP 09, která uzavřela se STANem manželství – předvolební spojenectví. U zrodu myšlenky o fungujícím partnerství byl především současný europoslanec Stanislav Polčák. Letošní volební úspěch STANu je totiž především jeho zásluhou. Není sice tolik vidět, ale na sílu komunálních politiků věřil od první chvíle, kdy začal působit v politice. Sňatek z rozumu s TOP 09 měl odpůrce i příznivce v obou táborech. Díky „velké čtyřce“ do které patří Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek, Petr Gazdík a Stanislav Polčák se podařilo společně uspět a hlavně – vládní angažmá TOP 09 s podporou Starostů a nezávislých umožnilo reálnou změnu zákona o rozpočtovém určení daní. Kdo by to byl býval řekl, že ta cesta ke změně bude tak dlouhá a trnitá…
V letošních volbách vypadá STAN jako Fénix, který vstal z popela. Nejen že uspěl v krajích a v Libereckém kraji ta malinká, přitom trpělivá odnož SLK drtivě převálcovalo konkurenci, ale velmi výrazně zabodoval v boji o křesla v Senátu.
Překvapení? Viděno optikou „z venku“ určitě ano. Když ale nahlédnete pod pokličku, tak je zřejmé, že jde o hnutí, které nejen že umí uspět, ale hlavně může přinést voličskou naději pro budoucnost. Ovoce, které dnes STAN plodí, není nic nahodilého. Jde o platformu, která byla se všemi svými porodními bolestmi vypiplána až do suverénního a sympatického hnutí, ve kterém jsou zkušení lokální politici a političky. Jde o lidi, kteří stojí pevně nohama na zemi a přitom se nebojí realizovat odvážné vize. Vědí přesně, co trápí občany a jsou zvyklí nést odpovědnost za svá rozhodnutí.
Úspěch hnutí STAN, SLK, Michaela Canova (STAN+SLK), Petra Holečka (STAN), Jana Horníka (STAN), Tamáše Czernina (TOP + STAN) a Jiřího Růžičky (TOP+ STAN) není žádným překvapením. Tedy pro mne určitě. Před čtyřmi lety STAN v krajských volbách kandidoval společně s TOP 09. Samostatně kandidovalo pouze SLK v Libereckém kraji, kde uspělo. Martin Půta se SLK dostal čtyřletý náskok, který před týdnem zúročil. STAN si na svůj den D musel počkat. A vyplatilo se to.
Dnes cítím svěží vítr u nás, ve Středočeském kraji. Těch 18 zastupitelů a zastupitelek za STAN bude mít obrovské množství práce. Znám je všechny a vím, že je kraj konečně v dobrých rukou.
Co myslíte, má STAN šanci uspět v parlamentních volbách?