Nechápu, proč v Čechách hromadně akceptujeme nekvalitní potraviny!

27. 11. 2011 | 02:20
Přečteno 30356 krát
Kvalita, nebo spíš NEKVALITA potravin v ČR je téma, na které narážím čím dál častěji. Vždycky v hovorech skončíme tím, že dokud ten hnus budou Češi kupovat, nic se nezmění. Jak je možné, že to vypadá, jako by nám to vážně nevadilo?Možná bych chápala nekvalitu potravin v případě, kdyby byly levné. Jenže ony nejsou, je to spíš naopak. Když porovnáme běžný nákup potravin za hranicemi s nákupem u nás, jsou naše potraviny nejen nekvalitní, ale ještě dražší. A my to víceméně tupě akceptujeme. Podle mě snad v Čechách neexistuje obchod, kde by se daly nakoupit všechny kvalitní potraviny pod jednou střechou. Je to spíš tak, že v každém obchodním řetězci je něco celkem akceptovatelné, ale spousta dalších potravin nikoliv.

Kolik máme tedy možností?
• Buď si vybereme jeden řetězec, který se nám zdá nejoptimálnější a potraviny nakupujeme tam, byť nejsme úplně spokojeni.
• Můžeme nákupy zkombinovat. Někde koupíme zeleninu, jinde maso a jinde zase pečivo. Já osobně na tohle prostě nemám čas a už vůbec ne nervy.
• Malé specializované obchůdky neřeší denní potřebu rodinných nákupů, ty jsou spíše pro fajnšmekry, i když jim hodně fandím.
• Nejnovější alternativou jsou farmářské trhy. Přiznám se, zatím jsem nevyzkoušela.
• Biopotravinám nevěřím a ani si je nemůžeme z hlediska ceny dovolit, tedy je ignoruji.
• Můžeme koupit ornou půdu a hospodářství a nemusíme nákupy řešit…
• Máme-li to blízko k hranicím, nakoupíme jinde mnohem kvalitněji a ještě k tomu levněji.

Rozhodli jsme se, že se budeme střídat s dalšími rodinami a budeme jezdit nakupovat za hranice. Prostě nám už došla trpělivost a chceme to změnit. Když nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi...

A co vy?Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

michal napsal(a):

My nakupujeme leccos v Polsku - buď je to tam lepší za stejnou cenu nebo stejné levněji. Ne vše, ale více jak polovina věcí rozhodně.
27. 11. 2011 | 02:29

michal napsal(a):

autorka: A ještě jsem zapomněl - a zásadně v Polsku kupujeme benzín s dobrým pocitem, že "ani korunu Kalouskovi, to raději Tuskovi" - když si myslí, že zvýšená spotřební daň oproti zahraničí mu přinese více, tak ať si to dál myslí... Můžete mu to vyřídit.
27. 11. 2011 | 02:33

Josef K. napsal(a):

Milá madam. Nějak si nejsem vědom historicky vysoké kultury a kultu jídla v Čechách.
Celý komplex vztahů mezi obyvateli země vylučuje základní civilizační požadavky na kvalitu potravin, ale i zboží jako takového. Patrně byste měla nejprve analyzovat kulturní zvyklosti v Česko a pak se dožadovat kvalitních potravin. Stále jde v Česko především o to, aby se lidé najedli, někteří to mají geneticky- velká žranice, jiní na to nemají. Podobný problém můžete sledovat ve všech postsovětských zemích. V Čechách je k tomu nutné přičíst i většinový selský původ, následně proletářský a živnostenský, absenci aristokratických elit a dlouhodobého podílu Čechů na kapitalismu již v 19. století. Ostatně to platí o většině aktivit aspojených s civilizací.
27. 11. 2011 | 03:29

Frante napsal(a):

Čtu obaly a když chci koupit jogurt, musí tam být napsáno "jogurt" (a ne třeba pochoutka a la jogurt), když chci kečup, musí tam být napsáno "kečup" (a ne třeba kečupová omáčka), když chci sýr ... atd. a celkem si nestěžuju. U zeleniny ani nemusím nic číst. Myslím, že kdyby bylo dost nespokojených lidí, ruka trhu a a podnikatelská vůle by zařídily aby se lepší potraviny dovezly a nabídly. Zatím se tak nestalo ...
27. 11. 2011 | 03:33

Grandgousier napsal(a):

Nakupovat v zahraničí je chvályhodné. Klaus se Zemanem si spletli tuto zemi s výrobnou a kasičkou. Neděláme nic jiného. Jednou za dva týdny se to vyplatí i z Prahy.
27. 11. 2011 | 03:33

kormoran napsal(a):

To je banda ! Ze pani autorko ! Fsickni chteji cechy odrbat a pritom si jsou schopni koupit za korunu (ve sleve)i sve vlastni hovno)))
27. 11. 2011 | 04:03

Béda napsal(a):

VV,

chcete to vědět, milá dámo? Fakt to chcete vědět?

Tak tedy:
1) velká část lidí kupuje na co má (v peněžence). Díky vaší "TOP" je perspektiva, že po náběhu zvýšené DPH to bude ještě horší.
2) lidé věří tomu, že název odpovídá obsahu. Složení je napsáno tak drobným písmem, že to málokdo přečte.
3) neexistují totalitní kontroly kvality jakosti potravin. Dnes se tyto vozí takřka z celého světa, české zemědělství bylo cílevědomě zlikvidováno
4) zahraniční lobby si prosadily, že do východních přidružených "kolonií" můžou vyvážet navoněné srágory v celofánu, které by u nich nežral ani pes.

Víte, milá dámo, zdá se že v ČR pro běžného smrtelníka neplatí Schwarzenberské "tak ať v podhradí jedí koláče, když nemají na suchary".
27. 11. 2011 | 05:42

zemedelec napsal(a):

Paní Vendlová.
Nemějte obavu,Kalousek to zařídí.
Až spadne kurz koruny na 30kč za euro,tak se nám to opravdu nevyplatí,nakupovat v zahraničí.
27. 11. 2011 | 07:24

Zákazník napsal(a):

A k našim milým řetězcům ještě tohle: často vystavují zboží pod názvem "AKCE" a u pokladny Vám to napočítají za původní cenu. Jako včera v Intersparu. A stává se to i v Tescu. Tak si člověk nevybere. V cizině by se prodavačky při reklamali aspoň omluvily. Tady na Vás jenom zírají a musíte si na to vystát i frontu. Pěkně děkujeme. I to patří do demokracie?
27. 11. 2011 | 07:43

J. napsal(a):

"...Já osobně na tohle prostě nemám čas a už vůbec ne nervy..." - jste napsala.
A to je to, oč tu běží.
Výrobce v této kapitalistické džungli (ne)řeší (ne)kvalitu toho, co jíme. Jemu jde o jediné - prodat.
A protože ví, že spotřebitel (do zákazníků máme fakt daleko) NEMÁ ČAS, připraví mu lákavý výrobek vypadající levně, chutně i výhodně.
Po konzumaci zjistíte, CO jste si to koupili.
Koupíte něco jiného a ejhle - nepomohli jste si.

Kdeže je stará dobrá majolka, tatarka, mléko, pečivo, paštičky?
Jistě někdo chytrý zde přijde se starodávnou pohádkou o frontě na banány. Dnes je také - u pokladny.

Ceny už nejsou stálé, nikdy vlastně nevíte, kolik zaplatíte.
AKCE bych nahradila slůvkem PODVOD.
A pokud namísto "zlevněných" 9,90 platíte "původních" 19,90?
Žádný problém, informace to vyřeší.
Postavte se támhle do fronty-jak už tam stojí asi deset lidí ...
27. 11. 2011 | 07:56

Béda napsal(a):

J.,

autorka se nevěřícně diví neviditelné ruce v praxi. Lidem docházejí peníze a tak nakupují nejlevněji jak to jde. Přitom Al Kalousek pro ně chystá novoročné prémii - zvýšenou DPH na nezbytnosti - včetně potravin. Využívají akce. Který zoufalec by se choval neodpovědně a pořizoval kvalitní potraviny na dluh, že?

Otázka není, že konzument nemá čas a trpělivost, otázka je, že většině konzumentů se začíná nedostávat prostředků na nákup kvality. A západní distribuční řetězce vycházejí obyvatelům kolonií vstříc. Snižují cenu a dovážejí do kolonií potraviny, kde tzv. maso a konzervy jsou nastavovány prasečími kůžemi a podobně. Sami něco takového u nich doma prodávat nemůžou. Neumožňují jim to domácí předpisy. V EU si silná potravinářská lobbistická skupina ovšem prosadila, že do kolonií je možno kvůli klesající koupěschopnosti tamního obyvatelstva dovážet i úhledně zabalené šmé.
27. 11. 2011 | 08:08

Silvie napsal(a):

V současné době se opravdu stává zásadní otázkou cena (i když má autorka pravdu, že nekvalitní výrobky jsou často u nás dražší,nežli tytéž v kvalitním provedení v zahraničí).
Čím větší vznikne fin.tlak na občany, tím méně kvalitněji se budou moci stravovat (včetně jejich dětí). To je přímá úměra.
A předpokládám, že se kvalita potravin dovážených k nám ještě zhorší, nikoliv zlepší. My jsme taková popelnice Evropy.
Proč ale nefunguje stát, jenž je za kontrolu dovážených potravin zodpovědný, přestože tvrdí, že zodpověnost je na výrobci, to opravdu nevím. Ale na druhou stranu - funguje náš stát vůbec v něčem, vyjma odírání střední vrstvy?
V Německu si to umí ohlídat.
27. 11. 2011 | 08:08

Petr z Tábora napsal(a):

Je zásadní chybou této vládní koalice, že zvyšuje DPH na potraviny a léky. Skoro ve všech vyspělých státech a USA mají svou podstatně sníženou sazbu DPH. Důvod je jasný, aby lidé s ekonomickými problémy měli jídlo a léky co nejlevnější. Avisované snížení DPH na jiné výrobky je k ničemu, jen navýší zisk firem.
Je samozřejmé, že lidé s možností nakupovat v zahraničí ji budou využívat obdobně jako kamiony u nafty a stát přijde o příslušné daně. Většina lidí bude hledat levnější alternativy druhů potravin a skutečná výživná hodnota spotřebitelského potravinového koše dále klesne.
27. 11. 2011 | 08:09

stehno napsal(a):

Bohužel, že je zboží nekvalitní, nebo neobsahuje to co má, zjistíme až po přečtení miminápisů na obale, ale ani to často neodpovídá skutečnosti. Jedním slovem - podvod. Sloýení výrobků před rokem 1989 bylo pod pečlivější kontrolou. To je jasný příklad toho, jak se nám "zvášila kvalita života".
Bohužel dnes musí většina obyvalelstva nakupovat předevšim levnější potraviny a výrobky v tzv. akci, aby vůbec vyžila od výplaty k výplatě.
Nedávno sdělovacími prostředky proběhla informace, že průměrný občan měsíčně ukládá 2500,- Kč. Ten průměr asi udělal člověk, který si nakoupil dluhopisy za 250 milionů korun. To jsou zrádná šísla průměrů, skutečnost je pak někde úplně jinde.
27. 11. 2011 | 08:10

Saltzman napsal(a):

No, co my?! My jsme ve spárech řetězců, jako všechen lid ČeskoMoravský. Když na počátku boomu supermarketů nám ze světa radili, ať si je nepouštíme k tělu, to zastánci svobodného trhu pokřikovali, že je nestoudné kritizovat postupy řetězců. Vlády naprosto ignorovaly damping ceny v marketech. Vůbec vládnoucím nevadilo vybíjení střední vrstvy podnikatelů, živnostníků s pomocí diktátu supermarketů. Žrádlo pro lid bylo přednostní, než kvalita z konkurence vzniklá.

Bylo možno koupit přeci vrtačku za devět stovek(!), sady klíčů za kilo, chleba za cenu mouky bez dalšího navýšení, stejně tak rohlík za kačku až kačku třicet či padesát. No nekupte to, když jste blb! U jídla není celkem divu, když reklama je na zdravou výživu u zeleniny bez masa, tuku. Na zdravou výživu u nápojů bez cukru a ničeho krom pár chemikálií, u mléka bez tuku a odstředěného do průzračné vody s přídavkem zahušťovadla a bělidla, u másla bez tuku z krávy a nahrazeném tukem z trávy. Hromady reklam, beztrestně produkovaných médii, protože tam byl přeci velký kšeft s řetězci a velkovýrobci, nám prezentovaly dary milosrdnosti staratelů o naše zdraví.

ZDRAVÍ - to přeci frčí, když zdravá je manekýna už na pohled. Holky chtějí být manekýny. Tlusťouši pijí plnotučné mléko a mažou si chleba máslem a když se napijí, pak českým cukrem slazeným nápojem. Ne tak štíhlí a zdraví! Ti ví že fazole, čočka, hrách to jistí a nejlépe syrové. Vše navíc je už životu nebezpečné, pokud ovšem to není vylepšeno z marketu koupeným zaručeně nejzdravějším a nejlevnějším. Rachiticky vyhublá děvčátka s cigárem v pysku vulgární mluvou oznamuje světu že je IN. To cigáro je projevem protestu proti zlovůli rodičů a společnosti, kteří ji brání stát se nejhubenější a tím nejzdravější. Zbytek státu hulí jak fabriky, buď cigára, nebo majránku, případně obojí. Stát z toho bere třicet procent z prodeje a na škatulky píše jak to škodí to kouření. Za sexuální služby daně nebere, protože by se cítil prý jako pasák. U cigaret a chlastu zjevně zábrany nemá a tam to státu sype dost.

Zdraví a krása! To naše holky každého věku preferují. Zvláště když to nestojí námahu a je to jen otázka toho, jestli uberu z rozpočtu třeba ze sportovních aktivit, které se jaksi dnes platí a nejsou zadarmo. Ani ty děcka nemají letní aktivity zadara, jak to bývávalo dřív, protože dřív se s dětmi dělala politika a ta byla placena státem, tedy všemi. Rodičové tedy odkládali děcka do táborů, kde od nich měli na chvíli pokoj. Dnes se za všechno platí. Nikdo nechce makat zadarmo, protože si taky chce koupit po čem touží. A krámy plné krámů! Proto není neplacených vychovatelů.

Už je pozdě naříkat nad mizernou kvalitou zboží v marketech. Poslední zbytky malovýrobců odírají z kůže pár řemeslně zručných dělníků bez odborné kvalifikace a vyrábějí požadovanou kvalitu v požadovaném maxi množství za mninimální nákupní cenu, a pak markety prodávají s padesátiprocentním navýšením zákazníkům. Velkovýrobci nemají problém. Jejich zboží se plánovaně prodává pod cenou malovýrobců a tak jde na dračku. Odírají své dělníky ovšem stejně, ne-li víc.

A dělníci? Ti jdou po té lopotě nakupovat co nejlevněji, aby si mohli občas povyrazit, třeba tím cigárem a chlastem. No furt tak dokola.

Kde je kvalita života?!
27. 11. 2011 | 08:10

Pepa Řepa napsal(a):

Tak jsem si řikal, Vendlová, kdy se objeví Kalousek? A hele, už druhý příspěvek.

Maj to marný, Vendlová,ona napíše o skvrnách na slunci nebo bio toaletním papíru a přiletí Kalousek.
Ona je přece ta služka od Al Calousů.
:-)
27. 11. 2011 | 08:15

Béda napsal(a):

PŘ,

to je právě dilema schizofreniků Vendlovského typu. Kalousek zdražuje potraviny a Vendlová se diví, že lidé nakupují stále víc ty nejlevnější potraviny a na dražší kvalitu nehledí.
27. 11. 2011 | 08:19

Béda napsal(a):

Dovětek: samozřejmě Kalousek podhradí vytahuje prachy z kapes i jiným způsobem - zaváděním poplatků, keš plateb za služby, které měli předtím předplacené ...
27. 11. 2011 | 08:21

J. napsal(a):

Bédo, děkuji, že jste to za mě - neschopnou ženu - dopsal.

I ve smlouvách s bankami máte tím nejmenším písmem napsáno to největší svinstvo.

Sranda bude, až po zvýšení daní Kalouskem si nebudeme moci dovolit už ani ty náhražky, "vylepšované" moukou, vodou, Éčky a prasečími kůžemi.

Nezbyde asi, než využít tolikkrát skloňovaný výdobytek "naší demokracie" - SVOBODU cestování - a zajet do Polska (kam jsme nikdy zřejmě nemohli...)
27. 11. 2011 | 08:22

ali napsal(a):

v Anglii je město, kde zrušili státní peníze a žijí z tkzv výměnného obchodu. Mají dokonce i vlastní měnu a státní "používají" jen na zaplacení státních služeb. Berňáci na ně nemohou, neboť neporušují zákon. Jenže se to neví a média to tutlají, aby to náhodou nebylo vzorem pro ostatní...jenže u nás těžko bude možný výměnný obchod. Jsme moc líní a rozmachaní. Nikde není tolik nákupních středisek jako tady. Lidi tam chodí na výlety, místo do přírody. A taky malořemesla nekvetou..ach jo..
27. 11. 2011 | 08:47

BK napsal(a):

Pepa Řepa:
Tak jsem si řikal, Vendlová, kdy se objeví Kalousek? A hele, už druhý příspěvek.
To je podobné, jako když náš prezident někde ukradne propisku a všichni hned začnou nadávat Klausovi.
27. 11. 2011 | 08:50

Béda napsal(a):

BK,

neříká se ukradne, ale veřejně ZPRIVATIZUJE (propisku).

PS: konečně někdo mezinárodně zviditelnil Českou republiku. Po Vondrově Entropě, Schwarzenbergovi v Gaze, panu Prostředníčkovi v europarlamentu a v Moskvě, dal zviditelnění středoevropského tygra korunu privatizující pan prezident v Latinské Americe.
27. 11. 2011 | 08:56

Alexandra Alvarová napsal(a):

Paní Vendlová, vy jste politička, že? Nedokáži si představit, že by si v Rakousku stěžovala politička na svém blogu na kvalitu potravin a jako řešení uvedla nákupy v zahraničí.´Politikové mají tuhle MIZERII ŘEŠIT a ne se jí přizpůsobit? PROBOHA UM GOTTES WILLEN!!! Rakouská komunální politička by udělala ženský spolek napříč stranama, přibrala by do holportu novinářky a šéfredaktorku časopisu D-TEST a ty baby by udělaly takovej cambus v parlamentu, že by ministrovi zemědělství zvonilo v usíšch ještě tejden! Možná že by ničeho nedosáhla, ale měla by hlasy a ty hlasy něco vážej.Česká politička žaluje tichounce na svém blogu a jezdí nakupovat do Rakouska. Lidi, jak to u nás má bejt lepší, když pořád myslíme jako nevolníci ze šestnáctýho století, co musej makat na panským....
27. 11. 2011 | 08:59

Béda napsal(a):

dovětek: samozřejmě nesmíme zapomenout na Kalouskovu cenu pro "nejlepšího MF" kolonií, kterou obdržel od lobby mezinárodních finančních spekulantů, na vystoupení p. prezidenta na půdě "přeplněné" OSN ke klimatickým změnám a na Schwarzenbergovo zamyšlení v průběhu mezinárodní konference (tuším) v Bělehradě.

Holt vládnou nám samí odborníci. Jeden by se mohl domnívat, že se Jakešové po VLSR najednou rozmnožili.
27. 11. 2011 | 09:01

Silvie napsal(a):

Paní Alvarová,

to byl zásah do černého!
27. 11. 2011 | 09:07

J. napsal(a):

Áááá, Alexandra Alvarová (AUSTRIA)...
Co je u našich jižních sousedů, není u nás v ČR, vážená ...
Již několikrát jsem Vás na to, paní příznivkyně politických vražd (na obyčejných, nic netušících lidech), upozorňovala.

Chachá - cambus v parlamentu.
Dovolte, abych se zasmála!

(Jinak proti Vám vážně nic nemám. Jen mě mrzí, že schvalujete vraždy Mašínů!-viz výše)
27. 11. 2011 | 09:09

J. napsal(a):

Silvie, pozor s těmi zásahy...
Nemůže jít o rasííízmus?
27. 11. 2011 | 09:10

Béda napsal(a):

A. Alvarová,

míníte, jako že V.Vendlová by vyšla s iniciativou požadující omezení neviditelné ruky trhu (která je v přímé konfrontaci s neoliberální ideologií její strany), že by žádala kontroly jakosti potravin, že by s ohledem na kvalitu stravy rodin a zdraví obyvatel vyšla s iniciativou na zachování snížené DPH na potraviny, která jde proti programu nejlepšího MF financí?

Tak toho bych se chtěl dožít.
27. 11. 2011 | 09:19

Béda napsal(a):

dovětek: že by žádala omezení dovozu šizených potravin, že by žádala, aby do ČR mohly být dováženy pod stejným označením
pouze potraviny odpovídající kvality jako ve starých zemích EU?
27. 11. 2011 | 09:23

kelt napsal(a):

Paní Vendlová-čím to asi bude,že dříve jsme dováželi banány,citrusové plody,oříšky kešu atd.?
Dnes dovážíme 5O% spotřeby vepřového,máslo,jogurty,margariny,souhrně veškeré základní potraviny,v jejichž výrobě jsme byli vždy soběstační.
Odpovědět by Vám měli odborníci-ministr zemědělství-původně hasič a ministr financí-původně chemik.
Tam hledejte odpovědi,ne v nákupech za hranicemi.
27. 11. 2011 | 09:30

Béda napsal(a):

A za poslední, že by p.Vendlová začala požadovat, aby cena všeho zboží řetězců a nadnárodních firem - včetně potravin (včetně služeb - bankovních, telekomunikačních...) - bez započtení DPH - by byla ve všech zemích EU stejná?
27. 11. 2011 | 09:36

Fialenka napsal(a):

Příčina je u politiků ODS, VV a TOP09. Důsledkem jejich nekompetentnosti, zlodějen a chaosu, který na zakrytí zlodějen vytváří, je tu nízká kvalita života obyvatel země. Tedy nízká kupní síla, nízká kvalita zboží a služeb, nízká spoluúčast v politickém rozhodování.
27. 11. 2011 | 09:37

student napsal(a):

V naší zemi bylo vyhlášeno, že podvod je zcela legální způsob obživy, pokud se z toho platí daně. Začalo to hrnci, pokračuje to přes špekáčky bez masa a končí to u ztracených miliard.
Paní VV zeptejte se svých kamarádů, proč to tak dovolili.
27. 11. 2011 | 09:40

Čochtan napsal(a):

Alexandra Alvarová
Gratuluji ! Nejlepší reakce na blog !
27. 11. 2011 | 09:44

Béda napsal(a):

Čochtan,

ja,ja. Akorát s tou poraxí by to bylo horší - p. Vendlová by nejdřív musela pryč z neoliberální strany.
PS: zvednutý pomyslný prs(t)?
27. 11. 2011 | 09:49

JF napsal(a):

paní Vendlová, na dovolené v Rakousku jsme se stravovali nakupování v marketě a vařením na privátě. Byl to jeden ze zážitků z Rakouska. No a potom jsme se vrátili domů na smeťák ...

Nakupujeme zde např. dražší mléko a téměř vše, protože mléko je mléko a nikoliv to, co se jmenuje taky mléko. Ale mrkněte se do nějakého schvalovaného zákona, zda není také pajcovaný. Je to naprosto ve všem. Ŕíká se tomu konkurence dumpingem v neregulovaném tržním ráji bez přívlastku a v potravinách bez chutě.

Zásady, zásady - peníze to je jen nutná administrativa. Máme jen lacinou verzi originálu. Mrkněte na jednání naší věrchušky. To jsou kabrňáci co? Třeba ten pan Kalousek. To je taky ministr financí.

Ale začíná to u naprostých drobností ...
27. 11. 2011 | 09:51

Targus napsal(a):

To veronikavendlova:

Asi vás popudím, ale zopakuji, co zde již bylo řečeno.

Ve jménu maximalizace zisků zde (v Čechistánu) byly změkčeny normy a zrušeny totalitní kontroly kvality naprosto všeho. Nestačí-li Vám příklad potravin, pohleďte na starou D1 na trase Praha - Brno a novou dálnici u Ostravy s asi tak pětinovým zatížením oproti D1.

Abych Vás uklidnil, jako poslední odolává zdravotnictví, které je na ráně nyní. Ale tandem Šťastný - Julínek to tak nenechá a postará se, aby i to poslední, co máme jakž takž na slušné úrovni - zdravíčko, změnilo se v dojnou krávu krmenou množstvím nevábného sena v množství odpovídajícímu odrostlejšímu králíkovi.
Bude to jako s tím krmivem. Fialový hnus pro plebs, pro fajnšmekry speciální oddělení za ceny adekvátní těm americkým.

Upřímnou soustrast.
27. 11. 2011 | 10:02

Almo G™ napsal(a):

A.Alvarová - toto přece není "tichounké žalování na blogu", tyto blogy mají docela velkou čtenost a navíc jde podle mého názoru o dělostřeleckou přípravu na další volby. Takových témat na jedno použití už přece bylo...
27. 11. 2011 | 10:09

Petr B. napsal(a):

Cože, paní Vendlová působí v TOP ("nezávislí" starostové)? V nové straně se starými politiky, jejíž jediný účel je pouze, aby ODS měla spojence se stejným programem a mohla devastovat tuto zemi donekonečna? To bych se styděl něco sem psát.
S potravinami je to přesně tak, jak napsal Béďa v 05:42.
A co se týče TOP, miluji hraběcí rady a la Schwarzenberg např. "Důležité je se vyléčit a ne ušetřit".
27. 11. 2011 | 10:11

Béda napsal(a):

Žeby v tomto případě narazila neoliberální víra v neviditelnou ruku trhu a maximalizaci zisku za jakoukoliv cenu na praxi života v kolonii?
27. 11. 2011 | 10:21

Čochtan napsal(a):

Maso kupujeme pouze v prodejně borotických jatek, naproti znojemskému nádraží. Maso koupené v Německu se vám na pánvi srazí na polovinu, když z něj vyteče voda. O antibiotikách nemluvě.
Brambory z Kauflandu, jedno zda z českého nebo německého, nejsou k žrádlu. Dováží je z celého světa. Kupujeme pouze od sedláka v jižních Čechách (máme to na cestě). Skvělá chuť, a ve sklepě těch 50 kg krásně vydrží.
Pivo je lepší v Bavorsku. Za stejnou cenu, silnější a výraznější. Dobré pivo najdete v Čechách jen u malých pivovarů. ( http://pivnirecenze.cz/ )
27. 11. 2011 | 10:23

grőssling napsal(a):

Dobré téma paní Vedlová.

Jak správně poznamenal pan Paroubek, měl by se věnovat pan Babiš nejdříve pečení kvalitního chleba a až poté dělat pořádek v politice ( a nejen chleba, patří mu také zpracovatelé nepoživatelných uzenin atd. atd. ).

Hned po revoluci nás revolucionáři jako Vy krmili informacemi o tom jak nás bolševik nutil jíst nezdravé potraviny. No leccos nebylo kdoví co, ale na současné velkovýrobce jako je třeba pan Babiš byli bolševici takhle malí.

Oni používali při výrobě ČSN a ON ( československé státní normy a oborové normy ) a občas Čoi mohla snadno zkontrolovat, zda normy výrobci dodržují. Sortiment byl sice poměrně úzký, ale třeba u sýrů ne o moc než dnes. zato kvalita mléčných výrobků, pečiva a uzenin podstatně vyšší. Ale i tehdy jsem zaslechl vyprávění pivovarského sládka, že pokud chce kvalitnější pivo musí přísně na normu u té které várky dohlédnout ( ale co je to proti zkrácení pobytu ležáku Pilsner Urqeul ve sklepě po nástupu nových osvícených majitelů pivovaru ).

Dnes je to jednoduše tak, že ceny určují řetězce a ty tlačí výrobce do bratrovražedného boje mezi sebou o místo na slunci a ošizení všeho co se dá. A tak špekáček není špekáček, rozpadne se při opékání po chvilce, chleba je plesnivý druhý den po zakoupení, 2 dny starý rohlík v troubě, který jsme si za bolševika v troubě úspěšně občerstvovali se změní v tvrdou pemzu, jogurt, zejména od zahraničních výrobců je mrtvá bílá hmota obohacená o Ečková dochucovadla, aby chutnal jako jogurt atd. atd. .

Chceteli si koupit něco kvalitního ze zde jmenovaného, musíte zaplatit o 50 - 100 % vyšší cenu a ještě jako v detektivce hledat kde. To co bylo za bolševika dotováno a mělo standardní kvalitu díky normám, je tak dnes spřístupné za dvojnásobek pouze pro prachaté vyvolené.

Já to těm ostatním 80 % přeji po 22 letech. Teď už mají co chtěli cinkálisti.

Ale ještě neryjí držkou v zemi. To teprve přijde. Nebude ani na ten šmejd.

O tuto situaci se zasloužili takoví jako Vy paní Vendlová. Řešení je pouze systémové. Jak je vidět za 22 let se za působení neviditelné ruky trhu situace jen zhoršila.
27. 11. 2011 | 10:24

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivý, vulgarismy a nadávky obsahující text,y neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 11. 2011 | 10:33

Jan Víšek napsal(a):

Vážená paní Vendlová žije zřejmě v Odolene Vodě, což je je cca 90 km od nejbližšího obchodu s potravinami v Německu. Paní Vendlová tedy ujede 180 km, aby nakoupila potraviny. Náklady na tuto jízdu jsou při 5,- Kč/km cca 900,- Kč. Předpokládáme-li, že nakoupí potraviny v Německu za cca 2 tis. Kč, které by u nás stály 2,5 tis. Kč, tak potom je paní Vendlová stále 400,- Kč v mínusu. než kdyby potraviny nakoupila v Odolene Vodě. Určitě tam je obchod s potravinami. Zde by náklady na dopracu byly nulové. Chce to myslet hlavou paní Vendlová!
27. 11. 2011 | 10:37

český maloměšťák napsal(a):

ad Veronika Vendlová
Eh - sympatizantka a aktivistka TOP 09 a hodlá platit DPH v Německu ?
No - za to by ale měla být taťkou Schwarzenbergem a kmotříčkrm Kalouskem náležitě pokárána...
Jak k tomu přijdou jejich snahy o reformy ?

Mno - tak zde máme dalšího schizofrenika. Anebo odpadlíka.

Neb Veronika Vendlová jistě není pokrytcem, že.....

Nic než marod !
27. 11. 2011 | 10:41

Baba napsal(a):

I našinec všechna tahle kritéria při nákupu potravin zohledňuje. V současné době patří k obci akcionářů, tj. těch, kteří dávají přednost pravidelným obměnám sortimentu s akčními cenami.
27. 11. 2011 | 10:45

Zdeněk Brom napsal(a):

Alexandra Alvarová:

Přidávám se do řady těch, kteří se podepisují pod Váš příspěvek. Lépe už to napsat nešlo.
27. 11. 2011 | 10:46

grőssling napsal(a):

Čochtane, kurňa tak sa mi čosi marí, že Vy jste tu zrovna vždy nějak tak pravicově plédoval.

To se namakáte než za nových časů systému neviditelné ruky trhu nakoupíte něco zdravého k jídlu, jak tu píšete.

Já bejt takovej propagátor nových pořádků, asi bych lezl kanálem do toho Bavorska pro pívo a cestou k sedlákovi pro brambory.
27. 11. 2011 | 10:47

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 11. 2011 | 10:47

Zdeněk Brom napsal(a):

Veronika Vendlová:

Nechápu, proč v Čechách hromadně akceptujeme nekvalitní politiky, ke kterým jste se tímto textem zařadila.

Vyčkávám na Vaši reakci na příspěvek paní Alvarové.
27. 11. 2011 | 10:48

Čochtan napsal(a):

Béďo,
Maoista Barosso, agentka KGB Ashtonová, v Moskvě vystudovaný Štefan Füle, Maroš Šefčovič, atd.... to jsou jen ti EU-komisaři. Samozvaná, nikým nevolená smečka "vládců Evropy". A co naše Špidlo, co z cizích řečí umí jen slovensky, a to jen pár slov ? Kolik měl měsíčně ? Půl milionu ! A za co ?
27. 11. 2011 | 10:55

Občan napsal(a):

Paní Vendlová,

bývalé české potřevinářské podniky dnes patří většinou nadnárodním koncernům. A ty vyrábějí a dodávají pro východní trhy odpadky s tím, že se jim NEVYPLATÍ vyrábět a dodávat kvalitní potraviny. Vůbec se tím netají - viz nedávná série článků na toto téma na Aktualne.cz (tuším v srpnu nebo září). A naše úřady k tomu sdělily, že nemohou nic dělat, protože na kontrolu nejsou peníze (zprivatizované laboratoře) a navíc máme otevřený trh.
CO Vy na to, jako politička?

Obchodní řetězce (VŠECHNY v rukou nadnárodních koncernů), které nejprve zlikvidovaly české obchodníky, nakupují odpadky od SVÝCH DOMÁCÍCH výrobců (převážně německých, rakouských a francouzských). ČESKÉ výrobce zcela nepokrytě diskriminují a vydírají, za hlubokého mlčení ČESKÝCH politiků, kteří na kritickou argumentaci ČESKÝCH zemědělců a výrobců odpovídají, že nemohou nic dělat, protože máme ty otevřené trhy.
CO Vy na to jako politička?

Lidé nakupují to, na co jim stačí peněženka.
Kdo má možnost, nakupuje u prvovýrobců nebo obchodníků, kteří berou zboží u lokálních výrobců. Jenže jsou to většinou drobní obchodníci v malých městech a obcích. Já si nemohu vynachválit naši malou samoobsluhu a zelinářství, jejichž majitelé jsou skvělými obchodníky a berou spoustu zboží právě u těch místních dodavatelů. Je mi líto lidí ve velkých městech, kde takovou možnost nemají.
Podpora ČESKÝCH obchodníků a výrobců je ze strany státu nulová a spíš jim ještě hází klacky pod nohy (viz. různá "protikartelová" řízení proti prvovýrobcům, zejména mlékařům).
CO Vy na to jako politička?

Je to asi dva měsíce, co byl v OVM pan Veleba z Agrární unie a hovořil o situaci v českém zemědělství a zpracovatelském průmyslu; či spíše volal o pomoc. Ze strany ministra zemědělství se mu dostalo skoro výsměchu a jalových pindů o tom, jak stát zavede další značky kvality. Na kritiku protekce zahraničních obchodních řetězců mu bylo odpovědí jen mlžení a zjevná neochota ministra cokoli udělat.
CO Vy na to jako politička?

Nákupy v zahraničí jsou fajn. Jenže...
Tím pádem jen vyvážíte peníze ven a zajišťujete zisky právě těm, co sem potom navážejí odpadky.
Ptát se NÁS, co s tím uděláme, je docela troufalé. Protože to, že žereme odpadky a čeští zemědělci krmí ČESKÝM mlékem a obilím dobytek a ovoce kompostují, protože to nemají JAK prodat, je vizitka VÁS POLITIKŮ.
VÁS SI totiž platíme za to, abyste takové lumpárny nedovolili!
27. 11. 2011 | 11:05

Ina napsal(a):

Čemu se divíme, když jsme dopustili, aby němcům patřící markety posílali k nám na východ odpad, který sami neže...!
Mají koupenou ČOIku i Hygienu, nedovováte se, zkuste to !
Je nejvyšší čas vyházet politiky do Vltavy a začít jinak, na svém.
Je to velmi smutné, že za bývalého režimu byly potraviny zdravější.Mnoho lidí začíná opět na vlastních pár metrech s vlastní produkcí.
Čemu pomůžete jezdit nakupuvat k Němcům, vždyť o to snad jde.
27. 11. 2011 | 11:06

Občan napsal(a):

Pardon - ...potravinářské...
27. 11. 2011 | 11:06

Revolucionář z Odolené vody napsal(a):

Sakra Vendlová, jste ředilka kanceláře a radní v Odolené vodě. Jak to, že jste ještě nenařídila výrobcům potravin, aby vyráběli kvalitně? Popřípadě neprotlačila zákon (co my? My nemůžeme nic, to jen Vy, tam nahoře, v Odolený vodě), kterej by ty zlý firmy zakázal? Jste nekvalitní politik, tímto Vás neakceptujeme (my, Brom I. plus další spravedliví)

Ten hluboce zažraný komunismus se z hlav bude vyhánět eště hodně dlouho.
27. 11. 2011 | 11:06

krajan napsal(a):

Situace je velice přehledná: opravdu kvalitním potravinám se vyšroubovaly ceny do aleluja,takže průměrný nakupující Čech raději koupí ten lacinější ksindl,velmi často netušíc,co to vlastně jí.(Když jsem se tuhle dočetl,že v kečupu taky nemusí být rajčata,šel jsem do kolen).Kdyby se u nás nakupující řídil heslem "nekupuju nekvalitu" asi by se musel chodit pást a to pouze na vysokohorskou louku,protože to níže položené je sice "bio" ,ale řádně kontaminované.Byly doby (s minulým režimem nemající nic společného), kdy se i v případě potravin musely dodržovat normy.Ovšem že ne ve smyslu á la správně zahnutý banán,ale co do obsahu a technologie...
27. 11. 2011 | 11:13

Bavor V. napsal(a):

Myslím , že by Kalousek měl změnit pořadí skokanů na vidle, protože tímto blogem jste si na ně naskočila lépe než Š´tastný.
Paní Alvarová vám to napsala naprosto jednoznačně.
27. 11. 2011 | 11:14

JenTak napsal(a):

Podle autorky mám prý ztrestat obchodní řetězce nákupem v zahraničí... Směšné, tím přece trestám jen a jen sám sebe.
Příliš to připomíná Cimrmanovo "trestání učitele učitelem".
27. 11. 2011 | 11:15

ali napsal(a):

paní Alvarová, máte pravdu. Kdo víc může udělat, než-li mediálně známá osoba? Může sice i člověk neznámý, ale to už je složitější proces. Paní Vendlová má šanci a když už toto téma nakousla, mohla by se do toho pustit. Místo těch nakupovacích a trucovacích zájezdů do ciziny. Navíc, každý nemá možnost jezdit nakupovat do ciziny, takže mu nezbývá, než konzumovat tyto potraviny, pokud nemá svůj domácí zdroj. Paní Vendlová to myslí dobře, chce, abychom všichni bojkotovali tento stav. Ale nějak už to dál nedomyslela a tak teď její blog vypadá, navzdory dobré myšlence, hloupě..
27. 11. 2011 | 11:21

myrta napsal(a):

Paní Vendlová,proboha co vám na to řekl hvězda starostů Gazdík??Ten dokonce propaguje něco jako daň z tuku.....např.že by nezdravé hranoky byy dražší,aby se méně kupovaly.Takže mu poraďte,ať na nekvalitní potraviny dají extra vyšší daň -aby se nekupovaly! To je přece správné řešení počesku(po Gazdíkovsku.)A máte vyhráno!Lidé stejně pomalu nebudou moci kupovat už ani ty šmejdy.
27. 11. 2011 | 11:26

Jaroslav napsal(a):

Revolucionář z Odolené vody

nechte spát komunismus, je to pouze a jen o lidech.
Parchanti jsou u kormidel i za satana bez ohledu na režim. Komunisti byli břídilové podle dnešní garnitury
27. 11. 2011 | 11:35

Béda napsal(a):

Očekával bych, že se paní VV buďto postaví do čela hnutí proti praxi nadnárodních řetězců v koloniích anebo dojde na zasedání nejvyššího orgánu vládnoucí TOP, práskne do stolu pěstí a řekne: "Taka takhle ne, Kárle, Mirku! Takhle jsme si to mi nezávislí starostové rozhodně nepředstavovali! Očekáváme sjednocení požadavků na kvalitu potravin v Evropě, jednotné ceny nadnárodních řetězců (bez započtení DPH) na zboží a služby v centrech a koloniích a sníženou cenu DPH na potraviny. Jinak si tu svoji politiku pro miliardáře, oligarchy, bankéře a spekulanty dělejte laskavě s kmotry bez nás!
27. 11. 2011 | 11:37

český maloměšťák napsal(a):

Veronika Vendlová
A co na to taťka občan Schwarzenberg ? Taky jezdí do Bavor či Freistadtu ?
A kmotříček ? Též to má z Bechyně nedaleko.
Fuj - že by ani oni neplnili český, ale raději bavorský či rakouský fiskál ?
/psdychiatrické vyšetření a následná disgnostikace schýzy snad ještě není nadstandardem/

Zeptejte se jich. A když - tak ať vám i nám dají nějaké adresy na obzvášť košer rakouské a bavorské řezníky. I my chceme jíst kvalitně. /s tím fiskálem už ta%tka a kmotříček něco vymyslí - jak známe kmotříčka, tak něco někam přetaáhne a naopak odněkud něco opdtáhne :)) - a máme fiskál vypečený, jak svatojánský chlebíček z Aachen/.

/piliny v paštikách a podobné věci se nám už totiž také zajídají/

Zkuste vymyslet spolu s nima(ne s pilinama - s taťkou a kmotříčkem) nějakou daň. Třeba " daň nespotřební".
Kterou by výrobci paštik s pilinama platili tentokrát spotřebitelům.
Hlavy jsou to moudré - jistě na něco přijdou. Jak daň zvládnout procesně. A aby měla hlavu a patu. A počítala se všema souvislostma. A byla orientována sociálně. A nerpzkradla se /no - v tomto případě - protože nepůjde do jejich pařátů - bych se toho neobával/.

A je to.
27. 11. 2011 | 11:44

Veronika Vendlov napsal(a):

Alexandra Alvarová:
Váš příspěvek je vážně dobrý! Je z něho ovšem zřejmé, že jste vy sama možná nic podobného v naší zemi nezkusila. Kdyby ano a také by Vám zdejší potraviny nepřipadaly kvalitní, učinila byste tak možná sama. Jenže nepřipadají (asi) a stejně tak nepřipadají nekvalitní VĚTŠINĚ nakupujících. Nebo tady nežijete, nevím. Kdyby u nás politika a myšlení lidí fungovalo tak, jak jste uvedla, tak bychom myslím byli úplně jinde a ne tam, kde jsme....

Já osobně, než se do něčeho systematicky pustím, sakra si rozmyslím, zda na to vůbec mám! A tady jsem usoudila, že na to nemám. Takže budu jezdit za hranice.
Možná je to klasický pokrytecký způsob řešení, ale neustále bojovat s větrnnými mlýny není radostná náplň života. vede to jen k tragédiím - osobním.

Kdysi jsem se domnívala, že komunální politik je na stejné úrovní s tím krajským, či parlamentním. Není.

Budiž tedy Váš nápad čten ženami vlivnějšími a odvážnějšími, které na to mají! A nebo těmi, které přemýšlejí nad svojí volební kampaní - protože jde-li o hlasy a ne o princip, mohlo by to vážně zafungovat. :-)

Všem dalším díky za příspěvky, velice mě - zejména některé z nich - obohacují! :-)
A prosím Vás slušně, je neděle a nerada bych, aby ji pan Stejskal trávil u pc. :-D
27. 11. 2011 | 11:46

Brnčidlo napsal(a):

Péci chleba se naučí každá trochu zdatnější kuchařka, brambory se taky dají vypěstovat na zahrádce, stejně jako jahody, maliny, meruňky, víno, mandle, ořechy apod. Místo na maso do Penny můžeme vyrazit na houby s panem Peldou, ten je najde i v lednu. Horší je to se slepicemi - pro ty se asi všude místo nenajde.
27. 11. 2011 | 11:49

Stařeček napsal(a):

myrta - pan Gazdák je typ člověka, který udělá a bude prosazovat cokliv, aby se dostal do Prahy mezi vyvolené. Pana Gazdíka je dnes všude plno, všemu rozumí a za prebendu je ochotný hlásit a udělat, cokoliv. Pokud vím, pochází z Jižní Moravy. Z tohoto místa se i před rokem 89 rekrutovaly samí podlézavci, pro svůj prospěch. Nikdy ne pro Jižní Moravu. Musím se stydět, že pocházím ze stejného kraje.
27. 11. 2011 | 11:50

Stařeček napsal(a):

oprava: pan Gazdík
27. 11. 2011 | 11:55

mb napsal(a):

alvarová dobře ...

ale do politiky byste měla jít sama ...

protože vendlová píše ( a asi správně ) že na to nemá ...

vy byste na to měla ... tak šupky hupky do české politiky ...

udělat / jak říkáte / cambus ... aby zvonilo v uších ... ( :-)
27. 11. 2011 | 11:59

Stařeček napsal(a):

jinak paní Vendlová, za špatnou kvalitu odpovídáte vy politici! Stačilo ponechat naše tzv. špatné komunistické normy a kvalitu potravin podle nich kontrolovat. To by ale bylo proti zahraničním řetězcům. Proto si nemyslím, že je správné nakupovat za hranicemi. Správné by bylo tyto politiky nezvolit minule a nevolit příště.
27. 11. 2011 | 12:05

ex-nemo napsal(a):

Paní Veroniko, máte už napečeno? Vánoce se blíží ! Tak už toho nechte, té politiky; jak už to tu napsal Zemědělec, Váš Kalousek to zařídí a běžte domů k plotně.
27. 11. 2011 | 12:12

Zdeněk Brom napsal(a):

Revolucionář z Odolené vody:

To se trochu pletete, vašnosto. Nic takového jsem po paní Vendlové nechtěl. Vyslovuji jenom podiv, že je zhrozena tím, co sama vytváří nebo co vytváří lidé, které podporuje.
27. 11. 2011 | 12:27

vasja napsal(a):

Neni to ale takhle, že některé výrobky jsou hnůj a jsou tady považovány za "levné" ale ve skutečnosti jsou stejně drahé, jako u souseda? Tomu tam ale výrobce nezamíchá svinstva.
Ten hnuj poznáte tak, že popis na výrobku je v češtině, slovenštině, polštině.
27. 11. 2011 | 12:32

Maximus napsal(a):

Úroveň a stav či nivó určitého oboru nebo segmentu ve společnosti je daný i úrovní ostatních částí společnosti, je tady vzájemná korelace a ovlivňování, přímá či nepřímá. Asi jako když práce lékařů se může pořád zlepšovat novými technickými objevy nebo když do našeho života doslova vtrhla technika IT. Vlivy ovšem nejsou jen technické či vědecké, je tu vliv ekonomický daný stavem a úrovní hospodaření státu, ale také celková třeba právní a morální úroveň obyvatel daného státu. V tomto případě nás občanů ČR. A už jsme u merita věci. Když je už delší dobu v celé naší české společnosti marasmus, oprávněná otrávenost našich občanů se stavem naší společnosti, když naši lidé díky 21 letému masívnímu rozkrádání společnosti dělají v průměru místo 55 tis.Kč měsíčně za 22tis.Kč (což by odpovídalo úrovní ekonomiky ČR ve vztahu k vyspělým zemím EU), mimochodem např. v obchodních řetězcích to má pouze úzká část zaměstnanců, tak si položme otázku proč Veronika Vendlová kupuje v obchodech mizerné zboží? Mohu paní VV odpovědět, protože to tu stojí za veliké H.... s přehazovačkou, protože tento stát řídili a řídí podobní lidé jako Vy paní Veroniko...Kalousek, Vondra, Drobil, Řebíček, Gross, Palas či Hulínský, Barták, Benda, Řápková, Šťastný, Dobeš, Sobotkové, Jančík, Kocourek, Kraus, Parkanová, Urbanové, John, Bárta a celá ta plejáda mizerných politiků a vyšších státních úředníků jako byl třeba Kopřiva, Srba a další odkloňovači .... cca 1000 vejlupků. Co jméno to podezření na zlodějnu! A vše to zastřešuje ten klimatolog na Pražském hradě co nikdy neřekl nic proti korupci v této zemi!

To se musí přece na celé společnosti negativně projevit
a v naprosto v celé společnosti. Tak si paní Veroniko kupte mizerné gumové rohlíky, které mimochodem možná někde špatně placenému skladníkovi spadli na poplivanou podlahu někde v zázemí obchodu, dále si kupte mizerné potraviny odněkud třeba z Polska aj. a zpytujte svědomí, zda také na tom celkovém bordelu když jste se přidala k té partě Kalousků z TOP09, nemáte také svůj podíl!
P.S.
Mimochodem mám takový pocit, že slovo nejoptimálnější, které jste v textu použila neexistuje. Slovo optimální je už samo o sobě vrchol při popisování určitého děje.
P.P.S.
Bylo by optimální, kdyby tento stát spravovali a řídili zodpovědní, kvalifikovaní a čestní lidé!
27. 11. 2011 | 12:37

brablenec napsal(a):

Já jsem si vzpoměl na 89 a dobu, kdy naši dnešní politici volali po zrušení SANOPSu a obchodů, kde politici kupovali Tuzexové potraviny. Volali při tom nejsme jako oni. A hle SANOPS jsme nahradili nadstandartní péčí, na kterou obyčejný člověk nedosahhe a potraviny pro politiky zase levnými potravinami v řetězcích. To z toho důvodu, že plebst má málo peněz, tak ať jí to co má k dispozici a nekouká nám bohatým do talíře.
27. 11. 2011 | 12:39

Zdeněk Brom napsal(a):

veronikavendlova:

Napsala jste: "Kdyby u nás politika a myšlení lidí fungovalo tak, jak jste uvedla, tak bychom myslím byli úplně jinde a ne tam, kde jsme...."

Nechávám se unášet volnou fantasií, kde by byl za takového stavu naší země např. Kalousek.
27. 11. 2011 | 12:52

Brundibár napsal(a):

Paní Vendlová:

Po několikaletém zkoušení jsem našel poměrně jednoduchý způsob, jak i v ČR nakoupit většinu kvalitních potravin na jednom místě a za rozumnou cenu. Pravda, musíte zahodit pověry a smířit se s tím, že většina zboží bude z Německa, Francie či Itálie (bohužel, holandskou goudu už v ČR neprodávají). V prodejně je nutné si z dané kategorie zboží vybírat pouze to nejdražší. Přesto se např. se šunkou (97% kýty) nedostanete přes 300 Kč/ kilogram, tamní kečup byl v nedávném d Testu druhý. Z Odoleny Vody sice musíte do Kralup, Neratovic, Horoměřic nebo do Prahy, je to ale podstatně blíž, než máte do Pirny.
Farmářské trhy jsou variantou, ale už zde také bylo několik případů, že se tam prodávaly např. brambory z ... (jednoho velkého řetězce) za násobek ceny.

Stařeček (a další, kteří volají po kontrolách a kvalitních potravinách před 25 lety):
O kvalitě potravin svědčí mj. i kreslený vtip z Dikobrazu 80. let, kdy před masnou paní nadšeně volá: "Jaro, přišlo jaro! Salámy se zelenají!!!", povídka Šimka a Krampola "Můj životopis" nebo některé pořady ČT typu Retro nebo Před 25 lety... Prodavačka vám dnes těžko prodá nahnilé ovoce, když si jeden každý kousek můžete pořádně před zaplacením prohlédnout...
Kontrola je pochopitelně důležitá (konečně, i dnes funguje ČOI, hygienické služby apod.), ale dokud si lidi nebudou číst složení toho, co jedí, tak sebečastější kontroly nic nezmůžou (konečně, taky nejsou zadarmo a buď je budou spotřebitelé platit v daních, nebo cenách). Marná sláva, pokud se člověk nebude bránit především sám, tak to za něj nikdo lépe neudělá. A že lze nakoupit většinu kvalitních potravin už u nás, to píšu paní Vendlové o pár odstavců výš.
27. 11. 2011 | 13:00

StandaT napsal(a):

Představa, že nějaký politik ovlivní mé spotřebitelské návyky mi připadá úsměvná. Nejen u jídla, ale např. i u bank, které si také dělají se střadateli to, co samy schtějí.

Strategie spolupracující komunity je dobrá. Nejen v tom, že dává možnost reagovat na současnou situaci, tak zejména v tom, že se zpravidla naprosto přirozeně rozšíří i na další aktivity a zdílení zdrojů. Nemluvě o náskoku před těmi, co do poslední chvíle budou spoléhat na autority, které by, dle jejich názoru, měly řešit jejich vlastní chování/důsledky jejich chování.

Vplouváme do doby, kdy vyznavači sociálního mysticismu propásnou dobu, kdy mohou (v rámci svých možností a schopností) se postavit na vlastní nohy. Takže Kalousek by měl výrazně posílit rozpočet MV a Vy investovat do kvalitního kursu sebeobrany.
27. 11. 2011 | 13:01

Brundibár napsal(a):

Vasja:

Nejde tak o jazyky popisů, ale spíš o ty oválky, které označují výrobce daného zboží. Ale pozor, jsou v ČR, Polsku i na Slovensku firmy, od kterých se nebojím kupovat. namátkou CZ 233, SK 4-6-10 nebo PL 20131601 (u mléčných výrobků)
27. 11. 2011 | 13:07

Občan napsal(a):

To Zdeněk Brom (12:52):

Když dovolíte :o))

Slunné první adventní nedělní dopoledne a katolický otec Kalousek, spokojený provozní chemik v hostivařské MITASce, kráčí se svými šesti potomky a manželkou do kostela. Po celou dobu kázání si pečlivě píše poznámky, aby pak mohl na schůzi jihočeské krajské organizace KDU-ČSL s bratry a sestrami probrat směřování katolické církve a lidovců v moderní společnosti 21. století.
Odpoledne se dostaví, rovněž s celou rodinou, na brigádu na nově budovaném dětském hřišti, na němž participují místní (asi bechyňská) organizace KDU-ČSL, radnice a katolická farnost. Práce pro občany mu totiž působí nesmírnou radost a potěšením je mu samozřejmě o barevná fotografie na webu místní farnosti.
S pýchou popatří na černé měkké pryžové koberce, které dodává MITASka za zvýhodněnou cenu obcím, školám a dětským zařízením v rámci státem podporovaného programu bezpečnosti dětských hřišť. Na technologii recyklace ojetých pneumatik, která je při výrobě bezpečnostních pryžových koberců používána, se podílel v rámci podnikového zlepšovacího návrhu.

Tak a teď seberte rodinu a mazejte na sluníčko :o))
27. 11. 2011 | 13:10

modrý edvard napsal(a):

Kalousek žere vrány. Tím jsme problém s Kalouskem vyřešili, a můžeme se vrátit k tématu.
Částečně souhlasím s paní Alvarovou - je třeba udělat kolem toho rozruch. Není jasné, proč ho má dělat zrovna pí Vendlová.
Především si myslím, že by měly vycházet kvalitní informace o potravinách - v "sobotní příloze" novin se dočtete, že v té či oné restauraci mají úžasné krabí pochoutky za Kč 430 a že módní barva klobouků je fialová. Kdyby tam místo toho bylo, že chleba v řetězci X se nedá jíst a jogurt v řetězci Y taky nestojí za nic, ony by ty řetězce s tím začaly dělat něco samy. Novinám by to určitě taky tržby nesnížilo ... ale možná by jim to snížilo inzerci. Je třeba najít někoho, kdo by nebyl na inzerci závislý. (D-test nesleduji, potřebuji znát kvalitu rohlíků, ne věcí, které kupuju maximálně jednou za život.)
V hygienichých normách ta chyba není - ty potraviny jsou zdravotně nezávadné.
27. 11. 2011 | 13:10

arator napsal(a):

Josefkaká
Opět bezuzdně žvaníte. Moje babička se vyučila u Chmela a něco o potravinách věděla. Mimoto byla opravdu výtečná kuchařka.
Pro chleba jsem jí musel jezdit 10 kilometrů za Prahu na kole. V těch šedesátých letech, kdy jak tvrdí protinovotnovští historici, nebylo maso, mi dovolila kupovat i šunkový salám, který byl z 80% kompaktní libové maso a v kterém nitráty neskřípaly mezi zuby.
Postupným zaváděním obřích masokombinátů během normalizace se kvalita všeho postupně zhoršovala (neboť Husák slíbil nezvyšovat ceny) a postupně se začaly vymýšlet různé ersatzy a podvody. Někteří si je dávali patentovat a jsou dnes majiteli činžáků na Vinohradech.
Zkraje devadesátých let jsme zkusili rozběhnout časopis pro spotřebitele a informace o potravinách jsme měli od Čoiky (kde ty časy jsou) a kupodivu, nejhnusnější výrobky produkovaly nově vzniklé české firmy, které chtěly honem honem zbohatnout.
Řetězce prostě jen distribuují normalizované pomeje, které jejich majitelé považují za vhodné ke krmení podlidí. Pamatuji si rozřehtaného Holanďana z firmy přes chodbu, který k nám házel vrorkové kartóny různého mraženého masa s poznámkou It's only rotten flesh. Což lze chápat biblicky ale také zcela konkrétně. Něco z toho (různé kebaby) bych nedal žrát ani psovi.
Ostatně, posledním Pítrovým velkým hitem byl prodej potravinářské firmy, ukrývající v sobě jednu nesmírně cennou položku. Fabriku, která produkuje všechny ty směsi jedů, které vám dovolí udělat z masa uzené, cikánku nebo pražskou šunku a současně v nich o 90% zvýšit obsah vody. Výsledek je pak setrvale růžový, nekazí se a, jak už jsem řekl, vrže mezi zuby.
27. 11. 2011 | 13:12

Pepa Řepa napsal(a):

veronikavendlova
ale no tak! Tak už kápněte božskou, že jezdíte s Kalouskem nakupovat do Dubaie.
27. 11. 2011 | 13:17

Silvie napsal(a):

Ina,

máte pravdu. Nedovoláte se a věřím i tomu, že jsou hygienici podplacení řetězci.
V létě jsem šla nakupovat do Billy (už tam nechodím, prototože je neskutečně předražená) a byl tam tak strašný smrad ze zkaženého masa, že všichni kupující prchali. Okamžitě jsem volala na hygienu (vedoucí to vůbec nehodlala řešit) a napsala jí písemnou stížnost. Hygiena odpověděla s tím, že byl ten zápach z "vymývaných mrazáků" a všechno jinak v ažůru. Nedali jim ani minimální pokutu!!
Tak jsem jim odepsala, že jsou tam na dvě věci a bylo hotovo.
Zajímalo by mě, jestli někomu z vás smrdí tak příšerně mrazák, když ho odmrazujete. Nejspíš ne, leda byste byli pěkná prasata. Takže přinejmenším tam mají nehorázný bordel.
Jestli tedy tímto způsobem posuzují státní orgány kvalitu potravin, tak bůh s námi. Oni totiž neřeší, jestli je to jídlo kvalitní, ale jestli obsahuje správný poměr všech těch srač.., které výrobce uvádí na obalu - a to je podstatný rozdíl.
Vysvětlí mi někdo, jak je možné, že drahé zmrzliny jako Haagen-dazs obsahují místo smetany hnusný rostlinný tuk( podotýkám, že malý kelímek stojí kolem 200 korun!!) - stejně se to má se všemi!!! ostatními předraženými zahraničními zmrzlinami Magnum atd. Znám je ze zahraničí a chuť mají úplně jinou, i v Řecku koupíte fantastickou smetanovou balenou zmrzlinu. Obyčejný Míša je asi kvalitnější, nežli to, co sem posílají z tzv.západu.
Bohužel stát absolutně nefunguje, nebýt občanských sdružení, tak kvalitu potravin nekontroluje vůbec nikdo.
"Jogurt" Dobrá máma , my mu říkáme macecha, by se snad měl zakázat vůbec prodávat. Dávat něco takového dětem je zločin(stejně jako všechny ty srágory jogobella obsahující aspartam-kancerogenní látku atd. ). Já kupuju zásadně české jogurty -jsou chuťově i kvalitativně o třídu výš (snažím se o to u všech výrobků, je-li český ekvivalent ,dám mu přednost).
27. 11. 2011 | 13:19

Veronika Vendlov napsal(a):

PŘ: ne, do Bechyně...;-)
27. 11. 2011 | 13:19

Veronika Vendlov napsal(a):

Zdeněk Brom: fantazie je nakonec to jediné, co nám možná zbyde...žel Bohu.
27. 11. 2011 | 13:22

Silvie napsal(a):

arator,

máte pravdu - potraviny byly chutnější a kvalitnější. Ale když jsme byli se školou na exkurzi v pekárně, týden jsem do sebe nedostala ani housku - hygiena otřesná. Co se dělo v masokombinátu, nám vyprávěl soused, jenž tam pracoval a zdařile leta kradl.
Ale vcelku lze říci, že byl menší výběr, ale kvalitnějších potravin. Já bych klidně brala dva druhy chleba, ale poživatelné, nežli rozpékání polotovarů (superdrahých a bez chuti) nebo výrobu odporné recyklované Šumavy.
27. 11. 2011 | 13:23

Stařeček napsal(a):

Brundibár, nějak jste si vybral jenom to, co se vám hodilo. Mně jde především o bývalé normy a pak po následné kontrole jejich dodržování. Je sice možné, že jak říkáte vám prodavačka neprodá nahnilé ovoce, zajděte ale také na vesnici a podívejte se do regálů na ty černé banány. Koupit si je ale nemusíte. Přesto vidím babičky, které si je berou. Ono totiž v tom jednom obchodě na vesnici jiné nejsou. Myslíte, že mají alespoň sníženou cenu? Neraďte tu (v příští odpovědi) té babičce se dvěmi holemi, ať si zajede do 20km vzdáleného Kauflandu, nebo Billy. Tam opravdu mají banány přijatelné. Není na té vesnici dokonce ani solidní Vietnamec, jako např. v Hodoníně. Aby nebyli občané šizeni, musí zajistit stát, pokud si už oproti stavu před rokem 89 zvýšil počet úřednictva o 100%.
27. 11. 2011 | 13:27

cinick napsal(a):

Reakce
Josef K. napsal(a):
Milá madam. Nějak si nejsem vědom historicky vysoké kultury a kultu jídla v Čechách.
Tak to asi neznáte situaci-už ve středověku se říkalo "Češi jsou věhlasní žraním, Němci chlastem". ale to jenom pro odlehčení. Dokud produkovali potraviny řemeslníci, tak měli úplně jinou úroveň.Solidní vesnický mlýn měl sortiment až 22 druhů muk. Pekaři, uzenáři se snažili mít sortiment, ve kterém jsou v okolí nej. A pokud chceme trochu zdravější stravu tak, co třeba Vysocké zelí nebo Všetatská cibule. Nebo třeba Zátkovy těstoviny, pojem už před válkou v části Evropy. V určité době vedli výrobu piva čeští sládkové v mnohých pivovarech ve světě, což také dokládá úroveň potravinářství v Čechách.
No a za socializmu nastoupila jednoduchá unifikace a vysoká produktivita. To se také podepsalo na kvalitě. No a teď - normálně to řetězce a nadnárodní řetězce na nás zkoušejí, co sneseme. Pro ně jsme jen východ, na kterém se musí vydělat.
27. 11. 2011 | 13:28

Almo G™ napsal(a):

Dovolil jsem si pro vás... - malý komiks na téma "Kalousek".
27. 11. 2011 | 13:42

Almo G™ napsal(a):

Tady je: http://comicscreator.cz/#/show/6768
27. 11. 2011 | 13:42

vasja napsal(a):

rundibár napsal(a):
Vasja:
Nejde tak o jazyky popisů, ale spíš o ty oválky, které označují výrobce daného zboží.
---------------
Já jsem to tak myslel:-)
já blbec jednou koupil v akci Den thajské kuchyně pár plechovek bombusů... To byl sajrajt vyrobenej v Holandsku a popisky ukazovaly, že to je určený pro nás, východní čuňátka. Od tý doby dávám bacha.
27. 11. 2011 | 13:45

Jedla napsal(a):

Milá autorko. Jste ze "starostů" angažovaných Kalouskem k lakování jeho zločinecké organizace na růžovo. Divíte se, že politika, kterou jste podpořili a podporujete, má nějaké důsledky. Přitom sami "starostové" nejste ničím jiným než klamavou reklamou na hnusné, republice lidem a přírodě škodlivé a pekelně předražené "zboží", exlidovce (české fakultativně ateistické klerofašisty) jménem TOP 09.
Nuže, proč je u nás hnusno a přitom draho?
A) Nulová regulace nových a nových hypermarketů a vůbec prodejních ploch ze strany obcí (územní plánování). Investor je král, občan není starosty zasupován nýbrž ponižován a týrán (Česká u Brna). Investoři v Německu i Rakousku soutěží, usilují a zavazují se k měřitelným závazným podmínkám, aby měli možnost postavit v obcích svůj (super, hyper, blablabla...) market. U nás lusknou prsty. Neviditelná ruka trhu - jak sama ze své empirické zkušenosti zjistila - očividně nic nedělá.
B) Kvalita: To vy chcete minimální stát, co nevybírá daně a nevykonává žádné funkce. To žádná "lidová", tedy v podstatě konzervativní, strana v celé Evropě v programu nemá, jste totální exoti. Jste čistí ekonomičtí liberálové, což nefunguje ani v Hongkongu. Pak se divíte, že kontrola kvality ze strany státu (ČZPI, krajské hygienické stanice) není dostatečná? Vždyť jste jim sami, vlastním rozhodnutím, sebrali (ukradli) a zprivatizovali laboratoře! A jmenovali jste "povolné" a "ke kompromisům svolné" šéfy. Stejně jako organizátoři hazardu, právě obchodní řetězce mají zrovna ve Vás politické krytí, zastání svého způsobu "podnikání", do jejich bezmocných obětí (nezávislý malý obchod, spotřebitelé) právě vy s rozběhem kopete.
C) Cena: Bylo by toho více (DPH, ničení tuzemského zpracovatelského průmyslu divokou privatizací, atd.) ale nejpodstatnější je, že do cen potravin v Německu, Rakousku i Polsku (a jinde též) "prokapou" zemědělské dotace. Zemědělci z nich nebohatnou, jen nekrachují, udrží se v konkurenci (z nepochopitelných důvodů /neoliberální politika GATT/ nepatrně proclených) importů z rozvojového světa. Tahle politika (nízká cla a vysoké domácí subvence) je zhoubná jak pro nás, tak pro rozvojové země, neboť bez cla dovážené potraviny jim vždy můžeme vykoupit z místního trhu, i ze zemí sužovaných hladomorem proudí potraviny k nám na bohatý sever, hladovějící dělník na plantáži si za svůj příjem nekoupí vlastní výpěstek, neboť mu ho (bez přiměřeného cla) snadno přeplatíme a zkrmíme u nás dobytku. Jenže speciální česká odnož téže politiky, nízká cla a k tomu i nízké domácí subvence, je ještě horší, neboť vlastní zemědělce dostáváme do rolí těch plantážních otroků jihu.
Jedna členka širší rodiny si stěžovala, že mléko je prý velmi drahé. Řekl jsem jí, že jí dám mléko (kozí, je ještě mnohem dražší než kravské) zdarma, může si přijít nadojit. Zkusila to jednou. Nadojila si půl litru, a tři dny si stěžovala, že jí bolí svaly flexory. Bez ohledu na další náklady a práci kolem zvířat, ani pouhé dojení není ochotna dělat za cenu, za niž si může mléko koupit. Cenová úroveň je tedy zemědělskými dotacemi ovlivněna, dotace "prokapou" od cen farmářských (výkupních) postupně řetězcem až ke spotřebitelům. Vyšší dotace, nižší ceny. Němci a Rakušané si předplatili v daních. Vykašlete se už, konečně, na ten daňový dumping, a zdaňte právnické osoby - včetně oněch obchodních řetězců - alespoň 85-90 % běžné úrovně sazby daní z příjmů právnických osob v Německu a Rakousku. Budete mít na dotace pro české zemědělce, na kontrolu jakosti, i na kvalitní potraviny. To Vám ale púřes bratra Kalouse nikdy neprojde, že? Protože nejste politici, ale sami jste lobisté skupinových a soukromých zájmů. A máte tu drzost v blogu se divit důsledkům vlastních kroků.
27. 11. 2011 | 13:46

arator napsal(a):

Brundibár (ne TEN Havlův brundibár?)
Tenkrát ovšem ovoce hnilo, protože bylo zralé a natlouklo se. Dnes je z chladíren vozí plné spór (a jablka často na povrchu lesklá, ale hnijící od jaderníku), bez chuti a vůně. Vejdu li do rozsáhlého oddělení ovoce a zeleniny některých hypermarketů, naběhne mi okamžitě husí kůže.
27. 11. 2011 | 13:49

ZM napsal(a):

VV- pokud píšete blog o nekvalitních potravinách, tak by bylo vhodné napsat do blogu alespoň základní informace o tom, jak se kvalita různých potravin hodnotí, a alespoň základní srovnání kvality prodávaných potravin v ČR a okolních státech.

Informace např. zde

http://www.bezpecnostpotravin.cz/porovnani-kvality-potravin-z-ekologickeho-a-konvencniho-zemedelstvi.aspx
27. 11. 2011 | 13:51

Stařeček napsal(a):

Jedla - nevím jestli máte kozy, pravdu ale ano!
27. 11. 2011 | 13:53

gaia napsal(a):

a až poradce premiéra přesvědčí premiéra o tom, co pindal na interpelacích o GMO (jen rozsáhlé pěstování GMO plodin prý ochrání svět před hladem),
můžeme si o přirozené a zdravé stravě nechat jen zdát.
27. 11. 2011 | 13:58

ZM napsal(a):

Další článek k tématu-

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/kvalita-potravin-v-cesku-je-horsi-nez-v-nemecku/

Kvalita potravin není hlavní faktor, kterej má vliv na zdravotní stav. Negativní vliv na zdravotní stav má taky konzumace alkoholu, kouření, kvalita ovzduší, míra stresu atd. Blog totiž vyznívá tak, že kvalita potravin je ten hlavní problém, což si nemyslím. Většinu potravin kupuju v hypermarketech a za posledních několik let jsem byl jen dvakrát nemocnej, což navíc nemusí mít přímou souvislost s kvalitou potravin.
27. 11. 2011 | 14:03

Jedla napsal(a):

Stařečku, mám. Hnědá krátkosrsté. A rohaté, bezrohé kozy se mi nelíbí, navíc v jednom stádu není dobré mít současně bezrohé s rohatými. (Plemenný standard připoští oboje, ale většina chovatelů dává přednost bezrohým.)
http://jalbum.net/cs/browse/user/album/778945/
27. 11. 2011 | 14:05

gaia napsal(a):

ZM

ale rakovina již možná hlodá, ani o tom nevíte.Příští víkend může být vše jinak
27. 11. 2011 | 14:09

ZM napsal(a):

gaia- v zemědělství se příliš nevyznám, ale pěstování geneticky modifikovaných plodin taky považuju za docela velké riziko.Svět před hladomory ochrání asi hlavně snaha o snížení porodnosti. Porodnost sice taky souvisí s hladomory, ale je absolutně nemorální počítat s tím, že někde na světě bude hladomor a ten přispěje ke snížení porodnosti.
27. 11. 2011 | 14:10

Stařeček napsal(a):

abych jenom nespílal, musím, napsat, že ty řetězce přeci jenom k něčemu jsou. Nedávno jsem projížděl na slovenské kopanice přes městečko Veselí nad Moravou a ejhle asi za měsíc tam naproti Billy vyrostlo větší monstrum, Kaufland. Městským zastupitelům z toho snad také něco kápne. Kaufland zde ale zboural nějaké staré objekty, postavil nový velký kruhový objezd a upravil okolí. Cesty, parkoviště a chodníky. V začátcích prý byl Kaufland levnější než Billa, dnes prý ale stejně drahý. Říkali místní u něj. U Billy je zatím poloprázdno, u Kauflandu, přeplněno. Jaké to je u asi dalších čtyř řetězců v malém městečku, nevím. Co si ale je, že Kalouskova pokladna z toho moc mít nebude. Snad alespoň Kalousek.
27. 11. 2011 | 14:12

ZM napsal(a):

gaia 27. 11. 2011 | 14:09
Já netvrdím, že v důsledku konzumace nezdravých potravin nelze dostat rakovinu. Ale těžko se zjišťují souvislosti. Já např. piju především vodu, tím se vyhýbám konzumaci limonád s různými emulgátory a barvivy. Ale samozřejmě to neznamená, že voda z vodovodu nebo balená v lahvých je bez závad. Paštiky taky skoro nejím,a ani konzervy, protože příliš nevěřím bezproblémovosti těch konzervačních látek.
27. 11. 2011 | 14:13

Stařaček napsal(a):

Jedla - kozu podojit umím, vyrostl jsem na kozím, rohatém mléku a občas jsem ji (tu kozu) podojit musel. Ne, že bych o dojení stál, ale jak bezrohé kozí mléko chutná, bych ještě zkusil. Doma jsem se pijáků (klíšťat) nebál. Asi ještě nebyli (ti pijáci. Prosím neplést s pijany) nakaženi.
27. 11. 2011 | 14:19

Brundibár napsal(a):

Stařeček:

Zásobování v prodejně Jednoty si pamatuju - chleba a pečivo byly ráno, mléko a tavené sýry v poledne a máslo a šlehačka večer (středisková obec s vlastní poštou, tedy žádná samota). Ovoce a zelenina, to se až na citrony nevedlo vůbec (každý měl svoji zahrádku, takže pochopitelné), pro banány, pomeranče a mandarinky se muselo do 15 km vzdáleného městečka. Babičky se musely dohodnout se sousedy, kteří do městečka jezdili pracovat, aby jim přivezli nákup. Jinými slovy, žádná změna oproti dnešku. Sámoška v té obci funguje dodnes a uživí se, byť má vyšší ceny než v okolních městečkách.
V jiné obci (menší, bez pošty a s autobusem tuším 3x denně - dnes i před 25 lety) místní obchod zavedl objednávkový systém. Prostě večer seberou objednávky, ráno dojedou do velkoobchodu a pak to prodají dál. Černé banány tam tedy nemají. Na vesnicích se samozásobování drží stále, ve městech to je problém.

arator:
Do většiny řetězců si jen chodím ověřovat, jestli můj model nakupování je stále optimální (popsán výše). Bohužel, od r. zhruba 2005 jsem nenašel jiný zdroj kvalitních potravin za rozumnou cenu. Ovoce a zeleninu by mohly řešit farmářské trhy, ale zatím nemám jednoduchý postup, jak tak nakupovat (opět, důvody výše).
27. 11. 2011 | 14:25

Veronika Vendlov napsal(a):

Maximus: napsal jste to moc hezky. Takže buď si na ten Hrad jděte sednout sám a nebo jděte ven a nalezněte odpovědné a čestné politiky, kteří to tu budou řídit. Já Vám budu skrze tu mlhu svítit na cestu ....

A snad jen dodatek: já osobně tedy tuhle zení neřídím. Řídím tak maximálně svůj život a jednu skromnou kancelář. Jako radní jsem zase jen jedna z pěti a nebo jedna z patnácti.

Vítám Vás v systému - právě jste pochopil princip zastupiotelské demokracie v praxi.
27. 11. 2011 | 14:26

gaia napsal(a):

ZM

no Češi drží světový primát v počtu onemocnění rakovinou střev. Vědci se přou, zda-li je to způsobeno stravou, či nějakou genetickou predispozicí českého obyvatelstva. V každém případě bychom měli být velmi opatrní, co do sebe cpeme.

V každém případě je u nás buď draho, nebo máme malé platy. Někde jsem viděla tabulku, kolik kde vydělávají přepočteno na hamburgery a byla to smutná tabulka.My jsme si jich mohli koupit méně než chudí Maďaři a méně než další, o kterých si myslíme, že jsou na tom špatně.
27. 11. 2011 | 14:27

Kanalnik napsal(a):

problem je v tom, ze takovy postoj nic nezmeni a jen soucasny stav zakonzervuje; toto si totiz reknou temer vsichni nespokojenci, tedy ze to nema cenu;

az se i obycejni obcane probudi a pokusi se s timto neco udelat, treba se podari posunout veci k lepsimu; v dnesni dobe socialnich siti neni problem usporadat malou demonstraci pred Tescem, poslat tisice emailu na jejich reditelstvi ci nejake podobne akce; jo, stoji to cas, ale bez obeti se stanete jeste vetsimi obetmi v prubehu nasledujicich let

ale treba na Morave a Slezsku takove problemy nemaji, kdyz (jak pise autorka) se to deje (jen?) v Cechach
27. 11. 2011 | 14:36

Veronika Vendlov napsal(a):

No toto? Právě na novinkách: http://www.novinky.cz/domaci/251715-nekvalitni-potraviny-s-nahrazkami-budou-na-trhu-dokud-bude-zakaznik-tvrdi-hasek.html

Tak vida - je to tady, takže jednoduché řešení: prostě to nekupujme! :-)
27. 11. 2011 | 14:37

Stařeček napsal(a):

Brundibár. Myslíte si, že bych se chtěl vrátit 22 let zpět? Vím ale jistě, že pokud by se komunisti zadlužili 1.5 bilionem Kč a to by v propočtu na původní kurz bylo méně, že by tu nebylo stejné zboží? Teda pokud by netrvalo embargo, např. na výpočetní techniku. Ty některé šmejdy by sem jistě dovážely rádi i tehdy. Opravte mne, pokud nemám pravdu, že jsme měly před rokem 89 dluh 2 miliardy dolarů a pohledávky miliard 4. Prostě musíme porovnávat porovnatelné a neplést sem ideologii. Že si z nás dělá západ odpadkový koš a skládky chemikálií se mně zdá pravdivé.
27. 11. 2011 | 14:40

ZM napsal(a):

gaia- možná že onemocnění rakovinou střev má souvislost s konzumací masa a masných výrobků. Já osobně nejím např.hamburgery. Párkrát jsem si hamburger koupil, ale nebylo to více jak desetkrát.
27. 11. 2011 | 14:40

gaia napsal(a):

ZM

no taky dát za teplou housku 90Kč, to může jen blázen.
27. 11. 2011 | 14:44

Maximus napsal(a):

veronikavendlova

Ale, paní Veroniko, jste ve straně, ve které vládne Kalousek přikrytý Schwarzenbergem, který je snad nejprofláknutějším politikem v této zemi. Jde toho za ním moc, i když se ze spousty věcí vyvlékl jako had, tak tento politik je naprosto nevěrohodný. Zřejmě ho ochránily milióny, ke kterým si přišel a lidé, kterým za celou svou kariéru pomohl resp.přikryl. Takový Charous ukradl v IPB 5 mld.Kč a představte si, že tehdy bratr Kalousek byl předseda parlamentní vyšetřovací komise!Navíc řídí tento chemik po hospodářské stránce stát jako (nechci být vulgární), občanům přitvrzuje jak jen to jde a totální nepořádek v hospodářství státu kde se přímo rozkrádají miliardy korun, ho nechává lhostejným. TOP09 patří s ODS k ochráncům firem s akciemi na doručitele, to Vám nevadí, že toto je právě jeden z instrumentů, kterým se tady rozkrádají veřejné finance? Není Vám to divné? To samo o sobě, že když jste v této straně má jistou vypovídací hodnotu o Vás. Zřejmě jste naivní nebo obyčejná kariéristka a navíc, která bude mít zřejmě morálku a hroší kůži jako ten Kalousek. Ten odkaz, abych si šel sednout na hrad vykonám rád, pokud ovšem pomůžete zařídit, aby ten současný sběratel titulů Honoris causa a per si šel sednout do zařízení jako byl kdysi hrad Špilberk!
Přesto Vám přeji pěkný den!
27. 11. 2011 | 14:51

JF napsal(a):

Naše postavení před přeplněnými regály béčkového zboží je stejně hloupý jako zástup "starostů" na pana Kalouska v knížecím obalu. O tom bych si spíše raději přečetl. Nebo když u ž kus o tom a kus o tom, aby jsme třeba věděli že vedoucí prodejny je součástí nějakého ještě většího systému třeba toho jak se zařídit sám pro sebe. Že by vyšší princip české politiky ???

ps: TOP09 jsem nevolil z prostého důvodu, že jsem neměl chuť na Kalouska za baťovkou cenu a ani naservírovaného samotným knížtem.
27. 11. 2011 | 14:56

michal napsal(a):

Pepa Řepa:

proč Kalousek? Ale to je přeci jasně k tématu - p.Kalousek je faktickým šéfem-zaměstnavatelem autorky (STAN je jen filiálkou TOPky, kdo má oči, to vidí). A proč nakupujeme v Polsku? Protože se to - i díky vyšší dani na benzin, kterou p.Kalousek prosadil - vyplácí. A skutečně bych byl rád, kdyby mu to autorka vyřídila, kdyby se urednici z prazskych ministerstev zajeli kouknout k pumpam na hranicich, jak to vypada...
27. 11. 2011 | 15:34

češka napsal(a):

Paní Vendlová, nakupování je problém všude, mně se osvědčila následující kombinace.
1/Maso a masné výrobky buď u místního řezníka, který má i vlastní farmu, nebo v Makru, ale po pečlivém prostudování etiket psaných nejmenším možným písmem. Po slepu kupuji pouze uzené jazyky a kolena - do toho se snad nic nepřidává. Párky s 80% masa akceptuji.
2/Mléko a mléčné výrobky pouze v Makru , tvaroh a jogurt bílý v 1 kg kýblu, nemají přísady, které si dodám doma.
3/Zeleninu u českého stánku nebo po prostudování etiket v Tescu.
Bohužel jsem na našem farmářském rthu identifikovala zboží z Makra.
Oblečení se vyplatí jako vždy nakupovat v Drážďanech, z mých zkušeností nabízí pouze ZARA totožné zboží za stejné ceny tady i tam.
Nábytek si buď nakreslím a udělám sama, nebo objednám u truhláře, zedníka a kameníka, inspirativní je návštěva bazarů a prohlídka knih typu "francouzský, anglický, italský" interiér v kombinaci s místním čalouníkem.
27. 11. 2011 | 15:42

občanka napsal(a):

Nejvíc mě štve křehčené maso- kuřata, ryby polité vodou a zmražené, aby se leskly. Šunka, do které se injekčními stříkačkami vpravuje tekutina, aby byla težší aměla "lepší" chuť.
Pokládám to za státem tolerovaný podvod na občanech, kteří jsou
okrádáni na základní surovině, která je kvůli prodejnosti záměrně znehodnocována.
Je to nehoráznost. Dietní kuřecí maso vaříme dětem !!!
Není možné toto nechat na zákaznících je třeba výrobu takových potravin zakázat. Podvod by neměl být tolerovatelný, voda by se neměla prodávat za cenu masa.
Potravinářská inspekce by měla vice dbát na zdraví i peněženky občanů.
27. 11. 2011 | 16:04

arnazach napsal(a):

Josef K.:

Nejste náhodou stroj? Nejste, tohle by ani stroj nedokázal.
27. 11. 2011 | 16:23

Béda napsal(a):

Když "zodpovědná" vláda stlačí příjmy, přibyde nezaměstnaných, lidí na hranici bídy a bezdomovců, budou muset řetězce ještě víc přidat, vyjít zákazníkům se sníženou koupěschopností ještě víc vstříc a prodávat ještě víc "křehčené" a ještě "zdravější" potraviny. Z něčeho lidé žít musí.

To je holt koloběh života a prostý zákon trhu.

PS: v případě, že se panu Kalouskovi opět nepodaří naplňovat naprosto nerealistický a iracionální rozpočet, čeká ekonomiku další škrcení a další zvýšení DPH. A tak dál a dokolečka.

Jen vzhůru hrdobci!
27. 11. 2011 | 16:25

český maloměšťák napsal(a):

"...Já osobně, než se do něčeho systematicky pustím, sakra si rozmyslím, zda na to vůbec mám! A tady jsem usoudila, že na to nemám. Takže budu jezdit za hranice...."

Přiberte občana Schwarzenberga a exbratra Kalouska.
A klidně tam zůstaňte.
Budete mít tak dost času na přemýšlení - abyste se "systematicky" zase nepustili do rozkladu něčeho, co zde funguje několik staletí.
Tedy do rozkladu státu.

To je tuze dobré rozhodnutí, paní Vendlová ! Chválím Vás...
27. 11. 2011 | 16:33

Tomáš M napsal(a):

Pamatuji jak při cinkání klíči nějací idioti vy\křikovali jak je české maso a mléko nekvalitní. Bože co bych dnes dal za špekáček tak levný a tak kvalitní jako tehdy. Nebo Jogurt.
Prostě další onlast kde jsme ze sebe udělali blby a ještě chrochtáme blahem
27. 11. 2011 | 16:42

stehno napsal(a):

Vážená autorko, a co vlastně lidem zbývá? Ne každý má takový příjem, aby mohl kupovat dražší produkty ( i ksyž i jejich kvalita je pochybná)To, že jsou vpodstatě šizeni, je vlastně způsobeno nefungujícím státem, který hehájí občany - voliče.
27. 11. 2011 | 16:57

dalimír napsal(a):

No vidíte paní Alvarová jak přesně jste to p. Veronice vysvětlila ,to se mi moc líbilo ! Ano máte pravdu jsme nevolníci západu a EU ! Že máme tenhle hrb na svých zádech ? To je jen pozůstatek rakouskouher.říše ,tolik let buržoustama opěvované ! Také jste rakušákům přicmrdovala ! Co Vy víte o spravedlnosti pro chudý lid ! Dl.
27. 11. 2011 | 16:59

dalimír napsal(a):

Paní Alexandro Alvar tohle nevrhněte p. Bobošíkové,to je rázná žena ,ta na to má ! P. Veronika ne ! Vsadím se že už stejně nebudete reagovat ! Český a moravský národ je zvyklý se hrbit před vrchností ,to je výchova rakouskouherská po staletí pěstovaná které se jen těžko budeme zbavovat ! Dl.
27. 11. 2011 | 17:11

Josef K. napsal(a):

Ukázalo se, že právě čeští producenti a prodejci zvyšují ceny. Navštívil jsem několik farmářských trhů, pochopil jsem, že v Česko nejsou statky a zemědělci ale farmy, škoda že nemají colty u pasu ti farmáři na trzích....Srovnání s přirozenými trhy v západních městech nesnesou, je to taková akce Pragokoncertu oslavovaná radnicí, klomedie. Kvalita potravin je horší než v řetězcích, aspoň v Praze. Pokud jde o řetězce, v každém západoevropském městě platí zákaz kanibalismu, nová prodejna nesmí ohrozit stávající. No Česko....Silná komunita a sousedské vztahy neumožní prodejci předražit, v Česku tenhle sousedský prvek chybí.
Pokud jde o kult jídla, ono stačí podívat se na ty Prima hodokvasy, to je podivný standard, počínaje úpravou stolu, konče českou čínou. Česká pizza není ta italská, tady se jídlo musí vždy nějak tak zkomplikovat, zbaroknit, prosté chutě se nenosí...Jí se na stojáka, špinavé jídelny s otřískaným umakartem či igelitovýmn ubrusem, nevkusné restaurace, čím víc vyřezávaných trámů a fialových ubrusů, tíím snad vyšší kvalita, pak ještě hodně mosazi a pseudoreklamy z počátku minulého století, čím více nevkusu, tím líp a nějaké to brnění k tomu, prostřeno je hned, příbor zabalený do ubrousku.... půl hodina na spolykání šesti s vepřovou a bežet do práce.
Tím neříkám, že zde není prá restaurací střízlivých, prostých a s dobrým jídlem.
Dotázán známými nacionalistickými exponenty v těchto komentářích, musím vznést dotaz k nim: máte opravdu pocit, že v porovnání s kulturou jídla od Chebu k Lisabonu je tu úcta k jídlu jako obřadu, zvláště, když víme, že obřady se v Česko vůbec nenosí. Ono stačí porovnat sekanou v Bavárii a v Česko, či klobásky (pokud nejsou i tam PL výroby z Lídlu). Jistě, tradiční kuchyně v Bohemii má své skvosty, ovšem pojídání událostí není a tradice to není. Kořeny jsou historické. Ale vysvětlete to arnazachům...
27. 11. 2011 | 17:34

krajan napsal(a):

Josef K.
Pane,můžete mi prozradit,proč v 6. pádě neskloňujete a píšete "v Česko"? Nejste náhodou stroj,třebaže kulturně baštící?
27. 11. 2011 | 17:45

tata napsal(a):

Paní Vendlová

Dlouho jsem se rozmyšlel,jestli reagovat nebo ne,celkem ale zavažnost vašeho zdělení,s daním do souvislosti s vaším kredem co jste vždy psala a přimo mě vysvětlovala mě silně zarazilo možna že to vemete jinak než piši.

ono se TO ZAVAŽNE není ani tak ten blog,stim jste si spiše nechtíc naběhla,hlavně po vytce paní ALVAROVÉ.......TA ODPOVĚD je totiž zdrcujicí několika směry a naprosto popira co zde davate navědomí vaše kredo života a jeho smysl.
BOHUŽEL Ta odpověd je granat ktery se rozprskl tak mnohočetně,do tolika směrů.

Ten první je směrem letí k vam což by nas nebo mě až tak nezajimalo,nebot vaš ŠEF STRANY by asi nebyl nadšen co vlastně sdělujete jak je politika u nas ve srovnaní třeba s Rakouskem boj s větrnymi mlyny,tudiž lidově politika a politici stojí za starou bačkoru

DALŠÍ SMĚR je opět k VAM ale tady mnohem horší dopad kde sou ty idealy z hruba před 2 roky?doslova pišete.......Možná je to klasický pokrytecký způsob řešení,
A TED ten směr k nam k voličum,je totožny že nam zdělujete že ta politika stojí za starou belu a jezděte radši za hranice,no potěš panbu.........z meho pohledu a dřivějších debat.......hodně neštasna odpověd.........oto vic že je upřimná.

JE ještě jedna možnost že nebyla upřimna a sledovala cil,co je ted podle mě cil teto garnitury naprosto lidi otravit ,vsugerovat jim je jedno kdo tam bude ,a mohlo by byt huř,nebot tech skandalu je jedno pořekadlo....čeho je moc toho je přiliš...........a že jste toho stihly.......nezlobte se že ač vy ne ste toho součastí........no a tento blog zase dal určity střípek ,kaminek do te mozajky.

JA OSOBNĚ VAS NEPODEZŘIVAM,STOHO posledniho odstavce jen sem sdělil co vše muže napadnout,stohoto ne moc proziravě zvoleneho blogu,ten by seděl dřive,ted už at chcete nebo ne ste spoluzodpovědná vtom duchu co napsala paní ALVAROVÁ
27. 11. 2011 | 17:50

Béda napsal(a):

YosifK,

tady neběží řeč o restauracích ale o kvalitě prodávaných potravin.

Mimochodem pane Yosife: Pročpak nemají čeští zemědělci stejné dotace jako jejich západoevropští kolegové? Kdyby měli stejné dotace, asi by jejich ceny byly víc než konkurenceschopné a měli bychom kvalitní DOMÁCÍ potraviny.
27. 11. 2011 | 17:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kanalnik:
"ale treba na Morave a Slezsku takove problemy nemají"
Asi nevědomky, ale trefil jste hřebík na hlavičku. ☺ Zrovna před pár dny jsem se vrátil z Prahy a znovu si prožil údiv, jak ti Češi v Čechách mohou jíst tak nechutný kyselý chléb, který v supermarketu šel tak na odbyt. Kupoval jsem za dvojnásobnou cenu, byl lepší, ale tomu našemu na Valašsku se nevyrovnal ani ten.
27. 11. 2011 | 18:33

nikdo napsal(a):

Paní Vendlová, nepožila jste nějakou návykovou látku, před tím než jste stvořila tento příspěvek. Otázka správně zní, nechápu proč hromadně akceptujeme zkorumpované politiky, kteří dnes tvoří vládní trojkoalici. Vaši činnost v Odolené Vodě vám sečtou voliči tamtéž. Mně spíše vadí, že jste aktivním členem hnutí, které se chytře spojilo s top09 a je tudíž zodpovědno za současnou vládní politiku.
Myslíte si s p.Gazdíkem, že voliči, kteří vám dali hlasy chtěli tuto staronovou pravičáckou korupční koalici ? Pánové Kalousek a Gazdík se velmi podiví co píše jejich pracovnice na netu.
27. 11. 2011 | 18:35

Zbyněk Matyáš napsal(a):

krajan:
Pan JosefK. Česko a Čechy nerozeznává, protože zjevně není insider. Jinak by věděl, že je v tom značný rozdíl, právě co se týče potravin.
27. 11. 2011 | 18:36

Josef K. napsal(a):

krajan. Neskloňuji. S názvem této země "Česko" mám problém, je to taková postnormalizační ahistorická patlanina, patrně nechuť k Českým zemím, moc Rakouska, Bohemii, moc Shakespeara a cikánů..., formální gramatický výtvor bez života, tak z toho vzniklo mičurinské Česko( Moravu v tom také nenaleznu)...Což skloňovat nejde. Pokud Vám to připadne normální, tak mne ten název uráží více než Protektorát Čechy a Morava. Pořád problém identity, nechci být tím čím jsem, tak budu nečím jiným... Za dvacet let, až se opět změní poměry, to třeba bude Čechia nebo jen Č, nebo Kuřátkovo...
27. 11. 2011 | 18:46

Josef K. napsal(a):

Béda. Ne, omyl. Tady je to o vztahu k pokrmům, jídlo v Čechách nemá onu autoritu Božího chleba....ani autoritu lásky k životu, úcty k životu. Dotace by nic nezmohly,
vztah většiny Čechů k jídlu je podobný vztahu státu k důchodcům a pacientům, pardon, klientům (teď už nemáme nemocné, máme klienty, asi jako nemáme sedláky ale farmáře...Jo, když někdo nedbá ani vlastního jazyka a historie.), Navíc dotace zde dostávjí ty nejprůmyslovější velkovýrobny sovětkého typu, kterým jde o kus a halíř, o strávníky ne. To si majitel raději dá dobrou paleu na svém španělském statku.
27. 11. 2011 | 18:55

jos napsal(a):

To Zbyněk Matyáš,
v Praze slušný chléb a slušné pečivo neexistuje. O to se postarali takoví pánové jako byl jeden zdejší bloger Pařík. A teď jeho bývalé společnosti United Bakery vládne a pražany tráví ta záchrana lidstva Babiš. Chléb je tak strašný, že jsem už vyhrožoval v jednom nobl Sparu na Pankráci, že je obviním z trestného činu. Ruská vedoucí se na mne obořila asi tak, jako bychom byli v Moskvě v GUMU někdy v roce 1975.
27. 11. 2011 | 18:56

Béda napsal(a):

josefK, jos...,

k příspěvku 27. 11. 2011 | 18:55
Žeby typický "úkrok stranou"?

k příspěvku 27. 11. 2011 | 18:56
Spar s ruskou vedoucí - analogie moskevského GUMU v r. 1975?
Žeba jsme až tak hluboko klesli v r. 2011?
27. 11. 2011 | 19:02

Josef K. napsal(a):

Matyáš. Jsem rád, že místo slova "zdejší" používáte "insider", sice má trochu jiný význam, ale lze to...Já bych dal přednost jako "outsider" českému výrazu, ale chápu, že s českopostmdernitou nedržím krok.
27. 11. 2011 | 19:05

Josef K. napsal(a):

Beda, pokud to je úkrok stranou, pak nerozumíte psanému textu, farmáři.
27. 11. 2011 | 19:06

arnazach napsal(a):

Josef K.:

Arnazachům to nevysvětlíte, arnazachové po Vás půjdou, dokud si zde tímto způsobem budete, v opilosti nebo střízliv, kompenzovat své ego.
27. 11. 2011 | 19:15

drzá držka napsal(a):

Pani VV vy nechápete mnoho, ale mnoho dalších věcí. Bohužel!
27. 11. 2011 | 19:36

Josef K. napsal(a):

arzanach. Aspoň máte tolik slušnosti, že mi sdělíte, že po mne jdete. Nicméně se řadíte do pěkného zástupu pracovníků KSČ, Stb, KGB, udávajících lékařů, spolužáků, úředníků MŠ, poslanců, MV a dále nácků,normalizátorů, nacionalistů, nositelů falešných akademických titulů, zlodějů, bývalých primátorů, předbíhačů front na poštách, v obchodech, milovníků BDSM a hlasatelů jediných pravd, stejně jako několika dalších nespecifikovaných mocichtivých paranoiků a lidí zbabělých a podlých...a germánů co se vydávají za opak a milovníků světle bukového nábytku...Jste v dobré partě, je to poměrně šedý a dlouhý monotónní zástup ...
27. 11. 2011 | 19:44

ujo napsal(a):

ani se mně nechce reagovat ( bylo by to na delší debatu) přece nahodím pár problémků:
-autorka píše o nekvalitních potravinách ale zcela nekonkrétně (pochopitelně, jde o předvolební tlach)
- a co je nekvalitní?
- rozhodně ne mléčné výrobky s výjimkou tavených sýrů,
-pečivo lze nalézt , nevím jak diskutéři, ale šumava je u nás za 8 velmi slušná.
-mouka, cukr?
-velký problem je maso a zejména uzeniny - ale podívejme se na to z 2 .strany: velmi slušná kladenka za "socíku" stála 7 KčS/ 10 dkg; při započítání inflace (odhadem) by nyní stála min. 40 Kč/ 10 dkg; gothaj 3,20 Kčs versus 20 Kč?; kdo na to má ? - jeho Jasnost určitě
27. 11. 2011 | 20:08

arnazach napsal(a):

Josef K.:

Milý Josefe K., za arnazachy můžu slíbit, že půjdeme po Vás toliko verbálně, to jest budeme protivní k Vašim textům, jež budou obsahovat zlobu a nenávist bez ohledu na kvalitu jejich obsahu, ale rádi podpoříme Vaše myšlenky, jež budou chytré a vlídné.
27. 11. 2011 | 20:13

DL napsal(a):

Vím, že nepíši k tématu, ale má to souvislost - kácení "překážejících" stromů nikomu nevadí? To si opravdu ŘSD může dělat, co si usmyslí?! Okecávat ten zločin "nebezpečím pro motoristy"? Tak ať milí motoristé nechlastají, soustředí se na jízdu a povětrnostní podmínky a normálně dojedou do cíle. Viz ČT Události. Ty gaunery, kteří o tomto rozhodují okamžitě popravit, a to v jejich oblíbeném nastartovaném plecháčku v dobře utěsněné garáži.
27. 11. 2011 | 20:52

Almo G™ napsal(a):

JF: Přesně tak:

Koupíte si "párky", uvnitř vepřové kůže a krevní plazma.

Volíte "knížete" a "moderní pravici" a uvnitř Kalousek.
27. 11. 2011 | 20:53

Josef K. napsal(a):

DL. Vaše rozhořčení sdílím, aleje vysazovali lidé po staletí, je to kulturní dědictví a má hluboký význam. Budu ironický, myslíte si, že země, která je schopna dát si název Česko v rozporu s tradicí a historií bude lpět na takových malichernostech. Česko je rájem kultury bezzemků a lumpenproletariátu, arnazach Vám to popíše insiderovsky... Co s tím neví nikdo z těch ostatních.
27. 11. 2011 | 21:00

ujo napsal(a):

pro Josefa K.:
tak jste nám vysvětlil, co všechno máme v gastronomii v Česku (už jsem si na ten název zvykl) špatně, tak teď něco o tom, jak je to v Izraeli.
Dostanete tam šunčičku? Dobrou?
27. 11. 2011 | 21:26

Josef K. napsal(a):

No, ujo. Na přitroublém otázky se skrytým antisemitismem nelze čekat odpověď. Věřím, že aspoň o české historii víte více. Česko žádnou nemá.
27. 11. 2011 | 21:29

Brundibár napsal(a):

Stařeček:

Neřeším, jestli byste chtěl vrátit dějiny nebo ne - přiznám se, že je mi to jedno. Embargo se týkalo technologií, které byly zneužitelné k vojenským účelům a konečně, bylo to vzájemné. U IT to byly např. 32bitové počítače, nicméně vybavení nové redakce Rudého práva ukazuje, že se to embargo poměrně snadno obcházelo.

Nechci teď hledat vyčíslení tzv. vnitřní zadlužení, které se projevovalo v zanedbaných domech (podchodná lešení, aby omítka nepadala na hlavu), historické vybavení továren (které tak ani náhodou nemohly přesností a kvalitou výroby konkurovat mimo RVHP). Pohledávky měla ČSSR ve spřátelených zemích, vymoci je v nějaké dnes použitelné měně nebo zboží je mnohdy neřešitelný úkol a jejich cena je hluboko pod jejich účetní hodnotou. (Pokud dokážete ty miliardy USD opravdu získat všechny, obraťte se na Ministerstvo financí, jistě se domluvíte.)

Jestli v mých příspěvcích pod tímto blogem vidíte nějakou ideologii, tak jen upozornění -- žádná tady opravdu z mé klávesnice není.
27. 11. 2011 | 21:37

mb napsal(a):

josef k. ... to jste to dopracoval, když už po vás jdou arnazaši ... :-))

a propos jak vám ublížili milovníci bdsm ... ? ( :-)
27. 11. 2011 | 21:51

jos napsal(a):

To Josef K.
v jednom se velmi mýlíte. O ten historicky i logicky nesprávný název "česko" se nezasloužila ta nebohá země ani její lumpenproletariát a bezzemci. O ten se "zasloužila" skupina moravských lokálních nacionalistů, za vedení jisté pracovnice brněnské části Ústavu pro jazyk český Libuše Čižmárové, jistého Leoše Jelečka, dokonce jeden čas děkana Př.fak. UK v Praze, také echt moraváka, a skupiny dalších vydávajících se za různé jazykovědce a podobně. Ti všichni vesele podvedli veřejnost a dokonce se jim,v zájmu prosazení obskurního "česka", podařilo ukecat jednoho pologramotného moravského senátora ke svolání údajně veřejného (ve skutečnosti velmi cenzurovaného) slyšení senátu o názvu "česko" 11.5.2004. A tak, za pomoci podvodů a hloupých novinářů, se podařilo přesvědčit část veřejnosti, že nejlepší je stav kdy se Česká republika vlastně jmenuje slovensky. A původní, několik set let starý, název se vlastně objevuje a prohlašuje jako cizojazyčný ekvivalent Czechia. A ptáte se na motiv těch podvodníků? Jednoduchý. Pro lokálního moravského nacionalistu(jako je na př.zmíněná Čižmárová) je nesnesitelný název země který příliš připomíná čecha. Toho je potřeba z názvu země vyhnat. A část publika jim naletělo. Inteligentní a slušný člověk ten moravsko-nacionalistický podvodný patvar nepoužívá.
27. 11. 2011 | 21:58

mb napsal(a):

to jos ... o název česko se zasloužil vovka železný ... týden co týden do svých oveček pumpoval čechy morava a slezsko, to je naše (hezké) česko ... tak se to ujalo ... ( :-)
27. 11. 2011 | 22:05

jos napsal(a):

To mb
Vovka Železný byl skutečně jeden ze dvou senátorů, který se zúčastnil onoho zvláštného slyšení senátu. A byl to vždycky podvodníček. Ale o název se vážně postarala ta grupa kolem Čižmárové a Jelečka. Železný jako správný populista a odvodníček se jen přifařil.
27. 11. 2011 | 22:16

JF napsal(a):

Almo G™: ano, ty analogie tak nějak prochází společností, stejně jako co zde píše paní Vendlová. Je to vždy něco za něco (samozřejmě ne do slova ve smyslu klausovské 1+1=2 (to je moje a to tvoje), ale něco jako 1+1=3). Prostě nelze propagovat státostranu XZ a zároveň nabádat k něčemu jako je rezignace.
27. 11. 2011 | 22:16

arnazach napsal(a):

jos:

Trochu to překrucujete. Pravda je, že se v tom angažovali jayzkovědci, ale nejen oni, avšak patrně nikoli z nacionalismu, ale spíš proto, že tušili, co nastane, a chtěli předejít horším možnostem. Uvědomte si, že do té doby Moravák byl Čechoslovák a Moravák, kdežto Češi z Čech byli Čechoslováci a nic. Jistě, byl to konstruktivismus, ale nebyl to nacionalismus.
27. 11. 2011 | 22:16

mb napsal(a):

... jos ja to nerozporuju ... jen si pamatuju jak to opakovaně v pořadu volejte řediteli valil lidem do hlavy ... zdrvm ... a asi souhlasim i s arna ...
27. 11. 2011 | 22:20

arnazach napsal(a):

A když už jsem v tom, pro Veroniku Vendlovou. Rozhodla jste se správně pro jednu ze dvou možných strategií (druhou uvedl Brundibár), zboží nenakupujeme z lásky k národu.
27. 11. 2011 | 22:20

jos napsal(a):

to arnazach,
myslím, že se mýlíte. Horší možností byla ta jejich podivná a obskurní snaha přejmenovat nesmyslně republiku. Podváděli při tom nesporně. Pro mě až neuvěřitelně. A o jejich nějakých čistých úmyslech nemůže být řeč. Přál bych vám zažít neurvalou až hysterickou reakci L.Jelečka na normálně vyslovený nesouhlas. A hlavně tou svojí dost neurvalou partyzánštinou nedali šanci normálnímu vývoji.
27. 11. 2011 | 22:28

mb napsal(a):

arna nevim jak vy, já vždycky když nakupuju zboží, tak myslim na národ až slzím / k slzám ...
27. 11. 2011 | 22:29

Jička od plotny napsal(a):

V příštích letech má být asi 30ti% nezaměstnanost, tak budeme mít čas pěstovat si zeleninku a brambory,chovat králíky a taky kozu na mlíko a píct chleba z mouky vlastnoručně semleté mezi dvěma kameny , ulovit rybu, utkat kabátek ušít botky BÝT EKO nss donutěj
27. 11. 2011 | 22:30

mb napsal(a):

jos a jak se teda máme ´menovat ?
27. 11. 2011 | 22:30

mb napsal(a):

zelené šatky, botky rudé
30% nezaměstnanost bude ...
27. 11. 2011 | 22:31

santawizard napsal(a):

To co tady říkáte o potravinách by se klidně dalo říkat i o televizních programech!!!
27. 11. 2011 | 22:36

rejpal napsal(a):

mb
Středoevropská mafinánská republika
27. 11. 2011 | 22:38

arnazach napsal(a):

jos:

Asi to bylo v zápalu boje. Pravda je, že oni nebyli zvyklí, aby si lidi s jazykem dělali, co chtějí. Ale fakt taky je, že nešlo o nějakou moravskou iniciativu, totéž podporovali i jazykovědci z Prahy. jazykovědců :-)
27. 11. 2011 | 22:39

arnazach napsal(a):

mb:

A myslíte na něj v dobrém, nebo ve zlém? :-)
27. 11. 2011 | 22:41

mb napsal(a):

arna ... já normálně slzim ... ( to je ten nejvyšší a nejčistší cit ...) :-) ... jsem prostě jmut ... jat ... dojat ... pojat
27. 11. 2011 | 22:43

mb napsal(a):

Středoevropská mafinánská republika

to by nám pane rýpale asi neprošlo ...

i když bychom si v tom případě mohli ponechat

na standartě pravda vítězí ... když je to pravda ...
27. 11. 2011 | 22:45

arnazach napsal(a):

Při vybírání, nebo při placení?
27. 11. 2011 | 22:46

mb napsal(a):

immerwahrend ... u nás řikáme imrvére ...
27. 11. 2011 | 22:49

arnazach napsal(a):

U nás taky.
27. 11. 2011 | 22:50

ujo napsal(a):

Josef K..
O tom, jak budou Češi nazývat Čechy a Moravu ( zda Česko nebo jinak ) nemáte Vy , jako externista, co rozhodovat.
Arogance však rozhodně není nic, co by bylo vašemu etniku cizí
27. 11. 2011 | 22:53

rejpal napsal(a):

mb
Pak je tady ještě možnost zavést rotační název. Jeden rok třeba Slezia, další Moravia a třetí Čechia. Zahraniční partneři by jistě to poselství pochopili, říkali by nám správně Kocourkov, a nikdo by s tím nic nenadělal.
27. 11. 2011 | 22:54

jos napsal(a):

To mb,
navzdory tvrzení "jazykovědců" jako je Čižmárová,že jednoslovný název chybí, existuje po staletí používaný název Čechie. Patvar "česko" budet hledat velmi obtížně,a už vůbec nikdy ho nenajdete ve smyslu Čechy+Morava+Slezko, jak se nám snaží namluvit oni "jazykozpytci".Výraz Čechie najdete použitý v mnoha tisících případů, na př. v Pekařových dílech ,v Denisovi a v mnoha jiných případech. Na př. v písni 4.července se zpívá: ...oře tam Čechie, máti naše drahá, hodlá vyorati, hodlá vyorati, naše stará práva. Jenže se na něj v době existence Československa trochu zapomnělo. A toho Čižmárová a spol zneužili ke svému lhaní. A tak se nyní původní název Čechie vydává za anglickou versi a Česká republika je pojmenovávána absurdně slovensky.
27. 11. 2011 | 22:56

jos napsal(a):

To arnazach,
mýlíte se. Třeba Jeleček je v Praze ale pražák to není. Ostatně, zkuste se někoho zeptat, jak dopadnete u zkoušky z českého jazyka na MU v Brně, pokud uvedete že jste studoval z materiálů pražského autora.
27. 11. 2011 | 23:02

arnazach napsal(a):

jos:

Podívejte se na http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-cvrcek.php?itemid=9115. Tam je vývoj užívání názvu Česko. Jinak ten Leheček to skutečně bere vášnivě, ale není to jazykovědec. Viz http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=9087
27. 11. 2011 | 23:07

mb napsal(a):

me to nejak nevadí jak se menujeme když nám zdrhli slováci a rakousko jsme pomáhali spolurozbít ...

stalin se na něco zeptal, beneš mu nerozuměl a tak kývnul, a tak jsme přišli po podkarpatskou rus .... :-/

... česko docela ujde ... mohli jsme dopadnout aj hůř ...
27. 11. 2011 | 23:13

arnazach napsal(a):

jos:

V tom, co píšete pro mb, je opět nepřesnost. Ve slovníku Váši a Trávníčka je název Česko uveden. Ten slovník je ovšem z blbé doby, z WW2. Nevím, zda existoval dřív a nevím, kde se to vzalo, je například možné, že i tehdy se jazykovědci po rozpadu Československa domnívali, že by pomohl nějaký sjednocující název místo "Čechy a Morava". A je možné, že si tento fakt někteří starší občané v roce 1992 pamatovali a proto byli proti tomu.

Podstatné ovšem není, co ten který jazykovědec vymyslí a co je ve slovníku, nýbrž to, co lidi užívají. Pokud jazykovědci vystupují ve veřejném prostoru a přesvědčují lidi, aby říkali to či ono, mělo by být jasné, že nemluví jako jazykovědci, nýbrž jako občané. Zaštiťují-li se svou profesí, je to špatně.
27. 11. 2011 | 23:17

arnazach napsal(a):

jos:

Můj 23:07. Mělo být Jeleček, nikoli Leheček.
27. 11. 2011 | 23:19

mb napsal(a):

dobrou noc kluci ... do česka i čechie kazdemu podle chuti ... pripadne i za hranice ... brou
27. 11. 2011 | 23:25

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Josef K.:
Samozřejmě první mne napadl ´outsider´, nechtěl jsem však jako zdejší užít slovo s přidaným hanlivým významem.
27. 11. 2011 | 23:28

jos napsal(a):

To arnazach,
bodejť by se v Trávničkově slovníku nevyskytoval. Byl to totiž Trávníček který prohlásil: "mně se ta Čechie nelíbí, evokuje mi nějakou prsatou ženskou. Co kdybychom vzali nepoužívaný tvar česko?" tohle je citát. Takhle se totiž jinak zcela nepoužívané "česko" narodilo. A není to vtip. Je to zveřejněné v jednom časopise, tuším Naše řeč, přesně bych tu citaci dodal až po návratu do Prahy. Pak se samozřejmě dlouho nic nedělo. Až se vyrojila zníněná skupina okolo magora Jelečka. Podstatné ovšem je, že je to čistá svévole, manipulace. A uměle vnucený patvar.
27. 11. 2011 | 23:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Josef K., jos:
" První užití výrazu Česko je doloženo v roce 1777 jako synonymum ke slovu Čechy, jako oficiální označení české části československé federace se slovo Česko objevilo ve Slovníku spisovné češtiny v roce 1978."
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesko
27. 11. 2011 | 23:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Veronika Vendlová:
když už je řeč o nesprávné řeči, podotýkám, že je nesprávně říkat ´nejoptimálnější´, neboť platí že
Slovo:optimální
Význam:nejlepší, nejlépe vyhovující
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/optimalni
Takže říkat nejnejlepší není zrovna nejlepší.
27. 11. 2011 | 23:48

Josef K. napsal(a):

mb. Vskutku jsem nenapsal, že mi nositelé kožených slipů ublížili...

Zbyněk Matyáš? Outsider není slovo s hanlivým výrazem, tedy v originálu. Pokud ho český jazyk přijal za své a dal mu hanlivý název, pak mi to nějak cvrček neřekl...

ujo. Těžko se mohu považovat za externistu, neboť mám blíže k "interně". Jinak máte zvláštní druh kastování.
27. 11. 2011 | 23:56

arnazach napsal(a):

jos:

Budu rád, když mi ten odkaz při nějaké příležitosti dáte. Kdybychom se jmenovali jako prsatá ženská, to by bylo pěkné.

Dobrou noc.
27. 11. 2011 | 23:58

jos napsal(a):

Zbyněk Matyáš
máte pravdu.V cestovním průvodci z té doby je věta: ..tady je Česko, Morava a rakouské Slezsko. A je jasné, že je to dost zvláštní tvar slova Čechy. Pak bylo to slovo nalezeno asi tak 6x za století. A vždy ve významu Čechy. Není mi jasné, proč by teď mělo mít a nabýt jakýkoliv vztah k Moravě a Slezsku. Oproti Čechii je to použití velmi,velmi zanedbatelné. Asi tak jako krtčí hromádka vůči Everestu. Takže je dost obtížné hájit tvrzení že Čechie v podstatě neexistuje a musíme použít "čeko".
27. 11. 2011 | 23:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Josef K.:
Měl jsem na mysli, že ´outsider´ se česky řekne také ´mimoň´.
28. 11. 2011 | 00:02

jos napsal(a):

to arnazach
když o to budete stát, musíme se domluvit ns mailové adrese. Ten článek není na webu. Mám ho doma někde v počítači naskenovaný.
28. 11. 2011 | 00:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jos:
Je vlastně škoda, že ČR nemá jednoslovný název a la Polsko, Rusko, jenomže Morava tvrdošíjně Čechy odmítá. Nedivím se, ten chleba je opravdu hrozný. A potom, dovedete si představit ten zmatek v tom, které město je východočeské - Hradec Králové nebo Zlín?
28. 11. 2011 | 00:07

Ing.Břetislav Marek napsal(a):

Vážení už zde píši a upozorňuji dlouho o ZLOČINNÉM SPOLČENÍ těchto našich mocných proti NÁRODU - jen mlčíte a ČUMÍTE, co že je v tomto kadistánu MOŽNÉ !!!!!!

Zde se DEVASTUJE vše ŽIVOTASCHOPNÉHO a probíhá DEKLASACE nás občanů logicky, systémově, cíleně, koncepčně a přesně v souladu s politikou nastavenou POLISTOPADOVOU CHARTISTICKOU lůzou, která DEHONESTUJE cokoli na co si jen vzpomenete!!!
To nedí NÁHODA nebo NEHODA to je koncept likvidace národů v souladu s doktrinou SVĚTOVÉ DLUHOVÉ PASTI a zničení hodnotového systému občanů s cílem NEPŘEŽÍT a NEDOŽÍT se důstojného stáří!! PŘEŽITÍ bude jen pro ty mocné a jejich KOLABORANTY !!
Tak jen dál se nechte touto CHÁTROU ničit a ještě je VOLTE !!
Jen se prosím NESDRUŽUJTE a NESPOLUPRACUJTE na konceptu proti tomuto zločinu - dál zaleste do svých děr, zázejte SPORTKU, sledujte denně svá PROHNILÁ MÉDIA a ještě jim ty KECY poslouchejte a myslete si, že to co Vám sdělují je OK!!
BEZÚROČNÁ EKONOMIKA - a respektování zákonů přírody je řešení našeho PŘEŽITÍ !!( www.ekonomickareforma.cz) Řešte DOBRO a ne ZLO !!
Naše děti a vnuci už VĚTŠINOU - PROHRÁLI svůj život díky tomuto ZLOČINU a 3,5 milionu EXEKUCÍ na našich občanech to potvrzuje!!
Mlčte a TRPĚTE až do SKONÁNÍ - ukradli nám počínaje vodou už VŠECHNO !!ZLOČIN na TYRANU není ZLOČINEM !!
28. 11. 2011 | 00:22

jos napsal(a):

Zbyněk Matyáš
víte já mám, kromě mizerného chleba v Praze, problém ještě s tím jestli jsem Čes, Česk nebo Česák. A není moje žena, probůh, Česačka?
28. 11. 2011 | 00:23

stejskal napsal(a):

Není to škoda, Česká republika má jednoslovný název. Stejně jako Rusko (Ruská federace), Německo (Spolková republika Německo), Rakousko (Rakouská republika), Polsko (Polská republika), Slovensko (Slovenská republika), Maďarsko (Maďarská republika) i další země má ČR jednoslovný název. Česko.

A nic na tom nemění fakt, že se toto konkrétní slovo některým nelíbí. Mně se zase nelíbí číslovka "sedm" popř. "padesát tři". Ale nic s tím nenadělám, i kdybych se na hlavu stavěl ;-)

Dobrou noc.

Libor Stejskal
28. 11. 2011 | 00:26

jos napsal(a):

Pane Stejskale,
laskavě prosím nenadávejte zemi ve které žijete! A vaše argumentace? Anglie, Belgie, Francie atd. se patrně nejmenují. No fuj, takové podpásovky.
28. 11. 2011 | 00:33

Veronika Vendlov napsal(a):

Tato, npsala jsem to přesně tak, jak jsem to cítila a ano, je to zdrcující. Nevím, zda by byl Petr Gazdík nadšen, či zdrcen tím, co jsem napsala o politice. Zatím nevolal. :-)

Ještě nějaké ty ideály mi zůstaly, ale nezbylo mi nic jiného, než si přiznat, že jsem to v osobním životě dcela dost pohnojila, takže než to zase "odhnojím", vyhrává prozatím ta pragmatická část mého já. Vidím kolem sebe řadu mnoha jiných bojovníků za ideály a tak jim dávám velmi ráda pomyslnou zelenou.

Mám svobodu volby a protože mi došla trpělivost s (ne)kvalitou našich potravin, nevidím nic špatného na tom, nakoupit je za hranicemi. Co to jen půjde, budu i nadále podporovat vše, co je možné kvalitně nakoupit v malých obchůdcích a nejlépe to české. Odmítám ale nakupovat v řetězcích, snad jen s jednou výjimkou a to jen kvůli několika málo kouskům, pro které tam jezdím.

Nemám nejmenší důvod, psát neupřímně. Body mi to sice nepřidává, ale proto nepíšu.
Ani trochu se nezlobím za to, co jste napsal, naopak. Máte pravdu, jsem "toho" součástí, není úniku, ale moje spoluzodpovědnost o které psala paní Alvarová je zhruba stejná, jako ta Vaše, nebo její. Tedy reálně vzato, vážně rozdíl nevidím.

To už je ale jiné téma a do toho se pouštět nebudu, nemá to smysl.
Pěkný večer.
v.
28. 11. 2011 | 00:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Stejskale,
tedy které z těch dvou měst je východočeské?
Sladké sny!
28. 11. 2011 | 00:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jos:
Patrně neznáte Anglicko, Belgicko, Francouzsko, Italsko, gruzínsko, Arménsko, Indicko, Čínsko, Korejsko, Filipínsko, Indonésko, Syrsko...
28. 11. 2011 | 00:37

Veronika Vendlov napsal(a):

nikdo: jste mírně řečeno vedle jak ta jedle a to zejména vezmu-li Váš příspěvěk odzadu. Ani já nechápu, proč hromadně akceptujete zkorumpované politiky. Je to jednoduché, prostě s tím něco začněte i Vy sám něco dělat. Záměrně píši začněte, protože Vám vykám. Já osobně jsem začala asi před osmi lety a jak vidno, moc to nepomohlo. To se stává, holt jsem nevystudovala v Bradavicích a kouzlit pořád ještě neumím. A to jsem si myslela, že čarodejnice jako jsem já, k tomu mají vlohy.
28. 11. 2011 | 00:39

Veronika Vendlov napsal(a):

JF: nenabádám k rezignaci, jen jsem k ní došla já osobně ve vztahu k potravinám vezdejším.
28. 11. 2011 | 00:42

jos napsal(a):

Zbyněk Matyáš
asi jsem v zeměpise chyběl. Taková neznalost. Nechám se dodatečně propadnout.Přeji pěknou dobrou noc.
28. 11. 2011 | 00:45

Veronika Vendlov napsal(a):

Zbyněk Matyáš: opravovat to nebudu, ale budu si to pamatovat. Dík.
28. 11. 2011 | 00:47

jos napsal(a):

Veronika Vendlová,
koukám, že jste zrovna přítomná. Možná jste měla upozornit, že při současném padajícím kursu koruny mohou být vaše rady kontraproduktivní, podobně jako je minelou vaše politická orientace.
28. 11. 2011 | 00:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

veronikavendlova:
Není zač. ☺
Trochu mne mrzí, vzhledem k jedné z mých bývalých profesí - potravinářský mikrobiolog, že jsem se prakticky nevyjádřil k tématu, je však moc rozsáhlé a já dost líný.
28. 11. 2011 | 00:54

Veronika Vendlov napsal(a):

Zbyněk Matyáš: to Vás vůbec mrzet nemusí, protože když se rozhlédnete, skoro by to bylo podezřelé...:-D. Mám ráda blogy, protože mohou být vlastně jakékoliv. Ten výše je spíš takový povzdech. Stejně jako ten minulý. Ale dnešek byl nádherný, to je teď možná nejdůležitější myšlenka...:-)
28. 11. 2011 | 00:57

Veronika Vendlov napsal(a):

jos: není nutno, není nutno, abyste mé rady vnímali, hlavně nesmí býti smutno, než abyste tu zívali i i i. Chceš-li trap se, že tě v kapse, zlaté euro netěší, hlavně že tě neofoukne, zbylo ti aspoň přístřeší ó ó ó.

No nic, už je fakt pozdě....;-)
28. 11. 2011 | 01:03

Josef K. napsal(a):

Matyáš. No, anglicky to moc ...nejde, což? Ale je to ta matyášovská zvláštnost, dát něčemu svůj význam bez ohledu na význam skutečný.
28. 11. 2011 | 02:41

Jeff napsal(a):

Několik poznatků z praxe: jak Česko hospodaří s ornou půdou, stručně shrnula nedávno levicová ekonomka - smění ji za plochy vhodné k výstavbě centrálních skladů potravinářských řetězců typu Tesco či Kaufland, například. Majitelem celého nákupního centra Nisa v Liberci není Ahold, nýbrž jedna česká důchodkyně, která vybírá nájem.(???) Dále : 10 km od Lince je krásná naprosto nová a moderní továrna, zaměstnávající chytré Rakušany, kteří pracují v klidu a jedné směně. Žádné úkáčko. Produkují farmaka, jež zlevňují maso. Funguje to tak, že poražené prase proženete systémem dutých jehel, jimiž vproudí do svaloviny roztok těchto přípravků na bázi fosfátů, které znásobí množství vody vázané na bílkoviny v těle čuníka. Výsledkem je na konci linky nefouklé něco, vážící 1,8 x původního vepře. Takto upravené jde do mražáku a odtud do celého postsovětského prostoru. Linecká firma v klidu realizuje 80% obratu tímto způsobem s tím, že se potýká s ekonomickým ukazatelem: náklady 30, výnosy 100. Český potravinář je na tom takto: náklady 95, výnosy 100, pokud ovšem nezavolá nákupčí z Lidlu a suše nesdělí, abyste si přepracovali ceník.
A poslední: největší legrace jsou farmářské trhy, kde lze koupit i české banány.
28. 11. 2011 | 03:23

JF napsal(a):

veronikavendlova: no z vyznění to tak spíše vyplývá - nákup v zahraničí. Píše to tady paní Alvarová - volič by od politika (jako role) čekal spíše opačný směr - nějaký sjednocující. Ale i od člověka s patriotismem. Ale je v tom možná dost český způsob přístupu k společné věci - rozprchnout se. ;-) Jinak to jen co člověk z toho může si vzít za dojem. Soukromě to beru za legitimní. Jiné to je ve veřejném prostoru od politika.
28. 11. 2011 | 08:26

rejpal napsal(a):

veronikavendlova
Nemyslím, že máte tak úplně pravdu, když říkáte, že vaše odpovědnost je stejné jako kohokoli s občanů neangažovaných v nějakém politickém seskupení. Na jedné straně je pravda, že vaše možnosti něco změnit jsou asi stejné jako třeba moje. Jenže - v momentě kdy kandiduji za jakoukoli stranu či hnutí, ztotožňuji se v první řadě s programem, ale také s počínáním mého seskupení v praktické politice. Pokud politik na jakékoli úrovni nesouhlasí s tím, co jeho strana/hnutí dělá, může protestovat, ale v určité chvíli už nemá jinou možnost, než odejít. Když to neudělá, fakticky se stává spoluodpovědným, i když sám v ničem nejede a je lidsky slušný.
Hodně diskutujících vám zde nakládá za věci, které jste nezavinila ani je nemůžete změnit. Ale je to právě výraz toho, že tak, jak jsem to napsal, to vnímá hodně lidí (i těch, kteří nikam nepíší).
Kdysi jsem byl svědkem, jak na předvolebním mítinku ODA přišla ke stolku jedna starší paní, pokývala hlavou a řekla: "vás volit nebudu". Jeden z kandidátů namítl: "ale paní, my nejsme ODS, my jsme ODA". "Jste s nimi v koalici, hlasujete s nimi a neodejdete, jste stejní jako oni", zněla replika.(Byla to komunální kampaň).
Vím, že Starostové nejsou politická strana, nicméně koalice s TOP 09 tuto alianci na jedné straně zviditelnila, na druhé ji pomohla do PsP a na třetí je s touto stranou svázala politicky. To je realita.
28. 11. 2011 | 09:03

Daňový poplatník napsal(a):

To Verunka:
Tak ne tento blog fakt nemám komentář. Nebude lepší zveřejňovat nějaké PR materiály via Vznešený spáč, nebo Nejmoudřejší sova?
28. 11. 2011 | 09:19

juli napsal(a):

Zdravý lidský žaludek prý umí strávit cokoliv. To už se dnes nikoho netýká, ani dětí. Pochybuji, že je jakákoliv potravina opravdu kvalitní a zdravá. Nehodlám ovšem trávit v supermarketu nebo v nějakém obchodě hodiny, abych si přečetla, převážně lživé, údaje, co jídlo obsahuje a v jakém množství. Není vůle, aby byl lid krmen zdravě, dnes jde o to, prodat všechno a za každou cenu. Zakopaný pes je i v tom, že pro velké množství lidí je velké množství stravy na prvním místě. Já osobně se často ani v obchodech neorientuju, je to na mě příliš mnoho zboží, takže špatně vybírám, držím se jen osvědčených věcí, nezkouším novoty a zbytečně si nerozmazluju chuťové buňky. Jsem spíše na duševní stravu, ač chápu, že ..ukaý mi co jíš a já ti řeknu co jsi...
28. 11. 2011 | 09:21

luke napsal(a):

Paní Vendlová,

vy jste politička. Neměla byste se divit v neoliberálním státě neviditelné ruce trhu, kterou vaše strana i vy osobně tak obhajujete, že rušíte, mimo jiné, všechny normy a kontroly.

Jak je možné, že radíte lidem nákup v zahraničí??? VY jste politička, nechala jste se zvolit a ve vládě je i vaše strana!! MÁTE V POPISU PRÁCE KONAT, NE ŽVANIT! Ale vy pouze žvaníte, jako typická pravicová politička, které nejde o blaho občanů ČR, ale pouze svoje.
Ono je tržní pouze žvanit, protože kdybyste něco dělala, byla by to námaha s nejistým výsledkem a ještě by se na vás kolegové křivě dívali. Tunelovat je snažší nese to do politikovy kapsy přímý zisk, že?
Pokud jste tedy výše konstatovala, že nemáte na to konat, nemáte na svém místě co dělat a měla byste odstoupit!!

Ono něco jiného je, psát úlisně oslavné tiáry o svém obdivu k hajlujícímu fakujícím průšviháři Topolánkovi, když ho česká pravicová média vychvalují do alelujá, že ho obdivujete a jaký má tento Samec sex appeal! :-))) (Šla jste za svým tvrdě, ale politický vzestup se bohudík nekonal, díky jeho zákonitému následnému pádu.) A něco jiného je konat...

TENTO ČLÁNEK se svou hloupostí tomu o Topolánkově sex appealu plně vyrovná!

Jestli nejste schopna jako politička problémy občanů řešit, v zájmu občanů odstupte z funkce a běžte z politiky. Začněte se živit poctivě jako miliony občanů ČR.

A my budeme ušetřeni článků, jako tento, které pouze dokumentují modrý politický marasmus v této zemi...
28. 11. 2011 | 09:34

Občan napsal(a):

veronikavendlova napsal(a):
"jos: není nutno, není nutno, abyste mé rady vnímali, hlavně nesmí býti smutno, než abyste tu zívali i i i. Chceš-li trap se, že tě v kapse, zlaté euro netěší, hlavně že tě neofoukne, zbylo ti aspoň přístřeší ó ó ó.
No nic, už je fakt pozdě....;-) 28. 11. 2011 | 01:03"

Vám hodně záleží na tom, aby TOP 09 b) (STAN) i samotná TOP 09 neuspěly v žádných volbách, co?! Protože jim děláte hodně tristní reklamu a zjevně jim tu ostudu děláte zcela dobrovolně, ráda a s obrovskou chutí. Dokonce se přitom zřejmě výborně bavíte.
Paní Vendlová, tohle není soukromá kecárna na privátním uzavřeném foru, ale veřejný prostor, v němž čtou Vaše příspěvky i Vaši potenciální (a někdy už bývalí) voliči.
28. 11. 2011 | 09:42

Občan napsal(a):

Josef K. napsal(a):
mb. Vskutku jsem nenapsal, že mi nositelé kožených slipů ublížili...
Zbyněk Matyáš? Outsider není slovo s hanlivým výrazem, tedy v originálu. Pokud ho český jazyk přijal za své a dal mu hanlivý název, pak mi to nějak cvrček neřekl...
ujo. Těžko se mohu považovat za externistu, neboť mám blíže k "interně". Jinak máte zvláštní druh kastování. 27. 11. 2011 | 23:56 "

Outsider znamená v angličtině podle výkladového slovníku "cizinec" (člověk odjinud); ale také "předem k neúspěchu odsouzený člověk" (propadák, antitalent); rovněž "člověk věci neznalý" (nedouk, tedy hovorově "mimoň"). Má tedy i hanlivý význam.
Stejně hanlivý význam má slovo "outsider" i v němčině, francouzštině, polštině, běloruštině. A pochopitelně má v těch jazycích silnější i slabší synonyma.
28. 11. 2011 | 10:06

modrý edvard napsal(a):

jos: Mně Česko nevadí, ale chápu, že někomu může vadit. Mně se zase nelíbí slovo "farmář". Za mého mládí žili farmáři v Kansasu, a po roce 89 se najednou přistěhovali do Polabí. Jako p. Stejskalovi vadí číslovka 7. Čechie není dobrý tip, špatně se s tím slovem zachází (patřící Čechii je český? čechijský?). Kromě toho, slova se valí samospádem, a některá se prosadí, jiná zaniknou, i když by třeba byla prima.
28. 11. 2011 | 10:13

Yosif K napsal(a):

Pane Kelte - v Dansku pestuji veprove o 4-5 Kc na kg lacineji nez v Cesku. Cast danskych exportu jde i do CR.
Opravdu jste i nadale proto, aby se podobne jako za bolsevika stat snazil o 100% sobestacnost v zemedelstvi, at to stoji co to stoji?
28. 11. 2011 | 10:36

stejskal napsal(a):

Vy asi nejste dobrý Čech, pane edvarde. Jinak byste nemohl takto urážet svou vlast ;-) Ta poslední věta je přesná. Naštěstí.

Hezký den.

Libor Stejskal
28. 11. 2011 | 11:14

gaia napsal(a):

Yosif K

možná mají v Dánsku větší dotace, navíc já myslím a doktor Jonáš, doktor celostní medicíny, a mnoho dalších též, si myslím, že člověk by měl jíst to, co se vypěstuje v jeho podnebném pásu a v blízkosti obydlí. Člověk je na to přizpůsoben. Též by se neměly převážet nedozrálé plodiny přes půl Evropy nebo světa a pak to jíst uměle dohnané chemikáliemi. Opravdu to není zdravé.A ani chutné.
A s tím ať to stojí co to stojí též s vámi nesouhlasím. To se spíš kácejí deštné lesy, ať to stojí co to stojí, jen aby se tam mohla pěstovat modifikovaní sója. A pseudovědci např. doporučují krmit skot sardinkami, aby se ušetřili za píci. Toto spíš považuji za ať to stojéí co to stojí. Krmit býložravce rybami a masokostní moučkou.Jasně to ukazuje na deformované výrobněhospodářské vztahy.
A nebo dovážet z Afriky palmové ořechy na topení v elektrárnách, neb na to je dotace na biopaliva, takže se to vyplatí, ale pak do Afriky vozit v rámcu humanitární pomoci pšenici a kravské sušené mléko, co oni tam vůbec nejedí.Tomu říkám ať to stojí co to stojí.
28. 11. 2011 | 11:16

Suntzu napsal(a):

Může dáma psát cokoliv, je spojena s TOP 09 (Starostové),
tedy nedůvěryhodná! maximální p..č
28. 11. 2011 | 11:37

zákaznice napsal(a):

Nakupuji také v německu nebo na www.nechsinakoupit .cz to dovezou domu(do Prahy) je to super
28. 11. 2011 | 11:37

Vladimir napsal(a):

To bude problém toho otevřeného trhu !

Bylo by asi lepší, kdyby výrobce (dovozce) POVINNĚ nechal své výrobky zhodnotit příslušnou inspekcí (zemědělskou, hygieneckou, obchodní, ...).
Ale stejně i tak to vypadá na nedostatečně fungující kontrolu zboží inspekcí (i když výše zmíněná povinnost není povinná pro každé zboží).

Je zajímavé, že pro auta (motorky) nebo pro elektrotechnické výrobky platí povinná homologace. Podobné to je s léky.
28. 11. 2011 | 11:40

pilot1555 napsal(a):

Tak nezbývá než si ten čas udělata nakupovat u českých výrobců na farmách popřípadě trzích,zjistíte že je to o dost levnější a hlavně chutnější,za druhé si radši koupím kvalitní poctivý jogurt jednou týdně,vyjde mi na dvakrát a nemusim podporovat ty sračky za 5kč a rvát do košíku celý plata,potažmo naše rozežraný žaludky, to platí i pro mne:)dph je kapitola sama pro sebe.
28. 11. 2011 | 11:46

Jiří napsal(a):

Na farmářských trzích nás okrádají hůř než za bolševika (viz průzkum, podle kterého více než polovina nákupů byla předražených) když si člověk vybere supermarkt, narazí čas od času také na nějakou hrůzu: jako já minulý týden na zkažené kuřecí maso u Lidla. Prostě hnus, podle nálepky mělo být ještě 7 dní konzumovatelné a přitom už pěkně zatouchalo. Samozřejmě bylo v akci! Zelenina, hlavně saláty - všude stará, zvadlá, hnijící - taky hnus!
Do Německa už bohužel nejezdím tak často, jako dřív, ale pokud se do Bavorska dostanu, samozřejmě vše kupuji tam. A ještě ušetřím. Mají nás tady za rozvojovou zemi a dodávají sem, ti nadnárodní, to co se jinde neprodá... Fuj!
28. 11. 2011 | 11:47

Lena Magdala napsal(a):

Vážení, přestaňte se laskavě navážet do politických názorů bloggerky. Ona za to, co se tady děje, nemůže, každý z nás volí co nejmenší zlo podle svého vědomí a svědomí. Já sama se považuju za nazávislého voliče a nedržím se zuby nehty jedné strany, protože si myslím, že všechny stojí za jedno brdo. Paní Vendlová píše o jednom konkrétním problému, který se týká všech bez ohledu na politickou příslušnost, držme se proto tématu.
28. 11. 2011 | 11:51

Realtoltek napsal(a):

Pani Vendlova vase nazory jsou zcela mylne..asi to bude tim ze jste politik.
28. 11. 2011 | 11:54

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávku obsahující příspěvek, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
28. 11. 2011 | 11:55

Novák napsal(a):

Až lidi pochopí co jim prodejci nabízejí za sra.... a přestanou to kupovat ,
tak prodejcům nezbude, než s tím něco udělat ... např. když lidé přestanou kupovat párky ... které okolo masa jen proběhly ... tak výrobce se bude muset zamyslet .. jinak zkrachuje a bude po problému a tak je to se vším ...
28. 11. 2011 | 11:57

Hana napsal(a):

Je vskutku humorné číst takový článek od někoho, kdo hrdě sekunduje TOPO9. Mám pro Vás novinku - já a většina národa neřešíme kvalitu potravin a jsme rádi, že jsme rádi. A po novém roce bude ještě hůř. Bude mi vcelku jedno, jestli kečup obsahuje rajčata nebo ne. Jezdit si nakupovat za hranice - tak na to nemám a hlady asi nebudu. A jen tak mimochodem - nemá se náhodou o kvalitu potravin postarat stát a ne neviditelná ruka trhu, o které už dávno víme, co umí?????
28. 11. 2011 | 11:58

VlaM napsal(a):

Můj Bože, to jsou všechno kecy.
28. 11. 2011 | 12:07

František napsal(a):

Jedině GLOBUS.Jsme velice spokojení.Hlavně maso
28. 11. 2011 | 12:12

Alena Čechová napsal(a):

Zdá se mi poněkud nelogické, že na ježdění pro potraviny do ciziny čas máte a na to, abyste nakupovala ve více obchodech čas nemáte?
Miluji pátý stupeň časování přídavných jmen: nejoptimálnější, nejaktuálnější, nejoriginálnější, nejpůvodnější, neideálnější ...
Osobně s jídlem nemám problém, chce to jen hledat a místo kvantity kupovat kvalitu. Jsme jeden z nejobéznějších národů v Evropě, takže ubrat na množství a promítnout to do kvality, by nám vůbec neuškodilo.
28. 11. 2011 | 12:16

VH napsal(a):

nežerte!!!
28. 11. 2011 | 12:21

Josef napsal(a):

Chtěli jste kapitalismus, tak ho máte. vadily Vám tzv. fronty na banány, tak tady máte maras, žerte si ho a nekňučte tu. To je ten Váš vysněný kapitalismus, tak si ho užívejte.
28. 11. 2011 | 12:41

Bábina napsal(a):

Milá paní Vendlová, my Češi jsme se s tím nesmířili. My jen sklízíme to, co jste vy politici pro hospodářství Česka za 20 let udělali. Zlikvidovali jste zemědělství, průmysl textilní , obuvnický,potravinářký atd. To co vidíte v obchodech jsou plody vaší práce. Vy si můžete jet nakoupit za hranice kvalitu. Důchodce a průměrně vydělávající občan s dětmi musí ž..t to, nad čím vy ohrnujete nos. Co máme dělat? Vyjít do ulic, abyste se vy a vám podobní probrali? Že vás hanba nefackuje!!! Ja
28. 11. 2011 | 12:43

Jan Sova napsal(a):

Problém je trošku širší, než jak ho tady mnozí presentují. Zásadně nesouhlasím s tím, že kvalitu kupují jen bohatí, nebo že u řetězců se to hemží jen chudými. Podívejte se, kolik lidí stojí před nejnuznějšími řetězci v autech klidně 2 roky starých nebo nových a poměrně kvalitních. Obecně je kvalita potravin výzvou především pro malé české a moravské obchodní řetězce (Hruška, Javor, Coop apod.). Ne vždy je to ze strany provozovatelů jednotlivých prodejen kvitováno, ale v těchto sítích mám dobrou osobní zkušenost. A drahota? Ta se tady ve srovnání kupř. s řetězcem Billa nedá nalézt.
28. 11. 2011 | 12:48

VH napsal(a):

sám si banán Josefe
28. 11. 2011 | 12:48

JR napsal(a):

Jen drobnost: slovo "nejoptimálnější" je v jazyce stejná zrůdnost jako předražené nekvalitní potraviny v obchodě. "Optimální" už je superlativ původem z latiny, česky "nejlepší", dál už to stupňovat nejde.
28. 11. 2011 | 12:51

fler napsal(a):

Není to tak dávno, co si většina lidí libovala, jaký je v obchodech nyní výběr a co si všechnoi mohou koupit. To, že naše výrobky mizí, to si nikdo jaksi nevšiml. Já nakupuji tak, že se snažím studovat ty malá písmenečka na potravinách a ještě se přemlouvámk tomu, abych věřila údajům, které tam jsou. Nakupuji ve Kauflandu, protože tam mi to vyjde u stejných základních potravin nejlevněji a pak si vybírám další věci, kde se dá - je to dřina. Nezavrhuji velké řetězce, protože velký nákup základních potravin je všude, co se týče výběru, skoro stejný. Proč platit za olej téže značky více? Jinak si myslím, že přece jen ten stát za něco platíme, tudíž kontrolu nad potravinami a jejich kvalitou by měl zajistit. Kde se tyto kvalitní potraviny prodávají, o to by už se starat neměl. Pochopitelně, kontrolu prodeje a uchovávání potravin by opět mohl ovlivnňovat - ale ne buzerovat za každou cenu. U nás se touto buzerací skoro zrušily trhy - a ve Francii třeba fungují nádherně. Naše potraviny to s návratem na trh budou mít těžké. Politici se starají jen o své výdobytky a to, co by dělat měli, to nechávaljí bez povšimnutí. Občane, pomoz si sám, ale daně plať!
28. 11. 2011 | 12:59

rejpal napsal(a):

Mám výhodu, kterou mohu vydávat za ctnost. V našem okolí žádný řetězec není, zato je tu spousta klasických sámošek i malých obchodů. V okruhu 500 metrů nakoupím 90 % všeho, co potřebuji, aniž bych se k jakémukoli řetězci přiblížil. A stejně bych tam nešel. Byl jsem tam jednou v životě, zabloudil jsem a byl to bůbec traumatizující zážitek. A vyjet na nákup za hranice, na to je mi líto času. Ten si koupit neumím.
Ale je to jen a jen osobní pohled.
28. 11. 2011 | 13:07

Macík napsal(a):

jako ve všem ostatním, chyba bude nejspíš v nás, ačkoliv si to nechceme za žádnou cenu připustit :-) jedinou možností, jak si vymoci kvalitu, je nekupovat nekvalitu...pravda, možná zde chybí obchody nebo řetězce s českým zbožím, jenomže ty by nejspíš brzy zkrachovaly, protože české produkty bývají dražší i když často kvalitnější...pokud jsou lidé ochotni kupovat i prošlé zboží nebo nekvalitní plné různých náhražek, semletých kůží, kostí, pilin a já nevím čeho všeho možného, nahnilé ovoce a zeleninu, tak se nic nezmění...je fakt otázka, zda-li nejíst méně a kvalitněji :-) ono totiž dnes nelze nikomu nařídit z čeho a jak má vyrábět a pokud to složení není přímo *jedovaté*, tak nikdo nemůže zakázat výrobci vyrábět nekvalitní produkt, žijeme v systému tržního hospodářství, takže trh se řídí podle poptávky :-))
28. 11. 2011 | 13:08

pepik napsal(a):

Vážení,
jak je vidět, tak většině z Vás nevadí, že žerete ty hnusy co nám cpou ve všech těch superhyper... Naopak vše svádíte na "stréca z MF", všemožný nenažraný kapitalisty apod. Dobře Vám tak. Stejně s tím nikdo z Vás nic dělat nechce a skoro všem to vyhovuje. Pokud by tomu bylo naopak tak i situace v obchodech by byla jiná...
Přeji dobrou chuť!
28. 11. 2011 | 13:12

tata napsal(a):

pani VENDELOVÁ

SEM RAD že jste odpověděla,a že jste asi pochopila jak sem to minil ,rozhodně ne se do VAS NAVAŽET,i když mame rozdilné pohledy vetšinou,petřite k malo co reagují a to je nejduležitější určity dialog,i když samozřejmě to jezdit za hranice je jen pro někoho,ja třeba mužu sem totiž na hranicích a skutečně se to srovnavat neda určitě sou s vyběrem a kvalitou o hodně ve předu,prostě sem citil určity posun v nazoru a bohužel i určitou beznaděj,oto to vnimam vic že i vy s pohledu tak 2 let spět.......určitě děkuji za reakci......
trochu odlechčení,i kdyby asi volal citím že tak nak karieru političky zdávate,tak at volá,možna se mylím.

PS,NO OTE URČITE ZODPOVĚDNOSTI,sama vyte že když bankrotuje něco určita vina je na všech ale především na těch co to vedou,ano to je na jinou debatu a taky nemam zajem se otom přit,moje reakce spiš byla pocitova s určiteho posunu nazoru,
28. 11. 2011 | 13:19

jarda napsal(a):

kdo chce si může koupit kvalitní zboží i v ČR. Na druhé straně přeci nikomu nelze bránit, aby si kupoval zboží méně kvalitní. Je to přeci dobře, že je na výběr a každý si může koupit, co mu vyhovuje. Celý tenhle "problém" je pitomost.
28. 11. 2011 | 13:30

jarda napsal(a):

pro pepíka v 13:12 - on někdo někoho nutí, aby si kupoval "hnusy" ? Dnes je dostatečný výběr. Na rozdíl od dob komoušů, kdy se kromě "hnusu" (snad mimo Tuzex a ESO) nic kvalitního nebylo a každý si může kupovat co chce. A taky jsou potraviny mnohem levnější nežli byly za komoušů.
28. 11. 2011 | 13:35

neo napsal(a):

jarda:

přesně tak.

dokud to lidé budou kupovat, bude se to prodávat a taky vyrábět.
Kvalita je zde dostupná prakticky na každém kroku. Není možné, aby bylo vše v té nejvyšší kvalitě a to všude. Co by dělali lidé, kteří na to nemají? co by jedli? Je důležité, aby na trhu byly dostupné i méně kvalitní a cenově přijatelnější výrobky. Je na spotřebiteli, čemu dá přednost.

Takže závěrem : nechceš to? Nekupuj to. Nikdo tě nenutí
28. 11. 2011 | 13:36

Jan Cimbura napsal(a):

Paní Vendlová, to jste neobjevila nic nového. V Německu nakupujeme už několik let. Zkuste i drogerii, oblečení nebo nábytek. Až nám Kalousek&comp. zvednou DPH a bude o 12% ! vyšší než u sousedů, už vůbec nebude co řešit. Jen si říkám, chudáci důchodci.

Poradím Vám i další level. Běžte do Německa pracovat. Jestli něco umíte, budete za svou práci brát násobek toho, co doma. Když už tam budete nakupovat a pracovat, zkuste tam i bydlet. I to totiž vyjde zhusta levněji.

Jen děkujme za naše členství v EU, díky kterému můžeme ten bordel v Čechách svobodně opouštět a realizovat se jinde. A doufejme, že to zejména Němce nepřestane bavit.
28. 11. 2011 | 13:39

jos napsal(a):

Vážený pane Stejskale,
k vašemu příspěvku 28. 11. 2011 | 11:14. Ta poslední Edwardova věta by byla přesná, ze předpokladu, že by neexistovala agresivní válcovací organizovaná grupa, která klidně sebrala zemi starý poctivý název a násilím a lhaním si vynutila jeho změnu proti vůli podstatné části populace, včetně tehdejšího presidenta. Pak se nedá mluvit o samospádu nebo vývoji, ale jen o nátlaku a vydírání.
28. 11. 2011 | 13:44

Rob napsal(a):

Na nejbližší hranici to mám 180 Km. Sice brblu, ale nic jiného mi nezbývá a právě na to hřeší výrobci potravin, protože jen málo naší populace má možnost si vybírat, kde bude nakupovat.
28. 11. 2011 | 13:47

Radek napsal(a):

Milý Kormoráne, podle sebe soudím tebe, že jo? Kdepak jste vyrostl, že se vám v takové míře nedostává elementární slušnosti?
28. 11. 2011 | 13:51

neo napsal(a):

jos:

jak jste se tvářil na název Československo, když oficiálně jsme byli Československá socialistická republika nebo později česká a slovenská federativní republika...

Název československo se používal a používá i nyní, když mluvíme o bývalém československu.

Když se pak naše země rozdělila, vznikla Slovenská republika , která si nechala ze spojení československo název Slovensko (opět běžně používaný, neznám nikoho, kdo by říkal, že jede místo na Slovensko do Slovenské republiky) a vznikla Česká republika a název Česko.
28. 11. 2011 | 13:54

kontrola pravopisu napsal(a):

bonus - melior - optimus je stupňování přídavného jména. Optimální znamená nejlepší, tudíž "nejoptimálnější" nepoužíváme.
28. 11. 2011 | 13:57

rejpal napsal(a):

neo
Ono je to přece jen trochu složitější s tím výběrem - mám rád špekáčky. Vzhledem k tomu, že se za ně vydává kdeco, snažím se vybírat podle ceny. Bohužel v polovině případů koupím za 9,20 stejný šunt jako jinde za šest. Příště jdu sice jinam, ale bohužel jim nejméně jednou dám vydělat, aniž bych měl předem šanci s tím cokoli dělat. Ledaže by mi dali před nákupem kousnout, což neudělají.
S řadou jiných potravin je to podobné.
Ledaže by byla chyba u mě a s věkem se dostavilo nechutenství.
28. 11. 2011 | 13:58

modrý edvard napsal(a):

gaia: vy jíte jen pohanku, rybíz a zelí? to žijete opravdu zdravě. /genom se mění příliš pomalu na to, aby stačil zaregistrovat příchod brambor , atd./
28. 11. 2011 | 14:00

jos napsal(a):

Dovolím si predikovat další vývoj. Jelikož stále větší část občanů dá stále častěji přednost nakupování kvality za nižší cenu,před domácícmi nákupy(já, ačkoliv žiji v Praze nakupuji v Německu hodně často a vyplatí se mi to). Zvýšená DPH nenaplní státní kasu. Na to náš, zvláště bystrý, ministr financí zareaguje návrhem na další zvýšení DPH, koneckonců v Dánsku mají DPH ještě větší. Vzhledem k platům v ČR bude stále více lidí de facto muset nakupovat v cizině protože by to jinak neutáhli. Tak se povede trh úplně zadusit, krisi vytáhnout na nejvyšší možnou míru a pak teprve asi bude kravál na ulicích.
Vadí mi také hlasy,které tvrdí, že si za to mohou občané sami, protože ten šmejd nakupují. Neznám větší demagogii. Naplno za to mohou jak obchodníci, tak výrobci. Protože podvádějí jak při výrobě, tak při prodeji. Když třeba klidně prodávají výrobek s názvem párek, ačkoliv masa se v něm nedohledá. Kdy se v údajném kečupu nevyskytují rajčata ale jen náhražky. Nakupující je tady jen a jen oběť. Oběť podvodu. A na podvodníky máme stát. Nebo bysme měli mít.
28. 11. 2011 | 14:10

rejpal napsal(a):

kontrola pravopisu
Nejoptimálnější je legitimním 4. stupněm.
Kdysi se říkalo dobrý-lepší-nejlepší-sovětský nebo dlouhý-delší-nejdelší-dočasný, tak to bude něco podobného.
Optimální je nejlepší z možných variant. Nejoptimálnější je jediná, kterou jsme se zabývali, protože všem ostatním buď nerozumíme nebo za jejich akceptování nedostaneme žádný sponzorský dar.
28. 11. 2011 | 14:10

neo napsal(a):

rejpal:

vodítkem může být špagátek a malé řeznictví. U nás je třeba řezník, kterej dá i ochutnat.
28. 11. 2011 | 14:13

pgjed napsal(a):

Paní Vendlová, je to složitý problém u jehož kořenů je špatně pochopená svoboda. I když se nadává na špatnou kvalitu všeho, včetně potravin, za minulého režimu, tehdejší systém kontroly jakosti čehokoliv, než to šlo do prodeje, byl zdravý, na rozdíl od toho, který máme dnes. Každý dodavatel, nebo dovozce byl povinen prokázat kvalitu splňující normy u příslušné státní zkušebny a pravidelně to potvrzovat. Ano, často se stávalo, že na trh šel i výrobek, který nesplnil parametry. Ale to bylo již politické rozhodnutí typu: Pracující musí dostat to či ono a dělníci z výroby musí dostat zaplaceno za práci. Aby byl systém dokonalý, stačilo zabránit politickým vlivům a zavést důsledný pořádek. My ale, jako vždy papežštější úplně nade vše, jsme starý systém zrušili a zavedli systém tzv. shody. Dodavatel, výrobce, dovozce není povinen nikde nic prokazovat. Napíše tzv. prohlášení o shodě, tzn. prohlášení, že výrobek splňuje všechny normy a legislativní požadavky, které splňovat má a dokud mu někdo nedokáže, že tomu tak není, je z obliga. Je docela možné, že výrobky i po určitou dobu, nebo určité partie jsou skutečně kvalitní, ale občas se něco ošidí. Svou roli rovněž hraje patologická snaha našinců nakupovat co nejlevněji. A za 6 Kč opravdu neuděláte jogurt bez šizení.

U kořene tohoto stavu stáli naši rychlopečení liberálové. Pamatuji plamenné projevy bojovnílů za svobodu z OF, OH a ODS, jak kázali o tom, že náš zákazník není hlupák aby kupoval nekvalitní zboží. Jenom zapomněli na to, že žádný zákazník netahá sebou na nákup zkušební laboratoř, aby poznal nekvalitu.

Nedošlo ke zprznění kontroly jakosti jenom v potravinářství. Po skončení Federálního shromáždění jistý pan Tošovský z ODS (ne ten bankéř) dostal trafiku ředitele úřadu pro normalizaci. Šmahem zrušil závaznost všech norem a podstatnou část norem ze systému vyřadil (mimo jiné i ty potravinářské). Protože systém euronorem není zdaleka tak úplný a věcný, jako byl systém ČSN, projektuje se a konstruuje dnes mnohé metodou "nejbližšího katalogu".

Proč instituce, které mají konat kontroly potravin nezabrání současnému stavu? Inu mají omezené možnosti, především personální a finanční. A výrobce nic nenutí, aby si na své náklady nechali periodicky kontrolovat své výrobky. Proč se totéž neděje třeba v Německu? Inu, především Němec je konzervativní a nedělá věci, které se nesluší. Než by podvedl Němce, raději podvede Tschechai. A také Německý výrobce se rád pochlubí svou kvalitou a nechá si ji potvrdit i za vysokou cenu a na velkých veletrzích. U nás bývaly rovněž kdysi velké potravinářské veletrhy. Dnes máme zkomírající Salimu a to je tak všechno.
28. 11. 2011 | 14:16

jos napsal(a):

To neo,
takhle to není. To adjektivum bylo vytvořeno tímto způsobem čechy - čechský - češský - český - česko. Asi tak jako modrozelená. Když odejmete zelenou zbyde vám modro? Měla by zbýt modrá. Ale je přesně tak. Nebo když si vzpomenete na název Česko-Moravská Kolben Daněk. Tady je to vidět jasněji.
Krom toho i ten název Československo, to je také dlouhá a zajímavá historie.
28. 11. 2011 | 14:21

neo napsal(a):

jos:

československo = česko a slovensko

ty příměry výše vystihují pouze výraz československá republika (Česko-Moravská Kolben Daněk, modrozelená)

československo je ale podsttané jméno.
28. 11. 2011 | 14:25

rejpal napsal(a):

neo
O špagátku vím, ale i tady jsem se už nachytal. Snad jedině to ochutnání. Ale nejlepší by byla osvědčená středověká praxe - nachytané šidiče vykoupat ve Vltavě (či jiném vodním toku). Šizuňk by měl ostudu, lid povyražení a zboží by se postupně zlepšilo.
28. 11. 2011 | 14:26

neo napsal(a):

rejpal:

zboží se lepší. V posledních letech se udělalo dost pro to, aby se lidé začali vracet na trhy a do malých prodejen, minimálně pro pečivo, maso, uzeniny, zeleninu, ovoce.... Kde si koupim lahev vody nebo piva mě je celkem jedno, ta je stejná všude, ale v marketu je nejlevnější.
28. 11. 2011 | 14:32

Ivo R napsal(a):

Nevím, jestli můj komentář bude někdo číst. Potíž je v tom, že naši idioti prodali mnoho potravinářských podniků zahraničním zlatokopům, takže ti nyní vyrábí levné sračky „pro chudý český pakáž“. A pokud chcete kvalitní potravinu, musíte vybírat podle výrobce a jeho lokality. Jinak, čokoláda koupená v Německu je o poznání chutnější, než tatáž značka koupená u nás. A že jíme jen levný hnus? Za to si můžeme sami!!!
28. 11. 2011 | 14:35

jos napsal(a):

To neo,
radší zalovte na webu. Určitě najdete nějaký článek na toto téma. Bylo jich před pár lety požehnaně. Já si to nevymyslel. Teď bohužel musím něco dělat.
Zdar.
28. 11. 2011 | 14:35

Da.Rock napsal(a):

Mně došla trpělivost s cenou PHM a protože to mám kousek do Polska, tankuju tam. Kdyby nebyl Kalousek hamoun, z mé spotřeby PHM by mu do jeho bezedné kapsy spadlo dost korun (protože jezdím opravdu hodně), takhle se z toho bude radovat polská státní kasa. A když už v tom Polsku jsem, tak nakoupím i jejich uzeniny a nakládané ryby, které mají bezkonkureční.
28. 11. 2011 | 14:40

PavelS napsal(a):

Pitomost je to, že kvalitní český výrobce ale hlavně prvovýrobce (zemědělec), nemůže konkurovat přetlaku nekvalitních hnusů ze zahraničí – hlavně že je to LEVNÝ, nebo ve SLEVĚ. Proč česká media řeší nakupování zahraničních srágor, které seženete u nás v nižší kvalitě než za hranicemi a lidi v podstatě nabádá k nákupům v cizině. Proč nepodporují národ k tomu, aby každý své těžce vydělané peníze se snažil nechat ve své domovině a podpořil tak výrobce a producenty v ČR. Vždyť by stačilo toto lidem pouze připomínat. Proč nejsou v tomto lidi trochu patrioti.
Když si vezmete běžného Francouze, ten by nikdy nekoupil sýr vyrobený jinde než ve Francii. Proč si Ital nekoupí těstoviny ze Španělska atd.. je si vědom, že když si nakoupí domácí produkty, podpoří tak svého výrobce, který bude vyrábět lépe a levněji.
U nás například mlékárny, proč je všechny skupují zapráskaný němčouři a rakušáci. Koupí fabriku, technologii odvezou a holý barák prodají dál.... To je normální? A to chcete podporovat nákupem v zahraničí?
Měl jsem tu čest dělat ve firmě, jejíž část fungovala jako zemědělská farma. Byl to soukromý zemědělec, který získal několik národních ocenění za kvalitu zemědělské výroby, byl (je) špičkový producent mléka, ale co myslíte. Zrušili mlékárny v jeho okolí a teď ho tlačí vursti k tomu, aby prodával mléko do německa...PROČ!!!? A pak to vypadá tak, že Vám v hypermarketu nabízejí máslo "S KRAVIČKOU", které bylo rok zamražené v intervenčním skladu v Belgii a protože je o 5kč levnější, tak ho kupujete na kila!!! To je to hrozné.
Lidi probuďte se a buďte trochu nacionalisti!!! Nenakupujte v hypermarketech hnusné danone, které Vám po snědení nebo vypití zničí totálně veškerou střevní mikrofloru - to je ten zázrak, že rychle a krásně zhubnete - máte totiž permanentní průjem... ¨
Čtěte etikety, hledejte zemi původu. Proč si nekoupit radši o něco málo dražší debrecínku, ale vyrobenou v Čechách a ne v Polsku. Vždyť české normy a technologie výroby jsou na mnohem vyšší úrovni než v zahraničí. Vždyť se o tom všude píše, ale český spotřebitel slyší slovo SLEVA a je jak pominutý. Většinou co je ve slevě, je z ciziny… všímejte si toho! A proč je to ve slevě? Hnus, který se neprodal v zemi původu a tak s tím na český trh, tam ho koupí…
Jediný co Čech opravdu podporuje, a to se chová opravdu jako patriot, je v oblasti PIVA. Proč se čeští pivaři drží na špičce ve spotřebě. Proč tomu není i u jiných českých produktů a výrobků?
Kruci podporujte české výrobky a NEJEZDĚTE nakupovat ciziny!!!
28. 11. 2011 | 14:49

Kernel Package napsal(a):

Vůbec nechápu, proč tu, ještě dnes, nějací dementi píšou že ani kačku Klausovi? To už musí být řádná demence, když si ti lidé nepamatují, kdo je u moci a kdo dlouho byl. Klaus je již mnoho let presidentem a ten nemá moc o cenách rozhodovat, stejně, jako o daních ne. Zamyslete se nad sebou nechejte se vyšetřit. Protože za Klause stályo všechno podstatně méně, než dnes. Ten nemá, s dnešníma cenama, vůbec co do činění.
28. 11. 2011 | 14:57

neo napsal(a):

PavelS:

Danone dělá ten bordel v Česku, konkrétně v Benešově.
28. 11. 2011 | 14:59

Da.Rock napsal(a):

PavelS: Doby, kdy byly naše české normy přísnější než ty zahraniční, jsou dávno pryč. Právě proto je u nás možné prodávat cokoliv.
A do toho Polska si pro ty uzeniny rád zajedu, protože jejich uzeniny jsou opravdu UZENINY! Když tam koupím slaninu, tak voní, jakoby ji právě vytáhli z komína. Když koupím u nás anglickou slaninu, tak nevoní a je mokrá, div že z ní necrčí krev. Po třech dnech v lednici smrdí jak bolavá noha a je na vyhození.
To proto, že naše "uzeniny" už se pořádně neudí. Kdyby byly kvalitně vyuzené tvrdým dřevem, musí vydržet v chladu třeba měsíc, protože kouř je přirozený konzervant. Když můj děda udil slaninu, visely nám její šrůtky ve špajzu celou zimu aniž by se zkazily. Pověste do špajzu na měsíc anglickou slaninu koupenou v hypermarketu a máte zaděláno na botulismus.
28. 11. 2011 | 15:03

neo napsal(a):

Da.Rock:

dobrá rada nad zlato.

Nekupuj slaninu v hypermarketu a nevěs jí do špajzu na měsíc.
28. 11. 2011 | 15:12

učitel napsal(a):

Nákupy v Německu řešíme nekvalitní potraviny a s našimi sousedy již přes rok. Jednou za 14 dnů se střídáme při cestě z anákupy potravin. Zde v Česku kupujeme již jen potraviny s krátkou dobou trvanlivosti - Pečivo. Ceny prakticky stejné jako v ČR (některé i nižší) a kvalita a chuť neporovnatelná...
28. 11. 2011 | 15:24

PavelS napsal(a):

Da.Rock
Myslíte, že třeba ta polská slanina je dělána klasickým způsobem? A kde jste kupoval tu bolavou nohu, a koukl jste se třeba na tu etiketu? Nebyla náhodou z Polska nebo Německa? Pokud Vám však anglická slanina vydržela v lednici 14 dní, tak je to asi natolik tradiční výroba, že jí máte nacpanou samými Ečky a podobnými aditivy pro prodloužení doby spotřeby apod a zvýrazňovači chuti a barvy atd atd atd. V Tescu jsem např. minulý týden při výběru salámu narazil na pár polských balíčků paprikáše, které byly mírně přifouklé a salám byl z půlky zabarvený do modro-zelena. Stává se mi to ale dosti často a vždy je to u zahraničních produktů - bezvyjímky. A co třeba zelenina a ovoce? I v sezóně jsou např italská jablka v mnohem horší kvalitě, než česká, ale lidé je kupují, protože jsou v AKCI. Nebo polská rajčata, proč je tento největší producent produkuje tak hnusné, že se nedají pozřít? Hlavně jsou ale levná - jen si vzpomeňte na film "Vratné láhve" - té staré paní se zvedá žaludek, jen si na rajčata vzpomene, ale jsou levné, tak si jich kilo apůl radši koupí... Vždyť je to děs...
Nevím, ale já osobně se snažím kupovat co nejvíc českých produktů. A nejedná se pouze o potraviny, ale i o zboží denní potřeby.
Nevím, ale když na to budete mít chuť, koukněte se někdy do nějaké výroby. Občas mají větší podniky dny otevřených dveří a tam uvidíte. Byl jsem se před několika lety podívat v masokombinátu ve Vídni a mohl jsem to porovnat s masokombinátem v Klatovech. Rozdíly začínají už u práce s ještě živými zvířaty. To fakt stojí za to... Byla to opravdu prasárna. A co velmi známé transporty polomrtvých býků z Polska na jatka do Chorvatska? Nebo několikrát odhalená přeprava napůl tlejícího masa při přejezdu naší republiky.
Od té doby se snažím držet se některých zásad.
28. 11. 2011 | 15:27

Valaška napsal(a):

Kdo šetři má za tři a já tomu věřím - mám více roků než dost.
28. 11. 2011 | 15:28

muromec napsal(a):

jarda 13:35 - Říkáte, že za komoušú bylo jídlo hnusné? Já si to pamatuju přesně naopak, a nenakupoval jsem v Tuzexu ani v jiných speciálních prodejnách. Výběr byl chudší, to ano, ale všechno bylo mnohem chutnější, protože to bylo vyráběno ješté poctivým způsobem. Kdypak se vám za socialismu stalo, aby byl chléb na třetí den plesnivý? V masných výrobcích bylo tenkrát ještě doopravdy velký podíl MASA! Ve kterém obchodě dnes najdete takové krásně voňavé máslo jaké se prodávalo tehdy? A víte co mi osobně nejvíc chybí? Jablečný mošt v půllitrové lahvi za 3,80. Tu osvěžující chuť jsem zbožňoval a dnes nic takového ani zdaleka nenajdete. A tu poznámku o tom, jak byly potraviny za komoušů drahé, to si snad děláte legraci, to vůbec nejde brát vážně.
28. 11. 2011 | 15:34

Jan Sova napsal(a):

Dost demagogická jsou ta tvrzení, že si každý může vybrat, co nakoupí. Díky neviditelné ruce trhu, kterou razil pan současný sběratel prupisek, si zkuste jít do krámu a koupit kvalitní a chutné "jedničku" máslo, 82% tuku, z ČR zdrojů (pokud možno omarkované značkou KLASA). Přeju hodně štěstí a pak sem napište, kolik km jste naběhali (ti pohodlní najezdili).
28. 11. 2011 | 15:42

neo napsal(a):

muromec:

i dnes seženete půl litru moštu za 38 kaček. Vlastně ho seženete 2krát levněji tedy za 30-25kč za litr

například zde:
http://www.jablecny-most.cz/
28. 11. 2011 | 15:45

neo napsal(a):

Jan Sova:

máslo Tatra , Madeta, Laktos, Milbona, AB, AN, Benefit Bio...

jen si vybrat.
28. 11. 2011 | 15:53

Lars Johan Ekström napsal(a):

Josef K. je reakce typického Čecha - hnidopicha! :o) Jeho příspěvek není vůbec k věci, nemá žádný závěr, je špatným pokusem o zfilozofování docela jednoduchého a racionálního tématu a je nekonečně zbytečný a bezúčelný.
Podobných příspěvků jsou bohužel spousty a hotovým neštěstím je, pokud takovýto adept je členem jakékoliv schůze, protože pouze zabírá čas a absolutně nic neřeší.
Je to podobné s kýmkoliv, kdo reaguje na jakýholiv popis vzniklého problému výčtem důvodů, proč k tomu asi došlo s vazbami na minulost. Např. známé tvrzení: "....vlivem 40. leté vlády komunistů v této zemi"
Tito "filozofové" mají talent na zdržování schůzí a jednání a nevyhnutelné exploze vzteku těch, kteří přicházejí s logickými a fakty podloženými věcnými argumenty. ;o)
Jinak k tématu: buřty v Rakousku stojí některé jen o pár centíků více, ale na rozdíl od českých, ty rakouské obsahují maso... ;o)
28. 11. 2011 | 15:54

Prachatej penzista. napsal(a):

Jsem důchodce.Zbídou si po zaplacení činže koupím chleba a brambory.
Můžete mi někdo vylíčít -popsat jak chutná maso ? Jiš se nepamatuji!
Co vládne Klaus tak nemám jídlo !
28. 11. 2011 | 16:04

PeterPetersen napsal(a):

jidlo v Cechach je skutecna ubohost. Nekvalita, predrazene, pozdrav chemickych zavodu a chemicek Lovosice apod. Nejde generalizovat 100%, hodne se to blizi 95%.
K pobaveni i placi je debilita tuzemskych vyrobcu, kdy vyrobky prosly asi 3-4 procesy zmensovani. Pamatuji Tatranky ktere bylo mozne zrat, dnes to jsou slim tycky. Pamatuji Haslery trikrat vetsi. Pamatuji cokoladu, ktera byla skutecne COKOLADOU. Nenenchte se mylit jakokoliv zlodejsou demagogoi, bezne potraviny jsou vsude, mimo debilni CekoZlodejsko nebo jak tomu rikate.
28. 11. 2011 | 16:08

Chudý důchodce napsal(a):

Prachatej penzista:

Klaus nevládne od r. 97.

a nekej, že nejsou v šuplíku nějaký drobný:

O 190 tisíc korun přišla v pátek devadesátiletá žena z Přerova, kterou třikrát po sobě oklamal přes telefon neznámý muž. Ten se vydával za jejího vnuka a žádal po ní peníze na koupi nového auta.
Peníze v obálce důchodkyně třikrát po sobě předala neznámé ženě, kterou za ní pachatel poslal. Důvěřivá seniorka se poté obrátila na policii. Po dvojici podezřelé z podvodu policisté intenzivně pátrají, řekla v pondělí přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
Neznámý muž kontaktoval ženu po telefonu poprvé v pátek odpoledne. "V telefonu se představil jako její vnuk a požádal ji o zapůjčení finanční částky 30 tisíc korun na koupi nového vozidla. Ženě sdělil, že se nachází v Lipníku nad Bečvou, ale že si peníze vyzvedne jeho známá před místem jejího bydliště," uvedla policejní mluvčí.
Když seniorka vyšla ven, čekala na ni žena ve věku kolem 25 let, 155 centimetrů vysoké štíhlé postavy s krátkými černými vlasy. Na sobě měla červenou bundu. Žena jí předala peníze v obálce.
"Po příchodu domů se jí opět ozval neznámý muž a požadoval zapůjčení další finanční hotovosti, tentokrát ve výši 60 tisíc korun," uvedla mluvčí. Seniorka znovu vyšla před dům a peníze předala opět v obálce neznámé ženě.
Vzápětí jí muž volal do třetice s tím, že vozidlo hodlá zaplatit najednou bez splátek a žádal po ní dalších 100 tisíc korun. Ani tento požadavek ženu nezastavil a částku stejným způsobem předala na ulici tmavovlasé dívce. Muž jí přitom sliboval, že peníze vrátí následující den, až půjde do banky. Když se už neozval, obrátila se žena na policii.
28. 11. 2011 | 16:09

Ferda napsal(a):

Jadro veci je uplne nekde jinde. Kdysi nam nekdo chtel namluvit jak cesi maji dlouhou historii a kulturu. Bohuzel 60% skolni historie je lez a co se tyka kultura, tak ta u vetsiny naroda a bohuzel i ve vlastni familii nevyskytuje. Proste cech nemysli, jen brbla. jestli je neco na svete zbytecne, tak se mi zda ze to jsou prave cesi a vsekomplexni cesky jazyk, kteremu ani rodily mluvci moc nerozumi.
28. 11. 2011 | 16:25

Ferda napsal(a):

jidlo za komunistu tedy pokud bylo na pulte : chemicky universalni ovocny jogurt, parky 25% maso zbytek humus jako dnes, nejvetsi ceskobolsevicky vynalez-HODONINSKY salam*imitace sunkoveho* - 60% sadlo a 20% maso a zbytek nejakej chemickej hnus. Jo maslo bylo to samy. Pastiky byly taky odporny i presto, ze MAJKA je vlastne NEMECKA MEICA a cele zarizeni bylo nemcum po valce ukradeno
28. 11. 2011 | 16:29

rejpal napsal(a):

Ferda
To provádíte sebemrskačství nebo se hlásíte k jiné národnosti?
28. 11. 2011 | 16:41

Janinka napsal(a):

V cizině nakupuji nejenom jídlo. Se službami typu www.znemecka.eu mě doprava stojí stejně jako v obchodech po ČR a zboží se kvalitativně ani cenově srovnat nedá.
28. 11. 2011 | 16:46

Da.Rock napsal(a):

PavelS: Tipuju, že jste nikdy žádnou polskou uzeninu v ústech neměl, protože by se vám protočily panenky, jak může být taková slanina dobrá a voňavá.
Netvrdím, že naši řezníci neumějí udělat výborné uzeniny - já sám k takovému jezdím do Lutyně (vesnice u Bohumína) - ale pro takový výrobek si musíte dojet, ten v hypermarketu neseženete.
A ten lutyňský řezník to má tak chutné, protože udí kouřem ze dřeva, ne nějakou dehtovou náhražkou z vyvíječe. Proto mi JEHO slanina vydrží i měsíc (tedy vydržela by, kdybych ji dřív nesežral), zatímco ta tescová tři dny.
Upozorňuju, že mluvím o uzeninách, nikoliv o rajčatech. Jejich kvalitu posoudit neumím a taky se do toho nepouštím. Je docela možné, že polská rajčata jsou hnus, ale já jsem pro to, abychom si vybírali to nejlepší bez ohledu na původ. Proto když kupuju pivo, koupím české a ne polské. A když uzeniny tak zase spíše ty polské. No a ananas z Malajsie. Protože u nás ani v tom nejlepším skleníku holt takový nevypěstujem.
28. 11. 2011 | 16:48

Aiffel napsal(a):

Když žereš,tak žer tak aby nestříkalo okolo koryta,protože ty drobky pak naštvou lidi okolo............a občas hoď něco směrem dolů-to jim zavře huby..........

Motto mocipánů
28. 11. 2011 | 17:26

Hugo napsal(a):

Paní blogerko, udivujete mne. Vy, příslušnice strany, která tady totálně rozvrátila životní úroveň občanů, jejíž laborant totálně zničil ekonomiku, viz nárust dluhu za posledních 5 let o 750 miliard za panování chemického Kalouska a Janoty, vy ještě máte tu drzost se vyjádřovat ke kvalitě potravin a proč lidé nepožadují kvalitu, Jak? Občanskou válkou, Celá neše rodina jezdí za kvalitními a velmi levnými potravinami do Polska. A proč? Asi proto, že v Polsku není naše vládní banda, včetně TOP a její součást, Starostové, kteří se provinili stejnou vinou, jak (pro cenzora) vládní garnitůra. Jen na okraj, hlavní totalitní cenzor Stejskal, by měl napsat slovníček, jak nazývat tvory z ODS, TOP a VV, kteří tak okatě škodí občanům a republice a Stejskal všechny nutí, je nazývat, jako by to byli normální, slušní lidé.
28. 11. 2011 | 17:26

komin@gmail.com napsal(a):

Nechápu proč v Česku hromadně akceptujeme nekvalitní politiky!
28. 11. 2011 | 18:34

jája napsal(a):

Souhlasím s autorkou, také praktikujeme nákupy v Rakousku. Zboží je chutnější, levnější a také je u mnoha výrobků větší gramáž. Vřele doporučuji. Snad vydrží koruna okolo 25 za euro co nejdéle.
28. 11. 2011 | 18:42

arnazach napsal(a):

jos 28. 11. 2011 | 00:04:

Stačí, když mi na to příležitostně dáte odkaz (referenci). Najdu si to v knihovně.

Poznámka k Vaší diskusi s nickem neo: Rozumím, že se Vám to slovo nelíbí. Můžete i namítat, že má (aspoň pro někoho) blbé konotace aj. Ale neargumentujte tím, že je špatně utvořené, to nedokážete, navíc na tom vůbec nezáleží.
28. 11. 2011 | 19:17

JaS napsal(a):

Pražáci! Nasedněte a vyražte všichni aspoň jednou za týden do zahraničí na nákup kvalitních potravin! Máte na vybranou Polsko, Německo, Rakousko... A nepřežírejte se, nebo vám to stejně nepomůže!
28. 11. 2011 | 19:27

dexx napsal(a):

JO, v Polsku jsem uzeniny ochutnal, ale...

nejlepší uzeniny - salám a klobásku a opravdové smetanové(!) krémy, jako byl kdysi dávno, před 20ti lety Pribiňáček a tvarohový Termix (pravý bez škrobu!) jsem měl při návštěvě Běloruska. Dovezl jsem i domů a každému se protáčely panenky a vzpomínal na dobu před 20ti lety.

A na oběd pečené mleté maso, skutečné mleté maso a ne české blufy, nemající s masem co do činění, se sýrem, šťávou, zeleninou, hřiby a polité smetanou. Žádná minutka na přefritovaném oleji. A chutnalo to fantasticky.
PS: pro modré hujery, kteří myslí přísně třídně a stranicky ideově, takže vždy volí modré parazity, kteří rozkrádají republiku už 20 let a budou to činit jako jejich spoluviníci až do hořkého konce - pochutnání na kvalitních nešizených uzeninách, mléčných výrobcích a obědě v Bělorusku automaticky neznamená, že autor je členem jakékoliv politické strany. Zážitek z konzumace nešizených potravin je nadstranický! :-)
28. 11. 2011 | 19:49

dexx napsal(a):

Pane Hugo, vystihl jste podstatu problému. U vendlové i u Stejskala!
28. 11. 2011 | 19:50

rejpal napsal(a):

dexx
Dobré jídlo je nad všemi ideologiemi a žaludek nekádruje
28. 11. 2011 | 20:28

Jura Malý napsal(a):

Kdybychom vždycky věděli z čeho jsme tlustí!
28. 11. 2011 | 21:12

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Josef K.:
Anglicky už mi to opravdu nejde jako dřív, před desítkami let jsem se učil tlumočnicky. On the other hand Vaší znalosti češtiny také chybí mnohé, když nejste v ´Česko´. není divu, když jste mimoň.
28. 11. 2011 | 21:16

rejpal napsal(a):

Jura Malý
Někdy je nevědomost požehnáním
28. 11. 2011 | 21:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Občane,
díky moc za informaci, že pan Josef K. ani tu angličtinu tak neovládá, jak se naparuje. Potvrdil jste, že je opravdu mimoň. ☺
28. 11. 2011 | 21:21

český maloměšťák napsal(a):

Vendlová, koupěj si rybářský lístek a maj jak zdravé maso /to když berou/ anebo lesní plody (taky zdravé) - to když neberou.
Vyjde to levnějc jako jezdit do Bavor či Rakous.
DPH doma tak sice taky neplatíte, ani daňový základ domácím firmám nezvyšujete - ale místo stresování se někde v supermarketu se zrelaxujete. A přijdete tak konečně snad i na nějakou kloudnou myšlenku. Která by nebyla v rozporu s vaší real politik.
28. 11. 2011 | 21:52

Zbyněk Matyáš napsal(a):

český maloměšťák:
Jo, a paní Veronika bude pak konzumovat všechna ta svinstva v rybím masu, kovy, PCB a pod. jako Vy, že.
28. 11. 2011 | 22:01

dexx napsal(a):

být vendlovou, tak se angažuju za kvalitnější potraviny pro české obyvatelstvo! Ale to by si u Kalouska a Drábka nebo Knížete pohnojila! A stranický vzestup by byl v nedohlednu. Už tak jednou udělala chybu, když Vsadila na Topolánka a podruhé už chybu neudělá. Navíc přiznala, že na to nemá. lepší je jako radní nic neřešit a nechat věci vyhnít, když má plný měšec. pak zajede do Rakouska a netýká se jí to. Jo, reálpolitika modrých parazitů TOP.

Pane Matyáši, ryby halt kumulují v sobě škodliviny, co naděláme. Tomu se vyhnete jedině tak, když ryby přestanete úplně jíst. Anebo se utěšujte, že kdybyste jedl tuleně nebo běluhy, byl byste na tom ještě hůře než když jíte jen ryby! :-)
28. 11. 2011 | 22:25

Zbyněk Matyáš napsal(a):

dexx:
Pokud ryby, tak ne ty z našich mrňavých řek a mořské jenom ty maličké, které toho nasbírat tolik nestihly. Z ostatního masa kuřata, vyrostou rychle.
28. 11. 2011 | 23:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy