O nás, o romských rodinách a taky o důvěře!

16. 10. 2008 | 01:32
Přečteno 20199 krát
K psaní tohoto blogu mne inspirovaly blogy pánů Jana Kalouska ze 14/10/08 a pana Jaroslava M. Paříka z 15/10/08. Je mezi nimi souvislost. A příjemně mne překvapila poměrně kultivovaná diskuse pod blogem pana Jana Kalouska. Pro přesnost uvádím, že je v ČR mnoho odborníků a odbornic na tzv. Romskou integraci, mezi které se ovšem rozhodně nepočítám, navíc jsem zase jenom gádži!

Pan Jaroslav M. Pařík dne 15/10 ve svém blogu mj. napsal: „Co je nejsmutnější? Že soukromé subjekty mnohdy suplují roli státu v sociální oblasti. Je jasné, že pro politiky je z hlediska Public Relations zajímavější slíbit miliardu na Národní fotbalový stadion (Jiří Paroubek) než nakoupit elektrické vozíky bezejmenným postiženým lidem, navýšit rozpočet charitativním domům, koupit míče dětem z dětských domovů...“ Jen připomenu, že blog se mj. týkalo tématu Corporate Social Responsibility, zkráceně CSR, tedy společně odpovědná firma.

Já tvrdím, že roli státu suplují také nevládní/neziskové organizace. A jak jsem již několikrát uvedla – nevládky jsou složitě financovány tzv. „vícezdrojově“. Kromě zdrojů z EU a státního rozpočtu, jsou také financovány soukromými dárci (společnostmi, lidmi), zahraničními zdroji, nadačními zdroji atd. Vzhledem k současné situaci v nevládách, na kterou už od 17/7/08 upozorňujeme, bych se asi měla ptát státu: Státe, jsi skutečně společensky odpovědnou firmou?????

Pan Jan Kalousek se otevřeně zeptal čtenářů (tedy i mne), jaký je důvod romské emigrace z České republiky. Inspiroval jej k tomu rozhovor z www.romove.cz paní Marie Vrábelové s Miroslavem Dvořákem z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva, který vyslovil předpoklad, že mnoho Romů z Česka utíká nejen z důvodu rasové intolerance, ale často také proto, že se dostali do dluhové pasti. To je záležitost, která se bohužel soustředí právě na chudší (sociálně slabší) skupiny obyvatel.

Problém dluhové pasti jsem se snažila jaksi lidsky popsat v jednom z mých blogů s názvem Ježíšek, lichva a dluhová past. Ta se samozřejmě netýká jen romských rodin, týká se mnohem větší skupiny lidí v ČR a také obrovská skupina lidí je v ohrožení. Kde je ale vlastně zakopaný pes v otázce romské integrace (začleňování)? Proč se tomu vlastně říká romská integrace a není to trochu nepřesný název? A proč od nás romské rodiny utíkají?

Dívám se na to takto: Abychom měli “rozumné“ bydlení, musíme mít „rozumný“ příjem a k tomu nějaké „rozumné vzdělání“. Takže jsme-li na startovní čáře, máme všichni v naší zemi zdánlivě stejné startovní podmínky, protože všechno výše popsané, je u nás poměrně pravděpodobné. Ale opravdu jen zdánlivě. A kdo má nejvetší možnost ovlivňovat a řešit věci veřejné v konkrétních městech a obcích? Ano, správně, jsou to zastupitelstva. A co zastupitelstva donutí, dívat se na celou problematiku komplexněji, když nejsnazším řešením a paradoxně velmi snadným faktorem pro větší podporu voličů je, zbavit se problémových rodin a někam je přesunout?

Snažili jsme se najít argumenty, které by pomohly zastupitelstvům vsadit na opačnou kartu, na tu „integrační“, ve které by, díky své integrační koncepci, o své hlasy nepřišly. Právě na tyto otázky se zaměřila analýza, která byla vydána jako publikace na jaře tohoto roku Otevřenou společností o.p.s. s názvem: Klíč k posílení Integrační politiky obcí – sociální vyloučení Romů a česká společnost, ke stažení na www.osops.cz/download/files/brozura-klic.pdf

Z ní mj. vzešlo, že veřejností nejlépe přijímaným integračním opatřením je vzdělání. A to je pro mne dobrá zpráva, protože kdo ovlivňuje naše děti kromě nás, rodičů? Ano, správně, vzdělávací systém. A ten jakž takž funguje. Jenže si příliš neví rady s dětmi, které nejsou „průměrné“, které se něčím liší, které mají speciální vzdělávací potřeby. A tak máme v ČR multikulturní školy, ale také školy, které se chovají naprosto segregačně. K tomu bych chtěla dodat, že vloni dne 28. 11. 2007 došlo k rozhodnutí Velkého senátu Evropského soudu pro lidská práva ve věci D.H. vs. ČR, kdy soud v rozsudku prohlásil umisťování dětí romského původu do zvláštních škol, resp. oddělených tříd, za diskriminaci. Od té doby také Ministerstvo školství (a pan ministr Liška nejen o tom píše na svém blogu z 8/10/2008) zahájilo řadu opatření, mezi nimi i ta, která by měla zajistit, aby k segregaci nedocházelo.

Takže hypoteticky máme sociálně odpovědná zastupitelstva a školství, které si profesionálně poradí s každým dítětem.

Chybí nám podle mne dvě poslední složky. Jednou z nich je bydlení a jeho prostupnost. Jistě jste zaznamenali Koncepci bytové politiky z dílny Ministerstva pro místí rozvoj (MMR). Osobně si myslím, že z ní čouhají předsudky jak sláma z bot. Rozděluje Romy a Romky do 3 kategorií. Kam by asi patřila moje rodina? Do dvojky??. Koncepce nemyslí na děti… Také si myslím, že by se měla týkat všech sociálně slabých skupin obyvatelstva, takže by měla být rozhodně ODBARVENA! Ale v zásadě jsem přesvědčena, že je velmi nutné bytovou politiku řešit a to ze všech úhlů pohledu, takže směr MMR je dobrý.

A tou druhou složkou je to, co je zmiňováno nejméně a to je názor Romů a Romek, názor romských rodin. Domnívám se, že k absenci dialogu dochází zejména proto, že v naší zemi nemáme žádného politika nebo političku, který by tento dialog vedl. A také romský nevládní sektor je nyní prakticky zlikvidován, i když je stále řada organizací, které se nevzdaly a doufám nevzdají.

Ale všechno, všechno nás stojí finance – všichni je potřebují! Zastupitelstva – tedy města a obce, ministerstva, soukromé společnosti, nevládky, lidi – aby přežili. Ale kde je pořád brát, myslím, že daní odevzdáváme až příliš! A tak bych řekla, že se koncept Agentury vydal správným směrem, jen by měl „najet“ na sytém té španělské GITANO www.gitanos.org. Současná Agentura je vlastně bezzubý odbor při Úřadu vlády, který má velmi omezené možnosti. Jde o pilotní projekt a já bych byla velmi nerada, aby byl považován za neúspěšný, to by totiž znamenalo krok zpět a to si nemůžeme dovolit. Uvidíme, neb plně funguje cca od června 2008.

Vážení čtenáři, netvrdím, že za lokality, kterých je v ČR odhadem dle Gabalovy analýzy 330, v nichž žije více než 80 000 lidí, může někdo opravdu konkrétní. Spíše je to, ostatně jako všechno, spojená nádoba, tedy každý jsme tomu více či méně přispěli. Je možné, že je pro některé lidi život v lokalitách, stylem životním. Určitě si ale myslím, že velké množství z nich takto prostě žít nechce. Paušalizace je ale do lokalit uzavřela. A možná proto utíkají. Dovolím si odvážně tvrdit, že je lepší zaměřit se na konkrétní lokality, posílit terénní sociální práci, prostě opravdu se do problému komplexně ponořit a nepřiklánět se k rozmísťování rodin někde po republice nebo je naopak zbytečně sestěhovávat a vytvářet tím jen další vyloučené lokality.

Mým vzorem pro práci v lokalitě, je nevládní organizace Český západ www.cesky-zapad.cz, působící v Dobré Vodě u Toužimi (Karlovarský kraj). Těm se podařil obrovský kus práce a jsou důkazem toho, že když to jde v malé lokalitě, musí to jít v nějaké jí podobné a určitě i v dalších, třeba i větších.

Na úplný závěr bych chtěla uvést, že nám – společnosti – romské rodiny nevěří. A my nevěříme jim. Na jednom setkání na Jesenicku jsem prezentovala výše zmiňovanou analýzu zveřejněnou v publikaci Klíč. Uvedla jsem, co veřejnosti vadí, proč je odmítavá, k čemu a naopak. Jednoho mladého muže jsem opravdu rozzlobila. Vzal si slovo a už to jelo…byla jsem pro něho „ta paní vpředu“!  A tak jsme se po prezentaci potkali a řekli si svá vlastní pro a proti. Vysvětlil mi, že už žádným slibům nevěřili, ale že to jde, jen že to chce oboustrannou Důvěru! A měl pravdu!

Poznámka: Prosím snažte se ve svých reakcích krotit. Když jsem naposledy blogovala za přijetí antidiskriminačního zákona, trochu mne některé reakce zaskočily… předem díky.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy