Jak se může chovat radní? Prosím Vaše názory, nechť pomohu budoucímu vývoji…

03. 06. 2009 | 01:29
Přečteno 7396 krát
Je známo, že podporuji komunální politiky a političky. Tvrdím, že se v komunální politice může „narodit“ skutečná osobnost. Vím samozřejmě, že se v té samé politice „rodí“ i zcela jiné druhy politiků, kteří čím jsou mocnější, tím jsou nebezpečnější. A tak se po dnešku trochu bojím. A strach je, neb jsem měla možnost hodně přemýšlet, opravdu špatný rádce. Často však zafunguje a to zejména u žen, mohu-li to tak zjednodušit. A tak lidé pod vlivem strachu o sebe, svoji rodinu a svůj klid, zalézají do ulit.

V našem malém městě je v zastupitelstvu cosi špatně, ale město více méně jakž takž funguje. Nejsem zastupitelkou, ale kandidovala jsem a náš jeden zastupitel v 15 členném zastupitelstvu sedí. A nevede si úplně špatně. Sama se snažím dění alespoň sledovat zapojovat se do místního dění. Bohužel, střety mezi OSD a ČSSD a také minulé vztahy jednotlivců, občas paralyzují, nebo zpomalují tempo rozvoje. Síly jsou velmi vyrovnané a tak se vlastně pořád hraje jen o jeden hlas, skoro jako v PSP ČR. Ok, zastupitelstvo jsme si zvolili. A to si zvolilo Radní. Mezi radními je osoba, jenž patří k místní podnikatelské elitě, která zejména v potravinářské oblasti zatím nemá ve městě konkurenci. Mám ve zvyku, nedat na pomluvy a učinit si svůj vlastní názor dle činů, jež existují za každým z nás.

Dne 7. 5. 2009 21:05 se na webu města objevil diskusní příspěvek od Vlastimila Bubeníčka (zastupitele a člena finančního výboru). Jednalo se o nepřesné informace uvedené v místním květnovém čísle zpravodaje, týkající se pronájmu „Večerky“, ve kterém nakonec zvítězila firma přímo svázána s místním radním, celé znění příspěvku naleznete zde: www.odolenavoda.cz/cs/o-odolene-vode/diskuse/?cs/o-odolene-vode/diskuse/=&mode=linear&forum=21&offset=45

Zjistila jsem si informace a abych podpořila hlasování našeho zastupitele, který v tomto případě hlasoval za odvolání výše zmíněného radního a napsala jsem 13. 5. 09 do diskuse také příspěvek (vynechávám jména):

Střet zájmů a politická "kultura"

Osobně si myslím, že pan xy, by se měl vždy zdržet hlasování v Radě města OV i v zastupitelstvu a to v případě, kdy jde o střet zájmů, viz klasický příklad večerky. Stejně by se měli chovat všichni členové a členky zastupitelstva. Pokud jde o odvolání pana xy, tak si myslím, že učiní-li ODS krok A, musí následovat řešení, tedy krok B. Navíc je vždy nutné myslet tzv. "několik tahů dopředu". Pořád to opakuji, ve finále se zapomíná na voliče a voličky a myslí jen na sebe, nebo na politiku, kterou jakoby reprezentuje ta či jiná strana. Vytahují se křivdy z minulosti a hraje se hra na OPOZICI. Přitom jsem přesvědčena, že existuje možnost dohody. To by ovšem vyžadovalo umění naslouchat, kterého není podle mne v zast. města i v Radě nikdo příliš schopen. Celá politická scéna se chová ke smůle veřejnosti, podobně. Nechtěla jsem bydlet ani v Nedomově Vodě (pan senátor mi to jistě odpustí) a nechci ani, aby tu bylo xypsilonovo. Chci žít a vychovávat svoje potomstvo ve městě, kde mohu důvěřovat jeho vedení. Chci, aby mi sami politici a političky šli příkladem. Aby nečinili to, co sami nechtějí, aby jim druzí činili. Vím, že se tady zase dozvím cosi o ubožačce. Zjistila jsem, že je opravdu hodně lidí, kterým tzv. "ležím v žaludku". Nevadí mi to, pořád lepší mít jasný a transparentní názor, než se zbaběle tvářit, že já nic, já muzikantka, to ONI za to můžou! Dobrou noc.“ www.odolenavoda.cz/cs/o-odolene-vode/diskuse/&forum=21&mode=&detail=1516

Dnes, když jsem si šla do místní cukrárny, jenž patří výše nejmenovanému xy, koupit vodu bez bublin na cestu do matičky Prahy, tvrdě jsem narazila. Po dlouhé době jsme se s panem xy potkali. Před týdnem, když jsme se míjeli v místní hospůdce, přivítal mě hlasitě slovy: „Ježiš, zase zkaženej večer!“ Ok, to se dá přejít slovy: „Taky Vás ráda vidím“. Dnes to ale bylo trochu jiné. Když jsem jej míjela, pozdravila jsem a řekla mu, že by možná bylo lepší kdyby si ty komentáře na moji adresu pro příště odpustil. A to jsem asi neměla dělat. Měla jsem mlčet. V zápětí jsem se dozvěděla: " jste úplně hloupá, na ty vaše kecy v městské diskusi není niko zvědavej. O Vás a Vám si můžu říkat co se mi zachce a kdy chce. A že mám zkaženej celej den pokaždý, když Vás potkám, to je prostě fakt. Jsem jedinej schopnej člověk v celém městě a je mi upřímně jedno, co si o mě myslíte, protože si Vás jako člověka absolutně nevážím a s Vaší politikou nesouhlasím." Kamarád pana xy se velmi upřímně bavil na můj účet. Odpověděla jsme něco v tom smyslu, že si za svými názory stojím, že by se při hlasování, kde jde o střet zájmů, měl zdržet a že by se takto jako radní a zastupitel chovat neměl. Naštěstí mi jel autobus, ještě jsem něco zaslechla, ale to už jsem vypustila z hlavy.

Pan Béda, kterého si zde dovolím také citovat, mi v komentářích pod jedním z blogů sdělil následující:
„vv,
každý názorový anebo politický oponent nemusí být nutně váš nepřítel. Věřte, že jsou i takoví, kteří nemají nic proti vám osobně, ani v duchu je nenapadne přát vám anebo provést něco špatného.

Když se jako blogerka vydáváte na nejistou půdu veřejné diskuse, musíte ovšem počítat, že nedojde pouze k názorovému souznění a že vám názoroví oponenti "nic nedarují". To jest úděl všech, kdož jdou na veřejnost se svými názory, politickými programy... a pokoušejí se je veřejně obhajovat."
30.05.2009 12:01:53


Ano, s tím jsem souhlasila. Tak by to mělo být. Jenže jsem zapomněla, že žiji na malém městě. A tak jsem se radila s několika lidmi, zda je proti takovému chování nějaká obrana. Ono totiž, kdyby šlo o nějakou sousedskou rozepři, kde bychom byli na stejné úrovni, vůbec bych neměla důvod nad tím dumat. To se děje dnes a denně.

Jenže může se takto chovat radní a zastupitel?
Existují nějaké jiné prostředky, než se stáhnout do ulity a raději už své názory veřejně neříkat?
V tom plavu. Nejsem si jistá. Nevím, jak se bránit a jak jsem již napsala výše, jímá mne trochu strach. Takový ten vnitřní, který jsem v sobě chvíli měla, než ve mě uzrálo odhodlání se nějak bránit. Mnozí diskutéři mi asi napíší, že se v tom moc nimrám, že o nic nejde. Ok. On totiž dosud téměř každý, kdo má podobnou zkušenost s panem xy jako já, zalezl do své ulity. A tak si říkám, že je možná načase se bránit.

Proto by mě zajímal Váš názor. Nemusíme se pohybovat v osobní rovině, můžeme se na věc dívat jako na podklad pro názor, jako příklad z praxe.

Mám tedy smůlu, že se pod své názory podepisuji? Asi ano a občas začínám „závidět“ anonymům. Já vím, taky můžu přispívat anonymně, ale pak se například nemohu opírat o svoji napsanou historii, že?

Jakou roli v tom hraje morálka, vyšší citlivost žen a ženy v politice? Patří ženy do politiky? Co je cílem našeho xy? Eliminovat protivníka, docílit toho, aby všichni oponenti mlčeli? Co myslíte Vy?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

HG napsal(a):

takže,

kolik ze státní kasy v počtu 30 Kč za volební hlas dostanou Starostové a nezávislí?

Škoda, že si tito dříve a lépe nevybrali někoho lepšího jako lídra kandidátky do EP než totalitního družebníka se sibiřskými orgány v nejrůznějších guberniích, kam se nejen našinec ale většina jiných, s bumaškami i bez nich ani náhodou, natožpak opakovaně, s tím, že prostě rádi komáry, pustinu, surovost poměrů a sjíždený sibiřských veletoků nedostal.

20 let po pádu komunismu, ikdyž oportunisté sázejí svoji politickou kariéru na jednoho ze dvou molochů, modrého nebo růžového, je mnohem víc osobností, navíc efektivních a bez negativního zápachu kolaborace se Sověty v SSSR.

Povídejme si o promarněné šanci, protože právě Starostové a nezávislí, nejen svým mladým a nezkaženým vdením, ale svojí orientací na venkov a ne na stereotyp pravice versus levice, mají potenciál a jsou potřebnou středovou silou.

Doufejme, že do všeobecných voleb Štetinu na špičku Starostové nenasadí, ikdyž ani náhodou do Bruselu vyspávat nepojede.
03. 06. 2009 | 01:41

Veronika Vendlov napsal(a):

HG: Nevím, kolik STAN dostane v počtu Kč za xy volebních hlasů. Ale ráda bych už ten ortel voličů a voliček znala.

Dnnes jsem se pana senátora zeptala, jak to bylo s tou tisíckrát omýlanou Sibiří, asi byste se ho měl zeptat taky. :)

Koho Starostové nasadí do voleb do PSP, to už se tak trochu rýsuje. Kde ale sehnat 13 silných lídrů/yň? Babo raď!!!
03. 06. 2009 | 01:59

george napsal(a):

S deprivanty nic nevybojujete (alespoň pravidla obrany)více zde i jinde...
-
http://amicuswebsite.blogsp...
-
03. 06. 2009 | 01:59

Veronika Vendlov napsal(a):

george, ráda Vás vidím, pročetla jsem , dobré rady. Budou se hodit. A co přesun na jinou planetu, neradil byste? :)
03. 06. 2009 | 02:03

george napsal(a):

Nelze-li použít osvědčené politické a sociální praktiky (čest to nedovolí) pak jedině to co si pan P. plete ... Mluviti stříbro, mlčeti zlato. V tomto marastu (bahně) bych bojoval seč síly stačí všemi zbraněmi.
-
Vy sílu máte.
03. 06. 2009 | 02:25

Honza Český napsal(a):

Autorka napsala:
„A tak lidé pod vlivem strachu o sebe, svoji rodinu a svůj klid, zalézají do ulit.“
To popisuje současnost

Podobně ale popisují mnozí předlistopadovou společnost
V čem je tedy rozdíl?

Vedoucí úloha jedné (komunistické) strany byla nahrazena čím?
Proč se lidé dnes bojí a čeho vlastně?
Vedoucí úlohy peněz, moci, bezohlednosti, mafie?

A o tom to asi je …
03. 06. 2009 | 02:30

Veronika Vendlov napsal(a):

george: Nic jiného nezbývá.
03. 06. 2009 | 02:45

Veronika Vendlov napsal(a):

Honzo Český: přesně tohle mě dnes napadlo. Pak jsem stála 3 hodiny na Václaváku a mluvila s lidmi, z nichž někteří mi přesně tohle řekli. Že se bojí. K čemu jim je svoboda slova, když stejně musí mlčet, aby nepřišli o to málo, co za 20 let vybudovali...jako by byli lidé mnohem zranitělnější.

A vedle nás stál Šimon Pánek, který natáčel cosi pro ČT k výročí 20 let sametové revoluce.

A mě se ulevilo, že mi kromě vlastního života není co vzít, protože se neupínám na věci a asi bych přežila i na samotě u lesa s latrinou potokem a ohněm - bez notebooku a facebooku! :)
03. 06. 2009 | 02:53

george napsal(a):

Bojí se lidské hlouposti, poškozeného jádra národa, není sestava dostatečně zkušených a bystrých morálně i intelektově kvalitních jedinců. V záplavě desinformací a poškozených genetických informací u přežívajích. *Svobodný svět je jinde a svobodnými býti ...ne všichni se naučili.*

Generace potrvá než přirozeným výběrem dojde ke stabilizaci kvalit jedince.
- Rány se musí nejprve zhojit, než vyroste nová tkáň na nekrotickém terénu (který odumírá jen pomalu, bolestivě a secernuje jedovaté odpady, které samozřejmě škodí zdravému vývoji organizmu společnosti a lidství jedince...
Slušný člověk je zranitelný, čím je "systém" na vyšší úrovni tím více je ohrožen útokem sociopatie a deprivace zdola ...
-
Cestujme do svobodného světa a svoje děti pošleme "na Zkušenou"
tam kde sídlí pan Lenivý, pan Politik ...pana Snaživého nic dobrého nečeká.
*
více na webových stránkách blogů autora george.
03. 06. 2009 | 02:57

jj napsal(a):

Milé děti,

čeho se národ, tedy nemalá část populace bojí, když se uzavírá do sebe, ano, ne nepodobně jako za tak odsuzovaného reálného socialismu

před kterým nás Valach s gulami, komunisty volený a na Hradě zdržením držený najednou, polistopadově, statečný disident, černé pluhy DS, co nás chrání všichni před LS, spolu s vysokoškolsky, demokraticky vyškolenou, světem zcestovalo, facebookově zkoordinovanou smečkou

kanonádou, tu zápalnými lahvemi na domy, v matičce Praze stovkami nepříjemně tvrdých vajec a statečně - důkaz demokratického diskursu - sebraným a také vrženým psím trusem

tak statečně, světě, oslazená Evropo, dívejte se

chrání

protože jde o všechno, Klaus ječí o konci národa, Zahradil vyrábí klipy, kde černooděncům s vylízanými, zato vyholenými lebkami a demokraticky vzdělané zlaté modré pražské mládeži dá, EP požehnané vystrašení, že Klausem iniciovaný, jeho Tlusťochem, Schwiplem a šarmem na Zubovovou už od jeho znovuzvolení fungujícím překvapeného Paroubka donutil, aby to zkusil popáté a ne tak, že falešný a prázdný Topol doslouží šéfování, ale že Ganleyův pohunek, za Děripaskovi peníze s TV zjevnou radostí dekoruje 9-let kariéru v KSČ dělajícího hňupa s promaštěnou hřívou vlasů, aby již na Den vítězství ukázal tomu Vlachovi s gulami, že ikdyž jemu to s ženami, i těmi podřízenými, včetně nebohých letušek tak dobře jako s Talmankou nejde, má na to, díky půlstoletí tréninku, od stalinské VŠE krvavých 50. let dost schopností, aby ho vyhodil ze sedla a der Volk za to nevinil jej, hlavu státu, ale oranžovou pakáž

která, podle onoho Zahradilova klipu pádem Topolánkovo-Čunkovské vlády, spáchala na národu druhý Mnichov, Únor a srpne, tak jak to umělecky do kamery řekl mistr slova Topper.

Takto vyplašená kdysi učňovská mládež v mundůru DS i zlatá středo a VŠ mládež Prahy se pak, není divu, zorganizovala aby, jako nejednou v historii studentský předvoj nejen v naší zemi, dala signál k boji za ohroženou demokracii.

Klaus, Zahradil, Ganley, Payne, Kuras, Vandas, média a pateticky nečinné orgány státní moci, pravicová média, která v krizi a menších příjmech mají na oranžové vztek a jako ve 30. letech vědí, kam nasměrovat hněv ohrožené ulice, svatou válku násilí doladila v plamenům vypálených domků, demolici předvolebních mítinků do nenáviděného EP, kdy exkrementy a vajíčky byly decimováni ti, které Hrad a modří komisaři označí jako podporovatele LS za zrádce, Mnichovany, 5. kolonou mezi námi.

Hrrrr, na ně, Hrad, Jánský vršek, média žehnají, je to vlastenecké, košer, navíc sranda se házet zápalnými lahvemi a stovkami vajíček.
03. 06. 2009 | 05:18

Michal Macek napsal(a):

na dovolene sem se seznamil s klukem 28let ktery se dostal do zastupitelstva jedne brnenske mestske casti,zvolen byl diky hlasum kamaradu nebot ho tam skoro kazdy zna.rikal mi ze kdyz se jakztakz seznamil s tim jak chodi politika na komunalni urovni tak se mu udelalo spatne a achtelo se mu zvracet - a oznamil ze svou "politickou karieru ukonci" v tom mu zabranili lide kteri ho volili - rekli mu: my te volili prave proto ze ti verime abys s tim neco udelal,tak nas nesmis zklamat.
sveril se mi ale ze neveri ze by sam neco zmohl
03. 06. 2009 | 06:19

Vasja napsal(a):

Jsem zvědav, koho paní Vendlová bude podporovat za pár let až pozná, že rozdíl mezi komunálním politikem a jiným, je pouze v rozsahu zlodějny. Psychologii vyžírek mají všichni.
Asi chce být obelhávana. Nojo, je to ženská a ty to maj rády.
03. 06. 2009 | 06:58

Veronika Vendlov napsal(a):

Michal Macek: nedivím se mu, protože si asi řekl, že "to" nemá za potřebí. Když člověk kandiduje a to kamkoliv, musím zvážit všechna pro i proti. Bohužel, jak jsem zjistila, někdy ani není nutné kandidovat, aby člověk zjistil, o co jde.
03. 06. 2009 | 08:26

Veronika Vendlov napsal(a):

Vasjo, všichni ne. Na tom si trvám.
No jo, chlap, jakou jinou reakci bych mohla čekat, že? :)
03. 06. 2009 | 08:27

bigjirka napsal(a):

Vy si Veroniko asi myslíte, že je to něco nového. Ale toto snad znáte?

KONŠELSKÁ

Víno naleje,
do domu dodá,
každému prodá,
kdo co chce a jak.
Když městu zle je,
ví kudy na to,
nic nechce za to,
že je kabrňák.
Zvolili jsme ho, abychom ho měli,
teď ho tu máme, zdalipak ho znáš?

Jakpak bychom to všichni nevěděli?
Že je to zlatý bürgermeister náš!
Sláva mu, on je pašák!
Piškumpré a krucajda!
Žumpajda a hujaja!
Zdar, zdar, zdar!

2. V klenutém těle
duch bohatýra
z očí mu zírá odvaha i cit.
On se dal cele
do služby lidu,
potírá bídu,
chrání blahobyt.
Proslavil město
předák je to skvělý,
kdo je ten člověk, zdalipak ho znáš?

Jakpak bychom to všichni nevěděli?
Že je to hejtman, ochranitel náš!

Sláva mu, on je pašák!
Piškumpré a krucajda!
Žumpajda a hujaja!
Zdar, zdar, zdar!

Na rodné hroudě
v malebném kroji
rozkročen stojí
hoj – jaký to znoj!
Dle gesta soudě
je to muž akce
když se mu zachce,
je s ním tuhý boj.
Ejhle tu muže,
který všechno může,
kdo je ten kolos, zdalipak ho znáš?

To přece nikdo jiný být nemůže:
zámecký pán a dodavatel náš!

Sláva mu on je pašák!
Piškumpré a krucajda!
Žumpajda a hujaja!
Zdar, zdar, zdar!
DRUHÁ KONŠELSKÁ

Do vína leje
špínu, pomeje,
doma se směje,
že je kabrňák.
Ve jménu vlasti
dukáty chrastí,
kapsu si mastí,
je to darebák.
Vždyť nu jde věru jen o kariéru,
kdo je ten vykuk, zdalipak ho znáš?

To nebude nikdo jiný, věru,
než vypečený bürgermeister náš!

A krucajda! A hele ho!
A všechno on a my prej nic!
Tak tohle ne! To nepude!
Fuj, fuj, fuj!

I v plné zbroji
ženy se bojí,
na nic nemyslí,
jenom na kanón.
Na ten si sedne
a v ruce jedné
v poloze svislý
bude držet zvon.
To prý je ono,v tom je naše spása!
Kdo je ten strašák, zdalipak ho znáš?

Ta dutá hlava, každému hlásá,
že je to hejtman, ten náš mecenáš!

A krucajda! A hele ho!
A všechno on a my prej nic!
Tak tohle ne! To nepude!
Fuj, fuj, fuj!

Za městem bydlí
na zámku sídlí
hrábě vod vidlí
však nerozezná.
Nic ho nebolí
jde přes mrtvoly,
ale chudáka
sedláka nezná.
Ve jménu hroudy, staví na něj boudy.
Kdo je ten panák, zdalipak ho znáš?

Dáme se poddat, tohle nevíme,
to nemůže být ani člověk náš!
03. 06. 2009 | 08:45

Carlos V. napsal(a):

Pani Vendlova,

Vase hnuti nepodporim - ne kvuli nesympatiim.

Velka politika potrebuje velke myslenky - ideologie.

Lokalni politika potrebuje schopnost se dohodnout a veci zaridit.

Do velke politici patri "myslitele", do lokalni "manazeri".

Pres kraje se do velke politiky dostavaji i lokalni politici - a je to nestesti. Prinaseji schopnost domluvit se a zardit veci, ale bez ideoveho zakotveni.

Kazda politika vyzaduje jiny pristup. Na obci je pravo/leve deleni nesmysl. V celostatni politice by se nemely vymenovat vyse dani za stavbu vetrniku.
03. 06. 2009 | 09:34

Rejpal napsal(a):

Vážená paní autorko,
žádáte o radu, jak se optimálně pohybovat v prostředí lidí, kteří dosud nepochopili ani demokracii, ani humanismus a tím méně nutnost "slušného" chování v politice.

Nejsem politik ani nežiji v malém městě. Můj názor jsem si vytvořil už dávno za totality v mládí: nic jiného než vlastní svědomí je tím rozhodujícím faktorem. Bohužel tento faktor člověku nedovoluje pohybovat se bez třenic a problémů v jakémkoliv prostředí. Na politickém systému vůbec nezáleží.

Myslím si, že proti nespravedlnosti a hlásané hlouposti se člověk musí vždy ozvat, přestože ví, že mu to osobně způsobí problémy.

Pro takového člověka však asi není vhodné být politikem, který naopak má směřovat ke kompromisům a dohodě mezi různými názory.
03. 06. 2009 | 09:50

Saliven napsal(a):

VV:
No paní Vendlová furt je to lepší, než když Vám někdo řekne, abyste do toho nevrtala, nebo Vás náhodou přejede auto. :-)) Ale holt asi menší město, menší mafie. :-)
03. 06. 2009 | 10:00

homo politicus ruralis napsal(a):

ne carlosi V. lokalni i velika politika potrebuji demokraticke ctnosti, protoze jsou obe obcovanim s moci. Na statni urovni vernost ctnostem prokazujte skrze ideove principy, na lokalni skrze treba tu schopnost domluvit se a pritom nekrast.
Otazka je jak nizky je ten spolecny jmenovatel, na nemz se nasi politici domlouvaji.
Pani Vendlova, komunalni politika je takovy rybnicek, prorustajici a houstnouci,pomalu se menici v mocalek, kam slunicko nemuze. Nechali jsme to tam dojit. Vysekat ten mocal a obnovit cistou vodu bude treba asi nejakym aktem, intuice mi rika, ze by se proste melo zavirat i za to, ze kradu jako zastupitel.
Ale jak zastupitele dostat pred soud? Mel by to delat stat, policie, novinari, nebo ten nejslabsi clanek - obcane? Tam je neco smradlaveho, ze to nefunguje. Prvnich padesat zavrenych by zbytek odradilo, tomu verim.
03. 06. 2009 | 10:09

Béda napsal(a):

VV,

paní Veroniko. Těžko zde radit.

Podle mého mínění člověk musí dobře zvážit jestli do politiky chce a jestli mu stojí zato do ní vstoupit.

Politika je vždy volba a boj. Aťsi na úrovni mikroregionální anebo celostátní. Je to boj programů, ideí, frakcí, boj o karierní postup... Je to celá řada konfliktů, které se zpětně obrážejí na morální integritě, psychice, rodinných vztazích... politika.

Když si jednou vyberete svoji účast v politice, stáváte se nedílnou součástí tohoto soupeření a hašteření. Potenciálně tím riskujete, že jednou na vás někdo začne házet vejce, ne li něco horšího. V podstatě máte pouze dvě možnosti. Buďto se pravidlům politiky přizpůsobit, občas přivřít oko a přistoupit na "kompromis" (který nevyhovuje vašemu svědomí) anebo odejít dokud je čas.

Třetí možnost - být politikem a vždy - za každých okolností zůstat věrna svému svědomí, prakticky nemáte (když pomineme zdržení se hlasování). Pochopila to již řada lidí před vámi, která zjistila, že jestli chce s vlky (vlk promine) žíti, musí s nima taky výti. A buďto "přivřela a stále přivírá oči" a shromažďuje na své soky archivy, anebo odešla se vztyčenou hlavou z politického kolbiště. Proto ta dnešní politika tak vypadá.

Myslím že vím o čem mluvíte. Nerada cítíte ten tlak, úsměšky, možná urážky a výhrůžky na vaši adresu ze strany uvedeného pána.
Poslední možností je, že věci dojdou až za hranice zákona a pak zůstává již jenom cesta soudní ochrany a zjednání nápravy.
03. 06. 2009 | 10:14

Al Jouda napsal(a):

Chytrá žena si už od nepaměti našla vždy nějakého rytíře, který dokázal zjednat úctu k ní.
03. 06. 2009 | 10:26

Petr Havelka napsal(a):

Paní Veroniko,
Napsal jsem pod jedním blogem:
Problém je v "lidech", které současné strany generují. Kdysi dávno si Petra Buzková v mediich povzdechla, že "sítem" výběru základních organizací procházejí straníci, jejiž schopnosti spočívají v tom, že se dokáží "zavděčit" svým spolustraníkům. Ti straníci, kteří nemanipulují, konzistentní ve svých názorech, neřiťolezci,, mívají "potíže" s postupem, po čase je to unaví a "končí".
Ostatně, soudím, že řada řadových členů základních organizací parlamentnich stran tu zdárně "diskutuje" :)

Vznik nové "stranické buňky" v menších městech a obcích je závislý na personální nouzi. Potřebujete sehnat zhruba deset rozumných angažovaných straniků "veřejného zájmu", což je nadlidský úkol. Takže ti schopní, co opouštějí zavedené strany a shánějí nový elektorát, po čase rezignují a jejich závěr je, UŽ NIKDY.

---

Toho pana radního za nepřítele Vám nezávidím, takové osoby bývají zdatným tvůrcem "veřejného mínění". To, že Vás chce "otrávit" a zastrašit má jediný důvod: Lezete mu do zelí.
Nejhorší na tom je, že zcela určitě si myslí, že je v právu. Ohánět se tím, co pro město udělal, nemá nic společného s jeho hlasem ve svůj proapěch. Tohle ten pán nikdy nepochopí, protože si myslí, že "Má nárok". Ovšem tu vaši "radu" města si můžete dosadit kamkoliv v celé republice. Tudíž jde o nešvar obecný.

Proto se člověk nemůže divit, že "Co je v malém, je i ve velkém", jak sledujeme v parlamentu ČR.

Samé pašalíky, žádný "osvícený" správce.
03. 06. 2009 | 10:41

veronika vendlova napsal(a):

Carlosi V: Rozumím tomu, co jste napsal a souhlasím s Vámi.

Jen se asi neshodneme v tom, že i z komunálu může vzejít velký politi/čka. Pokud tomu tak není, tak kde jinde je mají kamenné polit. strany brát, když je v nich vše zařízeno víceméně přes členství v té ktzeré straně?

Máme ty ideologické myslitele/ky tahat z klobouku my, veřejnost? No asi jo, nic jiného nám nezbyde...
03. 06. 2009 | 10:41

veronika vendlova napsal(a):

bigjirko, prosím ještě akordy! :)
03. 06. 2009 | 10:42

veronika vendlova napsal(a):

Salivene, no já bych to tak optimisticky neviděla, že je to menší zlo, protože se obávám, že se může stupňovat.
03. 06. 2009 | 10:43

veronika vendlova napsal(a):

homo politicus ruralis: vidím to podobně. Mám jeden takový úplně obyčejný příměr - město je podělané od psů, kam se podívám. Pohodička, zejména pro procházky s dětmi. Tvrdím, že okamžitý postih by udělal divy a netrvalo by to ani dlouho, než si lidi zvykli, že po těch svých psech musí uklízet.

Už jenom na tom, s jakým klidem odchází majitelé od hromady po svém psovi, je vidět, kam jsme to jako společnost dopraciovali.

A nedej Bože, když majitele lidsky upozorníte, hrozí pěsťovka. A tak nějak je to se vším.
03. 06. 2009 | 10:48

veronika vendlova napsal(a):

Bédo, já samozřejmě tuším, jakou daň si na slušném člověku může politika vybrat. Proto rozumím argumentům, že slušných lidí aby v politice pohledal. Až na výjimky to nevydrží dlouho.

Kdyby byla politika, jak píšete Vy, boj programů, ideí, frakcí - pak ok. Jde-li o boj karierní a konflikty, které se zpětně obrážejí na morální integritě, psychice, rodinných vztazích, pak to ok není.

Pro mne do budoucna připadá v úvahu jen možnost odejít se vztyčenou hlavou, protože v mém případě nejde o nějaký profit, korýtko, nebo živnost a pořád si myslím, že se šikovný člověk uživí i v této době.

Tohle na soudní ochranu není, ale je to pro mne velmi silné varování.
03. 06. 2009 | 10:59

veronika vendlova napsal(a):

Al Jouda: rytířů je hodně, ale tohle na rytíře není.
03. 06. 2009 | 11:00

veronika vendlova napsal(a):

Petře Havelko, nemám, co bych dodala. Snad jen, že doufám v to, že se situace ještě více nevyhrotí.
03. 06. 2009 | 11:02

homo politicus ruralis napsal(a):

no a vite, proc teda k tem postihum nedochazi?
kde je zaba na prameni?
03. 06. 2009 | 11:08

veronika vendlova napsal(a):

a vy to víte?
03. 06. 2009 | 11:09

veronika vendlova napsal(a):

já to totiž nevím...
03. 06. 2009 | 11:21

Lila napsal(a):

Veroniko,

střet zájmů členů obecních zastupitelstev řeší §83 (2)zákona č. 128/2000 Sb., tedy zákona o obcích. Tato norma ukládá zastupiteli (radnímu) povinnost, aby před projednáváním záležitosti, která by mohla pro něj samého nebo osobu jemu blízkou znamenat výhodu, tuto skutečnost sdělil ještě před jejím projednáním v orgánech obce. Zastupitelstvo (rada) by pak měly následně rozhodnout, zda bude dotyčný z dalšího jednání vyloučen.
Jenže jak se říká, šedivá je teorie, zelený strom života...

Doba pokročila a někteří probudilí jedinci už dávno přišli na to, že zákony platí jen pro někoho a oni jsou prakticky nepostižitelní. Rčení "lepší drzé čelo než poplužní dvůr" u nás funguje stoprocentně. Jen kdyby jim to občas nekazily ty vosy!

Díkybohu za každého, kdo dokáže překonat strach a jde do toho, přestože ví, že to nebude jednoduchá ani snadná cesta.
Dost vám, Veroniko, rozumím, podobnou otázku jsem řešila už před lety. Dost mi v tom rozhodování pomohl Bruno Jasenskij, který ve své knize Spiknutí lhostejných napsal: "Neboj se přátel, přítel tě může jen zradit; neboj se nepřátel, nepřítel tě může jen zabít. Boj se lhostejných, protože s jejich mlčenlivým souhlasem dochází k vraždě i zradě."
Přeji vám, Veroniko, aby vám odvaha vydržela co nejdéle.
03. 06. 2009 | 11:26

bigjirka napsal(a):

Veroniko, pošlete mejla
03. 06. 2009 | 11:45

homo politicus ruralis napsal(a):

No,nevim, jenom empiricky pozoruju, ze v systemu, v nemz zijeme, je velky rozpor mezi deklarovanou a skutecnou moci jednotliveho obcana. Znate ten argument - kdyz vite o tresnem cinu, tak ho oznamte, organy to budou vysetrovat. A organy casto nebudou, nechteji, maji i tak dost naplneny program.
Neviditelnymi se stavaji jakoby struktury zivene a zrizene statem - statni zastupci, inspektoraty a dalsi, co maji kontrolovat a pohanet k zodpovednosti. Jsou za to placeni, maji aparaty, zakonne kryti, ale stejne jim my obcane a nase krivdy za tu namahu nestojime. Navic je v nasi zemi velmi popularni mytus - za vsim hledej cloveka, kdyz je ve funkci dobry clovek, tak to zvladne. Nejaka elementarni zodpovednost za to, ze funkci mam a nekonam co mam konat, ta je ve strukturach nasich urednich mysli zrejme nedostupna.
Myslim, ze pripadem pro investigativni zurnalistiku uz by dneska nemela byt zlodejina zastupitelu ci meststkych politiku v barvach stran, kterou upecou s nejakym mistnim podnikatelem ci vyhazovacem z baru atp. To uz je banalni fakt. Investigace by mela vypadat jinak.
Podat trestni oznameni a investigovat, co presne se s nim deje. Proc to nejde tam, kam by to melo jit, domahat se informaci o tom, ktery urednik, soudce, cinitel co zanedbal, pokazil, prerusil. Kolik dostal,od koho, cemu se vyhnul atd. Zde ma system, myslim, velke rezervy. A take, je to jeho naplneni te svobodne vule individui. I ke korupci je treba svobodne vule, nebo ne?
03. 06. 2009 | 11:57

Carlos V. napsal(a):

Pani Vendlova,

Myslim ze shoda je vetsi. Nemyslim, ze by z komunalu nemohl vzejit velky politik/politicka - a priori to vylucovat je nesmysl.

Je ale dost pravdepodobne, ze z komunalu vzejde dost pragmatickych konsensualnich politiku - kterym nejde o myslenku, cile.

Bohuzel casto cile nikoli statu, ale nejake zajmove skupiny.
03. 06. 2009 | 12:02

Ládik napsal(a):

Radní se můžou chovat jako prasata (v žitě). Mají na to glejt a převážně i povahu.
03. 06. 2009 | 12:11

Sámdoma napsal(a):

Jak píše Bédaje každá rada dobrá. Mám také své zkušenosti s místní radnicí, kde je ovšem situace poněku odlišná. Náš starosta, coby současně senátor z hejna Modrých ptáků, vládne bez ohledu, bez skrupulí, bez bázně a hanymetodami, které jsou na hranici žalovatelnosti. Leč jistota senátorské imunity jemu nahrává a občanům bere šance. Změna jeho vládnutí a způsobu vládnutí může nastat teprve či jedině výměnou vedení po volbách, byť si dělá velké ambice na znovuzvolení. Nemyslím si, že by k tomu došlo, ale jinak se s tím nedá nic dělat. Bylo by však iluzorní si myslet, že nástupem jiného starosty to bude úplně jinak. Nové koště dobře mete, ale stejně je k tomu potřeba stejná síla, která koštětem hýbe. Změmní se snad taktika, přístupy, ale havně systém tak hluboce zakořeněný v dosavadní garnituře politiků, zůstane.
Osobní problémy s těmito zastupiteli či radními je třeba řešit individuelně, byť to stojí nervy. Chce-li však člověk něčeho konkrétního dosáhnou, musí jít do věci tvrdě a nekompromisně, ale připravený. Nejsou-li v úřadě věci v pořádku, zavání-li to korupcí apod., volte řešení způsobem vyžádané kontroly, auditu a pod. přes kontrolní úřad ministerstva vnitra. Tím se rozdmýchá ohýnek, pohnou ledy a jejich suverenitou to pěkně zahýbá. Je to však jen jedna z mnohých rad, která je či by byla účiím. Ale zkusit se to může. Hodně zdaru.
03. 06. 2009 | 12:29

veronika vendlova napsal(a):

bigjirko, na tenhle mail? Já se nechci přihlásit? :))) Nemáte nějakej jinej? :)
03. 06. 2009 | 12:34

bigjirka napsal(a):

To nevadí, že se nechcete přihlásit. Mám jinej, ale nebudu ho tady psát.
03. 06. 2009 | 12:37

stejskal napsal(a):

Pokud o to, paní vendlová a pane bigjirko, stojíte, mohu zařídi přeposlání se zachováním anonymity (tedy pokud tím nebudu trávit svoji pracovní dobu ;-)

Libor Stejskal
03. 06. 2009 | 12:43

siven napsal(a):

Správná odpověď: „Taky Vás ráda vidím“.

Z prosby na podobný tip člověka, ve stylu "kdyby si ty komentáře na moji adresu pro příště odpustil" mi hlava nebere.

Utilitárnost podobného kroku nejen nulová, nýbrž dokonce kontraproduktivní.
03. 06. 2009 | 12:45

Ben napsal(a):

Dobrý den, paní Vendlová

Teprve včera jsme měli ve schránce volební lístky.
Paní Vendlová, škoda, že jste neviděla, jak nám v obýváku a předsíní lítaly vlaštovky.
:-)

Ale k volbám půjdeme.
:-(
03. 06. 2009 | 12:49

veronika vendlova napsal(a):

Lilo, moc děkuji za další cenné rady. S místním zpravodajem došlo také k velmi zajímavému posunu a to pod heslem: Vlk se nažral (vlk mi promine) a koza zůstala celá.
A co se týká současní situace nezbývá něž čekat, až bude hůř.
03. 06. 2009 | 13:06

veronika vendlova napsal(a):

Pane Stejskale, spojte nás prosím! :)
03. 06. 2009 | 13:13

veronika vendlova napsal(a):

Zdravím Bene, vidím, že nálada lepší, to je dobře! :)

Naše volební lístky vypadaly jako by je měla v hubě kráva, 3x zmokly a pak se dlouho sušily. Vůbec nevím, co s nimi na poště dělali....skoro z nich ty vlaštovky ani nejdou udělat.
03. 06. 2009 | 13:15

veronika vendlova napsal(a):

Sivene, příště tedy budu mlčet, čímž nedojde k rozhovoru a kdyby ano, budu taky mlčet a jen začnu nahrávat. To je lepší postup?
03. 06. 2009 | 13:17

bigjirka napsal(a):

Tak, Veroniko, už je tam pro Vás i alias jirka@liberalcz.cz , když holt se teda nechcete přihlásit... :-(
03. 06. 2009 | 13:20

prirodovedec napsal(a):

vv: Do politiky nechodte. Jste na ni prilis citliva, emocionalni, otvrena a zatim malo prohnana. Zkazi Vam to sousedske, pratelske a rodinne vztahy. Nedokazete nic z toho, o co usilujete. Venujte se misto toho necemu uzitecnemu a spise jen usilujte o posileni kontrol tech zastupitelu.

Samozrejme pomoci prava na informace a prvku prime demokracie a kontroly.

A opravte si uvodni vetu podle PRAVDY (Vami zde opakovane sdelene a potvrzene) na:

"Je známo, že podporuji komunální politiky a političky."

Na:

Je známo, že podporuji PRAVICOVE komunální politiky a političky.

Neni na tom nic spatneho, je to Vase presvedceni a je zbytecne zakryvat politickou orientaci tech, kterym fandite. Nepomuze to, pusobi to neuprimne az prohnane, i kdyz ve Vasem pripade je to spise projev nezkusenosti a toho, ze nechcete odpudit pripadne naivnejsi levicove hlasy.

Hodne stesti v normalnim zivote misto honu za vzdusnymi zamky. Na druhe strane nejste poucitelna, protoze jste jiz v nekolika tech zamcich pobyvala a nepoucila jste se.
03. 06. 2009 | 13:34

veronika vendlova napsal(a):

prirodovedce: jako bych slyšela maminku...

Ano, ta věta by zasloužila opravit, nicméně už to toho textu vstupovat nebudu, i když máte pravdu, že jsem o PRAVICOVÉ jedince.

Díky za komentář.
03. 06. 2009 | 13:45

veronika vendlova napsal(a):

Sámdoma: ano, radila jsem se dnes, jaký je nejlepší a nejefektivnější postup. Člověk je pak lépe připraven.

Jinak nutno dodat, že je v každém místě situace jiná a specifická. Místní OSD nědávno přiznala, že spojení se do koalice s místním podnikatelem, byla velká chyba. Samozřejmě, že vím, proč to tak udělali. A taky vím, že nové volby za rok a kousek mohou vygenerovat osobnosti, které nebudou vůbec schopny spolupráce. Už teď se těžko hledá většina a do budoucna to může být ještě těžší. A přitom je to jen díky prvku osobního prospěchu u některých z nich a pak je to také postaveno na vzájemných antipatiích. Nikam to nevede.

A já si říkám, usednu-li jako zastupitelka s tímto člověkem do zastupitelstva, těžko nalezneme společnou řeč, že? A to je špatně.
03. 06. 2009 | 13:54

veronika vendlova napsal(a):

Carlos V: ano, shoda je nyní ve všem, co jste uvedl.
03. 06. 2009 | 13:55

siven napsal(a):

Vážená paní Vendlová; ano.

Jinak při dostatku sil, dobré kondici i náladě je funkční ještě jedna zničující zbraň : humor.
03. 06. 2009 | 14:00

bigjirka napsal(a):

S některými lidmi je lepší společnou řeč nehledat. Začal jsem pracovat na zbrojním průkazu.
03. 06. 2009 | 14:03

StandaT napsal(a):

přírodovědec: až Vy jednou uděláte výjimku a opravíte či rozebere někoho zleva, tak se snad otřese země. :)
03. 06. 2009 | 14:07

veronika vendlova napsal(a):

homo politicus ruralis:Přesně jste to popsal. Na prstu jedné ruky však spočítám, kolik lidí svůj boj za pravdu, nevzdalo.

Přesně to popsal Přírodovědec: jsou typy lidí, mezi které zřejmě patřím, kteří by se měly politice spíše vyhnout velkou oklikou.
03. 06. 2009 | 14:19

veronika vendlova napsal(a):

siven: humor ano, určitě ano, ale někdy dojdou síly i na humor.
03. 06. 2009 | 14:21

veronika vendlova napsal(a):

bigjirko, Vy nezklamete!
03. 06. 2009 | 14:22

veronika vendlova napsal(a):

bigjirko, díky za akordy, natrénuju.
03. 06. 2009 | 14:26

siven napsal(a):

Bezpochyby, proto jsem zmínil nutné příznivé podmínky : "při dostatku sil, dobré kondici i náladě". ;)
03. 06. 2009 | 15:01

Jan Cimbura napsal(a):

Paní Vendlová.
Píšete, že jste neúspěšně kandidovala do obecního zastupitelstva.
Pokud veřejně napadnete morální kvality politického oponenta, musíte být připravena na negativní reakci. Ustát ji a počítat s větší ranou. Bez toho se do politického, ani třeba obchodního boje raději nepouštějte.
Dokonce ani nenapomínejte majitele pejsků kálejících na veřejném prostranství. Jejich negativní reakci, ve škále od "hleď si svého náno", až po snahu o úpravu vašeho zevnějšku, lze důvodně předpokládat.
Pokud máte dobře promyšlený cíl, strategii a osobní statečnost, pak smekám a přeji hodně úspěchů v bojích za správnou věc!
03. 06. 2009 | 15:05

veronika vendlova napsal(a):

Sivene, já rozuměla! :)
03. 06. 2009 | 15:16

Hajný napsal(a):

Paní Vendlová,
skutečně patříte mezi lidi,kteří by se měli politice vyhnout velikým obloukem.
Jenže někdy člověk spadne do války a nezbyde mu než bojovat.Jinak ztratí úctu sám před sebou.A od ostatních sklidí jen škodolibé úsměšky.
To co píšete o panu xy je,bohužel, vlastní mnoha politikům z ODS od místní úrovně až po celostátní.Neříkám,že ostatní strany to nepostihuje,ale obvykle v mnohem menší míře.Politická funkce podepřená penězi dělá divy.
Lidé přece do politiky jdou především pro svůj osobní prospěch,to platí i pro ty Vaše milované Starosty.Čím dříve to pochopíte,lépe, si připustíte,tím lépe.

A teď konkrétně.Zvedla jste prapor vzpoury v té Vaší bažince.Proto se Vás budou snažit zastrašit a znechutit.A možná až po snahu Vás vyhnat z obce.Pamatujte,že tito lidé jsou ve své zlobě nesmiřitelní.Trochu jste poodkryla jeho tvář.A budou nové volby.
Ale přes to všechno Vám již nezbývá než bojovat.Nedat se zastrašit.A mějte na paměti,že Vaše okolí bude se škodolibým úsměškem pozorovat dění zpoza zaáclony.A kandidovat do voleb příštího roku,třeba jako nezívislá.Ale skutečně nezávislá.A volební kampaň mít skutečně nekompromisní.Oni Vás také nebudou šetřit.
Ocitla jste se totiž na rozcestí.Buď se stáhnete,ale oni(pan xy není sám)Vás stejně z obce vyštvou a ještě předtím Vás znemožní,nebo budete bojovat,kde můžete prohrát a výsledek bude stejný jako při stáhnutí,ale zachováte si tvář.
Možná,že vidím věci příliš černě,ale podle toho co píšete to tam nemá daleko.

Mluvím s Vámi na základě vlastních zkušeností.Svého času jsem spolurozhodoval o mnohamiliónových státních zakázkách v oblasti ekologických škod.A mohu zodpovědně prohlásit,že nejnebezpečnější bylo spojení politiků ODS s firmami,nebo chcete-li firmy s politiky ODS za zády.V případě neúspěchu doporučené firmy se nezastavili před ničím.Od pokusů o úplatky přes fotomontáže manželské nevěry k nočním telefonátům.A vždy tak,abych při případném soudním jednání dopadl jako p.Kořistka.
Držím Vám palce.
03. 06. 2009 | 15:17

veronika vendlova napsal(a):

Jane Cimburo, ano, lze říci za A neúspěšně, ale taky za B - v té době jsem do zastupitelstva nechtěla a to kvůli práci a rodině, proto jsem pomohla alespoň se sestavením kandidátky a trochu svým jménem. Proto jsem také byla na nevolitelném místě.

Máte pravdu, ovšem rekce by asi měla být přiměřená. Předsi jen jsem občankou města a kdo jiný by mi měl být vzorem a ispirací, než zastupitelé? :)) Trochu utopie, já vím.

Cíl byl ještě do včerejška jasný, zatím trvá. Strategie se změnila a osobní statečnost je jediné, na co se mohu spolehnout - tedy sama na sebe.

Snad se mi nic nepředvídatelného nestane... :)

Děkuji za komentář, to každopádně!
03. 06. 2009 | 15:21

veronika vendlova napsal(a):

Pane Hajný, vím, že mi nezbývá než bojovat. Ale odnese to zdraví, tím jsem si jistá. Nevadí, člověk má umřít zhuntovaný....ale to není téma, ketré byste neznal, já to moc dobře vím.

Naštěstí odejít z obce může člověk vždycky. A když půjde se vztyčenou hlavou, pak není co řešit! :)

Moc Vás zdravím do těch Vašuch hvozdů! :)
03. 06. 2009 | 15:26

bigjirka napsal(a):

Pokud se Vám něco stane, nebude to nic neočekávaného. Na zkoušky jdu 25.6. na Suchdole, už jsem to vytelefonoval.
03. 06. 2009 | 16:25

Lila napsal(a):

Veroniko,

nemohu souhlasit s Přírodovědcem ani Hajným v tom, že lidé jako vy do politiky nepatří. Jsem přesvědčená o opaku. A dost mi vadí tvrzení, že politika musí být nutně špinavá záležitost, z níž slušný člověk nemůže vyjít s čistým štítem. Jestliže pro schopné, inteligentní a slušné lidi není v politice místo, znamená to snad, že dobrovolně vyklidíme pozice a necháme o nás, o našich dětech, o místě, kde žijeme, rozhodovat lidi nekompetentní nebo nečestné?

Na komunální úrovni zdaleka nejde o pravicové či levicové názory, ale především o efektivní a odpovědné řízení měst a obcí. V průběhu uplynulých dvaceti let jsem v čele měst i obcí poznala nemálo schopných, obětavých a slušných lidí, za nimiž je vidět spousta práce. Kdo jiný by se měl angažovat v místním dění, než mladí a schopní lidé? Veroniko, nenechte se otrávit!
03. 06. 2009 | 16:26

bigjirka napsal(a):

A ta písnička není těžká :-). Mimochodem, kdysi jsem říkal, že na Vodolce bych nechtěl bydlet ani po smrti. Když lidi na stejným místě žijou i pracujou, je to katastrofa. Spousta si viděla do talíře, do postele,.. nemusím
03. 06. 2009 | 16:28

Hajný napsal(a):

to Lila:
Nenapsal jsem že paní V.V.do politiky nepatří.Jen si myslím,že je příliš citlivá a příůiš si mnoho věcí bere osobně.A že v politice je mnoho podpásových úderů a to i uvnitř vlastních stran se snad nebudeme přít.A ne každý je na to připraven a ne každý ,když je potřeba,dokáže odpovídat stejnou.
O tom,že v čele mnoha obcí byli a jsou obětaví a slušní lidé není pochyb.Ale pár procent takových jaké jsem popsal dokáží jejich práci znehodnotit.
03. 06. 2009 | 16:52

argun napsal(a):

Veronika Vendlová.
Dobrý text a dobré téma. Jen si myslím, že ten problém pana xy netkví tolik v politice jako v charakteristice vztahového světa malého města. V bavorském přhraničí je to pokud vím úplně stejné. Neviděla jste film Čokoláda? Juliette Binoche tam má hauptroli..Tak wo tom to je.
Béda
Ano, tak funguje politika a nemyslím, že by to mohlo být někdy jinak. Je to totiž stejné už od Velké francouzské... Ale proč se kvůli tomu věšet? Každý máme volbu. Čest výjimkám paní Lily.
03. 06. 2009 | 18:17

Karel III napsal(a):

Paní Vendlová
a P.T. diskusní plénum.
Začetl jsem se s nevolí. Mám přece úplně jiné problémy než je "korektnost vztahů na malém městě". Protože jsou ty problémy za 1) moje za 2) moje za 3)... tak sem nepatří.
A tady je to jasné. Když už třeskly výstřely je nutné bojovat nebo si předem připravit pozice (pro nečtenáře "Švejka" dodávám: ústup)
Vám to, paní Vendlová, nepřeju. Podstatné důvody pro ústup uvedl pan Přírodovědec a takto zdůvodněný ústup cti netratí.
Ovšem, posílení prvků veřejné kontroly je bez osobního angažmá "zborcené harfy tón".
No a bohužel jen citliví lidé jsou, nikoli bez obtíží a pokušení takového, chcete-li neziskového jednání schopni. Místo neziskového jsem mohl napsat obětavého, ale zřejmě jsem postmoderně zmasírován :-)
Paní Vendlová, Vaše sdělené starosti nějak pomohly nadlehčit mé, povážně osobní, tj. nemající vůbec nic do činění se státní správou a samosprávou.
Ať se rozhodneme bojovat nebo utíkat, pokaždé jde o život, apoň o jeho kvalitu. A tady je každá rada drahá.
V mém případě dochází na bojovat. To by Vás nemělo zavazovat, snad je to pokus o radu - Vaše rozhodnutí bude (ó jak překvapivé) Vaše.

Vše dobré
03. 06. 2009 | 20:34

Hajný napsal(a):

Paní Vendlová,
ještě jeden nápad než půjdu spát,do rána bych jej zapoměl.
Než budete utíkat,ať už proto,že prohrajete,nebo z vlastního rozhodnutí přesvěčte manžela ať Vás minimálně jednou týdně vítá u autobusu s kyticí květů a minimálně jednou týdně ať okázale,celé ulici na očích nese domů květiny.I kdyby jste za to měli dát poslední pětistovku.
Dále pak své nejlepší přítelkyni pod pečetí nejhlubšího tajemství sdělte jak si polepšíte.Třeba si i vymyslete vznešený název oddělení nadnárodní firmy,kde budete dělat vedoucí.Nic nemůže zkazit náladu nabobského,NEPmanského pana xy a místních Kondelíků víc než to,že ten proti komu brojili,se bude mít lépe.A to samé platí pro přízemní dušičky Vašeho okolí.
03. 06. 2009 | 21:17

Hajný napsal(a):

to Karel III:
Bojovat se musí,před zlem neutečete,vždycky Vás dohoní.Životní zkušenost.
03. 06. 2009 | 21:20

Lila napsal(a):

To Hajný

Ještě než usnete, tak vám prozradím, že tentokrát s vámi naprosto souhlasím. Mám stejnou životní zkušenost.
(Co vaše zdraví? Už je všechno v pořádku?)
03. 06. 2009 | 22:22

Karel III napsal(a):

Pane Hajný,
děkuji.
Naprostý souhlas, tam kde jsou kostky vrženy...
To jsem ale, myslím, psal výše. Sice jako v barokním šerosvitu, ale "hlasoval" jsem pro boj!
Jen jsem chtěl dát radu (to já zas ne tak rád dělám, přeci jenom se rada řekne rusky sovjet). Radu paní Vendlové, ať si své rozhodnutí dobře zváží.
Rád jsem vám své hlasování zopakoval.
Opravdu rád, už jen proto, že Vaše rady v 03.06. 2009 21:17:34 jsou ze života do života. Lepší, než jedna moje upovídaná.
03. 06. 2009 | 22:44

Kritik napsal(a):

Altruisticky laděná autorka.

Určitě chce vykonat dobro pro obec. Nicméně střetne se hned se zájmem, který je definován jako dobro obce = především dobro moje. Ještě jinak může dojít ke střetům: Dobrem pro obec může být nová silnice, ale pro majitele domku u této silnice je to zlem. A hned bude mít dalšího nepřítele na život a na smrt.

Obvyklý vývoj člověka, který chce pomáhat na poli obecním je ten, že nakonec zanevře na všechny lidi a stáhne se do ústraní. Nebo se přizpůsobí ostatním a bude si hrabat jako oni jen na svém pod hlavičkou obecních zájmů.

Mnohé věhlasné ženy prokázaly, kolik dobra umí dávat. Nikdy to nebylo ve sféře obcí, měst či států (i když toto zobecnění nebude zřejmě absolutní). Vždy to byla konkrétní pomoc lidem (ale i zvířatům či přírodě) založená na lásce. Ať to byla péče o děti, nemocné, chudé, postižené, staré, umírající, odstrkované, nebo péče o zvířata v rezervacích, nebo boj o záchranu vodního toku před přehradou. Tímto způsobem se autorka (jako žena) může zapsat do dějin. V tom, co činí nyní, si buď vytvoří zatrpklost, anebo si vyplní přihlášku do vyšetřovacího spisu trestního orgánu.

Tímto nechci říci, že se ženy nemají účastnit soubojů ve vlčích smečkách. Když chtějí, mohou dokonce fárat i v hlubinných dolech. Zdejší zákon to umožňuje. Nicméně je dobré dodržovat zákony mravní a společenské (vztahové). Každý dodržuje přírodní zákony, i když o nich nic neví. Určitě si nikdo nezkrátí cestu z 8. patra skokem z okna, přestože nezná zákon přitažlivosti podle Newtona, ale použije delší cestu schodištěm. Nedodržování či ignorace mravních a společenských zákonů se určitě neprojeví okamžitě, jako třeba ten pád z okna. Ale jejich nedodržení (či ignorace) přináší katastrofy ještě horší.

Na otázky autorky tedy lze zkráceně odpovědět: Dodržujte to, že jste žena a buďte především ženou. Pro muže to platí podobně. Buďte muži a ne převlečené báby.
03. 06. 2009 | 22:54

george napsal(a):

Tak tedy něco na dobrou noc:
-Slabosti a slabůstky-

Čtyři ženy si povídají o svých slabostech.
„Ne že bych to dělala každý den,“ svěřuje se první, „se občas se neovládnu, zajdu do cukrárny, koupím si celý dort a na posezení ho sním.“ ....
*
http://credo-e.blogspot.com
03. 06. 2009 | 22:55

Veronika Vendlov napsal(a):

Tak uvidíme, bigjirko. U zkoušek držím palce, v případ ěnouze povolám domobranu! :)
03. 06. 2009 | 23:02

Veronika Vendlov napsal(a):

Milá Lilo, oni to oba (Hajný i Přírodovědec) mysleli dobře. Vy jste napsala přesně to, co si myslím i já. Samozřejmě, statečnost a odvaha si opravdu svoji daň vybírají. Ono se zdá, že ne, ale časem to vždycky poznám. Oponenti, o kterých je řeč, ale nemají problém v ničem a s ničím, takže jsou na tom asi vlastně pokaždé líp.
03. 06. 2009 | 23:07

Veronika Vendlov napsal(a):

Argune, vztahový svět malého města je samozřejmě daleko čitelnější, než krajská či vyšší úrověň. Ovšem i tam existují a panují silné antipatie, které brání spoustě malým stranám, spojit síly. Vztahové problémy řeší vichni, i uvnitř polit stran. Ale o tom téma není.
Film Čokoláda mám moc ráda máte pravdu, že wo tom to je... :)
03. 06. 2009 | 23:12

Veronika Vendlov napsal(a):

Karle IIi, jsem už dneska opravdu unavenám ale nechci reakce odkládat. Ale mám daleko víc odvahy, než jsem měla včera bezporostředně po akci cukrárna.
Posílení prvků veřejné kontroly je nutnost. Pro aktéry nepříjemná, to dá rozum. Jsem ráda, že Vám mé starosti nějak pomohly nadlehčit ty Vaše. :) Na útěk je času dost, myslím. A musím říct, že mě dnes tolik lidí podpořilo a tolik jinýc věcí se podařilo, že vím, že nejde o marný boj, naopak. Mějte se dobře! :)
03. 06. 2009 | 23:21

Veronika Vendlov napsal(a):

Pane Hajný, ve Vašem příspěvku 03.06.2009 21:17:34 jste popsal postoj mé maminky. Vždycky si jednou za čas postěžujeme, jen mezi sebou, my dvě, ale navenek, navenek to nedáme najevo. Naopak, víme, že jsou věci, se kterými nepohneme a vlastně se díky tomu zmobilizujeme a humor pomáhá nejspolehlivěji.

A jinak: můj muž je skutečný rytíř a jeho klidná síla a 207 cm docela funguje. :)
03. 06. 2009 | 23:29

Veronika Vendlov napsal(a):

Kritiku, ok.
03. 06. 2009 | 23:33

Veronika Vendlov napsal(a):

george: najdu si jinou cukrárnu... :)
03. 06. 2009 | 23:33

Béda napsal(a):

VV,

jestliže se nakonec ve svém dilematu rozhodnete bojovat, t.j. jít za "svou" věcí a přestát různé nástrahy, pak vám přeji pevné nervy a k tomu přidám radu: Najděte si silného spojence - nemyslím jenom fyzicky silného, ale i politicky, názorově... který vás ve vašem klání podrží.

Zůstat sám při prosazování veřejného zájmu by naznačovalo, že je někde chyba. Jestliže se vám nepovede najít v zájmu o společnou věc spojence, pak buďto ten zájem není veřejný, anebo je vámi stanovený cíl nereálný. Jak pravil již kníže Svatopluk: V jednotě je síla!
04. 06. 2009 | 03:32

Lila napsal(a):

Veroniko,

Béda napsal to, co jsem vám chtěla poradit i já: sám voják v poli nic nezmůže. Určitě si najděte spojence; už proto, že jste vnímavá a citlivá a takoví lidé často trpí pochybnostmi o správnosti svého jednání. (Blbec nepochybuje nikdy.)

Je dobře, že vaším prostřednictvím se sem dostalo téma komunální politiky, které je obecně dost opomíjené. Má-li však dojít k nějaké změně k lepšímu, musí se podle mého soudu začít právě na té nejnižší úrovni. Třeba přijetím legislativy, která by posílila prvky veřejné kontroly.

Příklad: v 90. letech zákon o obcích ukládal zastupitelstvu zřídit kontrolní komise, ale již neřešil jejich personální obsazení, takže v nich mohli pracovat řadoví, odborně vybavení, občané. Novela tohoto zákona přinesla změnu názvu - z komise je výbor podlehající zastupitelstvu a je tu podmínka - že předsedou kontrolního výboru musí být člen zastupitelstva (rady). V praxi to mnohde vypadá tak, že politické strany vyšlou do výboru své lidi (často zastupitele či radního) a řadový občan téměř nemá šanci se do tohoto kontrolního orgánu dostat. Pak stačí "zvládnout" nadpoloviční většinu výboru a klidný spánek je zaručený. Takže členové kontrolního výboru (zastupitelé či radní) de facto kontrolují sami sebe a ještě mohou provést jen kontroly, které si jako zastupitelé sami schválí.
Osobně bych ráda poznala toho, kdo tuto kafkárnu vymyslel.
04. 06. 2009 | 09:05

Jiří Franc napsal(a):

Paní Vendlová,

držím palce - Vaše zkušenosti mají velmi univerzální platnost. Dobře míněné návody, jak se obklopit dalšími lidmi a pokusit se o nějaké změny jsou zvláště na malých městech velmi obtížně realizovatelné - Ti schopnější mají většinou hodně co dělat a na politiku si prostě nenajdou čas (často ani chuť). Koneckonců mnohá větší města na tom nejsou lépe. Nezbývá než si odpovědět na jedinou otázku - je pro mne to či ono tak důležité, že se musím ozvat? Na závěr dodávám, že u Vás alespoň existuje webové fórum, odkud můžete působit na ostatní - znám maloměsta, kde už ho dávno zrušili.
http://www.jirifranc.estran...
04. 06. 2009 | 09:32

Veronika Vendlov napsal(a):

Já jsem Vám to chtěla napsat také, ale už jsem včera neměla sílu to nějak rozpytvávat. :) Ono je to tady tak, že se už jednou hlasovalo pro odvolání pana xy, ovšem chyběl jeden hlas a já věřím, že se dříve nebo později najde. To je ovšem jen špička ledovce a tím to samozřejmě nekončí. Zdá se ale, že tento boj spojuje i osoby, od kterých bych to nečekala a to je vlastně dobře. Jde ale o budoucnost a ta je nejistá, neb dle mé soukromé analýzy čtvrtině lidí je zcela jedno, co se děje, další čtvrtina je s radním ekonomicky provázána a pro jeho styl komunikace mu fandí, žřela bych. Ten zbytek má jasno, ale i tak jde na malém městě o velkou podporu.

Nejde vůbec o to, něčí jednání pomlouvat a nechat se vtáhnout do žabomyších sporů. Jde o to, mít argumenty legislativního rázu a poukazovat na principy nejen morální, jež by měly být pro všechny ve vedení města základem.

Pak je tu ovšem druhá strana mince - strach, výhrůžky a případné činy. A tam je každá rada drahá. Proti tomu moc obrany není. Tam nepomlže humor, ani když je člověk v dobré kondici.

Jinak já si také myslím, že o problémech a dění v komunální politice je málo informací. Když jsem se sem před 5 lety stěhovala, ani mě nanapalo, se angažovat. Ovšem jednání tehdejšího starosty a nyní senátora mne k tomu vyburcvalo. Jsem o 5 roků dál a situace je mnohem horší.

Ano Lilo, je to kafkárna, která umožnila všechno to, co se děje, pěkně zakrýt. Nám se tady podařilo, že i když máme jen jednoho zastupitele, je předseou finančního výboru, což je podle mne klíčová role a kolega z kandidátky je zase v konrolce. A oba si vedou dobře, ovšem je to taky hlavně díky lidem, kteří tam bojují s nimi.

Jde to ale všechno strašně, strašně pomalu.

Díky za cenné rady, uvidíme, jak se vše vyvine! :)
04. 06. 2009 | 09:37

Veronika Vendlov napsal(a):

Pane Franci, u nás diskusní fórum funguje a právě to že tam občas něpíšu svůj názor, je příčinou střetu s radním xy.

Dobudoucna mohu jen jedno, připojit se do řady anonymů, to ovšem není můj styl.

Jinak máte samozřejmě pravdu.
04. 06. 2009 | 09:42

prirodovedec napsal(a):

StandaT: Ctete mozna selektivne. :) Jsem presvedcen, ze V.H. pri diskusich o reformach VS a vedy urcite rozebiram. A k J.H. jsem se vyjadroval tez kriticky nejen pochvalne. Ale budiz, zapamatuji si to.

Tady jsem se ozval, protoze podle mne autorka dela chybu, mohla by byt druhym uzitecnejsi a sama stastnejsi jinde. A ja si ji vazim, proto ji svuj nazor otevrene pisu.
04. 06. 2009 | 15:10

zdenek napsal(a):

Asi ho dosti obtěžujete,ale nejste mu nebezpečná,když si k Vám toto dovoluje.
Budete muset více zapracovat na své pozici což se snadno řekne,že?
No mít takového nepřítele na menším městě,to je teda paráda asi bude mít také dost pochlebovačů,že?
ale já myslím,že vy to zvládnete,že ho síla vašich iluzí nakonec převálcuje...hodně štěstí
04. 06. 2009 | 19:54

bigjirka napsal(a):

Na Vodolce to vždycky stálo za hovno. Vazba mez fabrikou, obcí, TJ a rodinnými klany (nejen místními, ale propojenými do Postřižína a pod), dává každé aktivitě rotaci nečekaných falší.
04. 06. 2009 | 21:23

Veronika Vendlov napsal(a):

Zdenku, obtěžuje ho zřejmě každý, kdo má jiný názor. Samozřejmě, že mu nejsem nebezpěčná, nemohu ovlivnit téměř nic, jen neutrácet v jeho obchodech což dodržuji od nastěhování do OV (ceny jsou asi tak o 30%vyšší než jinde a protože mám možnost volby, prostě jsem tam nenakupovala), jen cukrárnu jsem měla docela ráda. Trošku se mu jen kazí image spasitele města a to nemá rád. Nikdo nemá rád kritiku.

Jasně, že není dobré mít takového nepřítele na malém městě. Žádné výhody z tohe neplynou. Iluze nestačí, chce to hlavně výdrž, ale co si fakt nepřeju, abych musela být "ve střehu" celý život.... :)
díky
04. 06. 2009 | 21:24

Veronika Vendlov napsal(a):

bigjirko, myslím, že budete smazán. Ale nemohu jinak, než vyslovit obavu, že máte pravdu, předsi jen o tu znáte víc. To ale já nemohla tušit, kdžy jsme t kupovali byt. Ono ale asi všude je něco. Kdybych držela pusu a bylo mi vše jedno, tak jsem v klídku, ne? :)
04. 06. 2009 | 21:26

bigjirka napsal(a):

Veroniko, nemyslím, že budu smazán, oni snad už páni sensoři umí trochu rozlišovat. Jak pravím, já bych tam nechtěl bydlet ani po smrti. Ale k takovému poznání nelze dospět zdáli, já jsem 12 let pracoval ve fabrice, jedné z komponent místního bolševického marastu. Chudáci, co pracovali v Aeru a bydleli na Vodolce. Pokud chcete vyřešit své problémy, odstěhujte se kamkoli mimo takové bolševické aglomerace. Pokud tam chcete zůstat, naučte se chlastat v Bodláku. Dejte si pár piv, matesy a šavle meče (místní specialita, rum řezanej s griotkou, něco jako soma) a budete v poho.
04. 06. 2009 | 23:17

bigjirka napsal(a):

A senátor bejval docela dobrej kluk. Kde jsou ty časy, když se senátorová pomlátila s jinou kantýnskou salámem v boji o sortiment.
04. 06. 2009 | 23:19

Veronika Vendlov napsal(a):

bigjirko: je fakt, že to sedlo, ale h... je h....
jojo, znalec místních poměrů se pozná... :)
04. 06. 2009 | 23:43

Lex napsal(a):

autorka
A to, paní Vendlová, pokud vím, nezastáváte v komunální ani celostátní politice žádnou odpovědnou funkci. Co byste dělala pak, třeba jako vedoucí stavebního úřadu v Karlových Varech s výstavbou ruských vesnic v památkové rezervaci, jako staroska Moravan, které se dneska, podle televizních zpráv, dostalo vysvětlení, jak to má "správně" být s územním plánem obce. I jejímu manželovi. A není první ani poslední. Každá rada drahá. Tak nějak pravda a láska v praxi.
V první linii. Kde se to zvrtlo? Já to vidím podobně, jako Václav Bělohradský v "Nečitelné zemi". Zkuste si přečíst.
Lex
04. 06. 2009 | 23:51

bigjirka napsal(a):

šak jsem bydle na ubytovně, ještě když tam byla Hirošima.. ještě se tam chlastaji šavle meče? Taky se chlastalo magický voko (zelená hozená do piva i s prckem).
05. 06. 2009 | 00:00

bigjirka napsal(a):

myslím, že tyto bolševické aglomerace nejsou k žití. tak ten byt zas prodejte někomu, kdo neví, která bije. já jsem kritickou poznámku k dotacím do TJ v top managementu přežil jen o 3 měsíce.
05. 06. 2009 | 00:03

Veronika Vendlov napsal(a):

Lexi, správně! Asi bych dostala bych přes hu... Kde se to zvrtlo, nevím. Díky za dopor. četbu, až prolezu zkouškami, snad budu mít chvilku času.
dobrou noc
05. 06. 2009 | 01:55

Veronika Vendlov napsal(a):

bigjirko, já nějak nechlastám, protože pak nefunguju a to si nemůžu dovolit. Navíc protože už tady hned tak někam vlézt nemůžu, tak Vám to ani nezjistím...co se tady chlastá.... :)ale pokusím se. :)

Je vidět, že se doba v OV příliš nezměnila. ... je to tu cítit....to je fakt pravda.
Ale znám už i nějaké starousedlíky a jsou strašně fajn, takže zase paušalizovat nemůžu.
05. 06. 2009 | 01:59

Ben napsal(a):

Paní Vendlová,
nedávno pěl Hajný na OV jen chvály, teď tady čtu od bigjirky, jak to tam máte hrozné. Dva různé pohledy na stejné místo. A co teprve ty rozdílné pohledy na ty "naše" evropské či antievropské kandidáty...včera mne překvapila má žena, koho bude volit. Dívala se onehdy na nějaký "souboj" Bobošíková-Hybášková a prý už dlouho neviděla tak arogantně povýšenecké vystupování, jako předvedla paní Bobošíková. Tak už jen kvůli tomu bude volit paní Hybáškovou.
Já zatím ještě váhám, i když většina lístků už létala :-)
05. 06. 2009 | 08:15

bigjirka napsal(a):

Lidé jsou všude dobří i zlí. Někteří starousedlíci si na mne ještě vzpomenou. Statistika lidí je všude stejná, ale horní Vodolka je výstupem bolševického sociálinženýringu.

Dovedete si představit, jít ráno po Fajglovce, se stejnými lidmi být ve fabrice, pak po fajglovce zpátky a zase se stejnými lidmi? Po vyzkoušení všeho chlastu a sexpertnersých rekombinací na depku. Zvlášť odolní jedinci to přežili.
05. 06. 2009 | 09:36

Barbora napsal(a):

Paní Vendlová, ono se lehce řekne, že má být člověk statečný, nezalézat a bojovat. Jenže boj je hlavně doménou mužů, stejně jako politika. Většina žen si řekne (stejně jako třeba já) že to nemá zapotřebí a že má jiné starosti, než se hádat s arogantním chlapem a čekat, jestli nakonec třeba nepřekročí meze zákona a neublíží mi i jinak, než slovně. Myslím, že do politiky chodí jen určitý typ lidí s určitými charakterovými vlastnostmi, které ovšem většina žen postrádá. Proto je také politika taková, jaká je a lepší to, bohužel, podle mého názoru nebude, spíše naopak.
05. 06. 2009 | 09:45

Veronika Vendlov napsal(a):

Bene, Jana Hybášková určitě do Evropy patří, naše česká politika ji myslím poměrně zmáhá. Tu debatu jsem neviděla, ale slyšela jsem o ní. Už jednou jsem někde napsala, že bych chtěla mít asi tak 10% sebedůvěry, kterou má paní Bobošíková. Mě na ní vadí zejména to, vystupuje jako neomylná a neomylný není nikdo. Ale úspěch jí přeju, je to opravdu jen tím, že je, jaká je.

Já mám jasno, koho budu volit, to Vás samozřejmě nepřekvalí. Důvodů mám mnoho. Jeden z hlavních je ten, že pokud si pamatuji, EDS JH nemá ambice utkat se o voličsskou přízeň na podzim, je to evropsý projekt. Starsotové naopak, chtějí se utkat na podzim, těší se na komunální volby za rok a posílit by chtěli v dalších krajských volbách. A když se do EP dostane alespoň sen. Štetina, snad tohle hnutí nebude pod tak velkou mediální dekou a dostane větší prostor v médiích. Navíc jeden mandát v EP není málo a díky něm se dá udělat opravdu hodně práce.

Tak to jen za mne. Elektorát EDS a STANu je podobný, škoda, že nejde o společnou kandidátku, snahy byly... :)

Pěkný víkend!
veronika
05. 06. 2009 | 10:08

Veronika Vendlov napsal(a):

Barboro, jako bych slyšela sebe sama. Jenže z druhé strany mi mé druhé já říká, že když bude v politice více žen, změní ji to. Jenže kdo to má vydržet, že? No, něco mě minulý týden napadlo, tak uvidíme, co přinese budocnost, chtělo by to nějakou rozumnou "líheň" odvážných žen.
05. 06. 2009 | 10:13

Veronika Vendlov napsal(a):

Jo a ještě Bene k té OV: pravdu mají trochu oba, Hajný i bgjirka. Já tu lítám jak "nude v bandě", protože jsem na ty starý struktury naprosto nebyla připravená. Jenže za to já nikoho neodsuzuju, rozumím tomu, že za starého režimu se tady asi žilo pro ně dobře. No a pak se tu poslatvilo nové sídliště a obsadily ho mladé rodiny s dětmi. A od té doby tu začalo být rušněji, mám dojem... :)
05. 06. 2009 | 10:17

Ben napsal(a):

Paní Vendlová,
díky za reakci a vysvětlení jak to u vás chodí... :-)

Bigjirko, ahoj! Jdeš k volbám? A jak jinak, vše OK?

Vám oběma i ostatním pěkný volební víkend!
05. 06. 2009 | 10:23

Ben napsal(a):

Jo, a ještě paní Vendlová,
jaký úspěch přejete paní Bobošíkové?
Úspěch v dnešních volbách?
Úspěch v ČT?
Nebo budoucí úspěch při volbě prezidenta?
Nebo ještě nějaký jiný?

Paní Bobošíkové se úspěch přát nemusí. Ona totiž úspěšná už je. Bohužel, až moc...

No, potěšpámbů, takových politiků-žen, ředitelů-žen víc.
Doufám, že alespoň mne pánbů, tento víkend nepotěší.
05. 06. 2009 | 10:33

bigjirka napsal(a):

Nové struktury srůstají se starými strukturami.

Boboška je pěkná, chytrá a odvážná ženská. a SSManská mrcha.

Bene, volit jsem nechtěl, ale půjdu volit proti levici. Pozitivní volbu nemám. Jinak to stojí za..., napíšu.
05. 06. 2009 | 11:01

Veronika Vendlov napsal(a):

Bene, asi ve všem, co si zmane. Ona stejně jiná nebude. :)
05. 06. 2009 | 11:10

Barbora napsal(a):

Paní Bendlová, nechci být pesimista, ale aby to spíš nedopadlo opačně. Když bude v politice více žen, nemusí to změnit politiku, ale politika může změnit ty ženy. Ono se nadarmo neříká, že kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti. Dost pochybuji, že by politici mezi sebe pustili a posléze i tolerovali někoho, kdo by se choval výrazně jinak, než oni.
05. 06. 2009 | 11:20

Ben napsal(a):

Bigjirko,
v kterém filmu to bylo?

Ty nejsi andělská mrcha, ty jsi mrcha!

Myslím, že byla také hezká, chytrá a svým zůsobem i odvážná
;-)
05. 06. 2009 | 11:31

Ben napsal(a):

-p-
05. 06. 2009 | 11:32

Barbora napsal(a):

Paní Vendlová, omlouvám se, že jsem vám zkomolila méno, byl to jen překlep, nic jsem tím nemyslela :-)
Jinak ještě bych dodala, že můj skeptický postoj se týká spíše politiků ve sféře sněmovny a senátu. Na úrovni komunální to možná nebude tak zlé, takže přece jen nějaká jiskřička naděje tady je :-)
05. 06. 2009 | 11:48

prirodovedec napsal(a):

bigjirka: Zdravim, nevolim, uz Vas nestihnu vyvazit :) (navic by to asi nebylo fer, kdyz bych nenesl dopady).

Jinak podle mne Hybaskova a Stetina (doufam :) - prominte pani Veroniko) nemaji sanci. Opakuji svoji opravenou a zpresnenou predikci (vzdy +-1):

ODS 9
CSSD 7
KSCM 3
KDU 2
DS 1

Pokud nevyjde, rad setake jednou spletu. :)

U Hybaskove by snad mohl preskocit dopredu Wilhelm, ale to nemuze podle pravidel stacit. Stetina podle mne jen zbytecne vezme hlasy ODS.
05. 06. 2009 | 12:27

Veronika Vendlov napsal(a):

Prirodovedce, já už vydržím do neděle večer! :)
05. 06. 2009 | 12:40

bigjirka napsal(a):

přírodovědče, koukal jste na generátor náhodných projevů?
05. 06. 2009 | 13:06

prirodovedec napsal(a):

bigjirka: Kde odkaz?

VV: Nic jineho Vam/nam nezbyva.

Srovnejte si ucast v patek vecer s tou vercni prvniho dne. Bude-li to srovnatelne s minulymi EP volbami, ma Stetina sanci. Pri vyssim procentu ne, vetsi strany to pak vyluxuji. Podle mne ucast od 10% do 30% dava sanci malym od 30% do 50% bude zvedat hlasy pro ODS a od 50% do 100% socanum. Protoze odhaduji ucast kolem 40% tak to vidim jako nahore. Bude-li ucast cca 20% (za oba dny), muzete uz v sobotu v poledne slavit :).
05. 06. 2009 | 14:21

bigjirka napsal(a):

http://www.kyblsoft.cz/projevy
jen taková ptákovinka šikovného studenta.
05. 06. 2009 | 18:12

Veronika Vendlov napsal(a):

přírodovědče - já vím! :)
05. 06. 2009 | 23:59

Míla napsal(a):

Dobrý den p. Veroniko , plně ve všem s Vámi souhlasím.Také bydlím v Odolce (bohužel),sice jen pět let ,ale to chování některých lidí na radnici je do nebe volající.Obdivuji ženu , která se pustí do politiky (mělo by být takovích více), někdy je to boj s větrnými mlýny .Pan Dvořák je arogantní člověk , který myslí pouze na své zájmy a lidi jsou mu ukradený.Přistěhovala sem se z většího města a když tam nyní kdykoliv přijedu , nestačím se divit jak se to tam mění k lepšímu .A na Odolce jako by se zastavil čas . Vadí mě , že musím dojíždět za nákupy a nedokážu si představit zde život bez auta .Už se těším na volby do zastupitelstva , snad to změníme a držte se .Takovích lidí je potřeba a nezáleží na tom zda jste žena či muž.
06. 06. 2009 | 17:39

bigjirka napsal(a):

Ta Hirošima už v parteru ubytovny není. To ovšem neznamená, že by to tam přestalo stát za hovno. Jak pravím, ani po smrti. Není divu, že jsou tam byty levnější. Ještě je v Bodláku tak šílená hospoda? Šavle meče se zas chlastaly v hospodě dolní. Rum řezanej s griotkou... br... Literárně mi Vodolka připomíná snad jen Párala...
06. 06. 2009 | 20:46

Veronika Vendlov napsal(a):

Zdravím Mílo - sousedko,
asi by to chtělo, aby zastupitelstvo trochu omládlo, ale jde to pomalu. Jsem ráda, že je tu už 5 let tolik mladých rodin (jako jsme my), protože jen díky nim, se to možná za rok půl podaří. Jsem ráda, že jsme do těch voleb minulých šli a i když byl výsledkem jen jeden zastupitel, což je málo, zase z pohledu nováčků a při přihlédnutí na stav v OV to byl podle mne poměrně úspěch. Chci, abychom dělali čistou politiku, nesnižovali se na úrověň některých lidí, nepitvali se v minulosti a zaměřili se na současnost a budoucnost. Myslím, že se nám to zatím v rámci možností daří, když to jde, tak přiložíme ruku k dílu...

Jinak my v OV nikdy potraviny nenakupovali, jen občas, když nebylo zbytí, ale od minulého týdne tu neutratím ani halíř, z principu. Jezdím nakupovat do Potřižína, je tam taková obyč. sámoška se slušným prodejcem, takže není co řešit. Těším se na Lidl, ne že bych v něm nakupovala, ale lidé budou mít konečně možnost volby. Protože teď ji sice také mají, ale velmi omezenou...

Díky moc za podporu. Třeba to v OV ustojím/e. :)
06. 06. 2009 | 21:19

Veronika Vendlov napsal(a):

bigjirko, ty byty o moc levnější nejsou, ale díky nové výstyvbě rodinných domů a 357 nově postavených bytů tady s totalitním myšlením poměrně zamávalo... :)

Kdybyste vděl, jaké bylo pozdvižení, když jsme si po třech týdnech věku našeho syna, odnesli dokumentaci a šli jinam! To bylo tak šokující, že jsme vešli do dějin... :)
06. 06. 2009 | 21:22

Veronika Vendlov napsal(a):

Pro zájemce naší diskusní "kultury" v městě Odolena Voda přikládám jednu odpověď ředitele technických služeb, jenž jsou provozovány z rozpočtu města. Neuvěřitelná reakce na oprávněnou kritiku:

Cituji: František Sůva
4. 6. 2009 14:31
Re: Re: Re: Skutečné problémy města

Dobrý den paní Jelínková. Než o někom řeknete, nebo napíšete, že je flákač, tak bych Vám poradil, abyste si doma pořádně umyla záchodovou mísu, aby se člověk nemusel štítit si na ní sednout, a pak do ní strčte hlavu a třeba Vás potom i něco inteligentního napadne a když ne, tak alespoň, to co z Vás půjde ven, nebude špinit ostatní. A jestli mermomocí chcete své tvrzení obhajovat před soudem, pak opravdu stačí jenom říct. Ale soudě podle Vašeho vzteklého vyskakování nejsem si jistý, zda jste schopna něco takového rozumově uchopit, natož se vyjadřovat na úrovni a bez urážek. Mohu Vás ubezpečit, že zaměstnanci technických služeb nejsou žádní flákači a zcela jistě Vás, minimálně co se týče slušného vychování, strčí do kapsy. S úsměvem na rtech František Sůva vedoucí TS
06. 06. 2009 | 21:42

bigjirka napsal(a):

To nejde Veroniko o "totalitní myšlení", to je hloupá floskule. Jde o žití v syntetické jednotce. Sůva byl hasič ve fabrice. To je z přízně? (Taky to byl vůl..)
06. 06. 2009 | 22:07

Veronika Vendlov napsal(a):

...nevím kdo kde co dělal v Aeru...mě to nezajímá, prostě beru lidi takové, jací se mi zdají, jak se s nimi spolupracuje, co říkají, jak myslí, jak na mě působí teď. A to je pro mne zásadní. Teď už asi tak zhruba vím, co muhu od pana ředitele techn. služeb čekat, ok, tudy cesta nevede, kdo bude další?....
06. 06. 2009 | 23:34

bigjirka napsal(a):

Ale Veroniko, nenakreslit si vztahovou mapu Vodolky je zásadní chyba! To pak kopnete do hovna a ono přiletí zezadu! To je TJ, Aero, Korunkovi a další okruhy... neznaje to, je to jako když chodíte po minovém poli... napojeny jsou i sousední obce - Postřižín, Dolínek se svými společenskými centry jako je Opera...
07. 06. 2009 | 13:05

Veronika Vendlov napsal(a):

Já už to tuším...:)
07. 06. 2009 | 16:47

Míla napsal(a):

Děkuji za Vaší odpověď , mám synka prvňáčka a nejsem mladá mamina , protože mám už dva dospělé syny.A určitě mi není lhostejný,kde bude mé dítě vyrůstat.Rozhodně mě nezajímá jaké to zde bylo dříve(jak píše p. starostka),všude se muselo změnit spoustu věcí ,když se 40let nic pořádně neudělalo.Na Odolku sem jezdila za mužem 8let ,takže některé věci mohu s odstupem času hodnotit.
Pracovala sem necelý rok na D.náměstí v sámošce ,ale bohužel sem nevěděla ke komu jdu pracovat a lidi sem tu neznala.A věřte že mi to dalo životní skušenost,sice negativní,ale poznala sem tam spoustu lidí i jejich charaktery.
Pan Sůva co napsal do diskuze sem četla ,pouze sám sebe zesměšnil.
Fandím mladým lidem ,kteří to tu chtějí změnit a hlavně zdravímu rozumu.Mějte se moc hezky a ty prďoli berte z nadhledem.
07. 06. 2009 | 17:00

bigjirka napsal(a):

Víte, normální město má celou řadu různých sociálních vazeb. Stará Vodolka byla bezvýznamná zemědělská prdelka. Horní Vodolka vznikla jako satelit Aera, stejně jako TJ a všechny sociální sítě se v těchto ohniscích protínaly. Co Chalupník nacintal v Opeře u hopsinkové šťávy, to se také dříve nebo o málo později stalo. No a dost velké přerozdělování probíhalo přes TJ a těch několik rozvětvených rodin dorazilo zbytek. Pak ještě pár mocných bolševiků, jejichž moc už dneska poklesla - ale myslím, že ne na 0. Oni totiž taky věděli své a leckdo jim třeba taky něčím byl zavázán. Toho Sůvy hasiče pomatenýho by to moh bejt tak syn, starýmu už bude tak 70 nebo víc. Nezdá se, že by jabko padlo daleko od stromu (jelito z přízně). Jo, to bejvaly časy, kámen tam coitoval cihlu, doma i ve fabrice, občas se některé veřejné tajemství provalilo, pak bylo zase o čem mluvit. Jeden tam ukazoval z balkónu ptáka mladejm holkám, to fšecko se možná ještě doslechnete. Nemyslím, že to vše spjato jen s totalitou, myslím, že je to nepřirozenost sociálních struktur takových nepřirozených celků.
07. 06. 2009 | 18:22

bigjirka napsal(a):

Veroniko, jistě jste četla Párala, Vy, Mílo, možná taky... :-)
07. 06. 2009 | 18:24

Míla napsal(a):

bigjirka:Vy jste určitě četl-la pana Hrabala :jak by tu bylo krásně , kdyby tu nebyly ty vosy.
Největší moudrostí je životní skušenost.
Přečtěte si od Johna Irvinga -Svět podle Garpa a to Vás opravdu nakopne.
07. 06. 2009 | 19:45

bigjirka napsal(a):

Mílo, já jsem bez 5 cm dvoumetrovej chlap. No.. Hrabala jsem čet taky, ale ta atmosféra na Vodolce mi připadá spíš Páralovská. John Irving mi něco říká, ale nevybavuju si nic... Zkušenost z Vodolky je nepochybně k nezaplacení, tak jako z vojny.
07. 06. 2009 | 20:06

rolex watches napsal(a):

If you don't konw about rolex watches and replica watches, account for you behind juvenility.
If you have not omega watches or replica watches,you account for out. so you may be come to here see.
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 14:05

louis vuitton handbags napsal(a):

Je známo, že podporuji komunální politiky a političky. Tvrdím, že se v komunální politice může „narodit“ skutečná osobnost. Vím samozřejmě, že se v té samé politice „rodí“ i zcela jiné druhy politiků, kteří čím jsou mocnější, tím jsou nebezpečnější. A tak se po dnešku trochu bojím. A strach je, neb jsem měla možnost hodně přemýšlet, opravdu špatný rádce. Často však zafunguje a to zejména u žen, mohu-li to tak zjednodušit. A tak lidé pod vlivem strachu o sebe, svoji rodinu a svůj klid, zalézají do ulit.
04. 07. 2009 | 05:26

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
26. 08. 2009 | 00:12

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.dearwatches.com/... Tudor watches
http://www.dearwatches.com/... U-Boat watches
http://www.dearwatches.com/... Vacheron Constantin watches
30. 01. 2010 | 02:50

breitling skyracer napsal(a):

Did I really earn this or did I just wear you all down? Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation. Oddly, Avatar wasn't even breitling superocean nominated in that category . Avatar might have lost to Hurt Locker superocean in the end.
12. 03. 2010 | 04:22

breitling superocean napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
12. 03. 2010 | 04:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy