Náš čertovsky dobrý Mikuláš

07. 12. 2009 | 01:36
Přečteno 4918 krát
Začalo to pátečním Staroměstským náměstím, které bylo ještě docela „průchozí“. Vůně svařeného vína, světýlka a cvrkot. Koupili jsme si (překvapivě levně) blikající rohy, abychom byli připraveni na čerty. Noční a ranní Praha je nádherná. Pořád čerpám z dávných ranních cest do školy, přes Karlův most. Večer jsme si povídali o Barborách. Strašně nás zajímalo, proč chodí za dětmi a jestli ji uvidíme u nás doma, nebo nám jen druhý den ráno, nechá něco v tátově obří ponožce.

Nechala v ponožce nejen nějaká ta lízátka, mandarinky a jablíčka, ale taky brambory, cibuli a ohněm opálený vzkaz. Ten je nyní na čestném místě. Sobota pak byla celá o čertech, Mikuláš a andělé se nějak vytratili. Vrhli jsme se na vánoční výzdobu a uklidili jsme tu část domova, kde se na Vánoce objevuje stromeček. Odpoledne se u nás ve městě tradičně rozsvěcí vánoční stromeček. Všude je plno dětí a vyrojí se první čerti. Jeden z nich byl obzvlášť hrozivý, děsil i mě. Takže jsme celou cestu domů řešili, jací čerti k nám domů přiletí a že snad doufejme ne ten, co nám připadal nejstrašnější.

Kolem osmé večer, se ozval řev, čerti s Mikulášem a andělem byli za dveřmi. Dítě zmizelo v pokojíčku, ale nedalo se nic dělat, muselo před čerty předstoupit. Nejhorší na tom bylo, že přišel i ten, co jsme ho už jednou viděli (skřeti z Pána prstenů byli něco podobného). Mikuláš četl hříchy a poprosil o básničku. Došlo k předání taštičky s uhlím, cibulí a bramborami. Synáček poděkoval a řekl, že se docela těší na bramborové placky. Mikuláš se ptal, jak to bude s těmi hříchy a zda se naše dítě polepší. Tadeášek sliboval docela statečně a řekl ještě jednu básničku. S čerty se domluvil, že kdyby náhodou zlobil, můžou za ním znovu přiletět. Anděl přistoupil s větší taštičkou, pohladil ho a vyřídil pozdravy z nebe. Vzhůru jsme byli do půlnoci a o všem si povídali.

V neděli byl Tadeášek jako vyměněný, hádám, že mu to vydrží tak týden. Po svátečním obědě jsme se vydali na obnovenou tradici vánočních trhů. Bylo to moc povedené odpoledne s písničkami, pohádkou o třech kůzlátkách a spoustou maličkostí a perníkovou chaloupkou, koupenou pro radost.

A protože jsme si řekli, že už jsou u nás Vánoce, rozhodli jsme se pomoct Ježíškovi a ozdobit stromeček. Je to sice netradiční, ale alespoň si jej užijeme. Je nejkrásnější na celém světě.

Nevím, kdy se dostanu k dalšímu psaní a tak si říkám, že je teď možná předčasný, ale ideální čas, popřát všem, se kterými jsem se tady potkala, nebo se třeba jednou potkám, ale i těm, se kterými se míjím, pokojné Vánoce a co nejkrásnější rok 2010, který je už vlastně za dveřmi.


Poznámka na konec: Na mém jiném blogu, se rojí vlci. Před chvílí skončil výborný norský film Bårda Breiena z roku, 2006, Kurz negativního myšlení. Na ČT 24 politici (včetně našeho nejchytřejšího hejtmana), řeší naše zdravotnictví. Bějak je mi to teď jedno, život je totiž krutě krátký. Každý konec roku mě nutí k bilancování. A říkám zcela upřímně, na jednu stranu to pro mě nebyl dobrý rok. Našla jsem si jeden z nejhorších alergenů, nad kterým se nedá zvítězit, dá se mu jen vyhýbat. Na druhou stranu, jsem potkala nové přátele a opustila ty, o nichž jsem se domnívala, že k nim také patří. Díky nim jsem si uvědomila, že jsem pro ně, na ty své opravdové, neměla tolik času, kolik jsem mít mohla.

Polepším se a tento slib posílám i na Nový Zéland!


Hodně odvahy, přátelé moji!

PS: Můj loňský blog na podobné téma:
blog.aktualne.centrum.cz/blogy/veronika-vendlova.php?itemid=5480

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jan Vaculík napsal(a):

Milý blog, ale probůh - nespěchejte s vánočním přáním! Vždyť sotva začal advent - doba zahalených světel. Aby se nám nestalo, ža až přijdou opravdové Vánoce, tak na světlo už nebude místo.

Letos, poprvé od dětství, jsem zažil Čerta Mikuláše v roli dítěte. Zatoulali se k nám, asi si spletli adresu, a my je nechtěli zklamat. Tak jsem, byv vyzván, zazpíval písničku, ale nenapadlo mě nic lepšího, než zrovna "Ve Stromovce-na agátě-...", a já na poslední chvíli nahrazoval sprostá slova nějakými přijatelnými, vždyť čert i anděl byly ještě děti.
Že mě napadla zrovna nejsprostší písnička, co znám, dá se přičísti na vrub tomu, že minulá léta jsem pravidelně úřadoval coby Mikuláš, a nevycházal jsem z údivu, jak někteří rodiče jsou schopni idiotsky žalovat na své děti, a nebojí se tak učinit písemně, byť bez podpisu.
"Nechce spát potmě! Nejí svačiny! Řekl panu učiteli, že je idiot! Utekla před maminkou do koupelny a tam se zamkla!" Milým evergreenem bylo "nenosí bačkůrky!"
Takže jsem se coby svatý muž někdy raději distancoval od těchto hříchů s vysvětlením, že je to názor pouze jedné strany, případně interpretace našeptávaná přítomným čertem.

Děkuji za přání a kéž nám to setkávání vyfrží!
07. 12. 2009 | 02:37

Veronika Vendlov napsal(a):

Pane Vaculíku, nebojte, když se chce, na světlo je místo vždycky. Proč to odkládat, pak se ta doba přežene a najednou je po všem. :-)

Tak Mikuláš? No vidíte, Mikuláši. Já žalovala: vrčí, odmlouvá a vyplazuje jazyk. A pak jsem hodně chválila a to Mikuláš taky přečetl. Tak snad nejsem špatná žlující matka... :-) :-) :-)
07. 12. 2009 | 02:45

Ben napsal(a):

Paní Vendlová,
také si myslím, že na vánoční přání je ještě brzy. I když ve svých dětských létech jsem už svátek Mikuláše spojoval s Vánocemi.
Napsala jste hezký blog, vždy si vzpomenu na svého kluka, jak se vždy těšil, že za oknem bude nadílka a pokaždé se bál, že i k nám zavítá Mikuláš s čertem.

Mám rád tento předvánoční advent, Štědrý den a Vánoce. Žasnu, kolik lidí tyto svátky nenávidí...

Do Vánoc se určitě, když už neuvidíme, tak na dálku pozdravíme.
07. 12. 2009 | 07:21

Čochtan napsal(a):

Mám krásnou masku čerta. Přetáhne se přes hlavu až pod bradu, rohy, kudrnatý vlasy, prostě čert jako živej, jenom štěkat.

Jednou jsem ji půjčil klukům ve vesnici, měli takový úspěch, že čert zmožený alkoholem usnul vedle chodníku v trávě. Ráno šla kolem holčička s maminkou a povídá, "Mami, tady leží chcíplej čert !" Vůbec se nebála !
Jestli to není tím, že čert je v českých pohádkách spíš takový blbec, kterého Honza snadno přečůrá.
Zato sousedka dostala psotník ze synovce, ten v létě s maskou, v plavkách, celý umazaný blátem, na ní vyjukl z vrbiček. Asi už neměla tak čisté svědomí, jako to děcko. A kdo by taky uprostřed léta čekal čerta u Sázavy !
07. 12. 2009 | 07:50

Čochtan napsal(a):

Bene,
"Žasnu, kolik lidí tyto svátky nenávidí... "
asi to budou osamělí lidi. Pro ty jsou tyhle svátky dost obtížné.
07. 12. 2009 | 07:55

zcelazbytecný napsal(a):

Hezký blog - jen ta krása Prahy je věc názoru. Pro mě je krásné město Budapešť.:-)
07. 12. 2009 | 08:02

Ben napsal(a):

Čochtane,
nemyslel jsem zrovna tyto. Ale lidi, kteří nadávají, co všechno musí stihnout a nestihnou, kolik mají shánění a nákupů, atd.atd. a o Vánocích jsou uštvaní a otrávení. Pak napíšou jak jsou jim Vánoce protivné, přitom si to dělají sami...

V tom máte pravdu, že osamělost a Vánoce nejdou k sobě. Kéž by jich bylo co nejmíň, raději vůbec.
07. 12. 2009 | 08:13

veronika vendlova napsal(a):

Zdravím Bene, jasně že je brzy, ale my už prostě Vánoce máme. Určitě podepisuji to, že lidé si Vánoce dělají protivné sami.

Vždyť nejdůležitější je štastná rodina a my budeme letost všichni pohromadě i s rodiči, prarodiči a síégrou, která žjie mimo ČR., takže nějaký nákupy a šílení, to jde mimo mě. Co stihnu, to stihnu a když to nestihnu, tak se svět nezboří. Moje mamka to dělala podobně, když se skříň neuklidila, tak zůstala zavřená. :-)

A s tou osamělostí...té se nikdy nechci dožít... a kdyby se to stalo, tak budu zpytovat sebe sama, kde jsem co zvorala, že nikomu nestojí za to, aby byl se mnou...asi bych, kdybych byla mohoucí, zorganizovala slezinu osamělých duší, třeba by bylo narváno.

Vzpomínám si na jdenu povídku, já nevím jak se jmenuje a kdo ji natočil, ale je z před 89 o staré paní, která je sama doma, jen s televizí a to musím podotkout, že tehdy byly programy sice taky na prd, ale rozhodně ne tak uměle veselé, jako jsou dneska. Ta paní se nakonec oběsí. Možná to přesně vystihuje osamelost, o níž tady mluvíme.

tak snad, ať je na Vánoce co nemíň lidí opuštěných a nešťastných.
07. 12. 2009 | 10:13

veronika vendlova napsal(a):

zcelazbytecny: Budapěšt je nádherná, je to jediné město, které mi přijde skoro tak krásné, jako Praha, i atmosférou a uspořádáním. Miluju Café Cathedral a obchůdek Manu art a pohled od hradu. :-)
07. 12. 2009 | 10:16

veronika vendlova napsal(a):

Čochtane, za čerta u Sázavy má u mě synovec tisíc bodou! :)

Jinak chcíplejch čertů je asi každoročně víc. Nejhorší je, když ve vesnici bydlíte na konci, to je pak hodně veselá nadílka... :)
07. 12. 2009 | 10:18

Michal Macek napsal(a):

vv:
taky preju krasne vanoce!
07. 12. 2009 | 15:39

vlk napsal(a):

vlci s erojit mohou. Vlci však umí i posedět a v klidu číst. A číst s potěšením. Protože třeba byli na Mikuláše za tátou a za mámou. Na hřbitově. Rozsvítit svíčku a říci , jaké to bylo prima, když byli na místě Tadeáška a táta dělal Mikuláše a máma nadělovala uhlí do punčochy.
Ovšem vlci mají problém s Kuzsem negativního myšlení. Za který je evidentěn vydávána dobrá aměť. Al e to nechají na jindy.
07. 12. 2009 | 21:45

george napsal(a):

Vlk: vydrž! Je to sezónní při inverzi. To odezní jak to přišlo. Rozchodit a uvařit si dobré jídlo.
http://memorywebsite.blogsp...
07. 12. 2009 | 23:16

Veronika Vendlov napsal(a):

Vlku zdravím, já vím, rojí se třeba včely, ale mě to nedalo. :-)

Právě proto, že všechno pomine, jak víme dobře a zpívá Radůza, proto je podle mě podstatnější a hlavně smysluplnejší, nadělování do punčochy, než plno ostatních věcí. Na tom se shodneme.

S tím Kurzem... jsem Vás nepochopila, ale třeba se k tomu někdy vrátíte. Ten film by měli vidět povinně všichni, řekla bych.

Tak pěkný adventní čas všem.
08. 12. 2009 | 09:08

Veronika Vendlov napsal(a):

George: Já myslím, že to není sezónní, je to neustálé, jen někdy intenzivnější a nědy méně.
08. 12. 2009 | 09:11

Veronika Vendlov napsal(a):

MM: jasně, budou! :)
08. 12. 2009 | 09:12

george napsal(a):

VV Chodit k vrbě objímat stromy a povědět jim to...dlouhá chůze vyčistí myšlenky (jen ty holuby nekrmit!)
.
A blogování to je strom, a jaký!
08. 12. 2009 | 10:01

*** napsal(a):

Vlk
tak to vidíte, slovutný dravče, že si můžete s pí.Veronikou rozumět i bez disonancí.

Jen tak dál, editor taková konstruktivní řešení vítá a chválí.
09. 12. 2009 | 21:19

uggs on sale napsal(a):

I think it's beautiful.And I like it!Especially,the color is cool!
17. 12. 2009 | 13:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy