Smutek

19. 04. 2010 | 03:28
Přečteno 7066 krát
Těžce snáším, když o někoho přijdu definitivně. Život byl ke mně zatím milosrdný, vím však, že to nebude trvat věčně. Někdy je to jako blesk z čistého nebe, jindy dlouhé čekání a nekonečná naděje.

Havárie polského letadla je tragédií, která nemá obdoby. Vždycky když se s něčím „peru“ a nemusí to být loučení, vzpomenu si na moji prababičku, která vždycky říkala, že všechno zlé, je k něčemu dobré. Je to opravdu tak? Vyváží rychlý konec životů tolika lidí to, že se třeba zlepší polsko-ruské vztahy?

Potomci. Odejdou-li dříve než rodiče, musí to být nepředstavitelná bolest. Nedokážu na to ani pomyslet. A je to několik hodin zpět, kdy jsem jedné mamince vyjádřila upřímnou soustrast. Vůbec to neumím, přijde mi to strašně prázdné přání, protože bolest té maminky, musí být naprosto nepředstavitelná.

Odešel její syn a všechny to zasáhlo. Čas se zastavil. Myslím na tu rodinu ve dne v noci, odháním slzy a snažím si říkat že je i tohle zlé, pro něco dobré. Ale nezdá se mi, že by to tak vskutku bylo.

Mlčím, mlčím a poslouchám Zuzanu Navarovou. Vzpomínám na ty, kteří už tu s námi nejsou.
Věřím, že se třeba jednou potkáme…v lepších časech.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

VV,

napsala jste to citlivě a pravdivě.

Akorát bych se zeptal: Oč jiný je žal matky v Iráku, Afghánistánu, Bangladéši a kdekoliv jinde nad smrtí dítěte jiný, nežli žal matky v Polsku?

V čem je letecká katastrofa u Smolenska výjimečnější nežli každá jiná letecká katastrofa, zemětřesení, povodeň, válka a pod. kde hromadně umírají lidé?

V čem jsou politici výjimečnější nežli ostatní lidé? Prč nebyl vyhlášen státní smutek, když havaroval autobus u Nažidel? Proč byl vyhlášen kvůli úmrtí polských politiků?

Btw: byl by v ČR vyhlášen státní smutek kdyby havarovalo polské letadlo (s polskou obsluhou) plné dětí letících na ozdravný pobyt?
19. 04. 2010 | 06:16

tata napsal(a):

dobry den

pani Vendlova

NAPSANY JE TO krasně ale to same co pan beda trochu mi nadzvedlo citace,,,Havárie polského letadla je tragédií, která nemá obdoby.

pozor začinate byt vic politička,ano tragedie to je,ano obdoby to nema protože to zasahlo v zemi určitou skupinu lidí ale věřte spojení.... tragédií, která nemá obdoby. ....už normalní smrtelniky nadzvedava,to vyše přesne popsal pan beda,ano každa takovato tragedie je lidsky hrozna,čim bliže mame k těm lidem tak nas zasahne vice,paní tentokrat si dovolim řici hodně učelove,krasně napsane ale jako celek stimto asi hodně lidí zklamete
19. 04. 2010 | 06:34

vize napsal(a):

mezistátní vztahy jsou především taktika a strategie, míchat do toho něco jako city vypadá sice dobře, ale s osobním utrpením z takové katastrofy to nemá nic společného. Nechcete snad tvrdit, že když zemře význačná osobnost a zemře vaše babička, že to prožíváte stejně............
19. 04. 2010 | 06:42

NL napsal(a):

V našem městě se narodilo dost významných osobností. Pokud zajdete do městského muzea, zjistíte, že ti opravdu významní se narodili v první půlce 19. století. A čím tito mužové vynikali? Jeden uspořádal archív, druhý očísloval matriky a třetí je významný tím, že jeho dcera prodala dům spolku, který muzeum založil.
19. 04. 2010 | 07:07

Marcus Agrippa napsal(a):

Dnešní Rusko je diametrálně odlišné od bývalé SSSR ( i když ODSáci do neomrzení prezentují něco jiného ). Havárie ve Smolensku je až neuvěřitelná událost, ale s masakrem v Katyni to souvisí minimálně. Každopádně není v současném globalizovaném světě nejmenší důvod aby nemohly země EU, USA i Rusko spolupracovat a dospět v moderní společenství. Samozřejmě lidem kteří potřebují nějakého"nepřítele"se to moc líbit nebude a ve své omezenosti to budou přijímat jen velmi těžko.
19. 04. 2010 | 07:20

Karamela napsal(a):

to Béda:
Děkuji - přesně moje slova a pro Vizi: ne, neprožívám stejně, když zemře moje babička a když zemře významná osobnosti - ta babička určitě bolí víc
19. 04. 2010 | 07:38

scallop napsal(a):

T^o Beda:

"Akorát bych se zeptal: Oč jiný je žal matky v Iráku, Afghánistánu, Bangladéši a kdekoliv jinde nad smrtí dítěte jiný, nežli žal matky v Polsku ? "

O padu letadla v Polsku slysime kazdy den, stejne pred par lety o mrtvych v Iraku. Uz malokdo vi kolik lidi umira denne v Kongu.

Statni smutek byl vyhlasen proto, ze pad polskeho letadla je kazdy den v televizi.
19. 04. 2010 | 07:59

yara ze země krys napsal(a):

Proti Polákům nic nemám, ale to co se tam dělo bych nazval jako naprosto nepřiměřené divadlo, kterého se velmi ráda ujala církev. Zemřela skoro stovka papalášů, no a co. Bylo by zajímavé vědět co by se dělo, kdyby obdobná havárie se stala u nás. V tomhle jsme trochu podobní Francouzům, jen tak se z nějakého papaláše nepoděláme a u nás dvakrát právem.
19. 04. 2010 | 08:03

zdesta napsal(a):

V.Vendlová:Skutečný žal a bolest přichází když ztratíme člověka blízkého,který pro nás v životě hodně znamenal.K cizím lidem můžeme cítit účast,ne bolest a žal.A vůbec to není o nedostatku citu,ale o realitě.Jednomu mému příteli přejel 3letého syna motocykl.(babička při hlídání nestačila reagovat)Kdybych mu řekl že pád polského speciálu byla větší tragedie která nemá obdoby,pak bych asi ztratil přítele. To ostatní napsal Béda.
19. 04. 2010 | 08:04

Princ Drson napsal(a):

Premyslel jsem, proc tolik patosu. A pak jsem na to prisel - vy jste politik.
19. 04. 2010 | 08:11

recourse of napsal(a):

Ještě dodatek k projevené účasti a citu:
Psal se rok asi 1982 a s kamarádem jsme byli nahnáni na Olšany na pohřeb "kádrováka" a říkali jsme si, že to nějak přežijeme. Když se začala odhrnovat opona před rakví a my všichni jsme uviděli šest ztopořených milicionářů jak stojí kolem rakve, tak jsme se s kámošem začali smát a soudruzi naše projevení citu nechtěli pochopit a vyhnali nás. Přitom
jsme projevili cit a pochopení!
19. 04. 2010 | 08:15

otokar napsal(a):

Tragedie byla, když spadlo letadlo s Manchesterem United.
Veroniko, uberte, nebo v té politice budete za medvěda.
Asi druhá Dostálová.
19. 04. 2010 | 08:18

ld napsal(a):

Hlupákům, kteří zde zesměšňují smutek pietu, bych se rád zeptal, zda jim umřel někdo blízký, když takto bojovně zvedají brady. Drson, otokar, pochovávali jste svého potomka, když takto zasvěceně píšete? Víte co je pokora, soustrast?
19. 04. 2010 | 08:22

jozka napsal(a):

Ja vam teda Veroniko nevim... Budete lkat po kazde letecke havarii? Tragedie to je kazdopadne, ale ze by nemela obdoby? Samozrejme chapu, jak tezke to je pro ty, kterym tam zemrel nekdo blizky, ale co ti ostatni?

Za sebe muzu rict, ze jsem docela prekvapen reakci nezanedbatelne casti Polaku. To ze je konec jejich prezidenta a jeho suity nechal celkem v klidu a nekteri i v dobe statniho smutku vyjadruji svuj nesouhlas s mistem jejich pohrbu svedci jen o tom, ze to nebyla takovy persona, jak se nas oficialni zdroje snazi presvedcovat.
19. 04. 2010 | 08:31

jozka napsal(a):

Id, vim co je pokora, vim rozhodne co pokora neni. Nechat pochovat sveho blizkeho, ktery zadnym hrdinou nebyl na miste, kam se pochovavaji narodni hrdinove a oznacovat kazdeho kdo s tim nesouhlasi za hyenu. Kazda akce halt vyvolava reakci.
19. 04. 2010 | 08:33

George napsal(a):

Smrti úrazem neštěstím havarií jsou časté u mladých lidí. Spěch a rychle se žije. Zastavme se u požehnaného věku a úryvku ze života kardinála...
http://memorywebsite.blogsp...
19. 04. 2010 | 08:37

vize napsal(a):

to Id: nemyslím, že by to někdo zesměšňoval, jen ukazují na to, že umřeli mi babička prožívám větší smutek a dále, že smrt prezidenta a smrt ubyčejného občana je z lidského hlediska totožný.
19. 04. 2010 | 08:38

otokar napsal(a):

Ide, sám jsi hlupák(spíše hlupačka)! každému přece umřel někdo blízký(mě např.manželka)a bylo mi to líto více, než polské delegace.
Připomínáte mi borce, co na zájezdu SČSP na Rudém náměstí začal plakat v mausoleu, udělal však chybu, že si sáhl pro kapesník, načež ho stiskly dvě gorily a vyhodily ven. A měl po Leninovi.
19. 04. 2010 | 08:50

yara napsal(a):

Pro Id:
Když zemřou papaláši a všichni vyvádí jako pominutí, tak není něco v pořádku. Chápu třeba nepřiměřený smutek když zemře někdo blízký nebo hrdina, ale ti co zemřeli byli hrdinové? Nejvíc je mi líto pilotů a letušek. Víte jak říkali obyčejní Políci
dvojčatům? Dvě brambory a teď ja je najednou jeden z nich hrdina pochovaný vedle skutečných hrdinů a králů!
19. 04. 2010 | 08:57

Tencokida Hnuj napsal(a):

Protože bych musel opakovat slova Bédy, zdesty, taty, scallopa a dalších, nemapíši raději nic.

Obecně platí, že člověk nemůže být šťastný, když ví, že na světě je byť jediný jiný člověk nešťastný. O umírání dětí na banální nemoce a podvýživu ani nemluvě.
Ale to neznamená, že budu každých 5 minut psát soustrastný blog a kondolovat.
19. 04. 2010 | 09:09

alarm napsal(a):

Každý prosím zažije osobní smutek. Co ze smutku udělali Poláci, byl příšerný "Cirkus plechový". Znám ty šílené katolíky třicet let. Nahoře huj, uvnitř hnuj! A svět jim to žere. Dokázala-li by věda zobrazovacími metodami "udělat" snímek vnitřního smutku, potom bysme úžasem zjistili, kdo a jak tragédii prožívá. Poláci jsou věřící z týdenních 168 hodin jednu hodinu jen při mši. U paní Venlový by byl snímek určitě beze pravého smutku. Je zvyklá "hrát" divadlo. Dát Kaczynskiego ke králům, je jakodát zemřelého papeže Pavla UII ke kremelské zdi. Paní Vendlová, určitě přijde zase jiné neštěstí, kde budete ejakuovat. Založte firmu, vydělejte miliony a potom si buďte milosrdnější nežli matka Teraza.
19. 04. 2010 | 09:11

Veronika Vendlová napsal(a):

Nevím, proč píšete jak píšete, ale.....ok, na názor má právo každý z nás.

V osobní rovině: Když zemře nekdo blízký, někdo hodně blízký...pak jsou slova na nic. Čas je lékařem a okolí podporou.

K pádu letadla a smrti obecně: chovám ke všem lidem stejnou úctu. Při psaní jsem nemyslela na to, že šlo o politickou delegaci, ale o lidi, kteří všichni měli rodiny, děti, partnery...na ty zejména myslím.

S ohledem na minulost, je to pro mne zvláštní souhra náhod.

Z hlediska mezinárodních vztahů takováto událost roli hraje, byť v ní nejde o emoce.

Prababička říkala, že je škoda každého dobrého člověka. Kdo z nás má právo soudit?
19. 04. 2010 | 09:12

Veronika Vendlová napsal(a):

alarm: Vy jste právě ejakuloval za všechny na aktualne.cz, takže žádná další ejakulace není třeba.
19. 04. 2010 | 09:13

Ládik napsal(a):

Život jde dál - smrt je součástí života. Předčasná smrt bolí pozůstalé více, než přirozená. Násilná smrt je nejhorší, vzbuzuje touhu po pomstě.
Lkát veřejně nad papaláši nejde ani na povel. Mohu na ty lidi myslet sám v sobě, jistě jsem jim nepřál nic zlého - ani jsem nevěděl, že někam letěli. Ale státní smutek je jen gesto jiných papalášů.
19. 04. 2010 | 09:14

habitant napsal(a):

Gaius Julis Caesar je člověk.Člověk je smrtelný.Gaius Julius Caesar je smrtelný (příklad sylogismu z učebnice logiky).

Co osobně řekl Gaius Julius Caesar:

O bitvách rozhodují triviality.

Míněno:o výsledku bitvy-boje.

Přesto počkám na paní Taťánu Adoninu,zda najde něco více Rusko s ní než jeden osamocený vyšší strom někde v poli.
19. 04. 2010 | 09:14

Pavlik napsal(a):

Vendlová , zase jste se vyznamenala.

To co napsal jako první Béďa, odpovídá Vašemu chladnému vypočitatelnému charakteru.

Už cítíte volební koryto, tak musíte okamžitě reagovat na každou událost.

Ano, je to neštěstí jako každé jiné.
Copak polský prezident je něco víc jak normální obyčejný poctivý člověk na této planetě?

Že, bylo před třemi dny silné zemětřesení v Tibetu a zemřeli tam stovky tibeťanů, to Vás nechává chladnou.To žádné chvalozpěvy od Vás nejsou.
Proč?
Protože, za to žádné PLUS bodíky do politiky nezískáte, že.
Vy by jste byla dobrá dvojka s Kožušníkem.
..a tohle prosím má být nová tvář v politice....
19. 04. 2010 | 09:28

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,paní Veroniko,na neštěstí a smrt musíme být připraveni.Okamžikem zrození si neseme v sobě vlastní smrt,většina i dávky neštěstí.Být připraven,abychom se nehroutili,a mohli žít dál.Žít dál i s prožíváním radosti.Přeji krásné a šťastné dny,..a být připraven,furt a imrvére.Já jsem připravená,ta s kosou už chodí na moji louku.Tužka i přes TO s úsměvem.
19. 04. 2010 | 09:40

ld napsal(a):

Má reakce se vztahovala k autorčině odstavci, který začínal slovem "Potomci". Pro těch pár analfabetů, kteří se sem chodí jen hádat a kteří opravdu nejsou schopní nějaké účasti či vcítění se, jsou všechna písmenka zbytečná. Proto ani nemíním reagovat na bytost otokar, a podobné.
19. 04. 2010 | 09:43

vodník Kebule napsal(a):

Vážená paní, smrt je přirozenou součástí našeho života. Nechceme to většinou moc slyšet, protože se nás to každého týká, ale je to tak. Máme tendenci zveličovat symboly a utápět se v patosu, ale ve skutečnosti se nestalo vůbec nic výjimečného a nepřirozeného. Způsob byl samozřejmě tragický a člověk nutně přemýšlí, zda to se to muselo stát. Ale dříve nebo později a ten nebo ten? Je to úplně jedno. A pokud to "náhodou" přispěje k tomu, že lidé budou více přemýšlet o smyslu života a o tom, co je opravdu důležité, je to, že se to stalo, jen dobře. Ostatně - těm většinou věřícím Polákům přece musí být naprosto jasné, kdo a proč chtěl, aby se to stalo, že? On jediný (parafrázuji Cimrmana)totiž "naznačovat" může. Náhody neexistují. Od prvního okamžiku kdy jsem se dozvěděl co se stalo, mi bylo mnohem více než těch obětí (kterým v té chvíli už nikdo nemohl pomoci)skutečně hluboce líto těch živých Poláků, kteří si podle mě nezaslouží martýrium zvládnutí této nepříjemné situace v době, kdy mají stejně jako mnozí jiní "plný pracky pazourů" s tím, aby jenom slušně přežili. Ale oni to zvládnou a budou silnější než dřív. Už jen na okraj - smrt jsem bohužel viděl ve svém životě několikrát i hodně zblízka. Ta zkušenost ale byla vždy jen naprosto normální (jakkoli hraniční)součástí života. Nic víc, nic míň. Nebojím se jí. Ani cizí, ani té své.
19. 04. 2010 | 09:49

xyz napsal(a):

Veroniko,
nemůžu si pomoci, ale ten Váš článeček na mě působí, že o smrti, ztrátě blízkých, neuvěřitelném strachu ze ztráty blízkých, o zoufalství beznaděje, neschopnosti zastavit proces ztráty, že o tom nevíte naprosto nic.

Ten Váš článeček na mě působí jako příležitost trochu se povozit na všeobecném smutku, který, nezlobte se na mě, ale jak jsem ho sledovala v médiích, není až tak upřímný, jak se mnozí snaží ukázat.

Dcery prezidentského páru je mi nesmírně líto, stejně jako dětí ostatních, kteří v tom letadle zahynuli. Protože děti většinou nechápou, proč to tak mělo být.

Jinak některým projevům v médiích, i od "prostých" lidí, jsem moc nevěřila, nevěřila jsem jim ten "afektovaný smutek".

Co se stalo, stalo se, možná to bude při vší té tragičnosti dobré k tomu, aby si někteří mocní bohorovní lidé uvědomili, že jsou také jenom smrtelní lidé, že stačí jedna vteřina a vše může být zcela jinak.

Tato událost je o to tragičtější, protože je dávána do souvislostí s ještě větší tragedií - smrtí tisíců nevinných lidí v Katyni....

Prosím, nechtějte se "zviditelňovat" na tragedii druhých.... není to důstojné...
19. 04. 2010 | 10:02

habitant napsal(a):

to vodník Kebule:

u politiků se zpravidla v souvislosti se smrtí myslí na spiknutí.
Jenže pane redukcionisto škrtněte pojem-slovo náhoda.Na tomtéž základě škrtněte kravata,sirky,lokomotiva,letadlo,
štěstí,životní úroveň--atd-pokračujte.....věřím,že na konci takového způsobu uvažování jaký máte Vy zbude jediné slovo : Já

Já,já,já,já ...jáství
Já pan Vendelín, Vendelín první,Vendelín druhý---Vašek z Nemanic--to jem řekl já! Já jsem řekl! Já jsem to řekl!
19. 04. 2010 | 10:04

Holubář napsal(a):

Skutečný smutek je až příliš soukromý a já neznám nikoho, kdo o něm hovoří rád. Ani nejlepšímu kamarádovi po lahvi kořalky jsem nevyprávěl, jak mi bylo při ztrátě manželky a syna.
Jistě, každý může projevovat smutek jinak, ale tyhle hlasité veřejné výlevy - nechápu....
19. 04. 2010 | 10:16

myrta napsal(a):

Mě když před lety umřel pejsek,3 týdny jsem brečela,všude jsem ho viděla,v práci mě přepadávaly slzavé záchvaty.Při čtení blogu p.Vendlové si připadám jako vyvrhel,protože jsem poslední 2 dny nevytlačila ani slzičku a tolik jsem se snažila.
19. 04. 2010 | 10:20

tata napsal(a):

pani vendelova

vaše reakce ,nic jste nepochopila už jste politik bohužel
19. 04. 2010 | 10:30

Tencokida Hnuj napsal(a):

Kdo neumí skutečně a hluboce prožít smutek ve svém nitru, vystavuje jej na odiv ostatním.

Takový člověk se nepoučí z ničeho.

Proto je ideálním kandidátem a voličem pro květnové volby do Poslanecké sněmovny ČEZka.
19. 04. 2010 | 10:30

koudelka napsal(a):

Ááááá..VV opět zkouší postituovat na momentální "módní" vlně...A aby to nebylo tak úplně hloupé, přimíchá tam cosi jako osobního..
Čím to, že jí nevěřím ani pozdrav??
19. 04. 2010 | 10:35

koudelka napsal(a):

Oprava: ..prostituovat..
19. 04. 2010 | 10:37

ld napsal(a):

Holubář,

píšete mi z duše. Tohle je moc intimní téma, ztráta nejbližších. A jsem přesvědčen, že všechny flašky chlastu na to nestačí.
19. 04. 2010 | 10:37

hankacl napsal(a):

Paní Veroniko, jen malou poznámku. Soustrast se snad nepřeje, ale vyjadřuje?
19. 04. 2010 | 10:47

xyz napsal(a):

xyz
Teď jsem si s hrůzou všimla, jak plodná je tato autorka.
A také jednu její diskusi s diskutujícím, jehož nesouhlasné názory paní autorce nevyhovují....

Ach jo...

Není nad to, když si někteří jedinci myslí, že mají na to "být Karlem Čapkem" a ono to jaksi není ono...
19. 04. 2010 | 10:52

habitant napsal(a):

Některá slova jsou emotivní významem.Většina cítí jejich hanlivý obsah a otřese se odporem:např. Hun nebo Revoluce.
O co lépe zní Reforma nežli Revoluce. Každý,kdo si kdy přečetl kolik lidí upálila denně španělská infantka,každý kdo četl Thylla Klase Ullenspiegela -kolik hranic denně plálo jedno století v Nizozemí v období reformace a protireformace mi dá za pravdu,že součet revolucí francouzské,německé a ruské jsou proti tomu hadr.Velký reformátor je zpravidla krvežíznivý masový vrah dlouhodobý.I ve srovnání s většinou revolucí.Trvalý déšť proti přeháňce-revoluci.Revolucionáři také-protože jednak se brání někdy přesile konzervativních,jednak jsou fanaticky přesvědčeni o své pravdě,jediné pravdě. Právě víra v dlouhé prsty revolucí umožňuje páchat zločiny na jejich účet i tam kde nejsou původcem.Část lidí,kteří nerozliší náhody od úmyslů nebo náhody využívají k represím na jiných,kteří s nimi opravdu nic společného nemají, má na svědomí pravděpodobně nejvíce zločinů:třetí se směje,když se dva perou.
19. 04. 2010 | 10:57

Lila napsal(a):

Verčo,

nic si z těch reakcí nedělej...

Minimálně však mají velkou vypovídací hodnotu především o nás samých. Dost jsem přemýšlela o tom, jak bychom asi podobnou tragickou událost prožívali u nás. Domnívám se, že mezi námi a Poláky je velký rozdíl. Přesně to popsala Petruška Šustrová v pátečních Lidovkách:

"Polská společnost, historie a tradice (...) mi umožnily pochopit věci, o nichž jsem měla do té doby jinou představu. Třeba co je to vlast a vlastenectví.
V Polsku jsem viděla, jak lidé ctí své mrtvé, jak si váží živých a jak milují svou zemi - jak ji milovali i poníženou, znásilněnou a zpotvořenou pětačtyřiceti lety vlády dosazené sovětskými tanky. (...)
Pojmy čest, důstojnost, paměť - to všechno vypadalo v polském prostředí docela jinak než v českém."
19. 04. 2010 | 11:20

VP napsal(a):

Mám své smutky. Nebrečím pro Polsko. To nepomůže ničemu. Jsem jenom zaražená. Katyň je průšvih - pro všechny - i po mnoha letech. My lidé jsme opravdu schopni zvěrstev. Ubíjet nic netušící lidské bytosti, aby nám NEPŘEKÁŽELY!
Jsem také zaražená z toho, že nikdo si nebere, že se může něco stát i jemu. Většina vlády se nacpe do jednoho letadla!
A že tragédie se týká opět Katyně.
A pohřeb ovlivní vzdálená sopka.
Neporučíme ani větru, ani dešti, ale přede vším ani sami sobě! Žebříček hodnot bude pro všechny brzy přehodnocen.
19. 04. 2010 | 11:37

Targus napsal(a):

To veronikavendlova:

Příliš cintů, vážená. Už toho bylo dost, nezviditelňujte se prosím.
Pád letadla a necelá stovka mrtvých je jistě velkou tragédií, nikoli však takovou, která nemá obdoby. Jedině tak v tom, kolik cirátů se s ní nadělalo. Po nedávných osmi stovkách utopených z trajektu na Filipínách neštěkl ani pes.
Život je krutý a velice nespravedlivý, zvykejte si na to. Čím dříve to pochopíte a přijmete, tím lépe pro Vás.

To Lila:

Vy žvaníte úplně neskutečně. Polská společnost v sobě nosí ještě více lži, přetvářky a maloměšťáctví, než ta naše. Proudy ekonomických uprchlíků z východního Polska jsou nekonečné. Ti, co tam chcípají hladem, neb v Polsku neexistují žádné podpory, svou zemi proklínají.
Tzv. velké osoby polské historie si s ničím nezadají se Stalinem, leda v tom, že neměly takové možnosti jako on.
Vývoj Polska po válce šel ve zcela jiných kolejích, než v ostatních zemích, dílem proto, že do nich Sověti nechtěli moc rýpat, dílem proto, že se k veslu dostali ještě větší neschopové, než byli u nás. Zejména však proto, že se na polských elitách vyřádil Hitler, který jen za první rok na území, které měli obsadit němečtí Prusové, vytřídil a zlikvidoval více než milion příslušníků inteligence.
19. 04. 2010 | 11:39

Tencokida Hnuj napsal(a):

Lila
My (to Vy paušalizujete - ad "..o nás samých..u nás...námi..")ovšem nemůžeme za to, v jakém prostředí paní Petruška Šustrová a Vy žijete.
Soudě z jejích a Vašich slov bych doporučoval změnu. Třeba se přestěhujte do Polska.

A vůbec. Via můj příspěvek 10:30:47 - howgh.
19. 04. 2010 | 11:40

VP napsal(a):

Lila
my Češi jsme trpké víno, však kveteme po svém, v osobité kráse.
19. 04. 2010 | 11:40

Béda napsal(a):

Lila,

jako, že by se zřítilo letadlo letící do Osvětimi napěchované českým prezidentem, jeho manželkou, předsedou senátu, čelními zástupci parlamentních stran kupř p. Paroubkem, Langerem, Kalouskem,... kompletní generalitou a podobně?

Kdoví? Těžko říct, jak by to kdo nesl, jak těžce by to každého jedince zasáhlo, když se to nestalo.
19. 04. 2010 | 11:44

Targus napsal(a):

To VP:

Zkuste zapřemýšlet, proč nechali Poláci v době intervenčních válek proti SSSR chcípnout 35.000 sovětských zajatců hladem.
Když to vzpomněl Putin při příležitosti uctění památky popravených v Katyni, polská delegace složená mimo jiné i z tzv. historiků ohluchla a oněměla.
Kdy postaví Poláci památník sovětským vojákům?
Myslíte, že se Poláci omluví za činy Pilsudského prezentovaného, coby národního hrdinu?
19. 04. 2010 | 11:45

Princ Drson napsal(a):

Id:
Prave proto ze mi jiz zemrel nekdo blizky nechapu to pateticke rozesmutnovani se nad nekym, koho jsem neznal a ani mi nebyl sympaticky. A kdonavic svym postojem ke svym pilotum a vytvorenim pracovni atmosfery "do neprostane vcas a tam kde ja reknu, je posera" ma na smrti svych spolucestujicich jisty podil.
19. 04. 2010 | 11:52

Béda napsal(a):

Otázka:

Vyhlásí ČR státní smutek, když tragicky umře prezident Slovenska, Rakouska, Ruska, Kazachstánu, USA, Japonska, Gruzie, Afghánistánu, Kosova...?

Anebo toto privilegium platí selektivně pouze pro některé VIP zesnulé?
19. 04. 2010 | 11:58

jozka napsal(a):

Lilo, neverte tomu, ze co se tyce lasky ve svym "elitam" jsou Polaci jini nez my. A brat za svedectvi Petrusku sustrovou je docela usmevne...
19. 04. 2010 | 11:58

jozka napsal(a):

Bédo, ja myslim, ze by to bylo hodne tezke obdobi. Zvlast pro vyrobce alkoholickych napoju...
19. 04. 2010 | 12:00

krokus napsal(a):

Paní Vendlová,

jak už napsal nick hankacl, když jdete do politiky, měla byste vědět, že upřímná soustrast se nepřeje, že se projeví nebo vyjádří. Učte se vážit slova, ne je jen kupit.
19. 04. 2010 | 12:20

ld napsal(a):

Drson,

jen si vás dovolím upozornit, že já nepsal o Polsku, o letadle, o lidské chybě. Lepším sledováním psaného textu by šlo předejít podobným lapsům.
19. 04. 2010 | 12:30

Veronika Vendlov napsal(a):

Ano, to sobotní ráno jsem byla při pohledu na zprávy především zaražená. Nechtěla jsem to nějak veřejně komentovat. Když jsem ale projevovala včera upřímnou soustrast mamince, které zemřel syn a právě jej pochovala, připadala jsem si nekonečně bezmocná. Připomnělo mi to mé vlastní ztráty, připomněllo mi to tragédii, která mě před dvěma roky na měsíc paralyzovala.

Tohle je vlastně první můj blog, kdy je mi úplně jedno, co se píše pod ním. A jsem moc šťastná za všechny mé lidi, kteří mě obkloupují a díky kterým jsem šťastná jak blecha na.

Text je o bezmoci, o utrpení, o něštěstí a smrti, která se jaksi "nenosí".
19. 04. 2010 | 13:09

Princ Drson napsal(a):

Id
Tady je vse reakci na clanek nebo reakci na reakci. Pisete o pokore a soustrasti a o jakemsi bojovnem zvedani hlavy. Ja pisu take o soustrasti a o tom, proc bych mel mit zrovna s lidmi zucastnenymi v teto katastrofe vetsi soustrast nez s jinou katastrofou, kterych je na zemi denne vic. Nebo proc zrovna tato by mela katastrofou jaka nema obdoby....
19. 04. 2010 | 13:11

Princ Drson napsal(a):

Kdyby to bylo o "bezmoci, o utrpení, o něštěstí a smrti,.." tak budiz, ale ono je to spis o neuprimnem exhibovani nad smrti politika.
19. 04. 2010 | 13:14

Veronika Vendlov napsal(a):

Pronc Drson: čtu to po sobě po několikáté a a nikde, cituji Vás " o neuprimnem exhibovani nad smrti politika", nevidím, že by to bylo o tom.

Je to absurdní reakce, ale pan Havel si to slíznul podobně, je čas mu napsat mail!
19. 04. 2010 | 13:21

Veronika Vendlov napsal(a):

xyz: je to o argumentach a sytlu komunikace. Toť vše, paní "čapková".
19. 04. 2010 | 13:22

xyz napsal(a):

Teda Veroniko, Vy mi připadáte jak spadlá z Venuše.

Bezmoc, utrpení, neštěstí, smrt - to je každodenní realita, dnes umocněná médii, a davem těch, kteří na tom všem chtějí něco urvat.

Váš úmysl možná mohl být ušlechtilý (při tom psaní článku), ale vyzněl zcela jinak.

Těch zaražených u zpráv o tomto neštěstí bylo určitě hodně, každý si možná v té chvíli cosi pomyslel, a určitě to většinou nebylo ve zlém.

Vy na mě působíte, jako když vidíte v těch ostatních jen ty hyeny, které se pasou na vašich myšlenkách. A jste ráda za "své lidi". Jaké lidi? Vaše nejbližší nebo za ty, kteří Vám souhlasně kývají?

Když jste se vydala na tuhle půdu - půdu internetu a založila si tenhle blog, který má i diskusní fórum, co jste čekala? Že Vás všichni budou plácat po rameni, jak Vám to myslí???

Ale takhle to přece nefunguje.

Ta diskuse je užitečná hlavně tím, že Vám cosi naznačuje. Že Vám řekne "hlas lidu".

Pokud nechcete, aby se do Vás lidé "pouštěli", tak prostě nepište.

Představa o tom, jak využijete jakési situace ke komentáři a tím získáte body za svoje literárně-filosoficko-politické nadání, tak je dost naivní. To by bylo secsakra levné.

A ještě jednu malou poznámku

Pokora je o tom, že si člověk dokáže uvědomit svoje meze, co může a co už ne, kde jsou hranice jeho bytí a nebytí. Že dokáže za svoje chování nést důsledky, i kdyby byly nepříjemné a že je dokáže předvídat, tudíž jim předcházet.

Možná že v tomto případě - pád toho letadla - selhala právě POKORA.
19. 04. 2010 | 13:24

Veronika Vendlov napsal(a):

Lilo, díky. Když prolétávám některé příspěvky, mám husí kůži. Čím dál víc je mi jasné, že mi chybí hroší kůže. :-) Jsem ráda, že Kalousek ji má.
19. 04. 2010 | 13:25

xyz napsal(a):

No vidíte, tou paní "čapkovou" jste mě právě přesvědčila o tom, že mám kus pravdy.

Napište panu Havlovi, možná Vám to bude užitečné, protože to je člověk, který to má v hlavě hodně srovnané.

Hodně štěstí v dalším hledání, máte hodně velký kus cesty ještě před sebou...
19. 04. 2010 | 13:26

Veronika Vendlov napsal(a):

ld: díky, napsala jste to za mě.
"Má reakce se vztahovala k autorčině odstavci, který začínal slovem "Potomci". Pro těch pár analfabetů, kteří se sem chodí jen hádat a kteří opravdu nejsou schopní nějaké účasti či vcítění se, jsou všechna písmenka zbytečná. Proto ani nemíním reagovat na bytost otokar, a podobné.
19.04.2010 09:43:20"
19. 04. 2010 | 13:27

Veronika Vendlov napsal(a):

Tužko, díky, máte pravdu, je třeba být připraveni...ale dost dobře to nejde i když si tisíckrát říkáte, že to zvládnete, protože Vám nic jiného nezbývá...
19. 04. 2010 | 13:28

VP napsal(a):

Targus.
Patřím mezi méně informované slepičky. Ale o jistých bezprávích Poláků jinde něco málo vím.
O zajatcích nevím. To neznamená, že tomu nemohu všřit.
Jsem věřící, církve neurčité.
Vím jenom, že jsme se na Pána Boha dost vykašlali - všichni.
19. 04. 2010 | 13:31

Lubka napsal(a):

Paní Veronika,je mi z vás smutno.
Cítím z vás vypočítavost a neupřímnost.
Říkám to nerad,protože jsem vás počítal mezi to lepší,co sem přispívá.
19. 04. 2010 | 13:39

jozka napsal(a):

Veroniko, nepodcenujte se, vase hrosi kuze je odpovidajici oborovemu standardu.
19. 04. 2010 | 13:39

xyz napsal(a):

VP:
A kterého Pána Boha máte přesně na mysli? Ono je jich v dějinách lidstva víc, tak kterého máte přesně na mysli.

Můj otec ztratil Pána Boha v bitvě u Stalingradu, když si rozšlapal brýle, aby se odtud dostal, když stanul u vojenského soudu, když mu hrozil trest smrti.

Já ztratila svého Boha v sedmi letech, když mi tento otec zemřel na šestý infarkt, poté, co ho uvláčela stébácká společnost a podruhé, když jsem hleděla za deset let poté do hrobu své matky, která deset let umírala, a když jsem před všemi neupřímnými příbuznými, kteří nedokázali pomoci, musela předstírat hluboký smutek. V té chvíli jsem neměla v oku jedinou slzu.

Ten smutek nezahojil čas, nikdy ho nezahojí, ale to je osud každého člověka.

Každý si nese svoje trápení na zádech, a kdo ho ještě nenese, tak brzy ponese. A je na člověku, jak se s tím vyrovná, jak dokáže dál žít, a kvantum slz mu nepomůže. Na chvíli ulehčí, ale nepomůže.

Každý se musí poprat s tím, co ho v životě potkalo, hlavně sám v sobě. Bez výjimky.
19. 04. 2010 | 13:43

Míval napsal(a):

Veronika Vendlová: Prosím Vás, jak se Vám tam připletla Zuzana Navarová?
A těmi lepšími časy máte na mysli dobu, kdy Vy budete ve Věčných Lovištích, nebo situaci, kdy ti, kteří tam již odešli, opět obživnou?
19. 04. 2010 | 13:56

Ládik napsal(a):

Sdělená radost je dvojnásobná radost. Ale sdělený smutek není poloviční smutek. A státní smutek je úplná blbost, snad jen předzvěst státního pohřbu, na útraty daňových poplatníků.
19. 04. 2010 | 14:08

Pavlik napsal(a):

Možná, kdyby jsme na tenhle Vendlovský populistický článek vůbec neodpověděli - asi by jsme udělali nejlíp.

Proč vlastně děláme diskusi s týmhle již předem provařeným skoro-politekem, který se zastává ještě provařenějšího politika Kalouska a jemu rovných.

Na co si vlastně hraje Vendlová.......doufám, že ne na pánaboha.....
19. 04. 2010 | 14:29

xyz napsal(a):

ještě maličký dodateček
Id a Veroniko:
Schválně jsem si našla "bytost jménem Otokar" - vtipné trefné příspěvky. Ten pán má smysl pro humor.

Už samotné Vaše spojení slov "bytost jménem..." zavání čímsi nehezkým, nezlobte se...
19. 04. 2010 | 14:50

dirty_gonzales napsal(a):

tak jako tragedie to je, ale kazdy den zemre kolem 60.000 lidi, z toho polovina hladem a na souvisejici nemoci. v cem je smrt tech ostatnich mensi tragedie, ze se o tom nikde nepise a nedela se kolem toho takovy cirkus?
19. 04. 2010 | 15:13

xyz napsal(a):

Donne John:

Žádný člověk není ostrov sám pro sebe. Každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny: spláchne-li moře hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj. Smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy neptej komu zvoní hrana. Zvoní tobě.
19. 04. 2010 | 15:15

VP napsal(a):

xyz
- jenom takového, kterého mi připomínají všichni o poctivost usilující navzdory všemu. Jako byli Vaši rodiče a jste Vy. Moje víra mi neslibuje bezpečí falše ani nezranitelnost člena církve, ani samozřejmost dobrého osudu a spásy. Moje víra je víra v dobro člověka, a domnívám se, že v totéž věří i sám Bůh.
Jinak, v mojí rodině byl koncentrák, zahraniční odboj, pronásledování STB a rozprášení celé rodiny. Zuby nehty se snažím víry držet. Děkuji za Váš příspěvek.
19. 04. 2010 | 15:20

Tencokida Hnuj napsal(a):

veronikavendlova
Ticho lepší hluku. O té či oné smutné události. A že jich ale je.

Vytrhnout jednu znamená nevážit si obětí té druhé.

Stačilo :
Tragicky zahynuli známí lidé. Simultánně zahynuly tisíce jiných lidí.
Bezejmenných. Všem vyjadřuji upřímnou soustrast. A dělejme všichni něco pro to aby takových lidí bylo co nejméně.

Toto by byl můj blog.

Ale proti gustu žádný dišputát.
19. 04. 2010 | 15:21

otokar napsal(a):

Veroniko,
myslím, že nejste tak vypočítavá,jak Vás tu někteří hodnotí.Jste jenom pořádně ujetá, jako správná holka z Odolky,co se cpe do Prahy.Už se těším na Vaše působení v parlamentu, to bude sranda.
Co se týče husí kůže,docela Vám pasuje.
Vaše přátelská bytost.
19. 04. 2010 | 15:27

xyz napsal(a):

VP:
Vy nepotřebujete Boha, máte ho v sobě...

Nemyslela jsem to proti nějaké víře či náboženství. Každý potřebuje něco, co mu v životě pomáhá.

Pro někoho je to humor, pro někoho jeho děti, pro někoho Bůh, pro někoho víra v dobro lidí, pro dalšího buddhistická filosofie...

Nikdo není tak silný, aby dokázal odolat všem nástrahám života.

A kdo si to myslí, tak silný není...

Hezký den nejen Vám.

Osobně si myslím, že to Veronika nejspíš myslela dobře, ale možná se bere trochu vážněji než jí sluší.

Jednou jsem viděla film, snad byl italský, už nevím, tam na pohřbu tancovali nad hrobem, smáli se a poskakovali kolem hrobu. Pro nás nepochopitelná záležitost, ale možná jim to právě pomohlo v překonání smutku.

Nebo takový film Big Lebowski - ta scéna, kdy tam dva kamarádi rozprašují z plechovky od fastfoodu svého kamaráda ze skály a jak si ten prach fouknou do obličeje - to je tak šílená a přitom tak tragická situace. Ten film miluji, je v něm všechna tragičnost dnešního světa. Je v něm vše...
19. 04. 2010 | 15:33

kočka šklíba napsal(a):

VV, Váš blog opravdu působí jen jako snaha o zviditelnění se na jedné z mnoha tragédií, které se bohužel odehrávají každý den. A jsou mnohem horší, jen nejsou natolik sledovány médii.

Uvěřila bych Vám, pokud byste něco podobného napsala po, pro mne mnohem tragičtější události z ledna, a to po zemětřesení na Haiti. Ano, tato událost by si spíše vysloužila Vaše" nemá obdoby". Ale prošla jsem Vaše blogy a nikde nic. Každého života je škoda, ale těch zmařených bylo na Haiti mnohem více a hlavně situace pozůstalých je a byla nesrovnatelně horší.
Takže to opravdu vypadá, jako že si tu pouze děláte předvolební reklamu a využíváte k tomu jednu tragédii, mediálně patřičně rozmáznutou.
19. 04. 2010 | 15:43

dirty_gonzales napsal(a):

kocka skliba> bingo!
19. 04. 2010 | 15:47

ld napsal(a):

Drson,

o soustrasti jste nenapsal vůbec nic. Pouze o patosech, a pak už kličkujete a uhýbáte; hrajete jen betla.
19. 04. 2010 | 16:09

vasja napsal(a):

Koukám, že jste si to pěkně podě.......
Dejte sem svůj mejl. Možnám, že někdo bude potřebovat plačku.
19. 04. 2010 | 16:36

ld napsal(a):

Drson,

dosti pikantně zní výtky o morálce od člověka, který svou pracovní dobu užívá k tomu, aby byl účasten internetových diskusí. Samozřejmě k tomu užívající zaměstnavatelovy IT.

Přečíst si váš příspěvek o víkendu či večer nelze, takže chcete li druhé cejchovat, nejprve si prohlídněte vlastní kůži.
19. 04. 2010 | 17:04

Mc Cali napsal(a):

Pád letadla, pád letadla, pád letadla.
Tragédie která nemá obdoby, tragédie která nemá obdoby, tragédie která nemá obdoby.
Pohřeb, pohřeb, pohřeb.

Když jsem to poprvé slyšel ve zprávách, upřímně jsem je všechny litoval.
Když však slyším tyhle zprávy po sté, tak musím napsat, že se tomu už spíše........no né přímo směju, ale rozhodně nepociťuju to co bych zřejmě měl.
Smutek.
Politici a novináři z toho všeho udělali velice trapnou šaškárnu.
Takže díky jim.
19. 04. 2010 | 17:20

Suchec napsal(a):

Koukám, že jsem to měl začít číst od konce, taky s dirty__gonzalesem napíšu jen jedno : BINGO!!!
19. 04. 2010 | 17:27

Suchec napsal(a):

To bylo pro Kočku_Šklíbu, samozřejmě.
19. 04. 2010 | 17:29

dalimir napsal(a):

Dobrý den paní Vendlová ! Tak co nerozmyslela jste si to a nepodáte si raději přihlášku do VV ? Radil jsem vám to hned ze začátku ! S Radkem by jste si určitě rozuměla a on získává na svou stranu čím dál více lidí ! Je to holt simpaták ! Akorát mě štve že podrazil mou oblíbenou herečku Zlatu A. Co myslíte dá se mu do budoucna věřit ? Asi se zachová jak ostatní slibotechny kandidující do sněmovny! Jiné to nebude ! DALIMÍR @
19. 04. 2010 | 17:40

scallop napsal(a):

Tencokida Hnuj:

Vy jste na pani Vendlovou nejak nabrouseny ...

"Kdo neumí skutečně a hluboce prožít smutek ve svém nitru, vystavuje jej na odiv ostatním." To si vubec nemyslim. (Nesudte jine podle sebe.) A rozdil mezi "neskryvat" a "ukazovat na odiv" urcujete Vy ?

"Ticho lepší hluku. O té či oné smutné události. A že jich ale je.
Vytrhnout jednu znamená nevážit si obětí té druhé." Proc ? Emocionalni reakce na nestesti v Polsku je u nas silnejsi nez reakce na 'statistiku' mrtvych jinde. To je prirozene. (Rozumova reakce by ale mela videt vse.)

Na politiky jsem predpojaty, az se sami staci znemoznit. Do to doby jim davam sanci. Tedy i autorce. V blogu je samozrejme krome uprimnosti i politicky kalkul. Ale v rozumne mire.
19. 04. 2010 | 17:43

Tencokida Hnuj napsal(a):

scallop
No jak myslíte. Co hlava , to názor. Čím větší hlava, tím ....

Mějte se. Jdu na úhoře.

To je takový hadovitý, slizký tvor. Znáte ?
19. 04. 2010 | 17:51

neo napsal(a):

Kočka šklíba, Suchec:

Haiti nebyla novinářsky sledovaná? jak dlouho byly černoušci na titulních stránkách?

dokonce i píseň pro Haiti byla složena. Toliko koncertů, vybraných peněz, humanitární pomoc.....

nevim kde máte oči ( šklíba stále v říši divů), ale pozornost byla u Haiti mnohem vyšší a to i zaslouženě.
19. 04. 2010 | 17:56

jozka napsal(a):

neo, musim rict, ze jsem se lekl, ze uz jste prestal prispivat. Na vase jednoduche, a brilantni prispevky svedcici o tom, ze jste vubec nepochopil o cem je rec se vzdycky tesim :-)
19. 04. 2010 | 18:11

borous napsal(a):

to Mc Cali:

Při příjezdu kdysi již zesnulého polského papeže bylo přítomno daleko více Poláků než na pohřbu Kaczsynského (přes milion proti 150 tisíc).To je síla katolicismu v Polsku,Poláci věří v Boha více než v politiku. Navíc papež byl celkem pokrokový a ušlechtilý a jeho funkce byla kosmopolitní,prezidentská funkce Kaczsynského je národní-státní.Ale ne každému prezidentu se stává taková pompa při pohřbu,která zvenčí vypadá asi jako: Kazcsynski je Polsko.Asi jako: T.G.Masaryk zasloužil se o stát.Hybná síla polských dramat po desítky let Walesa už je spíše Punkvou,navíc se chlubí tím,že nepřečetl nikdy žádnou knihu.Ovšem pohřeb jednou,kdoví ?
Na filmech vidíme kdysi i u nástupu Gomulky podobná masová vystoupení.Národní svéráz.Jsou větší národ.Kacsynski nechtěl hrát ve světě roli druhořadou,obletěl řadu menších a středních států,včetně Koreji.
S polskými důstojníky-důstojníky NATO zakončil životní pouť v Rusku.Myslím,že kdyby Poláci tu Katyň po tolika letech tolik neprožívali,že by se to vše nemuselo stát.Chtěli tam být za každou cenu včas,to je stálo životy.Dle mne to na jinak dosti zářivou dráhu polského prezidenta jím jistě nechtě vrhlo jakýsi ponurý stín.Je mi líto nejvíce té pilotní posádky všech čtyř v pilotní kabině a tří letušek.Zmařené životy mladých lidí. Po nich sirotci.
19. 04. 2010 | 18:31

Princ Drsoň napsal(a):

Id
Podle sebe soudím tebe...
19. 04. 2010 | 18:47

Holubář napsal(a):

borous:
Dovolím si jen podotknout, že Jan Pavel II. měl vynikající PR.
19. 04. 2010 | 19:11

Veronika Vendlov napsal(a):

Předně je to o soustrasti všem, kdo přišli o potomky. Srdce se mi svíralo, když jsem vyjadřovala soustrast. Na pád letadla a všechnu tu denodenní smrt na zemi, jsem pomyslela vlastě až po té. Byla to bezesná noc, trvala jen 2, 5 hodiny. A při poslechu posledních písniček Zuzany Navarové jsem si uvědomila, že v nich byla po celou tu dobu,když bojovala s rakovinou, tak obrovská životní síla, až mě to zaskočilo.

...21 gramů, je to opravdu váha duše...mezi mrtvým a živým tělem? Jsou filmy, které natočeny být musely....
19. 04. 2010 | 19:47

Veronika Vendlov napsal(a):

kočko šklíbo, psala jsem ten text pro ty, kdo se se ztrátou nekoho blízkého vyrovnávají, stejně jako maminka. Tragédie nemá obdoby ne pro počet lidí na palubě, ačkoliv je to vysoké číslo ale pro to, že se odehrála při cestě za poctěním zavražděbých Poláků a také proto, že v něm byla velká poslká delegace. V tom skutečně obdoby nemá.
Zemětřesení na Haity me tehdy zasáhlo hodně, určitě víc, než pád letadla, ale ne víc, než ztráta někoho opravdu blízkého. Myrzí me, že blog vyznel prvoplánově, to rozhodně neměl. Snažila jsem se zjistit, proč je mi vytýkáno, že se na tragédii přiživuji. To mi přijde naprosto absurdní. Zjistila jsem, že ti, kdo mě znají, mé rozpoložení pochopili a věděli, že jde o smutek jako takový a ne o pád letadla.

Pro mne jsou texty pod blogy obrovským poučením, musím říci, že člověk se vážně učí neustále.

Dnešek byl vůbec plný poučení. Jasně, jasně, tak jen díky za to...
19. 04. 2010 | 20:00

vlk napsal(a):

Konečně zase jeden blog paní Vendlové jako za starých časů.
Blog obyřjný o lidech a pro lidi.
Děkuji.
19. 04. 2010 | 20:05

Charlie napsal(a):

veronikavendlova

většinou s Vaším naivním a někdy povrchním vnímáním zdejší politiky nesouhlasím.
Ale tímhle blogem jste nastolila otázku jestli by v politice národu nebyli užitečnější lidé citliví a soucitní jako Vy, než banda politických vypočítavců.

Béda, Drsoň, Tencokydá a Kydá a spol. dalších primitivů

Nikde jsem si nevšiml, že by Poláci od vás očekávali nejakou spoluúčast.
Mám pro vás radu:
pokud nemáte nic co chytrého co říci, raději držte nevymáchanou hubu.
19. 04. 2010 | 21:44

Pocestny napsal(a):

Zdravíčko,
jak vidím, pozdní pubescenti je tu vyřádili, pár mravokárných a do tuctu posměváčků...

No a tak to bude dál, jen ty party se budou rozšiřovat.
19. 04. 2010 | 23:24

kočka šklíba napsal(a):

VV ano a právě proto, že pády letadel jsou poměrně(relativně) časté, vždy dochází k tragiským úmrtím nezdá se mně, že bychom měli jednu takovou událost nepřiměřeně rozebírat. Z hlediska ztráty je to srovnatelné s jakoukoliv jinou tragédií, ztráta je to pro pozůstalé vždy nenahraditelná.
Ale spojovat zrovna tuto událost se ztrátou syna Vaší kamarádky mně připadá dost zvláštní vzhledem k tomu, že smrt syna Vaší kamarádky je pro Vás, nebo by měla být, v úplně jiné rovině, než událost ve Smolensku.

A také proto jsem použila přirovnání s Haiti, protože tam ti lidé pro nás také byli a jsou cizí, to je pravda, jenže jejich situace byla a je dosud opravdu hodna toho, aby na ně člověk nezapomněl a hodnotil jí slovy třeba:"nemá obdoby".
Shrnu to, nevěřím Vám.
20. 04. 2010 | 00:05

Veronika Vendlov napsal(a):

Kočka šklíba: ok, více k tomu nemám co dodat.
20. 04. 2010 | 08:10

Veronika Vendlov napsal(a):

Pocestný, zdravím! Čím to bude horší, tím méně budu psát. A nebobo se obrním a psát budu víc, jen to bud dělat jako většina blogerů a blogerek, diskusí si nebudu všímat, aby na mne nepadala beznaděj.

Je asi dobré, nebýt přehnaný optimista. Nevím, zda se data z referenda v OV k letišti, dají aplikovat na celou ČR. Úlplně samozřejmě ne, alyvyplývá z nich, že více než 70% lidí je jedno, co se děje za humny.

Blogy jsou někdy očistec. Asi je to potřeba.
20. 04. 2010 | 08:15

Veronika Vendlov napsal(a):

Charlie: díky. Ti citliví moc trpí, dlouho ten boj vetrnnými mlýny nemohou vydržet, leda se naučí různé techniky, které jim to pomůžou zvládnout. Vždycky je důležité rodinné zázemí, to se nesmí zhroutit,a le často se to deje. Obecně vzato si ale myslím, že by měli být lidé v týmech namíchaní. Takže nejen muži, ale i ženy, nejen zralí, ale i mladí a neklidní, nejen hroši, ale i plaché a tiché srnky...
20. 04. 2010 | 08:22

Veronika Vendlov napsal(a):

vlku díky, už jsem se bála, že mi přiřknete vypočítavost a snahu se zviditelnit na cizím neštěstí...to by mě moc mrzelo.
20. 04. 2010 | 08:23

vlk napsal(a):

Veronika Vendlová

špatně mne znáte. Mám ás vmnoha ohledech za naivní. To jsem už napsal,nikoli za vypočítavou mrchu. Jste určitě dobrý člověk a dobrá máma.
Z mého hlediska máte jen špatné kamarády. a mám problémy s tím, když píšete o tom, jak ti kamarádi jsou partička Rychlých šípů. Nic víc. Toť asi rozpor mezi námi.
20. 04. 2010 | 12:36

dirty_sanchez napsal(a):

podivna precitlivelost. zenovou hul na vas!

smrt je prirozena soucast zivota, jen nase katolickou minulosti zparchantela kultura z ni dela buhvico.
20. 04. 2010 | 12:43

Veronika Vendlov napsal(a):

vlku, jasně že Vás špatně znám, stejně jako Vy me, rozdíl je snad jen v tom, že Vy znáte můj obličej, kde bydlím a co dělám. V tom je možná jediný rozdíl.

Kamarády? Kolik má každý z nás opravdových přátel? A kolik jich tak asi já mám ve Starostech a v Topce? Toť otázka.

V práci i v politice jde o kolegy a kolegyně, se kterými spolupracuji. To není o kamarádství.
20. 04. 2010 | 12:54

xyz napsal(a):

Veroniko,
sice jste to směřovala k Pocestnému, ale dovolte mi malou poznámku.

Je to příznak doby - technika nám všem dnes umožňuje to, co dříve bylo výsadou několika nadaných jedinců.

Třeba takový Karel Čapek, kterého jsem zmiňovala. Ten si také užil svoje. Ale přesto mu stálo ohrožení života (a vlastně i jeho konec života) za to, aby nám sdělil to, co sdělil. A jeho myšlenky jsou platné stále. Byl to mistr slova, myšlení a lidskosti.

Neměla jsem samozřejmě v úmyslu Vás nějak odrazovat od toho, když máte potřebu sdělit touto formou světu to, co Vám leží na srdci, co Vás trápí i co Vás těší. Ale tyhle blogy jsou sice jistým způsobem přínosné, ale také samozřejmě přinášejí novodobá negativa, jejichž dosah asi stále ještě neumíme domyslet (není to jen o blozích, ale i o jiných novodobých formách komunikace, které nám přináší nová a nová technika).

Málokdo umí s touto formou zacházet tak, aby na to nedoplatil on, či aby se mu nepodařilo někomu třeba nechtě ublížit apod.

Jestli si mohu dovolit radu - zkuste se sama pro sebe zamyslet nad tím, co Vás nutí psát Vaše články - co Vám to přináší a co vlastně chcete sdělit. Pokud by Vám to mělo přinášet frustrace a hořkost z reakcí, tak to asi nebude ta správná cesta... Třeba jednou najdete ten správný způsob vyjádření toho, co chcete sdělit, třeba Vás jednou budou ostatní opravdu přirovnávat k některým velkým myslitelům. Ale nečekejte snadnou cestu - je to, myslím, cesta hodně trnitá, bolí u toho často hlava a duše...

Jinak se mějte hezky a přeji Vám hodně pravých a upřímných kamarádů, kteří Vám dokáží pomoci překonávat i těžké chvíle, které život přináší.
20. 04. 2010 | 13:43

vlk napsal(a):

Veronika Vendlová

nebudu vás přesvědčovat o tom, jestli vás znám nebo ne. o je podružné. Přesto, že si mylsím, že vás jsem schope odhadnout docela přesně.
Pši kvůli něčemu jinému. Slovo kamarád byla transpozice. Nikoli definitiva.
Nemylsím, že by Kalousek byl vá š kámoš. Už proto ne že JEHo kamarádi mají trošku jiný rozměr.
Chtěl jsem tím říci něo jiného, než kdo je tím, komu byste svěřila bez oav svoje děti nebo vkladní knížky a s kým byste ráda trávila volný čas..
20. 04. 2010 | 14:46

Veronika Vendlov napsal(a):

vlku: ok, já Vás pochopila.
v.
20. 04. 2010 | 14:54

Veronika Vendlov napsal(a):

xyz: to, co jste napsala k panu Čapkovi, s tím skutečně souhlasím. Já jej nezmínila první. Také jsem jej citovala zde: http://blog.aktualne.centru...

Na diskusi v Akademii věd, kde bylo diskutováno, zda vůbec umíme diskutovat, jsem byla myslím víc optimistická, než nyní, s odstupen času. Řekla bych, když to porovnám s blogovacím časem před angažmá ve Starostech a více ještě po zveřejněné spolupráci s TOP09, je to jiné.

Na to si pomalu zvykám a nemá smysl přesvědčovat okolí, že stejně jako 95% obyvatelstva nežiju ve zlaté kleci a zítra, nebo už za pět minut, mohu být mezi těmi, kdo se ocitají v sociálně potřebné skupině, byť mě to zatím nepotkalo.

Psala jste o dřině, mj. Ano, tak o té je to především. A také o dlouhé cestě, ale o tom jsem už také psala a ne jednou.

tenhle blog byl, ačkoliv to tak nevypadá, tím neosobněkším, který sjem kdy zveřejnila.

Chtěla jsem jej odstrabit a nechat pouze diskusi s vysvětlěním. Nakonec jsem to neudělala, protože by to nebylo z různých důvodů vhodné.

Bez hodných a upřímných kamarádů,a le především roiny, bych blogy psát nemohla. A nejen to.

Díky za rady.
v.v.
20. 04. 2010 | 15:38

degree napsal(a):

Já si myslím,že došlo ke dvěma nonsense po r.1990: takové sebebičování na odiv sebe sama tibetských mnichů:návrat Poláků k problému Katyň a Čechů k padesátým létům.Nemá smysl obviňovat generaci potomků za generaci otců.Ani jednotlivce ani paušálně.Pozdější vinu nenesou na předešlém.Krom toho ona pozdější generace nebude v principu schopna nikdy najít rozumový jasný klíč,k tomu co se jí jeví jako zvrácenost generace předešlé.Ani tímto nezabrání zvrácenostem své generace,už i proto,že bude jiné podoby.Tady někdo nadhodil v diskusích,že se mu pád polského letadla jeví spíš ne náhodou.Ve smyslu,že Kaczsynski se hlásí k polské "přirozenosti"-tradicím jako být katolíkem,přemýšlet o Katyně-jistě jakési řízení osudu i v tomto neštěstí tím pádem existuje.A dnešní doba nezneužívá vůbec přirozenosti lidské,neprojevuje netoleranci jako osud ke Kaczynskému? Našli by jste miliony případů méně drastických i řadu ještě více drastických,že osud Kazcynského v sobě nese pečeť doby společnou i mnoha jiným osudům.Až tuto dobu skončí dějiny a přijdou další a další generace,možná,že jimi budou roky 1990-..hodnoceny daleko horšími pojmy než my dnes hodnotíme Katyň a česká padesátá léta.Na této době už dnes kritický člověk pozná jednu nesympatickou vlastnost:jak stále si dává sebepochvaly,jak mlaská furt blahem nad ničím.Stav demokracie by měl být úplnou samozřejmostí a teprve to co z ní vyroste lepšího,bychom měli oceňovat v hodnoceních pozitivními slovy.Ne tak jak tomu bylo dosud naopak:kdy ještě nic tak výrazně pozitivního samo od sebe nevzniklo,i demokracie se teprve tvořila a už mnozí dělali pomalu tečku za vývojem,dějinami,že už lépe ani nelze,nebo nemá smysl.Takové "sebeuspokojené" lidi by měla společnost ve svém zájmu ignorovat.Rozhodně jejich bylo slyšet více než lidi,kteří si kladli i otázky po smyslu,hledali možnosti vývoje.
21. 04. 2010 | 05:00

tata napsal(a):

paní VENDELOVA

pominelemi ty opravdu sproste a hloupe reakce přehlidla ste vyznam těch zděleni,protože jinak jste to napsala krasně bohužel vyznam mělo to spojení tragedije a nema obdoby kdyby jste to napsala každe zvlašt mělo by to uplně jiny vyznam,takle mě i mrzi vaše reakce jak ruzně vysvětlujete citlivost,myslim že normalnimu člověku to nemuže byt lhostejne ale to spojení aniž si to uvědomujete jak je vidno z reakcí vašich,v hodně lidech zbuzuje ty reakce co zde maj zkuste se podivat stohoto pohledu,

docela mi překvapil pan vlk,bud to tak neviděl což mi hodně překvapuje na to jak ho znam nebo k vam ma určite simpatie nevim to musim ještě zeptat jeho samotneho.
21. 04. 2010 | 09:28

veronika vendlova napsal(a):

Tato, nepřehlédla, to ne, jen na všechny reagovat nestíhám. Pokusila jsem se to dovysvětlit, protože podstata sdělení nebyla o spadlém letadle u Smolenska, ale v něčem úplně jiném. Kdo mohl a možná i chtěl, to pochopil. Já rozumím tomu, že číst "mezi řádky" není snadné a každý člověk je jiný. A dopodrobna všechno popisovat a vysvětlovat, není nutné, ale podsouvat mi některé absurdity výše napsané, nemá cenu komentovat.

My se s Vlkem potkáváme na blozích už poměrně dlouho (od září 2008) a vím, proč zrovna na tento reagoval tak, jak reagoval. Vím i, co mi chce mezi řádky sdělit. A protože je mi neustále podsouvána jistá míra naivity, nezklušenosti a hlouposti, což mi nevadí, tak se toho budu držet a možná pro některé lidi si budu dál naivně myslet své. Třeba že nejdůležitější je zázemí, které mám, lidi, na které se mohu spolehnout a práce, která má smysl. Zítra navíc může být všechno úplně jinak. Takže uvidíme... každopádně hopdně důležité je stát nohama na zemi a to se mi zatím daří.
21. 04. 2010 | 11:59

tata napsal(a):

paní Vendelova

nepochopila jstemi opět mě vubec nejde oto jestli jste namě reagovala,ja celkem umim čist mezi řadky ,no takže sem asi nechtěl to ponecham stranou,ja se totiž s vami nechci dohadovat,to měla byt dobře miněna rada,chapu že jste mnohem chytřejši ale bohužel vam chybí ten pohled z druhe strany,tak jak sem to ja pochopil to pochopila minimalně polovina lidí a to snad něco znamena,nic se vam nesnažim podsouvat jestli tu naivitu tak to ve spojení jinem a ne tady,hloupa určitě ne protože jste chytřejší než ja ,ja mam vice životnich zkušeností než vy to stoprocentně taky jsem o nakej patek dyl a procestoval sem nakej dil země,jestli pana vlka znate vic ,možna jo ale tady se přiznam že nejsem přesvedčen vaší jistotou ale přece jen je to odhad a ten mužete myt lepši,rozhodně umně jste naprosto vedle s odhadem proč sem to napsal ač mam politicke nazory uplně jine než vy pol. odpurcu si važim a nemyslim si onich že jsou hlupaci nenajdete jediny přispěvek kde uražim kohokoliv i ty co hrubě uražej mě.

Ted proč sem to napsal protože dofam že začinajici politici začnou dělat tu politiku uplně jinak,a to ne že budou myt stejnej nazor ale dusledně čestně ,ne konfrontačně,s nadhledem,že ale se dokažou podivat i pohledem te protistrany,nabizeny pohled jste vzala uplně jinak kdyby to byl jen muj dobře,jenže v ruznych podobach byl podan minimalně polovinou lidi to přece něco už znamena vy to odbydete reakcí

.....Kdo mohl a možná i chtěl, to pochopil. Já rozumím tomu, že číst "mezi řádky" není snadné a každý člověk je jiný.....

aspon ja sem si myslel že prostě v reakci napišete ano ty slova se daj takto chapat,a to spojení nebylo štasne,neumim to tak podat ale jestli se v politice nezamyslite když polovina lidí,to napsane vidi jinak a reagujete to co jste napsala nesměřujete nikam jinam než současny matadoři,nebylo v tom žadna snaha,nasměruji sem pana vlka a sem zvědav na jeho reakci,opravdu vam podsouvat hloupost nechci pak bych byl akorat hlupak ja,byl to muj posledni pokus malinko rosvitit žarovku varovaní ktery ja sem v mladí přehlid a malem se zemně stal fanatik naštěstí sem navštivil zemi neomezenych možností kde zitra minimalně znamena před 30 lety,ono se řika včera,ale řek bych že je to i vic jak 30,to mi zpamatovalo a fanatismus mě hodně rychle přešel,byl sem tam pracovně takže sem byl všude kde turisti nemohli. takže myslete si co chcete odemě to měla byt dobře miněna rada no nic stejně vam přeju at nezažijete vystřizlivění jako ja.
s přanim at vam to vyde poctivě jak zmyšlite,i když dodam že s panem KALOUSKEM TOMU NEVĚŘIM,ten dodatek ale nema co společneho s timto blogem ale nastavajicí pol. karieru,ale to je opravdu zase muj pohled ktery je samozřejmě hodně jednostrany k tomuto panovi,ktereho ja považuji za to nejhorší u nas
21. 04. 2010 | 18:07

tata napsal(a):

paní veronika vendlova

omlouvam se koukam že pišu špatně Vaše meno
21. 04. 2010 | 19:36

Veronika Vendlov napsal(a):

tato, překvapilo mě, jak jste si to, pokud se nemýlím, vzal osobně. Reagovala jsem ale obecněji, ne jen na to, o jste psal Vy. Mám taky dojem, že jsem (zřejmě ne zcela jasně) uvedla, že jsem to mohla napsat trochu jinak či jasněji, ale texty zpětně měnit nesmím. A pokud ano, pak jedině s patřičným odůvodněním.

Základ je to, že na rozdíl od všech mých jiných textů, tenhle byl velmi osobní. Poučení pro mě je: nepiš osobní blogy, když to nejsi pak schopná ustát.

Já nějaké odpovědi "odbývám"? Ano, pod tlakem času ano, ale nemyslím si, že bych tomu nevěnovala maximum času, který můžu. Snažím se reagovat jak to jen jde, ale musím být poměrně stručná, vždyť blog je něco, co je mimo moji každodenní práci. Těžko se to stíhá, ale to je vlastně jen můj problém, blogovat nemusím, to je pravda.

Jinak máte na mysli polovinu rekcí pod blogem? A co Ti ostatní, také to tak pochopili, jako ta polovina pod blogem? Těžko říci, co si myslí "mlčící" většina.
Ale určitě se již poněkolikáte potvrzuje, jak človek musí vážit slova a i když si to po sobě přečte 20x, nemusí Zaznamenat to, co se mu moc nepovadlo.

Ráda bych věděla, co mi má vyjít.. já vím, že jste to psal upřímně, ale já se necítím být političkou, opravdu ne. Jsem v centru dění, kandiduji za TOP09 s podporou Starostů na 16. místě ve STC kraji, tudíž na nevolitelném. To ano, pro mě je určitě všechno to, co dělám pracovně hodně důležité, ale pak je tu ještě ten zbytek života. Ten je pro mě prostě důležitější.

Polemiku o Kalouskovi, bych asi nechala na někdy příště....
21. 04. 2010 | 19:47

Veronika Vendlov napsal(a):

tata: v pohodě, to je poměrně časté....
21. 04. 2010 | 19:47

tata napsal(a):

paní veronikavendlova

JA MYSLIM ŽE POLEMIKA na tohoto pana nema cenu a to proto že ja nejsem schopen v jeho připadě vidět jinak jak s vym pohledem,tady opravdu nedokažu podivat jinak,a navic sem stim chtěl dokreslit sve vnimaní,vubec to nesouvisí s timto.

VYJIT VAŠE plany spojení starostu a top9,protože ja vas vnimam jako začinajicí političku,navic nezatiženou těma lumparnama,a je mi jedno že mame rozdilnej pohled mě de v politice o čestnost,i když zatim muj nazor je že politik bud skonči nebo se přizpusobi ale, ja sem jen dělnik neznaly tohoto zakulisi vidim jen vysledek a muj uplně katasroficky odhad,GROS PRO MĚ NADĚJNY POLITIK ,no ted ani nemužu napsat co si myslim,Langr neznaly vubec nic o něm co sem se dozvěděl potom jeho prvotní vystoupení sem ho bral jako naději ted to samé co první připad.

PŘECE I KDYŽ ŽIVOT je pro VAS duležitější tak určitě tato prace,je pro vas duležita ,a určitě když vysledek se nepovede podle vašich představ mate přece nake idealy jak by to mělo dopadnout tak budete zklamana a ja vam přal at to vyde podle vas a ne podle mě nebot tady sebekriticky uznavam ,kde je tento pan předpokladam tmavo,ja neumim moc formulovat tak je to kostrbate,nevim třeba sem vas odhad špatně ale ja byl strašně zanicenej ,a dost naivní,vtu věc levicove myšlení,i když mate opačne trochu to srovnavam,je jedno čemu věřime,ale dnes vim že je duležite pozorovat tu žarovku,dejte vic na lidi co vam spilaj a hledejte tam kousek te pravdy než co vam pochlebujou,ne že byste měla dělat co vam raděj ale berte ty signali a přemyšlejte o nich neodvrhujte je,jak jste jednou napsala nevim přesně ted kdo to byl ale že ho chapete že nereaguje,klidně nereagujte ale přemyšlejte o nich,pravě tito lide co odmitaji reagovat stratili to cene, co vy mate ,nestrate to.

NEVIM JESTLI SEM TO NAPSAL,abysteto pochopila,ja moc neumim formulovat myšlenku tak dost často to vizní uplně jinak,

ne ja to nikdy moc osobně neberu,i když tam sebe motam jako na zviraznění,sem rad i když sme si dloho neporozuměli že ted ,to začinate chapat jak to myslim vubec nemusite souhlasit,a určitě doskrat nebudem,neni duležite se shodovat je duležite se stoho uhlu podivat.
TA POLOVINA byla řečena obrazně,asi mělo byt napsano dost,nemam dojem že to odbyvate spiš naopak reagujete asi ze všech nejvic nebo možna stejně jak pan HOŘEJŠI JA TO NEPOČITAM,ale tady vam rozumny člověk nemuže nic vytknout naopak ja bych dal 1s hvězdičkou, JA SEM NAIVNI IDEALISTA JA NAOPAK MYSLIM ŽE UPŘIMNY POLITIK BY MĚL PSAT OSOBNÍ VĚCI,ale jinak děkuji za vaš vzacny čas věnovany mě přeji krasny zbytek dne a hodně rodine pohody
21. 04. 2010 | 21:16

Veronika Vendlov napsal(a):

Tato, díky za další dlouhý vstup. ok. Dejme tomu, že jsem začínající politička. Mám několik možností, jak se jí za dlouhou, či krátkou dobu, skutečně stát. Ženy oběcně, se těžko probojovávají na volitelná místa. Leda by si voličstvo vzalo k sdrci blog pana Janoucha o "kroužkování" - tedy udělování preferenčních hlasů. Ale z 16 místa? To bych to muslela pojmout jako prezident OBAMA... :-). Navíc předstvte si třeba mě a pana Johna. To se nedá srovnat, vůbec. On má obrovský více než dvacetiletý náskok, umí to s publikem stejně dobře, jako pan Železný...

Takže jinak: nejsem člověk, který by byl nějak snadno tvárný. Mám bohužel svůj názor. S panem Kalouskem mám jednu osobní příhodu, která mě měla buď odradit a nebo díky tomu, že jsem se nevzdala, umožnit mi jít dál. Nebyla to příjemná příhoda a ukázalo se, že oproti mým přesvědčením, že se Kalousek neumí omluvit nikomu a nikdy, omluvil se. Pro mě je to vyřízeno, omluv si cením a nejsem z těch, kdo se v minulosti nějak dlouho pitvají. Víc to neřeším.

Myslím si, že člověk by měl fungovat jako profesionál ve své pofesi a pokud ho zajímá politika, zapojit se do ní. Podle mě není možné si říct tak, a teď budu dělat politiku...to není povolání jako ty ostatní, zpravidla je třeba dostat důvěru ve stranické struktuře a pak od veřejnosti. Známé, ale nezávislé osoby, kandidují-li třeba do Senátu, to mají o mnoho těžší, pokud za nimi nestojí nějaká z kamnenných politických stran. Lidé bohužel volí zejména stranicky a to i v komunálních volbách.

Proto já svoji politickou "karieru" neberu zase tak moc smrtelně vážně, proto uvádím, že zítra může být všechno jinak. Jsou totiž momenty, při kterých se mohu rozhodovat, zda zůstanu a nebo vrhnu svoji energii jinam. Zatím jsem od června 2009 ani jednou nezapochybovala a to mi stačí. Moje role je trochu složitější tím, že pro Starosty pracuji, tedy nemám nějakou jinou profesi, což je dle mého soudu trochu nevýhoda. Úspěch přeji celému uskupení, to je jasné. Rozhodnou voliči.

Komentáře čtu pozorně, někdy s osdtupem času objevuji dřívě neobjevené. Uvítala bych, kdyby se občas Ti největší hulváti, pokusili vžít do role blogerů a blogerek. Nebo do rolí kohokoliv jiného. Všechno má své výhody i nevýhody. Já se taky snažím zjistit, proč je v některých lidech taková frustrace a vnitřní zakomplexovanost. Mlžu se jen domlýšet.

Vám díky za komenáře.

Mějte se dobře.
22. 04. 2010 | 08:50

Offignwerge napsal(a):

選択肢 革命 加えて、 スーペリア 建築。 これらの多く <a href=http://www.salesuggbootsjapan.com>ブーツ激安</a>,
プッシュ よく 一般 約 ストッキング販売 の種類の品種 ファイル また、 データ 加えて、 製品。 彼らはあるかもしれない 以外、もっとたくさん スタイリッシュ 採用応用利用などと比べて http://www.cheapuggsbootsjp.com
と比較すると を取得するためにを取得する 保守 結果 わん 作曲 ハードドライブ を書面で置く。 ほとんどの部分については、、みんなで に採用以下を過ごす救うillbaz <a href=http://www.cheapuggsbootsjp.com>アグ ブーツ 専門販売店</a>,
で保存弱い ガジェット とは 受け入れる これらの種類のこれらの種類のこれらの大半 に加え 最大 犬のペン ハードディスクドライブ <a href=http://www.cheapuggsbootsjp.com>ホームページ</a>,
申し出を提供する本 信頼性、適応 と同様と一緒に加えて 易 と同様と一緒に加えてとリーズナブルな経済販売価格 すべてに 含むと買い物消費者 と同様 彼らは通常、は採用のなさ使用有能 に関してに係るに関して データソース <a href=http://www.cheapjapanuggboots.com>cheapjapanuggboots</a>,
と 人 とか、そういうところは。
07. 11. 2012 | 13:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy