Transparence neformálně, po chlapsku

13. 04. 2012 | 15:19
Přečteno 4071 krát
Ministerstvo spravedlnosti předložilo vládě údajně klíčový návrh zákona v boji proti korupci. Nese slibný název: o zvýšení transparentnosti akciových společností. A věru. Počítá s tím, že 1. 1. 2014 u nás odzvoní listinným akciím na majitele. Společnosti je buď zaknihují v centrálním depozitáři, nebo uloží do bankovního sejfu. Žádné temné obchody z ručky do ručky. O majitelích se povede elektronická evidence. Anonymní listiny, které zůstanou v oběhu, se samy změní na jméno. Dokud se vlastník nepřihlásí a společnost jej nezapíše na seznam, nevykoná žádná práva, ani nedostane dividendu. Ta se bude vyplácet jen převodem na účet, jehož číslo se u každého akcionáře povinně zaeviduje.

Nesdílím skepsi, že zákon k ničemu není. Že bude jen obtěžovat poctivé, kteří nekorumpují ani nesoutěží o veřejné zakázky a anonymní akcie drží k legitimním cílům (například ochrana před závistí a vydíráním), zatímco organizovaný zločin si poradí. Jistě. Vždy se najde bílý (či "mrtvý") kůň, kterého za sebe lump nechá zapsat. A dokud budou policisté postupovat "tak jakoby neformálně, chlapi, fakt moc dík" a státní zástupci špehovat leda sami sebe, nikoho nedohledají. Návrh sám o sobě má přesto smysl. Mohl by to být užitečný krok správným směrem. Nebýt ovšem jiného zákona, který z něj dělá pouhé stéblo přes cestu korupci.

Od 1. 1. 2014 má začít platit i nový občanský zákoník. Jako na zavolanou zavádí tzv. svěřenský fond. Kouzlo, o kterém se našim korupčníkům dosud nesnilo. Anonymní majetek v čisté podobě. Člověk, který jej bude spravovat (svěřenský správce), bude sice v katastru nemovitostí, v bance či v seznamu akcionářů zapsán jmenovitě. Každému ale bude jasné, že majetek spravuje pro jiného. Pro koho? V podstatě pro nikoho - pro fond samotný. Užívat majetek, inkasovat příjmy bude tzv. "obmyšlený". Kdo jím je, se nedozvíme. Vzpomeňme jen na hledání vlastníka toskánské vily, ve které se svého času slunili všichni naši "pořádní chlapi s gulema". Skončili jsme leda u brány lichtenštejnského anštaltu, což je obdoba takového fondu. Skutečného vlastníka vily nenajdete. A náš nový občanský zákoník nabízí podobný nástroj, jako je anštalt, přímo na domácí půdě...

Je jasné, že kdo chce, může si založit svěřenský fond v zahraničí už dnes. Jeho uzákonění v českém právním řádu je však krokem, který zřízení této šikovné schovávačky velmi zjednoduší a zlevní tak, aby byla dostupná pro každého a mohla se stát běžnou součástí života. Vynalézavé české prostředí ji jistě i dovede k dokonalosti. Především však tento institut jde přesně opačným směrem než zákaz anonymních akcií. Je to, jako by vláda před anonymním vlastnictvím pečlivě utěsňovala každou skulinu oken, současně mu ale dokořán otevřela dveře. Ve světle zavedení svěřenského fondu vypadá návrh zákona o zvýšení transparentnosti akciových společností jen jako populistický krok naoko. Transparence tak jakoby neformálně, po chlapsku.

HN- 13.4.2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jozka napsal(a):

Proc mne to neprekvapuje?
13. 04. 2012 | 15:39

veverka napsal(a):

Samozřejmě že je to jen "populistický krok naoko" .... přece si kmotři a kmotříčci a jejich poskoci nezruší svůj největší zdroj zlodějiny.Vždycky musí nechat něco,za co můžou zamaskovat ,že přihrávají zakázky(samozřejmě patřičně předražené) sami sobě.Třeba takovej TOP Drábek že?
13. 04. 2012 | 15:47

Občan napsal(a):

Ten návrh zákona je pochopitelně jen zdobená bederní rouška, odvádějící na chvilku pozornost od lumpáren páchaných trojkolkou.
Protože legrácka s akciemi samozřejmě žádný nový zákon nepotřebuje - od toho tady totiž máme Obchodní zákoník, do kterého lze vložit paragraf/y, eventuálně celý oddíl, článek nebo část.

Nový Občanský zákoník je průser jako katedrála, což si mnozí stále ještě neuvědomují. Ale Vy můžete být v klídku, paní advokátko - kšefty se totiž jen pohrnou. Vč. správy svěřenských fondů...
13. 04. 2012 | 16:04

Bob napsal(a):

o jeje, to je tak když někdo píše tak nějak aby něco napsal...
13. 04. 2012 | 16:33

český maloměšťák napsal(a):

Takové legislativní zombie vyrábějí jiní zombie proto, aby udělali nemyslící zombie z veřejnosti, která je uvyklá konzumovat televizní zombie coby pravdu.

Já ale jsem rád tomu, že takoví bojovníci s korupcí jako je Peake, Vondra či Bém jsou tam kde jsou. Tedy že tvoří tým co potírá korupci - tím že o tom potírání mluví.
Představte si například, že by byli zaměstnaní v pekárnách.
Na co bychom si pak natírali máslo a sypali pažitku ?

Na jejich kecy snad ?

Jen by při tom neměli tak hlasitě mlaskat...to je pravda...todlencto.
13. 04. 2012 | 16:36

hovorka11 napsal(a):

Vláda organizovaného zločinu zůstane vládou organizovaného zločinu. Nic se nemění a nic se měnit nebude. Tunely už plní zvýšené daně z potravin a úspory na platech lidí pro koryta nikdy nedožraných.
I prezident z hradu se rozčiluje, že se moc mluví o samozřejmostech a nemluví se o nárustu svobody a demokracie...
13. 04. 2012 | 16:41

Kuchař napsal(a):

Nic nezastaví zloděje z ČSSD !

http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/1010850

Může snad tyhle zloděje zastavit směšný zákaz anonymních akcií ?
13. 04. 2012 | 17:48

antiovce napsal(a):

Kuchaři
proti téhle mafii, co si říká pravice, jsou to žabaři, s tím nic nenaděláš. Kdysi pravicová úderka tvrdila, že ODS přece nekrade, nepodvádí, nelže, že to dělá jen ta zlá a ošklivá ČSSD. S tím si ale dnes pravicová úderka už nevystačí, po těch zlodějských kauzách současné vlády už tím oblbne leda tak dvouleté dítě, tak mají z ústředí nařízeno nepopírat, že pravice taky krade, podvádí a lže, ale namlouvat lidem, že ČSSD krade víc.
13. 04. 2012 | 19:46

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
13. 04. 2012 | 20:29

santawizard napsal(a):

Já to vidím jako změna zákonů o výpomoci v domácnosti a v podnikání.Firma není charita,charita začíná doma.
13. 04. 2012 | 23:43

stačí si pamatovat napsal(a):

Paní doktorko
Trust funds vynalezli američtí miliardáři už v dobách, kdy různé newdealové hrůzovlády zvýšily (pro normální občany) průběh křivek daní z příjmu až k nebesům.
Vládnoucí třída nikdy neublíží sama sobě.
Musejí to za ni udělat jiní.
14. 04. 2012 | 09:52

modrý edvard napsal(a):

Jo. To opravdu vypadá jako skoro plnohodnotná náhrada anonymních akcií. Chtěl bych slyšet p. Pospíšila, nebo pí. Peake, jak to vysvětluje. Nejjednodušší mi připadá, kdy p. Sobotka vystoupil s interpelací. Třeba to jsou jen takové zlé pomluvy.
14. 04. 2012 | 15:40

Ivo Telec napsal(a):

Kolegyně advokátka se mýlí.
Stát (ministerstvo financí a Ministerstvo spravedlnosti) od 2014 konečně zavedl transparentnost, přísnost, účetnictví a hlavně i přísné zdanění svěřenských fondů. Jejich obdoby totiž u nás existovaly i před 2014, jenže v příšeří, do něhož nebylo vidět.
Jistě, můžeme se přít, zda měl být stát ještě více a více přísnější.
Na druhé straně, zákazem svěřenských fondů by se obnovil podivný, netransparentní, stav před 2014. Rozumím tomu, že některým laikům nebo lidem z podsvětví by tento krok zpět vyhovoval a že si jej přejí.
Proč přísněji (obvykle méně výhodněji) zdaňovat, proč vést účetnictví, proč sepisovat notářské zápisy jako veřejné listiny, když podobných cílů jsem před 2014 dosahoval skrytě.
Navíc jsou v článku hrubé chyby. Nejde o žádného skutečného ani skrytého vlastníka, jako tomu bylo před 2014 (někteří kolegové advokáti by jistě mohli povídat jak před 2014 na oko vlastnili či spravovali majetek pochybné klientely). I tomu má nová úprava předcházet tím, že zavádí průhledný režim bez majitele.
S anonymními akciemi to nemá nic společného ani omylem. Ochrana před anonymními akciemi sleduje zejména ochranu veřejných zakázek a jejich průhlednosti. Svěřenský fond není právnickou osobou. O žádné soukromé ani veřejné zakázky se nemůže ucházet.
27. 05. 2014 | 12:03

Lada napsal(a):

V naši zemi byla a bude, zlodějina, korupce, závist, nenávist a hlavně není žádná spravedlnost většinou to odnáší, poctivý a obyčejní lidé.

Většinou lumpové jsou na tom nejlépe vždy si najdou někoho, kdo je z průšvihu vyseká a proto, lumpů korupčních přibývá protože mají své zastánce.
17. 02. 2015 | 12:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy