Smog není hřích (je to průšvih)

24. 02. 2012 | 11:56
Přečteno 4885 krát
Poplatky za smog jsou rozumný krok, jak ulehčit statisícům lidí na Ostravsku – přestože si Mirek Topolánek myslí opak.

Expremiér a šéf lobby velkých teplárenských společností v Lidových novinách tvrdil, že není fér, aby hutě, uhelné elektrárny, rafinérie a další podniky platily za vypouštění škodlivin do vzduchu. Namítá, že rodiny, které v kamnech pálí uhlí, přece nic nehradí. Na první pohled to dává smysl. Domácí vytápění tvoří 33 procent českých exhalací prachu a především: je hlavní příčinou smogu na venkově a menších městech.

Topolánkova argumentace je prvotřídní ukázkou nešťastné filozofie části českých politiků, podle které znečištění je hříchem a ekologické zákony trestem pro hříšníky. Proto elementární spravedlnost káže, aby všem měřily přesně stejně.

Ale smog není hříchem. Smog je praktický problém našeho života, protože škodí zdraví. Ekologické zákony nemají trestat, nýbrž problém řešit. A smysluplné řešení pro továrny a pro domácnosti nemusí být nezbytně stejné.

Největším viníkem těžkého smogu na Ostravsku jsou ArcelorMittal a jiné obří průmyslové firmy. Poplatky je mají motivovat, aby ukrojily část svých miliardových zisků a investovaly ji do chytrých technologií a čistější výroby.

Škodlivé uhlí v kotlích pálí 560 tisíc českých domácností. Smogu by ubylo, kdyby mohly zateplit domy, vyměnit okna, upravit topné systémy a namontovat si čisté, levné vytápění na biomasu a na střechu solární kolektory k ohřívání vody. K tomu však není potřeba rodiny motivovat. Dobře vědí, že by pak měly mnohem menší účty za energii. Jenomže jim scházejí peníze na potřebné investice. ArcelorMittal, ČEZ nebo Třinecké železárny mají slušný disponibilní kapitál; strýc s tetou v Horní Lhotě jaksi nikoli.

Proto je potřeba na smog z topení jít jinak. Hnutí DUHA navrhlo a prosazuje, aby vláda vytvořila granty a bezúročné půjčky, kterými bude domácnostem pomáhat, aby se zbavily závislosti na vytápění drahými a špinavými fosilními palivy. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa už anoncoval, že chce takový program připravit a spustit něco jako Zelenou úsporám 2.0.

Průmyslové podniky platí za škodliviny už jednadvacátým rokem. Ekonomové a také třeba ministerstvo zdravotnictví však už léta varují, že stát poplatky nikdy nevalorizoval, takže jsou směšně nízké a přestaly plnit motivační funkci. Chalupa proto navrhl reformu. Chtěl sazby zvýšit, aby přiměly kapitány špinavého průmyslu k modernizaci.

Byla to vlajková loď nového zákona o ovzduší, který má pomoci hlavně lidem na Ostravsku, kde vinou velkých podniků trpí zdravotními potížemi od bronchidity po astma. Sedmasedmdesát poslanců nicméně předminulý týden rozhodlo, že uprostřed těžkého smogu udělají pravý opak. Velké průmyslové podniky postupně osvobodí i od dosavadních slabých plateb za exhalace. Jedním slovem nehoráznost – a místní lidé v postižených městech by patrně použili tvrdší slova.

Expertní komise Akademie věd schválený zákon prohlásila za „skandální“ a konšelé v Ostravě proti výsledku protestují speciálním usnesením městského zastupitelstva. Hlasování vyvolalo o to větší poprask, že se strefilo doprostřed těžkého smogu. Lavina námitek má drtivý účinek. Bohuslav Sobotka i další sociální demokraté – kteří mají většinu křesel v Senátu – už slíbili, že horní komora zákon opraví a poplatky do něj vrátí.

Senátoři a ministr předběžně mluví o nějakém kompromisu. Pak ovšem bude klíčové, v čem by spočíval. Restaurace poplatků ve stejné podobě, jak vypadaly od roku 1991, je pouhým politickým gestem. Stát by nadále vybíral směšně nízké sazby, které podniky nijak nemotivují k vyčištění výroby, a Ostravsko pokrývala smogová peřina, kde koncentrace škodlivin několikrát překračuje hygienické limity. Tak tam už jsme byli.

Pokud zákonodárci opravdu musí udělat ústupek, měli by raději uvažovat o tom, že do zákona vrátí Chalupovy vysoké sazby, ale pouze pro vybrané nejhorší škodliviny. Lepší motivační poplatky za některé zplodiny než neúčinné na všechny. Politici by neměli myslet na to, jestli vytrestají špinavé průmyslníky, nýbrž jak pomoci lidem a vyčistit vzduch.

Psáno pro Lidové noviny, vyšlo 23. února 2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr napsal(a):

Panu Koteckému a ostatním zeleným demagogům vadí smog. Ale udělají všechno proto, aby se v České republice netěžil zemní plyn, aby se ztížila výstavba Aelektráren, aby nebyla postavena žádná vodní přehrada.
Proč? Stačí si jen všimnout, že žádný "zelený" neprotestuje proti ropě. Ani při loňském průšvihu v Mexickém zálivu ani jeden zelený ani nepípl.
Penězovody totiž nesmrdí.
24. 02. 2012 | 12:20

Jan Horálek napsal(a):

Pane Kotecký, rád bych dementoval zažitý názor, že "smogu by ubylo, kdyby si domácnosti mohly ... namontovat čisté, levné vytápění na biomasu". U jiných opatření domácností máte pravdu, ale u biomasy opravdu ne. Spalování biomasy patří v evropském měřítku k jedním z podstatných zdrojů znečištění částicemi PM10, což je - jak známo - jeden z hlavních problémů ohledně čistoty ovzduší u nás, včetně zdravotních dopadů. (Biomasu je možno ocenit z hlediska ochrany klimatu, ale rozhodně ne z hlediska čistoty ovzduší.)
Věřte mi, že vím, o čem mluvím. V případě zájmu mohu odkázat na odbornou literaturu.
24. 02. 2012 | 12:32

Jan Horálek napsal(a):

Ale s potřebou poplatků u podniků souhlasím. (Do debaty o jejich výši se nepouštím, nejsem ekonom.)
24. 02. 2012 | 12:38

buldatra napsal(a):

V souvislosti s tématem článku by mě zajímal názor pana autora na možnost případné podpory jeho hnutí ve využití například tohoto zdroje tepla a energie. Díky.

http://leva-net.webnode.cz/products/andrea-rossi-a-e-cat-volna-energie-konecne-zde-/
24. 02. 2012 | 13:01

Kryštof napsal(a):

On ten hulvátský neumětel a svazák ze salaše Topolánek taky myslí ?
Jestliže ano , tak mi podle jeho počínání nikdy nebylo jasné čím a proč .
Penalisační poplatky za smog "nikdo nevalorizoval" - viz excerpt z textu , navozuje pocit ústavu choromyslných .
České / nebo turecké ? /"hospodářství" a zdejší "IQ" .....
Je komickou představa "českého sam. státu" , jehož obyvatelstvo se absurdně domnívá , že patří mezi bělochy , když si jeho a jím volená "společenská elita" neumí po desítky let ani ujasnit , čím a proč / a jestli vůbec / se má topit v kamnech .
Palivoenergetická koncepce této pidizemičky ?
Trapná a směšná jako cokoliv v této jarmareční boudě hrůzy , ať se podíváte na cokoliv .
Hybrid nekompetence , blbosti , arogance a diletantismu , když už pominu zdejší všudepřítomnou korupci a zlodějnu .
"Ekolog" Bursík a "ekoložka" Biomasa , to byla také hezká kapitolka českého masochistického ekofolkloru ....
24. 02. 2012 | 13:04

SuP napsal(a):

Mně se líbí, když Honza Hloupej vykládá, jak má bejt někdo chytrej.
24. 02. 2012 | 13:06

Abe Normalni napsal(a):

Poslechnou Kotecky, ono je snadny zit z grantu a dotaci, ale on na to nekdo musi vydelat. Uz ted Arcelor propousti stovky lidi a zavira fabriky po cele evrope. Drazdete je podobnou nadstandardni (normy plati stale) buzerci, a zavrou to tam cely. Pak muzete ostravaku popovidat, ze je lepsi cistsi vzduch (a bude urcite? postavite na polskych hranicich vysokou modrou zed) nez neco do huby.
Mimochodem, proc lzete o tom, ze vytapeni biomasou snizi emise oproti vytapeni uhlim (oboje v modernich kotlech) kdyz to neni pravda?
24. 02. 2012 | 13:14

DF napsal(a):

Pro jednotlivá území jsou vymezeny oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší pro překročení imisního limitu pro 24h průměr pro suspendované částice frakce PM10 (téměř 47% území).
24 hodinový imisní limit PM10 zvýšení o mez tolerance byl překročen na téměř 43% území.
Vono se fakt tim uhlím topí málo,protože je strašně drahé pane ekoteroristo Kotecký.
Buďte prosím příště tak laskav a při přípravě dalšího demagogií nabitého článku lobujte za přidělené peníze svých sponzorů opatrněji.
24. 02. 2012 | 13:24

gaia napsal(a):

no ale zas by se nám Arcelor neměl mstít za Bhópál
24. 02. 2012 | 13:25

buldatra napsal(a):

Kryštofe,

On ten dřevní myslitel Topolánek v kamnech topit nemusí, navíc, ušpinil by si ruce, ale zato je to kápo přes teplárny.
Jako takový má nohy v teple. To je jeho koncepce.
A takových Topolánků jsou tady mraky.

Ostravaci sviní sobě vzduch, páč když je kosa, je lepší zakašlat si z kouře z kamen a nezmrznout.

Jestli není nejlepší na zimu odletět do teplých krajin, jako ti čápi.

I když vlastně ani to někdy není jistý, páč jednoho našeho čápa sestřelili a sežrali i s vysílačkou při pokusu o přelet Pákistánu, cestou do Indie, jak psáno v diskuzi pod článkem Appletové.
24. 02. 2012 | 13:25

SuP napsal(a):

Zelená úsporám 2.0 - Sluneční tunel 3.07.
Děte už s grantama k šípku do hajzlu. Zase se potřebujete přiživit na nějakém zloději?
24. 02. 2012 | 13:27

Ládik!!! napsal(a):

Strejda s tetou z Horní Dolní, kdyby normálně hospodařili, měli by normální zateplený barák se stěnama U=0,2 a střechou U=0,16W/m2.K. Když investují do dovolené, auta, piva a výherního automatu, mají to, co chtěli. HNKG bych zavřel, Třinec taky a sračky z domácích komínů bych těžce zpoplatnil. Pak by nebyly 14ti násobně překročené limity polétavého prachu, o kterých se už ani nemluví - protože jsou v daleké Ostravě... V Praze stačí přiblížení se limitům a už mají všichni astma.
24. 02. 2012 | 13:35

Martin napsal(a):

České domácnosti a zvláště je to markantní u těch venkovských kde mají obecně nízké příjmy, nemají peníze z významné části díky zeleným nesmyslům, jako je podpora FVE a větru, povinné přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, zákaz žárovek a to se ještě plánuje uhlíková daň. Za jak dlouho by to vydalo na moderní kotel na uhlí si každý snadno spočítá sám.
Také je třeba zmínit že vládě už ohledně topení v rodinných domcích nikdo nevěří, po fiasku s topením elektřinou, fiasku s topením na plyn, fiasku s topením na tepelné čerpadla a další už nikoho ani nenapadne kupovat třeba kotel na biomasu nebo pelety, protože podvědomě tuší další podvod od vlády a fantasmagoriím že ušetří nějaké peníze nevěří vůbec nikdo.
A jako obvykle jsme se od zelených aktivistů nedozvěděli čím mají domácnosti nahradit uhlí a kotle na uhlí, když dřeva je nedostatek již nyní a pelety a biomasu dávno vykoupili Rakušáci a Němci.
Průmyslové podniky na Ostravsku tvoří pouze 1/3 smogu, není to tedy největší viník a na tamní mizérii se podstatně podílejí fabriky za hranicemi ČR, na které je vláda krátká.
Kotecký si prostě něco jen tak přečetl v novinách a představuje si to jako Hurvínek válku.
24. 02. 2012 | 13:36

český maloměšťák napsal(a):

Příměry s rodinou/domácností/ používají rúzní šisuňci a hochštapleři velmi často.
Nikdy však takoví nezmíní to, že rodina je také založena na respektu, slušnosti, pravdě, úctě a rozumu. A ctí integritu druhého po stránce duševního i fyzického zdraví.
Neudělají to proto, že právě tyto vlastnosti šizuňkům a hochštaplerům chybí.

Tak - nyní si počkáme na analýzu prof. doc. F.G.R. Kuchaře, dr, sc. - zakladatele selektivně fragmentární sociologické školy i etiky.
Analýza bude na téma " Jak dosící toho, aby se vzduch na Ostravsku nedal pouze čichat a vidět - ale i hmatat a jíst ?".
24. 02. 2012 | 13:36

prak napsal(a):

Lidé na Ostravsku mají největší obavy z nezaměstnanosti.Když to Mittal zabalí a přestěhuje se jenom kousek dál do Polska (už to naznačil), tak nezaměstnanost prudce stoupne a ovzduší se stejně nezlepší, neboť k nám bude proudit z Polska. Někdy mám dojem, že si Zelení nevidí na špičku nosu. Výroba bio- peletek a granulí je také energeticky náročná. A navíc předražená. Vždyť metrák peletek je dražší než metrák černého uhlí. Kdo na to má? Kdy se vrátí náklady do zateplení domu a koupi plastových oken? Nikdy. Vždyť ceny energií soustavně rostou a polystyren a okna mají také svoji životnost. Stačí si vzít tužku a papír a hned vás přejde chuť investovat.
24. 02. 2012 | 13:48

český maloměšťák napsal(a):

Martin
Můžete kvantifikovat tu "významnou část peněz, co nemají" - bez vlivu např. DPH či zisků oligopolů a monopolů ? Nebo npříklad spekulací na růst komodit na finančních trzích ? Zvedání poptávky po komoditách v Číně a jiných zemích ?
Děkuji.
/jistě jste nelovil jen v kalných vodách či v kouzelnickém klobouku pana Pokustona, že..../

Jinak doporučuji si realitu vyzkoušet přímo pod komínem Mittalu. Prý tam je takový domeček, v tom domečku stoleček, u domečku vodička, ve vodičce kachnička, na stolečku vidlička. Tu rybičku kmáni vylovili, vidličkou do jícnu dopravili.

Kde jsou teď ti kmáni ?
Na hřbitově zakopáni. /rakovina plic i žaludku/

P.S. Pan Kajnar/socodesácký primátor/ prý zakláda New Species Traveling.
Autobusem vás zavezou do Radvanic - díky mutacím genů v důsledku znečištění ovzduší tam vzniká nový živočišný druh. Pracovní název je Homo mittaliens socodeisensis subsp. radvaniciae.
Kam se na to hrabe Corruption Travel či čumenda v Keni - tam živočišné druhy pouze vymírají...nuda....

Pozn. : Odkaz na to, čím byly původně korporace jsem dal pod Hnízdila. Včetně citátu jistého továrníka očividně židovského původu.

Se sloganem " Ať navěky žije Topolánkova domácnost" se na chvíli loučím. Jdu se podívat, zda jde vzduch vidět, cítit a hmatat. /jsem po obědě/
24. 02. 2012 | 13:53

Ládik!!! napsal(a):

prak -
proč by se měly investice do zateplení vrátit? Stačí, když se vrátí čistý vzduch. Smrad z PLR jde do OVy jen při S-V větrech (občas, bohužel v zimě), normálně vane západní.
Zateplením se nejen sníží náklady na provoz vytápění, ale zejména stoupne odpisová hodnota domu. Kondenzace není v nosné konstrukci, ale mimo ni....
24. 02. 2012 | 13:54

prak napsal(a):

Ládik, máš to nějak "vyšramany"!
24. 02. 2012 | 13:54

Karel napsal(a):

Až Mittal slavnostně z Ostravy odejde a lidé si o teple doma budou moci nechat zdát (uhlíková daň) tak budem konečně všichni šťastně dýchat čistý vzduch. Co na tom že nikdo nebude mít práci a doma budem mít zimu. Pan "chytrý" ekolog Kotecký bude konečně spokojen. Bože do čeho jsi duši dal :-(
24. 02. 2012 | 13:55

český maloměšťák napsal(a):

prak
POkud se do tkzv. zisků započtou i ztráty /například nesnesitelně bolestivé umírání v důsledku rakoviny či pohled na děti, kterým mutují geny/ ....tak i lidé na Ostravsku budou umět pochopit, že ziskem není jen výplata mezd.
Ostatně si myslím, že lidé vždy najdou řešení - i kdyby Mittal skončil.
Jen otroci nemají řešení - protože musí poslouchat pána. Co on vymyslí - to je řešení.

Někdy je složkou GDP i bolest, nemoc, otravy, smrt či pomalé umírání. Ale v součtu se tomu říká položky zdravého růstu.

Technická - socodesák Kajnar/primátor Ostravy/ bydlí v Beskydech.
24. 02. 2012 | 14:00

Ládik!!! napsal(a):

prak -
myslíš průběh kondenzace vodní páry ve stavební konstrukci?
24. 02. 2012 | 14:03

Ives napsal(a):

S textem blogu by se dalo v zásadě souhlasit, nerad to říkám. Ale je tu pár problémů, na které bych rád poukázal:
1/Dosažitelnost dřeva-díky smlouvám s těžebními firmami státní lesy zadávají miminum samovýroby, o úklidu po těžbě nemluvě, protože veškerý odpad firmy štěpkují. Jen malý nedostatek megatendru Státních lesů.
2/Dosažitelnost fotovoltaických technologií-po nezvládnutém boomu FVE neprosto nesmyslně dopadla restrikce i na malé provozovatele několika panelů na RD /tarify, připojitelnost atd/
3/Nová podoba programu Zelená úsporám je velmi zajímavá: fyzické, právnické podnikající osoby, jednoty, spolky a organizace(včetně církevních)mohou zažádat o státní podporu za podmínky, že investice bude vyšší než Kč 500 000,--.
Je jasné, odkud vítr fouká. Jen mě potěšilo, že pro odpustky velkým firmám se hlasovalo napříč spektrem, a to i z řad členů KSČM a ČSSD. A pak že v PČR rozhoduje stranická příslušnost:-)). Peníze nesmrdí...
24. 02. 2012 | 14:03

gaia napsal(a):

praku

až se tomu šťastně zaměstnanému pracovníkovi začne doma 56x za měsíc dusit dítě, manželka bude muset zůstat doma, neb ho kvůli alergii nevezmou do školky, tak si ten šťastně zaměstnaný řekne, že se mu to v té Ostravě žít nevyplatí a zvedne kotvy a bude rád.
24. 02. 2012 | 14:07

SuP napsal(a):

77 poslanců, 99 pragováků, .... Další!!
24. 02. 2012 | 14:15

prak napsal(a):

gaia- až ten šťastně zaměstnaný s manželkou přestanou doma kouřit, přestane se jím dítě dusit. Vidím, že jste zelená Zoja Kosmoděmjanskaja.
24. 02. 2012 | 14:19

český maloměšťák napsal(a):

Programy jako je ZÚ měly být koncipovány tak, aby jejich účinek byl multiplikován i ve smyslu sociálním - tedy odstupňované dotace dle příjmu domácnosti.
Protože když lidé s nízkým příjmem na např. 80 tisícovou dotaci nedosáhli - protože neměli 20 tisíc, ale člověk s příjmy násobků průměru těch 80 tisíc dostal, přičemž jemu úspora v řádech tisícikorun ročně nic významného nepřinese - ale domácnostem v nižších příjmových decilech by přinesla vyšší kvalitu života....tak je to uděláno špatně.
Stejně měly být odstupňovýny i výkupní ceny u FV.

Proč tomu tak nebylo - těžko soudit. /asi mafijní zájmy/
Ale překvapilo mě - že i jeden zdejší bloger ze straby Zelených tuším že Kuták, který měl co činit s programem ZÚ jako dost vysoký činovník - zpupně tvrdí, že od sociálních věcí jsou jiné systémy.

Takže na Zelené též pozor - i mezi nimi budou primitivní, vulgární hochštapleři bez jakéhokoliv komplexnějšího vhledu do problematiky.
24. 02. 2012 | 14:23

gaia napsal(a):

prak

kvalita života je pro mnohé lidi vyšší hodnota, než nějaká blbá práce ve fabrice.
A z Ostravy se stěhuje hodně lidí, právě kvůli té zhoršené kvalitě života.
Odstěhovala se i Maruška Rotrová a Věra Špinarová, neb tam nemohly dýchat, stejně tak Heidi Janků, exodus už začal.
24. 02. 2012 | 14:27

ekolog napsal(a):

Uhelnej mour smíchanej s petflaškama a hadrama s vyjetým volejem je taky moc dobrý palivo . Vydatný a pěkně to čoudí . Když se k tomu vobčas přidá i nějaká ta pneumatika a izolace z kabelů , tak si i sousedi užijou ten hřejivej pocit tepla a takový tý lidský , sousedský sounáležitosti . To je nejlepší vo víkendu , aby se nikdo nemoh vymlouvat , že byl mimo barák a vo to nejlepší přišel .
24. 02. 2012 | 15:08

Martin napsal(a):

český maloměšťák: Nebýt pseudoekologických poplatků a nařízení, mohla by si průměrná domácnost v ČR dovolit nový moderní kotel na tuhá paliva jednou za šest až deset let ze svého a nepotřebovala by žádné dotace.
24. 02. 2012 | 15:12

Martin napsal(a):

Karel: Pokud by nakrásně Mital zkrachoval tuto noc, tak budete na Ostravsku nadále dýchat smog z Katowic a okolí, čistý vzduch se nekoná.
24. 02. 2012 | 15:15

český maloměšťák napsal(a):

Martin
Číslovku " nebýt" ve vztahu ekologický příplatek např. via elektřina z FV k váze spotřebního koše domácnosti neznám. Můžete mi ji blíže osvětlit ? A zda nemá tedy větší vliv na bilanci rodinných rozpočtů spodních přijmových decilů zvýšení DPH - v roce 2012 ?

Pževážující směr větrů na Ostravsku vám pak osvětlil Ládík. Má zkušenost je stejná s jeho.
24. 02. 2012 | 15:51

SuP napsal(a):

Kotecký -
Když vytvoříte takové podmínky, aby se instalace solárních panelů vyplatila jen díky 3-násobné výkupní ceně proudu, a to jen lidem, kteří na to mají peníze, je to tunel a žádná podpora "chytrých technologií".
Aby mohlo dojít k masivnímu nasazení solárních panelů pro ROZUMNÉ aplikace, je potřeba dosáhnout přimeřené výrobní ceny. Ta je zas závislá na masové výrobě, ta zas na masovém odbytu.
PANELU je jedno, jestli ho masově koupí bohatí, nebo chudí. Jen s tím rozdílem, že chudým by ty aplikace pomohly a současně právě oni by ušetřili elektřinu z ostatních zdrojů.
Ale to vy ne. Vy to musíte zase někomu přihrát do kapsy. A pak se divte, že už vás, jako hnutí mají všichni plné zuby.
24. 02. 2012 | 18:35

Tlučchoř napsal(a):

Pane Koutecký, vám se to mluví. Víte kolik to dalo práce Mirka Topolánků někam umístit. Naši modří kmotři ho najednou nechtěli. Vzala ho pouze teplárna. Uvědomte si, že má rodinu a např. jeho dovolenky v Toskánsku něco stojí. Silvio B. ho odkopl, tak si to musí s Dalíkem platit všechno sami.
24. 02. 2012 | 19:24

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

Alfou a omegou zkázy životního prostředí je automobilismus. V podmínkách totální nadvlády individuální dopravy je jakákoliv drobná snaha o nápravu stavu ovzduší zbytečná. Mittalové a další gauneři sice škodí, seč mohou, nicméně oproti drastickým dopadům automobilismu jsou stále pouhými příštipkáři. Požadovat doatce na solární panely a spalovny biomasy připomíná pokusy léčit rakovinu pampeliškovým medem.
24. 02. 2012 | 20:56

mb napsal(a):

místní lidé v postižených městech by patrně použili tvrdší slova.

diskutující na aktualne cz taková slova použít nesmí ...
24. 02. 2012 | 23:40

SuP napsal(a):

mb -
Zlatý Stehlíci co? Jinak byste měli i na Kladně smrdící ocelárny jak od Verna. Párkrát jsem tam kdysi byl, když to ještě fungovalo. Černej sníh, .....
Dneska je aspoň konečně dálnice, aby se nezaměstnaní dostali snadno do práce v Praze.
25. 02. 2012 | 10:52

český maloměšťák napsal(a):

Čerstvá zpáva od soustružnického ponku :

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2016245/konci-cas-dluhu-zacina-cas-sluhu.html

"...Ať se nám to líbí nebo ne, současný globální ekonomický model funguje na základě následujících rovnic:

1.Nižší nezaměstnanost = růst ekonomiky
2.Růst ekonomiky = vyšší dluh
3.Růst ekonomiky = vyšší znečištění životního prostředí

Z čehož se nám nevyhnutelně klube:

4.Nižší nezaměstnanost = vyšší dluhy = vyšší znečištění...."

:---()
25. 02. 2012 | 10:56

SuP napsal(a):

Jo -
A celý to napíše člověk, kterej si myslí, že ví, jak vznikají peníze, ale je mu úplně jedno, že neví, jak se dělá šroub, ale bude vyprávět, jak se musí vyrobit bez kyslíku.
25. 02. 2012 | 17:10

Full napsal(a):

chcete kouřit zdravě http://egoelektronickacigareta.cz/
29. 08. 2012 | 11:30

north face sale napsal(a):

Today, <a href=http://www.uknorthfacesale.co.uk/>north face sale</a> alfresco <a href=http://www.uknorthfacesale.co.uk/>north face uk</a> sports <a href=http://www.uknorthfacesale.co.uk/>north face jacket</a> procure transform into a <a href=http://www.northfaceforwomens.co.uk/>north face outlet</a> arms for <a href=http://www.northfaceforwomens.co.uk/>north face coats</a> people to <a href=http://www.northfacesale2013.co.uk/>north face sale</a> improve <a href=http://www.northfacesale2013.co.uk/>north face jackets</a> their <a href=http://www.celinebagja.com/>セリーヌ バッグ</a> importance <a href=http://www.celinebagja.com/>セリーヌ 財布</a> of lifeblood, <a href=http://www.celinebagja.com/>セリーヌ</a> participating communities growing <a href=http://www.northfaceukstore.co.uk/>north face outlet</a>, whether <a href=http://www.northfaceukstore.co.uk/>north face uk</a> is intended to belittle stress or <a href=http://www.northfaceukstore.co.uk/>north face sale</a> to sample a <a href=http://www.thenorthfacejacket-store.com/>north face outlet</a> richer, <a href=http://www.thenorthfacejacket-store.com/>north face sale</a> people are <a href=http://www.3in1sale.co.uk/>north face sale</a> more willing to be given up to the <a href=http://www.3in1sale.co.uk/>north face uk</a> nature.
27. 10. 2012 | 10:37

Vojtěch napsal(a):

Hledáte porovnání nákladů na vytápění? Potřebujete radu, čím topit a jak ohřívat vodu, abyste nenaletěli? A zároveň neprotopili horentní sumy? Jasné a přehledné porovnání cen vytápění a ohřevu vody u všech současných zdrojů energie najdete v tomto článku www.erada.cz/?p=1168 . Dozvěděl jsem se tu mimo jiné i to, jaké byly náklady v minulosti a jak se vlastně v horizontu několika let změnily trendy - jinak řečeno, co bylo nejlevnější a nejvýhodnější dřív a jak je tomu nyní. To porovnání a vývoj bylo asi nejzajímavější.
23. 09. 2014 | 22:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy