Proč právě (dočasně) drhne summit v Kodani

16. 12. 2009 | 17:15
Přečteno 6595 krát
Reportéři hlásí a kolegové přímo z kongresových sálů potvrzují, že kodaňský summit drhne. Menší krize má dvě příčiny, které souvisí s rozdělením osob a obsazení.

Delegace se v podstatě dělí na tři velké skupiny.

Chudí postižení

První jsou jasní: rozvojové země, které by globální změny podnebí postihly nejvíce, protože hodně závisí na zemědělství, dostatku vody a pravidelných srážkách. Sem patří hlavně chudé státy Afriky či Asie nebo Latinské Ameriky.

Mají eminentní zájem na úspěšné dohodě. Přitom je očividné, že většina z nich se snižováním exhalací prozatím moc nepomůže. Nemají co snižovat. Česká republika vypouští 12 tun oxidu uhličitého na obyvatele a rok. USA 20 tun. Kompletní EU asi 9 tun. Indie jednu tunu a Keňa 300 kilogramů.

Spotřebitelé ropy

Za druhé bohaté průmyslové státy. Šlo by je také popsat jako anti-OPEC: sdružení dovozců ropy a zemního plynu. Mají eminentní zájem na nastartování zelených, vysoce efektivních technologií. Sem patříme my, zbytek Evropy, Amerika, Japonsko, Čína i další. Kodaňská smlouva není jen dohodou o čistějším vzduchu. Je to hlavně plán, jak oživit nová hi-tech průmyslová odvětví a srazit naši závislost na dovozu paliv.

Odpůrci z OPEC

Třetí skupinu můžeme teď nechat stranou, protože aktuálně (naštěstí) není moc důležitá. Rusko, státy Perského zálivu a další velcí vývozci ropy. Tradičně roli toho, kdo dohody nejvíce podkopává, hraje delegace Saúdské Arábie. Samozřejmě. Na smlouvě o snižování závislosti na fosilních palivech mají zhruba stejný zájem jako uhelná společnost Czech Coal.

Potíž s politikou

Summit drhne na dvou problémech. První je politický. Část politiků chce odjet s nějakým konkrétním výsledkem za každou cenu. Vědci argumentují, že včera bylo pozdě, a státníci chtějí něco předvést. Jenomže rozvojovým zemím jde o smlouvu, která bude nejen konkrétní, ale také opravdu účinná a spravedlivá.

Mají pravdu. Proto by dobrá smlouva za rok nebo dva byla lepší než špatná smlouva tuto sobotu.

Potíž s diplomaty

Druhá potíž tkví v tom, že diplomati se chovají, ehm, jako diplomati. Dost to překombinovali. Říkají věty se spoustou kondicionálů. Ale chudé africké státy čekají, až Česká republika a ostatní státy s velkými exhalacemi vstanou a naprosto konkrétně řeknou, co udělají.

Ilustrativní příklad je Evropská unie. Plánuje, že se ve smlouvě zaváže k rozhýbání investic do čistého hi-tech, které sníží exhalace o 30 procent do roku 2020. Pro ilustraci: to by během jediného desetiletí snížilo evropský dovoz ropy asi o čtvrtinu. Jenomže EU se sice dohodla (dokonce už před dvěma lety), leč diplomati si to pořád schovávají jako páku do vyjednávání. Během jara a podzimu říkali, že potřebují páku do Kodaně; nyní prý chtějí mít páku na poslední dny.

Ve světě diplomatických kliček možná i mají pravdu. Ale africké delegace jim už prostě lidsky přestávají věřit.

A potíž s pohledem

Všechno to spočívá v odlišných pohledech průmyslových zemí a chudých rozvojových států.

Politické špičky z bohatých průmyslových zemí vidí v dohodě především obrovskou šanci, jak rozhýbat modernizaci ekonomiky, dát impuls novým technologiím a zbavit se závislosti na fosilních palivech.

Pro Afričany nebo rozvojové státy Asie jde spíš o krizi. Globální změny podnebí vidí hlavně coby bezprostřední humanitární problém pro stamiliony lidí. Proto kladou větší důraz na konkrétní čísla ve smlouvě. A proto také poukazují, že nestačí pouze rozhýbat čistou průmyslovou výrobu nebo zateplování domů (to je ta snadnější část smlouvy: investice do vlastní ekonomiky), ale že je potřeba také nouzové finance, které chudým zemím pomohou vypořádat se s důsledky těch exhalací, které už nestačíme odvrátit (což je to těžší: peníze natvrdo).

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Snažit se omezit průmyslové exhalace můžeme, ale ještě za to platit nějakým rozvojovým zemím - to je zhovadilost !
16. 12. 2009 | 17:47

jasan napsal(a):

Hlavni potiz je v tom, ze je to cele blbost.
Vliv lidstva na zmenu klimatu prokazan neni a uz vubec ne moznosti lidstva zmenu klimatu nejak aktivne ovlivnit ci zpomalit.
Jde jen a jen o preliti penez obcanu zelenym pomatencum.
A kde si myslite ze skonci ta podpora "chudym" zemim? koupi kveru a zlatych priboru...
16. 12. 2009 | 18:03

Carlos V. napsal(a):

Pribeh globalniho oteplovani je velice jednoduchy.

Existuje sorta lidi, kteri citi byt lepsimi, rozhodne lepsimi nez ziskuchtivi kapitaliste, malomestactci zaprdeni konzumenti, anebo proty ale nevedomy chudy lid.

Proto nas tito lide po leta zasobuji globalnimi problemy, ktere se musi resit, kde se da angazovat a navic s trochou stesti ziskat moc.

Multikulti, genderovci, ekologisti, antiAIDS bojovnici, ANTIcokoliv bojovnici, stale jsou to ti sami lide.

Obcas se jim podari oslovit vic lidi a navic i zajmove lobby ze sveta byznysu - jako treba ted.

A proto se vymysli, politici se schazi, penize utraci ... a aktivisti slavi.

P.S. K cemu nam budou tepelne ultraizolovane domy az stoupne teplota o pet stupnu ?
16. 12. 2009 | 18:15

Rom napsal(a):

V chudých zemích vládnou většinou hodně bohatí diktátoři! A cpát peníze diktátorům, aby nakoupily další zbraně a stabilizovali svoji moc, mi nepřipadá moc rozumné.
16. 12. 2009 | 18:18

Petr napsal(a):

Vážený pane, nechtěl by jste napřed zkritizovat zbytečné lety obrovských letadel do Kodaně, tisíce opancéřovaných a na provoz náročných limuzín, přetopené sály a hotely v mrazivé Kodani a hlavně tuny vyhozených vybraných lahůdek, které by min. rok uživily všechny děti umírající na této planetě.
Všichni co přijeli na tento kongres jsou tzv. ekologové, hledící jen na své pohodlíčko, svůj luxus a své žaludky. To co se jakoby dojedná, zaplatí obyčejní lidé ze svých daní a tito "kodanští kongresmeni" budou dál mrhat prostředky a žít v luxusu a ekologie pro ně samé dál nebude nic říkat. Ale ústa ekologie budou mít plná.
Jako vašemu guru Bursíkovi při výletě na mejdan do Antarktidy.
Nebo tam snad letělo letadlo za zelené peníze a na měsíční pohon?
16. 12. 2009 | 18:19

Lukáš napsal(a):

Dovoluji si diskutující upozornit na zajímavý článek:
Citace: "Sacks se domnívá, že pokud budeme plánovat na základě chybných premis – jako je právě často uváděné tvrzení, že redukce našich skleníkových plynů „zabrání nejhorším dopadům globálního oteplování“ – dobereme se pouze k chybným řešením. Technofilové nás podle Sackse nezachrání, neboť stejné nástroje, které nás uvrhly do obtíží, nás z nich nemohou dostat.

Proto je načase si přiznat nepříjemnou pravdu, před níž zavíráme oči: Klimatické změně nelze zabránit. Odtud potom vyplývá, že bychom měli zahájit na lokální úrovni, kde jedině nás klimatická změna může zasáhnout, přípravy, které nám umožní se této skutečnosti přizpůsobit. „Čas se sice krátí, ale shovívavost této malé modré koule v rozlehlém liduprázdném kosmu nás bude stále udivovat a udržovat při životě, pokud jí jen dáme nějakou šanci,“ končí svůj článek Sacks." odkaz http://energybulletin.cz/?q...
16. 12. 2009 | 18:21

Emissary napsal(a):

Pro: Carlos V

Třeba i proto, že ta tepelná izolace vzestup teplotního gradientu utlumí. To bych zeleným fanatikům zrovna nevyčítal. Ona totiž tepelná izolace funguje obousměrně. :).

Ale jinak jste napsal dobrý příspěvek.
16. 12. 2009 | 18:48

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opkaovat, dávat miliardy rozmanitým arafátkům na bombičky a přispívat brčálnickým kamarádům na technologické zatím nesmysly. Učme se, tak se tuneluje...
Veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://neviditelnypes.lidov...
http://www.xoxma.lv/uploads...
16. 12. 2009 | 18:50

Tužka napsal(a):

Tužka.Životní úroveň anglosaského a frankofonního světa je plížívá zbraň hromadného ničení celé planety.Jednání v Kodani se presentuje jako "velká komedie",jen kdyby to životní prostředí ve svém důsledku nebyla velká tragedie.Ten druhý poločas života na zemi by mohl trvat jen krátký čas.Tužka
16. 12. 2009 | 19:01

wbgarden napsal(a):

Drahá Tužko literární, ptejte se starých římanů, či jiných moudrých též jistě antičanů, též už o všelikých koncích světa jistě žvanili. Nihil novi, furt se jede, anča bubnuj...
http://www.xoxma.lv/uploads...
16. 12. 2009 | 19:05

pessamotar napsal(a):

Tyhle všechny řečičky jsou na nic.Pokud vědci nepochopí a neřeknou lidem jak to skutečně funguje s Globálním počasím.Nesmíme zapomínat,že nynější názory jsou jen nepotvrzené teorie publikované jako neotřesitelné pravdy.Ať si lidé poslouchající mediální kampaně za změny globálního oteplování uvědomí jednu věc,na zemi již bylo tepleji a člověk za to nemohl.Globální oteplování existuje.Bylo by šílenství tvrdit ,že není.Je tu jen malý detajl,člověk za to nemůže neboť je způsobeno sluneční aktivitou.Takže i v případě zastavení provozu všech aut a továren,bude to pokračovat dál.Až tohle pochopí vědci a stoupenci ekologických aktivit,bude to malej zázrak a ty se dějí jen zřídka.Člověk samozřejmě poškozuje svou často nerozumnou činností rovnováhu v přírodě ale tak velký dopad to zase nemá.Něco jiného je zkazit si životní prostředí spoustou odpadků a nebo tvrdit,že oxid uhličitý jehož je v atmosféře obsažené množství počítatelné v setinách % je odpovědný za současné pochody v atmosféře.Na oteplování planety má vliv množství vodní páry ve vzduchu a to je odvislé od činnosti slunce.Bohužel není tohle nikde publikováno a tak se mluví jen o exhalacích.Pokud se budeme dál navzájem přesvědčovat o škodlivosti exhalací a nebudem brát v ůvahu sluneční činnost nebuduo mít žádná opatření faktický význam,dojde jen ke zdražení energiía kdosi na tom královsky vydělá.Před 1000 let se dalo v Grónsku pěstovat obilí a nikdo mě nepřesvědčí o tom,že lidstvo tenkrát způsobilo svou vinou globální oteplení bez továren aut atd.Takže "Chytrému napověz"a blbec to stejně nikdy nepochopí.
16. 12. 2009 | 19:46

Al Jouda napsal(a):

Absolutní souhlas s pessamotarem. Většina Čechů už snad prohlédla a zelení už nemají šanci v příštích parlamentních volbách !
16. 12. 2009 | 20:05

ver napsal(a):

není mi jasné , jestli se v Kodani demonstruje proti globálnímu oteplení , nebo pro oteplení , či zda se jedná o profiky , kteří vyvolávají nepokoje jen tak , pro zábavu ( a peníze ) , u toho cvičně zapálí pár aut a pocvičí se v bitce s policií , v hodu na vzdálenou výlohu
16. 12. 2009 | 20:19

Ac napsal(a):

Velmi často použíaný argument klimaskeptikov, že výkyvy počasia či podnebia v minulosti by mali nejakým spôsobom ospravedlňovať emisie skleníkových plynov. Klimaskeptici sú z neznámych príčin nadšení z toho, keď zistia, že globálna teplota bola v minulosti vyššia, alebo že hladiny oceánov mohli stúpnuť aj o 2 metre za 100 rokov. Takéto zdokumentované zmeny pritom iba dokazujú vysokú citlivosť podnebia aj na malé zmeny v priemernej globálnej teplote
16. 12. 2009 | 20:26

Tužka napsal(a):

Tužka pro wbgaren.Ano,staří Římané,staří Řekové...,ale nebylo jich šest a půl miliardy a k tomu těch"plechovejch hejblátek",ano Anča, bubnuj,furt se jede,furt s kopce, jak by ne,když má Anče na bubnu oslí kůži.Vždyť chodíte v "zeleni",tak musíte taky vidět...Tužka.
16. 12. 2009 | 20:28

SuP napsal(a):

Milá Tužko. Ať je to jak chce, obyvatelstvo anglosaského a frankofonního světa spotřebuje jen a jen tolik, jako obyvatelé zbytku světa. Naproti tomu ty 3 miliardy lidí z rozvojových zemí spotřebují (snědí a vypijí) tolik jako 3 miliardy jiných obyvatel, ale narozdíl od anglosaského a frankofonního světa sami nevyprodukují ani tolik, aby čímkoli přispěli k chodu světa. A tím vychylují rovnováhu potravního řetězce směrem k hladu celého světa. Teplo neteplo. A pokud se bude stále v matematických "modelech" bohorovně uvažovat, že sice v roce 2050 tu bude o další 3miliardy lidí víc (tedy celkem 9miliard), ale hlavně když se přestane oteplovat, dopadne to jako u snědeného krámu. A ty zbylé suroviny pod povrchem nebudou už k užitku nikomu.
16. 12. 2009 | 20:31

Lukáš napsal(a):

K tomu, co píše Tužka a SuP. Vím, že to mnozí neradi slyší, ale přesto to sem napíšu:
"Objevy ropných ložisek v globálním měřítku vyvrcholily koncem 60. let. Od poloviny 80. let ropné společnosti objevují méně ropy než se spotřebovává."

"Nejnovější model ASPO předpokládá, že vrchol těžby všech dob u konvenční ropy nastal v roce 2005. Bereme-li v úvahu „těžkou“ ropu, zdroje z hlubokého moře a polárních oblastí a plynové kondenzáty (kategorie „všech kapalin“), ropný zlom je extrapolován přibližně do roku 2010."

"Pro některé činnosti, jako je třeba letecká doprava, není žádný energetický zdroj, který by ihned mohl nahradit ropu. Jak uvádí Hirschova zpráva, zavedení rozsáhlé alternativní energetické infrastruktury vyžaduje dlouhé období investic, v řádu desetiletí. Období levné energie možná skončí dříve, než do této práce doopravdy pustíme."

Celý článek: http://energybulletin.cz/?q...
16. 12. 2009 | 20:42

Tužka napsal(a):

Tužka pro SuP.Pro mne je pojem ..,chodu světa,.pohyb Zeměkoule kolem osy,kolem Slunce a v meziplanetárních galaxiích,a ten,díky všem kosmickým zákonům,nemůže lidstvo nijak ovlivnit svou skázonosnou podstatou. A to je dobře.Tužka
16. 12. 2009 | 20:42

tomas.p napsal(a):

to pessamotar,
já nevim, kam na ty moudra chodíte, ale smekám klobouk. Voni ty vědci jsou asi fakt všichni blbí a nejspíš vůbec neví o čem plácaj. S tim Grónskem to je fakt bomba, jenom nevim, tenkrát, těch lidí na týhle planetě, bylo, no řekně pár desítek tisíc a dneska co já vim, nás bude skro 7 miliard, ale jinak fakt máte za ušima. Zdravím.
16. 12. 2009 | 20:47

Inci napsal(a):

Ať si každý kontinent nejdřív zamete před svým vlastním prahem ... třeba taková Afrika :

Ohromné ropné bohatství států Guinejského zálivu v protikladu s kácením konžského pralesa ... plic planety ...
16. 12. 2009 | 20:47

Lukáš napsal(a):

tomas.p

"Voni ty vědci jsou asi fakt všichni blbí a nejspíš vůbec neví o čem plácaj."
Ten celý Váš příspěvek má být sarkasmus?
16. 12. 2009 | 20:53

wbgarden napsal(a):

Bud neustále opakovat, drahá Tužko, když nebudete nastavovat svůj jistě vzácný sluch katastrofickým hrstkám křiklounů, kteří, co svět světem stojí, se především zaměřují na ovlivňování lidí jako jste třeba vy, tak vám rozhodně bude líp. Dovoluji si upozornit, že s kopce se zatím vůbec nejede, i přes veškerá negativa, která pochopitelně vadí i mé maličkosti, máme se zde nejlíp za posledních stotisíc let. Tečka. Bohužel či bohudík, toto je téma, které se mě osobně drobet týká, neb jsem víc než šedesát let denně dost hodin v autdóru. Takže velmi dobře vím, co je to počasí potažmo klima. Potýkám se s meteorlogií všedního dne furt a stále a velmi prakticky a vím co to dovede, když je v poledne plus patnáct a v noci mínus deset. Ale žádný ekopošuk, panelákový mičurinec připadně nějaký kónbandita či jiný evropský pohrobek rudých brigád, včetně přísně maoistického baroše, mi nebude vykládat, že za změny můžu já případně moje auto. Slunce přátelé, naše drahé sluníčko, které nesutále rozmařile rozhazuje energii vůkol, to je ten strůjce našeho bytí či nebytí. Díky sluníčku žijeme a díky sluníčku jednou skončíme.
Veselé krizování...
http://wbgarden.com/nove/sl...
http://wbgarden.com/wbgarde...
Myslím si, že i bez gůglování vím, o čem mluvím. Omlouvám se tímto zde váženým cenzorům...
16. 12. 2009 | 21:02

Lukáš napsal(a):

Pro Jasana, Carlose V., Emissary a Pessamotar mám hezký citát: "Ignorance not a good way to deal with risk."
Je vskutku zajímavé, že argumentujete sebejistě, ač nejste s problematikou blíže seznámeni. Zkrátka jste se vším příliš brzo hotoví. Přitom stejně jako Lomborg se lze ptát, zda nejde korigovat klimatickou změnu i jinak než snížením emisí - jednoduchým, levným a účinným řešením je např. zalesňování.
Kromě toho - mnohým jedincům evidentně vyhovuje, když se debata stáčí k tématu klimatických změn - neboť zde se takřka každý domnívá, že má svůj názor, který není důvod revidovat. Přitom environmentálních problémů - mizející suroviny, klesající produkce potravin, mizející život v oceánech atd. Moc "hezký" je také Tichomořské smetiště: http://www.enviweb.cz/clane...

Zajímalo by mě, jak své nynější postoje bude vysvětlovat svým eventuálním potomkům.
16. 12. 2009 | 21:15

Lukáš napsal(a):

Tak jak tak koukám, můj příspěvek patří i wbgardenovi :-)
16. 12. 2009 | 21:17

Lukáš napsal(a):

"Ale žádný ekopošuk ..... mi nebude vykládat, že za změny můžu já případně moje auto." A to je prosím dle mého názoru pravá příčina úpadku.
16. 12. 2009 | 21:22

Lukas napsal(a):

Vojtisku, co vsechno ti drhne?
16. 12. 2009 | 21:27

Emissary napsal(a):

Lukáši,

jen prázdná fráze.

Knowledge is good way, how act at the risk.

Jsem hotový tak, jak to vím a umím. Zelený idiot mě nezajímá.
16. 12. 2009 | 21:31

Emissary napsal(a):

Pro: Lukáš

Moji potomci pravděpodobně zažijí globální ozimování. Takže jim nic nebudu vysvětlovat. Ale nechám závěť, aby si dali pozor na iracionalitu zelených idiotů a s nimi spojených ekonomických a politických aktivit.
16. 12. 2009 | 21:36

jasan napsal(a):

Lukasi
je pozoruhodne, jak poznate kdo je s problematikou seznamen a kdo neni.
Tak tedy uvedte ve vede pouzivany, tedy experimentalni dukaz ze:
1) za zamenu klimatu muze lidska cinnost
2) ze omezenim emisi CO2 lze zmene klimatu zamezit
3) pokud lze tak jakym snizenim a kdy
16. 12. 2009 | 21:52

Lukáš napsal(a):

Emissary: na urážky nelze reagovat jinak než urážkami.. Proto se zdržím komentáře.

jasan: Nejsem odborníkem na klima. Navíc body 1) a 2) jste mi podstrčil, o tom jsem nemluvil. Přesto stručně:
1) IPCC 2007 uvádí ppst. 90 procent. Ať už změna klimatu antropogenní je, či není, může mít závažné důsledky na produkci potravin.
2) Opět odkazuji na IPCC, nepochybně existují seriózní odborníci, kteří si myslí opak. Odkaz jsem v této diskuzi již uváděl. Nejsem vůbec zastánce drastických omezování emisí. Nakonec nám ale možná v důsledku ropného zlomu nic jiného nezbyde.
3) viz 2)
16. 12. 2009 | 22:00

Emissary napsal(a):

Luku,

máte vskutku divné představy. Co se týče urážek. :)
16. 12. 2009 | 22:03

jasan napsal(a):

Lukasi
probuh.. tohle prece neni zadny dukaz a uz vubec ne vedecky. Najdete si neco o IPPC... o Manove hokejce... a o poslednim prusvihu s maily...
Vy tomu proste verite - budiz.
Ale netvrdte o ostatnich, ze nejsou s problematikou seznameni, kdyz k tomu nemate zadny dukaz a o veci same vite malo - ale verite...
16. 12. 2009 | 22:19

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý lukáši vaše příspěvky zkuste příště adresovat někomu vznešenějšímu. Já si docela vystačím sám. Děkuji.
Veselé krizování...
http://www.ateo.cz/f/images...
http://neviditelnypes.lidov...
http://neviditelnypes.lidov...
16. 12. 2009 | 22:25

Roman napsal(a):

Emissary,
kupte potomkům kabát, aby na tu zimu byli připraveni. Obávám se, že jim ale moc nepomůže, protože za dobu, co se všude na světě sleduje průměrná roční teplota, vypadá to, že se zásadně mýlíte. Důkazem je značné tání ledovců, které k tomu, jak známo, potřebují teplo. Nikoliv zimu. Pokud skupinu vědců, kteří se tímto zabývají, někdo nazve bandou blbců, pak se logicky ptám: Jak jste na to přišel???
16. 12. 2009 | 22:32

tomas.p napsal(a):

To Lukáš,
klidně urážejte, copak většina těch rádoby diskuzních příspěvků nejsou přinejmenším urážkou zdravého rozumu?
Smekáým před vaší trpělivostí.
16. 12. 2009 | 22:40

Tužka napsal(a):

Tužka pro wbgarden.Respektuji moc Slunce,to je vskutku stěžejní otázka.Ovlivňovat se nenechávám,až moc často jdu svou cestou.Už v pěti letech,když ke mně přišel mikuláš,anděl a čert,a čert chtěl,ať si kleknu a zpytuji své hřích,jsem mu sebrala metlu,zlomila a hodila do kamen..,s konstatováním,..a máš to.Ohledně klimatu a CO2 váhám,ale v tom,že socioekonomická sféra ničí biosféru dokážu napsat tisíce příkladů.Jeden,velice nápadný,už jsem o něm psala.Zničené lesy v Krušných horách,Jizerských ho.,Krkonoších.Popílek z elektráren našich a "švarce pumpe"...,nezapírám svůj podíl,i já cvakala a cvakám vypínači u elektrospotřebičů.Mé pokání spočívalo v tom,že jsem na Krkonoších s lesáky nasázela šest tisíc stromků,jen tak "zadarmiko" i svačinu jsem měla vlastní. Jen jsem si na těch šest tisíc stromků nechala vystavit "glejt",abych ho mohla ukázat "jalovým ekokřiklounům".Tužka.
16. 12. 2009 | 22:40

Roman napsal(a):

A já se zaváděním nových technologií naprosto souhlasím. Od svého vzniku lidstvo ještě nezměnilo energetickou politiku. Když bych to počítal od vzniku našeho kalendáře, tak je to již dva tisíce let, co získáváme energii spalováním všeho, co se spálit dá. Připadá vám to snad vědecky na úrovni? Já osobně si myslím, že v této oblasti věda zásadně ustrnula.
16. 12. 2009 | 22:41

jasan napsal(a):

Romane,
ono to ma par zadrhelu.. nektere ledovce ubyvaji, jine pribyvaji...
pod temi odtatymi ledovci v alpach je trava.. takze pred ledovci tam byly louky..
a vite od kdy se PRESNE meri teplota? po zcela nepatrnou dobu z hlediska vyvoje klimatu.. vite od kdy?

a nazyvat vedce blbci je jiste nehezke.. nicmene ti vedci z anglie ve svych mailech nazyvali kolegy co maji jiny nazor jeste hure...
16. 12. 2009 | 22:42

smrž napsal(a):

Tužka:
Díky za stromy, budeme mít kde růst do doby, kdy nás zase pokryje ledovec.
Roman:
Samozřejmě, že spalováním (kromě vodních, větrných a jaderných elektráren), copak máme všechno narostlé nechat shnít?
16. 12. 2009 | 22:59

Roman napsal(a):

Jasane,
přiznám se, že nevím, kdy se přesně začala měřit průměrná roční teplota celosvětově. A že je pod ledovci louka, je docela možné. Alpy vznikly tektonickou činností. "Bůh" ví, v jaké poloze se nacházela ta louka, než ji síla pevniny vyzdvihla tak vysoko. I osa země měla na počátku jiný úhel. To už také víme. A v období vyhynutí dynosaurů leží všude na planetě vrstva popela o síle cca 10 až 20cm. To nasvědčuje tomu, že tu kdysi bylo velice rušno. Všechno se dá objasnit. Ale i tak by to neobhájilo naše dnešní počínání, protože vše co vypustíme do atmosféry budeme dýchat my a naše děti. Proč dnes v Africe nerostou pravěké přesličky? Co by se stalo, kdybychom uvolnili do atmosféry všechen kysličník uhličitý z nerostných zásob? A není jen to. Dnes toho produkujeme mnohem více, než jen CO2. Změna by nám jedině prospěla.
16. 12. 2009 | 23:02

Roman napsal(a):

Pane Smrži:
Uhlí a ropa podléhá rozkladu??? Tak to se omlouvám. Mělo-li by se to zkazit, pak to rozhodně nesmíme dopustit. Hi,hi. Ne, ne, na to mě nenachytáte. Vymyslete si lepší trik.
16. 12. 2009 | 23:07

Roman napsal(a):

Omluva Smržovi.
Psal jste narostlé. Tak to potom ano. Pokud se reguluje dostatečná výsadba, která nahradí spálené množství, pak nemůže být pochyb, že je vše v pořádku.
16. 12. 2009 | 23:11

jarpor napsal(a):

Tužka

Měl jsem nutkání napsat víc, ale Vaše zmínka o Vaší práci mne zarazila.

Tedy řeknu jen to, že si myslím, že jste udělala pro klima této země daleko více, než celá sešlost v Kodani a jinde... Díky.

Snad z výše uvedeného je zřejmé, jaký názor mám na ony snahy "zachránců" světového klimatu... Jó, zachraňovat za cizí peníze... to umí každej...hlavně když to sype...

Hezký večer
16. 12. 2009 | 23:12

smrž napsal(a):

Roman:
U nás výsadba se nereguluje. Proto lesů přibylo asi o čtvrtinu.
16. 12. 2009 | 23:18

Emissary napsal(a):

Jak Romane?

Asi tak, že 0,4 - 0,8 st. Celsia za 100 let podle IPCC, v průměru 0,6 st. Celsia to jistě nedokáže. To nic neznamená. A podle toho dělat závěry v tak obrovském rozsahu je celkem velké bláznovství a hazard. Kromě toho termín "skleníkový plyn" je zcela zcestný, protože plyn nedokáže to, co sklo nebo fólie ve skleníku. Ve skleníku se vzduch prakticky nehýbe, brání tomu pevná hmota. ve vrstvách zemské atmosféry. Ty sajrajty, co lidé vypouští, proudí. nemají žádnou překážku, padají na zemi, něco zůstává nahoře. Flora CO2 fotosyntézou absorbuje. Stačí nekácet lesy a pralesy. Nic víc Romane, kromě toho, že to je mnohem víc složitější. Ale to jsem tady publikoval. Stačilo jenom číst.
16. 12. 2009 | 23:19

Nový napsal(a):

Chybí tam ještě čtvrtá skupina:
Jsou to tisíce realistických klimatologů, kteří by těm pomatencům v Kodani vysvětlili, že je to celé nesmysl.
Nebo přesněji, abych byl objektivní, že vliv antropogenního CO2 na klima je neověřená hypotéza ! Nic víc.
16. 12. 2009 | 23:22

Emissary napsal(a):

Oprava

. Ve vrstvách... atmosféry, ty sajrajty.

Ach bože, je to nesrozumitelné. :)
16. 12. 2009 | 23:24

Carlos V. napsal(a):

Lukas aj.

Nic proti ekologii jako takove - lesy jsou hezke ciste, reky take. Nic se ovsem nesmi prehanet.

Spotrebovavani fosilnich paliv a pouzit jinych zdroju energie je otazkou casu. Ne nutne casu dle aktivistu, ale proste lehce dobyvatelnych zasob ropy a uhli bude ubyvat a cena pujde nahoru.

K globalnimu oteplovani, existuje-li, se ale neni treba stavet aktivistickym zpusobem soucasneho boje.

Je mozne spis investovat do prostredku klima ochlazujicich a zkoumat - od zalesnovani po treba ony strikaji plachetnice....

A navic, jedno je jiste. Lidstvo pezilo diky schopnosti aklimatizovat se. Kdyz se zvednou oceany o par metru, lide se proste prestehuji.
17. 12. 2009 | 00:26

Vlkov napsal(a):

Doporučuji ke shlédnutí. Je to poučné a s českými titulky, takže tomu porozumí snad každý. Jmenuje se to: Velký podvod s globálním oteplováním.
http://video.google.com/vid...
17. 12. 2009 | 01:32

citizen napsal(a):

Fanoušky klimatické nehybnosti a možnosti vypouštět na omezeném prostoru neomezené množství odpadu bych rád upozornil, že jejich požadavek po absolutním důkazu se týká i jich. Máte důkaz alespoň takový jako IPPC, že se naopak nic neděje? I když třeba NASA naměřil nejteplejší roky od pol.19.st. 2005, 1998, 2002, 2003, 2006, 2007, 2004, 2001, 2008 a 1997. I když třeba Lomborg změny způsobené člověkem potvrzuje. Ideologického slepce nepřesvědčí vůbec nic, stačí mít na jedné straně 2000 vědců, na druhé koho? Klause a Brezinu? Máte pozitivní vědecké argumenty?
17. 12. 2009 | 02:50

babča napsal(a):

No, vážení, v sedmdesátých letech nás různí klimatologové přesvědčovali, že se ochlazuje a že do sedmdesáti let bude dosahovat ledovec pomalu ke Krkonošům.
17. 12. 2009 | 03:12

Lukáš napsal(a):

Tužka:

děkuji, zdá se, že jste to pochopilo. Je to všechno především o osobní zodpovědnosti.
17. 12. 2009 | 06:55

Lukáš napsal(a):

* pardon, pochopila
17. 12. 2009 | 06:56

Jiří napsal(a):

A peoč bychom jim měli pomáhat? Kdyby nebyli zkrátka neschopní, tak dneska mohli být oni ty průmyslové země a my rozvojové státy.
17. 12. 2009 | 07:40

tomas.p napsal(a):

to Carlos,
"Kdyz se zvednou oceany o par metru, lide se proste prestehuji."????????
Mužu se zeptat kam? To jako třeba sem k nam do Krkonoš??Umite si vubec představit o kolik lidi by řadově šlo?
to Jiří
nevím koho máte na mysli, ale jestli máte na mysli např. třeba Afriku, tak se zamyslete nad tím, že tam z jaksi zeměpisných důvodů a z toho vyplývajících podmínek pro přežití naše civilizační výdobytky nepotřebovali. Prostě jsou místa, kde si do dneška vystačíte s oštěpem a bederní rouškou./příklad/To že tomu už tak není je holt důsledek naší hamiždnosti. Dřív jsme jim za suroviny dávali korálky, dneska třeba Kalašnikovi a nebo Cocakolu light.
17. 12. 2009 | 08:27

SuP napsal(a):

Milá Tužko.
Ačkoliv se vám to (po Vaší odpovědi) asi nezdá, jediný rozdíl v postoji k přírodě u nás dvou je ten, že já nevěřím tomu, že za oteplování může člověk a Vy ano. Ale máte právo na názor.....

Lukáš -
Produkce potravin stoupla 5x a počet strávníků se zvýšil 12x. Někde to asi chybět musí. Ekopošuk křičí, že nám zvířata a ryby vymírají horkem, ale my je jenom čím dál rychleji vyžíráme, protože zelený nám nestačí.
17. 12. 2009 | 08:36

smrž napsal(a):

citizen:
Žádné fanoušky klimatické nehybnosti jsem tady neviděl, naopak oponenti IPPC namítají, že klima na Zemi se v miulosti měnilo v daleko větší míře, než těch několik let nyní. Grónsko bylo bez ledu zelené, hranice lesa v Alpách výše než dnes...atd. A to vše bez antropogenních emisí.
17. 12. 2009 | 08:40

Rom napsal(a):

Mahmúd Ahmadínežád, Robert Mugabe, Hugo Chávez, Evo Morales, Islam Karimov, Than Šwei a Gurbanguli Berdymuhamedov. To jsou ti účstníci summitu z chudých zemí, kterým jde o ekologii?????
17. 12. 2009 | 08:45

Tužka napsal(a):

Tužka pro SuP.Vážený,prosím,přečíst z 16.12.09 22:40.Napsala jsem,že váhám,a to je veliký rozdíl od věřím.Na manipulaci s mými myšlenkami,vírou,city a činy jsem obzvlášť háklivá.Napíšu,proč váhám.Bude to v únoru 410 let od upálení Giordána Bruna.Dlouho ho věznili,dlouho krutě mučili,nutili,aby odvolal,že věří v Koperníkův heliocentrismus.Neodvolal.Několik odvážlivců pár chvil,před zapálením hranice vykřiklo několik protestů,bičovali je na místě,až zůstali bezvládně ležet.Galileo roku 1633 raději odvolal,měl rodinu,děti,městu hrozila kladba.Když by jeho neupálili,příslušníky jeho rodiny by dav ukamenoval.Toto je třeba mít na paměti.Někdo si za pravdou stojí,někdo se bojí a většinu to nezajímá,museli by přemýšlet a vzdát se pohodlíčka.Že dnes není středověk?,ale jděte,lidi mají pořád zadek rozdělený na dvě půlky.Tužka.
17. 12. 2009 | 09:43

jj napsal(a):

Antropogenní vlivy existují, a dají se řešit rozumnou dohodou. Zdá se, že takhle to funguje s ozónovou dírou. Potenciálně by to mohlo fungovat se skleníkovými plyny.
17. 12. 2009 | 11:04

SuP napsal(a):

Tužka -
Omlouvám se, v uvdeném příspěvku jste to takto skutečně definovala. Jelikož s Vámi zde "diskutuji" (jinak řečeno - napadám) již po několik ekologických článků, z některých Vašich předešlých argumentací jsem tento dojem nabyl. Pokud o vlivu člověka na počasí pochybujete, za chvíli můžeme být na stejné vlně. Jako technik jsem často stavěn před úkol prosadit svou práci, jejímuž výsledku méně znalí nevěří. Kdybych tomu vlažně věřil sám, těžko bych to obhájil. Kdybych jen tak kecal (byť z přesvědčení), příště už by se mě nikdo neptal.
V postavení Giordana Bruna nebo Galilea bych volil postup Galilea. A to hlavně proto, že prosazovat cokoli proti přesile magorů je zbytečné a páchá to škody na zdraví. I historie mu dala za pravdu.
Podívám-li se na graf časového vývoje teploty na Zemi z brožury pánů Metelka/Tolasz, v období mezi 400až 10 tisíc let jsou vidět zřetelně periodické změny s periodou cca 100tisíc let se změnou teploty -2,5 až +1 stupeň (tzv. Milankovičovy cykly). A celkem velmi logicky plyne, že se nacházíme právě v oblasti okolo dalšího 100000letého maxima. Takže je jasné, že teplota bude stoupat a nějakou dobu se bude na hodnotě kolem +1 držet (asi tak 5tisíc let). Z toho grafu je taky vidět, kdy se daly v Grónsku pěstovat melouny, nebo kdy byla v Alpách pod ledovcem tráva.
Je možné, že někteří kimatologové se mohou domnívat, že maximum té současné periody nastalo před těmi 7až 5-ti tisíci let a že teď teplota zase stoupá. Je to ale hlavně věc měřítek na časové ose grafu.
Vzhledem k tomu, jaké jsou historické zkušenosti se zneužíváním "veřejného mínění", je mi ve světle uvedených podkladů celé GW krajně podezřelé a neuvěřitelné. Dokonce si troufnu tipovat, že největší alarmisti sami věří, že teplota brzo (cca za 100 až 500 let) začne klesat a oni doloží vytunelované peníze jako "účelně vynaložené" na boj proti slunci.
Musím si včas přikoupit náboje......
Tak Vás zdravím a ještě jednou se omlouvám.
17. 12. 2009 | 11:18

Petr Hadač napsal(a):

Chvíli jsem zamýšlel přispět do diskuze, ale čím víc příspěvků jsem přečetl, tím víc jsem se utvrdil v tom, že tady prakticky diskuze neprobíhá. Je to hlavně střílení svých vlastních, hotových, konečných pravd, a také urážek. Silácké vysílání, málo konstruktivního přijímání.
Co se tedy této "diskuze" týče, spokojím se s tím, že čas ukáže. Třeba to, že souvislosti jsou tak široké, že nemá smysl např. současnou podobu automobilismu hájit tím, že neotepluje planetu. Jde totiž o mnohem víc... Nebo že nemá smysl něco na našem způsobu života měnit; vždyť právě změna je život. A vy vidíte vývoj v tom, když budeme dál ve velkém těžit a spalovat uhlí a ropu? Kam to povede?
17. 12. 2009 | 11:40

Karton napsal(a):

Ani jsem to nestihl přečíst všechno. Ale chtěl bych jenom říci, že k tomu abych pochopil, že teorie skleníkového efektu, která vede k názoru, že růst koncentrace CO2 ve vzduchu je zodpovědný za globální oteplování je špatná mi stačí znalosti fyziky. Teorie je z 19 století (Arrhenius - už tehdy se otepovalo a rostla koncentrace CO1 ve vzduchu)) a byla už na začátku 20 století vyvrácena. Její neustálé obhajování je pavědecké. CO2 je životodárný plyn. V dobách, kdy rostly přesličky jako stromy bylo v atmosféře neporovnatelně více CO2, protože ten podporuje růst rostlin (je pro ně základní surovinou). Optimální koncentrace CO2 ve vzduchu je daleko vyšší než v současnosti. Kdo nezná fyziku, zejména v pblasti přenosu tepla by neměl mluvit do této problematiky.
Teorie sleníkového efektu je výdělečná jak pro ty pseudovědce (bez hrozby oteplování by neměli co dělat), tak i pro politiky (kteří potřebují aby se lidé něčeho stále báli) a v neposlední řadě pro podnikatele, kteří obchodují se zbožím, sloužícím proti globálnímu oteplování. Počasí na zemi ovlivňuje nejvíce sluneční činnost, jeho erupce a kosmické záření. Proti tomu nic nezmůžeme, ale musíme se přizpůsobit. Zvyšování koncentrace CO2 ve vzduchu je způsobené jeho odpařováním z moří, na jejichž dne je ho obroské kvantum. Oteplováním moře se tento CO2 uvolňuje; dnešní pavědci si pletou příčinu a následek.
17. 12. 2009 | 11:43

Batman už na nás prdí napsal(a):

Víte, proč nás Batman tentokrát nevytáhne ze srabu? http://weakly.cz/weakly-blo...
17. 12. 2009 | 12:13

Ivan napsal(a):

Karton...,

vsetko co pises je realita..., len zabudas, ze jednym biochemickym okom retazca je spatna redukcia CO2 na C v rastlinnych druhoch fotosyntezou a jeho ukladanie do rastlinnych tkaniv a tym vlastne regulacia CO2 v atmosfere ci v hydrosfere... Teda, rastliny budu viac priberat na raste, ak bude viac CO2 a viac slnecnej energie a teda zredukuju jeho obsah v atmosfere... (Ide o zlozity dynamicky a dlhodobo samoregulovany jav)... ALE, je tu problem, ze ubuda aktivneho rastlinstva na ZEMI, a pri jeho kritickom ubytku uz zacne CO2 len pribudat a to aj napriek tomu, ze bude vyssi slnecny svit, ktory samozrejme suvisi so schopnostou chlorofilu viazat a redukovat CO2... Potom uz do rovnovazneho stavu, s prijatelnym rozptylom hodnot, niet navratu...
17. 12. 2009 | 12:13

Ivan napsal(a):

Ako obvykle, falosne husle Zapadu aj v Kodani...

Tzv. rozvojovym zemiam treba predovsetkym riadne platit a nie na nich parazitovat..., to by si mali Zapadne krajiny uvedomit v Kodani...!!!

Zdroj: Britske listy 14.5.2009
COLLATERAL DAMAGE

Genocidy v Africe jsou řízeny elitami kapitalismu

Druhá část
Jana Ridvanová
Afrika nehladoví, protože to je Afrika. Afrika hladoví, protože je obětí maximálně devastujícího příkladu predátorského kapitalismu, bezcitné a absolutní chamtivosti, kombinované s duchovní krizí západní společnosti, která nemá obdoby. Dlouhodobá kontrola nerostných zdrojů Konga je uskutečňována šířením teroru, vyhlazováním lidí, destrukcí rodin, zaséváním nedůvěry a nenávisti.
Dříve armády masakrovaly na povel králů, dnes na povel tzv. liberálních demokracií a korporací...
Když v Kongu řádily armády belgického krále Leopolda II, zajímaly místním mužům rodiny a držely je jako rukojmí. Z mužů si tak udělali otroky. Těm, kteří se nepodrobili, belgičtí vojáci usekali ruce. Evropské barbarství v Kongu tehdy stálo život kolem 10 milionů Afričanů.
http://www.blisty.cz/2009/5...

A moj komentar:

Zakladom je, aby zapadni kolonialni paraziti...

riadne platili za suroviny, ktore nakupuju, presnejsie povedane o ktore nehorazne a zlocinecky, rabuju Afriku... Miesto toho, aby kalkulovali ceny surovin tak, aby aj africky banik mal naklady na mzdu a odvody svojmu statu na zrovnatelnej urovni s Europou, dostava v porovnani sotva desatinu..., takisto aby do cien boli zahrnute dane pre stat a obnovu zivotneho prostredia, aby vlady mali na rozvoj skolstva, zdravotnictva, ekologie, infrastruktury..., tak miesto toho zapadni geneticki zlocinci, aby potlacili ceny surovin, rozvracaju politicke systemy, provokuju rozbroje a zbranami podporuju obe strany umelo vyvolanych konfliktov...!!! Nam diktuju znizovanie vyroby potravin, do zakladov znicili direktivne nase polnohospodarstvo, miesto toho, aby sa tieto vyviezli tam kde su potrebne a to za platby, ziskane Afrikou za vyvoz surovin na Zapad...!!!
17. 12. 2009 | 12:23

Tužka napsal(a):

Tužka pro SuP.Děkuji za odpověď.O výkyvech teplot jsem četla víc publikací a bylo tam nápsáno to,co jste napsal.Pro zajímavost.K potvrzení této teorie bylo dovoleno vědcům udělat jednu mikrosondu/dutou zubní vrtačkou v době zimního spánku/do jednoho stromu sekvojovce obrovského v Severní Americe,který začal růst mnoho let před Kristem.Síla přírůstků tyto teorie potvrzuje.A i staré kroniky napsané u nás i v zahraničí to potvrzují.Když do toho dosadíme pozorování starých hvězdářů,opět se dostaneme ke Slunci a s jeho"klidnými a neklidnými " obdobími.Wbgarden má pravdu.Ještě děkuji za omluvu a přeji hezký den,ať nám slunce svítí na cestu a Betlémská Hvězda,co výjde 24.prosince,do života.Tužka
17. 12. 2009 | 12:27

SuP napsal(a):

Tužka -
Úplně jste mi vehnala slzy do očí. (Jako omezený technik si to považuji). Díky a nápodobně.
Pavel
17. 12. 2009 | 12:48

Petr Hadač napsal(a):

pro Vlkova: díky za odkaz, film jsem právě shlédnul a budu o tom dál přemýšlet.
Od pasu: souhlasím s tím, že nekritický pohled je slepý. Dále, film je natočený už před nějakou dobou (2008 nebo dříve?) a některé informace jsou zastaralé - především dostupnost, efektivita a návratnost solárních a větrných zdrojů energie.
http://www.denikreferendum....
17. 12. 2009 | 13:12

buldatra napsal(a):

Suma sumárum, slezli se v Kodani týpci různého ražení.
Autor je identifikoval jako:
Chudí postižení
Spotřebitelé ropy
Odpůrci z OPEC

Slezli se a dali řeč a řeč to byla hustá.
Protože odborníci na řeč všeho druhu jsou zejména politici, nastala, jak píše autor: Potíž s politikou.

Aby toho nebylo dost, tak také: Potíž s diplomaty.

Výsledkem hustých řečí se dostavila: Potíž s pohledem.

Mno, chce se říct: Příznačné. Typické. Tradiční.
Okolo toho všeho čmuchají reportéři a informují a informují.
Toho kysličníku, který při tom vznikne, se nikdo nedopočítá.

Chudí postižení nechcou platit bohatým, spotřebitelům ropy, páč proč by to měl cálovat chuďas.
A ti bohatí spotřebitelé zas nechcou platit chudým postiženým, protože by neradi schudli. Mohlo by se stát, že budou bez peněz a bez ropy, protože ropa je za peníze.

Odpůrci z OPEC na tom vydělávají a političtí potížisté také. Nejsou zvyklí za něco takového ještě platit a zvykat si teda rozhodně nehodlají.
Diplomaté jakbysmet.

Ale proto, aby platili tam do té Kodaně asi nejel nikdo, že. Kdyby ještě navíc hrozilo, že si slezinu mají zacálovat ze své kapsy, tak by je tam nedostal nikdo ani heverem. Tak kde udělali soudruzi, kteří slezinu spískali, chybu?

Potíž s pohledem však nemají jen účastníci zájezdu do Kodaně. Takže to chce klid. Ono se to už nějak vystříbří a někdo to celé zaplatí. Hádejte kdo?
Jen aby to celé pak k něčemu bylo.
17. 12. 2009 | 13:24

Kristýna napsal(a):

Tak nějak mám pocit, že pořád uhýbáme sami před sebou. Všechny ty diskuse o výkyvech teplot a jejich příčinách jsou únikem od vlastní zodpovědnosti. Já nic, to sluníčko...a tak. Budiž. Ovšem přesto si dovolím navrhnout takové vánoční rozjímání o tom, co všechno si z přírody bereme a co jí naopak dáváme, zda vůči ní máme nějaké dluhy, či účty jsou pěkně srovnané, nebo jestli nenarůstají úroky a nehrozí exekuce. A co pěkného bychom pro tu planetu a její tvory mohli udělat - čistě z lásky, nezištně. Tak nějak si to probrat tiše a uvnitř sebe, protože těch klimatických výkřiků na obou stranách barikád už bylo asi dost. Jen skrze slova a rozum se poznání nedobereme.
17. 12. 2009 | 13:58

jš napsal(a):

Možností jak pomoci Africkým státům je celá řadda,viz. např.

http://www.solartec.cz/cs/r...
17. 12. 2009 | 15:33

Carlos V. napsal(a):

tomas. p

o kolik metrech vzestupu hladiny mori se hovori ?

A ktere oblasti treba v Evrope jsou realne ohrozeny ?
(Holandsko nepocitejte, ti se boji nejmene, protoze prave boj s morem oni dobre umi).

A ve svete ? Kolik by stalo premisteni Mikronesanu na nejblizsi pevninu ?
17. 12. 2009 | 15:35

Líný černý pes napsal(a):

ro buldatra :

Kdo to zaplatí? Přece my oslové daňoví poplatníci.

Však oni se v Kodani nějak dohodnou, přece nemůžou za ty peníze odjet domů jen tak, s prázdnou. A navíc před svátkama, že ;)
17. 12. 2009 | 16:09

Ivan napsal(a):

Citujem:
jš napsal(a):
Možností jak pomoci Africkým státům je celá řadda,viz. např.

http://www.solartec.cz/cs/r...
17.12.2009 15:33:22

Ide o fotovoltaický systém pro školu v Nairobi. Nepochybne velmi zasluzny humanny cin..., podstatne, ale podstatne vacsieho a nezrovnatelneho vyznamu, ako vidiet povedzme v Nigerii a inde v Afrike, deti so samopalmi Kalashnikoff AK47... Neinformovani si myslia a kolonialne goebbelsovske media stokrat opakuju, ze ruske samopaly dodali Rusi... Omyl, tieto samopaly su z vyzbroje byvalych armad Varsavskej zmluvy, ovsem dodane obom znepriatelenym stranam (v umelo Zapadom vyvolanych konfliktoch)z krajin dnes v podruci NATO...
17. 12. 2009 | 17:56

smrž napsal(a):

Ivan:
Fotovoltaický systém pro školu v Nairobi už nefunguje.
17. 12. 2009 | 19:11

Abercrombie Fitch napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
14. 01. 2010 | 07:45

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 15:57

tiffany napsal(a):

"Úcta se musí zasloužit, nemohu mít úctu jen proto, že dotyčný chodí vzpřímeně po dvou zadních."

Nemusí to být zrovna úcta. Stačí něco jako sounáležitost.
06. 02. 2010 | 10:09

r4 cards co uk napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
07. 02. 2010 | 02:54

ELLA22pZ napsal(a):

Usually, university teachers are willing to testify the analysis essay writing skills of their students, but not all good students are able to write correctly just because of lack of knowledge and other stuff. Therefore, a <a href="http://quality-papers.com/t...">custom sociology essays</a> service can aid to accomplish the term paper essays professionally.
11. 02. 2010 | 02:50

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 06:01

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:38

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 10:45

replica tag heuer napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship.
30. 03. 2010 | 10:33

lidacapsules napsal(a):

To buy <b><a href=http://www.lida-slimming-ca...>Lida daidaihua</a></b> online.discount <b><a href=http://www.lida-slimming-ca...>lida daidaihua slimming</a></b> on sale~! cheap <b><a href=http://www.lida-slimming-ca...>lida daidaihua slimming capsules</a></b> for sale~!
07. 04. 2010 | 05:54

lidacapsules napsal(a):

To buy Lida daidaihua
http://www.lida-slimming-ca...
07. 04. 2010 | 05:56

Contrast Insert Dress napsal(a):

Evropská unie. Plánuje, že se ve smlouvě zaváže k rozhýbání investic do čistého hi-tech, které sníží exhalace o 30 procent do roku 2020. Pro ilustraci: to by během jediného desetiletí snížilo evropský dovoz ropy asi o čtvrtinu. Jenomže EU se sice dohodla (dokonce už před dvěma lety), leč diplomati si to pořád schovávají jako páku do vyjednávání. Během jara a podzimu říkali, že potřebují páku do Kodaně; nyní prý chtějí mít páku na poslední dny.
08. 04. 2010 | 14:13

wholesale cheap chanel Handbags napsal(a):

Evropská unie. Plánuje, že se ve smlouvě zaváže k rozhýbání investic do čistého hi-tech, které sníží exhalace o 30 procent do roku 2020. Pro ilustraci: to by během jediného desetiletí snížilo evropský dovoz ropy asi o čtvrtinu. Jenomže EU se sice dohodla (dokonce už před dvěma lety), leč diplomati si to pořád schovávají jako páku do vyjednávání. Během jara a podzimu říkali, že potřebují páku do Kodaně; nyní prý chtějí mít páku na poslední dny.
08. 04. 2010 | 14:14

Tiffany Sets napsal(a):

První jsou jasní: rozvojové země, které by globální změny podnebí postihly nejvíce, protože hodně závisí na zemědělství, dostatku vody a pravidelných srážkách. Sem patří hlavně chudé státy Afriky či Asie nebo Latinské Ameriky.
08. 04. 2010 | 14:14

123bags napsal(a):

To buy <b><a href=http://www.789.com/>8.25</a></b> online.To buy <b><a href=http://www.789.com/>ABC</a></b> online.To buy <b><a href=http://www.789.com/>ABC</a></b> online.
25. 08. 2010 | 09:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy