Svazek ropy s islámem a jeho chaotický soumrak

04. 03. 2020 | 10:32
Přečteno 2372 krát
Přední východ a severní Afrika vkročily do světového měření sil před půlstoletím za pomoci ropy. Odtud se táhne nit souvislostí vedoucích k soudobému chaosu a k změně předovýchodní regionu ve mnohofrontové bojiště pro místní i z dálky řízené a financované války. Rozšířením nabídky žádané suroviny na světovém trhu však dlouhodobě fungující model politiky na bázi sňatku ropy s islámem vychází z módy.


Éra ropy jako mocenského prostředku přišla s říjnovou válkou v roce 1973. Ve snaze pomoci Egypťanů a Syřanům bojujícím s Izraelem za znovuzískání šest let před tím ztracených území Sinaje a Golanských výšin se saúdskoarabský král Fajsal pustil do blokády přepravy ropy do západních zemí, které se stavěly na stranu Izraele. Z ropy učinil nástroj nátlaku a novou zbraň, která zafungovala. Washigton přiměl Izrael zastavit válku, v níž židovský stát nabyl po počátečním nečekaném arabském úderu převahu. Pocit vítěze byl postoupen saúdskému monarchovi. Jeho manévr spočívající ve snížení exportu ropy ze Saúdské Arábie vyvolal na Západě paniku. A ropná ložiska kolem Perského zálivu s nízkými provozní náklady nabyla rázem nebývalého politického a mocenského významu.

Ropní monarchové se chopili nabízené příležitosti a následující desetiletí drží pevně klíče k regionu a určují tamní poměry. Rokem 1979 vstoupila do soupeření se saúdskoarabskou a sunnitskou hegemonií íránská a šíitská revoluce. Má-li jiná východiska a cíle, modelu využívání ropy jako nástroje k ovlivňování mezinárodních vztahů v oblasti a ve světě se nezříká. Ájatolláh Chomejní se jako ropný monarcha pouští do licitování o ceně ropného barelu veden snahou financovat z ropné renty islamizaci politiky.

Ani Saúdové nejsou v zájmu šířit víru, nebo přesněji svou představu o tom, jak má islám vypadat a k čemu má sloužit, pozadu. Využívají své ohromné finanční prostředky k propagaci integristického pojetí islámu, aby zcela udusili a náboženskou ideologií nahradili již více méně skomírající arabismus socialistické orientace a sekulární nacionalismus. Rigidní islám, jaký představuje islám wahabitský, případně salafismus, je sice morálně konzervativní, ale stává se slučitelným s kapitalismem texaských naftařů. Íránská islámská republika se naopak pustila do slepování nové rozvojové revolučnosti s „islamisticko-levicovým“ nátěrem a od zadržení a věznění amerických diplomatů v roce 1979 až k fatwě proti Rushdiemu a jeho Satanským veršům v únoru 1989 se pokoušela popichovat islamismus sunnitský a dělat mu konkurenci.

Sunnitský islamismus nabývá na síle a radikalizuje se během džihádu v Afghánistánu (1979-1989), který za pomoci CIA sponzorovaly monarchie Arabského poloostrova. Z afghánského džihádu se zrodila al-Káida a posléze i islámská státní organizace Islámský stát. Obě tato seskupení se pustila nejen do „globálního džihádu“ mířícího k Západu, ale i do kousání ruky králů a emírů zprvu je krmící. Z Iráku Saddáma Husajna, rozvráceného americkou invazí, kterou doporučili prezidentu Bushovi neokonzervativní poradci, se mezitím stává vazal úhlavního nepřítele Washingtonu íránské molláhokracie.

Arabské jaro 2010–2011 je prvním signálem eroze regionálního politického systému, založeného na svazku ropy a konzervativního islámu. Některé složky občanské společnosti se pokoušejí svrhnout autoritářské a zkorumpované režimy, oslabené poklesem příjmů z ropy. Protestní hnutí nejsou ovšem dostatečně zakořeněna. Rychle je dusí zesílená policejní a vojenská kontrola nebo jsou ovládnuta a zneužívána radikálními islamisty. Následkem se šíří kruté občanské války bez konce, sloužící za záminku pro zásahy ze zahraničí. S výjimkou Túniska, kde vzdělaná a dvojjazyčná střední třída je dostatečně početná, aby chránila navzdory sociálně-ekonomickým potíží demokratické instituce, se předovýchodní region propadá do chaosu.

Model svazku ropy a islámu, zrozený během války v říjnu 1973, podvracejí ovšem i nové vrtné technologie. Díky těžbě z břidlicových podloží se Spojené státy dostávají do čela světové produkce ropy a zemního plynu. Saúdská Arábie ztrácí monopolní postavení a v konkurenci ropných velmocí se propadá až na třetí místo za Rusko. Ztrácí monopol diktovat určovat ceny a v soutěží s USA se drží jen za cenu dohody s Ruskem. Na nepříznivý vývoj reaguje Muhammad bin Salmán, od června 2017 korunní princ Saúdskoarabského království. Stahuje na sebe veškerou moc a veden snahou změnit domácí ekonomiku závislou na ropné rentě se pouští do ambiciózní a riskantní transformace. Nositelům konzervativního islámu se bere vliv na politiku a tradičně uzavřená a izolacionistická Arábie se obrací navenek vedena snahou zapojit se do kultury globalizace a optimismu spotřebního pohodlí.

S poklesem podílu ropných zdrojů z Arábie a Perského zálivu na světovém exportu uhlovodíkové suroviny slábne i napojení celé oblasti na světový pořádek. Vpisuje se to toho i záměr Spojených států vyvázat se z vojenské přítomnosti v regionu. Počátky tendence „vrátit naše hochy domů“ spadají do éry Baracka Obamy a dnes se k tomu důrazně hlásí Donald Trump. Stahování amerických vojáků z Iráku, Afghánistánu a severní Sýrie se kompenzuje údery více méně propagačního rázu. Cílem se stávají symboly antiamerikanismu v regionu jakým byl samozvaný chalífa Islámského státu Abú Bakr al-Baghdádí v říjnu 2019 nebo nedávno Kásim Sulajmání, generál jednotek al-Quds íránských revolučních gard, v lednu 2020.

Vývoj a souhra okolností dodávájí odvahy aktérům, kteří region neprospívají a naopak ho destabilizují. Stahování Západu, které do politologického slovníku vešlo jako Westlessness, je jedním z jevů, který regionální chaos přihřívá. Evropská unie bez společné obranné politiky nedokáže záměr Washingtonu vybalancovat. Ankara, Teherán a Moskva tak mají na arabské scéně volné ruce. Džihádisté vyhnaní z idlibské enklávy Sýrie tlakem syrské armády a ruským bombardováním, jsou přesunováni z Turecka do Libye. Tam bojují na straně premiéra Sarrádže, jehož vládu podporuje Muslimské bratrstvo, proti maršálu Haftarovi, který se opírá o „Wagnerovu skupinu“ ruských žoldáků a prvotřídních odstřelovačů a o súdánské pomocné jednotky, placené Egyptem, Spojenými arabskými emiráty a Saúdskou Arábií.

V ničivé občanské válce podporuje Teherán stranu Húthíjů, šíitské zajdity, jednu z odnoží šíitského islámu. Húthíjové drží jemenské centrum proti útokům vedeným ze Saúdské Arábie. Jihojemenské přístavy a námořní cestu spojující Perský záliv se Suezským průplavem kontrolují arabské Emíráty. Řešení letité palestinské otázky se ocitá na mrtvém bodě. Přesun amerického velvyslanectví do Jeruzaléma, uznání anexe palestinských území nově budovanými židovskými osadami ze strany Washigtonu a následný Trumpův „mírový plán“, který vyřazuje ze hry Palestinskou autonomní správu Mahmúda Abbáse, to jsou kroky, které na rozdíl od minulosti nevyvolávají tentokrát nijak jednoznačný všearabský odpor. Palestinci přestali Araby zajímat a někdejší propalestinskost, tento kdysi dominující prvek arabské identity, mizí. Arabskost je trhána na kusy náboženskou identitou. Sváří se v ní sunnitství se šíitstvím a příslušnost k Muslimskému bratrstvu s věrností jeho nepřátelům.

V atmosféře chaosu a beznaděje se přece jen blýská, byť mírně, na časy. Vracejí se ozvěny„Arabského jara“ roku 2011, které vystavují neschopné a zkorumpované režimy občanskému tlaku. Patří sem alžírský Hirák, který se hlásí o slovo každý pátek a v němž mají většinu demonstrujících mladí lidé. Požadují skoncovat s korupcí, s nedostatkem příležitostí politicky se angažovat, s vysokou nezaměstnaností, a žádají svobodné volby s pluralitním rámcem. Je to ovšem také libanonská vzpoura proti korupci a Hizballáhu, stejně jako irácké šíitské hnutí odmítající počínání ozbrojených milic, které drancují zemi. Jsou to nové hlasy, znějící nad současnou chaotickou proměnou předovýchodního regionu. Představují v záplavě zoufalství a zmatků tolik potřebnou naději pro část světa, zárodek budoucnosti, k němuž by Evropané neměli chovat odstup a lhostejnost.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy