Kolektivní zbabělost posluhuje islamismu
Arabská společnost morálně upadá. Nejde o masy zmanipulované propagandou. Odpovědnost mají arabští intelektuálové a vzdělaní lidé, kteří formují občanské svědomí. Chybí hlas, který by odsoudil Hamás. Není slyšet jasné palestinské stanovisko: naše věc je spravedlivá, máme právo na vlastní území, ale nikoliv za cenu barbarství. Současné dění v Gaze podvazuje nejen šanci na mír. Povzbuzuje kolektivní zbabělost, která Arabům staví překážky ke svobodě projevu a k právu jedince myslet a být sám sebou.
Řecká tragédie na Blízkém východě
Masakr spáchaný na pomezí Izraele a Gazy dne 7. října má neblahý dopad na myšlení. Emoce z obou stran svádějí k černobílému pohledu. Návrat k řeckým klasikům by mohl napomoci opustit manicheistické sklony.
V civilizačním střetu není místa pro lidskost
Co se děje v Gaze? Izraelská armáda postupuje a operace s cílem osvobodit rukojmí a zničit Hamás neutuchá . Slyšíme silná, často protichůdná slova. Někdo říká „sebeobrana“, jiný „pomsta“, další „etnická čistka“. Komunikační válka je v plném proudu a potvrzuje se, že první obětí ozbrojených střetů bývá pravda.
Kunderovská válka
Smrt Milana Kundery vyvolala vlnu blahosklonných projevů úcty, jaká se zpravidla vyslovuje někomu, kdo je už jaksi brán za muže včerejška. Esejista Paul Berman soudí jinak. Romanopiscovo dílo je prorocké.
O nepřátelství a přátelství
Dva projevy lidské existence, nepřátelství a přátelství, vyvolávají protichůdné náchylnosti. Nepřátelskost odpuzuje a přátelskost přitahuje. Životní zkušenost tuto pocitovou zvyklost nabourává. Nepřátelé hýbají dějinami a přátel k životu netřeba.
Macronova zahraniční politika
Ve středu 12. dubna prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron, že být „spojencem“ Spojených států nutně neznamená být jejich „vazalem“. V návaznosti na svou návštěvu v Pekingu dal najevo, že bere vážně sporná stanoviska v otázce Tchaj-wanu. Vyvolal pak vlnu nepochopení a nesouhlasu, jak ve Spojených státech, tak v Evropě, když vyzval Evropskou unii, aby v této otázce nebyla „nohsledem“ ani Washingtonu, ani Pekingu.
Francie a Ukrajina rok poté
Rok, který nás dělí od zahájení války na Ukrajině, nepostavil na francouzské politické scéně do popředí nikoho jako nespornou vůdčí osobnost. Nikdo tu nedosáhl na státnickou velikost.
Bez politické vůle mezinárodní právo neúčinkuje
Na konci letošního ledna se na scénu Blízkého východu navrátily tragických událostí. Ve Svaté zemi se znovu zabíjí. Nedávné šetření stavu veřejného mínění na obou stranách konfliktu odhalilo, že budoucí vyhlídky jsou spíše chmurné než nadějné.
„Sport není třeba politizovat“
Hlasů, které tvrdí, že bychom neměli „politizovat sport“ není málo. V předvečer fotbalového zápasu Francie – Maroko to ale vypadá, že se obě strany politizováním sportu předávkují.
O válce
Psát na téma války mne nikdy nelákalo. Džihádu, svaté "válce" v pojetí islámu, jsem se, pravda, věnoval vícekrát. Z příčiny odborné a profesní odpovědnosti, jaksi z povinnosti. Pro Evropana to bylo dílo civilizačního střetu a ptal se, zda a jak vůbec lze vézt „válku proti islamistickému terorismu“. Bohužel okolnosti nás postavily před realitu, o níž jsme v Evropě soudili a doufali, že patří a bude natrvalo patřit do minulosti.