Léčba lesem

27. 09. 2012 | 19:15
Přečteno 3600 krát
...aneb také míváte občas blbou náladu?

Tož se s vámi rád podělím o zaručený recept, jak ji alespoň zmírnit, ne-li přímo neutralizovat a nahradit nirvánou...

Moje moudrá, milovaná a empatická choť velmi dobře ví, že každodenní několikahodinový pobyt v přírodě mne činí alespoň trochu snesitelnějším a použitelnějším pro partnerský vztah a tak mi vychází maximálně (byť možná pragmaticky...) vstříc a do lesů, vod a strání mne přímo posílá...Ten časový prostor je oboustranně prospěšný a oběma respektovaný...

Denně tedy brouzdám blízkými i vzdálenějšími lokalitami, vytipovanými především výskytem vzácnějších a zajímavých fotoobjektů...Obdivuji a skláním se denně nad dokonalostí Matky Přírody, její mnoha milionů let staré paměti a zkušenosti, kterou sofistikovaně přetavila ve vzorce řešení situací...Ještě, kdyby tak do ní člověk tolik nezasahoval agresivním pochodem stád slonů mezi porcelánem...

A protože rád fotím, otevírají se mi další komnaty, laikovi trochu utajené...

Jste-li ale alespoň trochu vnímaví a citliví, nemůžete přehlédnout alespoň ty nejvíce na odiv prezentované kouzelnosti a skvosty, které příroda nabízí...

A až se vrátíte ucouraní, mokří, spokojení a vyrovnaní, na dotaz choti jak bylo, se jen zasníte a usmějete...A vo tom to přece je!...

Tak to hned zkuste, máte na to tentokrát aktuálně více času než obvykle...

A potěšte se se mnou galerií přírodních krás...Hezký prodloužený víkend přeji...

P.S. A co houby?. Je to jako ruleta. Zkoušejte to, třeba padne vaše číslo...Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Občan napsal(a):

Moc dík za tu nádheru!
Máte moudrou paní :o)
My jezdíme do lesů společně, ale někdy pak bloumáme každý sám se svými myšlenkami; a pak se zase potkáváme a je nám dobře...
27. 09. 2012 | 19:27

zdenekpelda napsal(a):

Léčba lesem, hluboko v lesích...Nedá někdo něco lesního do třetice a triptychu?...
27. 09. 2012 | 20:05

Baba napsal(a):

Našinec cítívá bezmoc a vztek, když vidí, jak rok za rokem naše skvělá civilizace ukrajuje z jeho kusu přírody ve prospěch zástavby a komunikací.
27. 09. 2012 | 20:17

Veni, vidi, vici napsal(a):

A až se vrátíte ucouraní, mokří, spokojení a vyrovnaní, na dotaz druhého bezdomovce jak bylo, se jen zasníte a usmějete...A vo tom to přece je!... Pane doporučte to i ženám na pásu! Duševně pracující by si měl vzít vaše doporučení k srdci. Po těch křivárnách, podrazech, intrikách v úřadech apod. musí do lesů! Za čtyřicet let učení jste měl 80 sát měsíců dovolené. Fuj žoldáci z veřejnoprávních zdrojů! Přestavte si, kdybyste měli jako pracující lit o 40 měsíců méně dovolené? To by za to bylo 100 mostů Inteligence! Je to hrůza. Za 12 až 14 let školy vám musím 40 let platit daň!!! Správně bych měl po dvaceti létech ukončit na učitele platit daň a dvacet let bych místo toho vložil peníze do vyššího důchodu! Kalousek by měl na reformu! To koukáte jak lidi konstruktivně uvažují, co?
27. 09. 2012 | 20:18

toník napsal(a):

Pane Peldo,jak se zachovat,když potkáte divočáky ? U nás v Posázaví se tak rozmnožili,že již chodí i mimo les a v lese se již začínám bát,což mi brání v bezstarostných toulkách. Díky.
27. 09. 2012 | 20:33

Baba napsal(a):

Pane, doporučování svěřte odpovědnějším. Ti totiž tahle pravidla znají.
27. 09. 2012 | 20:35

zdenekpelda napsal(a):

Véna vidí věci... Sice jste přišel, možná cosi viděl, ale pochybuji, že zvítězil...Už si připadám jako na nahoubách, tam mi podobní (zajímavá myšlenka, že?.), také takhle spílají, vyčítají a dávají najevo pohrdání...Dělám to nerad, ale Vy jste si o to řekl a tak jen něco mého pohledu na to Vámi viděné moje kantorství...Dvaačtyřicet let jsem pracoval v polepšovnách...Šestadvacet let jsem měl takovou šolíchárnu v chrastavském pasťáku...Šéf bez odpovědnosti za cokoliv co se čtyřiadvacet hodin uděje v pohodovém prostředí...Královský plat, přízeň nadřízených...Sotva osm hodin na place obletován přátelskými, většinou romskými svěřenci a zaměstnanci, kteří si nadšeně vážili téhle prestižní práce...A ta ideální spolupráce s rodiči a příbuznými svěřenců...Pak už jen leháro, žádný kontakt s druhým životem ústavu, který se, jak známo, probouzí po odchodu pedagogů z první směny...A ty volné víkendy a dva měsíce bez sebemenšího vyrušování...No a pak už jen těch dvacet zažitých vrahů, několik set odsouzených klientů a vražda vychovatelky v budově. Když jsem skončil, byl jsem rád, že jsem to vydržel a vůbec přežil...Apropó, vystudoval jsem rekordně rychle a bez velkého zatěžování zaměstnavatele a Plzeň to nebyla, jen provinciální UK...Další studia bez úlev, ale to jen na okraj...
27. 09. 2012 | 20:51

Anna napsal(a):

Pane Peldo,

díky za skvělé zachycení nádhery, kterou umí jen příroda. Vaši zkušenost můžu jen potvrdit. S mužem jsme před 3 roky prchli z Prahy do krásného Křivoklátska. A procházky se psy v té opravdu krásné přírodě s námi dělají divy.
Přeji hezký podzim
27. 09. 2012 | 21:01

Admirál napsal(a):

Rostou! Na Šumavě, na Brdech.

Největší radost jsem si udělal minulý pátek, na svém místě jsem našel vatovce jako medicimbal, ty řízky!

Ještě teď si hladí celá široká rodina bříško.
27. 09. 2012 | 21:02

Admirál napsal(a):

K tématu: krůpěje skvějící se v odlesku zapadajícího slunce jsou krásné, řízek je řízek.
27. 09. 2012 | 21:06

jarpor napsal(a):

Panu Peldovi děkuji... nádhera.

A panu Admirálovi : hergot, nedělejte mi chutě.. :-))

Hezký večer
27. 09. 2012 | 21:12

šašek z Jihlavy napsal(a):

V rekreační oblasti Čeřínek u Jihlavy je letošní houbařská sezona ubohá. Včera jsem za dřevníkem našel 2 modřánové klouzky, že by signál lepších časů? Touto dobou jsme nacházeli hojně kozáky, hřiby a hlavně pančáky,, které rostly až do zámrazu. Takovou bídu fakt nepamatuji.
27. 09. 2012 | 21:28

006 napsal(a):

Stejně jako v přírodě není možné aby bylo něco na 100%, tak i mezi lidmi se najdou tací, kteří potřebují kritizovat, závidět nebo se aspoň vyjádřit způsobem, který zaujme. Za každou cenu, za cenu negativní reakce, potřebují pozornost. Ač možná nepříjemné pro lidi, kteří na tomto blogu hledají pohodu, přesto je to důležitý signál. Signál toho, že je to dobře napsané, jelikož člověk se nemůže zavděčit lidem všem. A tím pádem to musí vzbuzovat emoce. Dobré i zlé. Horší by bylo, kdyby tady nebyly komentáře žádné. Tímto přeji všem lidem dobré vůle pohodu, Vénovi zahřátý pytlík, aby neměl ujímání a Tobě milý Zdenku, kamaráde, svatou trpělivost. Vím, že jeden mentálně slabší jedinec dokáže otrávit, ale jsou tu i lidé, kteří to ocení. Spoustu pozdravů z Kolína, drž se...
27. 09. 2012 | 21:31

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,.....bylo to opravdu léčivé,.....ty kapičky,....vyzařují životní sílu.

Díky za blog,....potěšil jste,....Tužka.
27. 09. 2012 | 21:35

zdenekpelda napsal(a):

006, přemýšlím, zda až povýšíš, zdali se nevzdálíš...007 bude atraktivnější a náročnější, jinak díky za support...
27. 09. 2012 | 22:09

Holubář napsal(a):

Do prčic, jak to děláte?
Někdy takové věci vidím.
Ale zvěčnit je? Nechápu.

Děkuje Holubář.
P.S.: Příští týden se chystám k nám na šumavské podhůří. A tak za dva roky napořád. Pak vám budu konkurovat. Snad.
27. 09. 2012 | 22:15

toník napsal(a):

Pane Peldo,až potkáte divočáka,tak si třeba vzpomenete na můj dotaz. Buďte ve střehu!
27. 09. 2012 | 22:50

Eva napsal(a):

Pane Peldo, les je nejlepší medicína, dělám to taky tak. V lese jsem skoro vyrostla, a mám přání být po smrti v jednom krásném velikém, hlubokém a roztodivném lese blízko mého rodiště být rozptýlena, abych tam zůstala navždycky. Už jsem si vybrala paseku ve smíšeném lese s výhledem na bájný vrch Turov.
Vypadá to morbidně, ale kdo má rád les, tak pochopí, že v mém případě se smrti nebojím.
Ne - ale tochu přízemněji: Minulý týden jsme v tomto lese byli dvakrát, a rostly hlavně hřiby borováky a klouzci / babky nesbíráme/. Les je hrozně vyschlý, a tak jsme zvolili stráň směřující do údolíčka s potokem, kde se zrána drží mlha. Houby byly, plný koš. Ale ta krása v lese v babím létě, to se nedá popsat, i když vy máte nejraději les červencový?
27. 09. 2012 | 22:57

Eva napsal(a):

A co s těmi divočáky? V našem lese jsou prý taky, nacházíme i jejich stopy, a z legrace řešíme, jestli šplhat na strom nebo utíkat? Ani jedno by nám už moc nešlo.
Co radíte?
27. 09. 2012 | 23:00

toník napsal(a):

Eva.Ani já bych nezvládl útěk či strom,tak jsem při poslední návštěvě lesa přemýšlel o strnulém postoji.. U nás resp. v místě mého rodiště se pohybují i kolem hřbitova , a tak mám strach,aby nenechal někdo otevřená vrata. Jako malý jsem nacházel ,také jen stopy a to hluboko v lese,ale teď jsem v šoku,jak se přibližují k vesnici a ve velkém množství...Pole a louky jsou zryté a místní se bojí již o hřiště,protože v Jevanech jim ho kompletně zlikvidovali...Dobrou noc.
27. 09. 2012 | 23:43

jepice napsal(a):

Divočáků je u nás taky hodně. Na konci zimy mi jeden ročák napadl psa. Zpod smrčí se vyřítila černá bestie a ve vteřině zaútočila. Moc jsem nepřemýšlela, ječela jsem a utíkala k nim. Prase naštěstí uteklo. Pes se třásl jak osika a složil se na zem. Myslela jsem, že je konec. Nakonec to dopadlo dobře, spravilo to pár stehů, ale od té doby už po lese nechodím tak bezstarostně jako předtím.
Houby rostou, včera jsem nasbírala v příkopu tašku ryzců, při předchozích výletech nějaké ty křemenáky, kozáky a hříbky, jen mých oblíbených růžovek a bedel je letos nějak málo.
Pište častěji, pane Peldo. Vždycky mi spravíte náladu. A z blbců si nic nedělejte. Ti v lese nerostou, to je produkt civilizace.
28. 09. 2012 | 07:27

jepice napsal(a):

Ještě dodám, že mám závazek každý rok přidat do repertoáru nějakou zajímavou jedlou houbičku. Letos to byla houba s nepříliš lákavým názvem - slizák lepkavý. Nevím, proč se tak jmenuje, slizký není vůbec, je docela vzhledný a chutný. Nacházím ho na lesních loukách, kde střídá klouzky. Zjistila jsem ještě jednu zajímavou vlastnost: v polévce změní barvu z hnědooranžové na výraznou fialovou. Rodina mi sice věří a sní všechno, co jí předhodím, ale na tohle nejdřív koukali s podezřením. :-)
28. 09. 2012 | 07:40

ld napsal(a):

U nás na Drahanské vrchovině je skutečné El Dorado Lesů ČR. Devastovaný les, kam vjedou těžké těžní a zpracovatelské stroje spolehlivě zničí nejen vegataci, ale i podhoubí, zaplaší všechnu zvěř, snad jen vyjma klíšťat. Uprostřed lesa přibývají hektarové paseky, kde se ještě loni týčily buky, borovice. Nové spatřuji pouze ony tečky smrti, které určují nejbližší osud označených stromů. Hluk motorových pil v podstatě řadím k běžnému sluchovému vjemu. Že mají našinci v lese práci? Ze všech jazyků už zde slyšených poznám jen ukrajinštinu, takže Češi asi řídí jen ty kamionové tahače. Jářku, les není ta oáza a balzám. Je plundrován takovým tempem, jakým ani Kalousek nestačí krást. Tak je to.
Mimochodem, s houbami je to letos ještě horší než loni.
28. 09. 2012 | 10:12

toník napsal(a):

Id. Mám stejnou zkušenost,proto se míst svého mládí vyhýbám. Kde byly mechové cestičky,tam je odpad z pokácených stromů a rýhy po plundrování,atd.. Bývá mi v lese spíše smutno,ale to se pod blogy p.Peldy nehodí...A vůbec ten kapitalismus stojí za h...o. Dnes jsem zůstal v bytě a i když je svátek,tak dělníci od rána vytvářejí takový metalový koncert,že by se Kabát musel stydět. A to na lešení celý pracovní týden nikdo nebyl a doma bylo ticho jako v lese! Klidnější a svátečnější den Vám přeji!
28. 09. 2012 | 10:35

Ivan Hochmann napsal(a):

Jen si ulevte!

Pro našince byl LES opravdovou léčbou,únikem ze společenské reality.
Říkali jsme: "Voda,slunce,vzduch je zadarmo a počasí a komunisti nám mohou prd...políbit.!"
Nejkrásnější byly jarní lesy kolem řek.Na Prvního máje chodili burani do průvodů a my čichali a nassávali lesní vůně.
Podzimní barvy když začly hýřit,nebylo mezi socialistickou společností k vydržení.Muselo sa zase mezi stromy a skály.
Zima na běžkách na Vysočině také neměla chybu.
O teplých letních bivacích ani nemluvě.

Jen se mě tak zdá,že být mladší dnes - TAK Z LESA NEVYLEZU !

Máte pane Pelda také takový dojem?

Je skoro zbytečné dodávat že tato hnusná nenažraná společnost ,nedodržující základní lidské zákony je daleko horší než vyspělá socialistická.
Dnes je jasně zřetelné že komunističtí gauneři dokázali udržet tyto hovada na uzdě.
Je pro mě tudíž dilema volit politické variace mezi lidským odpadem a komunistickým póvlem.

Jasně v lese nám ta lůza nevadí!

Editore už jste dlouho nemazal,což?
Zdravím Ivan.
28. 09. 2012 | 10:54

ld napsal(a):

toník,

úplně vám rozumím.
Přeju vše dobré.
28. 09. 2012 | 11:04

véna vidí věci napsal(a):

Tak jo pane Peldo...Přeji Vám,ať vidíte zlaté prasátko,jen na Štědrý večer a ne při stavění stativu ve vydrancovaných lesích naší smutné země!
28. 09. 2012 | 12:22

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ad Ivan Hochmann. Zdravím.
Před desítkami let mi jeden lesák pravil, hleď chvílu do mechu synku a je to skoro jak půllitra borovičky. Nálada dobrá přijde sama. A bez opice.
Moss gardening - good endorphins through the optical way - je to sichr už od pradávna, i bez jehliček píchání a metyletylů polykání.
http://3.bp.blogspot.com/_Nb7B7Mm9R5Y/TUSjN37DrOI/AAAAAAAAABc/IN1TTz4_gy8/s1600/moss_01.jpg
Podzim včíl v zahradě plné čarověníků...
http://wbgarden.com/wbgarden%20ornamental%20garden%202.JPG
Veselé krizování ...
28. 09. 2012 | 13:36

zdenekpelda napsal(a):

Véno, já jsem rád, že že i v té dle Vás vydrancované zemi (a přírodě...), stále ještě nacházím krásné věci, hodné zaznamenání a předání k potěše dalším. Snad to nejsou jen růžové brýle mámení a tak budu dál při každém stavění stativu rád vídat ta zlatá pseudoprasátka...Jen mne vždy poněkud zrozpačiťují ty pohledy a názory lidí Vašeho typu, kteří jako by sveřepě a ne s dobrými úmysly hledali na všem to špatné...Mou filosofií je dělit se o zážitky z přírody, doplněné fotkami a postřehy pozorovatele přírodního cvrkotu...Nic víc, ale také nic méně...Vždyť nikoho nenutím, aby si mé příspěvky pročítal a prohlížel obrázky...A abych k tomu já měl číst ještě odsudky proti kantorskému stavu a na mou naivitu při focení, se mi jeví poněkud nešťastným, skoro jako tento způsob seberealizace...
28. 09. 2012 | 14:21

Ivan Hochmann napsal(a):

Zahradníčku,
tu Tvoji kouzelnou destinaci jsem si přetvořil do ozvučené PPSX a semo tamo si spravím očičko.
Dá se říci "Léčba čarověníky".
Tak se opatruj ....Ivan.
28. 09. 2012 | 16:46

Ládik!!! napsal(a):

Z lesa vylezu, jen když musím mezi lidi. Nejčastěji proto, abych od nich posbíral svoje prachy. Léčbu lesem už nepotřebuji, uzdravil jsem se v něm a získal dostatečně silnou imunitu proti civilizačním a zejména komunistickým nemocem.
28. 09. 2012 | 18:08

Baba napsal(a):

Našinec dnes zjistil, že se na tržišti dostane víc druhů hub, než umí využít.
28. 09. 2012 | 19:51

zdenekpelda napsal(a):

Jo a taky v lesích jich je více než předpokládáte...
28. 09. 2012 | 20:39

toník napsal(a):

Ládík. Neštíplo Vás klíště ? Prohlédněte se !
28. 09. 2012 | 20:48

zdenekpelda napsal(a):

Toníkovi...Stran divočáků. Potkávám je, les je jejich, ne můj...Loni jsem natrefil na mnohočetné pestré stádo...Šli proti nám....Moje choť v té chvíli stála modelem Lotově ženě a to se neotáčela...Platí taktika, kterou jsem coby "krotitel šelem" uplatňoval v profesi...Zůstaň v klidu, nedej najevo strach a kryj si záda...Možnost útěku je až tou poslední...Divočák má vlastnosti lehkého bojového tanku...Je rychlejší než našinec hledající vhodný strom...Kdyby došlo na nejhorší, zalehl bych do jakékoliv nerovnosti, stočil se do klubíčka, chránil si hlavu a přední část člověka... A taky bych se modlil...Ale černá je plachá, řádí v noci, kdy provádí hlubokou orbu v honbě za pochoutkamui pod povrchem...Pokud ji nepodráždíte, spíše zmizí...(Což se nakonec v popisovaném případě stalo...)...Ještě obecnou glosu k diskusi...Vnímám dotazy, ale pokud mne někdo významně nezvedne ze židle, nemohu odpovídat do hodiny...Na to jsou mé virtuální aktivity příliš široké...Coby antiajťák a klávesnicový lempl dočetl jsem se z oblasti mailové kultury, že na zprávy se odpovídá do tří dnů...Tak jsem se snad vešel, nicht Wahr...
28. 09. 2012 | 21:00

toník napsal(a):

Pelda. Díky. Doufám,že to nebudu potřebovat !
28. 09. 2012 | 21:34

Baba napsal(a):

Babová. Asi ne.
28. 09. 2012 | 21:45

Dáša N. napsal(a):

Krásné Zvětšeniny snů sklářů z Murana.

Pane Peldo, pokračujte.
P.S. Houby? To na mně spíš padne klíště.
29. 09. 2012 | 03:43

zdenekpelda napsal(a):

Dáše N... Možná koukáte příliš nahoru...Tam houby (tolik) nerostou...I ta kl획ata nepadají z nebe...
29. 09. 2012 | 05:47

Dáša N. napsal(a):

zdenekpelda
Spíš našlapuji opatrně ve snaze nezdupat pažit:)

Ale i nahoře se dají zahlédnout houby, třeba jedna taková orange and frissy potvůrka se nám usadila v meruňce nahoře na kmeni a do dvou let meruňka nebyla. Tuším, že jste o ní už také psal.

A pak taky ještě to jmelí, že.

Píšete o rocích na pasťáku. Včera film v noci na Primě popisoval jeden takový, americký. Zajímavý pohled na způsob americké převýchovy.
29. 09. 2012 | 13:52

zdenekpelda napsal(a):

Dáše N. To byl zřejmě Sírovec žlutooranžový...Jmelí monitoruji celou sezonu, v prosinci sklízím, protože ctím princip, že hodnotu má jen darované v dobré vůli a hlavně vlastnoručně vybojované v tuhém boji se stromem, který roste ausgerechnet tak, že získání trsu je na hraně sebevraždy...Při pohledu nanoru jste opomněla ještě nimrody na posedech...To také bývá zajímavý kontakt...
29. 09. 2012 | 18:30

Eva napsal(a):

Nimrody nemám ráda.
Dají si posed ke krásné loučce u potoka, kam chodí zvěř pít, nasypou tam kopu padaných jablek, a jen čekají, až jim zvěř sama vejde do zorného pole a zabíjejí. Vrazi.
No a pro houbaře a tichého milovníka přírody jsou taky dost nebezpeční. Střílejí hned, jak se v lese něco pohne. Viz černá kronika.
29. 09. 2012 | 22:12

Eva napsal(a):

Včera jsme se šli zase projít s košíkem do našeho oblíbeného hlubokého lesa. Už začíná podzim, ale pomaloučku.
Všude bylo plno nádherných muchomůrek červených, okrasa to přírody. Malé, jako rajče s ďubkami z majonézy. Mladé veselé panenky. Dvě tetky jdoucí z pole v červených puntíkovaných šátcích. Starý muchomůrák s těžkým sehnutým kloboukem jako z pohádky o živém lese. A celá kola a skupiny různě velkých muchomůr, radost pohledět.
Taky nějaké jedlé houby, ale už spíš paběrky, hřiby s červivýma nohama, pár klouzků.
Co je to proti muchomůrkám?
29. 09. 2012 | 22:20

Dáša N. napsal(a):

zdenekpelda
záleží na tom, zda jde o typ nimroda opadavého nebo neopadavého.
30. 09. 2012 | 04:37

láďa napsal(a):

Vážený pane Peldo.
Vždy jsem si Vás vážil, jako ředitele a s úctou smekám klobouk před Vašimi znalostmi o houbaření, ale i o přírodě vůbec. Rozhodně každý by potřeboval tu "lesní terapii" kterou popisujete, aby člověk vůbec přežil v době, kdy jeden člověk ničí vše dobré co jeho předchůdce desetiletí budoval.Les a příroda je unikátní filtr na stres, lidskou zlobu,nenávist a nadřazování nad ostatními kolegy z titulu své funkce. Sám jsem na vlastní kůži zažil propuštění ze zaměstnání 10 měsíců před důchodem, které nebylo vůbec nutné, jen vymyšlené.Po 14 letech práce, bez jedinného dne pracovní neschopnosti jsem musel odejít.Léčil jsem se, přesně jako popisujete. Přeji Vám mnoho krásných záběrů z přírody a k tomu hodně zdraví.
25. 12. 2013 | 09:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy