Jak to bude v létě s houbami?

26. 06. 2012 | 08:29
Přečteno 41012 krát
...aneb věštění z křišťálové koule...

Prázdniny se kvapem blíží (Slunce mezitím začalo půlroční nevratný a neúprosný ústup ze slávy) a všichni se ptají, zda porostou...I já bych to rád věděl. S dlouholetou zkušeností si ale dovolím nastínit pravděpodobné perspektivy vývoje výskytu hub v českých lesích, luzích a hájích. Jsa denním poutníkem a návštěvníkem po nich, (a také po stráních a vodách) mohu vnímat změny a těšit se i z malých krůčků k lepšímu.

Jaro bylo špatné. Velké výkyvy počasí, střídání vysokých teplot a mrazů, dlouhodobá absence deště, silný vítr. To vše oddálilo nástup prvních klasických hub, kterými bývají Hřib dubový, kovář, koloděj, křemenáče a kozáci. Májovky to ještě stihly, ale květnové sucho dílo zkázy dokonalo...

Základní a zásadní informací budiž, že nálezy hub se budou podstatně lišit oblast od oblasti a les od lesa. Vše se odvíjí od množství a způsobu srážek. Tam kde napršelo v poslední dekádě, houby, byť rozpačitě, začínají. Dokládají to publikované obrázky na houbařských webech i v médiích. Současné srážky mohou přispět k vyšší šanci i pravděpodobnosti výskytu, ale pokud jde o přívalové deště nebo krupobití, je příděl vody kontraproduktivni.

Dobrou zprávou a osobní zkušeností je, že v lesích se cosi nachází a objevuje a předpověď je spíše optimistická. Dá se předpokládat, že houby budou stále více. A co když ne? Nó, jak známo, do žen a do melounů se nevidí. A já coby věrný přítel, oblíbenec a souputník pana Murphyho doplňuji, že do hub taky ne...

Chce to trpělivě zkoušet a raději do přírody chodit než dát na zaručené zprávy o sklizni hub kosou. Méně filosofování, více pohybu...

Abych Vás navnadil, informace, že nechodím domů s prázdnou a objevují se další druhy...Na "nahoubách" můžete denně vidět úlovky a zajímavosti z celé republiky..V galerii čerstvých nálezů jsou první dva snímky Hřib královský, vzácný, přísně chráněný. Pak krásný Hřib dubový, Hřib kovář...A poslední krasavec je Hřib kříšť, hořký a nejedlý. Není všechno zlato co se třpytí...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

houbař si vždy něco najde, sušené houby z loňska již docházejí a nějaké najdem určitě. Jako vloni, předloni, předpředloni a předpředpředpředloni.
26. 06. 2012 | 08:51

zdenekpelda napsal(a):

Máte pravdu...Já, co pamatuji, když mělo Mrtvé moře teprve rýmu a uhlí bylo zelené, takhle to odjakživa u houbařů funguje...
26. 06. 2012 | 08:55

Dáša N. napsal(a):

Houbová denní předpovědna na Aktuálně, to je to, co tu chybí. Upozorňování houbařů na lokality, na které se mají zaměřit, neb tam zrovna dopadly nějaké srážky a i jiné okolnosti byly růstu hub nakloněny.
Burzovní zprávy by byly rázem nezajímavé.
Nehledě na to, že by se dali šikovně "odklánět" mlsní plži.
26. 06. 2012 | 09:04

Zdeněk Wachfaitl napsal(a):

Krása...

pane Pelda, ti dva kováři...
v ranní rose v tichém lese,
závěr cvakl fotka už se nese,
jsem v blogu nebo ve snáři?

https://www.youtube.com/watch?v=y3xu8nzhAtk
*
Pěkný den.
26. 06. 2012 | 09:06

Martin Konvička napsal(a):

Paráda, pane autore.
Díky!
26. 06. 2012 | 09:09

Ládik!!! napsal(a):

Sousedi už běhají po lese, nosí babky a kozáky. Mi vadí vešky jelení, dám si raději kus špeku ze špajzu.
26. 06. 2012 | 09:13

gaia napsal(a):

a na Novinkách píší, že jeden houbař na Ostravsku našel v lese mrtvolu.

No to se stát mně, tak mne vezou pohřebáci také.
26. 06. 2012 | 09:20

siven napsal(a):

gaia: Předběhl jste mě!!
26. 06. 2012 | 09:38

Alena napsal(a):

Peldo, nevím jak porostou houby, ale už teď vám mohu říci že to tu v létě a i později bude na ho ...uby
26. 06. 2012 | 09:43

Marie napsal(a):

gaia

To byl otrávený houbař - zrovna nic nerostlo.
26. 06. 2012 | 09:45

gaia napsal(a):

no já sleduji pořad Na stopě, houbaři nebo pejskaři často nacházejí v lese mrtvoly.
Jednou dokonce našel hobař bezdomovce, který na první pohled jako mrtvola vypadal, dokonce již měl v těle i larvy a obrostlý byl mechem, ale ještě ho vzkřísili a zachránili.
Často také najdou oběšence, tudíž sebevrahy nebo část lupu, co si lupiči někde v lese schovali najde houbař.

Dnes být houbařem je i adrenalin, zvlášť kolem velkých měst.
26. 06. 2012 | 09:58

Ládik!!! napsal(a):

Hajný přijde na mýtinku v lese a vidí ze země trčet hlavu.
"A ty si kdo?" ptá se jí.
"Já jsem, prosím, zarytý komunista."
26. 06. 2012 | 10:25

Admirál napsal(a):

Dnes jsem prošel ze zvědavosti svoje místa, kde nacházím, když začnou.

Nic, ani houbička. A jestli budou vedra a v řádu dnů pořádně nezaprší, tak to tak i zůstatne.
26. 06. 2012 | 11:24

humorista napsal(a):

Ládíku, to je opravdu pecka - vrchol tvůrčího myšlení. Co na to říkal Chocholoušek???
26. 06. 2012 | 11:38

jozka napsal(a):

V nedeli jsem byl... pet prasivek a tri mista, kde byla houba asi tak do soboty. Jinak ani tuk. Alespon jsme se prosli.
26. 06. 2012 | 12:06

Marie napsal(a):

gaia

V lese jsem vloni našla jen modrý igelitový pytel. Myslela jsem, že je v něm nějaká hlava, nebo tak něco, ale bylo tam jen pěkných pár metrů oloupaného plastového obalu z měděného kabelu. To jsem nepochopila, na co houbaři potřebují měděný dráty. Houby nikde. Zato jsem toho v lese už hodně ztratila. Jednou taky dokonce směr. Vyšla jsem z lesa na opačné straně kopce, kde na kraji lesa byl kostel a zrovna se tam schylovalo k pohřbu. Hrůza.
26. 06. 2012 | 12:08

Líný černý pes napsal(a):

Ze psího křišťálu :

Jestli houby neporostou v létě, tak porostou na podzim ....

Fotky jsou nádherné, až se sliny sbíhají a máslo na pánvičce taje.
26. 06. 2012 | 12:47

Kanalnik napsal(a):

Ladik!!! - to nebyl komunista, ale modrak
26. 06. 2012 | 12:49

Dagmar napsal(a):

No to je něco! Nádhera. Pane Pelda, porostou, uvidíte, uvidíme. Kdyby nerostly, to by bylo něco, jako konec světa :-)
26. 06. 2012 | 13:26

im napsal(a):

Určitě porostou. A když neporostou, budeme se kochat krásnými fotografiemi pana Peldy a budeme se těšit na příští sezónu. Vždycky zbývá naděje....
26. 06. 2012 | 14:19

bilk napsal(a):

Děkuji, pane Peldo. Na třeboňsku začínají hříbky na hrázích rybníků. Před tím dost hojně sírovec žlutooranžový. Výborný jako řízek.
26. 06. 2012 | 15:52

Eva napsal(a):

Pane Peldo,
vždyť ono je krásné i jen na houby chodit, houby hledat!
To je tak blahodárná lázeň na naše nervy chodit v tichém a voňavém lese po jehličí nebo mechu, pozorovat ptáky a mravence, občas sednout na pařez anebo se natáhnout do trávy!
I kdyby nerostly.
Ale ony porostou, cítím to v kostech.
Trochu teď, spíš v nížinách u rybníků pod duby a na okrajích lesů. Ale hlavně koncem srpna a v září, a pak ještě trochu v říjnu, až budou ty krásné přízemní mlhy a kapky ranní rosy na stéblech trávy.
To tu ještě nebylo, aby nerostly!
26. 06. 2012 | 23:57

Karla napsal(a):

Hřib královský jsem našla naposled před čtyřiceti lety. Krásný, ztepilý, s kloboukem dobrých 17 cm v průměru. Neměla jsem v té době snad ani foťák, natož barvu. Dodnes je to můj nejkrásnější můj houbařský zážitek. Pořád na ta místa chodím - už nikdy nic.A to jsem jej poctivě zanechala v cípu lesa, kam snad chodím jen já a srnky.
Ti vaši "kralevici" jsou úžasní - chtěla bych je ještě někdy v přírodě vidět.

Denodenně vyvolávám déšť- jaro bylo houbařsky opravdu nanic. Spotřebovala jsem na poslední skvělou smaženici všechny loňské smrkové hřiby už 10/6 - a budu snad kupovat žampiony a hlívu- houbařova muka. Je u nás opravdu sucho.
A jen vzpomenu na bedly, slintám jak Pavlovův pes.
Hezké léto všem!!
27. 06. 2012 | 01:43

Houbový skřítek napsal(a):

To Karla:
jak člověk ochutná masáka, tak mu pak bedla připadá jako polystiren na kmíně... zkuste.
27. 06. 2012 | 09:40

Medikolog napsal(a):

Houbový skřítku,

ty bedly jsou nejlepší jako dršky v "pravé" drškové polévce. Obejdete se bez řezníka s jeho předraženým "odpadem". Pak jsou i bedly lahůdečka:-).
27. 06. 2012 | 11:36

Karel napsal(a):

Marie

To, že na houbařům svatém blogu popisujete stav republiky k dnešnímu dni, je od vás hnusné. Stejně jste si to všechno vymyslela. Nazdar.
27. 06. 2012 | 13:03

zdenekpelda napsal(a):

Karlovi...
Proč tolik emocí?...Tenhle blog není svatý ani zapšklý...Kdybyste četl co všechno zkousne například náš houbařský web (nahouby.cz), považoval byste Mariinu esej za košer vtipnou a trefnou...Aber, de gustibus non est disputandum...
27. 06. 2012 | 19:18

Karla napsal(a):

To Houbový skřítek
Zkuste mladé, polootevřené, tlusté a šťavnaté klobouky bedel vysokých, ty velké jako vrchovatá hrst, s nádivkou:( trochu anglické sl. popustit, cibulku zpěnit, houbová kolečka z horních kousků nožiček při klobouku a nožiček i jiných bílých hub podusit se solí a kmínem, nechat trochu vychladnout a smíchat s žemlí, namočenou v mléce, přidat mletý pepř, hrubší nudličky eidamu a syrové vejce, zahustit strouhankou na hustší kaši, naplnit do osolených bedel, obalit je v trojobalu a pomalu usmažit na košíčku ve fritéze - s rannými brambory a hlávkovýnm salátkem nebo taratorem- lahůdka počátku prázdnin!!!
Růžovky a vůbec masáky všech druhů jsou vynikající také, a jdou upravit 100 x jinak, to souhlasím, ale mladé bedly mají prostě také svou neopakovatelnou chuť..
Od jara do zimy bych mohla být živa jen z hub a ryb, kdyby to šlo - sbírám i a baštím nejen růžovky, ale i šedivky a kupříkladu lakovku nachovou...(tu ovšem většinou, jen když chci podezřelou, pěkně fialovou houbičkou v polévce zaskočit naše nehoubařské hosty ...
Také pstruhy chytám do ruky- jsem dítě lesní a luční a co se v mládí naučíš.. Ještě, že ten polní.lesní a vodní pych byl v mém mládí tak k přehlížený- mám k tomu sklony dosud ..
Umíte si představit, že jsme "spásali" kila mladých lusků na polích, plných zeleného hrášku, který se nesklízel, jen sekal, asi kravám na krmení? Vikvovité rostliny prý zlepšují půdu, a tak se hráškem osívalo tak 1x za tři roky..jetel a vojtěška byly však později pro krávy vydatnější a byl konec. Nebo si představte pole, plné slunečnic, 30 cm v průměru, Lány kvetoucího máku, pole plná makovic! V 67. k nám přijeli Francouzi-a měli pocit, že jsou v Afghanistanu.. přitom nikoho nenapadlo zkoušet opiáty- my měli takových autentických vzrušujících zážitků, že jsme umělou extázi hledat nepotřebovali.. jo, kdeže loňské sněhy jsou...
Teď lozím v kukuřici pro žampiony a v blbé řepce nic neroste-jen ty včely z ní mají radost, ale mně, oproti lesnímu medu, ta řepka prostě nevoní..
-- Jinak poslušně hlásím, že na jižních šumavských svazích se trochu té vody zachytilo -a rostou. A díky suchu zatím ani moc nečervaví. Křemenáče, kozáky, hřiby i růžovky.. Takže sezona se u nás letos otevírala bílou hřibovou omáčkou a pořádnou smaženicí - Savarin by neuměl lepší!
Zítra jedu znovu ven a doufám, že si to užiju- houby si hodlám nakřečkovat a pokvetou mi lípy.. Prší sice každý večer, ale málo. No, snad se o ty kopce nějaká ta voda zase zarazí.. Hezký dlouhý víkend, milí houbaři!
06. 07. 2012 | 22:31

Dáša N. napsal(a):

Zda budou letos houby?

U někoho budou, u někoho ne. Záleží na distribuci srážek, která je v posledních letech nerovnoměrná, jak říká pan Cílek.

Neměla by pak existovat nějaká houbařská solidarita, aby i ti bezsrážkoví si také mohli pochutnat na smaženici?
Jsou vůbec houbaři schopni se o svůj úlovek podělit s ostatními, méně úspěšnými?
12. 07. 2012 | 12:56

zdenekpelda napsal(a):

Pokud vím, je solidarita houbařů dost vysoká...Ne tolik při sběru ovšem, ale třeba já většinu hub rozdám...Rád je zpracovávám, takže až po druhé, domácí kontrole a selekci doma...Princip dvojí kontroly nezávadnosti je pro mne zásadní...V lese mohu udělat chybu, kterou napravím při třídění a teprve pak rád pošlu do oběhu...Co přijde do octa, do mražáku nebo nasušené do sklenic vlastně taky...Nasbírám při třech stech návštěvách lesa ročně dost na to, abych mohl rozdávat a těší mne to... Nejen prase má hodně přátel...
12. 07. 2012 | 18:28

Dáša N. napsal(a):

zdenekpelda

Napadá mne hned několik "solidárních" destinací, kde by mohly "obíhat" ty, které vytřídíte, hihi. Vás také, pane Peldo?
8)
P.S. Někteří politici v posledních dnech vypadají jak po požití lysohlávek, kdoví, co jim ve školních jídelnách parlamentu a úřadu vlády servírují...
13. 07. 2012 | 09:54

zdenekpelda napsal(a):

No těch destinací je neúrekom, napříč politickým spektrem...Ale do lysohlávek nedělám, jen na podzim registruji nárůst netypických houbařů na lukách...
13. 07. 2012 | 19:13

Myšelín napsal(a):

zdenek pelda

A nejezdí ti netypičtí houbaři na lukách na kole?
16. 07. 2012 | 12:26

zdenekpelda napsal(a):

Áno, aj...
17. 07. 2012 | 16:21

de-da napsal(a):

Už začínají.Včera jsem našel první letošní hřiby smrkové a dubové i v okolí Dolního a Horního Sedla u Hrádku n/N
20. 07. 2012 | 08:47

IlluctAlusy napsal(a):

kUvktnSymf http://uggspasscher.monwebeden.fr/#75354 kHijotKgfw http://isabellemarantsale.moonfruit.com/#75674
04. 11. 2012 | 17:49

ruttorieriurn napsal(a):

xAinniOavr <a href="http://scontogiubbottioutlet.info/#88257">moncler outlet</a> nJlatgWsmi <a href="http://scontogiubbottioutlet.info/#38727">moncler milano</a> zOvuloRati <a href="http://scontogiubbottioutlet.info/#73511">moncler bambino outlet</a> hZguecGkdp <a href="http://scontogiubbottioutlet.info/#91975">http://scontogiubbottioutlet.info/#17893</a>
05. 11. 2012 | 18:34

Aidereelven napsal(a):

zKshrvDqbm <a href="http://www.bestdggboots.350.com/">ugg boots sale</a> yQszxcFcfr <a href="http://www.bestdggboots.350.com/">ugg sale uk</a> tEnwqoIkft <a href="http://www.bestdggboots.350.com/">ugg sale boots</a> bUuhneZkej <a href="http://www.bestdggboots.350.com/">http://www.bestdggboots.350.com/</a> vTxzopVgaw <a href="http://isabellemarantsale.moonfruit.com/">isabel marant boots</a> cGtldrYvhg <a href="http://isabellemarantsale.moonfruit.com/">isabel marant dicker boots</a> jThcwzFgss <a href="http://isabellemarantsale.moonfruit.com/">isabel marant sneakers online</a> nAkruvVvsi <a href="http://isabellemarantsale.moonfruit.com/">http://isabellemarantsale.moonfruit.com/</a> nYnmtjQdyq <a href="http://sac-burberry-pas-cherr.webnode.fr/">burberry soldes</a> eCbiatRbfa <a href="http://sac-burberry-pas-cherr.webnode.fr/">soldes burberry</a> qXzsnfAmln <a href="http://sac-burberry-pas-cherr.webnode.fr/">écharpe burberry pas cher</a> mLlxlkRorv http://sac-burberry-pas-cherr.webnode.fr/ kMcyeuOhri <a href="http://doudounecanadagoose-pascher.webnode.fr/">doudoune canada goose</a> xDnmjfHgbb xAavvaKaas <a href="http://doudounecanadagoose-pascher.webnode.fr/">canada goose chilliwack</a> rJfnvtEuie <a href="http://doudounecanadagoose-pascher.webnode.fr/">canada goose occasion</a> kXukggOtqg http://doudounecanadagoose-pascher.webnode.fr/ mHdifrEhbr <a href="http://sacburberrypascher.monwebeden.fr/">burberry pas cher</a> sRqkqnFbqm <a href="http://sacburberrypascher.monwebeden.fr/">burberry femme</a> pQqullKkkv <a href="http://sacburberrypascher.monwebeden.fr/">parapluie burberry</a> wPtzfhXbok http://sacburberrypascher.monwebeden.fr/ bJskqhYhmo <a href="http://cheappggboots.moonfruit.com/">ugg boots cheap</a> gQatpjCadq <a href="http://cheappggboots.moonfruit.com/">cheap uggs boots</a> rShiwsDtcc <a href="http://cheappggboots.moonfruit.com/">Look At This</a> oPvfliYexn <a href="http://cheappggboots.moonfruit.com/">http://cheappggboots.moonfruit.com/</a> yBvzzbZkow <a href="http://vggstivali.blinkweb.com/">ugg italia</a> tNyrwyGjuh <a href="http://vggstivali.blinkweb.com/">scarpe ugg</a> rVsdetCxjf <a href="http://vggstivali.blinkweb.com/">stivali ugg prezzi</a> tOifwhEiaf <a href="http://vggstivali.blinkweb.com/">http://vggstivali.blinkweb.com/</a> xVevysEeog <a href="http://goedkopeaggs.moonfruit.com/">uggs online</a> wRlrmgVodm <a href="http://goedkopeaggs.moonfruit.com/">goedkope uggs bestellen</a> kThhquQgun <a href="http://goedkopeaggs.moonfruit.com/">verkoopadressen uggs</a> yGigsfLoys <a href="http://goedkopeaggs.moonfruit.com/">http://goedkopeaggs.moonfruit.com/</a> oRjvnrTgnf <a href="http://isabellemarantssneakers.webs.com/">isabel marant sneakers</a> xQohrfFceq <a href="http://isabellemarantssneakers.webs.com/">etoile isabel marant</a> tVomyeSots <a href="http://isabellemarantssneakers.webs.com/">isabel marant sizing</a> dEjmjpDmyv http://isabellemarantssneakers.webs.com/ vZegnvKomr <a href="http://goedkopeuggskopen.jouwweb.nl/">goedkope uggs</a> tNcwwjObij <a href="http://goedkopeuggskopen.jouwweb.nl/">uggs kopen</a> eNunnbAags <a href="http://goedkopeuggskopen.jouwweb.nl/">uggs mini</a> jAdegoZhgo http://goedkopeuggskopen.jouwweb.nl/
gNhhobSctp <a href="http://clarisonicmiaukbrush.webeden.co.uk/">clarisonic</a> bPttdwKdmq <a href="http://clarisonicmiaukbrush.webeden.co.uk/">clarisonic pro</a> gDuflmJque <a href="http://clarisonicmiaukbrush.webeden.co.uk/">clarisonic plus review</a> bQksgbJhda <a href="http://clarisonicmiaukbrush.webeden.co.uk/">http://clarisonicmiaukbrush.webeden.co.uk/</a>
17. 11. 2012 | 05:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy