Kdo jezdí vlakem, vidí nebetyčný rozdíl mezi hlavním nádražím v Praze, Pardubicích či jinde a nádražím v Brně. Nové nádraží postavila i Vídeň. Na podzim 2016 budou Brňané hlasovat v referendu, které navrhli odpůrci rozvoje města Brna. Tyto skupiny chtějí potopit možnost vybudovat v Brně nové nádraží tak, jak bylo naplánováno společně s autobusovým nádražím. Brno potřebuje pro svůj rozvoj propojení autobusové regionální dopravy a dopravy železniční, aby cestující, který přijede do Brna z Prahy či Vídně mohl nastoupit do autobusu, který jej dále doveze do Černé Hory nebo Kyjova. Navíc je nutné mít v místě podzemní parkoviště. Brněnské nádraží není jen pro Brňany. Již od dob Československa je plánováno posunutí nádraží do prostor dnešního autobusového nádraží.
Vláda předložila návrh ústavního zákona o celostátním referendu. Největší vládní strana sociální demokracie předložila návrh na zavedení referenda opakovaně. Nynější návrh však omezuje možnost lidu rozhodovat v referendu.
Ve státech, kde je moc dělená, jsou spory o moc charakteristickým příznakem dělby moci. V Polsku takový spor probíhá. Je to spor o to, zda ústavní soudci jsou vázáni právem, nebo si z něj mohou vybírat, co se jim hodí. Část soudců polského Ústavního tribunálu prohlásila 9. 3. 2016 za neústavní novelu zákona o Ústavním tribunálu z 22. 12. 2015. Problémem však je, že pro přijetí rozhodnutí o nesouladu zákona s ústavou musí být podle tohoto zákona o Ústavním tribunálu přítomno nejméně 13 soudců. Rozhodnutí však bylo přijato jen za přítomnosti 12 soudců. Proto je vláda a Parlament odmítají respektovat, protože nešlo o výrok Ústavního tribunálu za účasti potřebné většiny 13 členů, ale jen o výrok 10 členů a 2 soudci vyjádřili odlišný názor.
Andrej Babiš je politická osobnost současnosti. Ovšem nebýt toho, že jej Bohuslav Sobotka navrhl na ministra financí, ministrem by se nestal. Odpovědnost vedení sociální demokracie za vládnutí Babišova ANO je nesmírná. Babiš je nejviditelnější osoba vlády. Krajské volby se ke smůle sociálně demokratických hejtmanů mohou stát referendem o Babišovi, ostatní témata budou nedůležitá. Ten, kdo chce volit Babiše, bude volit ANO. Kdo je odpůrcem kumulace moci politické, mediální a peněz, nebude volit ANO, ale ani sociální demokracii, neboť umožnila Babišovi vládnout.
Marxismus byl původním ideovým zdrojem sociální demokracie. Postupně se s ním však rozešla. Dnes evropské sociální demokracie marxistickými stranami nejsou. Někteří představitelé marxismu na Západě po druhé světové válce postupně pochopili, že sovětský komunismus a klasický marxismus není pro demokratickou západní společnost přijatelný. Opustili tedy boj za změnu ekonomické základny společnosti a chtěli revoluční myšlenky prosadit změnou kulturní nadstavby. Tak vznikl kulturní marxismus (neomarxismus) reprezentovaný například György Lukácsem. Je otázkou, zda jde skutečně o marxismus, protože Marxova filozofie je založena na prvotní důležitosti ekonomické základy a jen druhotnosti kulturní nadstavby. Soustředění se na nadstavbu je popřením původního učení Karla Marxe.