Tajná volba je pravidlem

07. 01. 2008 | 10:50
Přečteno 5052 krát
V diskuzi, zda volit prezidenta veřejně či tajně, je dobré podívat se do historie. Poprvé byl zvolen Tomáš G. Masaryk prezidentem v listopadu 1918 aklamací, což nebyla klasická veřejná volba, ale mohutné výkřiky souhlasu a povstání poslanců v odpověď na jeho navržení. Byla to doba revoluční a stejně poslanci předtím odsouhlasili roztržení svazků s rodem habsbursko-lotrinským. Následující volby Masaryka 1920, 1927, 1934, Edvarda Beneše 1935 i Emila Háchy 1938 byly tajné. Tajně byl zvolen i Jozef Tiso prezidentem Slovenské republiky Slovenským sněmem v říjnu 1939. Roku 1945 byl Prozatímním národním shromážděním stvrzen Beneš ve funkci veřejným hlasováním, to však nebyla volba, ale jen potvrzení jeho válečného mandátu. Již v následujícím roce byl znovu zvolen tajnou volbou. Veřejná volba prezidenta pak u nás fungovala v době totality. Veřejně byl zvolen prezidentem Klement Gottwald 1948, Antonín Zápotocký 1953 i dvakrát Antonín Novotný 1957 a 1964. Výdobytkem demokratizace pražského jara byla tajná volba prezidenta, což nebylo normalizací zrušeno. Tajně byl volen prezident Ludvík Svoboda 1968 i 1973 a třikrát Gustav Husák 1975, 1980 a 1985. Opětovně k veřejné volbě došlo roku 1989, kdy noví vůdci chtějící Václava Havla, odmítli volbu prezidenta lidem a souhlasili s volbou parlamentem zvoleným v době totality. Veřejná volba byla prostředkem nátlaku na poslance, aby v rozporu se svým přesvědčením volili člověka, kterého jejich režim věznil. Následující volba Havla československým prezidentem 1990 byla však znovu tajná a taktéž neúspěšné volby československého prezidenta v roce 1992. Stejně tomu bylo při volbách prezidenta České republiky - Havla 1993 a 1998 i Václava Klause 2003. Rovněž volby prezidenta na Slovensku Národní radou v roce 1993 i 1998 před zavedením přímé volby byly tajné.


Historicky tedy byla veřejná volba užita v době revoluční nebo nejtvrdší totality. Běžným demokratickým pravidlem je rozhodovat o personálních věcech v tajné volbě. To platí nejen pro volbu prezidenta, všechny parlamentní strany volí své předsedy tajnou volbou. Tajná volba prezidenta patří mezi evropské zvyklosti ve státech, kde se volí přímo i nepřímo. Tajně volí parlament nebo jiný volební orgán prezidenta v Lotyšsku, Estonsku, Řecku, Maďarsku, Itálii a Německu.
Veřejná volba je výhodná pro stranické vedení, aby kontrolovalo poslušnost vlastních poslanců. Nicméně hlava státu v demokratické republice se nemá bát tajné volby, jako se jí nebál nejen Masaryk, ale ani Beneš, jehož zvolení roku 1935 nebylo samozřejmostí. Snad i tahanice o způsob volby povede k tomu, aby si prezidenta mohli u nás volit lidé sami v přímých a ovšem tajných volbách.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Dita Vrabcova napsal(a):

Autor si zrejme plete pojmy TRADICE a PRAVIDLO :-)
07. 01. 2008 | 10:55

bigjirka napsal(a):

Vůbec nechápu, jak někdo v demokratickém režimu může navrhovat veřejnou volbu.
07. 01. 2008 | 11:01

milan napsal(a):

to bigjirka: žádný demokrat také veřejnou volbu nenavrhuje, s tím přišel jenom rath.
07. 01. 2008 | 11:07

Dita Vrabcova napsal(a):

Bigjirko, vzdy skoro vsechna hlasovani v parlamentu, a nejen v ceskem, jsou VEREJNA. Duvodem je to, ze poslanci a senatori jsou volenymi zastupci obcanu. Voli tedy prezidenta v zastoupeni. Jsou nami poverenymi voliteli. Proto nevim nic nedemokratickeho na tom, abychom jako volici vedeli jak hlasovali nasi voleni zastupci. Co na tom Milane a bogjirko vidite Vy nedemokratickeho?

Ja myslim, ze VSECHNA hlasovani nami volenych zastupcu by mela byt verejna :-)
07. 01. 2008 | 11:12

Saliven napsal(a):

bigjirka:
Osobně bych rád věděl, koho můj poslanec či senátor volí. Vedle toho tajná volba v ČR = politická korupce.
07. 01. 2008 | 11:22

Vilém napsal(a):

Tajná volba byla zavedena v minulosti kvůli tomu, aby nikdo z voličů nebo volitelů nebyl vystaven mocenskému tlaku nebo perzekuci ze strany státní moci v důsledku svého hlasování. V době, kdy se politické rozhodování pravidelně ocitalo na pomezí pouličních násilností nebo zatýkání poslanců, to bylo zcela na místě.

V současnosti, kdy se i lidé jako Melčák a Pohanka mohou veřejně producírovat bez nejmenších obav, tento důvod ustupuje do pozadí. Naopak do popředí vystupuje ohrožení korupcí, která v případě sestavení vlády zřejmě převážila nad odpovědností k voličům. Ti poslanci tam přeci nezastupují sebe. Proto jsem pro veřejnou volbu.
07. 01. 2008 | 11:29

Al Jouda napsal(a):

Zvolme prezidenta přímou a veřejnou volbou tak, že každý občan předstoupí před členy okrskové volební komise a hlasitě pronese jméno voleného kandidáta. Tento způsob zejména utuží sousedské vztahy v panelákových domech :))))) A vo, vo, vo tom to je !
07. 01. 2008 | 11:38

bigjirka napsal(a):

HLASOVÁNÍ a VOLBA je něco jiného. Tajnost voleb je všeobecně přijatou zásadou a neměla by být brána v potaz pokaždé, když někdo chce volby manipulovat strachem volitelů.
07. 01. 2008 | 12:25

milan napsal(a):

To Dita Vrabcová: Nedemokratické je na tom to, že bude porušena zásada hlasování poslance podle svého vědomí a svědomí, naopak posílena by byla nutnost dodržet stranickou disciplínu. Myslíte si, že si po zkušenostech s Melčákem a Pohankou dovolí některý poslanec ČSSD hlasovat ve veřejné volbě pro Klause (a to ani v případě, že by nebyl koupen, ale prostě by to byl jeho názor!!)? Paroubek by toho člověka zničil. A platí to i naopak. V tajné volbě je možné, že někteří poslanci budou volit Švejnara, ale v případě veřejné volby si to jednoduše nedovolí. O jejich zvolení či nezvolení v poměrném systému zas tak moc nerozhodují voliči, ale strana, která je zařadí na volitelné či nevolitelné místo. Takovýto poslanec už by si neškrtnul. Proto tajná volba. Pro Salivena: pokud toužíte vědět, jestli koho volil váš senátor či kterýkoliv poslanec (tady už neplatí váš, protože se volí v poměrném systému), není nic snažšího než se ho zeptat (např. e-mailem). Pokud vám neodpoví, vemte to v úvahu při příštích volbách.
07. 01. 2008 | 14:01

milan napsal(a):

v prostředu textu jsem chtěl napsat větu: A platí to i naopak. V tajné volbě je možné, že někteří poslanci ODS budou volit Švejnara....
07. 01. 2008 | 14:02

Jejda napsal(a):

Pro Salivena.

Dobrý den. Myslím, že to není nesplnitelné - pokud jsou poslanci z vašeho kraje (v našem volebním systému je poměrně těžké definovat výraz "váš poslanec", pokud jste si tedy nějakého osobně nevyhlédl či jste si neoblíbil některého, protože je např. z vašeho města), resp. senátor z vašeho volebního obvodu

- z ODS, budou volit Václava Klause, a to při tajné i veřejné volbě; ne, že by z něj byli všichni nadšeni, ale u veřejné si nedovolí hlasovat jinak, protože by se na to přišlo a u tajné, protože by se na to mohlo přijít - a to by pak, panečku, byla polízanice :-)))
- z ČSSD, budou volit podle toho, zda se bude volit tajně či veřejně; v tajné volbě bude většina pro Jana Švejnara a menšina pro Václava Klause, ve veřejné budou všichni pro Jana Švejnara
- z KSČM (a to tipuji, že není váš případ), pak budou volit podle toho, jaké dostanou instrukce z ÚV (a o to se teď právě hraje)
- z KDU-ČSL, budou volit (zřejmě menší) část Jana Švejnara a (zřejmě větší) část Václava Klause bez ohledu na to, zda bude volba tajná či veřejná
- ze SZ budou volit za jakýchkoliv okolností Jana Švejnara, pokud tedy vhodí všichni platný hlas (a to se domnívám, že při tajné volbě nikoliv)
- bez politické příslušnsti, resp. pokud byli zvoleni za ODA, SNK, SNK-ED nebo HNHRM (platí pro senátory), budou volit (spíše) Jana Švejnara při veřejné volbě a (spíše) Václava Klause při tajné volbě.

PS.: Byl to jen žert, už dlouho jsem vám nic nenapsal :-))) ...
07. 01. 2008 | 16:36

fafnir napsal(a):

Saliven a Dita Vrabcová
mám vašemu vyjádření rozumět tak,že dle vašeho názoru volby všeobecně mají být veřejné bez plent a obálek?
07. 01. 2008 | 17:54

Franta z pastoušky. napsal(a):

Všechny volby musí být veřejné, jak správně říká doktor Rath. Jen tak bude moci zúčtovat s těmi kdo nevolil KSČSD. U presidentských voleb je třeba začít.
07. 01. 2008 | 22:02

LEVAK napsal(a):

Já osobně jsem pro volbu veřejnou, protože chci vědět jak ten náš poslanec volil.Nezlobte se,ale jiná forma kontroly práce poslance, kterému jsem dal svůj hlas mě nenapadá.Tajná volba jen podporuje kupčení s hlasy a umožňuje takovým Dalíkům a spol. ovlivňovat naše politické klima a prostředí naší republiky.Potom se nejedná o demokracii,ale tržní mechanismus a vládne ten kdo má více financí.Uvědomte si,že každý je a zejména politici "koupitelný" a je jen potřeba u každého odhadnout jeho hranici,mez lomu charakteru.V tomto se výborně vyzná Dalík,zřejmě má pro to cit.Ještě tak chcete, aby jsme byli u voleb za Kašpárky a v podstatě aby nám vládli takoví Dalíci?
08. 01. 2008 | 10:39

Milan napsal(a):

Pro Levak: veřejná volba zase jen podporuje stranickou disciplínu, nic víc. Rath nevěří, že vybrali dobrého kandidáta a proto volá po veřejné volbě, aby si žádný socan nemohl dovolit hlasovat proti Švejnarovi. Evidentně se vám stýská po komunistických časech, STRANA přece MUSÍ vědět, jak kdo hlasuje! A když bude hlasovat jinak, tak s ním zatočíme! ČSSD jinak nepostupuje, už to předvedla mockrát, nejenom v případě Melčáka a Pohanky, ale například Teplík a Vágner hlasovali kdysi proti rozpočtu a ejhle, strana je vyloučila. Vidíte ten rozdíl? Nyní se také našel koaliční poslanec (za stranu Zelených), který nebyl pro rozpočet a nikdo ho nevylučoval. Hovorka z KDU zase nebyl pro reformní batoh a nikdo ho nevylučuje. ČSSD má v tomto obroský demokratický deficit.
08. 01. 2008 | 11:31

fafnir napsal(a):

Milane
Pro Leváky je tajná volba zlou noční můrou,nemohou ostatní kontrolovat,a v případě poslanců by nedejbože dodrželi poslanecký slib,že budou volit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.To jsou totiž vlastnosti,které levákům nic neříkají,za vším vidí korupci.Holt podle sebe soudím...Když loni v létě Paroubek tvrdil,že má domluvené 2 hlasy koalice byli to podle leváků čestní prozíraví občané,když to dopadlo jinak,byla to korupce,a vyloučení.Demokracie jako vyšitá.
08. 01. 2008 | 15:35

Lutix napsal(a):

Volit hlavu státu je podivné samo o sobě. Jak to vypadá při nepřímé volbě, to vidíme právě teď; jak by to vypadalo při volbě přímé, to si dovede každý soudný člověk představit.

http://www.zrusmeprezidenty.cz
09. 02. 2008 | 15:32

http://www.kw61.com/replica-tag-heuer-wa napsal(a):

30. 03. 2010 | 09:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy