18. 08.

Mzdová válka je mír. Pacientova svoboda je otroctví. Důchodcova nevědomost je síla

David Klimeš Přečteno 4286 krát Přidat komentář

Republika se před sněmovními volbami ocitla v sevření vypjatých osobních příběhů lídrů a neméně vypjatých předvolebních slibů. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého policie podezírá z dotační zlodějny, hraje o premiérský post. Zbytek lídrů, kteří zrovna neřeší osobní problémy, se předhání ve vymýšlení co nejúdernějších hesel.

Obojí nás bohužel ale jen oddaluje o těch pravých problémů, které bychom v předvolební kampani měli akutně řešit. Jak je možné bojovat proti levné práci, když nejsme současně schopni bojovat proti levné ekonomice? Jak je možné nalhávat občanům, že zdravotnictví je i nadále ufinancovatelné? Jak je možné tvrdit budoucím důchodcům, že se i bez reforem dočkají slušné penze?

Zásadní otázky po budoucnosti této republiky se z kampaně prakticky vytratily. Případně se změnily v karikaturu, jak to například předvedl naposledy lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, když si nechal vytisknout inzeráty, kde vyhlásil „válku levné práci“.

V republice se definitivně usadil – řečeno s Georgem Orwellem – doublethink, kdy úporný boj za něco může de facto znamenat jen potvrzování současného statu quo. Mzdová válka se tak stává mírem pro naši dobu. Vize pacienta, který je efektivněji a infomovaněji léčen, potvrzuje jeho současné otroctví v bludišti zdravonického systému. A nevědomost budoucích penzistů, jaké žebračenky je čekají, se stává mocnou silou, kterou lze manipulovat voliče.

Více »

17. 08.

Babišův případ je fatální zkouškou důvěry v českou justici

David Klimeš Přečteno 1861 krát Přidat komentář

Do sněmovních voleb zbývají dva měsíce a policie chce po poslancích, aby jí vydali k trestnímu stíhání předsedu nejpopulárnější strany, který sahá po premiérském křesle. V takové chvíli je opravdu těžké se na situaci podívat z odstupu.

Andrej Babiš hraje o celou svou politickou kariéru. A také zda na Čapí hnízdo bude vzpomínat jako na šťastné místo své veselky, nebo jako na symbol hloupého podvodu, který mu vynesl roky vězení.

Přesto se pokusme od popisu žonglování s anonymními akciemi v údajném dotačním podvodu a analyzování stranických preferencí trochu poodstoupit. Co vidíme? Nepochybně fatální zkoušku pro českou policii a justici.

Pokud se případ Babiše nepodaří hodnověrně dotáhnout do konce, pak se velmi rychle vrátíme do minulé dekády, kdy pouhé pomyšlení na to, že by justice byla schopna vykonávat spravedlnost v nejvyšších patrech politiky, vyvolávalo salvy hořkého smíchu.

Více »

03. 08.

Příliš mnoho miliardářů na příliš malou českou politiku

David Klimeš Přečteno 3530 krát Přidat komentář

Jen s velmi malou nadsázkou se dá říct, že docházejí strany, které by tuzemští miliardáři ještě mohli koupit. Naposledy vstoupil do politiky v barvách Starostů a nezávislých Dalibor Dědek a ministranička někdejšího místopředsedy TOP 09 Pavola Lukši získala podporu Pavola Krúpy.

Že bohatí lidé sponzorují politické strany, na tom samozřejmě není nic špatného, pokud tedy za to neočekávají následnou protislužbu. Ale nájezd miliardářů na českou politiku v posledních letech je unikátní a i přes nepochybně dobré úmysly mnohých z nich škodlivý. Kdo má miliardy, nikdy není ve straně rovný mezi rovnými, ale rovnější mezi rovnými.

Více »

27. 07.

Vesnice bez pošty, hospody a teď i obchodu

David Klimeš Přečteno 2376 krát Přidat komentář

Počty ztrátových prodejen na vesnicích raketově rostou. Jen skupina COOP prý provozuje třetinu obchodů ve ztrátě, tedy reálně asi tisícovku. A ty mohou brzo skončit.
Rozjela se tak debata o tom, zda by obec, kraj či stát neměl vesnické krámy podporovat. Ale to je jen velmi dílčí debata. Celkově jde především o to, že z české vesnice mizí jedna instituce za druhou, což je tristní.  

Není málo vesnic, kde délesloužící starosta nejprve zavřel malotřídku někdy na přelomu století, když nebylo dost žáků. Pak odešla pošta, jejíž provoz se nevyplácel. Následně skončila hospoda, ať už před zavedením elektronické evidence tržeb či až po ní. A nyní je ve hře poslední instituce, kde se lidé ještě mohli potkat – místní obchod. 

Více »

25. 07.

Velká důchodová lež

David Klimeš Přečteno 11136 krát Přidat komentář

Stostránkové studie vydávají vlády většinou proto, aby doložily svůj záměr něco změnit. Vláda vedená ČSSD ale vydává studii, aby naopak dokázala, že nic měnit není potřeba. Spisek „Penzijní reformy od Chile po středovýchodní Evropu“ má být odpovědí těm, kteří tvrdí, že český důchodový systém spěje k velkým problémům a budoucí penzisty čekají bez reforem žebračenky.

Vzhledem k tomu, že je to celkem snadno prokazatelný fakt, tým pod dozorem šéfa premiérových poradců Vladimíra Špidly se musel dopustit celé řady těžko uvěřitelných argumentací. Asi nejroztomilejší nabízí spoluautor studie a ekonomický expert ČSSD Michal Pícl, podle kterého je strašení nepříznivým demografickým vývojem, kdy na jednoho důchodce připadne čím dál méně osob v produktivním věku, zbytečné, protože „v roce 2100 by se dle odborných projekcí měla situace stabilizovat“. Jak ale přežijí důchodci do té doby, údajně sociálně citlivou ČSSD nejspíše nezajímá.

Kdyby si penzijní traktát ČSSD přečetl John Maynard Keynes, nejspíše by opravil svůj slavný bonmot „v dlouhém období jsme všichni mrtvi“ na „v dlouhém období jsme všichni stabilizovaní“.

Více »

19. 07.

Takhle měla dvojkoalice lidovců a Starostů vypadat od počátku

David Klimeš Přečteno 6623 krát Přidat komentář

Na předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka prší kritika za odpískání volební dvojkoalice se Starosty a nezávislými. Výtky ale nejsou na místě. Lidovci i Starostové udělali počátkem února prostě špatné rozhodnutí a nyní ho lidovci v čele s Bělobrádkem napravili.

Vůbec přitom není vyloučené, že jejich uskupení nakonec těch tolik vyhlížených deset procent hlasů v podzimních volbách bez problémů získá a přitom se už nemusí trápit každým průzkumem veřejného mínění a bádat nad ním, zda uskupení bude jednou z nejsilnějších sil nové sněmovny, nebo své propadlé mandáty odevzdá ANO a komunistům.

Více »

11. 07.

Babišovi k premiérství nepomáhá ANO, ale hlavně Bělobrádek, Fiala a Zaorálek

David Klimeš Přečteno 15015 krát Přidat komentář

Čtvrt roku před volbami tu máme jen dvě jistoty. Tou první je, že hnutí ANO je zcela nedostižně v průzkumech kolem 30 procent podpory. A tou druhou, že všechny ostatní relevantní strany prý chtějí právě ANO a jejího předsedu Andreje Babiše v mocenském vzestupu zastavit, případně mít možnost ho notně korigovat v příští vládě.

Tato rétorika se však rozchází s praktickým chováním partají a někdy to až vypadá, že všichni konkurenti ANO důvěrně spolupracují na tom, aby Babiš měl co možná nejumetenější cestičku k premiérství a získal snadno pro svou vládu důvěru ve sněmovně.

Podle posledního průzkumu agentury STEM by nyní získal 89 poslaneckých mandátů, tedy o 12 méně, než stačí na jednobarevnou vládu (minulý měsíc to bylo dokonce 92 mandátů). Další nejsilnější strana jsou až komunisté s 35 poslanci. Kdyby byly volby nyní, Babiš by měl velmi komfortní pozici, jak sestavit vládu pouze s jedním slabým partnerem či by se dokonce mohl pokusit o jednobarevnou vládu ANO s tichou podporou extrémních sil.

Ale to, zdá se, konkurentům Babiše, stále nestačí. Snaží se svým rizikovým chováním docílit ještě lepší výchozí pozice ANO.
Je přitom celkem neuvěřitelné, že po třech a půl letech celkem setrvalého varování před autoritářstvím Babiše ve veřejném prostoru najednou nikomu toto rizikové chování Babišovy konkurence příliš nevadí.

Více »

05. 07.

A které komunisty budete na podzim volit vy?

David Klimeš Přečteno 24481 krát Přidat komentář

Takový přetlak komunistů tu už dlouho nebyl. Máme tu samozřejmě ty pravověrné z KSČM a i když jde o pány v letech, ti ani na okamžik nepřestávají zostřovat třídní boj. Ale ani bývalí komunisté nezahálí. Své předlistopadové selhání relativizují jako dosud nikdy, případně se tím dokonce chlubí. A v nečekané míře se ke slovu derou i příslušníci zbývajících stran Národní fronty.

Už chybí snad jen jednotná kandidátka.

Více »

26. 06.

Případ Macron: Takto vypadá definitivní krach české unijní politiky

David Klimeš Přečteno 33035 krát Přidat komentář

Setkání visegrádské čtyřky s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem definitivně ukázalo, jak moc se česká unijní politika dostala do slepé uličky. Nedokážeme prosadit své zájmy, nejsme schopni nalézat spojence a naopak garantujeme požadavky, které nejsou tak docela v našem zájmu.

Více »

19. 06.

Čekají nás volby z roku 2006. Politici opět soutěží v nehoráznosti svých slibů

David Klimeš Přečteno 6719 krát Přidat komentář

Všichni v ČSSD si po volbách v roce 2006 svorně přísahali, že něco tak hloupého a krátkozrakého už nechtějí nikdy zopakovat. Tehdy ČSSD jako hlavní vládní strana kropila občany nebývalým náporem dávek, dotací a zvyšování platů a do volebního programu pak napsala naprosto nerealistické cíle. A stejně z toho nakonec byla volební prohra. Symbolem přehnaných slibů se stalo tehdy 120tisícové porodné, o kterém Bohuslav Sobotka jako ministr financí bez hnutí brvou tvrdil, že to rozpočet státu nijak nezatíží.

Nyní sociální demokraté opakují tu samou chybu – přesvědčují rozdavačnou politikou jen své jádro už stejně přesvědčených voličů ČSSD a pálí si mosty zcela nezodpovědnými a nedůvěryhodnými sliby k potencionálním voličům, kteří by třeba i jinak o hlasu pro ČSSD uvažovali.

A bohužel to není problém jen jedné strany. Podobně jako v roce 2006 sociální demokraté strhávají i ostatní partaje k festivalu zcela nereálných slibů.

Více »

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Oláh Michal · Outlý Jan P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy