02. 04.

Haló, opozice, tohle by měl být tvůj hvězdný okamžik. Ale není

David Klimeš Přečteno 2914 krát Přidat komentář

První reakce veřejnosti na koronavirovou pandemii je ve skoro všech západních zemích stejná. I kdyby lídři udělali sebevíc chyb, nyní občané cítí, že je čas se za nimi semknout. Platí to od Donalda Trumpa přes Angelu Merkelovou až po Andreje Babiše. Lídři mají důvěru veřejnosti, i když jejich přehmatů v nikým neočekávané krizi se hromadí čím dál více.

Vysoká podpora lídrů je většinou daná i absencí alternativ. Realitu USA či evropských států zde nerozebírejme, bohatě si vystačíme s českou opozicí. Nejprve se proti Andreji Babišovi a jeho týmu spustila bubnová palba, kdo kdy nenakoupil roušky a nepřipravil republiku na atak viru. Opozice jistě měla pravdu, že hlavní odpovědnost padá na kabinet, ale u veřejnosti neuspěla. Každý viděl realitu v okolních státech, které podobně podcenily epidemiologické riziko a že se premiér neumí omlouvat, to už snad všichni vědí.

Něco úplně jiného ale je sestavování ekonomických a sociálních protikrizových opatření, tam už by spor měl být, protože potřebujeme ten nejefektivnější stimul. Navíc premiér zcela viditelně šlape vodu a s každou další nedomyšlenou oznámenou pomocí je to horší a horší. Kde je ale opoziční ekonomický plán obnovy země?

Více »

26. 03.

Jak správně namířit centrální banku proti koronaviru

David Klimeš Přečteno 910 krát Přidat komentář

Koronavir ochromil českou ekonomiku a v médiích už létají stovky miliard, kterými chce vláda pokropit hospodářství. Ale stejně tak důležitá je i měnová politika České národní banky. Ta už minulý týden srazila základní sazbu o půl procentního bodu dolů a je pravděpodobné, že dnes se to bude opakovat, aby ekonomice pomohly levnější peníze. To je v pořádku.

Další nápady jsou však už problematičtější.

Více »

19. 03.

Zažeňme černou labuť rychlou pomocí ekonomice

David Klimeš Přečteno 1509 krát Přidat komentář

Hlavní úkolem Česka je stále zajistit především dostatečnou ochranu lidí před koronavirem a vyléčit nemocné. Nicméně za zdravotní krizí se do Česka vplížila už i krize ekonomická. I ji potřebujeme radikálně zastavit a nedovolit hospodářství spadnout do recese srovnatelné s velkou hospodářskou krizí před deseti lety.

Jsme uprostřed toho, čemu americký filozof Nassim Taleb říká černá labuť, tedy nepředvídatelný jev, který brutálně zatřese společností i životem všech jednotlivců. Na rozdíl od velké krize před deseti lety jsme nyní nedostali ani pár měsíců na přípravu, takže je o to těžší zahnat černou labuť pryč. Nicméně je nutné se o to pokusit.

Více »

12. 03.

Modernizací do minulosti. Cpát miliardy do Počerad je špatná investice

David Klimeš Přečteno 4619 krát Přidat komentář

Je to vlastně strašně jednoduché. Stát má vliv na nejšpinavější hnědouhelnou elektrárnu na konci své životnosti. Zároveň se sem z Evropské unie tlačí přísné emisní normy, takže je o to smysluplnější elektrárnu zavřít.

Ale výsledkem přesto je, že elektrárna je prodána do privátních rukou a nový majitel nyní místo zavření oznámil, že do elektrárny ze 70. let investuje miliardy, aby dál byla v chodu.

Ne, na příběhu Počerad nedává smysl vůbec nic.

Více »

05. 03.

Pošťáci Agrofertu do sněmovny nepatří

David Klimeš Přečteno 4760 krát Přidat komentář

Nebýt divokého pádu ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, nikdy bychom se asi nedozvěděli, jak se u nás mohou firmy ucházet o velké zakázky. Naštvaný exministr si to ale zjevně chce se všemi vyřídit, takže prozradil i to, jak tu firma Batesys One chtěla vybudovat síť optických kabelů podél železnice. A když to nešlo protlačit u ministra protlačit oficiálně, tak to zkoušela porůznu přes poslance. Naštěstí z toho nic nebylo a stát si ušetřil velkou blamáž.

Více »

27. 02.

Dobře, že Klaus a Foldyna odešli. Ale o to víc je vidět modrá a oranžová bída

David Klimeš Přečteno 2923 krát Přidat komentář

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna po všemožných konfliktech s vedením své strany položil stranickou knížku a dává sbohem sociální demokracii. Není to jen jedna bezvýznamná personálie. ČSSD tak dává najevo, že přes své nekonečné potíže ve vládě je stále ještě demokratickou stranou, kde dříve či později hlasatelé extrémních názorů vjedou do jednosměrky.

Více »

13. 02.

Když se utká prezident s amatéry, výsledkem je Stanislav Křeček

David Klimeš Přečteno 5749 krát Přidat komentář

Od sněmovních voleb 2017 to stále zní českou krajinou. Že se nedá nic moc dělat, že vše je rozdané a opuštěná společnost je odsouzena k vládní koalici prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše a extrémistů z SPD a KSČM. Je to většinou lež a nedá se to na ničem lépe ilustrovat, než na aktuální volbě nového veřejného ochránce práv. Tím se ve volbě poslanců stal prezidentem nominovaný Stanislav Křeček.

Než začneme zase s tím uplakaným poraženeckým příběhem o nadvládě prezidenta a premiéra, tak si jen na chvíli připomeňme, jak hledání nového ombudsmana vlastně probíhalo.

Více »

06. 02.

Pitím piva proti alkoholismu. Vláda čepuje ve všech sazbách DPH

David Klimeš Přečteno 3122 krát Přidat komentář

S Novým rokem vyvrcholil v naší zemi boj vlády proti závislostem. Právě s poukazem na alkoholismus stát zvedl spotřební daň u lahve čtyřicetiprocentního destilátu o devět korun, ještě více se pak prodraží krabička cigaret.

Jak ale věřit tomuto svatému boji s metlou alkoholu, když od května se zase má zlevňovat točené pivo v restauracích? A proč točené pivo v hospodě bude s desetiprocentní daní z přidané hodnoty, u stánku s patnáctiprocentní a točené do džbánku s jednadvacetiprocentní DPH?

Že by to byla lišácká finta na pijáky, protože od května správně zaplatit jednu desítku bude prakticky nemožné?

Více »

30. 01.

V Evropské unii nejsme kvůli eurofondům

David Klimeš Přečteno 1819 krát Přidat komentář

Česko za loňský rok získalo z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy korun více, než do něj odvedlo. A čeští proevropští politici to hned mohutně oslavili. Ministryně financí Alena Schillerová spokojeně poznamenala, že se nám členství stále vyplácí.

Máloco je ale horšího než tento typ evropanství. V Evropské unii jsme a snad ještě dlouho budeme úplně kvůli jiným věcem než jsou eurofondy.

Po vstupu do EU v roce 2004 si zde politici výrazně usnadnili propagaci EU tím, že pořád jen ukazovali na evropské fondy, které sem mohutně začaly proudit. Ty částky jsou skutečně velké, ale rozhodně v ekonomické oblasti nejsou nejdůležitější. Prakticky všechny vládní garnitury rezignovaly na to, aby Čechům vysvětlili výhody jednotného trhu, který je pro extrémně otevřenou exportní ekonomiku naprosto zásadní.

Více »

23. 01.

Příští česká Nobelova cena? Asi za chemii

David Klimeš Přečteno 1931 krát Přidat komentář

Co je v Česku nejvýznamnější událost posledních dní? Konec ministra dopravy? Kongres občanských demokratů? Samá voda. Z dlouhodobého hlediska je nepochybně nejvýznamnější vznik největší soukromé nadace podporující vědu Experientia.

Stojí za ní manželé Hana a Dalimil Dvořákovi, kteří se rozhodli vložit 200 miliónů do podpory vědců ze svých peněz za patenty významných antivirotik. Ty kdysi vznikly v laboratořích profesora Antonína Holého.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy