17. 05.

Čím dříve Karla Šlechtová z ministerstva obrany odejde, tím lépe

David Klimeš Přečteno 16325 krát Přidat komentář

Zatím nejděsivější představení na ministerstvu obrany předvedli politici v roce 2012. Tehdy se stala ministryní obrany v rámci koaličního handlu Karolína Peake. Hned po nástupu vyhodila z obrany klíčové lidi a tak byla premiérem po pouhém týdnu vyhozena zase ona.

Zdá se však, že současná ministryně obrany Karla Šlechtová chce tragický výkon Peake ještě překonat. Má k tomu prostor: Nevládne obraně dny jako její předchůdkyně, ale už měsíce. A je to znát. Nashromáždila již požehnaně chyb odborných i politických.

Pravděpodobně je jich už je tolik, že ani dosavadní vynikající křížové politické krytí od premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana jí nepomůže a v další Babišově vládě už nebude.

Všem se nepochybně uleví.

Více »

11. 05.

Koaliční smlouva, která nejde dobře napsat

David Klimeš Přečteno 1494 krát Přidat komentář

Předsedové ANO a ČSSD Andrej Babiš a Jan Hamáček dokončili text koaliční smlouvy. Co v ní přesně je, nevíme, protože Hamáček nejprve chce smlouvu v pátek představit vedení své strany.

Ale už nyní víme, že ten text je špatný. Ve všech ohledech.

Více »

04. 05.

Z novičoku je novi-Czech, kterým prezident otrávil celou republiku. Pohoršovat se nad Zemanem nepomůže, seberme Hradu peníze

David Klimeš Přečteno 33757 krát Přidat komentář



„Prezident republiky zastupuje stát navenek.“ Jak je tato věta české ústavy pravdivá, nám dokázal prezident Miloš Zeman v kauze novičok. Stokrát můžeme opakovat, že za zahraniční politiku je odpovědná vláda a ta se po útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru jasně přihlásila k západním spojencům a vyhostila tři zaměstnance ruské ambasády.

Jenže pak stačí jedno interview s Jaromírem Soukupem a vše je jinak. Prezident prohlásil, že tato nervově paralytická látka v Česku byla vyráběna a testována. Že si přitom pletl jednotlivé látky i instituce už nebylo podstatné. Česko je zase slavné. Svět si o nás přečte s nevěřícím úžasem ve Washington Postu či za nadšeného přikyvování poslechnev ruské televizi RT. Ta nadšeně překřtila novičok ve hře se slovíčky na noviczech.

Více »

03. 05.

Nový eurorozpočet: Agrofert zapláče, Česko toho musí zvládnout více s méně penězi

David Klimeš Přečteno 2227 krát Přidat komentář

Tento týden uběhlo 14 let od vstupu do Evropské unie a ozývalo se ze všech stran lkaní, jak si unie nevážíme a jak euroskeptici nejrůznějšího ražení už čekají za rohem, aby nás přivedli k czexitu, tedy vystoupení z Evropské unie v referendu.

Tak nebuďme tak poraženečtí a dejme unii smysl, který ladí s českými zájmy. Nyní máme k tomu jednu velmi dobrou příležitost – rozdělování unijních peněz po roce 2020.

Více »

11. 04.

Půl roku zoufalství a Zeman je král. Je čas začít sbírat 120 podpisů k rozpuštění sněmovny.

David Klimeš Přečteno 3663 krát Přidat komentář

Půl roku zoufalého hledání vlády s většinovou důvěrou „oslavíme“ sice až příští týden, ale důstojný vzpomínkový akt za smysl české ústavy už vlastně proběhl o několik dnů dříve v Lánech při poslední schůzce prezidenta a premiéra.

Miloš Zeman naštěstí nezašel až do ústavního extrému, jen do extrému politického. Nesebral rovnou vítězi voleb pověření k sestavení vlády a nejal se instalovat vlastní prezidentský kabinet, jen ho strká do koalice s extrémisty z SPD a KSČM.

Co se ale nestalo nyní, může se klidně stát na dalším jednání prezidenta a premiéra, kde opět Andrej Babiš s údivem i zlobou dítěte na pískovišti bude prezidentovi referovat, že s ním nikdo nechce stavět bábovičky, když nikomu nechce přenechat ani jednu lopatku.

Tady už jde o víc, než jen o Zemana a Babiše. Dosud nikdy na tom česká polistopadová parlamentní demokracie nebyla tak špatně, aby deputace z podhradí šla na Hrad bez jakéhokoliv plánu a dobrovolně odevzdala svůj osud do rukou prezidenta. Václavové Havel i Klaus velmi rádi aktivně vstupovali do denní politiky, ale proti nim měla sněmovna vždy nějaký názor. Dokonce ještě za časů prvního mandátu Miloše Zemana, když si prezident oktrojoval premiéra Jiřího Rusnoka, tehdejší pravostředová koalice alespoň chvíli nabízela alternativu a chtěla předsednictví vlády a když to nevyšlo, sněmovna se sama rozpustila.

Nyní však zavládlo absolutní bezčasí, konec politiky, brzdy a rovnováhy ústavního systému se zadřely, není žádného pohybu a prezident se svým vyvoleným premiérem se tak naprosto zbytečně a mimo ducha ústavy stal absolutním králem dění.

Více »

10. 04.

Nesnášet či adorovat prezidenta umí kde kdo. Proč ale vlastně zvítězil?

David Klimeš Přečteno 7773 krát Přidat komentář

Prezidentské volby byly v podání příznivců i odpůrců Miloše Zemana zásadním střetnutím o osud této země, ale jakmile bylo rozhodnuto, zachvátilo nás uspokojení, případně splín, a tím jako by to skončilo.

To je chyba. Tázání se, proč se stalo, co se stalo, projelo kolem nás jen v rychlíku ve formě pár deníkových komentářů. Spokojili jsme se jen s pozitivní či negativní emocí a už zase utíkáme k další denní agendě: osudu Andreje Babiše, fotbalu, každý podle své chuti...

Přitom prezidentská volba si důkladnou analýzu zaslouží. Vždyť poprvé můžeme porovnat průběh dvou přímých voleb hlavy státu. Poprvé obhajoval přímo volený prezident svůj mandát. A samozřejmě v neposlední řadě – žádný polistopadový prezident se nerozhodl jít do voleb s tak extrémně rozdělující rétorikou. Ani sám Zeman ve vydání z roku 2013.

Ze všech těchto důvodů je skvělé, že vyšla knížka předních českých osobností (byť z 99 procent zjevných odpůrců Zemana), kteří si kladou jednoduchou, ovšem velmi důležitou otázku Proč? A to proč je dvojí: Proč je Zeman prezidentem? A proč jsme tam, kde jsme? Tedy v překladu: Jakým způsobem prezident obhájil mandát a jak vypadá společnost, která mu to dopřála.

Více »

06. 04.

Babišova první velká chyba: kdo chce víc, nemá nic

David Klimeš Přečteno 59806 krát Přidat komentář

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš od podzimních voleb usilovně ničí smysl české ústavy předpokládající vládu s většinovou důvěrou sněmovny. Ale dosud všechny jeho kroky byly takticky velmi chytré. Jen proto má nyní premiérství, jednobarevnou vládu a preference ANO neklesají, spíše naopak.

Odmítnutím ČSSD a jejich požadavků na ovládnutí vnitra však dělá první vážnou chybu. Na konci sice může být obrovský jackpot v podobě drtivě vyhraných předčasných voleb. Ale také může platit úsloví, že kdo chce víc, nemá nic.

Odmítnutím ČSSD Babiš říká, že se dohodnout nechce, pokud dohoda nebude zcela v jeho režii.

Ohrožuje tím tak vlastní pohádku, že jsou všichni z demokratických stran na něj zlí a nikdo mu nechce vstoupit do vlády. A dává do rukou obrovskou moc prezidentu Miloši Zemanovi. Nezapomínejme, že Babiš je jen premiérem v demisi a pověřený sestavováním další vlády, tedy nikoliv podruhé jmenovaný.

Více »

03. 04.

Andrej Babiš a Fio banka – úvěráři české politiky. Jak tohle skončí?

David Klimeš Přečteno 17086 krát Přidat komentář

Hnutí ANO vydělalo 143 milionů, naopak ČSSD skoro 40 milionů prodělala. Mezi tím se seřadily finance všech dalších politických stran tak, jak je do 1. dubna musely uveřejnit.

A teď pointa. Tato čísla neříkají o finančním zdraví partají vůbec nic.

Když se podíváme do střev výročních zpráv, máme pocit, že koukáme do propasti, kam padají další a další milióny bez naděje na vyrovnané financování.

Více »

26. 03.

Teď už nepotřebuje před ministryní Šlechtovou zachránit jen armáda, ale i školství

David Klimeš Přečteno 15110 krát Přidat komentář

Paní ministryni Karle Šlechtové rozhodně nechybí elán. Ekonomka, která dosud rozuměla jen eurofondům a pohřebnictví na ministerstvu pro místní rozvoj, se logicky snaží v nové funkci ministryně obrany přebít svou nedostatečnou kvalifikaci razancí. Z jejího počínání v armádních zakázkách bude mít tuzemské vojsko jistě ještě dlouho těžkou hlavu.

Ale působení ministryně už neohrožuje jen armádu. Teď se pustila i do školství. A tam může napáchat snad ještě mnohem větší škodu než nákupem pár špatných houfnic. Snaží se totiž stvořit zbraň hromadného ničení – brannou výchovu 2.0.

Více »

08. 03.

Až vyschnout eurofondy, czexit se stane reálnou možností

David Klimeš Přečteno 7347 krát Přidat komentář

Vyděšení z případného czexitu, tedy vystoupení Česka z Evropské unie, pomalu utichá. Je čím dál zřejmější, že se extrémistům nepodaří prosadit zákon o obecném referendu v takové podobě, aby umožnil hlasovaní i o vystoupení z EU.

Ale co není, může být. Týdeník Ekonom v novém čísle zmapoval vyjednávání o eurodotacích po roce 2020. Výsledek je celkem jasný: pokud se nepodačí vládě vyjednat v silné koalici spojenců opravdu dobrý víceletý rozpočet EU, pak podpora pro členství v klubu velmi pravděpodobně rychle poklesne a otevře se cesta pro czexit. Už nyní považuje členství v EU za výhodné jen 56 procent obyvatel.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy