17. 10.

Parlament schválí, Ústavní soud zruší. Pro Babiše ideální strategie, pro zemi tragédie

David Klimeš Přečteno 1502 krát Přidat komentář

Nález Ústavního soudu, že zdanění církevních restitucí je proti principům demokratického právního řádu, by měla být velká prohra pro premiéra Andreje Babiše, který se o zákon zasazoval. Ale není. Od počátku se tu hrála s veřejností nečestná hra, do které byl bohužel zatažen i Ústavní soud.

Že dodatečné zdanění restitucí, které si jednostranně schválí dlužník vůči věřiteli, bude neústavní, bylo všem dopředu jasné. Ale Babiš to použil jako beranidlo, aby minulý rok prorazil politické obklíčení a získal pro svou druhou vládu vedle ČSSD podporu i KSČM.

Že s úspěchem zdanění nepočítal, naznačuje i to, že miliardové příjmy z případného zdanění nezahrnula jeho vláda do střednědobého výhledu rozpočtu. Prostě to byl od začátku nesmysl. Babiš si teď asi spokojeně mne ruce, že Ústavní soud za něj odvedl špinavou práci a on má stále podporu komunistů a nic ho to reálně vlastně nestálo.

Takový přístup k politice je ale pro celou českou společnost devastující. Pokud zdravý rozum nebude už vítězit ve sněmovně, ale bude to muset zachraňovat až Ústavní soud, tak co až se tato vypočítavá strategie jednou nepovede?

Více »

10. 10.

ODS dokazuje, že na 20 procent přízně zatím nemá

David Klimeš Přečteno 1991 krát Přidat komentář

Lídr opozice Petr Fiala neustále opakuje, že po dalších volbách bude premiérem. Aby tomu tak ale mohlo být, tak by ODS musela mít opravdu dobrý program, který stranu vytáhne alespoň na dvacet procent voličské přízně. Při pohledu na novou nabídku strany s názvem „Země, která vítězí“ je ale brzo každému jasné, že těch dvacet procent bude ještě dlouho nedostižných.

Více »

03. 10.

Bitva o nepracující manželku začala. A okamžitě skončila prohrou

David Klimeš Přečteno 2622 krát Přidat komentář

Ministryni práce Janě Maláčové patří dík za to, že otevřela debatu o smysluplnosti daňové slevy na nepracující manželku či manžela. Už menší dík ji však patří za to, že tu bitvu začala tím nejhorším možným způsobem a tak ji okamžitě u veřejnosti i prohrála.

Těch 25 tisíc slevy je opravdu v daňovém systému hodně mizerně zakomponováno. Není ale nic horšího, než požadovat její selektivní rušení a nasměrování peněz do té nejkontroverznější věci, co nyní je na stole – tedy zálohovaného výživného, kdy by stát dotoval péči o dítě za rodiče, který neplatí, co má.

Takový výkop debaty je zároveň i jejím koncem. Škoda.

Více »

30. 09.

O chipsech a vítězné strategii Sebastiana Kurze

David Klimeš Přečteno 2404 krát Přidat komentář

Že rakouští lidovci kancléře Sebastiana Kurze vyhrají, to se čekalo. Že ale vyhrají o parník, to už ne. Vládní lidovci posílili a i přes nedávný neslavný pád jejich vlády se Svobodnými se dostali na 37 procent, takže po dlouhé době zase nějaká evropská tradiční strana má zisky, na které byla zvyklá dekády předtím. Už to je dobrá zpráva.

Sociální demokracie těžce pohořela – sice druhá na 22 procentech, ale kouká se na první místo z největšího odstupu od konce války.

Pak Svobodní, jejichž skandál odstartoval pád vlády. Pád o deset procent na 16 procent je jistě obří neúspěch, ale na druhou přežili na třetím místě, což by tedy jeden po rozpoutání skandálu Ibiza-Affäre tehdejšího předsedy Hainze-Christiana Stracheho rozhodně neřekl.

A nakonec velmi dobré výsledky Zelených (ti se po dvou letech vrací do Národní rady, byť není pravda, že zelení v radě nebyli, jen na chvilku zelenou politiku reprezentoval renegát Zelených Peter Pilz).

A liberálové z NEOS mají už jistotu, že i liberál se v rakouské politické scéně může zabydlet, když překoná porodní těžkosti.

Těch důležitých příběhů z rakouských voleb je celá řada: od úpadku SPÖ přes vzestup Zelených, novou garnituru Svobodných až po celkové překvapení, že ta letitá nudná až trochu zatuchlá rakouská politika je najednou velmi divoká a pestrá.

Ale to nejdůležitější je samozřejmě fenomén Kurz.

Více »

26. 09.

Pat a Mat opravují nemovitostní daně v Česku

David Klimeš Přečteno 1838 krát Přidat komentář

Když v české politice vystartujete proti dani z nabytí nemovitosti, nemůžete argumentačně prohrát. Naposledy to předvedli senátoři, kteří se rozčilovali nad tím, jak může stát chtít při koupi zase hned danit již jednou zdaněné vydělané peníze. Nemravné, nemorální, nepřijatelné. Ale nakonec to dopadlo, jak se dalo očekávat, poslanci sice trochu rozšířili okruh osob osvobozených od této daně, ale daň nezrušili – přeci jen výpadek přes deset miliard korun ročně, to si stát bez náhrady nemůže dovolit. A nebude si to moc dovolit do té doby, dokud debata o nemovitostních daních v Česku bude zaseklá tak, jak nyní je. Z jedné strany tato těžko vysvětlitelná daň při koupi, na druhé straně nemovitostní daň, kterou má ve správě obec a tam se starosta klepe ji zvednout, protože už by asi nebyl znovuzvolen.

Více »

23. 09.

Nejlepší lék na prezidenta je už hledat jeho dobrého nástupce

David Klimeš Přečteno 15021 krát Přidat komentář

Miloš Zeman musí být nadšen. Stačí jedno vyjádření v jeho oblíbené televizi Barrandov a zcela ovládne mediální provoz na několik dnů. A mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zase může vykouzlit to nejextrémnější vyhrocení debaty, kterého je jen on schopen.

Tak stop. Miloš Zeman jako už po několikáté sice porušil své slovo a nyní zastává názor, že pokud případ Čapího hnízda a premiéra Andreje Babiše nebude definitivně zastaven a poputuje dál k soudu, využije svého práva abolice.

S tím nelze ale nic moc dělat, jakkoliv je to zjevné ničení demokratických zvyklostí a smyslu abolice v právním řádu. Nejlepším lékem je však se vyjádření prezidenta moc nevěnovat a energii raději napřít už k hledání jeho nástupců, aby to nedopadlo jako v poslední prezidentské volbě.

Více »

19. 09.

Pokud Čapí Česko nepozná ani malý podnik, mělo by přijít o eurodotace

David Klimeš Přečteno 6445 krát Přidat komentář

Zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a všech dalších aktérů v kauze Čapího hnízda se probralo už ze všech stran. Bude mít vliv na vládu? Nebude. Bude mít vliv na preference ANO? Nebude. Budou Češi nyní nějak jinak smýšlet o Babišovi? Nebudou.

Přitom ta nejdůležitější otázka zatím vůbec nebyla na stole. Pokud Česko není schopno zjistit, zda malý či střední podnik je opravdu malým či středním podnikem a nejrůznější velkopodnikatelé se mohou nabourávat do eurodotací pro malé, měl by Brusel dál posílat eura do Česka?

Odpovědi na tuto otázku se právem obávejme.

Více »

12. 09.

Prezidenta lze umravnit jen osekáním hradního rozpočtu

David Klimeš Přečteno 9384 krát Přidat komentář

V ústavě se píše, že „prezident republiky zastupuje stát navenek“, v případě Miloše Zemana je však na místě se ptát který. Už slušnou sérií výroků v zahraničí se dostal do kolize s oficiální pozicí vlády. Nyní se mu to naposledy podařilo v Srbsku, kde se vyslovil pro odvolání uznání Kosova a přihodil, že Kosovo nemá rád.

Prezident je jistě spokojen. Vyvolal vřavu, notně poničil visegrádskou politiku vůči západnímu Balkánu a v Praze ve Strakově akademii i Černínském paláci mlátí hlavou do zdi, co zase budou muset po prezidentovi žehlit.

Jak ale Miloše Zemana zastavit a umravnit ho v posledních letech jeho čím dál divočejšího prezidentování? Ne, ústupky Hradu se rozhodně neosvědčily. Neosvědčí se ale ani ústavní žaloba. Jedinou možnou cestou je radikálně osekat hradní rozpočet. Už ten na příští rok.

Více »

09. 09.

Ve jménu Babiše, Okamury a Klause: komunisté, končíte

David Klimeš Přečteno 3008 krát Přidat komentář

Konec na politické scéně se nereformovaným komunistům věští už 30 let. Vždy se však taková věštba ukázala jako mylná. Při nynějším pádu preferencí KSČM to ale už opravdu vypadá na definitivní ukončení vlivu strany, která o tři dekády přežila svoji historickou dobu.

Na jednoho konkurenta stačila. Na dva také. Ale když se proti komunistům postaví trojice Andrej Babiš, Tomio Okamura a nyní i Václav Klaus mladší, tak na to už avantgarda proletariátu nemá a nezbývá jí než se odebrat do propadliště dějin.

Více »

05. 09.

Faktor Johnson. Muž, který nezvládl dějiny

David Klimeš Přečteno 3231 krát Přidat komentář

Po sérii parlamentních porážek britský premiér Boris Johnson asi nezvládne splnit svůj slib odchodu Velké Británie z Evropské unie ke konci října. Ale ani není schopen vyvolat předčasné volby. Jediné, co se mu povedlo, je, že vládní konzervativci se rozložili a dvě desítky poslanců rebelujících proti brexitu bez dohody bylo vyloučeno. Poslanci schválili zákon blokující brexit bez dohody s EU a odmítli Johnsonův návrh na termín předčasných voleb.

Po dvou dnech parlamentních proher by se tak snadno mohlo zdát, že to je jedna velká porážka pro nového premiéra Borise Johnsona. A opravdu je tomu tak. Ale je dost pravděpodobné, že on to tak nejspíše nebere. Podle hesla „čím hůře, tím lépe“ s touto variantou asi počítal a libuje si v historickém momentu, kdy stojí úplně proti všem.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy