05. 12.

Rodina je volná jako čáp, čas na předání premiérství

David Klimeš Přečteno 2154 krát Přidat komentář

První adventní týden pro českého premiéra Andreje Babiše nedopadl moc svátečně. Nejprve do médií unikly již nezpochybnitelné závěry finální zprávy Evropské komise, že premiér je dál ve střetu zájmů a Česko za to bude platit. Následně nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra.

Přesto předseda vlády nesmutní. Obojí očekával, nebyl mu jen jasný rozsah. U auditu možná mohl doufat, že Evropská komise přijme rozpor u některých dotací, ale že by po devastující předběžné zprávě zcela otočila, to nemohl čekat.

Mnohem více byl na trní byl u rozhodnutí o Čapím hnízdu. A i když je opět stíhaný, tak rozhodně úplně nesmutní. Pro Babiše bylo naprosto klíčové vysekat ze svých průšvihů a nesoudného lačnění po každé dotaci, která jde zrovna okolo, především svou rodinu. A to se mu nyní povedlo. Nejvyšší státní zástupce nechal v případu už jen samotného Babiše jako osnovatele podvodu a manažerku Janu Mayerovou jako vykonavatelku.

To pro něj není zas tak špatné, jak mohlo být. Rozhodně to však neznamená, že se brzo nebude muset rozhodnout, jak dál. Další tlačení káry, kde je naloženo vše od střetu zájmů, přes obvinění až po premiérskou funkci, je už k neuvezení.

Více »

28. 11.

Nejlepší obrana před Ruskem je fungující stát

David Klimeš Přečteno 1342 krát Přidat komentář

Civilní a vojenské kontrarozvědky vydaly své výroční zprávy a strhlo se každoroční divadlo. Ve zprávách Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství je samozřejmě opět ve velkém varování před ruskou a čínskou špionáží. Na což okamžitě reaguje podrážděně Pražský hrad a média ochotně poskytují zdarma prostor pro zcela nepodstatné reakce Jiřího Ovčáčka.

Ve zprávách je toho ale mnohem více než jen obvyklá výstraha před východním vlivem. Kontrarozvědky opět apelují na nefunkční český stát, který je pak snadnou kořistí pro cizí zájmy. O tom bychom se měli bavit. Zatímco východní nebezpečí je možné jen zadržovat, vnitřní ohrožení státu můžeme vyřešit. Nezdá se ovšem, že by jsme k tomu směřovali.

Více »

21. 11.

Tentokrát je na Ukrajině ten správný Andrej Babiš. A zaslouží pochvalu

David Klimeš Přečteno 2363 krát Přidat komentář

Premiér Andrej Babiš zasluhuje velkou pochvalu. Po jedenácti letech český premiér zavítal k našemu klíčovému spojenci – Ukrajině.

Už před rokem jsme sice řešili návštěvu Andreje Babiše na Ukrajině, ale to šlo o premiérova syna. Navštívil i rodiště současného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Krivoj Rog, ale vzhledem k tomu, že policistům do Prahy psal, že je unesen, tak to moc za diplomatickou misi pokládat nelze. Nyní je už na Ukrajině ten správný Babiš.

Česká politika již roky trpí velmi naivní představou, že když nás od Ruska dělí několikero hranic, můžeme se na východní politiku vykašlat. Nebo v horším případě jít rovnou na ruku Moskvě. Je dobře, že český předseda vlády svou cestou dává jasně najevo, že oblast někdejších evropských sovětských satelitů drží pevně při sobě a nechce se vracet do minulosti.

Více »

14. 11.

Nejsme jako oni. Ale oni mají už zase moc

David Klimeš Přečteno 2666 krát Přidat komentář

Jedním z nejslavnějších hesel Listopadu před 30 lety byl pokřik, který se nesl po náměstích: Nejsme jako oni. Byla to zkratka, že demonstrující se nebudou nikomu mstít, jen že chtějí změnu ve věcech veřejných, kterou by po 40 letech už direktivně neurčovala jen jedna strana.

Tehdy se to nenásilně a šťastně povedlo.

Po třiceti letech s tímto heslem máme však nečekaný nový problém. Nová nekomunistická elita se sice dostala k moci, ale když se nyní podíváme na čelné představitele státu, vidíme opět spoustu komunistických kádrů. Česko za 30 let demokracie nepochybně uspělo, ale nové nekomunistické elity zazářily a odešly, mladá krev nepřišla, nebo ne v dostatečné míře, a tak se zase sahá po těch, kteří až do roku 1989 kariérně stoupali s rudou knížkou v ruce.

Více »

07. 11.

Za co školské odbory měly stávkovat a nestávkovaly

David Klimeš Přečteno 2715 krát Přidat komentář

Stávka učitelů dopadla tristně. Premiérovi Andreji Babišovi a ministrovi školství Robertu Plagovi se povedlo přesvědčit veřejnost, ale i většinu škol, že stávka v tuto chvíli není oprávněná. Což je dost pozoruhodné, protože mezi veřejností už zhruba dva roky panuje docela jasný konsenzus, že školství se musí razantně přidat. A to přeci odboráři chtějí.

Školské odbory tedy mohly opravdu dát hodně silně najevo, že učitelé musí být pro tuto zemi prioritou a ještě by sklidily potlesk veřejnosti. To by ale nesměly své cíle omezit na válku o to, zda dvě procenta navýšení platů půjdou do tarifů, nebo do odměn.

Pojďme si tedy říct, za co se mělo stávkovat a bohužel pro celou českou společnost nestávkovalo.

Více »

01. 11.

Všichni už žijeme v Durynsku – postkomunisté symbolizují jistoty, krajní pravice změnu

David Klimeš Přečteno 1848 krát Přidat komentář

Byly jen jedny lokální volby kdesi v Německu, přesto šlo o jedno z nejdůležitějších hlasování pro celou postkomunistickou střední Evropu. Durynsko bylo za komunismu nejzápadnějším regionem celého sovětského tábora, po spojení Německa se stalo nejlépe prosperující zemí z někdejšího východního Německa. A výsledek? Historicky první vítězství v zemských volbách pro postkomunisty. A druhé místo pro ostře nacionální Alternativu pro Německo. Vládu nelze prakticky sestavit, sen o tom, že Durynsko se nejlépe z východních zemí přičlení k Západu, padl.

To ovšem není varování jen pro Němce, ale celý postkomunistický region střední Evropy. Pokud se někdejší aparátčíci stanou zase symbolem jistot a prosperity a změnu budou představovat jen nacionální bojůvky, tak to je konec.

Více »

24. 10.

Na české politiky potřebujeme švédská pravidla schvalování rozpočtu

David Klimeš Přečteno 2300 krát Přidat komentář

Jak dopadne úvodní jednání sněmovny o státním rozpočtu, to jsme věděli od začátku. Souručenství ANO, ČSSD a podpora komunistů stačí na prosazení jejich představy o rozdělení více než jeden a půl bilionu korun příští rok.

Ale zapnuly se televizní kamery a tak v přímém přenosu si každý z politiků chtěl říct to své. Létaly tak sněmovnou nejrůznější urážky a invektivy, bohužel o problémových místech nejdůležitějšího zákona roku se občané nedozvěděli prakticky nic.

Více »

17. 10.

Parlament schválí, Ústavní soud zruší. Pro Babiše ideální strategie, pro zemi tragédie

David Klimeš Přečteno 1883 krát Přidat komentář

Nález Ústavního soudu, že zdanění církevních restitucí je proti principům demokratického právního řádu, by měla být velká prohra pro premiéra Andreje Babiše, který se o zákon zasazoval. Ale není. Od počátku se tu hrála s veřejností nečestná hra, do které byl bohužel zatažen i Ústavní soud.

Že dodatečné zdanění restitucí, které si jednostranně schválí dlužník vůči věřiteli, bude neústavní, bylo všem dopředu jasné. Ale Babiš to použil jako beranidlo, aby minulý rok prorazil politické obklíčení a získal pro svou druhou vládu vedle ČSSD podporu i KSČM.

Že s úspěchem zdanění nepočítal, naznačuje i to, že miliardové příjmy z případného zdanění nezahrnula jeho vláda do střednědobého výhledu rozpočtu. Prostě to byl od začátku nesmysl. Babiš si teď asi spokojeně mne ruce, že Ústavní soud za něj odvedl špinavou práci a on má stále podporu komunistů a nic ho to reálně vlastně nestálo.

Takový přístup k politice je ale pro celou českou společnost devastující. Pokud zdravý rozum nebude už vítězit ve sněmovně, ale bude to muset zachraňovat až Ústavní soud, tak co až se tato vypočítavá strategie jednou nepovede?

Více »

10. 10.

ODS dokazuje, že na 20 procent přízně zatím nemá

David Klimeš Přečteno 2941 krát Přidat komentář

Lídr opozice Petr Fiala neustále opakuje, že po dalších volbách bude premiérem. Aby tomu tak ale mohlo být, tak by ODS musela mít opravdu dobrý program, který stranu vytáhne alespoň na dvacet procent voličské přízně. Při pohledu na novou nabídku strany s názvem „Země, která vítězí“ je ale brzo každému jasné, že těch dvacet procent bude ještě dlouho nedostižných.

Více »

03. 10.

Bitva o nepracující manželku začala. A okamžitě skončila prohrou

David Klimeš Přečteno 2935 krát Přidat komentář

Ministryni práce Janě Maláčové patří dík za to, že otevřela debatu o smysluplnosti daňové slevy na nepracující manželku či manžela. Už menší dík ji však patří za to, že tu bitvu začala tím nejhorším možným způsobem a tak ji okamžitě u veřejnosti i prohrála.

Těch 25 tisíc slevy je opravdu v daňovém systému hodně mizerně zakomponováno. Není ale nic horšího, než požadovat její selektivní rušení a nasměrování peněz do té nejkontroverznější věci, co nyní je na stole – tedy zálohovaného výživného, kdy by stát dotoval péči o dítě za rodiče, který neplatí, co má.

Takový výkop debaty je zároveň i jejím koncem. Škoda.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy