14. 12.

Prezident jako byznys. Jak prezidentovo okolí dovedlo financování Miloše Zemana k dokonalosti

David Klimeš Přečteno 8216 krát Přidat komentář

Týdeník Ekonom v aktuálním čísle rozkrývá pozadí kampaně za znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem. Zeman oficiálně žádnou kampaň nevede. Ta ale nepochybně existuje, stačí se podívat na záplavu billboardů s prezidentem, jen je šikovně „outsourcována“ na spřátelené subjekty a podnikatele.

Více »

13. 12.

Nastupuje vláda národního zoufalství

David Klimeš Přečteno 14569 krát Přidat komentář

Měli jsme už spoustu označení vlád od roku 1989. Byl tu kabinet národního porozumění, vláda národní oběti, z těch ne tak dávných sestav třeba vláda sebevrahů Miloše Zemana. Tak jak pojmenovat kabinet Andreje Babiše, který se ujímá exekutivní moci?

Více »

08. 12.

Pár týdnů rozpočtového provizoria by Česku jen prospělo

David Klimeš Přečteno 1036 krát Přidat komentář

Povolební boj o sestavování většinové vlády se změnil ve vypjatou debatu, zda v Česku přežije demokracie a zda předseda hnutí ANO Andrej Babiš je jejím hrobařem či ne. Na schvalování státního rozpočtu ale tento politický boj kupodivu není vůbec znát.

Více »

04. 12.

Babiš podle většiny Čechů už nemusí vyjednávat o koalici. Kde udělali inženýři z demokratických stran chybu?

David Klimeš Přečteno 10739 krát Přidat komentář

Máme tu situaci, která tu po roce 1989 ještě nebyla. Vítěz voleb směřuje k sestavení menšinové vlády bez jasné podpory většiny poslanců, ale většina Čechů si myslí, že už nemělo cenu dál vyjednávat. Přestože se po říjnových volbách nabízí tři jasné většiny pro Andreje Babiše (s SPD a KSČM, s ODS, s ČSSD plus KDU-ČSL), podle agentury Kantar 53 procent respondentů má za to, že už Babiš vyjednával dost dlouho.

Něco takového tu ještě nebylo. Měli jsme tu sice už menšinové vlády (druhou Klausovu, první Topolánkovu), ale vždy veřejnost chápala, že se vítěz pokusil zlanařit, koho jen šlo.

Nyní Babiš nic takového neudělal, jen rétoricky nabídl koalice ODS a pak ČSSD a KDU. Zároveň i jeho příznivci chápou, že sama osoba budoucího premiéra je problémem, protože byl a možná zase bude trestně stíhán.

Nikdo samozřejmě nechce, aby lídři demokratických stran na sebe brali vinu za hříchy Babiše a ANO. Ale je nad slunce jasné, že naprosto nezvládli povolební vyjednávání a nepřesvědčili veřejnost o odůvodněnosti své nulové tolerace vůči Babišovi.

Více »

01. 12.

Euro nepotřebuje usnesení, ale pozitivní příběh

David Klimeš Přečteno 1359 krát Přidat komentář

Ať už nikdo neříká, že odcházející premiér Bohuslav Sobotka nemá smysl pro humor. Na konec svého předsednictví vlády přichystal velmi dobrý vtip.

Nechal si vypracovat analýzu, jak je euro pro Česko nezbytné a vládním usnesením ji chce věnovat nastupujícímu premiérovi. Tak koná předseda vlády sociální demokracie, která po veškerém rétorickém boji za společnou měnu nebyla ani schopna si do volebního programu napsat malou zmínku o přijetí eura. A tak je to tady se společnou měnou pořád. Vzepjatých emocí více než dost, ale racionální a tolik potřebná debata veškerá žádná.

Více »

24. 11.

V jednosměrce k vládě Babiše, Okamury a Filipa?

David Klimeš Přečteno 3036 krát Přidat komentář

Nezvolení předsedy druhé nejsilnější strany ODS Petra Fialy místopředsedou sněmovny říká vlastně vše o tom, jak to tady teď bude v příštích letech vypadat. Za prvé: předseda hnutí ANO Andrej Babiš bude ještě mnohem brutálnější vládce, než jsme mohli doufat. Za druhé: demokraté hrají s Babišem tak nízkého betla, že pro něj nemůže být lehčí je přehrát.

Nejprve vnutil kritikům svoji představu rozdělení křesel ve sněmovně a když se to dohodlo, podrazil ODS, která s ním nechce vládnout.
Jak za to demokraté ztrestají Babiše opřeného o extrémisty? Tím, že mu ČSSD a KDU-ČSL zajistí peníze na příští rok schválením rozpočtu. Těžko uvěřitelné.

Přitom vše mohlo být jinak. Chtělo by to ale jasně koordinovanou akci demokratů a Babiše ochotného k ústupkům. To první dosud nepřišlo a to druhé asi už nikdy nepřijde.

Více »

23. 11.

Zcela zbytečný mocenský vzestup okamurovců a komunistů

David Klimeš Přečteno 8700 krát Přidat komentář

Když v roce 2002 dosáhli poprvé komunisté na místopředsednický post ve sněmovně, bylo z toho docela haló. Dát jim ale něco více, na to zatím žádný vítěz voleb neměl žaludek.

Výše tedy sice na centrální úrovni zatím nedostoupali, ale alespoň něčeho dosáhli. To ten druhý extrém – pravý – se nezmohl od roku 1989 na nic. Všichni od sládkovců po Úsvit vždy jen zahřívali opoziční lavice bez jakékoliv mocenské funkce moci.

A teď to srovnejme s listopadem 2017. Z pěti místopředsedů sněmovny hned dva posty budou patřit extrémistům. Vedle již zavedeného předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nastoupí i nový sekáč, který se už tak nezakecá – předseda SPD Tomio Okamura.

Pryč jsou i časy, kdy se komunisté museli spokojit s vedením nepodstatných výborů sněmovny, jako je třeba petiční či kontrolní. Poslanci zvolili do čela důležitého mandátového výboru, který bude posuzovat vydání či nevydání předsedy ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání, tvrdého komunistu Stanislava Grospiče. Ten se proslavil svým názorem, že ocenění protikomunistického odboje je podobné norimberským zákonům nacistického Německa.

Více »

17. 11.

Co přát republice 17. listopadu? Udržitelný a solidární první příští konsenzus

David Klimeš Přečteno 1941 krát Přidat komentář

Jak známo, od minulého roku se v Česku dělí svátky důležité a důležitější. Na ty první se supermarkety nechají otevřené, na ty druhé se zavřou. Podle tohoto rozdělení tedy o mnoho 17. listopadu nejspíše nejde – je otevřeno a můžeme se vesele věnovat konzumu.

Anebo na to můžeme jít jinak: sami sobě si odpovědět, který svátek nás dělá Čechy, určuje naši identitu, vymezuje naši historii. Pak je nepochybně právě 17. listopad, vedle 28. října asi ten nejdůležitější svátek.

Plně na něj platí slova, která v roce 1935 formuloval Tomáš Garrigue Masaryk ve své abdikační řeči. Požádal spoluobčany, aby „při správě státu pamatovali na to, že státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily“. Den boje za svobodu a demokracii, roky 1939 a 1989 nepochybně tyto ideály představují.

Více »

16. 11.

Stane se Demokratický blok Čtyřkoalicí 2.0?

David Klimeš Přečteno 1956 krát Přidat komentář

Zdá se, že se jednotlivé politické síly konečně probouzejí z povolebního chaosu. Populisté z ANO se rozhodli sestavit jednobarevnou vládu, pro kterou ale předseda hnutí Andrej Babiš zatím nedokáže vyjednat podporu většiny poslanců.

Více »

10. 11.

Demokraté si už musí vybrat: Buď bránit vládnutí Babiše, nebo zabránit vládě rasistů a komunistů. Obojí najednou nelze

David Klimeš Přečteno 11153 krát Přidat komentář

Naprosto nepřijatelné a odporné výroky pravé ruky Tomia Okamury Jaroslava Staníka by se měly stát zlomovým bodem ve vyjednávání o nové vládě České republiky. Tajemník okamurovců se prokázal jako zcela jasný rasista.

Jenže pan Staník není jen nějakým extrémistickým folklórem kdesi ve foyer sněmovny, jak to vždy u sládkovců, komunistů a dalších podobných bývalo. Okamurovo hnutí Svoboda a přímá demokracie je velmi blízko podílu na moci a pak Staník by tak klidně brzo mohl spolurozhodovat třeba o imigrační politice. Chceme to?

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza C Cimburek Ludvík Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Růžička Michal · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy