16. 01.

Úřad ombudsmana nemůže stát jen na jméně šéfa

David Klimeš Přečteno 1840 krát Přidat komentář

Prezident Miloš Zeman se opět projevil jako nejlepší kombinátor na české politické scéně. Jakmile padla kvůli reputačnímu skandálu dohoda na obsazení veřejného ochránce práv poslankyní ANO Helenou Válkovou, začal jednat.

Nejprve navrhl poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou, protože na její místo do sněmovny by přišel exministr průmyslu Milan Urban blízký prezidentovi. A když poslankyně dle očekávání odmítla, tak vytáhl z klobouku Stanislava Křečka. Tím přivodil menší infarkt končící ombudsmance Anně Šabatové, protože Křeček byl roky jejím zástupcem a neustále se hádali. Všichni tak doufají, že nakonec se situace uklidní kompromisními kandidáty Senátu, tedy Vítem Schormem či Janem Matysem.

Jmen je tedy více než dost. A to je vlastně hlavní problém. Pokud úřad stojí a padá s osobou předsedy, pak je to špatný úřad. Kvalitní státní instituce musí vydržet i tu a tam mizerného šéfa. A tak tomu může být jen tehdy, když má úřad jasné kompetence a vymezení. Což tedy český veřejný ochránce práv rozhodně nemá.

Více »

09. 01.

Nezahazujme nový stavební zákon

David Klimeš Přečteno 3025 krát Přidat komentář

Dalo se to čekat. Zákonem roku 2020 budou nová stavební pravidla. Už se k němu sešlo stovky připomínek. Vzplály již barikády památkářů, ekologů či obcí. A bez překvapení není ani to, že už mnohé organizace požadují naprosté stažení zákona.

To byla ale byla chyba. Můžeme se přít o jednotlivé paragrafy, ale směr nového zákona je dobrý a zkusme normu dodělat tak, aby Česko už konečně uniklo z ostudného 156. místa na světě v rychlosti, respektive pomalosti stavebního řízení. Získání stavebního povolení se nemusí zkrátit z 5,5 roku hned na sto dnů jako jinde, ale někam k roku se dostat musíme. Jinak se z Česka stane skanzen.

Více »

27. 12.

Země nevzkvétá. A snadno by přitom mohla

David Klimeš Přečteno 8028 krát Přidat komentář

Za pár dnů to bude přesně třicet let od asi nejslavnějšího prezidentského projevu. Pronesl ho Václav Havel a jeho slova o zemi, která nevzkvétá, se dostala už do školního dějepisu. Asi i proto se zdá onen projev uvězněný již navždy v neopakovatelné revoluční historii.

Ale neměl by. Hlavním poselství přeci bylo odvrhnutí veškeré rétorické vaty minulé vládní elity a přiznání si reálného stavu věcí. Přesně to se nám hodí i na závěr roku 2019.

Více »

19. 12.

Potřebujeme silné strany, ne nepolitickou politiku tisíců statečných

David Klimeš Přečteno 1684 krát Přidat komentář

Pražskému politikovi Janu Čižinskému nelze upřít v metropoli velké úspěchy, kterých přitom dosáhl slušně a čistě. Ovládl Prahu 7 a probudil ji k životu. Uspěl i ve velké Praze a nyní ji řídí. Nicméně jeho poslední iniciativa s názvem 3000 statečných, tedy výzva k celonárodní aktivitě a hledání vhodných kandidátů do politiky, je chybná.

Politici jako je poslanec a starosta Čižinský se mají starat o vybudování silných stran s dobrým programem, ne o nepolitickou politiku. Tu zde dostatečně obstarávají aktivisté z Milionu chvilek pro demokracii a jiných uskupení.

A pokud je to celé jen chytře vymyšlené promo pro další vznikající opoziční ministraničku, pak to není nic jiného, než ztráta soudnosti.

Více »

12. 12.

Greta není osobností roku všude, ale v apatickém Česku rozhodně ano

David Klimeš Přečteno 10275 krát Přidat komentář

Není to překvapení. Mladá švédská ekologická aktivistka Greta Thunberg je osobností roku podle časopisu Time. Bylo jí všude tolik, že by bylo divné, kdyby list zvolil někoho jiného.

Ve svém zápalu určitě není ve všem osobností beze zbytku pozitivní. Její rozlobená grimasa ze summitu OSN se stala symbolem toho, jak moc emotivní je najednou debata o politice ochrany klimatu, která spíše potřebuje racionální řešení.

Nicméně v zemích, kde vládne naprostá iracionalita a popírání reality, tam nepochybně Greta osobností roku je. Jako například v Česku.

Více »

05. 12.

Rodina je volná jako čáp, čas na předání premiérství

David Klimeš Přečteno 2489 krát Přidat komentář

První adventní týden pro českého premiéra Andreje Babiše nedopadl moc svátečně. Nejprve do médií unikly již nezpochybnitelné závěry finální zprávy Evropské komise, že premiér je dál ve střetu zájmů a Česko za to bude platit. Následně nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra.

Přesto předseda vlády nesmutní. Obojí očekával, nebyl mu jen jasný rozsah. U auditu možná mohl doufat, že Evropská komise přijme rozpor u některých dotací, ale že by po devastující předběžné zprávě zcela otočila, to nemohl čekat.

Mnohem více byl na trní byl u rozhodnutí o Čapím hnízdu. A i když je opět stíhaný, tak rozhodně úplně nesmutní. Pro Babiše bylo naprosto klíčové vysekat ze svých průšvihů a nesoudného lačnění po každé dotaci, která jde zrovna okolo, především svou rodinu. A to se mu nyní povedlo. Nejvyšší státní zástupce nechal v případu už jen samotného Babiše jako osnovatele podvodu a manažerku Janu Mayerovou jako vykonavatelku.

To pro něj není zas tak špatné, jak mohlo být. Rozhodně to však neznamená, že se brzo nebude muset rozhodnout, jak dál. Další tlačení káry, kde je naloženo vše od střetu zájmů, přes obvinění až po premiérskou funkci, je už k neuvezení.

Více »

28. 11.

Nejlepší obrana před Ruskem je fungující stát

David Klimeš Přečteno 1563 krát Přidat komentář

Civilní a vojenské kontrarozvědky vydaly své výroční zprávy a strhlo se každoroční divadlo. Ve zprávách Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství je samozřejmě opět ve velkém varování před ruskou a čínskou špionáží. Na což okamžitě reaguje podrážděně Pražský hrad a média ochotně poskytují zdarma prostor pro zcela nepodstatné reakce Jiřího Ovčáčka.

Ve zprávách je toho ale mnohem více než jen obvyklá výstraha před východním vlivem. Kontrarozvědky opět apelují na nefunkční český stát, který je pak snadnou kořistí pro cizí zájmy. O tom bychom se měli bavit. Zatímco východní nebezpečí je možné jen zadržovat, vnitřní ohrožení státu můžeme vyřešit. Nezdá se ovšem, že by jsme k tomu směřovali.

Více »

21. 11.

Tentokrát je na Ukrajině ten správný Andrej Babiš. A zaslouží pochvalu

David Klimeš Přečteno 2759 krát Přidat komentář

Premiér Andrej Babiš zasluhuje velkou pochvalu. Po jedenácti letech český premiér zavítal k našemu klíčovému spojenci – Ukrajině.

Už před rokem jsme sice řešili návštěvu Andreje Babiše na Ukrajině, ale to šlo o premiérova syna. Navštívil i rodiště současného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Krivoj Rog, ale vzhledem k tomu, že policistům do Prahy psal, že je unesen, tak to moc za diplomatickou misi pokládat nelze. Nyní je už na Ukrajině ten správný Babiš.

Česká politika již roky trpí velmi naivní představou, že když nás od Ruska dělí několikero hranic, můžeme se na východní politiku vykašlat. Nebo v horším případě jít rovnou na ruku Moskvě. Je dobře, že český předseda vlády svou cestou dává jasně najevo, že oblast někdejších evropských sovětských satelitů drží pevně při sobě a nechce se vracet do minulosti.

Více »

14. 11.

Nejsme jako oni. Ale oni mají už zase moc

David Klimeš Přečteno 2881 krát Přidat komentář

Jedním z nejslavnějších hesel Listopadu před 30 lety byl pokřik, který se nesl po náměstích: Nejsme jako oni. Byla to zkratka, že demonstrující se nebudou nikomu mstít, jen že chtějí změnu ve věcech veřejných, kterou by po 40 letech už direktivně neurčovala jen jedna strana.

Tehdy se to nenásilně a šťastně povedlo.

Po třiceti letech s tímto heslem máme však nečekaný nový problém. Nová nekomunistická elita se sice dostala k moci, ale když se nyní podíváme na čelné představitele státu, vidíme opět spoustu komunistických kádrů. Česko za 30 let demokracie nepochybně uspělo, ale nové nekomunistické elity zazářily a odešly, mladá krev nepřišla, nebo ne v dostatečné míře, a tak se zase sahá po těch, kteří až do roku 1989 kariérně stoupali s rudou knížkou v ruce.

Více »

07. 11.

Za co školské odbory měly stávkovat a nestávkovaly

David Klimeš Přečteno 2952 krát Přidat komentář

Stávka učitelů dopadla tristně. Premiérovi Andreji Babišovi a ministrovi školství Robertu Plagovi se povedlo přesvědčit veřejnost, ale i většinu škol, že stávka v tuto chvíli není oprávněná. Což je dost pozoruhodné, protože mezi veřejností už zhruba dva roky panuje docela jasný konsenzus, že školství se musí razantně přidat. A to přeci odboráři chtějí.

Školské odbory tedy mohly opravdu dát hodně silně najevo, že učitelé musí být pro tuto zemi prioritou a ještě by sklidily potlesk veřejnosti. To by ale nesměly své cíle omezit na válku o to, zda dvě procenta navýšení platů půjdou do tarifů, nebo do odměn.

Pojďme si tedy říct, za co se mělo stávkovat a bohužel pro celou českou společnost nestávkovalo.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy