24. 09.

Vir nezmizí tím, že mu vypneme semafor

David Klimeš Přečteno 5316 krát Přidat komentář

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula dělá to, co se od něj očekávalo – utahuje šrouby, aby zastavil nekontrolované šíření viru. Podle předpokladů omezil počty návštěvníků na velkých akcích a nakázal dřívější zavíračku hospodám. Ovšem nezdá se, že by razantní plukovník chtěl během několika málo dnů tvrdými opatřeními dostat vir když ne pod kontrolu, tak alespoň zpět na dohled přetížených hygieniků. Rizikové střední školy zůstávají otevřené a jen velmi pomalu se nabírají další síly na trasování nakažených.

Vrcholem je ministrovo dobrozdání, že vypne koronavirový semafor, protože stejně bude brzo celý červený, tak co. Těžko ovšem vyřešíme zácpu na křižovatce tím, že vyřadíme semafor z provozu. Naopak je třeba ho konečně začít respektovat, aby nastal opět plynulý provoz. Vypnutím hodnocení virové nákazy v regionech tak ministr vlastně přiznává, že jakékoliv jemné regulování epidemie dle jednotlivých krajů je už nenávratně pryč a brzo přijdou plošná a velmi restriktivní opatření, která nám dají vzpomenout na jaro.

Více »

17. 09.

S kurzarbeitem to bude ještě lang

David Klimeš Přečteno 864 krát Přidat komentář

Šéf ministerstva práce hrdě prohlásil, že „kurzarbeit je náš úspěšný model, kterým zajišťujeme živobytí milionům zaměstnanců a jejich rodin“. Bohužel to nebyl český ministr, ale německý Hubertus Heil. Česko nyní jede jen podle provizorního jarního programu Antivirus a vláda teprve ohlásila shodu na pravidlech trvalého systému, který by se blížil německému kurzarbeitu.

Ale pouze ohlásila. Zamýšlená platnost nového kurzarbeitu od listopadu je i přes prohlubující se koronavirovou krizi fikcí.

Více »

10. 09.

K urnám, nebo k urnám?

David Klimeš Přečteno 1315 krát Přidat komentář

Podzimní vrchol koronavirové pandemie se bohužel asi překryje s krajskými a senátními volbami. To je velmi rizikový souběh událostí, protože ve volebních místnostech se protočí miliony obyvatel u desítek tisíců členů volebních komisí.

Stát sice myslí na ty, kteří jsou v karanténě, ale zjevně nepočítal s tím, že by hlasování mohlo probíhat při nekontrolovaném šíření viru. Nabízí se tak otázka, zda půjdeme v říjnu k urnám volebním, či k urnám v jiném slova smyslu.

Více »

03. 09.

Držme palce ředitelům škol, aby zvládli další šílený půlrok

David Klimeš Přečteno 1121 krát Přidat komentář

Naděje, že koronavirus v létě odjede někam na prázdniny a už se nevrátí, se nenaplnila. Nasazujeme roušky a připravujeme se na těžký podzim, o kterém nikdo neví, co nám přinese za omezení.

Jeden z nejnáročnějších úkolů čeká na školy a speciálně pak na jejich ředitele, kteří musí uřídit vzdělání svých svěřenců v dalším podivném půlroce. Jak moc je nyní důležité mít na základních a středních školách schopné a akční ředitele ukázal už začátek školní docházky. Na mnoha místech, kde je vysoký výskyt nakažených, o nošení roušek nerozhodovala krajská hygiena, ale právě ředitel škol. To je absurdní – opravdu má vyhodnocovat zdravotnické riziko ředitel s učitelskou aprobací třeba zeměpis, dějepis?

Více »

20. 08.

Co prvňák může státu odpustit a co už ne

David Klimeš Přečteno 4244 krát Přidat komentář

S notným zpožděním se vyjasňují pravidla pro fungování země stále ohrožené koronavirem od počátku školního roku. Nakonec jsou tady, ale není věru lehké je naplnit. Jako otec budoucího prvňáka stále sbírám sílu novému školákovi vysvětlit nové povinnosti: do školy tramvají s rouškou, pěšky pak bez roušky, při vstupu do školy s rouškou, ve třídě bez roušky, o přestávce s rouškou, na obědě bez roušky, do družiny s rouškou a v družině pak praktická výuka teorie relativity, kde bude tak trochu s rouškou, tak trochu bez ní. Vskutku vzrušují začátek školy.

Více »

06. 08.

Nikdo nemůže dát penzistům tolik, kolik jim politici mohou slíbit

David Klimeš Přečteno 2036 krát Přidat komentář

Zvýší se důchody příští rok o osm stovek měsíčně? O tisícovku? Nebo ještě o víc? To závisí na tom, co si mezi sebou vyhádají politici, speciálně pak vládní ANO a ČSSD, které bojují o tu samou seniorskou voličskou skupinu a snaží se tak trochu namydlit schody partnerovi překvapivými požadavky.

ČSSD v tomto klání neponechala nic náhodě a aniž by se s vládním partnerem na čemkoliv dohodla, vyhlásila, že chce nad povinné navyšování o zhruba 840 korun měsíčně ještě tři, čtyři stovky navíc, případně jednorázový příspěvek pět tisíc korun.

Více »

23. 07.

Jesle nestačí jen uzákonit. Musí také fungovat

David Klimeš Přečteno 1267 krát Přidat komentář

Vláda chrlí jedno speciální protikrizové opatření za druhým. Přitom mnohým domácnostem může v nadcházejících hubených letech nejvíce pomoci opatření, které vzniká úplně bokem – přeměna dětských skupin na jesle. V dobách recese je totiž ještě bláznivější nemít dostatečně rozvinutou síť předškolní péče, když i druhý rodič se rozhodne, že půjde alespoň na částečný úvazek také něco vydělat.

Nejde přitom o pár nepodstatných případů. V asi tisícovce dětských skupin je nyní na 15 tisíc dětí. A to ještě v těchto skupinách či školkách chybí minimálně dalších 20 tisíc míst pro děti do tří let.

Více »

16. 07.

Premiérova obmyšlená hra na schovávanou pomalu končí

David Klimeš Přečteno 40926 krát Přidat komentář

Novinářům Českého rozhlasu se podařilo po třech letech dohadů získat kompletní dokumentaci svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše. Proč je to po všech těch vodopádech slov o střetu zájmů vlastně ještě důležité? Protože právě jen s konkrétními statuty fondů lze říct, zda premiér nepřijatelně kombinuje politickou a byznysovou moc.

Andrej Babiš asi dobře věděl, proč v únoru 2017 nezveřejnil základní nastavení fondů, kam převedl holding Agrofert a další majetek. Ze zakládacích dokumentů rozhodně totiž nevyplývá to, co politik roky tvrdí – tedy že o své někdejší firmě vůbec nic netuší, nijak ji neovládá a je pouhým bezmocným obmyšleným. Aby to byla pravda, musel by ve fondech nechat opravdu velkou volnost zcela nezávislým správcům, pak by vzniklo to, čemu se v angličtině říká blind trust, tedy slepý fond, kde vkladatel aktiv vůbec netuší, kde mu zrovna poletují peníze.

Více »

09. 07.

Sice vás vyhodí z práce, ale můžete si koupit nový dům

David Klimeš Přečteno 2979 krát Přidat komentář

Všude v Evropě vlády finalizují balíky ekonomických opatření pro druhou půlku roku. Tu ladí kurzarbeit, aby se udržela zaměstnanost. Jinde vylepšují levné úvěry pro firmy. A jinde zase snižují DPH, aby se rozeběhla spotřeba. Prostě nikdo nechce nic ponechat náhodě, aby neměl v září ve své zemi milióny nezaměstnaných.

A Česko? Česko nemá nic z toho, protože muselo honem rychle zrušit daň z nabytí nemovitosti. Jistě, je to hodně sporná daň, ale upřímně: když statisíce obyvatel republiky čelí riziku ztráty práce a základního zajištění domácnosti, budou si na podzim kupovat byty a domy za milióny?

Nepřipomíná to tak trochu odzbrojující logiku Marie Antoinetty, která hladové chudině v Paříži vzkazovala: „Když nemají chleba, proč nejedí koláče?“

Více »

02. 07.

Petr Vokřál, zatím poslední oběť Amnézie Nespokojených Občanů

David Klimeš Přečteno 2603 krát Přidat komentář

Petr Vokřál, který odešel z hnutí ANO, se o svůj odkaz bát nemusí. Do historie se zapíše jako úspěšný primátor brněnské metropole, který ji posílil nejen dobrým řízením, ale třeba i omluvou za poválečný divoký odsun Němců. Nic z toho ale neodůvodňuje jeho aktuální vyprávěnku, že v roce 2014 vstupoval do jiného ANO, než je dnes.

Petr Vokřál není prvním ani posledním padlým politikem ANO, který si nalhává, že hnutí na počátku svého velmi úspěšného tažení českou politikou bylo něco úplně jiného než nyní. Podobný příběh nám tu postupně převyprávěli namátkou pánové Telička, Stropnický, Stuchlík, Pelikán či Komárek. Jako by ANO pro ně neznamenalo původní zkratku Akce nespokojených občanů, ale spíše Amnézie nespokojených občanů.

Více »

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy