12. 07.

Bez dobrého programu Babiše porazit nejde

David Klimeš Přečteno 1629 krát Přidat komentář

Premiérovi Andreji Babišovi se konečně po devíti měsících od voleb podařilo pro svůj druhý kabinet získat důvěru poslanecké sněmovny. Vláda ANO a ČSSD se bude opírat o komunisty. Co bude dál, je ovšem ve hvězdách. Babiš se potýká s trestním stíháním. ČSSD je zcela rozvrácená a nemá ani těch pět ministrů ve vládě, co jí náleží podle koaliční smlouvy. A komunisté jsou velká neznámá, jak velký budou mít vliv na exekutivu.

Zároveň opozice včera za řečnickým pultíkem celkem přesvědčivě sesypala na jednu hromadu veškeré neduhy nové exekutivy. Vládu skandálně vede trestně stíhaná osoba. Nemá plnohodnotného ministra zahraničí, jen za něj zaskakuje ministr vnitra. Prezident Miloš Zeman má v ministerské sestavě zjevně své chráněnce. Vláda se opírá se o nereformovanou komunistickou stranu.

To vše by mělo Babišovi nahánět strach, že ho voliči v příštích volbách vytrestají. Ale on ho nemá. Výzkumy veřejného mínění mu nadále přisuzují kolem 30 procent hlasů, druhá nejsilnější strana ODS nemá ani polovinu této přízně.

Jak je to po všech těch oprávněných výtkách vůči Babišově vládě možné?

Více »

12. 07.

Po chytře řízeném devítiměsíčním chaosu získal Andrej Babiš důvěru. Musel to mít opravdu tak jednoduché?

David Klimeš Přečteno 30156 krát Přidat komentář

Po devíti měsících máme vládu s důvěrou sněmovny. Premiér Andrej Babiš se snaží vyvolávat dojem, jaké bylo pro něj sestavování vlády s důvěrou martyrium a jen ho odvádělo od „makání“ pro lidi. Tak to ale není, on sám nemůže uvěřit svému štěstí, co se mu podařilo. Přestože v čele vlády zůstal sám trestně stíhaný Babiš a přestože se vláda opírá o extrémní KSČM, kabinet získal důvěru. Ta rovnice mu dlouhé měsíce nevycházela, ale Babiš ji donutil, aby nakonec vyšla a přinesla mu většinu poslaneckých hlasů.

Jakkoliv v těch chaotických devíti měsících od říjnových sněmovních voleb bylo jistě Babišovi několikrát úzko, nikdy nebyl ve vážném mocenském ohrožení. Trvalejší překážky v mocenském výstupu buď vůbec nebyly, nebo byly snadno přeskočitelné, případně – a to je nejhorší – je sama opozice úslužně včas odstranila.

Jen pár řečnických otázek:
Kdo jen s 30 procenty hlasů získal na půl roku jednobarevný kabinet?
Kdo získal největší podporu od vzniku republiky pro nejdůležitější zákon roku, státní rozpočet?
Kdo si počkal, až se rozdrolí demokratická opozice a najde se alespoň jedna tradiční strana, která vysněné mocenské uspořádání trochu legitimizuje?
Kdo má po případném krachu aktuálně sestavené vratké vlády reálnou šanci během několika hodin sestavit i jinou většinovou koalici?
A kdo je i přes veškeré verbování opozice a médií proti pošlapávání liberální demokracie vůdcem zdaleka nejpopulárnější strany, která by s přehledem vyhrála předčasné volby?

A teď už otázka nikoliv rétorická: Muselo to pro Babiše opravdu dopadnout takto slastně? Odpověď zní: Ne.

Více »

05. 07.

Kolik má ČSSD ministrů v nové vládě? Pět tedy určitě ne

David Klimeš Přečteno 1247 krát Přidat komentář

Druhá vláda Andreje Babiše se zdá být dopečená a připravená příští týden na hlasování o důvěře. ANO a ČSSD ve vládě, ve sněmovně pak přichystaná podpora od komunistů. To na většinu stačí.

Největší lámání v této trojici se jistě dělo v ČSSD. Nakonec ČSSD zlomila vidina pěti vládních křesel a dojem, že jen s výraznými ministry se strana zase vzpamatuje a vystoupá na dvojciferné preference volební podpory.

Ale vidíme opravdu těch pět oranžových ministrů, kteří vrátí straně lesk a slávu?

Více »

04. 07.

Stručné dějiny vrtění průzkumy. Jak ANO zaručeně ztrácelo popularitu a jiné podivuhodné příběhy

David Klimeš Přečteno 4486 krát Přidat komentář

Sněmovní volby minulého roku se zdály být dostatečným poučením pro všechny čtenáře volebních průzkumů. Vše tehdy dopadlo o dost jinak než se v předvečer voleb dle dobrozdání výzkumníků, politologů i médií zdálo. Hnutí ANO se udrželo nakonec u 30 procent, ač všichni věštili propad. Nikdo příliš nezachytil vzestupnou protestní vlnu u Pirátů a SPD a naopak úpadek ČSSD. A i proklouznutí Starostů do sněmovny čekal málokdo.

Na čas zavládla správná racionální skepse, že průzkumy jsou opravdu jen zachycením měnících se nálad v jeden okamžik. A že než na čísla jedné agentury, je lepší se dívat na trend.

Je o více než půl roku později a už zase rajtujeme na průzkumech tím nejhorším možným způsobem a přání se bez problému stává otcem myšlenky.

Více »

02. 07.

Andrej Babiš tak mocně vítězí v Evropě, až z toho brzo chytneme obnovení hranic s Německem

David Klimeš Přečteno 15119 krát Přidat komentář

Premiérovi Andreji Babišovi se podařilo v Česku prodat příběh, jak svým usilovným odporem na summitu EU spolu s kolegy z Polska, Slovenska a Maďarska sprovodil jednou pro vždy migrační kvóty ze světa. Na Twitteru tento dojem podtrhl fotkou premiérů V4 a dovětkem „Jsme jeden tým a včera jsme vyhráli“.

Tento diplomatický nevkus nemůže být dál od reality. Na summit sice jely některé státy s verbální obhajobou kvót (například Italové, kteří také spustili na summitu celonoční urputné jednání), ale všichni diplomaté už měsíce věděli, že kvóty jsou mrtvý projekt. Dokonce už ani nebylo jisté, zda by kvóty při dalším hlasování na sílu získaly kvalifikovanou většinu. Že tudy cesta nevede, již před časem také prohlásila sama kancléřka Angela Merkelová před spolustraníky, kterou pak citovala média: „Kvóty jsou mrtvé.“

Cílem Visegrádu tedy nemělo být si jen na summitu nechat orazítkovat úmrtí kvót, ale vymyslet a podpořit nový konsenzus, který by nadále nerozděloval Evropu. A to z důvodu solidárních, ale i ryze sobeckých. Pokud nepřijdeme s pozitivní agendou, která bude mít šanci se na čas stát trvalým unijním konsenzem, pak se opět dostaneme jen do sevření ze strachu, co větší státy po své vlastní ose vymyslí.

Ale to Visegrád se zpupnou hrdostí přesně udělal. Cíle summitu jsou příliš vágní (to celkem otevřeně řekl i předseda Evropské rady Donald Tusk), do Německa kancléřka Angela Merkelová nepřivezla dostatečně silné evropské řešení a propukla tam tak otevřená vnitropolitická krize.

Pokud je toto pro Andreje Babiše výhra, nechtějme raději ani vědět, jak si představuje prohru.

Více »

28. 06.

Premiér Babiš vytěsňuje jednoho partnera za druhým

David Klimeš Přečteno 11967 krát Přidat komentář

V obchodní praxi se tomu říká vytěsňování minoritního akcionáře. Potkáváte se na valných hromadách společné firmy, ale pak se rozhodnete se zbavit nepohodlných malých spoluakcionářů a donutíte je jejich podíly prodat.

Přesně takovouto optikou bychom se měli dívat na druhou vládu Andreje Babiše, která se ujala funkce. Babiš má spolupracovat s ČSSD, ale spíše jí hází klacky pod nohy. Vláda se má opřít o hlasy komunistů, ale Babiš jim nechce dát zdaleka vše, co požadují. A i Hrad není úplně spokojený s počínáním premiéra.

Babiš si zahrává: tato jeho druhá vláda by už konečně měla získat většinový souhlas sněmovny, ale premiér dělá vše pro to, aby mnohé provládní poslance od podpory odradil.

Více »

22. 06.

Ještě horší vláda, než jsme doufali: vrcholná éra agrokorporativismu začíná

David Klimeš Přečteno 19407 krát Přidat komentář

Věděli jsme, které strany se budou podílet na vládě. Věděli jsme, kde to mezi ANO, ČSSD, KSČM a Hradem skřipe. A věděli jsme také u každého rezortu alespoň několik jmen, která by si nakonec premiér mohl vybrat do týmu.

Ale výsledek, který jako definitivní oznámil Andrej Babiš (vyjma boje o post ministra zahraničí), stejně zarazí svou problematičností. Nastává éra vrcholného agrokorporativismu, kdy ministři nereprezentují vůli lidu vyjádřenou sadou názorů v programových slibech nominujících stran, ale jsou reprezentanty zájmových sdružení, se kterými má vláda jistě pravidelně vyjednávat, ale se kterými nesmí nikdy splývat.

Více »

21. 06.

Neschopnost stran udělala z prezidenta už zase krále české politiky

David Klimeš Přečteno 1400 krát Přidat komentář

Až se zítra setká prezident Miloš Zeman s kandidátem sociální demokracie na post ministra zahraničních věcí Miroslavem Pochem, může si dovolit úplně cokoliv: Nominaci Pocheho zaříznout a rozvrátit chystanou druhou vládu Andreje Babiše. Nebo se vyslovit pro výměnu rezortů mezi stranami tak, aby Poche nebyl v Černínském paláci. Anebo s blahosklonností imperátora milostivě na Pocheho kývnout za spoustu jiných ústupků pro Hrad, například ohledně nové sady velvyslanců.

Více »

14. 06.

Zpátky do budoucnosti. Česká politika se proměňuje v remake 80. let

David Klimeš Přečteno 1605 krát Přidat komentář

Opravdu se píše rok 2018 a máme za sebou už skoro tři dekády od pádu komunismu? Ano, podle kalendáře je tomu skutečně tak. Podle nabídky lídrů v české politice si ale můžeme snadno pomyslet, že žijeme uprostřed 80. let.

Zítra ČSSD vyhlásí výsledky vnitrostranického referenda, všeobecně se očekává souhlas straníků se vstupem do vlády Andreje Babiše za podpory komunistů. A remake 80. let bude moci naplno vypuknout.

Více »

11. 06.

I Merkelová už má kvóty za špatně vymyšlené dobro. Na zadostiučinění ale není čas, pokud Česku nemá znovu ujet vlak

David Klimeš Přečteno 5163 krát Přidat komentář

Boj o kvóty kancléřka prohrála, ale teď nabízí smírné řešení. Byla by chyba o něm odmítat jednat.             Foto: Flickr, Annika Haas (EU2017EE)

Boj o kvóty kancléřka prohrála, ale teď nabízí smírné řešení. Byla by chyba o něm odmítat jednat. Foto: Flickr, Annika Haas (EU2017EE)


Z německého časopisu Spiegel do českých médií doputovala jen ta jedna věta německé kancléřky Angely Merkelové: „Kvóty jsou mrtvé.“ Kancléřka uznala před svými stranickými europoslanci (byť zatím jen za zavřenými dveřmi), že prosazení kvót na přerozdělování uprchlíků byl neúspěch a neměl být rozhodně prosazen většinovým hlasováním přes odpor některých členských států EU včetně Česka.

Ale to v žádném případě není celý příběh. Merkelová sice rezignovala na permanentní kvóty, ale okamžitě začala mluvit o konceptu flexibilní solidarity. Když nemohou být kvóty, pojďme se bavit o „náhradním plnění“, což znamená například platby zemím, kam migranti primárně míří. To je velmi vstřícné gesto vůči zemím střední Evropy, právě zde se volání po flexibilní solidaritě zrodilo.

Kancléřka navíc v Německu tak úplně nemá další vývoj debaty pevně ve svých rukou. Zprava ji mocně odstřeluje sesterská CSU. Její vůdčí postava Alexander Dobrindt navrhl vracení migrantů od hranic, kteří už byli zaregistrováni už někde jinde a mají své otisky prstů v evropské databázi Eurodac. A to byla nejspíše teprve jen ochutnávka před představením „masterplanu“ k migraci od lídra stejné strany, toho času i ministra vnitra Horsta Seehofera. Kdy bude znám, není jisté, Seehofer se o něj nyní právě urputně hádá s Merkelovou.

Rozjíždí se tedy zjevně nové kolo evropského vyjednávání o migraci a toho správného podílu solidarity jednotlivých zemí osmadvacítky s nejvíce zatíženými státy.

Vzhledem k tomu, že v debatě je už zase dost výrazné omezování a komplikování přechodu hranic mezi jednotlivými státy, je velmi hloupé, pokud už dopředu odmítáme novou nabídku Merkelové na finanční či administrativní solidaritu, když země nechce přijmout uprchlíky.

Jenže, zdá se, že přesně to česká vláda dělá. Český premiér Andrej Babiš už spáchal trojnásobný diplomatický omyl. Jednak komentoval neoficiální informace z německého časopisu, místo aby jako jiní premiéři zatím mlčel. Pak se bil v prsa, že to je výsledek diplomatických snah Česka a Visegrádu – to je nemístně velikášské. A nakonec to nejhorší: odmítl z fleku debatu o finančních kompenzacích celounijních nákladů na migraci (místo toho se snaží odvrátit debatu k zasahování EU mimo Evropu proti migraci, což, jak všichni víme, je debata na hodně dlouhé roky).

Opět tak Česko zahajuje další podstatnou evropskou debatu tím, že si dobrovolně posouvá startovací blok o několik metrů dozadu za ostatní závodníky.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy