24. 09.

To nejlepší možné vítězství Angely Merkelové

David Klimeš Přečteno 9340 krát Přidat komentář

V nejdůležitějších volbách tohoto roku v Evropě velké německé strany výrazně ztratily, populisté výrazně posílili a Angela Merkelová se udrží u moci jen ve velmi křehké vládní koalici. Přesto přese všechno: Je to ten nejlepší možný výsledek, kteří si Němci mohli zvolit. Opravdu. Hned vysvětlím proč.

Více »

15. 09.

Pan Novotný je otravný a k ničemu

David Klimeš Přečteno 6209 krát Přidat komentář

Náměstek ministra průmyslu Karel Novotný na svůj Facebook nedávno napsal, že „cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu“. Jeho nadřízený ministr Jiří Havlíček obratem správně zareagoval, že „tento výrok je pro mě osobně naprosto nepřijatelný, odsuzuji jej a jednoznačně se od něho distancuji. S panem náměstkem se v nejbližší době sejdu a povedu s ním na toto téma zásadní rozhovor, z něhož následně vyplynou příslušné závěry.“ Jenže tím závěrem nemohlo být nic jiného než vyhazov. Což se ovšem nestalo. Pan náměstek přijde o čtvrtletní odměny a dostane výtku podle zákoníku práce. To je výsměch.

Více »

07. 09.

Věří Babiš své vizi, nebo svému programu? Obojí nejde

David Klimeš Přečteno 4040 krát Přidat komentář

Voliči se konečně mohou začíst do kompletní nabídky volebních programů před říjnovými sněmovními volbami. Jako poslední svůj program zveřejnilo hnutí ANO. A hned se na Andreje Babiše snesla kritika, že je ekonomický populista, protože na splnění slibů mu chybí peníze.

Situace je ale ještě horší, protože všem stranám při bližším zkoumání chybějí desítky miliard na realizaci drahých plánů. Babiš to také schytal za některé své nápady, které ohrožují dosavadní uspořádání státu.

Nejvíce povyku vzbudilo slučování ministerstev, především pak zemědělství a životního prostředí. Co na tom, že třeba sousední Rakousko takto spojené ministerstvo má a rakouské přírodě to zjevně příliš neškodí.

Ne, tento druh kritiky Babišova programu není úplně uvěřitelný. Přitom by si plán aktuálně nejpopulárnější strany rozcupovat rozhodně zasloužil. Není totiž vůbec jasné, kterým ze svých slibů Babiš věří. Něco jiného napsal do své knížky, kde představil před pár měsíci svou vizi České republiky, něco jiného nyní do programu.

Více »

31. 08.

Kdo si po volbách ještě přisedne do Čapího hnízda?

David Klimeš Přečteno 2705 krát Přidat komentář

Vše proběhlo tak, jak se očekávalo. Poslanecký mandátový a imunitní výbor doporučil sněmovně, aby vydala šéfa ANO Andreje Babiše a stranickou dvojku Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Jinak to asi ani být nemohlo.

Údajný dotační podvod na farmě Čapí hnízdo nemá nic společného s tím, co Babiš pronesl při projednávání nějakého zákona před poslanci, nikdo se nesnaží kriminalizovat nějaký jeho politický postoj. Je obviněn ze zlodějny a má právo se bránit u soudu, pokud to tedy k němu vůbec dojde.

Nijak překvapivá nebyla ani Babišova reakce. Vše je účelovka, policisté jsou neschopní a nerozumí standardní obchodní operaci. Pokud je na jeho tvrzení něco pravdy, nezávislý soud to jistě potvrdí. Co však není očekávatelné a určitě to není ani správné, je situace, když ústavní činitelé – ať už prezident či ministr spravedlnosti – zpochybňují práci policie. Měli by spíše činit opak a podpořit rychlé a nestranné šetření.

Více »

24. 08.

Minimální mzda plná maximalistické politiky

David Klimeš Přečteno 1997 krát Přidat komentář

Minimální mzda vzroste od příštího roku z 11.000 na 12.200 Kč. Rozhodnutí podle vlády pomůže těm asi 130 tisícům lidí, kteří v Česku takto málo vydělávají.
Mluvíme zde o tak nízkých mzdách, že jen těžko by někdo mohl něco namítat proti jejich zvyšování.

Více »

18. 08.

Mzdová válka je mír. Pacientova svoboda je otroctví. Důchodcova nevědomost je síla

David Klimeš Přečteno 5901 krát Přidat komentář

Republika se před sněmovními volbami ocitla v sevření vypjatých osobních příběhů lídrů a neméně vypjatých předvolebních slibů. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého policie podezírá z dotační zlodějny, hraje o premiérský post. Zbytek lídrů, kteří zrovna neřeší osobní problémy, se předhání ve vymýšlení co nejúdernějších hesel.

Obojí nás bohužel ale jen oddaluje o těch pravých problémů, které bychom v předvolební kampani měli akutně řešit. Jak je možné bojovat proti levné práci, když nejsme současně schopni bojovat proti levné ekonomice? Jak je možné nalhávat občanům, že zdravotnictví je i nadále ufinancovatelné? Jak je možné tvrdit budoucím důchodcům, že se i bez reforem dočkají slušné penze?

Zásadní otázky po budoucnosti této republiky se z kampaně prakticky vytratily. Případně se změnily v karikaturu, jak to například předvedl naposledy lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, když si nechal vytisknout inzeráty, kde vyhlásil „válku levné práci“.

V republice se definitivně usadil – řečeno s Georgem Orwellem – doublethink, kdy úporný boj za něco může de facto znamenat jen potvrzování současného statu quo. Mzdová válka se tak stává mírem pro naši dobu. Vize pacienta, který je efektivněji a infomovaněji léčen, potvrzuje jeho současné otroctví v bludišti zdravonického systému. A nevědomost budoucích penzistů, jaké žebračenky je čekají, se stává mocnou silou, kterou lze manipulovat voliče.

Více »

17. 08.

Babišův případ je fatální zkouškou důvěry v českou justici

David Klimeš Přečteno 2154 krát Přidat komentář

Do sněmovních voleb zbývají dva měsíce a policie chce po poslancích, aby jí vydali k trestnímu stíhání předsedu nejpopulárnější strany, který sahá po premiérském křesle. V takové chvíli je opravdu těžké se na situaci podívat z odstupu.

Andrej Babiš hraje o celou svou politickou kariéru. A také zda na Čapí hnízdo bude vzpomínat jako na šťastné místo své veselky, nebo jako na symbol hloupého podvodu, který mu vynesl roky vězení.

Přesto se pokusme od popisu žonglování s anonymními akciemi v údajném dotačním podvodu a analyzování stranických preferencí trochu poodstoupit. Co vidíme? Nepochybně fatální zkoušku pro českou policii a justici.

Pokud se případ Babiše nepodaří hodnověrně dotáhnout do konce, pak se velmi rychle vrátíme do minulé dekády, kdy pouhé pomyšlení na to, že by justice byla schopna vykonávat spravedlnost v nejvyšších patrech politiky, vyvolávalo salvy hořkého smíchu.

Více »

03. 08.

Příliš mnoho miliardářů na příliš malou českou politiku

David Klimeš Přečteno 3670 krát Přidat komentář

Jen s velmi malou nadsázkou se dá říct, že docházejí strany, které by tuzemští miliardáři ještě mohli koupit. Naposledy vstoupil do politiky v barvách Starostů a nezávislých Dalibor Dědek a ministranička někdejšího místopředsedy TOP 09 Pavola Lukši získala podporu Pavola Krúpy.

Že bohatí lidé sponzorují politické strany, na tom samozřejmě není nic špatného, pokud tedy za to neočekávají následnou protislužbu. Ale nájezd miliardářů na českou politiku v posledních letech je unikátní a i přes nepochybně dobré úmysly mnohých z nich škodlivý. Kdo má miliardy, nikdy není ve straně rovný mezi rovnými, ale rovnější mezi rovnými.

Více »

27. 07.

Vesnice bez pošty, hospody a teď i obchodu

David Klimeš Přečteno 2478 krát Přidat komentář

Počty ztrátových prodejen na vesnicích raketově rostou. Jen skupina COOP prý provozuje třetinu obchodů ve ztrátě, tedy reálně asi tisícovku. A ty mohou brzo skončit.
Rozjela se tak debata o tom, zda by obec, kraj či stát neměl vesnické krámy podporovat. Ale to je jen velmi dílčí debata. Celkově jde především o to, že z české vesnice mizí jedna instituce za druhou, což je tristní.  

Není málo vesnic, kde délesloužící starosta nejprve zavřel malotřídku někdy na přelomu století, když nebylo dost žáků. Pak odešla pošta, jejíž provoz se nevyplácel. Následně skončila hospoda, ať už před zavedením elektronické evidence tržeb či až po ní. A nyní je ve hře poslední instituce, kde se lidé ještě mohli potkat – místní obchod. 

Více »

25. 07.

Velká důchodová lež

David Klimeš Přečteno 12106 krát Přidat komentář

Stostránkové studie vydávají vlády většinou proto, aby doložily svůj záměr něco změnit. Vláda vedená ČSSD ale vydává studii, aby naopak dokázala, že nic měnit není potřeba. Spisek „Penzijní reformy od Chile po středovýchodní Evropu“ má být odpovědí těm, kteří tvrdí, že český důchodový systém spěje k velkým problémům a budoucí penzisty čekají bez reforem žebračenky.

Vzhledem k tomu, že je to celkem snadno prokazatelný fakt, tým pod dozorem šéfa premiérových poradců Vladimíra Špidly se musel dopustit celé řady těžko uvěřitelných argumentací. Asi nejroztomilejší nabízí spoluautor studie a ekonomický expert ČSSD Michal Pícl, podle kterého je strašení nepříznivým demografickým vývojem, kdy na jednoho důchodce připadne čím dál méně osob v produktivním věku, zbytečné, protože „v roce 2100 by se dle odborných projekcí měla situace stabilizovat“. Jak ale přežijí důchodci do té doby, údajně sociálně citlivou ČSSD nejspíše nezajímá.

Kdyby si penzijní traktát ČSSD přečetl John Maynard Keynes, nejspíše by opravil svůj slavný bonmot „v dlouhém období jsme všichni mrtvi“ na „v dlouhém období jsme všichni stabilizovaní“.

Více »

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy