25. 05.

Česko prosperuje a přesto je sevřené strachem. To nejlepší podhoubí pro autoritáře

David Klimeš Přečteno 7102 krát Přidat komentář

Za poslední čtvrt století se politici snažili o únos Česka ze střední Evropy všemi možnými směry. ODS republiku viděla v rámci britského konzervativního ostrovního království. ČSSD snila o Švédsku v českých poměrech. A třeba komunisté se nikdy nezbavili nostalgie, že patříme do ruské sféry vlivu. Jaké je ale doopravdy Česko a co skutečně Češi chtějí? Tato otázka byla samozřejmě důležitá vždycky. A nyní je podstatná dvojnásob. Blížíme se ke sněmovním volbám, které možná rozhodnou o směřování země na dlouhou dobu dopředu. Vládní krize ukázala, že politický střet o budoucnost státu je o dost vážnější a hlubší, než se do té doby zdálo.

Proto týdeník Ekonom přináší čtyři možné scénáře, kudy se republika po volbách může vydat. Z rozhovorů s politology a sociology celkem jasně vyplývá, že mohutní poptávka docela velkého počtu lidí po vládě pevné ruky. Vedle zhruba třetiny Čechů, která by ráda viděla levicovější Česko, a třetiny Čechů, která by preferovala reformní republiku, se utváří i třetina obyvatel, která by dala přednost autoritativnější vládě. A co je nové: tato část společnosti už má i vlivné politiky, kteří se o ni chtějí opřít.
Na základě těchto názorových posunů lze narýsovat pro Česko čtyři scénáře, kudy se země může po podzimních volbách vydat. První možností je autoritářská republika. Druhou je budování reálného socialismu. Třetí možností je hašteřivá koalice všech možných sil, kterou spojí společný strach z Andreje Babiše. A čtvrtou variantou je reformní republika. Co by jaký scénář zemi přinesl, si můžete přečíst v Ekonomu.

Více »

15. 05.

Příliš vysoká hra Bohuslava Sobotky, která potěší Babiše i Zemana

David Klimeš Přečteno 47004 krát Přidat komentář

Premiér Bohuslav Sobotka zjevně přeceňuje své síly. Před půl měsícem vyvolal vládní krizi svou demisí, která se v pozoruhodných veletočích nakonec změnila v požadavek na odvolání ministra financí Andreje Babiše z vlády. Sobotka začínal hru jako zoufalý politik na odstřel a nakonec kvůli své chladnokrevnosti a ostudným chybám soupeřů dokázal sjednotit za sebou svou stranu a vyvinout dosud největší tlak na Babiše. Ale odmítnutí náměstkyně Aleny Schillerové jako nové ministryně financí je politicky osudová chyba.

Více »

05. 05.

Zeman už podruhé zachránil Sobotku. Krátkozraká mocichtivost se nevyplácí

David Klimeš Přečteno 49180 krát Přidat komentář

Prezident Miloš Zeman si to nejspíše ani neuvědomuje, ale už podruhé zachránil svému politickému nepříteli Bohuslavu Sobotkovi krk. Poprvé lánským pučem po sněmovních volbách 2013. Sobotka tehdy dovedl stranu k velmi mizernému výsledku a většina straníků ho chtěla celkem pochopitelně shodit. Patron puče Zeman si však všechny oponenty Sobotky sezval o volební noci do Lán, čímž ze Sobotkova slabého volebního úspěchu udělal černobílý příběh o chudákovi demokratovi proti lánským prezidentovým pučistům.
Podruhé se tak stalo včera, kdy Zeman naprosto vypadl z role, zostudil Sobotku fiktivním ceremoniálem k demisi, kterou premiér nepodával a prohlásil, že demise předsedy vlády není demisí kabinetu. Tím opět vyvolal černobílý příběh o strážci demokratického právního státu Sobotkovi a autokratovi Zemanovi. A Sobotka mohl udělat to, v co rozhodně při rozjezdu krize už ani nedoufal – stáhl demisi a není to přitom potupná politická prohra. Naopak.

Více »

04. 05.

Až příliš živý mrtvý muž Bohuslav Sobotka

David Klimeš Přečteno 30098 krát Přidat komentář

Nevypadá to, ale potupa na Pražském hradě je pro Bohuslava Sobotku výhrou. Tak zásadní a zpupné chyby se Miloš Zeman rozhodně neměl dopustit. Připravil pro premiéra ceremoniál k předání demise, i když dobře věděl, že ji Sobotka nepodá. Krátkodobě prezident jistě pocítil uspokojení z toho, jak hůlkou vykazuje žáčka Sobotku k mikrofonu a pak ho před národem zpraží. V delší perspektivě tím ale jen vylepšil premiérovy karty pro hru, na konci které si Sobotka naplánoval svou politickou smrt, odchod středem ze scény a možná i zastavení propadu popularity ČSSD před volbami.

Více »

01. 05.

Sobotka může Babiše porazit jen „poznámkou mimořádné povahy“

David Klimeš Přečteno 11252 krát Přidat komentář

Viděli jste seriál Vláda (Borgen) z prostředí dánské politiky? Pokud ano, možná si vzpomenete na díl „Poznámka mimořádné povahy“: Fiktivní dánské premiérce Birgitte Nyborgové upadá strana, druhá nejsilnější vládní partaj, která vede žebříčky popularity, de facto přebírá řízení vlády, a Nyborgová je v koncích. Co udělá? Než aby přihlížela potupným posledním měsícům vlády, přebere iniciativu a vyhlásí před poslanci „poznámku mimořádné povahy“, což je krycí jméno pro předčasné volby. V dalším díle se dozvíme, že sice prohrála, ale prohra to byla čestná.
Možná se koukal i premiér Bohuslav Sobotka. Bylo by zajímavé vědět, co si zrovna o této epizodě myslí. V koalici nyní vygradoval spor s Andrejem Babišem, jehož strana nyní o koňskou délku předstihuje v popularitě tu premiérovu, a Sobotka je v podstatě v roli Nyborgové – v této chvíli pro něj není dobrých řešení. Zbývá mu ovšem ještě právě „poznámka mimořádné povahy“, což v českém provedení znamená usnesení třípětinové většiny poslanců, že aktuální sněmovna končí. Ano, Sobotka s ČSSD by předčasné volby asi prohrál, možná by ztratil i předsednictví. Ale byla by to prohra čestná. Ta podzimní se pro něj zatím rýsuje v mnohem horších barvách.

Více »

28. 04.

Babišovo Urbi et Orbi. Teď zas pro změnu hledáme opční smlouvu

David Klimeš Přečteno 22448 krát Přidat komentář

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš poslechl Sněmovnu a zaslal jí dopis, ve kterém vysvětluje své obchody, především kauzu korunových dluhopisů. Jde o hodně. Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka se zjevně rozhodl vystupňovat koaliční krizi a Babiš by tedy měl ve vlastním zájmu vše sporné vysvětlit. Ale už z dikce dopisu, který vypočítává všechny lži, bezpráví a ústrky je zřejmé, že jde spíše o politický testament. I tak ale Babiš opakuje to, co už zažil se zveřejňováním svých příjmů a pak auditorskými zprávami: říká zase víc, než by sám chtěl.

Více »

27. 04.

Sudety potřebují Marshallův plán

David Klimeš Přečteno 12888 krát Přidat komentář

Ta mapa exekucí mi pořád něco připomínala. Nový unikátní projekt, který mapuje, jak hluboko kdo kde v Česku spadl do dluhové pasti, na úrovni obcí kreslí povědomou čáru. A pak mi to došlo. Když spojíte plochu s vysokou koncentrací obcí, kde je nadprůměrný podíl osob v exekucí, získáte obrysy Sudet. Či přesněji řečeno – jazykových hranic z dob první republiky. A tak se ze zvědavosti podíváte na další statistiky – na nezaměstnanost, na voličskou apatii či třeba příspěvky na bydlení. A více či méně objevujete pořád tu samou hranici, která nechce ani po těch letech stále zmizet. Proto jsme se v týdeníku Ekonom podívali na to, jak se dá pohraničí pomoci.

Více »

21. 04.

Boj o Elysejský palác pohledem z jihofrancouzského ghetta

David Klimeš Přečteno 5861 krát Přidat komentář

Ani nevím, jak jsem se tam vlastně ocitl. Stalo se to před před třemi týdny v jihofrancouzském Aix-en-Provence. Měl jsem už za sebou všechny povinnosti: vystoupení na semináři o EU, rozhovory s poslanci, byznysmeny i „obyčejnými lidmi“ pro článek o předvolební Francii pro týdeník Ekonom (můžete si ho přečíst zde) a poslední den jsem šel už jen jako turista do centra moderního umění Fondation Vasarely. Vzal jsem to trochu oklikou a najednou jsem byl uprostřed malého ghetta. U výpadovky srovnáno několik stanů, karavanů, přístřešků. Všude bláto, odpadky, smutné, netečné pohledy. A nad nimi na kopci se klenulo centrum moderního umění – úspěch kulturní Francie. Přestože mi o souboji Marine Le Penové, Emanuela Macrona, Francoise Fillona či Jeana-Luca Mélenchona vyprávěla spousta chytrých Francouzů, právě tam jsem měl pocit, že konečně chápu ten zmatek, který se v neděli projeví u prvního kola „présidentielle“, prezidentských voleb, ze kterého vzejdou dva postupující pro finálový souboj v květnu.
Na vysvětlenou: v Aix byl totiž v únoru uzavřen zatím poslední soudní proces se zakladatelem Národní fronty Jeanem-Mariem Le Penem. V roce 2013 varoval na mítinku před Romy, které prý provází „svrbění a pach“. Soud ho sice právem potrestal, ale najednou stojíte jen kousek od oné soudní síně a jste na místě, kde nikdo lidem nedokáže účinně pomoci, všichni si zoufají. A najednou dobře chápete, že když zklamou mainstreamoví politici, lidé bohužel začnou dopřávat sluchu těm extrémním...

Více »

12. 04.

Vítejte v zemi rumunských služeb za švédské daně

David Klimeš Přečteno 18815 krát Přidat komentář

V roce 2012 tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek v jedné z nekonečných koaličních hádek prohlásil, že neumí zajistit švédské služby za rumunské daně. Chtěl v tím v nadsázce říci, že není možné mít zároveň excelentní sociální stát a nízké daně. Jenže ono je to přesně naopak - máme švédské daně a rumunské služby. Česko má totiž velmi vysoké zdanění práce a zároveň nedokáže zajistit udržitelnost svých sociálních systémů. A aby toho nebylo málo, politici vše svými nápady ve volebním roce jen zhoršují.

Více »

06. 04.

Poučení z intervencí: Čechovi oslabení koruny nikdy nevysvětlíš

David Klimeš Přečteno 11819 krát Přidat komentář

Když československá vláda v únoru 1934 provedla první devalvaci koruny, bylo okamžitě jasné, jaké jsou náklady. Zlatý obsah poklesl asi o šestinu a povinné zlaté krytí pokleslo na 25 procent oběhu bankovek.
To o 79 let později po zavedení kurzového závazku nebyla cena za oslabení koruny dlouho zjevná. Ani nemohla být. Od listopadu 2013 jsme znali jen cíl – udržet kurz poblíž 27 korun za euro. Ztráty můžeme začít počítat až ode dneška, kdy bankovní rada České národní banky ukončila intervenční režim a koruna začala zase na volném trhu posilovat. Od počátku závazku do konce ledna to ČNB stálo zhruba 1,3 bilionu korun. A to samozřejmě není konečný účet. Jen za první den uvolnění kurzu kvůli zhodnocení měny ČNB tratila kurzovou ztrátou desítky miliard.
Oslabení koruny v letech 1934 i 2013 jsou samozřejmě zcela nesrovnatelná. Přesto se zde vlastně opakuje ten samý příběh: I kdyby to bylo ekonomicky stokrát odůvodněné, Čechovi prostě oslabení jeho měny nevysvětlíš.

Více »

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin P Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy