19. 07.

Takhle měla dvojkoalice lidovců a Starostů vypadat od počátku

David Klimeš Přečteno 5138 krát Přidat komentář

Na předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka prší kritika za odpískání volební dvojkoalice se Starosty a nezávislými. Výtky ale nejsou na místě. Lidovci i Starostové udělali počátkem února prostě špatné rozhodnutí a nyní ho lidovci v čele s Bělobrádkem napravili.

Vůbec přitom není vyloučené, že jejich uskupení nakonec těch tolik vyhlížených deset procent hlasů v podzimních volbách bez problémů získá a přitom se už nemusí trápit každým průzkumem veřejného mínění a bádat nad ním, zda uskupení bude jednou z nejsilnějších sil nové sněmovny, nebo své propadlé mandáty odevzdá ANO a komunistům.

Více »

11. 07.

Babišovi k premiérství nepomáhá ANO, ale hlavně Bělobrádek, Fiala a Zaorálek

David Klimeš Přečteno 14707 krát Přidat komentář

Čtvrt roku před volbami tu máme jen dvě jistoty. Tou první je, že hnutí ANO je zcela nedostižně v průzkumech kolem 30 procent podpory. A tou druhou, že všechny ostatní relevantní strany prý chtějí právě ANO a jejího předsedu Andreje Babiše v mocenském vzestupu zastavit, případně mít možnost ho notně korigovat v příští vládě.

Tato rétorika se však rozchází s praktickým chováním partají a někdy to až vypadá, že všichni konkurenti ANO důvěrně spolupracují na tom, aby Babiš měl co možná nejumetenější cestičku k premiérství a získal snadno pro svou vládu důvěru ve sněmovně.

Podle posledního průzkumu agentury STEM by nyní získal 89 poslaneckých mandátů, tedy o 12 méně, než stačí na jednobarevnou vládu (minulý měsíc to bylo dokonce 92 mandátů). Další nejsilnější strana jsou až komunisté s 35 poslanci. Kdyby byly volby nyní, Babiš by měl velmi komfortní pozici, jak sestavit vládu pouze s jedním slabým partnerem či by se dokonce mohl pokusit o jednobarevnou vládu ANO s tichou podporou extrémních sil.

Ale to, zdá se, konkurentům Babiše, stále nestačí. Snaží se svým rizikovým chováním docílit ještě lepší výchozí pozice ANO.
Je přitom celkem neuvěřitelné, že po třech a půl letech celkem setrvalého varování před autoritářstvím Babiše ve veřejném prostoru najednou nikomu toto rizikové chování Babišovy konkurence příliš nevadí.

Více »

05. 07.

A které komunisty budete na podzim volit vy?

David Klimeš Přečteno 23850 krát Přidat komentář

Takový přetlak komunistů tu už dlouho nebyl. Máme tu samozřejmě ty pravověrné z KSČM a i když jde o pány v letech, ti ani na okamžik nepřestávají zostřovat třídní boj. Ale ani bývalí komunisté nezahálí. Své předlistopadové selhání relativizují jako dosud nikdy, případně se tím dokonce chlubí. A v nečekané míře se ke slovu derou i příslušníci zbývajících stran Národní fronty.

Už chybí snad jen jednotná kandidátka.

Více »

26. 06.

Případ Macron: Takto vypadá definitivní krach české unijní politiky

David Klimeš Přečteno 32225 krát Přidat komentář

Setkání visegrádské čtyřky s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem definitivně ukázalo, jak moc se česká unijní politika dostala do slepé uličky. Nedokážeme prosadit své zájmy, nejsme schopni nalézat spojence a naopak garantujeme požadavky, které nejsou tak docela v našem zájmu.

Více »

19. 06.

Čekají nás volby z roku 2006. Politici opět soutěží v nehoráznosti svých slibů

David Klimeš Přečteno 6622 krát Přidat komentář

Všichni v ČSSD si po volbách v roce 2006 svorně přísahali, že něco tak hloupého a krátkozrakého už nechtějí nikdy zopakovat. Tehdy ČSSD jako hlavní vládní strana kropila občany nebývalým náporem dávek, dotací a zvyšování platů a do volebního programu pak napsala naprosto nerealistické cíle. A stejně z toho nakonec byla volební prohra. Symbolem přehnaných slibů se stalo tehdy 120tisícové porodné, o kterém Bohuslav Sobotka jako ministr financí bez hnutí brvou tvrdil, že to rozpočet státu nijak nezatíží.

Nyní sociální demokraté opakují tu samou chybu – přesvědčují rozdavačnou politikou jen své jádro už stejně přesvědčených voličů ČSSD a pálí si mosty zcela nezodpovědnými a nedůvěryhodnými sliby k potencionálním voličům, kteří by třeba i jinak o hlasu pro ČSSD uvažovali.

A bohužel to není problém jen jedné strany. Podobně jako v roce 2006 sociální demokraté strhávají i ostatní partaje k festivalu zcela nereálných slibů.

Více »

14. 06.

Oranžová trnová koruna pro Lubomíra Zaorálka

David Klimeš Přečteno 13225 krát Přidat komentář

Bohuslav Sobotka končí. Nemá chuť už vést ČSSD do dalších voleb, naopak o volební lídrovství velmi stojí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle mých informací ministr vnitra Milan Chovanec neprojevil o volební jedničku zájem, raději si bude budovat pozici ve straně.
Pro všechny se to zdá přijatelná varianta.

Sobotka už před květnovou demisí-nedemisí pochopil, že každým dalším soubojem s Andrejem Babišem ztrácí více než jeho protivník a rozhodl se pro radikální krok – vyštípat Babiše z vlády. Podle preferencí ale voliči ČSSD vyhození předsedy ANO z vlády neocenili a Sobotka nechce už jen čekat na konečnou potupnou prohru v říjnových volbách.

Chovanec zase ví, že ČSSD prohraje a tak si raději bude budovat čím dál silnější pozici ve straně a jednou z toho možná bude předsednictví.
Jen Zaorálek si myslí, že uviděl svou šťastnou hvězdu a vytáhne ČSSD ze současné mizérie. Je otázka, zda jeho nadšení budou sdílet i voliči.

Více »

09. 06.

Britové se den po volbách probudili v únoru 1974

David Klimeš Přečteno 8410 krát Přidat komentář

Dubnové prohlášení premiérky Theresy Mayové „Země se sjednocuje, ale Westminster ne“, kterým odůvodnila vypsání hodně předčasných voleb, vstoupí do britských dějin jako jeden velký politický omyl. Prakticky okamžitě po vypsání voleb více než 40procentní podpora pro konzervativce začala prudce upadat. Ty volby prostě neměly vůbec být a Mayová mohla v klidu vládnout až do roku 2020.
Na druhou stranu není těžké pochopit její motivaci. Vůdce labouristů Jeremy Corbyn se zdál spíše žolíkem vládních konzervativců u opozice, než vážnou hrozbou. V den voleb mu bulvární Sun, který se skoro nikdy nemýlí v odhadu vítěze, věnoval dosti odpornou titulní stránku. Označil ho za vše možné od přítele teroristů až po marxistického extremistu.
Přesto výzva Sunu „Volte torye“ vyzněla nečekaně do ztracena. Mayová sice vyhrála, ale většinu pro konzervativce ztratila a nyní se pokouší sestavit menšinovou vládu podporovanou severoirskou Stranou demokratických unionistů (DUP). Nemožný Corbyn proti tomu vyhrál pro labouristy více hlasů, než svého času například respektovaný a schopný Gordon Brown. Neuvěřitelné.

Více »

07. 06.

Jak si Babiše uvaříme, tak si ho po volbách taky sníme

David Klimeš Přečteno 9907 krát Přidat komentář

Zdá se, že o hlavním chodu podzimního volebního menu už není pochyb. Bude jím Andrej Babiš. Premiér Bohuslav Sobotka se snažil vládní krizí na poslední chvíli změnit jídelníček, ale nevyšlo to. Podle agentury Kantar TNS důvěřuje hnutí ANO stále přes 30 procent lidí, vyhazov Babiše z vlády vírou v jedinou velkou stranu současného Česka neotřásl. Až daleko za ANO okolo deseti procent pak levituje trojice ODS, KSČM a ČSSD. Z velké ofenzívy proti Babišovi se tak stala porážka Lidového domu.
Tím ale nic nekončí. Babiš se sice bude na podzim servírovat jako pravděpodobný vítěz, ale o způsobu úpravy není ještě vůbec rozhodnuto.
V případě výrazného vítězství ANO a spojení s extrémisty to může být nestravitelná syrová flákota, která zaskočí i mnohým umírněným voličům hnutí.
V případě horšího výsledku a úspěchu dalších stran se ale z Babiše může stát pomalu dušený kus masa, který postupně ztatí svou výraznou chuť a nějak se bude muset vejít na talíř vedle až příliš bohaté přílohy.
A jakkoliv je to nyní nepravděpodobné, není stále zcela vyloučená poslední možnost – že se Babiš v tom předvolebním kvapíku ještě připálí (to může zařídit třeba Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF vyšetřující kauzu Čapího hnízda). Pak nebude vyhnutí a bude třeba na talíř servírovat zbytky z toho, co se v nové sněmovně najde.
V této chvíli přestává být do jisté míry nejdůležitějším hráčem sám Babiš. Ten dotáhl své hnutí na hranici jeho produkční možností, což je zhruba 30 procent. Zároveň ukázal, že pro své potencionální voliče je jeho lídrovství a touha po moci tak přitažlivé, že mu odpustí i opravdu velké škraloupy. Teď mnohem více záleží na ostatních stranách, jakou taktiku proti hegemonovi zvolí a rozhodnou tak o způsobu servírování Babiše po volbách.

Více »

30. 05.

Vzhůru na Benátské bienále. Za Quinnem, Plným či domem, kde prší uvnitř

David Klimeš Přečteno 1235 krát Přidat komentář

Od května Benátkách probíhá jedna z nejvýznamnějších přehlídek současného umění – La Biennale di Venezia. V každém lichém roce se v potápějícím se městě sejde přes stovku umělců z desítek zemí. A vedle kurátoského výběru jsou zde samozřejmě i zástupci jednotlivých zemí, kteří chtějí ukázat světu to nejlepší ze své umělecké scény.
Protože se o letošním ročníku bienále u nás zatím moc nepíše, tak nabízím malou ochutnávku. Letos to opravdu stojí za to. A jako vždy dopředu trochu vědět, za čím jdete, jinak vás ta záplava umění umoří.
Kurátorka Christine Macel se pokusila vyvléct z jednoho zastřešujícího tématu, na který se pak horko těžko roubují jednotliví umělci. Svůj výběr „Viva Arte Viva“ pojala jako výpověď o umělci a umění v dnešní době a jen rozdělila přehlídku do devíti různých pavilónů. Jakkoliv je tato strategie šťastná a výběr skvělý, v té rychlosti (na bienále vždy nakonec nestíháte) s klidem můžete přeskočit její průvodní slova – tak špatně zvládnuté žonglování s dialektikou, ničivým globálním neoliberalismem či Heideggerem se jen tak nevidí.
Prostě jen jděte za nosem a užijte si to.

Více »

25. 05.

Česko prosperuje a přesto je sevřené strachem. To nejlepší podhoubí pro autoritáře

David Klimeš Přečteno 7766 krát Přidat komentář

Za poslední čtvrt století se politici snažili o únos Česka ze střední Evropy všemi možnými směry. ODS republiku viděla v rámci britského konzervativního ostrovního království. ČSSD snila o Švédsku v českých poměrech. A třeba komunisté se nikdy nezbavili nostalgie, že patříme do ruské sféry vlivu. Jaké je ale doopravdy Česko a co skutečně Češi chtějí? Tato otázka byla samozřejmě důležitá vždycky. A nyní je podstatná dvojnásob. Blížíme se ke sněmovním volbám, které možná rozhodnou o směřování země na dlouhou dobu dopředu. Vládní krize ukázala, že politický střet o budoucnost státu je o dost vážnější a hlubší, než se do té doby zdálo.

Proto týdeník Ekonom přináší čtyři možné scénáře, kudy se republika po volbách může vydat. Z rozhovorů s politology a sociology celkem jasně vyplývá, že mohutní poptávka docela velkého počtu lidí po vládě pevné ruky. Vedle zhruba třetiny Čechů, která by ráda viděla levicovější Česko, a třetiny Čechů, která by preferovala reformní republiku, se utváří i třetina obyvatel, která by dala přednost autoritativnější vládě. A co je nové: tato část společnosti už má i vlivné politiky, kteří se o ni chtějí opřít.
Na základě těchto názorových posunů lze narýsovat pro Česko čtyři scénáře, kudy se země může po podzimních volbách vydat. První možností je autoritářská republika. Druhou je budování reálného socialismu. Třetí možností je hašteřivá koalice všech možných sil, kterou spojí společný strach z Andreje Babiše. A čtvrtou variantou je reformní republika. Co by jaký scénář zemi přinesl, si můžete přečíst v Ekonomu.

Více »

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Oláh Michal P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy