02. 12.

Rekordní popularita nijak Babišovi nepomůže s problémem, kam schovat Agrofert. Jeho střet zájmů po první rodině už začíná ničit i tu druhou

David Klimeš Přečteno 19264 krát Přidat komentář

První část protiofenzívy po zveřejnění kauzy Andreje Babiše juniora se premiérovi povedla. Podle agentury Kantar je ANO na 32,5 procentu popularity, relevantní zůstávají dále už jen Piráti a ODS, ostatní strany klesají prudce k pěti či rovnou pod pět procent popularity.

Že politicky Babiš vše ustál, by ale byl velmi předčasný závěr. Stačí se s chladnou hlavou podívat na předchozí průzkumy. Babiš je v podstatě stále na svém, minulý výzkum STEM posadil ANO dokonce nad 33 procenta přízně.

Zároveň tyto výsledky jsou ale i maxima voličského potenciálu ANO, těžko bude hnutí nabírat další voliče jinde, třeba u komunistů a okamurovců, aniž by se mu přitom nerozpadl velmi křehce poskládaný elektorát.

Kauzou svého syna také Babiš dál ztrácí koaliční potenciál. ODS a stejně tak Piráti pochopili, že na odporu vůči Babišovi mohou dále růst. Všichni, kdo by chtěli dál s Babišem případně spolupracovat – ať už by to byli extrémisté či demokraté z ČSSD –, naopak dál volně padají dolů.

Z rekordních preferencí by tedy stratégové ANO neměli nijak zvlášť skákat radostí.

A hlavně popularita nijak nepomůže Babišovi s jeho nejnovějším problémem – zprávou unijních právníků o Babišově střetu zájmu.

Více »

18. 11.

Deset minut u počítače a vím, kde Babiš junior bydlí. Ať premiér už odejde, ale příště se, prosím, raději vraťme ke klasickým reportážím

David Klimeš Přečteno 22855 krát Přidat komentář

Ve vyjádření Beaty Babišové ke kauze Babiše juniora zaznělo, že novináři zveřejnili jejich adresu. Proti tomu se ohradila televize Seznam.
Tak jsem si udělal takový malý pokus: Sednul jsem si k počítači, shlédl znovu videa, otevřel mapy a hledal...

Stačilo mi k tomu u počítače deset minut, možná někdo zručnější by byl i rychlejší.

No, je to pěkné místo v Ženevě – park nedaleko, k Ženevskému jezeru také kousek. Ale spíše je podstatná ta otázka: Proč bych měl z materiálu, který rozpoutal poslední aféru premiéra Andreje Babiše, tak snadno zjistit místo pobytu Andreje Babiše juniora?

Aby bylo jasno – novinářům Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi patří dík za to, že zjistili naprosto neuvěřitelnou okolnost kauzy Čapí hnízdo, tedy že klíčový svědek/spoluobviněný nebyl za více než půl roku vyslechnut českou policií, přestože zjevně nějaké formy výpovědi schopen je. Babiš je přitom šéf exekutivy a například tento týden se uzavírají přihlášky na nového policejního prezidenta, který má garantovat nezávislost policie. To je absurdní. Dále jsme se dozvěděli, že premiér naprosto nezodpovědně podstoupil bezpečnostní riziko pro celou zemi, když nechal svého syna potulovat po Krymu a okupované Ukrajině.

Babišovo dnešní večerní povídání na TV Nova, že pravda vítězí, na tom opravdu nic nemění.

Kdo v nových informacích novinářů nevidí veřejný zájem, je slepý. Z těchto důvodů ani na chvíli neváhám a nevidím jiné vhodné řešení než demisi premiéra.

Nicméně tím bychom neměli být s pozoruhodným dokudramatem hotoví. Forma je velmi sporná a to, že kdokoliv trochu schopný za deset minut ze zveřejněných materiálu pozná místo pobytu klíčového (a údajně psychicky nemocného) svědka/spouobviněného, je na pováženou.

Prosím, v klidu a s rozumem se o tom bavme. Veřejný zájem nikdo rozumný elitním novinářům neupírá, pravděpodobně nic není v rozporu se zákony ať už
českými či švýcarskými, ale pro budoucí hodnověrnost žurnalistiky by snad přeci jen bylo lepší, kdyby se některé momenty dalších „zvláštních vyšetřování“ už neopakovaly.

Více »

16. 11.

#KrachStatu 10: Dva důvody, proč by měl premiér odejít

David Klimeš Přečteno 3439 krát Přidat komentář

Peroutka napsal Budování státu.
My bychom měli začít psát Krach státu...
Tentokrát o tom, proč by měl Andrej Babiš v zájmu Česka alespoň na čas opustit premiérský post.
#KrachStatuPředchozí díly Krachu státu ke shlédnutí zde.

14. 11.

To podstatné z kauzy Babiš junior: Co vše by měl premiérův syn vydržet, proč je Babiš senior nelida, kdo stojí policii na krku a utrpení zoufalého Hamáčka

David Klimeš Přečteno 20173 krát Přidat komentář

Od pondělí je Česká republika ve vážné krizi potom, co TV Seznam přinesla svědectví Andreje Babiše juniora ze Švýcarska, že spolupracovníci otce ho drželi na Krymu a že podepisoval dokumenty k Čapímu hnízdu, jejichž obsah neznal.

V nastalém zmatku na politické scéně jsou jasné jen tři věci. Česká republika má zase jednou obrovskou ostudu v zahraničí. Andrej Babiš se za každou cenu bude chtít udržet u moci. A opozice se mu pokusí svrhnout vládu.

Zde pět momentů, které jsou podle mého nejdůležitější a o kterých bychom se měli bavit.

Více »

05. 11.

Sudety si už konečně zaslouží budoucnost

David Klimeš Přečteno 3988 krát Přidat komentář

Ve střední Evropě je spousta historických hranic, které nechtějí zmizet. Některé jsou docela dobře známy a jednotlivé země o nich živě debatují a snaží se je překonat. Nikdo nepopírá, že mezi bývalým západním a východním Německem jsou stále výrazné ekonomické a sociální rozdíly. Na jihu Slovenska kreslí dělicí čáru zase maďarština. Na sever od nás bývalá hranice německého Pruska rýsuje předěl mezi západním liberálnějším a východním konzervativnějším Polskem.

A pak je tu Česko – nejhomogennější stát středoevropského regionu, kde je od jednoho konce republiky na druhý rozumět stejnému jazyku, kde nenajdete žádné velké regiony s minoritami či naprostými ekonomickými a sociálními propady. Přesto i Česko má ve svém nitru jednu historickou hranici, se kterou si nedovede poradit – Sudety.

Více »

31. 10.

#KrachStatu 9: Tančíme na horní palubě Titaniku

David Klimeš Přečteno 6264 krát Přidat komentář

Peroutka napsal Budování státu.
My bychom měli začít psát Krach státu...
Tentokrát o tom, jak strach z reforem sociálního státu zničí tuto stárnoucí zemi.
#KrachStatuPředchozí díly Krachu státu ke shlédnutí zde.

24. 10.

#KrachStatu 8: Masaryka čtěme, nenechme si ho vykládat

David Klimeš Přečteno 1710 krát Přidat komentář

Peroutka napsal Budování státu.
My bychom měli začít psát Krach státu...
Tentokrát o tom, proč je důležité Masaryka číst a nenechat si ho vykládat jinými.
#KrachStatuPředchozí díly Krachu státu ke shlédnutí zde.

16. 10.

#KrachStatu 7: Zachraňme Senát

David Klimeš Přečteno 2062 krát Přidat komentář

Peroutka napsal Budování státu.
My bychom měli začít psát Krach státu...
Tentokrát o tom, jak zachránit potřebný Senát před zničením.
#KrachStatuPředchozí díly Krachu státu ke shlédnutí zde.

10. 10.

#KrachStatu 6: Pod kauzou Poche se ústava pěkně prohnula

David Klimeš Přečteno 3509 krát Přidat komentář

Peroutka napsal Budování státu.
My bychom měli začít psát Krach státu...
Tentokrát o tom, jak se pod kauzou Poche se ústava pěkně prohnula - při jejím začátku i nyní při jejím ukončení.
#KrachStatu
Předchozí díly Krachu státu ke shlédnutí zde.

07. 10.

Kdo zvítězil v Praze? Třetí Čižinský. ODS a Piráti chybovali v kampani, ANO a TOP 09 v lídrech

David Klimeš Přečteno 19312 krát Přidat komentář

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš může být v klidu. Komunální volby mu nijak centrální vládu neztíží. ANO nadopované Babišovými milióny výrazně uspělo v mnoha velkých městech, odplata za nehezkou vládu trestně stíhaného premiéra opřeného o komunisty se nekonala, voliči hnutí ANO odpustili i mnoho tragických výkonů na menších radnicích a dali mu druhou šanci.

Jakkoliv v mnoha městech bude jistě ještě velmi zajímavé sestavování koalici (Bude Brnu vládnout Petr Vokřál s ODS? Koho v Ostravě přibere Tomáš Macura do rady?), jediným opravdovým oříškem k rozlousknutí je Praha.

Výsledky jsou tam těsné, nad dvaceti procenty není nikdo, mezi 18 a 15 procenty je pět stran a koalic. 14 mandátů má ODS, 13 mandátů mají Piráti, Praha Sobě a koalice TOP 00 a STAN, 12 mandátů ANO.

Kdo tam vlastně vyhrál?

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy