22. 10.

Ekonomická opatření nelícují s lockdownem

David Klimeš Přečteno 1081 krát Přidat komentář

Opět ze dne na den uzavíráme před virem republiku a opět máme jen minimum času se na lockdown připravit. Že vláda v září zaspala a o to víc musí být nyní radikální, je již asi všem jasné. Není tak bohužel ani včas připravena promyšlená a s předstihem schválená ekonomická pomoc. Je to zátěž nejen pro byznys a naše vlastní peněženky, ale i pro to, aby nás ekonomická opatření pobízela k příkladnému chování vůči viru.

Více »

15. 10.

Zlepšenou komunikací k co nejdelší karanténě

David Klimeš Přečteno 4025 krát Přidat komentář

Na začátek kontrolní otázka: co se tak asi mohlo dít v úterý večer, když v pondělí vyhlásíte, že od středy se pro národ pijáků na několik týdnů zavírají hospody. Ano, bez překvapení se úterní noc proměnila v jednu velkou party, kdy v přecpaných barech si Češi dávali poslední pivo a panáka na žal. Hlava na hlavě, zato rouška na puse skoro žádná. Koronavir se musel radovat a úterní veselí se ještě nepochybně projeví na už tak rekordních číslech nakažených a možná nám prodlouží hibernaci země o nějaký ten pátek.

Více »

08. 10.

A už se perou...

David Klimeš Přečteno 2452 krát Přidat komentář

Jakmile skončily krajské volby, vypadalo to, že se okamžitě ustaví dvě silné protivládní koalice, které vyzvou premiéra Andreje Babiše příští rok ve sněmovních volbách. V jedné by měli být Piráti a Starostové, v druhé občanští demokraté, topkaři a lidovci.

Od slovních deklarací a rozesmátých fotek u piva k dohodě nad společnou kandidátkou je však ještě dlouhá cesta. Jak dlouhá, to nám okamžitě připomnělo sestavování nových krajských vlád. Na Zlínsku Piráti nepostupují ve shodě se Starosty, tak se tamní lídr a někdejší předseda STAN Petr Gazdík naštval a vyzval své hnutí, ať se do spojování s Piráty zatím nežene.

A v případné konzervativní trojkoalici jsou ještě dál od dohody, například lidovci stále nevědí, zda do společného projektu pravice jít. A jedna fotka lídrů u piva na tom opravdu nic nemění.

Více »

24. 09.

Vir nezmizí tím, že mu vypneme semafor

David Klimeš Přečteno 5656 krát Přidat komentář

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula dělá to, co se od něj očekávalo – utahuje šrouby, aby zastavil nekontrolované šíření viru. Podle předpokladů omezil počty návštěvníků na velkých akcích a nakázal dřívější zavíračku hospodám. Ovšem nezdá se, že by razantní plukovník chtěl během několika málo dnů tvrdými opatřeními dostat vir když ne pod kontrolu, tak alespoň zpět na dohled přetížených hygieniků. Rizikové střední školy zůstávají otevřené a jen velmi pomalu se nabírají další síly na trasování nakažených.

Vrcholem je ministrovo dobrozdání, že vypne koronavirový semafor, protože stejně bude brzo celý červený, tak co. Těžko ovšem vyřešíme zácpu na křižovatce tím, že vyřadíme semafor z provozu. Naopak je třeba ho konečně začít respektovat, aby nastal opět plynulý provoz. Vypnutím hodnocení virové nákazy v regionech tak ministr vlastně přiznává, že jakékoliv jemné regulování epidemie dle jednotlivých krajů je už nenávratně pryč a brzo přijdou plošná a velmi restriktivní opatření, která nám dají vzpomenout na jaro.

Více »

17. 09.

S kurzarbeitem to bude ještě lang

David Klimeš Přečteno 979 krát Přidat komentář

Šéf ministerstva práce hrdě prohlásil, že „kurzarbeit je náš úspěšný model, kterým zajišťujeme živobytí milionům zaměstnanců a jejich rodin“. Bohužel to nebyl český ministr, ale německý Hubertus Heil. Česko nyní jede jen podle provizorního jarního programu Antivirus a vláda teprve ohlásila shodu na pravidlech trvalého systému, který by se blížil německému kurzarbeitu.

Ale pouze ohlásila. Zamýšlená platnost nového kurzarbeitu od listopadu je i přes prohlubující se koronavirovou krizi fikcí.

Více »

10. 09.

K urnám, nebo k urnám?

David Klimeš Přečteno 1457 krát Přidat komentář

Podzimní vrchol koronavirové pandemie se bohužel asi překryje s krajskými a senátními volbami. To je velmi rizikový souběh událostí, protože ve volebních místnostech se protočí miliony obyvatel u desítek tisíců členů volebních komisí.

Stát sice myslí na ty, kteří jsou v karanténě, ale zjevně nepočítal s tím, že by hlasování mohlo probíhat při nekontrolovaném šíření viru. Nabízí se tak otázka, zda půjdeme v říjnu k urnám volebním, či k urnám v jiném slova smyslu.

Více »

03. 09.

Držme palce ředitelům škol, aby zvládli další šílený půlrok

David Klimeš Přečteno 1211 krát Přidat komentář

Naděje, že koronavirus v létě odjede někam na prázdniny a už se nevrátí, se nenaplnila. Nasazujeme roušky a připravujeme se na těžký podzim, o kterém nikdo neví, co nám přinese za omezení.

Jeden z nejnáročnějších úkolů čeká na školy a speciálně pak na jejich ředitele, kteří musí uřídit vzdělání svých svěřenců v dalším podivném půlroce. Jak moc je nyní důležité mít na základních a středních školách schopné a akční ředitele ukázal už začátek školní docházky. Na mnoha místech, kde je vysoký výskyt nakažených, o nošení roušek nerozhodovala krajská hygiena, ale právě ředitel škol. To je absurdní – opravdu má vyhodnocovat zdravotnické riziko ředitel s učitelskou aprobací třeba zeměpis, dějepis?

Více »

20. 08.

Co prvňák může státu odpustit a co už ne

David Klimeš Přečteno 4379 krát Přidat komentář

S notným zpožděním se vyjasňují pravidla pro fungování země stále ohrožené koronavirem od počátku školního roku. Nakonec jsou tady, ale není věru lehké je naplnit. Jako otec budoucího prvňáka stále sbírám sílu novému školákovi vysvětlit nové povinnosti: do školy tramvají s rouškou, pěšky pak bez roušky, při vstupu do školy s rouškou, ve třídě bez roušky, o přestávce s rouškou, na obědě bez roušky, do družiny s rouškou a v družině pak praktická výuka teorie relativity, kde bude tak trochu s rouškou, tak trochu bez ní. Vskutku vzrušují začátek školy.

Více »

06. 08.

Nikdo nemůže dát penzistům tolik, kolik jim politici mohou slíbit

David Klimeš Přečteno 2181 krát Přidat komentář

Zvýší se důchody příští rok o osm stovek měsíčně? O tisícovku? Nebo ještě o víc? To závisí na tom, co si mezi sebou vyhádají politici, speciálně pak vládní ANO a ČSSD, které bojují o tu samou seniorskou voličskou skupinu a snaží se tak trochu namydlit schody partnerovi překvapivými požadavky.

ČSSD v tomto klání neponechala nic náhodě a aniž by se s vládním partnerem na čemkoliv dohodla, vyhlásila, že chce nad povinné navyšování o zhruba 840 korun měsíčně ještě tři, čtyři stovky navíc, případně jednorázový příspěvek pět tisíc korun.

Více »

23. 07.

Jesle nestačí jen uzákonit. Musí také fungovat

David Klimeš Přečteno 1345 krát Přidat komentář

Vláda chrlí jedno speciální protikrizové opatření za druhým. Přitom mnohým domácnostem může v nadcházejících hubených letech nejvíce pomoci opatření, které vzniká úplně bokem – přeměna dětských skupin na jesle. V dobách recese je totiž ještě bláznivější nemít dostatečně rozvinutou síť předškolní péče, když i druhý rodič se rozhodne, že půjde alespoň na částečný úvazek také něco vydělat.

Nejde přitom o pár nepodstatných případů. V asi tisícovce dětských skupin je nyní na 15 tisíc dětí. A to ještě v těchto skupinách či školkách chybí minimálně dalších 20 tisíc míst pro děti do tří let.

Více »

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy