08. 03.

Až vyschnout eurofondy, czexit se stane reálnou možností

David Klimeš Přečteno 7004 krát Přidat komentář

Vyděšení z případného czexitu, tedy vystoupení Česka z Evropské unie, pomalu utichá. Je čím dál zřejmější, že se extrémistům nepodaří prosadit zákon o obecném referendu v takové podobě, aby umožnil hlasovaní i o vystoupení z EU.

Ale co není, může být. Týdeník Ekonom v novém čísle zmapoval vyjednávání o eurodotacích po roce 2020. Výsledek je celkem jasný: pokud se nepodačí vládě vyjednat v silné koalici spojenců opravdu dobrý víceletý rozpočet EU, pak podpora pro členství v klubu velmi pravděpodobně rychle poklesne a otevře se cesta pro czexit. Už nyní považuje členství v EU za výhodné jen 56 procent obyvatel.

Více »

05. 03.

Jak Kocourkovští zvolili mlátičku Ondráčka a teď ho zase musí odvolávat

David Klimeš Přečteno 6043 krát Přidat komentář

Měl to být velkolepý závěr antického dramatu o tuzemské demokracii. Potom, co si sněmovní koalice ANO, SPD a KSČM rozdělila všechny významné posty v dolní komoře parlamentu, zbývalo poslední křeslo. Možná ne to nejvýznamnější, ale nejsymboličtější určitě ano.

Někdejší člen pohotovostního útvaru VB Zdeněk Ondráček, který za reálného socialismu mlátil demonstranty, měl dostat na starost kontrolu kontroly policajtů v demokratickém státě (GIBS).

Páteční hlasování tohoto naprosto nepřijatelného člověka do funkce skutečně dosadilo a katastrofa se zdála definitivní. Po ní přišla i nezbytná katarze: Oponenti ANO měli zvolení Ondráčka za dokonání nové vládní koalice a potvrzení naivity těch, kteří tvrdili, že by se demokratické strany měly obětovat a Babiše v alespoň trochu přijatelné vládě disciplinovat (autor těchto řádek se mezi tyto naivy počítá).

Jenže nakonec se antické drama změnilo – jak už to v těchto krajích bývá – v kroniku města Kocourkova a těžko určit, kdo vlastně může více konkurovat konšelům Semtelemu a Nesmějteseměmu.

Více »

23. 02.

Únor 1948 podle otce Breburdy: „Sme podruhý ve sračkách, a podruhý až po uši!“

David Klimeš Přečteno 2580 krát Přidat komentář

Když jde o historická výročí, historie musí obvykle stranou. Rádi roubujeme naprosto jiné dějinné poměry na ty aktuální a snažíme se o vymazání všech problematických odstínů šedi v černobílém příběhu o dobru a zlu. Nejinak tomu musí být i v případě sedmdesátého výročí komunistického puče.

Proto vinu za Únor 1948 s úlevou svalujeme výhradně na prezidenta Edvarda Beneše, jako by jen on byl hybatelem všeho dění. Proto je Únor soubojem demokracie a totality, jakkoliv pluralita stranického systému byla udušena nikoliv až v Únoru, ale už dávno předtím Košickým programem za nadšeného souhlasu „demokratů“. Proto jsou všichni ministři, kteří podali demisi, bezvýhradní demokraté, tedy i třeba sociální demokrat František Tymeš, který se pak tak skvěle vyznamenal při slučování ČSSD s KSČ, až z toho chytil Řád Klementa Gottwalda.

Pak samozřejmě není těžké ze sedmdesát let starých událostí schématicky odvozovat mravní apely k dnešku: od varování před ruským medvědem až po ztotožňování některých tehdejších stran s dnešními.

Jak ale Únor doopravdy probíhal? Co si lidé mysleli a jak situaci vnímali? Můžeme se samozřejmě začíst do dobových novin, které byly v drtivé většině zatíženy stranickými zájmy. Nebo do pamětí aktérů, kteří především odůvodňují zpětně své dobové chování (od memoárů Československo, můj osud Prokopa Drtiny, kde je Únor zásadní zlom, až třeba po paměti Žil jsem zbytečně jiného významného národního socialisty Jiřího Hejdy, odsouzeného s procesu s Miladou Horákovou, pro kterého Únor zjevně zas takový zlom není).

Jak ale „obyčejní lidé“ vpluli z jednoho režimu do druhého, to příliš nevíme. A ani na to není dosud mnoho historických studií. Proto je možná vhodné právě v tyto výroční dny vzít za vděk uměleckou fikcí. A jednou takovou, která skvěle vystihuje únorový převrat v brutální grotesce, je jistě i Konec starých časů spisovatele Jaroslava Žáka, kde se snoubí černočerný smysl pro humor a detailní znalost dobové politiky národněsocialistického novináře.

Více »

19. 02.

ČSSD našla předsedu. Teď ještě najít sociální demokracii

David Klimeš Přečteno 4553 krát Přidat komentář

O ČSSD se často nehezky v české politice říká, že má fázové zpoždění jedněch voleb proti ODS. Trochu to tak vypadalo i na hradeckém sjezdu.

ČSSD je po volbách podobně otřesená stejně jako ODS po hlasování v roce 2013. Petr Fiala byl při své první volbě předsedou vnímán jako uměřený, slabý a dočasný předseda bez vlastností, bez politické historie a tahu na branku. Tento dojem v ČSSD nyní zosobňoval Jan Hamáček, jakkoliv on mezi elitou strany není žádný nováček.

Více »

16. 02.

Starostové ukazují, že i s malou stranou se dá zahrát velké divadlo. Teď ještě vymyslet pro Babiše ten správný obojek

David Klimeš Přečteno 9704 krát Přidat komentář

Klobouk dolů před Starosty a nezávislými. Sice se čtyřměsíčním zpožděním, ale stále jako první pochopili realitu po sněmovních volbách: tedy že žádná vláda bez ANO nevznikne a že Andrej Babiš nikdy sám nevyvolá vážně míněnou debatu o kabinetu s demokratickými stranami, aby se nemusel vzdát hry s extrémistickou kartou.

Starostové proto jako první vylezli z ulity vznešené izolace a nabídli se Babišovi do vlády, což jistě může skončit jejich roztrháním na kusy, ale pořád je to lepší než neudělat maximum pro zabránění vlády s extrémisty.

Správně zvolené jsou i jejich čtyři podmínky: Podpora prozápadního směrování republiky – pevné ukotvení v EU a NATO, žádná spolupráce s extrémisty – KSČM a SPD, členem vlády nebude trestně stíhaná osoba, shoda na konkrétních programových prioritách.

Neméně důležité je i to, že Starostové správně stanovili, že plnění jejich požadavků a plnohodnotný vstup do vlády jsou spojité nádoby – čím více bodů splněno, tím spíše vláda, čím méně, tím spíše jen podpora vzniku vlády.

O počty se už Starostové nemusí starat. Jsou nejmenší stranou. Teď je řada na jiných – nejspíše ČSSD a lidovcích -, aby se také rozhýbali.

Přesto mise pro Starosty ani zdaleka nekončí. Tím, že přestali popírat realitu, ukázali, že i s malou stranou se dá v Česku zahrát opravdu velké divadlo. První dějství je tedy v pořádku. Teď to ale jen dohrát. A to vůbec nebude lehké.

Více »

13. 02.

Tak dlouho jsme rozjížděli vlak referend, až se opravdu rozjel a naskočil do něj Okamura

David Klimeš Přečteno 9199 krát Přidat komentář

Média přetékají tragickými scénáři czexitu, tedy následky úspěšného referenda o vystoupení z Evropské unie. Že by se něco takového stalo skutkem, je však velmi nepravděpodobné. I kdyby se podařilo sehnat ústavní většinu ve sněmovně pro zákon o obecném referendu, kterým by se dalo hlasovat i o vystoupení z EU či NATO, je tu Senát. A tam si hlavní verbíři přímé demokracie vedou bídně – ANO šest senátorů, komunisté jednoho, okamurovci žádného. K ústavní většině by jim nepomohl ani výtečný výsledek v podzimních volbách do třetiny Senátu.

Tolik k czexitu (mnohem více než strašení „tvrdým exitem“ bychom se měli věnovat následkům již vykonaného „měkkého exitu“, tedy naprostého nezájmu o unijní politiku).

Že referenda podle Tomia Okamury a Vojtěcha Filipa v Česku neprojdou, ale neznamená, že se v tomto volebním období nedočkáme posílení přímé demokracie. Tak dlouho jsme v Česku roztlačovali vlak referend a pak na poslední chvíli před něj házeli zarážku, že nikoho asi nepřekvapí, že se vlak nakonec opravdu rozjel. A na stupátku najednou spokojeně přihlíží Tomio Okamura.

Kdo si myslí, že po všem tom vzývání přímé demokracie, je nyní možné narychlo po brexitu převychovat Čechy na bezvýhradné advokáty zastupitelské demokracie, tak se plete.

Realistické je honem naskočit do rozjetého vlaku, odstrčit od řízení extrémisty a snažit se vybrat sešup bez vykolejení s nějakým přijatelným posílením přímé demokracie, aniž bychom tím zásadně ohrozili zastupitelskou demokracii.

Více »

29. 01.

Že byl Jiří Drahoš slabý? Naopak. 48 procent je zázrak

David Klimeš Přečteno 11283 krát Přidat komentář

Hledání viníků je po volbě, kde se rozhoduje jen mezi dvěma soupeři, velmi populární disciplínou – najednou je všem jasné, jak ten, který prohrál, dělal spoustu naprosto nepochopitelných chyb. Tak je tomu i po boji v druhém kole prezidentské volby mezi vítězem Miloše Zemanem a poraženým Jiřím Drahošem.

Už to slyšíme odevšad: Byl slabý! Měl přitvrdit! Neměl pozitivní vizi! Měl jít do debat!

Ale ono je to přesně obráceně: Jakékoliv vyhranění by Drahošovi sice přineslo nové hlasy, ale automaticky ztratilo i celé voličské skupiny ve velmi rozrůzněné antizemanovské koalici, která se za ním shromáždila.
Naopak: strategie i taktika týmu Jiřího Drahoše byla velmi dobrá, časem si snad uvědomíme, že 48 procent je mnohem lepší výsledek, než jaký šel proti Miloši Zemanovi v dané situaci uhrát.
Prezident sice vyhrál, ale kvůli dobrému výkonu Drahoše nemůže tvrdit, že má drtivou lidovou legitimitu k proměně systému v poloprezidentský, o což by se jistě rád pokusil.

Více »

27. 01.

Miloši Zemanovi se povedl dokonalý výlov protestu. Neví, s čím si zahrává. Tohle už není jen střet město versus venkov

David Klimeš Přečteno 34476 krát Přidat komentář

Čím si vysvětlit tak vysokou volební účast v druhém kole – 66 procent? Byla to součást volební strategie týmu Miloše Zemana, která nakonec zajistila vítězství nad Jiřím Drahošem s 2,8 miliónem hlasů. Zemanův tým od počátku nesázel na zvolení širokým konsenzem, ale na polarizující kampaň, která zajistí sice těsné, ale přesto vítězství.

Více »

16. 01.

Jak jsme donutili Babiše ovládnout Česko a co dál

David Klimeš Přečteno 15790 krát Přidat komentář

ilustrace: witz

ilustrace: witz


První vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. Měl by to být svátek demokracie, protože tím většina obyvatel prostřednictvím svých zvolených zastupitelů dává najevo menšině, že tudy cesta nevede a je třeba hledat jiné mocenské uspořádání.

Tak tomu ale bohužel není.

Babišovi krach prvního kabinetu vůbec nevadí. Hlavní cíl – dostat se do premiérského křesla – se mu již podařil. Zároveň má jistotu druhého pověření prezidentem, což by měl stihnout prezident Miloš Zeman i v případě své prohry, a třetího od předsedy sněmovny z hnutí ANO. To vše rámují první povolební průzkumy preferencí, které ukazují, že ANO ještě více posiluje a že některé malé sněmovní strany, o co více bojují proti Babišovi, o to více se propadají pod pět procent přízně.

Více »

16. 01.

Miloše Zemana nestačí porazit. Je třeba dát naději jeho "Sudetům chudoby"

David Klimeš Přečteno 5463 krát Přidat komentář

Miloš Zeman a Jiří Drahoš už urputně vymýšlejí taktiku jeden na druhého, aby za dva týdny právě oni byli zvoleni prezidentem republiky. Volba pravděpodobně dopadne těsným vítězstvím Miloše Zemana, nebo docela přesvědčivou většinou pro Drahoše.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar C Cimburek Ludvík Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hornáčková Daniela · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy