Pastýřský list pražského arcibiskupa k volbám

24. 10. 2013 | 06:00
Přečteno 8258 krát
Milí diecézáni, sestry a bratři v Kristu,

v těchto předvolebních týdnech uvědomuji si ještě naléhavěji svou biskupskou i občanskou odpovědnost. Je mi jasné, že za to, kudy se ubírá naše společnost, v čem a jak žijeme, jsme odpovědni všichni, tj. každý z nás k tomu přispívá. Chci vás proto tímto listem oslovit všechny, věřící i nevěřící občany, a vyzvat vás k tomu, abyste šli k volbám a vyjádřili svůj názor. Uvědomte si, že člověk, který nejde volit, se dobrovolně stává nesvobodným. Ponechá rozhodování na druhých, kteří mu po volbách určí, jak bude žít, a nařídí, co bude dělat.

Letošní volby jsou zvláště závažné, protože jsou to volby předčasné a konají se v době společenského napětí a ekonomického útlumu. Zvažoval jsem, proč taková situace nastala. V naší společnosti žijí vedle sebe lidé, kteří podle svého stáří mají velmi odlišné životní zkušenosti. Nejmladší vyrostli po listopadové sametové revoluci. Starší si pamatují Husákovu normalizaci, ještě starší prožili brutální padesátá léta a srpnový šok v r. 1968. Nejstarší si pamatují i válku a nacistickou totalitu. Na dějinných křižovatkách potřebujeme mít jak zájem o budoucí, tak i poučení z minulosti. Opravdu odpovědný volič by měl mít zásadní zájem o budoucnost, ve které budou žít naše děti a vnoučata, a měl by si vzpomenout, jak se nám vymstily chyby minulosti.

Komunistickou nadvládu jsme tehdy mírnou většinou svobodně zvolili. Pak jsme dvě generace žili v diktatuře, která se dopustila zločinů, způsobila vyčerpání a devastaci země a rozvrátila morálku společnosti. Je třeba vědět a připomínat, že komunismus je ideologie založená na lživých slibech, závisti a nesmiřitelné nenávisti. Její mírné formy nikdy nezůstanou mírnými, když dosáhne moci. Otevřeně říkám, že v této otázce mě zavazují osudy mých předchůdců, životy kněží, řeholnic, věřících a všech demokratických lidí, jejichž utrpením byla zaplacena nová svoboda.

V roce 1989 jsme tuto svobodu takřka zázračně získali jakoby bez boje. Sametová revoluce nebyla krvavá. Vedlo to k tomu, že si mnozí svobody neváží a hlavně v ní nedovedou žít. Totalita z nás neudělala odpovědné a mravné občany. Když byl odstraněn strach z vševládné policie, v nepochopené svobodě se otevřela cesta ke svévoli. Svoboda a demokracie nejsou špatné, ale mohou být zneužity nemravnými a nezodpovědnými lidmi, kteří nakonec demokracii v očích lidí zpochybní.

Naše budoucnost, o níž jdeme rozhodovat k volbám, je otázkou mravní. Nejde v nich o žádné dílčí drobnosti a výhody pro různé skupiny a skupinky lidí. Nejde o to, jak se upraví daně nebo poplatky. Nelze přehlédnout osud lidí, kteří se ocitli v nouzi a potřebují pomoci. Jde o to, zda se pohodlně a rychle vrátíme k podivně ubohým jistotám doby totality a pak se budeme divit, že se vracejí i tehdejší metody, nebo si přiznáme mnoho přehmatů i nepravostí, ale půjdeme obtížně dál demokratickou cestou.

Uvědomte si, že každé politické volby jsou momentem, kdy se jednotliví lidé přiznávají ke svému životnímu postoji. Volební lístek má v podstatě charakter občanského kréda: V toto věřím, pevně v tom stojím a věrně za tím jdu ve svém každodenním životě. I když se právě teď staly církve terčem útoků, které mají přilákat voliče, a bylo by legitimní, aby některá politická strana postavila svůj program na obraně věřících, nebudu nabádat k volbě určité strany. Naopak právě kvůli těmto útokům, které lživě a křivě staví problém zákona o majetkovém vyrovnání a odstranění některých křivd jako otázku přesunů majetku a zamlčují, že podstatnou a jedinou pravou otázkou je, zda církvím bude předána odpovědnost za jejich ekonomický život, že kněží nebudou státními zaměstnanci, kterým je možno nařídit, co nesmí říkat a co musí říkat – řečníci si neuvědomují, že mluví proti demokracii a zákonnosti, když se hledají kličky, jak platný, parlamentem přijatý, ústavním soudem potvrzený zákon obcházet –, musím vyzvat k tomu, abychom volili demokracii a především mravnost. Zásadním kritériem však je ochrana demokracie, zdravého rozumu a morálních hodnot. Pro nás, věřící křesťany jde o to, abychom vyjádřili, že duchovní hodnoty a lidskou čest stavíme výš než pozemské výhody. Zdůrazňuji, že bude-li zvolena „vláda mravního obrození“ jakkoli složená, bude to mít těžké a nesmíme ji v tom nechat. Ukáže-li se nová vláda být „vládou dalšího prohloubení mravní krize“, museli bychom se pokusit jí v tom zabránit. Zůstaňme věrni svému křestnímu slibu: Zříkám se ducha zla, všeho, co působí a čím se pyšní.

S pozdravem a přáním všeho dobrého Vám žehná
Kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský


www.dominikduka.cz
www.facebook.com/dominik.duka.3

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jozka napsal(a):

Jo jo, to bylo kydu o tom, ze cirkev se do politiky plest nebude. stacilo jen trosku povolit stavidla a uz je tu mame s plnou paradou.
24. 10. 2013 | 06:10

Jaroslav Klenot napsal(a):

Vážený pane Duko,

Každoročně u nás umrzne 60 bezdomovců.
To hravě nahradí popravené v padesátých letech.
Sebevražednost stoupla o 600 jedinců ročně.
To hravě nahradí zavražděné při akcích STB.
30 000 lidí žije v otrocké práci.
To hravě nahradí lidi, kteří byli v padesátých letech v lágrech.
Tehdejší počty klesaly, nynější stoupají.
Ve státě žije 1 000 000 lidí pod hranicí chudoby.
500 000 jedinců je dlouhodobá nezaměstnanost.
Stav hospodářství se zhoršuje.
Ve státě je víc kanceláří bank, pojišťoven a heren, než zastávek MHD.
Ve státě je více prodej a zdravotnických zařízeni pro domácí mazlíčky než pro děti.
Vzájemná solidarita je podstatně menší než v do roku 89.
Morální stav je na nižší úrovni než do 89.
Zlaté tele je božstvo většiny z nás.
To je ukázka 24 roků "demokracie.
Buď žijete v jiném státě než já, nebo nejste mezi lidmi, kteří opravdu potřebují vaši pomoc.

Hodně zdraví

Jaroslav Klenot
24. 10. 2013 | 06:33

josef napsal(a):

Volte voly, volte krávy, jen nevolte klerikály.
24. 10. 2013 | 06:34

Drzá zrzka napsal(a):

Pod pojmem "duch zla" si každý může představit cokoli.
24. 10. 2013 | 06:39

jaryn napsal(a):

Papež František však již 20. září 2013 zjevně tušil, co jsou čeští katoličtí preláti za kvítka a rozčileně jim vzkázal: Nemůžete sloužit Bohu i mamonu. To není komunismus. Toto je čiré evangelium. Toto jsou Ježíšova slova. Co peníze způsobují? Zpočátku ti dají určitý blahobyt. Dobře. Potom se cítíš důležitým a přichází marnivost a hromadění bohatství. V Žalmu jsme o této marnivosti četli. Marnivost je k ničemu, ale propůjčuje ti pocit, že jsi významný člověk. Toto je marnivost. A od marnivosti se jde k domýšlivosti a pýše. Existují tedy tři stupně: bohatství, marnivost a pýcha.“
24. 10. 2013 | 06:39

zdenek napsal(a):

Církev má na svědomí mnohem více mrtvých, jak komunismus a nacismus dohromady. K upálení stačilo, že jste věděl o přírodě víc, než vám církev dovolovala. Lidi upalovala chytré, aby lid zůstal hloupí a mohli ho lépe ovládat, proto si školy uzurpovali především oni, pak upalovali bohatý, aby jim mohli ukrást majetky, Ať se jde Duka podívat do Regensburgu, kde se dochovali podvodná nářadí, kterými církev usvědčovala z čarodějnictví, jako zatahovací jehla aj. Ti co ty čarodějnice takto podvodně usvědčovali ani v boha věřit nemohli, když ani boží trest jim nezabránil v těchto vraždách z důvodů získat majetky obviněných. Jaké restituce vracíme? Ty co církev uloupila?
24. 10. 2013 | 06:42

FK napsal(a):

Pane kardinále, nemohu napsat vážený, protože od Vašich slov o lůze jsem si Vás přestal vážit. Neuvažoval jste o tom se těm lidem omluvit? Vám nevadí, že zákon o církevních restitucích byl schválen pomocí cizoložníků, lhářů, úplatků a odsouzených úplatkářů? Asi nadále platí, že účel světí prostředky. Ale pokud se toto přijme, pak se tím legalizují všechny možné zločiny, nacistické, komunistické.... A morálka je jen jedna.
24. 10. 2013 | 06:49

Pravdivý napsal(a):

...pastýř Duka podlehl zlatým cihlám, mamonu, jako jeho velký přítel, proti-Evropan, pro-Putin Klaus, s nemorální Klaus-amnestií !!!
24. 10. 2013 | 06:55

František SladkýdohKi years napsal(a):

Pane Duko, ještěnejste v nebi tak spadněte na zem, kde berete právo k tomu psát tímto způsobem. No vy jste pastýř, že je mi z toho na zvracení. Hlavně ta mravnost a demokracie ke které vyzýváte. Styďte se pane a běžte se raděj imodlit. To bude lepší a nebudete otravovat s takovými plácaninami.K čemu ta církev je,jen a jen do ní cpát peníze snažíte se v rámci nějaké demokracie nahrabat pod sebe co se dá. Dejte ale pozor na jednu věc , aby si na vás papež neposvítil tak jak na toho sokolíka v Německu a má po ptákách. Kdo chce církev ať si ji platí,nic to nemá společného s tím,aby to platili všichni občané a tedy i ti kteří s církví nesouhlasí. Myslím si že návštěvnost na cirkevnich bohoslužbách je toho jasným obrazem. Od svého dětství rok co rok jak pamatuji sám méně a méně,dávám si otázku proč??? No konečnou odpovědí může váš nabubřelý pastýřský list. To je dílo které vám jako církvi jistě pomůže k tomu aby ji lidé milovali a řídili se jí. Vzpomeňte listů mistra Jana Husa a jděte se pokorně modlit do klášterní cely a neškoďte církvi.......
24. 10. 2013 | 06:57

schlimbach napsal(a):

Škoda, že tento blog nenapsal nějaký pravdomluvný a čestný člověk, který nevyznává "Zlaté tele" jako svého boha. V tom případě bych mu věřil.
24. 10. 2013 | 07:02

dedek napsal(a):

Vážený pane preláte, nějak mi nedochází vaše věta "Opravdu odpovědný volič by měl mít zásadní zájem o budoucnost, ve které budou žít naše děti a vnoučata, a měl by si vzpomenout, jak se nám vymstily chyby minulosti." Vy máte nějaká vnoučata? Nebojte se na chyby minulosti, které se nám vymstily můžeme považovat i ty od roku 89 a jak píše Jaroslav Klenot, s komanči si dnešní doba nemá co vyčítat. Moralní marazmus, který nastal po roce 89 je neskutečný. Jak to, že vy zástupce církve, nebojujete za dodržování napsaných pravidel tedy desatera? Jak to, že nikde ve Vašich projevech nevidím kritiku ochuzování většiny občanů, mezigenerační nenávist, ponižování starých a šlapání po slabých? Naopak vy sám jste 90% národa nazval "lůzou"!!!! Vy, který se najednou pasujete do role jejich pastýře!!! A proč? Protože se bojíte, že nedostanete ty majetky, které jste nakradli a které vám nepatřili, takže komančové vám nic moc neukradli. Co kdyby církev musela tedy po vrácení majetku vrátit i veškeré finance, kterými byli doposud placeni faráři a to i z peněz nevěřících? Sledoval jsem váš projev v rozhlase, no bylo to velice poučné a přes vaše přetvařování jste odhalil přesně svou pravou tvář. Oháníte se mravností a přitom ji sám postrádáte. Jak jinak si lze vysvětlit, že chcete tak nemravné náhrady a majetky a přitom víte, že není na nemocné, děti, starce? Tedy ty slabé, kterým byste ve jménu desatera měli pomáhat? Ne nadarmo Ježíš řekl " to spíše velbloud projde uchem jehly, než bohatec do nebe". Pane preláte. Co myslíte? Budete tím velbloudem nebo bohatcem? Existuje ještě něco a to je svědomí. Myslíte, že si před ním obstojíte?
24. 10. 2013 | 07:04

Maximus napsal(a):

Jak tak to vypadá, tak tě bratře mamon ovládl,
který ti sám arciďábel kolem břicha omotal sádl!
Místo správného mnicha a odpírání žrádla a postu
seš na čele těch co podlehli mamonu a nejsi v jejich peletonu na chvostu!
Chytils´ touhu po majetku bratře biskupe kardinále,
ale to je chyba, církve tu v Čechách budou mít i díky tobě namále!
Vezmi si příklad z papeže co se zove František,
ten skromný je mnich a vzorem všech jeptišek.
Leč ty trpíš obžerstvím a láskou k mamonu,
v honitbě za penězi, majetku jsi na čele lovců kordonu.
Jestli však jen trochu věříš tomu co říkáš,
do pekla škvařit se půjdeš, vždyť s čerty si tykáš!
Na každého sviňáka vaří se voda přec,
neboj se Duko, ty spravedlnosti pozemské nebo té co
vykládáš neujdeš!
24. 10. 2013 | 07:06

zemedelec napsal(a):

Pro jozka a Jaroslav Klenot.
Naprosto souhlasím z Vašimi příspěvky.
Takhle bude vypadat odluka cirkve od státu.
Snad už to pochopí každý,že bez státu nebo-li občanů,cirkev není schopna existovat.Jestli se jednou ulehčí státní pokladně,tak příspěvky přejdou na občany,jak je to v sousedních státech a to by měli vzít všichni na vědomí.
Když se takto lacino rozdává státní majetek,už 23let tak o něj usilují také,od začátku,jak víme.Až došlo k té nejlepší konstelaci vhodných politiku,tak jim to schválili.
Jak jsem napsal jinde,bez cirkevního požehnání,ani ty volby by neplatily.
24. 10. 2013 | 07:08

dedek napsal(a):

Toto vyšlo v Britských listech a naprosto souhlasím.

Otevřený dopis Svatému Otci ve věci hlupství jeho preláta: křesťanská ryba smrdí od hlavy
Štěpán Kotrba
Vaše Svatosti, ač vcelku tolerantní bezvěrec, uvítal jsem Vaše zvolení římským biskupem jako člověka, který je schopen tu do sebe zahleděnou, arogantní zatuchlou instituci římskokatolické církve obrodit těmi myšlenkami, kvůli kterým vznikla - z následování Ješuy z Nazaretu: láskou k bližním, pomoci trpícím a všem lidem dobré vůle. Zdůrazňuji všem, včetně bývalých i současných nepřátel a ideologických protivníků. V Jižní Americe má katolicismus výrazně sociální rysy. Chci zde připomenout peruánského teologa Gustavo Gutierreze Merina či brazilského františkánského teologa Leonardo Boffa a jejich teologii osvobození, schopnou "vyvlastnění náboženských výrobních prostředků" a oddanou "cestě spravedlnosti". I té sociální. Nebo zejména té sociální, neboť potřeby duchovní nejsou nadřazeny těm světským, ale jsou integrálně propojeny. Nicméně Boff popsal se značnou znalostí věci, kam vede nadměrná koncentrace moci v rukou církevních elit. Boff věří, že vede k dominanci, centralizaci, marginalizaci věrných, triumfálnosti a institucionální aroganci a nabízí alternativu - model založený na "službě" lidem, k integrálnímu osvobození - ekonomickému i duchovnímu. Svatého Františka pak chápe jako "preferenční volbu pro chudé." To vše jsem vnímal jako naději poté, co jste přijal Františkovo jméno a vaše výroky z Ria i při ostatních příležitostech budily v české katolické církvi, pravicové, elitářské a veřejnosti odcizené, rozpaky a skrývaný hněv. Kritizovaly totiž asociálnost a modlozlužebnictví, kritizovaly povýšenost a lenost kněží.
To vše dobré a svým skromným a pokorným humanismem inspirující, co spojuje Ješuu, sv. Františka, Vaši Svatost a Leonardo Boffa, se nedá říci o vašem prelátovi, kardinálu Dominiku Dukovi, metropolitovi a primasi českém.

Nechci mluvit o zavilém antikomunismu, neodpouštějícímu ani po čtvrt století po rozpadu bipolárního světa, v době kdy z původní "třídní" nenávisti , utvářené morálkou válečné nenávisti a pod dojmem zvěrstev druhé světové války nezbylo víc, než osmdesátiletí pamětníci a hroby padlých. V archivech Vatikánu se jistě najdou mnohé příběhy spojenectví katolických kněží s německými nacisty "ve svaté válce proti komunismu" stejně, jako antifašistická odvaha jiných. Nelze se pak divit nevíře v zásady dobra, deklarované Písmem. K vyznání víry starozákonní nenávist nepatří.
24. 10. 2013 | 07:17

drozd kvíčala napsal(a):

duko, pro mne nejsi pastýř, pro mne jsi pasák
24. 10. 2013 | 07:18

dedek napsal(a):

pokračování:
Nechci hledat ani pofidérní spravedlnost v restitucích majetků, neb zvláště české země mají s katolicismem neblahou zkušenost protireformační, končící upálením kazatele Jana Husa, nenávistným fanatismem při vykořeňování myšlenek husitství a pronásledováním jeho stoupenců, za něž se katolická církev nikdy neomluvila a z Jana Husa nikdy nesňala označení kacíře. Majetek českých šlechticů i měšťanů si bezostyšně přivlastňovala. I to tvoří evropský rámec vnímání katolické víry a křesťanství obecně. K vyznání víry dnes snad už konečně patří i tolerance.
Na počátku 21. století se sluší uvažovat daleko méně kategoricky a nevést v globalizované sekularizované společnosti "svaté války". Přinejmenším u vědomí, že i slova dokáží zabíjet a slova stála u kořenů všech minulých válek. I těch svatých, za kterými následovaly hromady mrtvol stejně velké, jako za těmi nesvatými. Kdo je dnes rozliší? Inspirací a nadějí na změnu ke zlidštění monstrózní organizace katolické církve byla po zklamání z udržovatelů ultrakonzervativních tradic Janu Pavlovi II. a německém ideologovi Benediktu XVI. právě Vaše Svatost. Vaše slova, že "víra nám má přinášet především radost", byla pro mnohé katolíky překvapující teze. Určitě tak nesmýšlel Franz Peter Tebartz-van Elst, biskup limburgský, přezdívaný ve své diecézi papež luxusu. Stejně tak vaše slova nenadchla české politické katolíky, usilující o moc více, než o víru. Vaše slova "Ideologie jsou vždycky rigidní, v každém případě. A když se křesťan stane učedníkem ideologie, ztrácí víru: už není Ježíšovým učedníkem, nýbrž učedníkem tohoto či onoho myšlení. A proto jim Ježíš říká: Odstranili jste klíč k poznání...“ jsou možná gestem smířlivostí s dosud sekulárními občany, a jsou schopna vést k pochybám i ateisty. A nemusíme stát ani před zavřeným kostelem... „Víra se stává ideologií a ideologie děsí, odhání lidi, vzdaluje lidi a vzdaluje církev od lidí. Tato choroba ideologických křesťanů je vážná. Není však nová. Již apoštol Jan ve svém prvním listě o ní mluví. Křesťané tak ztrácejí víru a preferují ideologie. Jejich postoj se stává rigidním, moralistním a mravokárným; postrádá dobrotu. Lze si však položit otázku: jak se může křesťan stát takovým? Co se děje v srdci onoho křesťana, onoho kněze, biskupa či papeže, že stane takovým? Jednoduše to, že se takový křesťan nemodlí. A není-li modlitby, zavíráš bránu.“ (17.10.2013)
Svatý Otče, děkuji vám za tato slova. Řekla mi, proč jsem voličem levice a proč jsem nikdy neuvěřil v Boha, i když mi myšlenka pokorné služby věcem veřejným, myšlenka služby druhým lidem, není cizí. Vykladači víry v Česku postrádají dobrotu. Nejsou křesťany, jsou jen modloslužebníky. A jako důvod dovoluji si opět citovat Vaši Svatost - "A když jim to nějaký prorok nebo dobrý křesťan vytkne, jednají s ním stejně jako s Ježíšem: Když odtamtud odcházel, učitelé Zákona a farizeové začali na něho zle dorážet – ideologové jsou nevraživí – a zahrnovali ho spoustou otázek. Přitom na něj číhali – ideologové jsou záludní – aby ho mohli chytit za slovo“ (Lk 11,53-54). "Nejsou transparentní. Nešťastníci! Jsou to lidé zašpinění pýchou."
24. 10. 2013 | 07:18

dedek napsal(a):

pokračování:

Jelikož i ryba smrdí od hlavy, dám Vaší Svatosti příklad arogantní pýchy - chování Vašeho biskupa. Za situace, kdy proti vůli naprosté většiny občanů Česka a proti vůli poloviny jeho svobodně volených politických představitelů přijala Vaše církev od dočasně působící vlády smlouvy o "restituci", zatěžující ekonomiku státu na desítky let za situace, kdy většina seniorů žije pod oficiální hranicí evropské chudoby a stát nemá na jejich zdravotní a sociální péči. A v tu chvíli Váš biskup neváhal se otevřeně vysmívat těm, kteří protestovali, aby součástí této největší majetkové změny od Bílé hory byly i objekty v komplexu, který je národním symbolem a byl sídlem českých králů - v Pražském hradě.
Přečtěte si prosím, Vaše Svatosti, slova ministra vnitra České republiky k tomuto tématu a slova primase českého, kardinála Dominika Duky. Soud nad těmito slovy pak vyneste sám, a prosím, neříkejte jako v Riu "Kdože jsem já, abych soudil?". Tentokrát nejde o soukromí, ale o věc veřejnou.
Pro mnohé jste nebo můžete být nadějí, světlem spravedlnosti. Pro mnohé jste živým důkazem, že víra nemusí být provázena odpuzující rigiditou, senilitou ducha i těla, neživotným ritualismem z dob upalování čarodějnic. Pro mnohé jste nadějí na lepší církev a snad i lepší společnost. Ale ta musí hledat lásku k bližním a nalézt novou morálku - i v chování svých prelátů vůči lidem. Církev jako taková totiž nikdy nic nevlastnila - majetek patřil vždy konkrétním farnostem, klášterům či nadacím. Patřil lidem, tvořícím obce věřících. To byla kdysi církev. Dnes je tento majetek vydáván institucím, které jsou prázdnými skořápkami. Lidé v ně ztratili důvěru. A ztratili i víru. Bez vytrvalého úsilí o sociální spravedlnost nemá víra v jakéhokoliv Boha smysl. Ježíš lámal chléb, aby jej následovali. Měnil vodu ve víno, aby mu uvěřili. Dnes jsou stovky miliard veřejného majetku, v držení demokraticky ustaveného státu požadovány církví, kterou respektuje méně občanů, než je v zemi homosexuálů. Ministr vnitra tomuto majetkovému převodu říká právem privatizace. Sdílím jeho názor, že ty privátní osoby, které přispěním této privatizace "zázračně" zbohatnou, nemají na to morální právo. Protože jim nejde o službu lidem, ale o službu majetku a politické moci.
Píši Vám tento dopis, Svatý Otče, aniž věřím, že Vám někým z vašich služebníků bude doručen a že si jej Vy osobně přečtete. Pokud ano, a pokud budete v této věci konat v duchu těch idejí, které jste dodnes zastával, možná i já změním svůj doteď skeptický názor. Na víru, na církev i na spravedlnost.
24. 10. 2013 | 07:20

Petr z Tábora napsal(a):

V článku je řada zajímavých myšlenek, ale i výroků se kterými nesouhlasím:
>"Komunistickou nadvládu jsme tehdy mírnou většinou svobodně zvolili."- co si pamatuji, tak v posledních částečně svobodných volbách po válce (byly povoleny jen některé strany) dostali komunisté v Čechách 40% a na Slovensku mnohem méně.
>Komunistická nadvláda se s lety přeci jenom kultivovala od 50.-let k většímu humanismu v letech 80., tedy k mírnějším formám, byť to vidíte jinak.
>Volby nevidím jako volbu mezi demokracií a totalitou, ale jako boj o formu demokracie.Výběr voliče je vždy kompromisem, neexistuje žádná andělská strana. Ty parlamentní dříve a nedávno mají máslo na hlavě a ty nové dávají více naděje, včetně té morální, ale někteří jejich hlasatelé nebudí také velkou důvěru.
24. 10. 2013 | 07:20

Rokec napsal(a):

Kardinál Duka v rozhlase - stačí si to přehrát v čase od 25:15, trvá to cca 1 minutu: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2990853 . Krásně je slyšet, jak staví duchovní hodnoty a lidskou čest výš než pozemské výhody. Docela rád bych se v reálu seznámil s někým, kdo těm jeho lžím věří.
24. 10. 2013 | 07:24

Filuta napsal(a):

Jsem věřící, ale nevážím si vás.

V době, kdy tenhle stát i statisíce občanů bojují o holé přežití, nemáte na zřeteli jiný cíl nežli vlastní obohacení.
To, že po katedrále požadujete ještě některé budovy,které jsou součástí Pražského hradu, pokládám za nehoráznou drzost.
Církevní restituce byly z velké části nadhodnocené, okradli jste tento národ, ale pořád nemáte dost.
Chcete odluku církve od státu a přitom se troufale vměšujete do politiky.
Nevážený pane kardinále, nevšiml jste si, že bolševici v této zemi už 23 let nevládnou, a že se na rozkradení a devastaci státu z velké části podílí právě vám spřízněné "pravicové" strany?
Nebudu vůbec překvapen, když se komunisti stanou po volbách jednou z nejsilnějších stran.
Zkuste popřemýšlet, proč tomu tak asi je.
Váš nový papež František je prvním papežem, jenž je přijímán kladně i bezvěrci.
Ale vám, kteří jste si z církve udělali blahobytná koryta, je trnem v oku.
Zaznamenal jsem vaši podrážděnou reakci na jeho pro katolickou církev vpravdě revoluční názor, že do nebe přijdou dobří věřící stejně jako dobří bezvěrci.
Pevně doufám, že František vymete i tento Augiášův chlív, stejně jako vymetl z luxusní rezidence rozmařilého německého biskupa.
Pokud ho ovšem předtím nestihnete otrávit, jak je ve Vatikánu zvykem.
24. 10. 2013 | 07:29

aga napsal(a):

Kdepak, takhle arogantní, sprostá pokrytecká chucpe je vybroušena staletími ba tisíciletími tréninku. Tímhle krunýřem nepronikne nic.
24. 10. 2013 | 07:29

David napsal(a):

"...Je třeba vědět a připomínat, že komunismus je ideologie založená na lživých slibech, závisti a nesmiřitelné nenávisti..."

----------

Strašit komunismem v dnešní situaci, kdy tzv. "demokratické" strany ODS a TOP 09 na lživých slibech, závisti a nesmiřitelné nenávisti způsobily současnou krizi i nárůst preferencí KSČM, nepovažuji, bohužel, za objektivní názor.

Například sprosté útoky na Babiše, které se v závěru volební kampaně objevily ze stran ODS a TOP 09 ukazují, kdo tady šíří závist a nenávist.

----------

"...Svoboda a demokracie nejsou špatné, ale mohou být zneužity nemravnými a nezodpovědnými lidmi, kteří nakonec demokracii v očích lidí zpochybní..."

----------

Pokud nechcete nebo nemůžete být konkrétní a ukázat tak obyčejným lidem, kteří jsou ti nemravní a nezodpovědní, tak je nejlepší nic nepsat. Abychom si měli "domýšlet", že to jsou JEN komunisti, tak to nepovažuji slušné. Dnes jsme totiž v situaci, kdy nejde o boj pravice proti levici, ale o boj dobra se zlem, lidí slušných s lidmi neslušnými. Kdo tady nakonec DNES zpochybnil demokracii v očích lidí, tak to byly právě strany ODS a TOP 09 a ne KSČM.

----------

"...Jde o to, zda se pohodlně a rychle vrátíme k podivně ubohým jistotám doby totality a pak se budeme divit, že se vracejí i tehdejší metody, nebo si přiznáme mnoho přehmatů i nepravostí, ale půjdeme obtížně dál demokratickou cestou..."

----------

Demokracii dnes neohrožují ti, na které se snažíte nás nepřímo navést. Návrat k totalitě při současných volbách vůbec nehrozí. Stále platí, že dvakrát nevstoupíme do stejné řeky.

----------

"...I když se právě teď staly církve terčem útoků, které mají přilákat voliče, a bylo by legitimní, aby některá politická strana postavila svůj program na obraně věřících, nebudu nabádat k volbě určité strany..."

----------

I když nechcete nabádat, tak takovou stranu, která by měla ve svém volebním programu obranu věřících neznám.

Obranu JEN věřících nepovažuji za správnou. Co je nutné, tak to je obrana VŠECH slušných lidí, a to bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou věřící.

KDU-ČSL mě, bohužel, právě svým současným militantním a nesmiřitelným antikomunismem VELMI zklamala. Omlazení a životem ne příliž zkušení představitelé strany ještě nepochopili, že by měli prosazovat politiku:

Jsme VŠICHNI na jedné lodi a začněme se už podle toho konečně chovat!!!

-----------

"...musím vyzvat k tomu, abychom volili demokracii a především mravnost. Zásadním kritériem však je ochrana demokracie, zdravého rozumu a morálních hodnot. Pro nás, věřící křesťany jde o to, abychom vyjádřili, že duchovní hodnoty a lidskou čest stavíme výš než pozemské výhody..."

-----------

Jako křesťan si myslím, že není od Vás vhodné se až tolik angažovat v politice. Sice nedoporučujete volit konkrétní stranu, ale nepřímo si má každý domyslet koho "asi" doporučujete a koho ne, jinak by přece ten Pastýřský list neměl v současné situaci žádný smysl.

Jsme VŠICHNI na jedné lodi a začněme se už podle toho konečně chovat!!!
24. 10. 2013 | 07:34

Míval napsal(a):

Pane Duko, opravdu nesvobodný není ten, kdo nejde k volbám, ale ten, kdo mezi svůj objekt víry a sebe pustí jiného člověka. To je otroctví, z něhož téměř není úniku.
24. 10. 2013 | 07:34

Stanislav Cerman napsal(a):

Vážený pane Duko toto je výsledek vašich restitucí, odpovězte mi na otázku k čemu Vám bude majetek, když nebudete mít žádné ovečky.
24. 10. 2013 | 07:36

pěevc napsal(a):

Stanislav Cerman? církvi nikdy o ovečky nešlo, jen a jen pouze o jejich majetek.
24. 10. 2013 | 07:49

patriot napsal(a):

Oceňme „církevní restituce“!

Ani jeden hlas pro TOP, ODS a KDU-ČSL!
24. 10. 2013 | 07:50

born65 napsal(a):

Vaše Eminence,
neříká se mi to snadno, ale nikdy jsem neměl k primasovi katolické církve v ČR tak rozporuplný, odtažitý vztah jako nyní.
Vyzýváte k tomu, abychom volili demokracii a především mravnost, dokonce voláte po nějaké "vládě mravního obrození".
Netěší mě situace, kdy "právě teď staly církve terčem útoků, které mají přilákat voliče", ale musím nesouhlasit s tezí o "podivně ubohých jistotách doby totality".
Věřící byli pravda (navenek) omezováni ve svých právech shromažďovat se a vyjadřovat podle přesvědčení, ale vnitřní ideály nám (ani Vám) tehdy režim vzít nedokázal. To ani nelze.
Ano, osobní mravní postoj je důležitý, ale stejně je důležitá otázka vně projevovaného lidství.
Neshodnu se s Vámi v hodnocení pojmu současné "demokracie a a zákonnosti". Byl bych proti své vnitřní cti, kdybych současný režim (jinak to nazvat nelze), který je schopen bezohledně likvidovat lidi existenčně, měl označovat za demokratický, natož zákonný. A církev by měla být prvním přede všemi, kdo má poukázat a pranýřovat případy nezákonnosti a hrubé moci proti bezmocným (seniorům, dětem,...).
A divím se vaší zaslepenosti v otázce tzv. zákona o majetkovém vyrovnání etc. Uvědomte si skutečné pohnutky a morální kredit lidí, kteří jej protlačili. A nemravný způsob, jakým to udělali.
Mám oprávněné tušení, že běžným věřícím tento zákon v konečném důsledku přinese mnohem víc zlého, než pozitivního.
24. 10. 2013 | 07:51

olga napsal(a):

Byla jsem komunistkou. Byla jsem komunistkou pouze proto, že jsem chtěla být dokonalým člověkem. Že jsem chtěla dělat něco pro lepší zítřky. Nyní jsem věřící. Snažím se jít cestou, kterou mi ukázal Ježíš Kristus. Snažím se pochopit jeho.
Pane Duko, mluvíte něco o svobodě. Já za svobodu považuji pouze svobodu, kterou mi dal Ježíš Kristus. To je ta pravá svoboda. Je to osvobození od hříchu.
24. 10. 2013 | 07:55

muromec napsal(a):

Jaroslav Klenot napsal(a):
Vážený pane Duko,

Každoročně u nás umrzne 60 bezdomovců.
To hravě nahradí popravené v padesátých letech.
Sebevražednost stoupla o 600 jedinců ročně.
To hravě nahradí zavražděné při akcích STB.
30 000 lidí žije v otrocké práci.
To hravě nahradí lidi, kteří byli v padesátých letech v lágrech.
Tehdejší počty klesaly, nynější stoupají.
Ve státě žije 1 000 000 lidí pod hranicí chudoby.
500 000 jedinců je dlouhodobá nezaměstnanost.
Stav hospodářství se zhoršuje.
Ve státě je víc kanceláří bank, pojišťoven a heren, než zastávek MHD.
Ve státě je více prodej a zdravotnických zařízeni pro domácí mazlíčky než pro děti.
Vzájemná solidarita je podstatně menší než v do roku 89.
Morální stav je na nižší úrovni než do 89.
Zlaté tele je božstvo většiny z nás.
To je ukázka 24 roků "demokracie.
Buď žijete v jiném státě než já, nebo nejste mezi lidmi, kteří opravdu potřebují vaši pomoc.

Hodně zdraví

Jaroslav Klenot
24. 10. 2013 | 06:33

Pro pana Duku a jiné zdejší pravicové myslitele je v tom jeden zásadní rozdíl:
Ti popravení byli "naši", tu umrznutí bezdomovci jsou "vaši".
Ti zavraždění při akcích STB byli "naši", ti sebevrazi jsou "vaši", tudíž se nepočítají.
Bohatí kterým bylo v 50. letech něco sebráno, byli "naši".
Lidi žijící dnes pod hranicí chudoby, žijící v otrocké práci a nezaměstnaní jsou "vaši", podle pana Duky "lůza", taky se nepočítají, dobře jim tak.

Ona tyhle pravicová srovnání vycházejí všechna z tradičního panského vnímání světa a společnosti, kde pán může otroka zabít, ale otrok na pána nesmí ani křivě pohlédnout. A tenhle postoj tady můžete vidět v příspěvcích i celé řady drobných místních přispěvatelů. Těšili jsme se v roce ´89, že už nám nepolezou na nervy komunisté, ale po 24 letech nám zůstalo jenom moc blivno, a to komunistické lezení na nervy bylo v srovnání s dnešním stavem jen roztomilé škádlení. A Duku ať trefí šlak, Pán Bůh v kterého věřím mi to jistě odpustí.
24. 10. 2013 | 07:58

rteP napsal(a):

Jak jsem si zběžně prošel komentáře, tak už nezbývá než k tomu říci ač sám bytostný ateista "Bůh s námi!"
A tak už nás brzy čeká zvolat "Teď už máme, co jsme chtěli!"
24. 10. 2013 | 07:58

Dukův ochlos napsal(a):

Mně se líbil zcela nový obsah výrazu DEDUKOVAT (pro natvrdlíky: de-Dukovat), který do něj vložil nick Reveil.
O současném papeži,který je terčem nenávisti všech duků církve katolické, napsal:

"Obávám se, poté, co papež zasolil limburskému biskupovi, že /to s ním může špatně dopadnout/
Uvítal bych ale, kdyby do té doby ještě stačil ohledně tuzemských církevních poměrů něco DEDUKOVAT."
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

"DEDUKACE" by se měla stát cílem všech českých katolíků, kteří se nemohou smířit s Dukovým projektem "ODLUKY CÍRKVE OD BOHA" !
24. 10. 2013 | 08:01

Petr. napsal(a):

Pane kardinále,
nebudu volit rasistické a nacistické strany, naštěstí nemají v ČR šanci. Nebudu také volit komouše a katolické strany (TOP 09 a KDU-ČSL) protože mají mnoho společného. Vraždění lidí, vyhánění lidí z vlasti, pálení a zákaz knih, nucené práce (na církevním, resp.subotniky), povinné shromažďování (mše i pro nekatolíky, resp.PŠM i pro nekomunisty).
Nikdo není bez viny. Ale po 300 letém katolickém útlaku a 40 letém komunistickém útlaku, by strany s obdobnými ideologiemi, by neměly na území českých zemí vládnout.
24. 10. 2013 | 08:06

Joachym Brezina napsal(a):

Vůbec ne vážený pane Duko... cit"Uvědomte si, že člověk, který nejde volit, se dobrovolně stává nesvobodným. Ponechá rozhodování na druhých, kteří mu po volbách určí, jak bude žít, a nařídí, co bude dělat."

A co tohle.... ČLOVĚK který věří vám a vašim blábolům, dobrovolně leze do kostela na mše a přijímání svátostí a všechny ty vaše pompézní skopičiny které pro samotnou víru v Boha vůbec ale vůbec nejsou důležité, skopičiny jimiž upevňujete moc a vládu nad věřícími, takový člověk stává se nesvobodným. Ponechává rozhodování o sobě samém na církvi, která mu určí jak bude žít, nařídí co bude dělat.

JESTLI SE NEOMLUVÍTE ZA SVÉ neurvalé chování, tak jste pokrytec vrcholného kalibru. A vidím že máte pouze strach že partaje po volbách vám nic nedají, odloží účinnost zákona nebo ho rovnou zruší a vy půjdete konečně o žebrácké holi, což vám ze srdce přeji.
24. 10. 2013 | 08:07

krajan napsal(a):

Domnívám se, že pastýřské listy by se měly číst v kostelích a ne na Aktuálně.cz.
24. 10. 2013 | 08:14

šebány napsal(a):

Zeptal jsem se mailem na firmě Arcibiskupství zda se jejich zaměstnanec Duka za nevhodné chování v radiožurnálu omluví.Ne , ale oni si zatím nebudou stěžovat na nemožnost svobodné diskuze u Rady čs. rozhlasu . Jinak mají samozřejmě od občanů spoustu pozitivních ohlasů na Dukovo vystoupení , který mluvil i za ně a vyslovil jejich obavy .
24. 10. 2013 | 08:17

drozd kvíčala napsal(a):

co k textu říci? ač ateista, tak pán bůh s námi a zlý duka pryč
24. 10. 2013 | 08:21

smutný napsal(a):

...je smutné, že pseudopravice a její pohůnci musí před každými volbami mobilizovat proti levici a strašit komunismem. Je smutné, že nemůžou říct: volte nás proto, že umíme vládnout lépe, než levice.
24. 10. 2013 | 08:26

pozor atention achtung внима́ние napsal(a):

náboženství je ta nejhorší totalita, jaká na světě existuje!
24. 10. 2013 | 08:29

Scarabeus napsal(a):

šebány:

"Spousta pozitivních ohlasů od občanů" existovala i za socialismu, byť se jednalo o reakci na velmi neslušné jednání a chování.
24. 10. 2013 | 08:32

Baba Jaga napsal(a):

Nu, možná si nyní pan arcibiskup Duka přehrává svůj rozhovor v ČR (dnes u Rokec v 7:24)nejméně jednou denně co pokání. Z chyb se dá přece poučit kdykoliv.
Velkou předvolební aktivitu vyvíjí pan kardinál. A možná ho pan Zeman při dohodě o nemovitostech, které nepatří ani jednomu z nich (má hlava nechápe, proč musí být napřed vydáno a poté darováno - snad aby bylo zaměstnáno více lidiček?), pozval oslavit i 95. výročí ČR. K tomuto datu pravděpodobně teprve další pastýřský list bude vydán.
24. 10. 2013 | 08:34

Mac napsal(a):

uklidňuje mne, že klerikál Dominátor Djůka intenzivně pokračuje ve svém úsilí o provedení odluky církve od Boha a odluku církve od lidí

Pacem in terris hadra
24. 10. 2013 | 08:34

buldatra napsal(a):

Možná to jen špatně chápu, nicméně si myslím, že Dučí pastýřský list jasně říká, že církev katolická ještě zdaleka nezahájila svou odluku od státu.
A od politiky.
A furt se do toho montuje.

Kdy s odlukou hodlá začít?
24. 10. 2013 | 08:35

Paul napsal(a):

Otče Kardinále. Nesmírně si Vážím Vaší odvahy oslovit věřící a nevěřící i zde, kde se tím vystavujete stoce špinavosti, nízkosti a verbální agresivity. Hodně zdaru a Bůh Vás opatruj....
24. 10. 2013 | 08:35

Mac napsal(a):

Koniáš Djůka je frustrovaný, že došlo dřevo na stavbu hranic. A on by tak rád upaloval.....
24. 10. 2013 | 08:36

Mascotte napsal(a):

Žumpa, bahno, smrad. Nenávistné keci duševních žebráků.
24. 10. 2013 | 08:36

Ládik!!! napsal(a):

Pane kardinále,
napsal jste patřičný text. Odpusťte nevědomým nade mnou, jejich mysl je zatemněna rudou ideologií a nevědí, co činí.
Brzy zase pojedu do Bílé Vody na hřbitov srovnat duši.
24. 10. 2013 | 08:38

Jáchym napsal(a):

Konstantinos Kavafis

Máme-li věřit Dominiku, kardinálu Dukovi, Českem obchází strašidlo. A (světe div se) není to nikdo jiný nežli ten starý známý bubák se srpem a kladivem. Kladivem ovšem v tomto případě není míněno Kladivo na čarodějnice (Malleus maleficarum), sepsané německým dominikánem a inkvizitorem Heinrichem Kramerem, který v Olomouci zasvětil soumrak svého života bojem proti Jednotě bratrské. Suma sumárum, ta příšerná pitomina, která stála životy tolika nevinných žen, není přesně to, co měla jeho eminence na mysli, hřímajíc, že se vracíme pod rudé prapory se srpem a kladivem.

Kdo se nebojí, je podezřelý.
Co na tom, že strašidlo je značně archaické a že opravdová hrůza je v očích bezdomovců, v nichž vyhasla naděje, že velkou úzkost vzbuzuje armáda nezaměstnaných, rostoucí kriminalita, ohromující počet exekucí pro mnohdy bagatelní opomenutí, tisíce narkomanů, gamblerů, prostitutek všeho druhu, lež, cynizmus, bezohlednost, pokrytectví, tunely do státní kasy, na jejichž konci je tma a tma, živá kultura, která trpně převzala roli fackovacího panáka, média proměněná v marionety oligarchů, elity, které si nasadily klaunské nosy a zmizely a nikdo neví, kam.
Nikdo je ani nehledá.
A už vůbec ne český primas, který má důležitější starosti.

Papež ať si třeba káže o skromnosti, pokoře, soucitu, solidaritě s potřebnými. Jako by, medle, nevěděl, jak potřebný je pražský arcibiskup a jaká strašidla mu do toho chtějí hodit čertovské vidle.

Ne, tohle papež nepochopí.
To by bylo, aby si kvůli hloupým volbám nemohl pan kardinál hezky od plic říci co má na jazyku a varovat ovečky, že čert nikdy nespí.

Jeho Svatost ať se stará o své chudé - jeho eminence je zase přítelem bohatých a mocných. I ti potřebují svého pastýře, aby je cestou do království nebeského nepředběhl uchem jehly nějaký pitomý velbloud anebo jiné zvíře. Třeba chiméra. Panu arcibiskupovi se sice nepodařil sdělit posluchačů rozhlasu úplně všechno, ale mimořádně dobře se mu svým projevem podařilo sjednotit občany.

Výjimečně se tentokrát shodli ti zleva i zprava, že kardinál Duka ve svém vystoupení nevykazoval ani stopové prvky pokory, která je vlastní mnohým prostým farářům.

(Autor: Lubomír Brožek, kráceno)
24. 10. 2013 | 08:44

jarpor napsal(a):

Filuta napsal(a):
Jsem věřící, ale nevážím si vás

patriot napsal(a):
Oceňme „církevní restituce“!
Ani jeden hlas pro TOP, ODS a KDU-ČSL!

Jsem ateista, pravicově založený... Na rozdíl od Filuty - nejsem věřící, ale vážím si Vás, pane Duko.
I za to, že nejmenujete, koho volit. Protože soudím, že mravní lidé jsou i ve stranách, které nejsou "mým šálkem kávy". Stejně jako si nemyslím, že gauneři jsou jen v těch stranách, o kterých zde hovoří patriot...

Hluboce souhlasím s rtePem :

"Jak jsem si zběžně prošel komentáře, tak už nezbývá než k tomu říci ač sám bytostný ateista "Bůh s námi!"
A tak už nás brzy čeká zvolat "Teď už máme, co jsme chtěli!""

Opravdu - velmi smutné zjištění o úrovni vzorku národa, jež se zde vyjadřuje k autorovi... Čest vyjímkám, kterých je zde dosud skutečně jako šafránu...

Hezký den
P.S. Předem sděluji, že jsem si vědom, že se mi dostane "stejného" jako autorovi... a že na takové reagovat nehodlám...
24. 10. 2013 | 08:48

neo napsal(a):

Jaroslav Klenot :
Každoročně u nás umrzne 60 bezdomovců.
To hravě nahradí popravené v padesátých letech.///////////////
nenahradí. A takové srovnání je nesmyslné. Kolik lidí umře při dopravních nehodách? Kolik jich umíralo při nehodách za komunistů? Taky to srovnáte s popravenými? Já vidim velký rozdíl mezi popraveným a umrznutým bezdomovcem, kterého nikdo nezavraždil úmyslně.
Sebevražednost stoupla o 600 jedinců ročně.
To hravě nahradí zavražděné při akcích STB.//////////////lžete a srovnáváte nesrovnatelné. Tady jsou data a jasně z nich je vidět, které režimy mají více sebevražd. http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/sebevrazdy_zaj

nehledě na to, že srovnávat vraždu a sebevraždu může opravdu jen hlupák.
30 000 lidí žije v otrocké práci.
To hravě nahradí lidi, kteří byli v padesátých letech v lágrech.
////////////// zase lež a zase srovnání nesrovnatelného. Dnes máte svobodu volby a nemusíte dělat práci, kterou nechcete. Srovnávat svobodnou dobrovolnou volbu s lágrem může zase a opět pouze hlupák vašeho typu.

Ve státě žije 1 000 000 lidí pod hranicí chudoby.
//////////////// tady si dovolím definovat onu hranici chudoby, aby si člověk udělal představu co si pod tím představit:
•samostatně žijící osoba se považuje za chudou, pokud je její příjem nižší než 9 420 korun měsíčně
•pokud žije dospělý člověk s malým dítětem, stát jej považuje za chudého, pokud jeho příjem nepřekročí 12 246 korun
•pro čtyřčlennou domácnost se dvěma dětmi staršími třinácti let platí hranice 23 550 korun
----------------------------
z toho je patrno, že se vnímání chudoby ve vyspělém státě jako česko je liší od skutečné chudoby.

500 000 jedinců je dlouhodobá nezaměstnanost.///////// ano, to je snad jediná věc, kde se shodnem, i tak jsme na tom v evropském měřítku dobře:
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=747220
Ve státě je víc kanceláří bank, pojišťoven a heren, než zastávek MHD.////////// nabídka - poptávka
Ve státě je více prodej a zdravotnických zařízeni pro domácí mazlíčky než pro děti.///// nabídka-poptávka : co byste chtěl po lidech, kteří vřískaj pro 30kč poplatek a za psa dají i 20 000 za operaci.
Vzájemná solidarita je podstatně menší než v do roku 89./// těžko měřitelné, můžete to ale specifikovat, pokud máte k dispozici nějaká data.
Morální stav je na nižší úrovni než do 89./// opět těžko měřitelné a velmi subjektivní.

Zlaté tele je božstvo většiny z nás.//// to doufám ne.
24. 10. 2013 | 08:48

Saltzman napsal(a):

Vzhledem k posledním událostem souvisejících s ukončením těžby na dole v Paskově, mě dochází jisté poznání. Že totiž bezdomovectví v Česku se kvalitativně rozšíří na širší, už rodinné bezdomovectví. Tím dosáhneme bodu, kdy rozvojový svět se nám konečně přiblížil a bude jej možno i překonat. Bude tak odděleno zrno od plev a bohatství bude jasně vymezeno. Chudí budou značně viditelní, přestanou chodit do škol a po osekání veškerých sociálních zabezpečeních budou chudí konečně umírat i hlady a v nemocech.
Až bude chudoba výrazná, bude i omezenost vzdělání. Budou analfabeti, co nebudou schopni si spočítat mzdu za práci pokud jakou seženou a nepřečtou si nic, co by jim objasnilo jejich lidská práva. Lidská práva se stanou majetkem bohatých, kteří konečně nebudou mít o chudinu starost. Ta prostě bude hynout včas po vyčerpání se prací a nebude schopna sebeobrany. TO bude ten správný moment nasazení misionářů do ghet chudiny Česka! Nevzdělaní nuzáci rádi přijmou slovo Boží za milodar od kněžích a s posledním penízkem zavítají si koupit odpuštění ve chrámu lásky Boží.
Též se výrazně změní tímto vývojem i rozložení sil církví. Takoví Čeští bratři zhynou na úbytě, protože nedokáží odolávat Římsko katolické církvi. Zůstanou konečně jen katolíci, kteří dokáží chudinu mistrně ovládnout.
Musí si každý uvědomit kde je jeho místo! Chuďas patří vyhnat do gheta, odkud ho na práci občas vyvolí vyvolení. Bohatí musí nutně usilovat o bohatství ještě větší, aby se prohloubením rozdílů u občanů mohlo využít ve jménu Božím. Nelze trpět stav, kdy chudoba ještě nedošla takových rozměrů, aby umožnila plný rozvoj katolické nadvlády nad tím lidským plemenem!
24. 10. 2013 | 08:48

???????????????????????????????????????? napsal(a):

kdy konečně začne ta odluka církve od státu????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
24. 10. 2013 | 08:49

Filuta napsal(a):

Jarpor

Nepochopil jsem vaši poznámku (jakož ani poznámku Čtenáře).

Proč bychom nesměli kritizovat chování katolické církve ( je pro to tisíc důvodů) a jejího nejvyššího představitele u nás.

Je snad katolická církev posvátná kráva a Duka něco jiného nežli vysoký politik?
Katolická církev jedná naprosto cynicky a machiavellisticky a ještě se pohoršuje nad tím, že není u národa v přílišné oblibě.
Řekl bych, že Duka je jedním z těch, které by Ježíš hnal svinským krokem jako kupčíka z chrámu božího.
24. 10. 2013 | 08:54

vico napsal(a):

Ono nic není zadarmo. Máte sice restituce, ale ztrácíte věřící. Statistická data jsou pro svatou církev římskokatolickou krutá. Velmi krutá.Zatížit státní rozpočet v době, kdy ministr financí bral u huby kde koho a kdy pan Duka vehementně nesouhlasil ani s návrhem jeho předchůdce, že by se platby ze státního rozpočtu za tzv. nevrácené majetky mohly odložit na dobu, kdy krize přejde a zlepší se hospodářská situace.

Obří hmotné majetky, které snad mohly odpovídat době, kdy jsme praktikujícími katolíky byli fakticky všichni, se církvím odevzdávají v době, kdy kostely zejí prázdnotou. Máte majetky, ale ztratili jste duše. Navíc "nevěřící" vás budou platit dále v pokračujících a nemalých státních příspěvcích. To, že i přes pokračující miliardovou státní podporu, která se bude ročně snižovat vždy jen o pár procent, si necháváte proplácet i nekřesťanské úroky návdavkem, vám bude zcela zákonitě připomínáno. S tím jste měli počítat.
24. 10. 2013 | 08:55

neo může analyzovat dál napsal(a):

CHTĚL NĚKDO Z VÁS V ROCE 1989
-aby bylo 600 000 nezaměstnaných a 30 000 bezdomovců
-aby vodu zdražili na 80 násobek ceny roku 89
-aby plyn zdražili na 15 násobek
-aby elektriku zdražili na 15 násobek
-aby se bytů stavěla polovina a byty zdražili na 50 násobek
-aby uhlí a dříví zdražili na 15 násobek
-aby metro zdražili na 32 násobek
- aby se neobdělávalo 7 miliard m2 zemědělské půdy
-aby masmédia manipulovala s veřejným míněním
-aby vybily 2 milion kusů skotu a trávu neměl kdo žrát
-aby zdraví bylo jen pro bohaté
-aby se rodilo v průměru každý rok o 50 000 dětí méně
-aby a místo dětí K NÁM přicházeli imigranti z Rumunska ,Ukrajiny, Vietnamu, Slovenska, atd.
-aby vzrostla kriminalita o 300 %
-aby stoupl počet vražd o 100%
-aby bylo milion exekucí ročně
-aby národní podniky předali zahraničním vlastníkům a ti si odváželi 500 miliard výnosů a zisku ročně
-aby schopní a inteligentní emigrovali
-aby rozpoutali skrytou občanskou válku a rozeštvali národ
-aby tady byla gigantická byrokracie a přibylo 50 000 státních úředníků
-abychom měli stejné ceny jako v Německu a třetinové platy
-aby nám ukradli vodárny, plynárny, energetiku, doly, pískovny, cementárny, cihelny, ocelárny, banky, obchody či tisíce podniků
- aby tady byla diskriminace a totalita větší než tady byla
- aby člověk měl strach vyjít sám večer na ulici
- aby se lidé báli každého dalšího dne
- aby si brali advokáta na kde co ze strachu, že je někdo napálí
-aby například prodavačky nevydělaly za 8 hodin na bydlení , jídlo, oblečení , poplatky a dopravu do práce
-aby tady bylo desetitisíce narkomanů, gambleři na hracích automatech, prostitutky v příhraničí u hlavních silnic, bezohlednost , pokrytectví a
běžně vítězila lež a nenávist.
pak volte dle doporučení dukovitých
24. 10. 2013 | 08:56

Pavel13 napsal(a):

Pane kardinále, toto se vám nepovedlo.
Nejdřive musím napsat, že schvaluji vaše nedávné vystoupení v rozhlase. Zjevná provokace bezcharakterního ministra Peciny si jinou reakci nezasloužila.
Osobnost vašeho formátu by se však touto reakcí neměla nechat vyprovokovat k neuváženým krokům, jaké předkládáte v tomto listu.
Především dáváte lidem falešné naděje. Tyto volby jim nic z toho co předkládáte nemohou splnit. Taky prakticky neexistuje možnost, jak neposílit vliv komunistů. Všechny kandidátky vlivných stran obsahují kandidáty, kteří u nich byli, spolupracovali s nimi, spolupracují nebo budou ochotni spolupracovat. Jedinou čitelnou vlivnou kandidátní listinou tak je ta, která má komunismus přímo v hlavičce.
Co se týká církevních restitucí, opět jste poněkud mimo. Terčem mediálních útoků se nestaly církve jako celek, protože žádný boj mezi příslušníky církve a ostatními občany neprobíhá, ale výhradně církevní představitelé. Tady byste se měl jako představitel největší církve spíše věřícím omluvit jako spoluodpověná osoba za konkrétní podobu restitucí. Za to, že byly veřejnosti nedostatečně osvětleny, zdůvodněny, připraveny, legislativně zpackány, dojednány a protlačeny skrz politické darebáky. Tak je i vaší vinou, že se daly lehce zneužít k předvolební propagandě.
Doufám, že neukládáte sloužícím kněžím, aby váš list četli v kostelích. Sami jsou natolik inteligentní a schopní, aby k lidem před volbami promluvili lépe.
24. 10. 2013 | 08:56

gaia napsal(a):

vico

kdy jsme praktikujícími katolíky byli fakticky všichni?? V které době to bylo?
24. 10. 2013 | 08:58

miku napsal(a):

Jáchyme, postižení minulým režimem, až na světlé výjimky, budou tvrdit, že cokoliv je lepší než minulý režim a budou to tvrdit, i kdyby jim ten současný dával třeba hlavu na špalek. Jsou natolik deformovaní minulostí, že objektivní být nedokážou. Nedá se jim to až tak vyčítat, prostě psychika je záludná a s mnohými věcmi třeba z dětství, týráním nebo prostou neláskou, se člověk nesrovná někdy celý život. To dokáže jen skutečně člověk velkorysý a povahově silný. Slaboch bude vždycky příčiny svých problémů hledat mimo sebe u jiných. Je to snazší. Je škoda, že na vrcholných postech nejen v církvi, ale i v politických stranách máme lidi, kteří se nedokážou zaměřit na realitu dneška, ale hledají viníky a strašidla v minulosti. Komunisté s jejich názory se nepodaři eliminovat řečmi, ale dobrou politikou pro lidi a slušným státem. Úloha církve ve společnosti by měla být pomáhat těm neslabším a tím odstraňovat munici pro komunisty. Pan kardinál ale v předvolebním čase řeší budovy. To už ale poukazje na nedostatek citu a empatie, který by měl být těmto lidem snad vlastní. Zdá se ale, že všechno přebíjí to postižení z minulosti, které brání panu kardinálovi v naplňování jeho pravého poslání. Místo, aby svojí činností lidi k víře přitahoval, tak je odpuzuje. Sousta z nich pan musí komunikaci s bohem řešit mimo církevní hierarchii. Vůbec se nedivím.
24. 10. 2013 | 08:58

Ládik!!! napsal(a):

Soudruzi,
do vašeho morálního bahna vás nepřivedla katolická církev, ani žádná jiná. Přivedli jste se tam sami. Vaš síla je v jednotě - a vaším prorokem je Sobotka, který vás oblaží silnou vládou a dá vám věci do pořádku.
24. 10. 2013 | 08:59

olga napsal(a):

"Paul napsal(a):
Otče Kardinále."
Věříte v Boha, a četl jste někdy Bibli? Tam je totiž psáno, že nenazveš Otcem nikoho na zemi. Náš Otec je jeden!
Zamyslete se nad tím...
24. 10. 2013 | 09:00

Pavel13 napsal(a):

:neo může analyzovat dál
Nedělejte si iluze. S pokračující vedoucí úlohou KSČ v ústavě byste to všechno tady měl dneska taky.
24. 10. 2013 | 09:01

Bakalův nezvaný host napsal(a):

„Jako historik se musím smát tomu, že si někdo myslí, že by se minulost opakovala ve stejných scénářích jako v historii, nebo že existuje univerzální nebezpečí, které je nebezpečné kdykoliv. To je absurdní.

Hledání neustálých paralel v minulosti a jejich aplikace na dnešek s tím, že ideologická příbuznost nebo historická kontinuita nutně znamenají, že minulost se vrátí, jsou  ve skutečnosti víc než naivní. Ovšem je to pro tyto strany velmi výhodné, protože historie má velkou argumentační a emoční sílu a dá se s ní velmi dobře manipulovat.

A když voliči "řeší" podobné morální kýče, tak samozřejmě zapomínají na realitu dneška. Zabíralo to v minulosti, proto to tyto strany zkouší. „
Veronika Sušová-Salminen

Komu vděčíme za pojem propaganda a kdo je guru
„Slovo vzniklo z názvu úřadu Sacra congregatio de propaganda fide (tj. Svatá kongregace pro šíření víry), což bylo kolegium kardinálů zodpovědných za misijní činnost katolické církve, které bylo založené roku 1622 papežem Řehořem XV.). „
24. 10. 2013 | 09:01

dedek napsal(a):

Neo napsal
Ve státě žije 1 000 000 lidí pod hranicí chudoby.
//////////////// tady si dovolím definovat onu hranici chudoby, aby si člověk udělal představu co si pod tím představit:
•samostatně žijící osoba se považuje za chudou, pokud je její příjem nižší než 9 420 korun měsíčně
•pokud žije dospělý člověk s malým dítětem, stát jej považuje za chudého, pokud jeho příjem nepřekročí 12 246 korun
•pro čtyřčlennou domácnost se dvěma dětmi staršími třinácti let platí hranice 23 550 korun
----------------------------
z toho je patrno, že se vnímání chudoby ve vyspělém státě jako česko je liší od skutečné chudoby.

Neo, jedná se o příjem nikoliv o peníze čisté!! Spočítejte si laskavě, kolik je to čistého a na co ten čistý plat stačí!! Není to ani na živoření!!! A co důchodci? S důchodem od 6000? Jak to, že je nepočítáte? A také mnohdy jde o samostatně žijící osobu!!
24. 10. 2013 | 09:04

podpírající napsal(a):

Otče kardinále, děkuji, že jste zvěřejnil svůj pastýřský list, i když víte, co tady bude lůza psát. Píšu to takto, protože jinak tady tu spodinu nelze pojmenovat. Slyšel jsem jej přímo z vašich úst v neděli. Netušil jsem, co s vámi tento národ duchovních a duševních ubožáků provede. Je mi to všecko moc líto. Tahání nesouvisejících nesmyslů pořád dokola už mi vadí tolik, že na diskuse pod blogy nechodím. Vyjímečně píšu, proto, že vás chci podpořit a sdělit vám, že nejsou všichni jako tento ubohý vzorek obyvatel. My někteří už nevidíme důvod se takových debat účastnit. Jak to vidím, zvolí si své komunisty a budou nadávat a nadávat. A pracovat nebude nikdo. Proč, že.
Vyprošuji vám Boží požehnání a ochranu Panny Marie! A děkuji.
24. 10. 2013 | 09:06

Míla napsal(a):

Pro nás,věřící křesťany jde o to,abychom vyjádřili,že duchovní hodnoty a lidskou čest stavíme výše než pozemské výhody.Pane Duka tomu snad nemůžete ani sám věřit,obzvláště když víra v Boha je ověšena zlatem a majetkem,získaným jakýmkoliv způsobem.
24. 10. 2013 | 09:09

Čankajšek napsal(a):

Kardinále Duko, urazil jste Boha v lidech, které jste nazval lůzou. V době, kdy jste se měli zajímat o ty, kteří ztráceli práci a střechu nad hlavou a hledat pro ně pomoc, jste se starali jen o to jak získat majetek a moc. Podvedli a okradli jste spolu s pravicovými vládami občany této země. Bezbranní, které jste jen uráželi a okrádali, budou mít v ty dva dny konečně nad vámi moc. Moc svého hlasu. Doufám, že s ním naloží rozumně.
24. 10. 2013 | 09:14

Scarabeus napsal(a):

Jaká odluka církve od státu?

Spíše dojde k většímu spojení církve(jejich představitelů) a státu(jeho představitelů).

No uvidíme po volbách, ale od těch si raději, po zkušenostech, nic dobrého neslibuji, spíše to nejhorší, povolební realita vždy zatím předčila mé negativní předvolební očekávání.
24. 10. 2013 | 09:14

Míla napsal(a):

Pro nás,věřící křesťany jde o to,abychom vyjádřili,že duchovní hodnoty a lidskou čest stavíme výš než pozemské hodnoty.Pane Duka tomu snad ani nemůžete věřit,zvláště když je církev ověšena zlatem a majetkem získaným ne férovým způsobem.
24. 10. 2013 | 09:17

Skogen napsal(a):

Tak se mi zdá, že se vám to trochu vymklo, Excelence.

Sice jste modernizoval svůj komunikační kanál, ale opomněl jste modernizovat církev. Především jste opomněl hledat v současném prostředí její praktický význam. Na útěchu jistě dojde ledva v prosinci nemocnice omezí provoz (ano, vážení, nemocnice mají od pojišťoven uhrazeno pouze 95 % nákladů za loňský rok, v tuto chvíli už jim tedy dochází prostředky na provoz), to se jeden bude opravdu modlit, aby se s tím vaším zkorumpovaným božstvem, jak ho prezentujete, ještě sejít nemusel.
24. 10. 2013 | 09:20

šašek z Jihlavy napsal(a):

Tento pastýřský list má hlavu a patu. Nečekal jsem, že vzbudí tolik negativních emocí. Nejsem sice obdivovatelem církevních hodnostářů, ale současný papež je mi sympatický (okamžitě zatnul tipec německému biskupovi, libujícímu si v přepychu, který církev diskredituje).
Kardinál Duka sice není typ kněze jako např. Tomáš Halík nebo páter Vácha, ale není to ani žádný bazilišek. Nejspíš koná v duchu "co je cícařovo císaři, co je božího Bohu".
Ještě je brzy na kategorické odsudky, chce to časový odstup.
24. 10. 2013 | 09:24

Pišvejc napsal(a):

Pastýřský list se dá shrnout do věty: Věřící, volte lidovce!

Pamatuji se, že Jan Pavel II. vydal encykliku zakazující všem duchovním angažovat se v politice. Ta už neplatí?
24. 10. 2013 | 09:26

Jáchym napsal(a):

Pavel 13 (24. 10. 2013 | 08:56 ):

(Restituce byly) "dojednány a protlačeny skrz politické darebáky."
- Restituce byly dojednány MEZI darebáky, nikoli SKRZ!
************************************************
"Doufám, že neukládáte sloužícím kněžím, aby váš list četli v kostelích. Sami jsou natolik inteligentní a schopní, aby k lidem před volbami promluvili lépe."

- Dokážete vysvětlit, jaké síly dokázaly vytlačit na nejvyšší post v rámci katolického kléru člověka - podle Vás méně schopného a méně inteligentního než zdrcující většina jemu podřízených kněží?

A jakými prostředky toho bylo asi dosaženo ?
A co si od toho ony síly slibují ?
Věčnou spásu či přímluvu u Všemohoucího určitě ne.
24. 10. 2013 | 09:30

neo napsal(a):

dedek:

já se s vámi nehodlám přít, vy používáte zavádějící statistickou chudobu, která má se skutečnou chudobou společné pramálo. I tak jsme na tom velmi dobře:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/78242-cechum-hrozi-chudoba-nejmene-z-cele-eu/

----------------------------------------------
Zkuste měřítko používané Světovou bankou - poměr lidí žijících za méně než jeden dolar denně. To je skutečná chudoba
24. 10. 2013 | 09:39

jarpor napsal(a):

Filuta

"Nepochopil jsem vaši poznámku..."

Co je těžkého k pochopení, že k Vašemu "Jsem věřící, ale nevážím si Vás /míněn Duka/ jsem replikoval, že já věřící nejsem ale vážím si jej ?

"Proč bychom nesměli kritizovat chování katolické církve ( je pro to tisíc důvodů) a jejího nejvyššího představitele u nás."

Vy jste v mé replice našel něco co nesmíte ? Lituji, nejsem si vědom...

Hezký den
24. 10. 2013 | 09:42

myrta napsal(a):

Vypadá,nevážený představiteli církve,že "lůza" rozeznala rozpor mezi vašimi činy a slovy a nebude vám baštit bla,bla,bla. Těch jsme si uzívali poslední léta dost od všech možných představitelů.
Hanba by vás měla fackovat pane kardinále.Ale věřím,že i na vás dojde,protože papež František byl této zemi dám asi opravdu z vůle nejvyšší a v pravý čas.
24. 10. 2013 | 09:45

dříve čtenář napsal(a):

Jo, pan kardinál Tomášek, to byla jiná třída! Rozdíl asi stejný jako mezi naším a evropským fotbalem...
Jinak již bylo vše podstatné řečeno.

Mí, celý svůj přes osmdesátiletý věk věřící rodiče se od vás na staré roky odvracejí... To o něčem, duko svědčí. Za komunistů je nic od katolické víry nedokázalo odradit. Nyní k tomu stačí vaše párleté období!
24. 10. 2013 | 09:46

juvel napsal(a):

Nad politickou agitkou Dominika Duky zůstává rozum stát. Vnucuje své svědomí a své vidění světa druhým. Ještě že je k disposici Bible a evangelia o J.Kristu, ty ho usvědčují z falše.
24. 10. 2013 | 09:46

Admirál napsal(a):

Pan kardinál vstoupil do volební vřavy zcela zásadním způsobem. Jeho "odevření se" v rozhlase zvedlo ze židle v mém okolí docela dost lidí, kteří se jinak moc o politické dění nezajímají.

A jako je již u něho zvykem, když už šlápl do hovna, tak se v něm ještě vzteky vyválí.

Dost možná, že je to moment, který rozhodne volby. Kam by levice přišla, nemít takové spojence.
24. 10. 2013 | 09:46

babočka napsal(a):

Pane Duka, že Češi nemají víru se dá pochopit. Ale oni si neuvědomují, že jsou nezbabělejší národ v Evropě, bez hrdosti a vlastenectí ,což dokazují neustálou volbou komunistů. Volit prznitele člověka a joho duše je unikum. Těm statečným a slušným se omlouvám.
24. 10. 2013 | 09:46

Jos napsal(a):

Duko, po všech vašich vyjádřeních jsem si jist. Pokud vy a vaši podporovatelé označí a prohlásí někoho nebo nějakou skupinu za lůzu, je to pro dotyčné vyznamenání! A ocenění občanských kvalit. Vy jste jen hrabivý šéfík lumpenkatolické sebranky, která se vrhla na tento stát a jeho občany jako loupeživá mongolská horda.Jinou roli už v tomto státě nemáte.
24. 10. 2013 | 09:48

Fofrem napsal(a):

Panebože dej, ať ten tlusťoch zmlkne.
24. 10. 2013 | 09:50

dedek napsal(a):

neo, pokud vím, tak komentujete český stav nikoliv světový a uvádíte české příjmy a reagujete na věci týkající se ČR, takže se toho držte. Pokud vidím tak ten, kdo míchá hrušky s jablky jste vy a děláte to vždycky, když vám docházejí argumenty. Asi těžko budu srovnávat prostředí a životní potřeby člověka žijícího v ČR nebo indiána z amazonského pralesa. Pro něj totiž výdělek 1 dolar může být to samé jako pro člověka v ČR jeho příjem. Srovnávejte srovnatelné, například ceny, platy a životní náklady v EU což měřitelné a srovnatelné je a pak říkejte něco o našem "bohatství".
24. 10. 2013 | 09:51

Jáchym napsal(a):

šašek z Jihlavy napsal(a):
"Tento pastýřský list má hlavu a patu. Nečekal jsem, že vzbudí tolik negativních emocí."
Šašku, tento pastýřský list nelze vnímat bez kontextu nedávných Dukových slov a činů.
(Jakož i mlčení a nečinnosti v okamžicích, kdy mohl činit a jednat).
***********************************
V sympatiích k současnému papeži Františkovi se s Vámi shodnu.
(Duka a jeho finanční klérus však určitě ne !)
24. 10. 2013 | 09:51

gaia napsal(a):

neo, já se dočetla na wikiá, že kdo žije za méně než 1,25 dolarů denně je extrémně chudý, chudý je až od 2 dolarů na den.

a pak že je ještě chudoba absolutní a relativní, objektivní a subjektivní a pak taky, že kdo je chudý a kdo ne může určit stát.

takže když stát určí, že příjem pod vámi uvedené hodnoty je chudoba, pak to chudoba je bez debat.
24. 10. 2013 | 09:51

pepa z depa napsal(a):

Rač nás páne Bože ochránit od kardinála Duky a jeho kamarádů z TOP a ODS.Jejich demagogie se plně vyrovnává s učením KSČ.
24. 10. 2013 | 09:52

Ládik!!! napsal(a):

Nejhorší je duševní chudoba, ta se nedá vyjádřit dolary. A tady je chudobných velká většina.
24. 10. 2013 | 09:56

er napsal(a):

nechápu, že tenhle šmejd zlodějskej si vůbec bere Krista do huby
24. 10. 2013 | 09:57

vico napsal(a):

gaia : Po roce 1918 bylo v českých zemích 80% obyvatelstva katolického vyznání. Bez náboženského vyznání bylo 8% obyvatelstva. Nechci se tady pouštět do definice praktikujícího katolíka, ale mám na mysli věřícího, který pravidelně chodí do kostela, nikoliv toho, kdo byl pokřtěn a do kostela přijde tak akorát na půlnoční.

Po roce 1991 došlo ke katastrofálnímu úbytku věřících katolického vyznání. Pokud by tento trend měl pokračovat, znamenalo by to, že by se katolictví stalo pouze regionální záležitostí omezenou na několik převážně moravských oblastí.
24. 10. 2013 | 09:57

Ládik!!! napsal(a):

vico -
zapomínáte na mše on-line.
24. 10. 2013 | 09:59

Pavel13 napsal(a):

Jáchym napsal(a):
"- Dokážete vysvětlit, jaké síly dokázaly vytlačit na nejvyšší post v rámci katolického kléru člověka - podle Vás méně schopného a méně inteligentního než zdrcující většina jemu podřízených kněží?"

Tohle jsem netvrdil. Pouze jsem napsal, že přímluva se panu kardinálu moc nepovedla a kněží by dokázali většinou promluvit lépe. Nedošlo mi, že přicházím s křížkem po funuse, přesněji po mši.
Kariérní postup v rámci církve je kapitolou samou pro sebe a dosti neprůhlednou.
24. 10. 2013 | 10:01

Jana Pechová napsal(a):

Kardinál Duka žádnou konkrétní skupinu lidí nikdy lůzou nenazval.
Tenhle blábol se traduje od novinového titulku, jehož autorem byl novinář, nikoli kněz. Ten pouze varoval před situací, kdy pokojné protesty přerostou v hrubiánství a vulgarity, a tudíž hrozí ochlokracie (přičemž výsledky situace, v níž vezme "spravedlnost" do rukou zhysterizovaný dav, by asi nikdo z nás nechtěl zažít na vlastní kůži).
Podobnou podstatu ovšem mají všechny s oblibou omílané plky včetně toho zatím posledního oficiálního o tom, jak nebohé Čechy hodlá ten zlý Duka připravit o Pražský hrad. Že to není pravda, že je to úplně jinak? Proč to zjišťovat, když se nám to tak hodí do krámu, že!
Nenávistné výlevy na adresu člověka, kterému životem s nepřekročitelnými zásadami většina z nás nesahá po kotníky, svědčí ovšem jen o "kvalitě" svých autorů.
24. 10. 2013 | 10:01

Holoubek napsal(a):

Komunisté a katolíci jsou si tak úžasně podobní. Ideologie založená na vymývání mozku a učení o jediné pravdě patři na smetiště dějin i s jejími funkcionáři.
24. 10. 2013 | 10:01

er napsal(a):

bože vidíš to? napsat o dukovi, že je zloděj, je cenzurováno
24. 10. 2013 | 10:02

Ládik!!! napsal(a):

zrovna třeba zde http://bazilika.nwt.cz/
24. 10. 2013 | 10:02

neo napsal(a):

dedek :
Vždyť ano, pan Klenot uvedl, že je zde milion chudých a použil statistickou chudobu kterou používá evropa. Já ji jen definoval přesně, aby bylo vidět pro čtenáře, pod jakou hranicí chudoby je ten milion lidí a že je to jen číslo a velmi nadnesené, protože se skutečnou chudobou nemá nic společného, ta je o něčem jiném a takových skutečně chudých tu bude jen zlomek.
Na straně druhé jsem přijal i onu hranici statistické chudoby a ukázal, že jsme na tom v evropě velmi dobře.

a promiňte, ale člověk, který má kde bydlet, netrpí hlady, má auto, televizi, domácí kino, jezdí na dovolenou, má oblečení.... NENÍ CHUDÝ i když dle statistické chudoby ano.
24. 10. 2013 | 10:02

neo napsal(a):

gaia:
jistě... a co?

já neříkám, že si státy nemohou stanovit své hranice chudoby, já jen ukazuji, jak jak ta chudoba vypadá. To aby si lidé udělali názor, aby viděli, že když se řekne milion chudých, mají na mysli lidi s vlastním bydlením, auty, příjmy kolem 10 000 atd...
24. 10. 2013 | 10:05

Ládik!!! napsal(a):

soudruzi,
vás nepovznáší varhanní hudba? Vy jenom hip-hop?
24. 10. 2013 | 10:05

gaia napsal(a):

vico

spousta starších lidí mi potvrdila, že přestali věřit už po válce a komunisté s tím neměli co do činění. Na vlastní kůži zažili neblahé působení katolické církve za 2. světové, Bůh s námi na fašistických uniformách a spoustu zmizelých sousedů, kteří, kdyby nějaký bůh skutečně byl by nezmizeli, neb by to nemohl dopustit, také by nemohl dopustit, aby Hitler 8x přežil atentát.
Katolictví bylo českému národu vnuceno po Bílé Hoře a po celé 20. století jen probíhal přirozený děj jeho mizení z myslí lidí.
24. 10. 2013 | 10:06

nakrmil sovu králíkem napsal(a):

Když Vás tak pane Duko čtu, nelze mi než připomenout Zjevení sv. Jana, kap. 17, (ekumena):

"Tu přišel jeden z těch sedmi andělů, kteří měli sedm nádob, a promluvil
ke mně: Pojď se mnou, ukážu ti soud nad velikou nevěstkou, usazenou
nad vodami,se kterou se spustili králové světa a vínem jejího smilství se
opíjeli obyvatelé země. Anděl mě odvedl ve vytržení ducha na poušť. Tu jsem spatřil ženu sedící na dravé šelmě nachové barvy, plné rouhavých jmen, o sedmi
hlavách a deseti rozích.Ta žena byla oděna purpurem a šarlatem a ozdobena zlatem, drahokamy a perlami; v ruce držela zlatý pohár, plný ohavností a nečistoty svého
smilství, a na čele měla napsáno jméno - je v něm tajemství: Babylón veliký,
Matka všeho smilstva a všech ohavností na zemi."

Podobnost s Římsko-katolickou církví je skutečně čistě náhodná. Takže pane Duko - podle Vaší vlastní knihy knih vlastně už pomalu, ale jistě, zavíráte krám. Chápu, že to musí být frustrující.
24. 10. 2013 | 10:07

Marty napsal(a):

Pan Duka to nemá jednoduché a musí si být vědom toho, že církevní restituce za každou cenu obrazu římskokatolické církve v Česku nepřidají. Stejně tak je jasné, že nastoupený kurz restitucí jde proti trendu současného papeže a je jen otázkou času, kdy se projeví první důsledky.
Mne osobně by zajímalo, jak se pan Duka srovná s tím, že kvůli penězům vyhrazeným z budoucích státních rozpočtů na finanční vyrovnání s církvemi se musí v jiných kapitolách rozpočtu škrtat. Prvními obětmi škrtání předchozí vlády nebyli nepřizpůsobiví a nezaměstnaní ale tělesně postižení občané. Následkem zákona 329 ze dne 13. října 2011 byly desetitisícům zdravotně postižených občanů odebrány výhody, na něž měli tito občané dosud právo.
Jak se svědomí pana Duky srovnává s tím, že odluka církví od státu je financována mimo jiné z prostředků na tělesně postižené?
24. 10. 2013 | 10:09

strejc Josef napsal(a):

Pane Duko, obracíte se na mne jako na jednoho z oněch „věřících i nevěřících občanů“, chtěl bych vám tedy stejně „otevřeně“ říci, že pro mne nepředstavujete autoritu jíž bych naslouchal. Důvody jsem v diskusi uváděl průběžně u vašich jednotlivých blogů. Rád bych vás upozornil na nepravdu, kterou stále šíříte o příčinách toho, že se „církve staly terčem útoků…“ Především, žádné církve se terčem útoků nestaly, jestli se něco stalo terčem kritiky, pak je to politika představitelů ŘKC. Vaše kluzké formulace o nesvobodě kněží jako státních zaměstnanců jsou jen účelovou manipulací a člověk ohánějící se mravností by se měl při takových výrocích alespoň začervenat (anebo tedy dejme majetek také např. učitelstvu či jiným skupinám státních zaměstnancům – nebo si myslíte, že by tito státní zaměstnanci neměli být nezávislí?).
Myslím, že chápu o co vám jde ve skutečnosti. Církev se stále více stává reálnou politickou silou a formálně něčím mezi politickou stranou a společností s ručením omezeným. Vy dobře tušíte, že směr „vzhůru do středověku“ už nemůže mít šanci a tak si myslím, že usilujete o to, stát se něčím jako politickou stranou, která bude šířit svoji ideologii (tak jak to děláte tímto listem, modlitbami za sdělovací prostředky, využíváním ritu atd.atd.), ale nebude muset vstupovat do soutěže ideí. Co mám na mysli? Každý jiný politický subjekt musí jít do voleb – zveřejnit svůj program a buď pro něj získat podporu anebo bez podpory (či v případě, že své voliče zklame) postupně zmizet z politické scény. Politická instituce, která bude disponovat obrovským majetkem mj. pozemků a nemovitostí bude jako každý jiný vlastník žít z tohoto majetku a tedy i financovat vesele své politické aktivity zcela bez konkurence (a to nemluvím o dalších možnostech uplatňování vlivu skrze majetek). To je ovšem velmi nedemokratický prvek pane Duko. Na vás pane Duko, ani jeden farník v této republice svá občanská práva nedelegoval.
Nemám naprosto nic proti tomu, když jednotlivci či jakékoliv skupiny lidí vyznávají svoji filosofii či víru a když pro své myšlenky získávají ostatní. Vůbec se mi ale nelíbí, když si některá z těchto skupin víru zprivatizuje a používá ji jako zástěrku svých politických aktivit a to je dle mého názoru podstata všech sporů.
A hezké fráze o tom, že „co bylo ukradeno, má býti vráceno“ jsou jenom bezobsažným klišé. Mimochodem, jsem přesvědčen, že kdyby měly církev jen ten majetek, který nabyly historicky korektně a mravně nezůstaly by jí možná ani ty kostely.
Tedy závěrem. Vaše slova pan Duko, pro mne nemají takovou váhu, aby se mohla promítnout do změny mých postojů a soudě podle diskuse – nejsem jediný… A moc vás prosím, udělejte nejdříve alespoň něco pro demokracii a pořádek ve své vlastní instituci – pak možná bude naděje, že vaše starost o demokracii ve státě bude vnímána vstřícněji…
24. 10. 2013 | 10:09

gaia napsal(a):

neo

také existují chudí duchem. Dejte si pozor, abyste za takového nebyl považován zde na blogu vy.

už vidím samoživitelku s děckem, vlastním bydlením a autem a příjmen 12 600, jak to vše v pohodě utáhne.
24. 10. 2013 | 10:10

Pavel13 napsal(a):

:Ládik!!!
Povznáší, ale musí nám k ní křepčit Alexandrovci a pět Helenka Vondráčková.
24. 10. 2013 | 10:10

Jan napsal(a):

komunismus je ideologie založená na lživých slibech - katolicismus je rovněž tak ideologie založená na lživých slibech. Komunisti věřili, že může být ráj na zemi, hlupáci, ráj je přeci po smrti, jen pro katolíky ovšem. Jak je vědecky dokázáno.
24. 10. 2013 | 10:10

Jáchym napsal(a):

Pavel 13 10:01:

"Tohle jsem netvrdil. Pouze jsem napsal, že přímluva se panu kardinálu moc nepovedla a kněží by dokázali většinou promluvit lépe."

Já vím, omlouvám se.
To je psychická infekce: Člověk tu občas neodolá pokušení si taky trochu zademagogit a šáhne do příhrádky s logickými klamy. :-)
24. 10. 2013 | 10:10

Sech napsal(a):

Neo,

možná jste pašák ve svém oboru, ale vaše ústřely zde jaksi postrádají na rozdíl od p.Klenota logiku.

Srovnávat počet mrtvých z dopravních nehod s počtem umrzlých na ulici je nonsens.

Od evoluce, pokroku, civilizačního rozvoje se očekává zvyšování kvality života lidí. Někdo se smíří i s trvale udržitelným rozvojem.

Jako daň za to všechno pozitivní můžeme považovat množství mrtvých na silnicích (auto má prostě každý), ale třeba i ty, co se zabili při pararaglidingu nebo jiných vymoženostech doby, dříve neznámých.

Pokud se domníváte, že přirozenou daní za zlepšení života určitých populačních skupin je množství sebevrahů a umrzlých, tak to jen svědčí o vašem charakteru.
24. 10. 2013 | 10:14

Jáchym napsal(a):

Strýc Josef 24. 10. 2013 | 10:09
Hezky shrnuto, strécu.
24. 10. 2013 | 10:17

neo napsal(a):

gaia:

tak si představte samoživitelku s 16 dětma, v chatrči v indii...

bez auta, bez tekoucí vody, a s možná tak jednou plackou či hrstí rýže na den.
24. 10. 2013 | 10:19

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Když ti dva křesťané Nečas s Kalouskem mají na triku tolik hříchů, že to pro občany nemohlo být levné.
Dnešní křesťan, který Desatero nahradil trhem, je vizitkou současné církve. Když se o někom někdo v médiích zmíní, že to je dobrý křesťan a národovec, tak se u většiny z nás vybaví spíše nedůvěryhodné individuum než nějaká poctivost či zbožnost.
24. 10. 2013 | 10:20

gaia napsal(a):

neo pokud vezmeme definici té relativní chudoby z wiki
relativní chudoba což je stav, kdy jedinec nebo rodina uspokojují své sociální potřeby na výrazně nižší úrovni než je průměrná úroveň v dané společnosti.

pak je ta Indka se 16 dětmi daleko bohatší, než samoživitelka v ČR, obzvlášť pokud bydlí vedle finančních analytiků
24. 10. 2013 | 10:22

kolega napsal(a):

Jaroslave alias Dominiku. Nebylo ti lépe, když jsi za totality pracoval v dělnické profesi ?
Nyní musíš dnes a denně lhát a obhajovat lži.
24. 10. 2013 | 10:23

Jos napsal(a):

Jana Pechová,
ve svém příspěvku normálně lžete.Dukův výrok vůči občanům byl jasný a hrubě sprostý.
24. 10. 2013 | 10:23

neo napsal(a):

Sech:

evidentně nejste schopen pochopit napsané... ANO je to nonsens. Já je nesrovnávám, dávám panu Klenotovoi najevo, že je to hloupost to takhle srovnávat.

Pak jsem také na konkrétních datech ukázal, že počet sebevražd se dlouhodobě snižuje. Menší výkyvy lze pozorovat v posledních letech, ale to je dáno krizí na světě.
24. 10. 2013 | 10:23

smutný napsal(a):

Když si uvědomíme co zla napáchala katolická církev a kolik se jí dostává prostoru negativně ovlivňovat životy lidí a už od mala vymývat dětem mozky pohádkami o bohu, nad tím zůstává rozum stát!
24. 10. 2013 | 10:27

gaia napsal(a):

neo

takže připouštíte vztah mezi krizí a počtem sebevražd?
24. 10. 2013 | 10:28

ber napsal(a):

neo
trochu slabý výsledek pravicových vlád, od kterých se očekával blahobyt vezdejší, nezdá se Vám ? On tedy ten blahobyt některé zastihl, hlavně tu prudce rostoucí třídu dolarových milionářů. Ti si hezky spapali ty přebytky z nárustu produktivity práce. Nebo máte jiné vysvětlení, kde se pořád část těch daní ztrácí ? Nějaká černá pozemská díra taky nesporně je. Jen idologičtí fanatici budou pořád vidět všechnu vinu někde jinde, než taky část u sebe. Myslím, že i ten Babiš to říká na plnou hubu. Kdyby se tady nerozkrádalo, tak by peníze byly i pro ty chudé a bez dluhů státu.
24. 10. 2013 | 10:28

bob napsal(a):

neo
ale my jsme nikdy v Africe nebyli, tak proč bychom se s nimi měli srovnávat ? To ale neznamená, že budeme tleskat a radovat se z toho, že všechno jde do kopru, snižuje se reálná mzda, státní instituce nefungují a rozkrade se všechno, co není na řetězu.
Co to je za hloupý argument, proč tady taháte nějaké chatrče, jste hodně mimo, když argumentujete takhle hloupě
24. 10. 2013 | 10:32

neo napsal(a):

gaia:

není ta indka bohatší. Bohatší jí dělá nesmyslné určpování chudoby, kdy je bohatý člověk považován za chudého.

(sebevraždy jsou až z 90% zaviněné duševní poruchou, jistěže tam ale jsou i jiné vlivy a krize jistě také)
24. 10. 2013 | 10:32

olga napsal(a):

Příspěvek Jaroslava Klenota považuji za vypovídající.
Osobní otázka:
Pane Jaroslave, nemáte příbuzné ve Veleni? Tam žil můj bratránek stejného jména. Už nežije.
24. 10. 2013 | 10:34

neo napsal(a):

ber:

ne nezdá.
"Jen idologičtí fanatici budou pořád vidět všechnu vinu někde jinde, než taky část u sebe."
////////////////to se shodnem, hodně lidí hází vinu za svou vlastní neschopnost na jiné. Na politiky, na romy, na souseda...
24. 10. 2013 | 10:34

gaia napsal(a):

neo

tedy vaše logika mne udivuje

dle vás je tedy samoživitelka s 12 litry bohatá a za chudou ji považuje jen stát, ale pro sebe v důchodu 12 litrů neberete, dokonce chcete důchod ve výši platu, neb se zřejmě bojíte chudoby, ale potom proč?
24. 10. 2013 | 10:36

neo napsal(a):

bob :

kdo tleská a raduje se? Uvádím jen fakta v odpovědi na příspěvek pana Klenota.

Ono je totiž velmi hezké napsat, že zde máme milion chudých... to zahraje na citečky.

ale už je obtížné sdělit, že je to nejmíň z celé evropy a že je to podle takové a makové metodiky.

Protože když se to sdělí, pak už to tak srdceryvně nevyzní.
24. 10. 2013 | 10:37

Martin1 napsal(a):

Pane Dominiku Duko!
Mé sdělení je krátké, ale myslím výstižné a je vypůjčené z filmu
"Knoflíková válka".
Kdyby ti obyčejní lidé věděli tehdy na té Letenské pláni, že za pár let zde:
1)budou chodit po úřadech a prosit o příspěvky na bydlení
2)že jich většina bude od padesátky nezaměstnaná
3)že si budou muset platit za léky
4)za nemocnici
5)že budou mít drahé nájemné
6)že doprava po městě v MHD bude pro starší luxusem
7)že ze své vesničky se do města už svým motorákem nedostanou
8)že nebude dne, kdy by nebyla přepadena banka nebo pošta
9)že budou přepadáváni jejich děti sebrankou na sídlištích
10)že zde budou tisíce nezaměstnaných vzdělaných mladých lidí
11)že z korupce "vyroste naše největší budova světa"
12)že vlezeme do každé války, kde nemáme co dělat - že ubližujeme
13)že dalších tisíce jiných věcí - které jsme dříve znali jen z historie a mysleli jsme, že jsou pryč se nám vrátí . . . .
. . . . . . . . .
. . . . . . .
206)že prosté trpící zoufalé lidi bude jeden "břichatec - nadutec - šarlatán" je zase nazývat lůzou ! ! ! !

Tak by Vám nejeden ten člověk - člověk - člověk (ne lůza) pane kardinále Duko řekl:

""KDYBY SEM TO BYL BÝVAL VĚDĚL, TAK BYSEM SEM NECHODIL!""

Já k tomu dodávám, byli jsme tam všichni dobře - na správném místě a odstraněním toho systému jsme udělali správný krok, ale lidé jako vy jste nás všechny ostatní (prosté lidi - ne lůzu)zradili (vzali jste nám všechny vymoženosti bývalého režimu - my je brali již za standard - nedoknutelné) - jste ještě horší, než ti komunisté.
A budete za to v demokratických volbách poraženi na hlavu - můžete se třeba vzteknout a posílat listy třeba i do pekla - k těm chlupatým rohatým bestiím totiž máte blíže!
24. 10. 2013 | 10:40

dedek napsal(a):

neo napsal: a promiňte, ale člověk, který má kde bydlet, netrpí hlady, má auto, televizi, domácí kino, jezdí na dovolenou, má oblečení.... NENÍ CHUDÝ i když dle statistické chudoby ano.
Neo, už jste viděl aby při příjmu do 10 000 Kč hrubého mněl někdo ještě na ježdění autem a ježdění na dovolenou? V dnešní době totiž auto je prostá potřeba, protože i k tomu, aby si ten dotyčný vydělal těch 10 000 hrubých, tak musí nějak jezdit do práce a od roku 89 naši vládnoucí poněkud velice nejen omezili ale hlavně zdražili veřejnou dopravu neřkuli, že mnohdy přestala do některých lokalit jezdit zcela. A to, že má domek? To je jeho jediná záchrana, protože na nájem by neměl. Je vidět, že toho o životě mnoho nevíte, nebo za vás to těžší obstarává nekdo jiný, třebas rodiče. Odečtěte si náklady i na ten domek, ve kterém se také bezplatně nedá bydlet, náklady ne na auto ale na dojíždění autem do práce třebas 30km a to vše odečtěte od peněz, které zbydou z 10 000 po zdanění. Možná zustanete koukat s otevřenou hubou.
24. 10. 2013 | 10:40

neo napsal(a):

gaia :
už jsem vám to psal pani učitelko, nevim, jestli máte problémy s pamětí. Já jsem zvyklý na svůj standard a nemám důvod to chtít jakkoli měnit.

také netvrdím, že samoživitelka je bohatá. Tvrdím, že není chudá.
24. 10. 2013 | 10:41

Jana Pechová napsal(a):

Jos 10:23
Najděte si to. A pak se omluvte panu Dukovi, mě nemusíte.
24. 10. 2013 | 10:41

gaia napsal(a):

neo

já zas tvrdím, že ženská s děckem a 12 litry je v ČR úplný žebrák
24. 10. 2013 | 10:45

neo napsal(a):

dedek :

ano, viděl, běžně. Zcela normální věca sám to hned další větou potvrzujete, tedy že auto mají. Navíc to považujete za prostou potřebu. A to že má domek z něj dělá milionáře i když dle statistik je pod hranicí chudoby.

Od rodičů jsem se odstěhoval hned po škole, mám vlastní rodinu.

Sám do práce autem jezdim a vim velmi dobře, kolik to stojí.
24. 10. 2013 | 10:46

gaia napsal(a):

neo

přečtěte si dedkův příspěvek ještě jednou.

z 12 ltrů se na sauto ušetřit nedá. Bez auta se do práce nedostanete, tak nemáte ani to. Motáte se v kruhu, pozor, aby se vám nezavařily obvody.
24. 10. 2013 | 10:51

Jakub Kastner napsal(a):

Dobrý den,

jsem ateista, ale udělal jsem si chvíli na přečtení této glosy a udělal jsem dobře, zvláště Vaši definici volby si zapíši za uši:
"...Uvědomte si, že každé politické volby jsou momentem, kdy se jednotliví lidé přiznávají ke svému životnímu postoji. Volební lístek má v podstatě charakter občanského kréda: V toto věřím, pevně v tom stojím a věrně za tím jdu ve svém každodenním životě. ..."

Děkuji, za morální podporu! Budu volit zodpovědně.

S úctou,
Jakub Kastner
24. 10. 2013 | 10:52

SansLogique napsal(a):

koukám má pan kardinál ohromující úspěch a je velice oblíben. Tak to má být.
Takoví lidé jsou náboženství třeba, ne papež František, který vypadá a chová se docela sympaticky a za kterého se pak podobná sebranka schovává.
24. 10. 2013 | 10:53

neo napsal(a):

gaia:

pančelko, na co se nedá ušetřit? na koupi auta nebo na provoz? taky může mít auto z dob, kdy nebyla samoživitelka...atd...

Vy hledáte vždycky jen výmluvy, proč něco nejde.

já vim, pro vás je socka kdo nemá 50000.
24. 10. 2013 | 10:59

Rokec napsal(a):

To Gaia : obávám se, že si Neo může přečíst dědkův příspěvek třeba 20x a stejně to tam neblafne. Ono totiž nejenom přečíst, ale i pochopit psané je třeba.
24. 10. 2013 | 11:01

gaia napsal(a):

neo

pokud má člověk děcko a nemá aspoň 50 tisíc, pak socka skutečně je. Sociologové vypočetli a uvedli v idnes, že děcko stojí od narození po promoci 2 melouny, což je 100 litrů ročně měsíčně 8,5 litru jen to děcko stojí a kde je to ostatní, matka, auto , provoz bytu?
člověk s děckem pod 50 litrů socka je!!!
nikoli aby byl považován za bohatého a ještě mu z toho 25% sebrali v rámci progresivního zdanění.
24. 10. 2013 | 11:04

Martin1 napsal(a):

neo
Taky se dočkáte - bude vám umožněno v praxi předvést jak vyjít z málem!
24. 10. 2013 | 11:05

Martin1 napsal(a):

z málem! = s málem!
24. 10. 2013 | 11:06

neo napsal(a):

Martin1:

vyjdu s málem... jsem skromný člověk
24. 10. 2013 | 11:07

pěevc napsal(a):

pastýřským listem se duka sám zařadil mezi představitele ochlokracie.
24. 10. 2013 | 11:07

neo napsal(a):

gaia:
máte pokřivené vidění.
24. 10. 2013 | 11:08

papež napsal(a):

Drazí, Podotec na minulém blogu tvrdil, že je do politiky "vtahován" , což je slovo o více možných výkladech...předpokládejmě ale, že pokud si stěžuje a nikolivěk výská - že je " vtahován" , tak je mu to nemilé (proč teda se " vtahuje " stále s vyšší frekvencí ???).
Nyní tedy přichází opět, a opět " vtažen" - no nevadí, každý má právo si občas zalaškovat s logikou tak ,že to navenek působí komicky, i Bůh si občas rád nelogcky zažertuje.
Co ale vadí drazí, je, že se zde sice jakoby obrací pouze k sestrám a bratrům v Kristu, avšak tak, že kárá ostatní -tak by neměl následovník Krista postupovat, Kristus mluvil i k židovským celníkům, nevěstkám - ke všemu lidu cítil lásku, milost a tedy potřebu být " vtahován" do společného uvažování o světě, o postavení člověka v něm, o tom jak má postupovat v momentech kdy cítí, že mapa není terénem apod. ale tak, že nelál, ale učil.
Toto není správné, takové selektivní a tak i pohrdající oslovení v úvodu a poté již jen " vtahování" způsobu kárajícím ty vyselektované, jako by snad i mezi křesťany /neřku -li mezi preláty/ nebyli hříšníci, upadající (a to přes již několikaletou snahu Podotce a jeho pohůnků) do - jak on sám opakovaně tvrdí : " prohlubující se mravní krize" - kdy tedy on sám páchá těžký hřích - šťourá se klacíkem v očích jiných nevidě přitom břevna v oku svém, toť on přeci hlásá, že jeho a Církve hlavním úkolem je obroda mravnosti, nyní však přichází a viní z úpadku, z " prohlubující se mravní krize" koho ? Nu, drazí, zdá se že všechny kolem sebe krom...a nyní pozor , držte si jak jarmulky tak bejsbolové čepice....krom SEBE !! Ano Podotec se opětovně /avšak neoprávněně ("nad nikoho se nepovyšuj")/ staví na ten piedestal morální čistoty a mravnosti a odtamtud soudí, soudí však jen ty občany , režimy a ideologie, které si on sám ve své břevnovité, obávám se že snad i kládovité zpupnosti vybral, nevidíc , že i Církev napáchala mnohá zvěrstva, dokonce v mnohém bylo její konání jakýmsi návodem a vzorem i pro tak zvrhlé režimy jako byl ten Hitlerův - kdy je například nutno mít na paměti, že to komunisté a sociální demokraté byli proti Hitlerovi a kdy naopak to byla katolická strana Zentrum, která i " díky" tomu, že komunističtí poslanci již v té dpobě byli pozatýkáni či umučeni,mohla spolu s NSDAP proti hlasům německé sociální demokracie prosadit Zmocňovací zákon /zřejmě výměnou za Reichskonkordat/ a tak vlastně ustanovit fuhrerský stát a vše co se s ním poté pojilo.

Podivnou dialektiku Podotec používá, velmi podivnou, obrací se do minulosti tak, že zamlčuje - proč raději vůbec nemlčí...

(encyklika dále pokračuje)
24. 10. 2013 | 11:10

papež napsal(a):

(pokrač. encykliky)

Ach, slza nyní kane po mé tváři když vidím zpupnost jak za pravdu se vydává, když vidím pokrytce o morálce kázat a hříšníka na druhé ukazovat...bratří a sestry, Synové a Dcery, což nemůžete vy tam dole přesvědčit Podotce ať jde aspoň s tím úrokem někam k jednomu celá nula pět procentu? Když budete dost hlasitě se modlit...nepomůže ani to ?
Dcery a Synové - jak k tomu přijdou ještě dosud ani nenarození vaši synové a vaše dcery, což Kristus někdy prohlašoval : " nechte maličkých , ať hezky česky zaplatí za své fotry a dědky za to, co oni napáchali", což Podotec Duka použil tuto logiku i dovnitř Církve, což chce po dnešních maličkých - i těch doud nenarozených, aby platili za ta dlouhá staletí, kdy Církev nejen že těla ničila, majetky zabírala -ale i duše svazovala, v Jiřní Americe dokázala poničit a téměř vykořenit dokonce celé civilizace a jejich kultury, i vtom se mohl Hitler shlédnout, vidět, oblíbit si to.

Přátelé moji, zjistěte aspoň zda i Podotec se náhodou nekoupe ve vaně za 400 tisíc korun, pokud ne - toť dobrý signál, pokud ano...tak má Podotec pravdu - ten mravní úpadek se už prohloubil zcela - když tedy ti, co káží vodu...koupou se ve víně.

Milí moji,vy ale pamatujte na ta břevna a ty klády ve svém oku vždy, nejděte cestou mravního úpadku, kdy ukazujete pouze na hříšníky kolem vás, to Kristus nechtěl, on chtěl prioritně aby každý nejprve chrám ve svém srdci zbudoval, ne ostatním /které si selektivně vybere/ jejich chrámy bořil či jim je záviděl.

Jdu se nyní pomodlit za mravní očistu Vatikánské banky a dieceze v Limburgu, snad mu tam ta vana ke zdraví aspoň poslouží, když už tolik svárů vyvolala.
Jdu se nyní také pomodlit za to, aby příště Podotec nebyl " vtažen" takovým podivným způsobem,kdy spíše oheň a síru dští a svár zasévá...než aby laskavostí se skvěl a příkopy zasypával, budiž k němu Bůh milostiv.

Milí moji, pamatujte té dialektiky Kristovy, ne Dukovy, koupejte svá těla a své duše pravidelně a řádně , ale vana za takových dvacet tisíc by snad měla stačit, no ni ?

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=792702
24. 10. 2013 | 11:11

pozorovatel napsal(a):

Jak sleduji Duku, měli komunisté ve svých názorech na církev pravdu. Tedy, na tu církev pozlacenou, zrestituovanou, vzdálenou od církve Evangelií na hony.
I proto budu volit komunisty. Mají totiž blíž k lůze, pro kterou přišel na zemi Kristus.
24. 10. 2013 | 11:15

Filuta napsal(a):

Gaia, dědek a ostatní

Nepřete se s Neoušem, postrádá to smysl.
Na to jsem už přišel dávno.
Bude vám tvrdit, že se máte jako prasata v žitě (to asi pochytil od Kalouska), páč máte doma tekoucí vodu, splachovací hajzl, televizi a POZOR - počítač, vrcholné výdobytky doby, poukazující na vaši rozmařilost.
Politici a boháči často sahají ke srovnání naší země s rovníkovou Afrikou, aby nás přesvědčili, že si pod jejich vládou vedeme skvěle. Tehdy se mě zmocňuje neodolatelná chuť nakopat je do prodloužené části zad.
Srovnávání životní úrovně a míry chudoby v jednotlivých zemích jsou zavádějící.

"Čas od času se v médiích objeví srovnání životní úrovně „tradičních“ evropských zemí a postkomunistických států. Životní úroveň má ovšem více rozměrů a není snadné ji měřit. Nejčastěji se v této souvislosti uvádí hrubý domácí produkt na hlavu v přepočtu na paritu kupní síly. Pokud bychom takto počítali českou životní úroveň, výsledek by nebyl špatný: byli bychom asi na třech čtvrtinách průměru původní EU patnáctky.
Problém je v tom, že HDP v paritě kupní síly neříká celou pravdu. Především, platí jen na území České republiky, protože zdejší relativně vysoká životní úroveň není ani tak dána vysokými příjmy populace jako spíše nízkou cenovou hladinou. Kilometr za Rozvadovem již tato výhoda není nic platná: cestovatel z České republiky je odkázán na svoji peněženku či kreditní kartu a na svůj finanční majetek vyjádření v opravdových penězích – bez berličky parity kupní síly.

V nominálním srovnání příjmů je česká životní úroveň mnohem nižší. České mzdy a další příjmy tvoří obvykle jen asi šestinu až třetinu západoevropských. Ve srovnání s nejbližším západním sousedem – Německem – máme jen asi čtvrtinové příjmy. Jak se s touto skutečností srovnává zpráva Eurostatu, podle níž patří Česká republika mezi země nejméně ohrožené chudobou? Snadno: metodika výpočtu chudoby podle Evropského statistického úřadu není založena na skutečném měření životní úrovně, nýbrž na měření příjmových nerovností. Práh rizika chudoby je položen na 60 procent průměrného příjmu. Z elementární statistiky vyplývá, že nejvíce rovnostářská země bude zároveň nejméně ohrožena takto definovanou „chudobou“. Ať už jsou příjmy obyvatelstva jakékoli.
Jsme tedy oproti Západu chudí, ale někteří z nás se mohou utěšovat tím, že většinou jsme zhruba stejně chudí. Míry sociální nerovnosti podle jiné metodiky (Giniho koeficient) je v České republice na úrovni Dánska a o něco nižší než ve Švédsku. Má-li tedy Skandinávie být naším cílem, pak jsem jej již dohnali a předehnali: v míře rovnostářství."
http://pavelkohout.blogspot.cz/2006/04/o-ivotn-rovni-dluzch.html
24. 10. 2013 | 11:18

pokorný napsal(a):

Jen pro tu puntičkářku nahoře. http://denikreferendum.cz/clanek/13033-pane-kardinale-nejsme-luza
24. 10. 2013 | 11:22

neo napsal(a):

Filuta :

Filutouši, to je jasné, že se vám nechce diskutovat, pokjud nemáte argumenty, ale prosím nevnucujte svou nedostatečnost ostatním. Dedek je např velmi slušný a reaguje věcně. oceňuji, že se neuchyluje k urážkám. I s gaiou se dá občas bavit.
U vás je ta agresivita (vidno z onoho nakopávání) zakořeněná, to se stává, že člověk jako vy viní ze své neschopnosti jiné a má tendence fyzicky napadat.

To co jste pak uvedl od kohouta je přesně to o čem píši já a dokonale to potvrzuje má slova. Děkuji vám za to. aspon je vidět, jak jsou stanovená kritéria zavádějící a těžko srovnatelná.
24. 10. 2013 | 11:35

JF napsal(a):

co to je za bláboly že kdo nejde volit že se vzdává svobody ... zachtělo se vám popohánět ovečky k volbám ...

ps: ty klausovsky sladké řečičky vám z toho však čouhají jak sláma z bot - a tím brečením na havlově hrobě to nepřikrejete. Ostatně ten Havel se zrovna ve věci odsuzování těch co nechodí volit výrazně mýlil ... a nemyslíte že není možné čas ztrávený vhozením prázdné obálky zužitkovat poněkud lépe. Třeba zajít do kostela ... tam snad máte nahánět své ovečky pastoračními dopisy - ne dělat politickou agitku! I Klaus se nejraději míchá do toho čemu nerozumí a do čeho mu nic není. Nebo jak si představujete odluku církve od státu? Nebo jde jen o prachy ...
24. 10. 2013 | 11:35

Jedla napsal(a):

Člověk "A" řekne:
Samozřejmě, že katolíci se v minulosti dopustili chyb, ba i zločinů. Jsou to přece jen lidé, a chybovat je lidské. Ale udělali táž mnoho krásného, dobrého, plného lásky. A to proto, že jsou to katolíci. Jsou díky svým neměnným dogmatům pevně ukotveni na straně morálky.
Člověk "B" řekne:
Samozřejmě, že katolíci v historii udělali mnoho dobrého: Vždyť jsou to také lidé, a člověk je ze své podstaty dobrý. Ale kdykoli šlo o zájem katolictví, neváhali se dopouštět zločinů, mučení, vražd, rozpoutávali války a kuli intriky. To proto, že jsou katolíci, dogmatici. Neschopni pochyb, odsuzujíce relativismus, neschopni vcítění a neochotni pohlédnout na věci z různých perspektiv, považují se za všeobecné, univerzální majitele pravdy, a sami sobě tak přisuzují právo odsoudit druhé.

Myslím, že obojí je pravda. Výrok "A", i výrok "B". V různých místech a časech, v různých konstelacích lidí, jednou o dílek převážilo "A" a jindy zase "B".
Na Dominika Duku, autora blogu, jsem ovšem nucen pohlížet jako na člověka, u něhož jen pracně shledávám pravdivost "A", za to do čí bijící je pravdivost "B".
24. 10. 2013 | 11:36

neokomunista a kolektiv napsal(a):

neokomunista a kolektiv
Pane arcibiskupe, vás nám seslalo samo nebe.
24. 10. 2013 | 11:37

Jana Pechová napsal(a):

Pokorný
Stačí jen tak málo, kliknout na wiki:
Po odborářské demonstraci ze dne 21.3.2013 bývalý dominikánský spolubratr Ivan Odilo Štampach kardinála Duku obvinil [16], že ve své rozhlasové Glose Dominika Duky na Radiožurnálu označil demonstranty za "lůzu". Usoudil tak na základě pasáže z rozhlasové glosy ze dne 22. dubna 2012 (http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zajimavosti/_zprava/dominik-duka-kdyz-vladne-luza--1047848, ve které Duka řekl): "Nevadí mi protesty, ale vadí mi množství projevů, které už dávno překročily míru pokojného protestu a staly se projevy hrubiánství a vulgarity. Tím se protest sesouvá z roviny demokracie do roviny ochlokracie."
Kardinál Duka poté odmítl, že by někoho označil za "lůzu" v rozhovoru s Oldřichem Dandou pro deník Právo, když upozornil, že je autorem textu glosy, nikoliv titulku, ve kterém se slovo "lůza" vyskytlo: "Nemluvil jsem o lůze, ten nadpis jsem článku nedal já. Mluvil jsem o ochlokracii, to není jen lůza, ale i dav." Pořad je navíc předtáčen několik týdnů dopředu, souběh rozhlasové glosy s odborářskou demonstrací tak byl spíše dílem náhody.
24. 10. 2013 | 11:39

Jáchym napsal(a):

Papež:
Uctivý pozdrav.
Já si vás tisknu. A udělám si z Vašich kázání takovou malou knížečku se zlatou obřízkou.
(Kdybych nosil jarmulku, tak se za vás taky pomodlím, takhle jsem na vahách, zda bych Vám nepřitížil).

Nemá to chybu.
24. 10. 2013 | 11:44

lKelt napsal(a):

Vážení,
diskutovat se SOCIOPATEM NEEM je házení perel s...... !!!!!!!!!!!
On je skromný a spokojený zaměstnanec jedné firmy,která je s ním také spokojená. Má volnou pracovní dobu a proto je tady od rána do večera a v tom spočívá spokojenost oné firmy s ním.
Hloupost a lživost jeho argumentace rozčiluje,ale on není tím,kdo by mohl ovlivnit váš život-je to jenom sluha bývalé vládní garnitury a dává perfektní návod,koho nevolit.
24. 10. 2013 | 11:47

species 8472 napsal(a):

To Holoubek 10:01
Ještě k těm dvěma ideologickým talibancům přidejte liberální volnotržisty. Pak to bude kompletní.
24. 10. 2013 | 11:50

Jáchym napsal(a):

Jedla.
V různých místech a časech, v různých konstelacích lidí, jednou o dílek převážilo "A" a jindy zase "B".
Na Dominika Duku, autora blogu, jsem ovšem nucen pohlížet jako na člověka, u něhož jen pracně shledávám pravdivost "A", za to do čí bijící je pravdivost "B".
***********************************************************************
Pravdu díte, bratře.
V různých místech převažuje různé, musíte se nacházet v místě značně vzdáleném od míst, kde se nacházíme my.
Nebo vám byla Dukova "do očí bijící spravedlnost" vbíjena do očí takovým způsobem, že máte její fiktivní obraz navždy vpálený do sítnice.

S tím se holt nedá nic dělat.
Pokud máte druhé oko zdravé, opatrujte si ho - a vyhýbejte se dukovitům.
V různých místech i časech se i v katolické církvi najde mnoho jiných,skutečně obdivuhodných postav.
24. 10. 2013 | 11:56

Gustáv Kočí napsal(a):

Jáchym:
"Já si vás tisknu. A udělám si z Vašich kázání takovou malou knížečku se zlatou obřízkou."

:D

Pán je asi sběratelem knih:D
24. 10. 2013 | 11:57

neo napsal(a):

IKelt:

už jsem vám to psal několikrát. Lžete.
Nejsem sociopat.
Nepoužívám lživé argumentace. Vše co jsem uvedl jsou jen a pouze ověřitelná fakta.
Nikomu nesloužím a nějaká bývalá či současná či budoucí vládní garnitura je mi ukradená.
24. 10. 2013 | 11:58

Wolfgang Ovečkin napsal(a):

Pásl, pásl ... až se vypásl.
24. 10. 2013 | 12:02

Rosťa napsal(a):

Tak jsem si pročetl diskusi a s drtivou většinou reakcí se dá souhlasit. ŘKC možná přišla k obrovskému majetku cestou neuvěřitelně špinavou, nicméně potupné opovržení lidu obecného k nim ( a především k nenávistnému Dukovi )je tou správnou odpovědí k její neskutečné nenažranosti. Nějak moc nechápu, kde pan prelát po tom extempore v rozhlase bere tu drzost se někde veřejně projevovat a poučovat nás o tom, co máme se svým hlasem ve volbách udělat. Chudák kardinál Tomášek se musí v hrobě obracet.
24. 10. 2013 | 12:05

ujo napsal(a):

Autor se čtenáři žertuje: "Pro nás, věřící křesťany jde o to, abychom vyjádřili, že duchovní hodnoty a lidskou čest stavíme výš než pozemské výhody".

Zaklíná se demokracií přitom zapomněl sdělit, kdy bude zavedena v jeho církvi ( to i snad ti komunisté měli ve straně demokracie více)
24. 10. 2013 | 12:06

Martin1 napsal(a):

neo
Ne "neo",my víme, že tomu všemu ještě věříte a v příštích dobách by jste mohl chodit své názory (až prohlédnete)prezentovat na základních školách, jako tam nyní posíláme bývalé narkomany.
V dnešní době, lze skvěle argumentovat a správně manipulovat s fakty: že např.:umírající Somálec je vlastně překrmené pr.se a svou předsmrtnou hubenost jen předstírá, aby nás zmátl a dělá to tak dokonale, že nakonec opravdu zemře. Že ne bída a hlad, ale jeho touha po herectví je za tou tragédií.
24. 10. 2013 | 12:11

papež napsal(a):

Jáchym
Synu, to nedělej.
Nikdo z nás - pokorných následovníků Kristových si nepřeje být svázán s nějakými deskami či s obřízkou. Byť by se řezalo zlatým nožíkem. Už jsme na to také dost staří a stydliví.
Jarmulka chrání hlavu např. před úrazem či prochladnutím, nehledej v tom žádné jiné významy, Synu.
Jarmulkou si chráníme hlavu, ponožkami nohy a ve vaně se například koupeme - zde ale pozor , neplatí například že čím dražší vana, tím dokonalejší očista !! Toť omyl zbloudilých a prostopášných.

Nevyvyšuj jiné, byť by si říkali "papež", ani se před nimi neponižuj více než žádá katechismus, liturgie , Mišna, Talmud atd., to by též bylo proti Kristu.

Nyní jdi a neukládej do svých adresářů již nikdy má slova více.
Vše je totiž pomíjivé... a navíc nechci být vtahován někam, kam vtažen nechci být.
24. 10. 2013 | 12:16

Vincenc Pauli napsal(a):

"... řečníci si neuvědomují, že mluví proti demokracii a zákonnosti, když se hledají kličky, jak platný, parlamentem přijatý, ústavním soudem potvrzený zákon obcházet ..."

Nejtěžší zločiny se děly vždy v souladu se zákony zločinných režimů.

Předobrazem všech zločinných režimů byl katolický apartheid.

"Podle zákona" středověku se 5% populů modlilo, 5% bojovalo, a zbylých 90% pracovalo.

Právě těch 90% do úmoru pracujících chudáků vytvořilo onen církevní majetek, který si nynější drzí nadutci ve středověkých kašparských hábitech nárokují.

Podle vyššího zákona mravního - nevydat mocenské nedemokratické instituci podvodně získaný majetek (a k tomu finanční bonus navíc) není zločinem.
24. 10. 2013 | 12:17

siven napsal(a):

Dominik Duka: "Pro nás, věřící křesťany jde o to, abychom vyjádřili, že duchovní hodnoty a lidskou čest stavíme výš než pozemské výhody."

Považuje pan arcibiskup movitý a nemovitý majetek za duchovní hodnotu? Považuje pan arcibiskup za "duchovní hodnotu" zvýšení zadlužení občanů ČR včetně miminek (narozených i nenarozených), aby církve dostaly finanční příspěvky, zatímco invalidům a matkám s dětmi jsou finanční příspěvky kráceny?

Poté nezbývá, než citovat Jana Husa:

„Tak jako hejno krkavců snesli se na tuto zemi, aby vyklovali každé zrnko zlata a stříbra. Nemají slitování. Jejich srdce zjedovatěla touhou po bohatství. Se vším kupčí, všechno prodávají. Chceš pokřtít dítě? Zaplať! Chceš loupit a vraždit? Zaplať a bude ti odpuštěno. Ale pak, kdyby sám ďábel zaplatil, vstoupil by na nebesa? A za peníze takto vydřené z chudého lidu koně krásné chovají, čeleď nepotřebnou drží, v kostky hrají a na své kuběny kožichy drahé věší, zatímco Kristus chodil bos a neměl, kde by hlavu složil. Však poznejte se, vy zloději chudého lidu, neboť Bůh i lid vás vidí.“
24. 10. 2013 | 12:19

patriot napsal(a):

neo 08:48:

Pokud se někdo stane bezdomovcem nedobrovolně, v přímé souvislosti s politikou a podmínkami režimu, pak to srovnání je docela přijatelné.

V ČR bylo z politických důvodů popraveno 248 lidí; vztáhneme-li toto číslo na 41 let minulého režimu (ve skutečnosti se vše událo do roku 1954), pak se jednalo v průměru o 6 osob ročně.

Jestliže dnes nedobrovolně umrzne 60 bezdomovců ročně, pak je dnešní režim desetkrát vražednější než ten minulý, a to jen vzhledem k dílčí kategorii „nedobrovolně umrzlí bezdomovci“.
24. 10. 2013 | 12:21

Martin1 napsal(a):

"... řečníci si neuvědomují, že mluví proti demokracii a zákonnosti, když se hledají kličky, jak platný, parlamentem přijatý, ústavním soudem potvrzený zákon obcházet ..."
------------------------
Pane Duko, jsem si jist, že vše bude napraveno také zákonem - nemějte obavu, jen si někde zapište, svá "kázání o tom jak máme dodržovat zákony" - nebude to dlouho trvat. Společenská objednávka tu na to je! A ústavní soud jistě potvrdí i ten zákon, který to uvede zase zpět. A tentokrát myslím, že již pořádně - zkuste se modlit!
24. 10. 2013 | 12:30

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro patriot.
Taky

„Za první republiky (1918 - 1938) bylo k trestu smrti odsouzeno 433 lidí“
….
Po druhé světové válce bylo … za válečné zločiny do roku 1948 odsouzeno k smrti více než 730 lidí (to je 60% z celkového počtu lidí popravených v letech 1918-1989).“

Je pravdou, že díky Masarykovi většina z těch trestů smrti nebyla nakonec vykonána, ale stejně trest smrti tu byl za První republiky běžnou praxí.
Popravovalo se o sto šest i před rokem 1948, ale některými je trest smrti špatný jen tehdy, když byli u vlády komunisté. Sporné popravy byly nepochybně i ty mimo komunistickou éru, ale ty antikomunistům nevadí.

A pokud jde o církve

„Upálení na hranici je forma trestu smrti, používaná k trestání nejtěžších zločinů. Touto formou byly trestány zejména velmi závažné náboženské prohřešky (kacířství, čarodějnictví)“
24. 10. 2013 | 12:36

pgjed napsal(a):

Vážený pane Klenote,nevím, kde žijete vy a nakolik skutečně sledujete potřeby potřebných a to, kdo a jak se jim snaží pomáhat. Mohu vás ujistit, že kdyby nebylo azylových zeřízení pro lidi bez přístřeší, pro matky s dětmi, kdyby nebylo rozdávání oděvů, základních životních potřeb... Bylo by těch umrznutých každoročně mnohonásobně více. A ta azylová zařízení neprovozuje a nefinancuje stát, ani kdokoliv jiný, než církve! Nevím, jak by bylo při každoročních povodních vytopeným, kdyby charitativní organizace různých církví okamžitě nepřispěchaly s fyzickou, materiální i finanční pomocí. Atd. Strčte si své rádoby chytré řečičky za klobouk! Zvláště, když evidentně o potřebách a starosti o ty, kterými zaštiťujete své řečičky zhola nic nevíte! A podobně to platí i pro jiné, rádoby chytré kecálisty zde.
24. 10. 2013 | 12:37

neo napsal(a):

Martin1 :

nevim koho posíláte na základní školy. Já se nijak neangažuju a ani nebudu...
pokud máte něco k diskusi, sem s tím, pokud ne, tak taky dobře.
24. 10. 2013 | 12:43

papež napsal(a):

Pechová

http://en.wikipedia.org/wiki/Ochlocracy

Dcero, Podotec kličkuje, to je zřejmé z kontextu v jakém slovo použil.
Tak to dopadá, když se " nechává" vtahovat do hodnocení pohybů ve společnosti člověk, kteréhož snahy o " mravní nápravu" dopadly i dle jeho slov spíše fiaskem, ale on ani za to nechce nést odpovědnost, i zde ukazuje na ostatní, že to oni prohlubují ten morální úpadek, on tam stojí na tom lžipiedestalu morálky jak trdlo , Dcero má, ne jako sám voják v poli.

Drazí moji, používejte rozum ne jako klacek srdce, srdce ne jako klacek rozumu, hubu ne coby flašinet s pouze jedním válcem.

Budu se za to modlit ke všem našim bohům, i k tomu Trojjedinému.

P.S. Byla snad ochlokracií vláda vzešlá z VLSR /Velká Listopadová Sametová Revoluce/ ? Jistě i dle Dcery Pechové - nikolivěk !! Šlo přeci o spontánní projev vůle lidu, nikým neřízeného, nepřipravovaného, nezneužitého etc. etc.
24. 10. 2013 | 12:45

neo napsal(a):

patriot:

to tedy není. vylhané obvinění a následná poprava je totálně odlišná od bezdomovce, který odmítá jít třeba na loď či ubytovnu.

je to komunistická zhovadilost omlouvat vraždy umrznutými bezdomovci.
24. 10. 2013 | 12:47

vozíčkářů důchody pro katolíky napsal(a):

Spíše velbloud uchem jehly, než tlustý prelát...

Ty restituce se vám vzpříčí v krku.
24. 10. 2013 | 12:49

Filuta napsal(a):

Neo


Samozřejmě že to není totéž .
Vy se berete tak vážně, až jste tím směšný, Neoušku!
Nikdo tady není tak sebestředný jako vy.
A vaše "argumenty" (dost si věříte, že)? Bláboly odposlouchané na mítincích Topky.
24. 10. 2013 | 12:50

Martin1 napsal(a):

Američani ze vzduchu bombardují bezpilotním letadlem klidně v pohodě u kafíčka nevinný hlouček lidí v Pákistánu s odůvodněním, že se domnívají, že uprostřed nich snad seděl i "nějaký terorista", že tam sedělo u večeře i pár nevinných dětí berou jako daň války s terorismem.
Proč tak nelikvidují své zločince doma - ve státech, vždyť by bylo "dobré" hodit bombu do míst, kde se hodně zdržují zloději a vrazi - proč se zdržovat jejich zatýkáním, výslechem, zjišťovat vinu a příčinu, mít náklady s vězněním? Bum a je hotovo.
Proč Duka o těchto věcech mlčí? Proč se zajímá jen o "prachy"?
Já - člověk z lůzy vzešlý jsem jenom tímto malinkým článkem už udělal víc, než ten nadutec ve zlatě a pokrytectvím přeteklý.
24. 10. 2013 | 12:52

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Filuta.
A co Kalouskův metylalkohol a jeho oběti?

Umrznutí nevadí, ale kdybyste našli nějací před rokem 1989, tak by se k propagandě hodili.
24. 10. 2013 | 12:55

Jáchym napsal(a):

Papež
24. 10. 2013 | 12:16
Taťko,
zahanben Vašimi slovy jsem zaplakal, roztrhl na důkaz pokání své pyžamo vedví a nemaje roucha žíněného, uložil jsem si jako flagelanský trest číst a nerolovat po dobu jednoho týdne všechny příspěvky Resla, Yosifa K, jakož i nicku Hoven-Bohorodička, byť publikovali pod jakýmikoli nicky.
24. 10. 2013 | 12:58

neo napsal(a):

Filuta :

Nepsal jsem, že je to totéž, jen že to potvrzuje to co píši. tj že jsou kritéria zavádějící.

Já beru hodně věcí vážně Filutoušku, jste další, z těch infantilních ubožáků.

Kde vidíte nějakou sebestřednost? Jen holá fakta, snadno ověřitelná. Mimochodem na mítingu Topky jsem nikdy nebyl, takže logicky jsem tam ani nemohl nic odposlouchat.
24. 10. 2013 | 12:58

Duka napsal(a):

A ještě bych Vám, milí spoluobčané, chtěl vysvětlit, jak to doopravdy bylo s neposkvrněným počertím Pany Marie. Tehdy šlo o zcela vyjímečné samoklonování a Ježích byl vlastně žena.
Takže mě opravdu nyní musíte všechno věřit. Vidíte, že žádné naše postuláty a dogmata nejsou zcestné výmysly. A proto jako nespokvrněnému početí věřte také našim slibům o skromných majetkových nárocích, které jsme mnohokrát v minulosti dali.
24. 10. 2013 | 13:01

Martin1 napsal(a):

Bakalův nezvaný host
Jej - jej -- to bylo špatně zpravodajsky pokryto, vždyť se dalo jako zjistit, že ten "metaláč" byl z dob ještě za komunistů, stačilo tam přeci namalovat srp a kladivo - je - jej, to byla chyba!
24. 10. 2013 | 13:01

Jana Pechová napsal(a):

papež
1/ vaše dcera nejsem, bohudík
2/ Listopad 1989 ochlokracií rozhodně nebyl - jinak bychom tu měli komunisty na kandelábrech, a nejen to

PS: Vykašlete se na modlení ke komukoli a zkuste se zaměřit na vlastní hlavu, jsou tam rezervy.
24. 10. 2013 | 13:01

oh napsal(a):

Jano Pechová, váš zdroj pravdy wiki uvádí k Dukovu oblíbenému výrazu ochlokracie tuto definici: "Ochlokracie (řecky οχλοκρατία, latinsky ochlocratia) je vláda lůzy, také označovaná jako lůzovláda."
(http://cs.wikipedia.org/wiki/Ochlokracie)

neo: Hrozně rád bych viděl, jak UPROSTŘED CIVILIZACE, kde se prostě nelze živit sběrem plodů a rostlin nebo lovem zvěře, obyčejnou pitnou vodu bez peněz nezískáte a přímo z řeky by se napil jen sebevrah nebo hodně zoufalý člověk, přežíváte za dolar až dva denně. Nebo, jak se uprostřed české zimy rozhodujete mezi tím, zda si za ten dolar pořídíte večeři nebo raději nocleh v charitní noclehárně pro bezdomovce.
"Hranice chudoby je nejnižší příjem, který je ještě považován za dostatečný v určité zemi. V praxi, stejně jako definice chudoby, je obvyklá nebo oficiální přijímaná hranice chudoby mnohem vyšší ve vyspělých zemích než v rozvojových zemích."
Logicky tedy hranice chudoby reprezentuje částku, kterou člověk za určitých podmínek potřebuje k prostému přežití právě v těch konkrétních podmínkách. Srovnávat hranici chudoby bez přihlédnutí k těm podmínkám je poněkud pošetilé. Přesto to soustavně děláte.
24. 10. 2013 | 13:04

jozka napsal(a):

Jachym:

Neni to prilis krute? Budte na sebe shovivavejsi, poproste blizniho sveho, at vam zarazi hreby do dlani...
24. 10. 2013 | 13:05

papež napsal(a):

pgjed
Synu pgjede /KDU ČSL/ - ty mícháš příčinu s následkem...a jako bys měl jakousi zvrácenou radost z toho, že je tolik ubohých, kteří potřebují podat ruku. Dnešní křesťan by měl usilovat spíše o nižší sazby DPH na léky, pleny, jídlo, vodu a o vyšší minimální mzdu...a ne hulákat , kolik že to nebohých zachránil před umrznutím či smrtí hladem.
Důležitá je především prevence, synu můj, masivní léčba je již jen důkazem, že něco velmi selhává již na počátku. Je tedy nutné jít především ke kořenům, k počátkům, k příčinám.
Jistěže ale pokud jsou kořeny shnilé či slabé, je nutno i ten chátrající stromek podepřít, zhnojit, zalévat. Ale pomni, že netřeba zde dobrotu srdce oslavovat, stavět na odiv, ta má zůstat skrytá v našich srdcích - to ona jsou obohacována a zachraňována především ! A už vůbec ne pomocí lží a manipulací - což neexistují transfery státem vybraných daní ve směru církevních zařízení různého charakteru ? Což neexistují daňové úlevy, výplaty duchovním, jakpak naložíš i s tím, že díky podivně provedené církevní restituci mají platit vnukově a děti a ne fotři a dědci - a proč na úrok vyšší než je lidských a bohumilých jeden a půl procenta ? Což tyto protředky pak nemohou chybět v té prevenci chudoby ? Jak by asi dnes postupoval Kristus - říkal by " nechte maličkých ať to zacvakají za fotry a dědky na úrok skoro čtyři procenta" anebo by pravil" nechte maličkých ke mně přijíti" - a tedy by investoval spíše do obecného vzdělávání ?

Synu, doufám že ne vše bys pak chtěl odbýt dobrovolnou charitou, to by byl archaismus /byť bys byl motivován vírou v ten kdysi to žitý " zlatý věk" , tedy v chiméru a v nesmysl/ a ve svých důsledcích by to zřejmě vedlo k chaosu a bezpráví. Moderní civilizace nesmí pohrdnout výdobytky institucí, které Církev v mnohém nahradily a ukázaly, že jsou efektivnějšími než Církev - tímto nás také tyto instituce vracejí tam, kde je naše místo, kráčet v Kristových šlépějích, on ale nikde a nikdy nenechával vytrubovat do světa své milosrdenství, jeho PR v tomto bylo nulové, to až ti, co si z jeho učení a na základě jeho skutků vytvořili pohodlnou a celkem slušně vynášející živnost takto postupovali, proti němu. Mnohdy pak sami zotročili a do chudoby jiné uvrhli , aby pak mohli takzvanou charitu konat, jsitě o tom víš, o té dialektice.

Synu můj milený, nešiř polopravdy a lži, tím jen ještě více kálíš na už tak dost pochybný piedestal Dukův, byť bys to dělal jen kvůli procentům pro KDU ČSL a ne z jiných zištných důvodů.

Nyní jdi a nezkresluj situaci již nikdy více.
I světské peníze a světská dobrota laiků a jejich dobré skutky jsou totiž velmi významné. Dalo by se dokonce říci, že primárně ti lidé v azylových domech pouze utrácejí peníze těch, co na ně musili dělat, vydělat si je . Daně se , synu můj milený, nerodí na stromě ani v zemi, ty vznikají na základě daňového základu, nikolivěk na základě napřažených rukou.

Přidej k pravdě A vždy i pravdu B a tvá duše bude uzdravena.
24. 10. 2013 | 13:09

gaia napsal(a):

pgjed

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/297724-katolicka-cirkev-neni-charita-vzkazuji-papezi-polsti-biskupove.html
u nás to bude odobné či ještě horší
24. 10. 2013 | 13:11

gabriela napsal(a):

Až jsem slzu uronila, jak dojemně káže Velký Pastýř svým pokojně se pasoucím ovcím o svobodě, lásce a o předčasných volbách do sněmovny. Ale když jde "do tuhého" a má srozumitelně vysvětlit o co go s přesuny vlastnictví budov na Pražském Hradě, neumí ani držet nervy na uzdě, natož nejvyšší Boží zákon: "Milovat budeš bližního svého jako sebe samého".

Nemluvě o tom, že už vůbec neumí dodržovat zákon "Milujte své nepřátele a dobrořečte těm, co se vám protiví". Otázka zní. Proč kardinál Dominik Duka neumí držet nerva? Odpověď je jasná. Má ho málo obalený ;-)

http://www.youtube.com/watch?v=VriCaY4cZXk

Ti, kdo neví o co go, přesvědčete se na vlastní uši. Rozhovor Dominika Duky s Hankou Shánělovou od 21. minuty Radiožurnálu vás zaručně dostane do náboženského vytržení a extáze nejvyšší.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2990853
24. 10. 2013 | 13:12

neo napsal(a):

oh:

mýlíte se, nedělám. Já jsem výše několikrát napsal, že akceptuji to, že si státy potažmo evropa stanovuje vlastní kritéria k určení hranice chudoby. Jen jsem ta kritéria zveřejnil, aby bylo zřejmé o kterých podmínkách se bavíme. Nic víc za tím nehledejte. K statistické chudobě jsem ještě navíc uvedl hranici definovanou světovou bankou, opět nic proti ničemu.

Chtěl jsem jen poukázat na to, jak vypadá v našich poměrech tzv člověk na hranici chudoby aniž bych cokoli zpochybňoval. Tj člověk co má práci, bydlení (někdy vlastní), auto, ne-li dvě , televizi, počítač, připojení k internetu, každý den maso.....

Když se pak podíváte na tabulku kde se tato hranice chudoby srovnává mezi jednotlivými státy, pak je česko na prvním místě v nejnižší ohroženosti chudobou. To předpokládám mnoho lidí otočí a už jim statistická definice chudoby nebude moc vonět.
24. 10. 2013 | 13:15

xyz napsal(a):

Jsem věřící křesťan, ale Dukou vyjednané restituce neschvaluji. Ukazuje se v nich totiž Dukova snaha budovat církev jako stát ve státě. V tom ho mohou podporovat jen osoby, kterým vadí jednotný český národní stát.
24. 10. 2013 | 13:15

gaia napsal(a):

neo
Tj člověk co má práci (aspoň plat 50 000), pak má bydlení (někdy vlastní), auto, ne-li dvě , televizi, počítač, připojení k internetu, každý den maso.....

ten skutečně není chudý

ale my se tu bavíme o milionu chudých v ČR, co na toto nemají
24. 10. 2013 | 13:19

gaia napsal(a):

gabriela

tak jsem si ten váš odkaz poslechla a koukám, že pan Duka je pěkný hysterik, skoro jako Bělobrádek u Jílkové
24. 10. 2013 | 13:21

papež napsal(a):

Jana Pechová
Dcero, všichni jme dítkami božími, tys tedy jeho dcera.

Jistěže nejsi mou dcerou, ale to snad ví každý (zdá se že každý krom tebe) , ne ?

Dcero , tak jednou je tedy dav ochlokracií, jindy není...to podle toho jak se to hodí do vašeho /Duka a spol.s r.o. / podivného krámku..podle toho tedy hodnotíte dav , zovete jej jednou lůzou aindy lidem...toť záležitost hodná dalšího průzkumu, ale až někdy jindy, přiliš bychom odbočili.

Dcero, tvá řeč má být ano - ano, ne - ne, a ne anone a aneano a možná i obojí.
Pomni toho příště ve svých mravoučných kázáních.

Dcero má milená, kdo z nás ví vše, kdo z nás nemá mezer ve vědění, cítění či vnímání ? Ono to vypadá jako že ty, dcero má milená, jsi výjimkou snad i v tomto /nejen že tedy nejsi dcerou Boží, ale ty jsi prostá i děr ?/, ale to je jen tvá domýšlivost a tvé pojetí toho, čemu lidé říkají " pravda"...co tě v tom omylu utvrzují, žes tedy ty vybavena menšími dírami než jiní.

Tvé lži samozřejmě mohou pomoci ty díry ve tvé hlavě ucpat , dcero má, ale ta hlavní díra...tu neucpou nikdy, pokud ty sama nebudeš chtít svou nafoukanost nahradit pokorou, své dávání přijímáním, své drzosti odevzdaností atd.
Tam to stále bude dost profukovat, pokud neučiníš mým radám zadobře.

Nyní jdi a neppoukazuj na díry ostatních již nikdy více, ukazuj prstem vždy jen na svou díru.
24. 10. 2013 | 13:22

drozd kvíčala napsal(a):

domnívám se, že předobrazem preláta v německém seriálu Big Ben byl Duka
24. 10. 2013 | 13:23

neo napsal(a):

gaia:
Vy jste osoba ulhaná. Žádných 50 000 !! to jste si tam sama doplnila a vylhala.

Máte výše jasně uvedenou definici té chudoby, tak se jí řiďte a nebo se radši nevyjadřujte.

pak nemůžete popřít, že se mezi chudé počítají lidé, kteří mají příjem pod onou hranicí, ale zároveň mají vlastní dům, vlastní auto či auta, televizi, počítač, připojení k netu a maso každý den... Hodně z nich je třeba mezi důchodci. Důchod mají nižší než je statistická hranice chudoby, nicméně mají barák, pozemky, auto atd... I tací pak spadají mezi těch 9-10%
24. 10. 2013 | 13:26

Boblig napsal(a):

Pane kardinále, ještě je možnost dalšího obohacení. Vymysleli ji v USA. V některých státech tam funguje státní sociální podpora tím způsobem, že ze státu jde nejdříve na účet místních církví no a ty ji pak rozdělují svým ovečkám. Touto cestou také utržíte hodně, kdo nebude poslušná ovečka .......
24. 10. 2013 | 13:27

papež napsal(a):

Jáchym napsal(a):
Papež
24. 10. 2013 | 12:16
Taťko,
zahanben Vašimi slovy jsem zaplakal, roztrhl na důkaz pokání své pyžamo vedví a nemaje roucha žíněného, uložil jsem si jako flagelanský trest číst a nerolovat po dobu jednoho týdne všechny příspěvky Resla, Yosifa K, jakož i nicku Hoven-Bohorodička, byť publikovali pod jakýmikoli nicky.
24. 10. 2013 | 12:58

Synu , opět nepochopils.
Chybějí Ti tam totiž fafnir a neo, stejně jako jarpor. I na malalaje a jeho, respektive zaorálkovu cestu do blázince jsi zapomněl.

Pyžamo si sešij, pokud tedy nebylo čínské výroby - takové dej na charitu, zavolej pgjedovi , on už ti poradí kam s tím šmejdem zajít.
Ale až po volbách, nyní je silně zaneprázdněn výkonem charity ve prospěch KDU ČSL.
24. 10. 2013 | 13:32

Martin1 napsal(a):

Já teprve nyní slyšel Duku na ostro z toho rádia - Urválek hadr (měl se mu dát větší prostor)! Bylo by však dobrý, kdyby si zaskočil do "logopeďáku" - Urválek měl však lepší výslovnost. Tomu se říká bezva reklama pro komunisty! Děkujeme - neodcházejte!
Každá doba má své Urválky, Duky a je jedno v jakém režimu jsou - jsou to fanatici ve všech stranách. Nechce ani ty a ani ty!
http://www.youtube.com/watch?v=nCXVAKvwnKM
24. 10. 2013 | 13:36

gabriela napsal(a):

gaia

OK, souhlas. Měli by oba zkusit shlédnout orig. verzi Israele a inspirovat se. To by je oba dostalo do pohody. Není nad obalené nervy pěkně prorostlým sádlíčkem ;-)

http://www.youtube.com/watch?v=V1bFr2SWP1I
24. 10. 2013 | 13:36

jozka napsal(a):

papez:

To je ale preci znama vec. Vladce vzdy nastoluje lid a luza svrhava. Ze jde nezridka o jedny a tytez osoby je vec podruzna.
24. 10. 2013 | 13:38

Qin napsal(a):

Pane kardinále,máte ve svém listu pravdu.Mravní pokleslost občanstva je nekonečná.Zlo je na vzestupu. Lid věří v mamon a ne v Boha.Zdejších "Husitů" se nebojte i když by Vás nejradši upálili jako dříve církev Husa.Ještě ale štěstí,že lid tady nepíše,ale agitgrupa.
24. 10. 2013 | 13:39

Jirka napsal(a):

Nerozčilujte se nad neznalostí diskutére neo. On asi jen sedí doma, maximálně si dojde na poštu pro penzi, kterou má za službu v socialistických bezpečnostních složkách dost velkou.
Kdyby neo vyjel někdy za hranice, tak by konečně pochopil, jak může nejen vypadat bohatství ale také chudoba. Našim neštěstím jsou právě takoví hlupáci, kteří věří jen nesmyslným statistikám. Jenom by mě zajímalo, co by řekl neo k tomu, že v Německu teď vážně diskutují, že by minimální hodinová mzda bylo 8,5 Eura. Pokud nás neo srovnává s bývalými státy své milované RVHP, tak to opravdu nejsme až tak moc chudí. Ale to jsme si tady přece mohli nechat socialismus a vyhnout se propouštění, exekucím, hledání jakékoliv práce a hlavně primitivní žvástům a slibům pravdoláskřů, jak místo kvetoucího komunismu vybudujeme za 5 až 10 let kevtoucí kapitalismus, a to jen díky nevidtelné ruce trhu (s samozřejmě duchovnímu působení církve svaté).
24. 10. 2013 | 13:39

gaia napsal(a):

neo

chudý důchodce do toho netahejte, pokus mají auta, baráky a pozemky, pak si je pořídili v době, kdy chudí nebyli a většinou si i něco naspořili a pokud ne, tak o to většinou brzy přijdou a chudí skutečně budou.
24. 10. 2013 | 13:40

pražák, který na to přes 50 let musí napsal(a):

Bratře Duko, je nejvyšší čas se vyzpovídat.
Hodina pravdy udeřila:
http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/ankuendigung-der-ezb-finanzmaerkte-zittern-vor-dem-stresstest-a-929619.html
24. 10. 2013 | 13:46

juvel napsal(a):

papež 13:9
Tón a styl Vašeho psaní se mi příliš nezamlouvá, ale logika a soudnost Vašeho myšlení je skvělá. Ano, jako křesťan považuji prevenci, t.j. v tomto případě, vytváření takového prostředí ve společnosti, které nevytváří bídu, sociální nespravedlnost a velké sociální rozdíly za primární. Charita má u křesťana jistě své místo. Myslím však, že křesťanovo svědomí vede také k tomu, aby se snažil podporovat takové proudy ve společnosti, které o usilují o prostředí sociálně spravedlivější, soucitnější, solidárnější. O to mohou usilovat křesťané jak na levici, tak na pravici. V konečném důsledku pak mezi levicí a pravicí není ani podstatný rozdíl. V názorech a konání Dominika Duky vysoce převažuje jeho vyhraněné politické přesvědčení. Mnoho křesťanů jej proto nemůže schvalovat a podporovat.
24. 10. 2013 | 13:47

antipolitik napsal(a):

Koukám, zě honba za mamonem, "pana" kardinála Duky, začíná být stále víc nemilosdnější, nemravnější a brutálnější.
24. 10. 2013 | 13:47

noe napsal(a):

qin
a sím, sím, proč je ta mravní pokleslost, nenese na tom svůj díl viny i církev, která se po listopadu stará hlavně o mamon a ne o lidskou duši ? Nemůže být jen náhoda, že vzbuzují vesměs odpor. Smutné je, že se nad tím nedokáží ani upřímně zamyslet. To biskupka Šilarová, to je jiná káva. Církev nestojí nad občany, měla by být součástí společnosti a ne žít vlastním životem za zdmi chrámů. Víra by měla být živá a nějaké kázání nebo dokonce ! pastýřské listy k volbám, to spíš vzbudí negaci. Ale to by měl člověk, který se snaží vniknout do tajů duše, tím spíš na takovém místě, poznat a takovéto věci nedělat.
24. 10. 2013 | 13:49

neo napsal(a):

Jirka:

minimální mzdu považuji za zbytečnou a je mi celkem jedno o čem uvažují v německu.
24. 10. 2013 | 13:50

Martin1 napsal(a):

auta
Tak se jeďte podívat, v čem ti důchodci v těch zakopanej sedínkách - vesničkách" jezdí (co do toho lejou), za chvíli to bude stejný autopark jako je na Kubě.
A jezdí s tím do nákupních center, na benzin se skládají.Nyní jsem slyšel, jak se tito 80 letí puberťáci domlouvali, jak pojedou do Polska pro brambory na zimu. V místech bývalých jednot na vesnici je prd - zavřený krám, ale volební letáky máme všichni plné schránky!
24. 10. 2013 | 13:51

neo napsal(a):

gaia :
no konečně vám to došlo a trvalo to docela dlouho.

Ano pančelko, to si pořídili dříve a takových bude mezi tím milionem hodně.
24. 10. 2013 | 13:52

gaia napsal(a):

neo

pokud si to pořídili před více než 23 lety, pak jich bude dnem i nocí už jen ubývat a ubývat, takže to, že je samoživitelka chudá s příjmem 12600 bude platit absolutně a bez výhrad pro všechny a neudělá s tím nic ani neo, který tady rád vše násobí 10 a tvrdí, že jsme se měli dřív daleko hůř, neb jsme brali průměrnou mzdu 2 100 měsíčně

Kdy se za tolik peněz dalo koupit auto, byt i maso denně, na rozdíl od dnes kdy to nejde
24. 10. 2013 | 13:57

neo napsal(a):

gaia:

ani to nemusí být 23 let a je úplně jedno, kolik jich přibude či ubyde. Já jen poukazuji na to, že mezi tyto definované chudé patří i lidé s majetkem a že se nejedná o nějaké nemajetné lidi bez střechy nad hlavou, kteří nemají co jíst...

Pořád stejná písnička : Ha máme tu milion chudých ! ha ale patří tam i lidi s barákama, autama, co hlady nikdy netrpěli atd...

Už to nezní tak tragicky co?
To kolik platů jste potřebovala na auto si snad dokážete spočítat sama.
24. 10. 2013 | 14:03

Kelt napsal(a):

V právě proběhlé TK president Zeman prohlásil,že současné nároky pražské diecéze na navrácení devíti budov a pozemků pod nimi v areálu pražského Hradu jsou v rozporu s dohodou,kterou podepsali bývalý president Klaus a Duka v roce 2011.
Touha po mamonu ČKC zaslepila oči a odkryla jejich ledví a to lze číst i mezi řádky Duky.
24. 10. 2013 | 14:06

Jana Pechová napsal(a):

oh
No a co z toho vyplývá?
Ještě jednou: kardinál Duka ve své glose neodsuzuje demonstrace a protesty, ale varuje před rostoucím hrubiánstvím a vulgaritami během nich. Takové stupňování násilné atmosféry nikdy nepřináší konstruktivní děj ani kýžené řešení, ale ochlokracii, což je jednoznačně zrůdný stav. Pan Duka tím upozornil na nebezpečí, žádnou konkrétní skupinu lidí lůzou nenazval.
Pozoruhodné je, že při listopadových ( a prosincových) demonstracích v roce 89 tohle dokázala většina lidí pochopit.

To tvrdím od prvního zdejšího vstupu v 10:01 a nemám na tom co měnit. S panem kardinálem naprosto souhlasím.

Papež
Nemohu se zbavit sílícího dojmu, že jste starý známý český maloměšťák. Pokud ne, máte velmi podobné způsoby, a tak i na vás se vztahuje moje rozhodnutí nereagovat.
24. 10. 2013 | 14:07

Kelt napsal(a):

V právě proběhlé TK president Zeman prohlásil,že současné nároky pražské diecéze na navrácení devíti budov a pozemků pod nimi v areálu pražského Hradu jsou v rozporu s dohodou,kterou podepsali bývalý president Klaus a Duka v roce 2011.
Touha po mamonu ČKC zaslepila oči a odkryla jejich ledví a to lze číst i mezi řádky Duky.
24. 10. 2013 | 14:07

Kelt napsal(a):

omluva 2x
24. 10. 2013 | 14:09

Ládik!!! napsal(a):

neo -
auto mě stálo letos 31 průměrných platů, ale při dobré vůli se to stejné dá pořídit za 8 měsíců (kdybych nežral). Za komanče stál tátu Wartburg 1000 cca 28000Kč (v roce 64), ale barák v Jeseníkách byl za 3800 Kč (se stodolou, celkem 31x9m).
24. 10. 2013 | 14:12

mb napsal(a):

Je třeba vědět a připomínat, že komunismus je ideologie založená na lživých slibech, závisti a nesmiřitelné nenávisti.

a co království boží ?

to je sichr ... ???
24. 10. 2013 | 14:14

JosefA napsal(a):

Pane kardinále,

Váš široce rozevřený příspěk se vyznačuje několika myšlenkovými nedotaženostmi. Tak např. uvádíte: "opravdu zodpovědný volič by měl mít zásadní zájem o budoucnost...".Předpokládám, že coby alespoň průměrně intelektuálně disponovanému člověku Vám musí být jasné, že zodpovědně volit nelze, neb na zdejším stranickém trhu neexistuje seriózní strana. Jakou hodnotu má tedy vaše výzva?

Servírujete nám brutality padesátých let a bezesporu máte pravdu. Bylo to období velmi nešťastné. Předpokládám však, že jste znalý dějin katolické církve, je Vám tedy velmi dobře známo, že tato se v mnoha obdobích své existence se svými odpůrci rovněž nijak nemazlila.

Ujišťujete nás o morálním rozvratu společnosti za totality. Velmi dobře si pamatuji "až po strop" natřískané kostely v mé farnosti a jejím okolí při nedělních bohoslužbách. To platilo cca do r. 1991. Poté nastává rapidní útlum, a dnes se účastní svátečních mší 3,5 % obyvatel, majících trvalé bydliště na území farnosti. O prázdných místech v lavicích se raději nebudu ani zmiňovat. Spolehlivě mohu prohlásit, že na citovaném území bylo za totality podstatně méně krádeží, vloupání a pod. Lidé byli k sobě mnohem vstřícnější. Tak jakpak je to s onou "rozvrácenou morálkou?"
24. 10. 2013 | 14:15

mb napsal(a):

Totalita z nás neudělala odpovědné a mravné občany.

... jste tedy Duko NEODPOVĚDNÝ A NEMRAVNÝ ...

je to na vás celkem vidět ... lze to cítit ...
24. 10. 2013 | 14:15

buldatra napsal(a):

mb

sichr to není, ale je to bezva představa.
24. 10. 2013 | 14:15

mb napsal(a):

Když byl odstraněn strach z vševládné policie, v nepochopené svobodě se otevřela cesta ke svévoli.

ano zejmena se to personifikovalo v Klausovi, jehož jste veliký kamarád ...
24. 10. 2013 | 14:16

drozd kvíčala napsal(a):

mne by zajímalo, jestli je pro duku bohem i drábek. Neboť ten konal zázraky a tisíce nemocných dokázal vyléčit pouhým perem.
24. 10. 2013 | 14:16

mb napsal(a):

Svoboda a demokracie nejsou špatné, ale mohou být zneužity nemravnými a nezodpovědnými lidmi, kteří nakonec demokracii v očích lidí zpochybní.

svatá slova pane Duko, svatá slova ...
24. 10. 2013 | 14:17

Martin1 napsal(a):

neo
Neo, vy jste nepochopil, že kdyby ten bývalý systém se tak zadlužil jako ten dnešní, tak jsme si mohli všichni jezdit sice ve škodovkách, všichni by jsme se měli stejně - někteří určitě lépe než dnes a mnozí ne tak dobře jak dnes.
Vy jste nepochopil, že kdyby ten nový systém hned udělal po revoluci to, co tu máme nyní, tak byl hned zpátky ten starý. Že si nejdříve polepšili na úkor ostatních všichni, co nový systém drželi a podporovali politicky - často bývalí komunisté, aby ten nový systém nepodkopali. Vy nevíte, že co se v jednom státě pokládá za chudobu tak v druhém za přepych, proto sem jezdí lidé z východu - zvlášť když si pak výdělek přepočtou do svých měn. Proto dělají i za nižší plat a v podmínkách, které už lepší vybojovali naši otcové - jsou tu jako otroci. Na stavbách bydlí v buňkách po čtyřech nad sebou jako v koncentráku, ve smradu - často na černo s dírami v plotech, aby mohli utíkat při ohlášené - prozrazené šťáře. To jsme to dopracovali!
24. 10. 2013 | 14:18

mb napsal(a):

buldatra ... tak komunistický sen o beztřídní společnosti, harmonicky rozvinutém člověku a blahobytu pro všechny, je myslim taky celkem fajn představa ...
24. 10. 2013 | 14:18

gaia napsal(a):

neo

svou větou

Ano pančelko, to si pořídili dříve a takových bude mezi tím milionem hodně.
jste si dal vlastní gól
24. 10. 2013 | 14:19

mb napsal(a):

Duka napsal: Naše budoucnost, o níž jdeme rozhodovat k volbám, je otázkou mravní.

a já se Duky ptám, proč teĎ vytahuje z klobouku morálku a mravnost, když leta mlčel k nemravnostem ... ( Klause a dalších výlupků )

to je Duko, selektivní uplatňování mravnosti, když se zrovna hodí ...

a je to myslím, dost odporné
24. 10. 2013 | 14:20

Kelt napsal(a):

Paní Pechová,
snažíte se marně,posunout to, co Duka na margo 100 tisíc demonstrantů na Václavském náměstí pronesl.
Mluvil jednoznačně o nebezpečí vlády OCHLOKRACIE.
V listopadu ´89 na Letné,kde jsem byl s celou rodinou a odstáli jsme si to odpoledne v pořádné zimě,tak šlo o téměř identickou situaci-statisíce lidí vyjadřili nespokojenost s tehdejším režimem,na Václaváku nespokojenost se stylem vládnutí minulé garnitury.
Tehdy to byla vláda preferující držitele rudých knížek,loni to byla exvláda preferující horních desettisíc členů a napojených na ODSTOP.
24. 10. 2013 | 14:21

mb napsal(a):

Jde o to, zda se pohodlně a rychle vrátíme k podivně ubohým jistotám doby totality a pak se budeme divit, že se vracejí i tehdejší metody, nebo si přiznáme mnoho přehmatů i nepravostí, ale půjdeme obtížně dál demokratickou cestou.

Duko mluvíte jako bolševik ... ale inverzní ...

bolševik by napsal: ano soudruzi, chyby se staly, ale přeci si kvůli nim nenecháme rozvrátit a rozvracet socialismus jako takový ...

no a Duka hovoří o demokratických přehmatech a nepravostech ...

myslíte pane Duko, když bude vládnout čssd podporovaná ksčm, že se obnoví politické procesy ???

že se začnou mučit lidé a ideoví odpůrci ???

že to bude konec demokracie ???

vaši jistotu bych chtěl mít ...
24. 10. 2013 | 14:24

fafnir napsal(a):

nick který si říká papež
Někdo si říká Napoleon,a ví jak tentokrát vyhrát novou bitvu u Lipska,jiný si říká papež,a radí církvi.Obé stejně relevantní.
Tak si to užijte.
24. 10. 2013 | 14:26

neo napsal(a):

gaia:

nevim proč, jen fakta.
24. 10. 2013 | 14:27

mb napsal(a):

Duka napsal: musím vyzvat k tomu, abychom volili demokracii a především mravnost.

to zní jako výsměch ... kde jste tepal nešvary nobility ???

když ted hovoříte, že máme volit mravnost ???

kde zněl váš hlas, když Klaus pouštěl tuneláře z vězení ???

kde jste byl, když představitel církve mluvil o chudých jako o lůze ????

kde jste byl a kde zněl váš hlas když se uzavírali nemravné dealy ??????

vy pane Duko bude mluvit o nemravnosti ????????????????????

chucpe
24. 10. 2013 | 14:28

fafnir napsal(a):

mb
když tak koukám na činnost vlády bez důvěry a v demisi,podporovanou komunistou Rychetským,tak si jsem jist že se nové politické procesy s nepohodlnými mohou opakovat.
24. 10. 2013 | 14:29

Jos napsal(a):

Pechová,
neomluvím se ani vám a už vůbec ne Dukovi. Omlouvat byste se měli vy oba. A nějaké vykrucování pana Duky a jeho poskoků, jakož i vaše, mne naprosto nezajímá. Ta situace je jasná. Duka pomlouval občany, kteří na Václavském náměstí uplatňovali svá ústavní práva.Zjevně by nejraději občany o ta práva připravil.
24. 10. 2013 | 14:30

neo napsal(a):

Martin1:
no a?

pořád to nijak nesouvisí s příspěvkem pana Klenota, na který jsem reagoval.

přiznejte si, že ani nevíte o čem je řeč a jen jste si přišel rejpnout a změnit téma...
24. 10. 2013 | 14:30

zemedelec napsal(a):

Pro pgjed.12:37.
Tak nám napište odkud bere cirkev peníze na tu pomoc.
Ty peníze jsou stejně od občanů přes cirkevní charitu.
Pokud je to zbírka od prelátů,tak smekám.
24. 10. 2013 | 14:30

papež napsal(a):

Podotec také někdy používá demagogických tvrzení.
Zastavím se jen u jednoho - on velmi často používá slovo " komunismus" a straší jím, přičemž poukazuje na vskutku nevábný systém /podobný takovou kvalitou mnohdy oněm systémům, kdy vládla spolu se světskou mocí Církev/ sovětského typu, implementovaný sem hlavně díky poválečné dohodě Spojenců a ochotě zdejších opřevážně byrokratických živlů poslouchat Stalina téměř na slovo.
To je ale nesmysl, dokonce mám podezření, že Podotec, podobně jako kdysi tkzv. komunisté - Bibli, nikdy nečetl - Marxe, straší něčím, co nikdy neexistovalo, používá tak stejných metod jako komunisté, ti v opačném gardu zesměšňují "Království nebeské na věky věkův" - které objektivně vzato zatím nikdo neprokázal - jeho existenci, a tedy také nexistovalo, v tom ideálu už vůbec nikde neexistovalo /i když údajně v společenství Hutteritů nedošlo již přes jedno století ani k jedné vraždě/.

Ale fakt, že jedinou fungující téměř komunistickou společností jsou právě společenství Hutteritů na severoamerickém kontinentu, by neměl Podotce nijak dráždit. Jedná se totiž o společenství věřících poměrně malé - ve srovnání např. se společenstvím věřících katolické konfese nemělo by tedy být na trhu náboženském příliš velkým ohrožením.

Ostatně bylo by zajímavé, kdyby se nyní majetek Církve stal majetkem skutečně celé obce katolických věřících - tak je tomu u Huteritů, ne tak jak tomu například bylo v tom systému sovětskéhio typu - ke kterému má současné uspořádání výkonu majetkových práv uvnitř Církve mnohem blíže, než k těm Hutteritům, proto zřejmě tak Podotec straší tím komunismem - aby náhodou obec katolických věřících nechtěla právě že v tomto svou strukturu reformovat, aby nepohlédla takříkajíc do svých řad. proto ten důraz na almužnu, charitu atd - jako na náhražku takovéhoto reformovaného systému, proto i ta skvostná roucha.

Ani zde ale nemusí mít strach, i František je jen člověk, on si dá nakonec říct, a kdyby ne...však je již dost starý a tak i nějaká ta nemoc se najde.

Jen tolik k onomu matení pojmů - kdy navíc Podotec neváhá explicitně podsunout celkem spokojeným politickým živnostníkům Grebeníčkovi či Filipovi, že by se snad chtěli pustit do nějakého podniku na jehož konci by se Putin setkal v Postupimi s Hollandem, Cameronem a Obamou a tam by se domluvili, že tedy Praha bude Putina a Budapešť a Varšava taky. To by bylo nesmyslné, chyběla by tam ta základní příčina - tedy Hitler a co způsobil v Evropě, kdy - jak jsme ve své encyklice výše zmínil, byla to paradoxně katolická strana Zentrum, která /poté co komunističtí poslanci byli vymazáni z politické mapy zásahem totalitním, ne demokratickýcm/ spolu s NSDAP a proti hlasům soc. demokracie otevřela Německu cestu k fuhrerovskému systému.
Snad jedině, že by Podotec Duka měl v úmyslu se domluvit s nějakým takovým ambiciozním zdejším fuhrerem, kterému je Ústava šumafuk, např. s někým, kdo přes parlament převálcovává návrhy zákonů typu " arbeit macht frei" či " postamt meldung" nebo chce evidovat sociálně slabé na základě nějaké karty, říkejme ji třeba S karta.
To je přeci také značně neporavděpodobné - navíc by to vzbudilo obrovskou vlnu nevole nejen u Hollanda , Camerona či Obamy,..ale možná dokonce že i u Putina -
i když tohoto bych se obával asi vůbec nejméně.

Buďte zdrávi , drazí moji, na majetky nehle..eh, co to povídám...na počty nehleďte, víru svou realitou uzdravujte.
24. 10. 2013 | 14:46

mb napsal(a):

fafnir napsal(a):
mb
když tak koukám na činnost vlády bez důvěry a v demisi,podporovanou komunistou Rychetským,tak si jsem jist že se nové politické procesy s nepohodlnými mohou opakovat.
24. 10. 2013 | 14:29

to si děláte p.del ... ta vláda je samozřejmě špatná, tak jako jsou špatná Zemanova slova o prolamování těžebních limitů ...

ale žádné politické procesy nehrozí ... nepokládáte li ovšem Ratha za politický proces ( byŤ tento se umně stylizuje do role mučedníka ) ...

souhlasím s FK 6:49

VYPASENÝ PRELÁT
ŘÍKÁ TI, CO DĚLAT
KDY NÁSLEDOVAT MRAVNOST
A KDY JE MRAVNOST MARNOST

PAK POSTRAŠÍ KOMUNISTY (instrumentál)
myslí že má ovce jistý
antikomunismus už je vyčichlý
ví to už i Heller
nežli míti kola propíchlý
je lepší dát si celer ...
24. 10. 2013 | 14:47

mb napsal(a):

jos má samozřejmě pravdu: Duka pomlouval občany, kteří na Václavském náměstí uplatňovali svá ústavní práva.Zjevně by nejraději občany o ta práva připravil.
24. 10. 2013 | 14:48

Kelt napsal(a):

fanfir 14,29,
je vás více,co jste na daních nazaplatili co by se za nehet vešlo,ale skromné vilky a bavoráčky před nimi bratru tak za deset melounů vám teď dělá starosti.
Vemte si příklad z bratra Kalouska-ten již před časm se rozvedl,veškerý majetek přepsal na bejvalku a děti a je z něj bezdomovec,co přespává v Hiltonu.
24. 10. 2013 | 14:49

papež napsal(a):

fafnir napsal(a):
nick který si říká papež
Někdo si říká Napoleon,a ví jak tentokrát vyhrát novou bitvu u Lipska,jiný si říká papež,a radí církvi.Obé stejně relevantní.
Tak si to užijte.
24. 10. 2013 | 14:26
---------
Synu "fafnire", tys jak Duka, ve své zpupnosti pohrdáš mnoha lidmi, nejen sebou :

http://www.zlatestranky.cz/hledani/pape%C5%BE/

Dnes oželíš nejen večeří, ale i svačinu.
Zítra ti pak ukládám abys volil TOP 09, tak spojíš své jméno s hříchem natrvalo - respektive do doby, než přestaneš urážet své bližní, kteří nesjou z TOP 09...až poté se přihlas , nějaké rozhřešení ti udělím, ale věz, že ne dříve dokud TOP 09 nezavede v zemích Česka , Moravy a Slezska tu jimi slibovanou prosperitu.
Do pondělí pak zákaz sledování voleb a volebních výsledků, věnuj se rodině a zahradničení, v neděli na mši - to můžeš, ale pěšky, svá nesčetná motorová vozidla ponecháš v klidu.

Synu, jméno " fafnir" je však v tel. seznamech k nenalezení, jak to ?
Kdes k tomu - proboha živého, vůbec přišel ?!?
24. 10. 2013 | 14:56

fafnir napsal(a):

Kelta
on je jistý rozdíl,mezi 100 000 zamindrákovaných (a to jich tolik nebylo) z Václaváku sbubnovynými odbory a jimi zaplacenoou jízdenkou z celé republiky, a mezi 1 000 000 lidí na Letné toužících po svobodě a k tomu dalšími statisíci v ostatních městech.Nejen v počtu,ale především v důvodu.
To za prvé,a spodinou,pardon dolními miliony tedy 2,5 miliony vás nazval váš guru,ke kterému se pilně a hrdě hlásíte,Zeman.Já se mezi hrdou Zemanovu spodinu nepočítám,a dalších 7,5 mil lidí,kteří Zemana nevolili též.
24. 10. 2013 | 14:57

Martin1 napsal(a):

Neo 14:30
1) přiznávám, že jsem si přišel rýpnout
2) přiznávám, že s "Klenotem" moc nesouhlasím
3) přiznejte vy, že to tak růžové, jak vykládáte vy, také tak upřímně necítíte
4) přiznejte vy, že Duka je minimálně nediplomatický - nevhodný pro svůj úřad
5) přiznejte vy, že Duka není Tomášek
6) přiznávám, že jsem chtěl rozšířením tématu poukázat, že společnost je rozladěna i jinými nepravostmi a že to Duka schytal i za to, že v nepravý čas začal s propagandou
24. 10. 2013 | 15:04

fafnir napsal(a):

nick zvaný papež
inu,nemýlil jsem se.U toho Lipska budete muset vaše dvojjedinosti porazit Karla Fillipa Schwarzenberga.Jako pseudopapež slabé,bez nápadu,jenom jsem zvědav,zda budete někdy také Mohamed,ale to by mohlo být při tolerantnosti musulmanů o vaše ústa.Pobavil jste mě,i tím intrediktem,který jste nade mnou vyhlásil.Není nad to se zasmát.
A Fafnir,inu ideologiocky pevný,v literatuře slabý.
24. 10. 2013 | 15:04

hlustvisihák napsal(a):

papež:

Otče, pod minulým autorovým příspěvkem jsem ti nechal k zamylšení jednu poznámku. Zde je znovu: jestli on Duka nebyl nervózní v ČRo ze strachu, že by příští vláda "restitucím" zatrhla tipec. A on jako spoluorganizátor státní příspěvku do katolické kasičky by utřel nos. Katolická církev byla vždy ke svým donátorům velkorysá, pro hříšníka odpustek, pro činovníka funkci. Čím vyšší je příspěvek, tím vyšší je funkce. Jestli se tu v předčasných volbách nehroutí sen Jaroslava Duky? A jak vysoko asi mířil?
24. 10. 2013 | 15:09

Kelt napsal(a):

fanfire,
rozumím,Vy se hlásíte k té menšině intelektuálů,co volila Kchárla s čírem a po volbách jejich ideový vůdce Hřebejk prohlásil,že Zemana volila rudohnědá prasata.
Jste v dobré společnosti.
24. 10. 2013 | 15:10

neo napsal(a):

Martin1 :

3) Já nic růžově ale nevykládám :) Já konstatuji fakta. Nikdy nic nebude a nikdy ani nebylo růžovoučké.
4) Nejsem věřící, že Duka existuje jsem se dozvěděl nedavno v souvislosti s těmito blogy.
5) nevim kdo je Tomášek
24. 10. 2013 | 15:10

gaia napsal(a):

Kelt

náboženství je opium lidstva a fafnir to jen dokládá, jak je z toho zfetovaný
24. 10. 2013 | 15:12

fafnir napsal(a):

Kelt
vilka za deset milionů a v Praze 6,no to jste z laciného kraje.Jiný mindrák už nemáte? A nebojte,všechny daňové kontroly byly v pořádku.Ještě něco? Zkuste to lépe!
24. 10. 2013 | 15:14

Martin1 napsal(a):

neo
1) To pak vysvětluje mnohé, promiňte - mám pochopení!
2) Mé nevědomosti jsou však v absolutní hodnotě zřejmě ve větší hodnotě, než vaše vědomosti.
Mějte se pěkně a nezlobím se na vás!
24. 10. 2013 | 15:15

K.M. napsal(a):

V ČR SE..., JIŽ VÍCE NEŽ 20 LET..., VOLÍ... CÍRKVE VČETNĚ..., "ZLATÉ TELE..."

K.M.
Moji maličkosti "voličský průkaz"..., včera..., v 15:20... na radnici v Olomouci... nedali..., měl jsem se přihlásit před 20 dny..., na ambasádě ČR...v zemi mého trvalého bydliště... Je to sice v EU, ale v ČR..., musí bejt pořádek...

O tom, že bych bez Bursíka volil ZELENÉ..., nevěděli...
24. 10. 2013 | 15:15

fafnir napsal(a):

Kelt
no vidte.Dobrá společnost je dobrá společnost.Vždyť vám maminka radila s kým si máte a nemáte jako dítě hrát.No a vy jste ji neposlechl,a teď to máte....
24. 10. 2013 | 15:18

fafnir napsal(a):

Martin 1
o tom kdo je vhodný pro církevní úřad naštěstí už nerozhodují atheisté,ale věřící,v tomto případě katolíci,a potvrzuje Papež.A o to právě jde při odluce círve od státu,aby právě nemohl stát mluvit do toho,kdo bude hlavou katolické církve v Čechách,a kdo smí kázat a vykonávat bohoslužby.
Kardinál,metropolita a primas český, tu není od toho,aby vyhovoval nekatolíkům a atheistům,ale právě a jedině katolíkům.
24. 10. 2013 | 15:27

mb napsal(a):

neo napsal(a):

5) nevim kdo je Tomášek

... to ste vzdělanec ???

absolovent výběrového gymnázia ???

a finanční analytik ... ????????????

abyste nedopadl takto: https://www.youtube.com/watch?v=QEsVL9Lr80k

ten nevěděl, co je Křemílek ...
24. 10. 2013 | 15:31

Martin1 napsal(a):

fafnir
"o tom kdo je vhodný pro církevní úřad naštěstí už nerozhodují ateisté,ale věřící,v tomto případě katolíci,a potvrzuje Papež."
---------------------
Máte jen poloviční pravdu!

Pokud se bude kardinál s..t do toho, koho máme mít za prezidenta a koho máme volit, tak já se budu s..t do kardinála! A budu a budu a věřte, že bude tolik, že nakonec ateisté dosáhnou, že Papež František toho "oblíbence" odvolá nebo minimálně povolá k sobě.
24. 10. 2013 | 15:40

Martin1 napsal(a):

že bude tolik = že nás bude tolik
24. 10. 2013 | 15:42

neo napsal(a):

mb:

sorry pane učiteli, ale nikdy jsem náboženství nestudoval a nikdy se o něj ani nezajímal. Občas jsem někde zaslech jména jako Jan Pavel 2 a že byl papež a pak jsem věděl o kardinálovi Richelieu a Vlkovi. Ještě znam Frantu z Assisi a párkrát jsem navštívil Vatikán, nicméně nevidim jediný důvod, proč bych se měl orientovat v náboženské tematice, když mě to nezajímá a jsem hluboce nevěřící.
24. 10. 2013 | 15:45

Poznámka napsal(a):

fafnir napsal(a):

o tom kdo je vhodný pro církevní úřad naštěstí už nerozhodují atheisté,ale věřící,v tomto případě katolíci,a potvrzuje Papež.A o to právě jde při odluce círve od státu,aby právě nemohl stát mluvit do toho,kdo bude hlavou katolické církve v Čechách,a kdo smí kázat a vykonávat bohoslužby.
Kardinál,metropolita a primas český, tu není od toho,aby vyhovoval nekatolíkům a atheistům,ale právě a jedině katolíkům.

Milý fafníre, máte ve svém tvrzení jednu drobnou chybu: poslední slovo nemá být "katolíkům", ale "Vatikánu".
24. 10. 2013 | 15:45

Martin1 napsal(a):

fafnir
A jako typ uvádím Václava Malého - jako příštího kardinála s moderními názory a s kompromisem v oblast údajného církevního majetku! Čím dříve by to bylo provedeno - lépe pro všechny - pro věřící i ateisty! On s námi byl na Letné a rozumí i nám ateistům a my budeme mít pro věřící - bude ztělesněním zpátky toho, co jsme obě strany tehdy cítili - jednotu. Vlk i Duka rozeštvali národ!
24. 10. 2013 | 15:50

Martin1 napsal(a):

mít pro věřící - pochopení
24. 10. 2013 | 15:52

fafnir napsal(a):

Martin 1
on pan Kardinál má zmenšená občanská práva.Kde kdo z blogerů námtady přímo radí koho máíme volit,a pan Kardinál jen řekne že máme volit odpovědně,nejmenuje ani osobnost ani stranu,a podle vás se nepřípustně vměšuje do voleb.Vy jste použil jiné slovo,které je pro vaše chování příznačné,ale budiš,když jinak neumíte...
A smí vůbec podle Martina 1 takový Kardinál volit,nebo mu odeberete jako kdysi bolševik občanská práva.

Poznámka
chápu,podle vás by měl vyhovovat Moskvě.
24. 10. 2013 | 15:53

Tomáš napsal(a):

Je to právo arcibiskupa oslovit věřící a spoluobčany ve své arcidiecézi při příležitosti předčasných voleb.Zatím se to nijak zvlášť nejeví ,že by byli tyto volby až tak důležité.Pravděpodobně zvítězí ČSSD, ale bez naděje na sestavení vlády.A tak se budou odehrávat různé pokusy prez.Zemana s pověřením jakékoliv osoby sestavením nové vlády což mu umožňuje ústava.Až po několika pokusech bude muset ustoupit a vládu bude jmenovat předseda Sněmovny.To je možný scénář,který vznikne z výsledku těchto voleb.Český volič je chytrý a nedá se zmanipulovat a naznačuje ,že chce širší koalici než si přejí lídři levice.Pravice již tuší ,že to je jedinné řešení.Zajímavá bude volba předsedy Sněmovny parlamentu České republiky,to mnoho napoví.
24. 10. 2013 | 15:56

Kelt napsal(a):

fanfir,15,27,
Duka tady není pro ateisty,ale pro katolíky-to by se mělo do kamene tesat.
Pak je ale třeba ještě dodat,že by si ho měli katolící platit/a celou kat.konkláve/ze svého,třeba kostelníkovi do kasičky.
A ne jak rozhodl pravomocně odsouzený zloděj veřejných peněz Pekárek z ODS,že ho budou platit ještě naši vnuci.
24. 10. 2013 | 15:58

fafnir napsal(a):

Martin 1
abyste mě nerozplakal.Tomu přece nevěříte sám,že budete mít pro věřící pochopení.Jak by mělo vypadat.Co bylo ukradeno,zůstane ukradeno.Odebereme vám volební právo,abyste se ne,jen si vzopmeeňte na vaše slovo,do voleb a když budete moc hodní,tak vám půjčíme občas,mezi očumováním cizinců,kostel ke schválenému kázání.Děkujeme,to už tu bylo.
a oprava k minulému:budiž.
24. 10. 2013 | 15:59

Kelt napsal(a):

fanfir,15,27,
Duka tady není pro ateisty,ale pro katolíky-to by se mělo do kamene tesat.
Pak je ale třeba ještě dodat,že by si ho měli katolící platit/a celou kat.konkláve/ze svého,třeba kostelníkovi do kasičky.
A ne jak rozhodl pravomocně odsouzený zloděj veřejných peněz Pekárek z ODS,že ho budou platit ještě naši vnuci.
24. 10. 2013 | 15:59

papež napsal(a):

nick zvaný fafnir
Synu tys nádoba plná zloby, zdalipak má aspoň tlakovou zkoušku ?
----------------------------------------------

hlustvisihák napsal(a):
papež:

Otče, pod minulým autorovým příspěvkem jsem ti nechal k zamylšení jednu poznámku. Zde je znovu: jestli on Duka nebyl nervózní v ČRo ze strachu, že by příští vláda "restitucím" zatrhla tipec. A on jako spoluorganizátor státní příspěvku do katolické kasičky by utřel nos. Katolická církev byla vždy ke svým donátorům velkorysá, pro hříšníka odpustek, pro činovníka funkci. Čím vyšší je příspěvek, tím vyšší je funkce. Jestli se tu v předčasných volbách nehroutí sen Jaroslava Duky? A jak vysoko asi mířil?
24. 10. 2013 | 15:09

Synu, majetky jsou něco jako svátost - například svátost oltářní či svátost manželská, nerozebírejme to tady před zraky ochlo...eh, před zraky davu, jsou to příliš intomní věci /viz Obchodní zákoník a ustanovení o obchodním tajemství/ na to, abycho měli spekulovat o tom, co kdo komu veme či vzal a proč.

Upřímně vzato líbilo by se Mi, kdyby Církev se stala podobným společenstvím /podobně jako Hutterité, či křesťanské obce kdysi - když ještě bylo nebezpoečné být křesťanem , kdy to nevynýšelo doživotní renty a dobré bydlo, ale spíše jen bití, mučení , slzy...nu, zůstaňme raději u těch Hutteritů/ jako Hutterité - nejen ve vztahu k majetku... zdalipavěk víš, Synu můj milený, že mají kořeny na Moravě ??.
Tedy žádné placené úřady a majetek společný...ale raději ani toto nebudeme před zdejším ochl...davem ventilovat neboť jak jsem napsal výše - František již také není žádný mladík, a vždy se jakoby zcela náhodou objeví nějaká vážná a rychle postupující choroba, to není nic složitého, věda mnoho pokročila.

Jistě by bylo dobré snížit ten úrok a finanční náhrady dát například ve prospěch maličkých jiným způsobem než tak, že se jim řekne : "nechte maličkých ať cálují za své fotry a dědky " - to by jistě svědomí Kristovo neuneslo, takový postup, s takovou "Církví" by se asi velmi brzy rozloučil.

Víš , Synu můj, problémem je i ta ušní zpověď, oni mnozí tkzv. věřící si myslí, že slouží jen k tomu aby omlouvala překračování norem , Desatera, práva, pravidel slušného chování atd.
Oni se mnozí na tohle spoléhají více než na Krista - to je moc velký problém.
Přijde na paškál hned poté , co vyřešíme tu vatikánskou banku a poté i ty vany za 400 tisíc korun a podobné záležitosti...i když....

....Víš, Synu můj, co bylo prvním krokem biskupa z Limburgu, když přiletěl ?
Přišel a že prej hřešil a ať je mu dáno rozhřešení a že pak hned zas odjede domů na své panství, že už má napuštěnou vanu a ta chladne - že by to bylo plýtvání energiemi.
S takovou pakáží jak chceš šířit Lásku, Dobro a Milost ? To by ani Hutterité nesvedli !

Je to velký problém , Synu můj, ta introspekce vlastního nitra tak, aby Kristus nebyl dnes a denně znova a znova křižován - a to opět těmoi farizeji a zákoníky.

I já s tím mám velký problém, minule se Starý dost mračil, když zjistil, že je to na víc jak jedno a půl proicenta - ale co já s tím mohu udělat ?!??
Mám se snad nechat kvůli tomu navýšení ukřižovat ?
A to Starý neví nic o tom, že až se zvrtne profit z QE na ztráty...tak ten úrok může být takový, že se z toho po....e všichni, nejen Židi a atheisti.

Stejně ale , dcery a synové, máte to v ČR velmi schopné prognostiky / Kalousek, Drábek atd./, oni vědí dokonce jaká bude inflace v roce 2043, to se jen tak nevidí, to ani náš Starý zatím neví kolik to bude.

Dost již, jděte raději dělat na ty splátky, kdoví na kolik to celé přinde.
24. 10. 2013 | 16:03

fafnir napsal(a):

Kelt
ale o to jde,při navrácení církevního majetku,a vyrovnání za ten,který nejde vrátit,Aby si círve platili svoji činnost ze svého,a žádný církevní tajemník Kelt do toho nemohl kecat.
Vy jste se při svém faktickém analfabetismu nedokázal dovědět,že tak jak dojde k narovnání,stát přestane církvím cokoli platit,ač jim předává často zdevastovaný majetek,s rozkradeným mobiliářem.
24. 10. 2013 | 16:05

Martin1 napsal(a):

fafnir
Prosím Vás přehrajte si Dukovo jednání v rozhlase, už tam chybělo jen to slovo, které jsem jen já jen také naznačil.
Dokonce i kdyby jej vyřkl, tak tolik neurazil tu redaktorku - ženu, jak na ni vyběhl, když si nemohl pustit pusu na špacír v době předvolební. Hned mluvil, že je zde porušována demokracie - také to nazval jinak - cenzurou. Něco o srpech a kladivu. Většinou ti, kteří mluví o demokracii, tak ji chtějí vždy porušovat ve svůj prospěch nejvíce - jen ví, že musí za jakoukoli křivárnou říct slovo demokracie a tím to zahladí.
24. 10. 2013 | 16:09

Reveil napsal(a):

Preláte Duko,

příznivým řízením osudu se ve vaší osobě stal očividně zlý jedinec primasem české katolické církve. Kdybych byl věřící, pak bych byl nakloněn považovat za dar z nebes, že jste v tu nejvhodnější dobu, s pěnou u úst, ukázal národu, jaká je skutečná tvář čelného církevního hodnostáře v Čechách.
Občasné řeči o "lásce k bližnímu" nemohou zakrýt principiálně nevlídný přístup tuzemské katolické církve, která si navíc plete dobu polistopadovou s dobou pobělohorskou. Připomínám, že pražská kapitula, zvaná už nějakou dobu "dukárna" dokonce odmítla pod stupidní výmluvou sloužit zádušní mši za za zesnulého venezuelskéího prezidenta, čímž potvrdila politizací církve, která se projevuje nošením maskáčů militaristicky laděným kardinálem, žehnáním zbraním, apod. Kladu si otázku, zda pro vás, který označuje větší dav na pražském náměstí za "lůzu" jsou i davy, které zdravily na náměstích, ať už v Římě ci v Jižní Americe nového papeže, "lůzou", Duko?.
Je dobře, že vrcholným představitelem českého katolicismu je v tuto kritickou dobu osoba nedůstojná a navozující záporné reakce.
24. 10. 2013 | 16:10

Miroslav napsal(a):

Tolik zášti a nenávisti, aby pohledal, začínám mít opravdu strach Kde je morálka a slušnost, když na dobře míněný názor a radu se takto nenávistně odpovídá, a co jich je! To svědčí o mnohém. Netuší že svou nenávistí ubližují jen sami sobě.
Dnes nenávist zde, zítra se sejdou v čekárnách u lékařů.
Vše souvisí se vším :-))))
24. 10. 2013 | 16:12

siven napsal(a):

Když něco nevím, či neznám, tak mlčím a k tématu se raději nevyjadřuji. Mlčeti zlato.

Jedna dobrá duše se nám tu ovšem po x-té přiznala, že o něčem nemá ani páru... a přitom se zde vyjadřuje všude a prakticky ke všemu.

My už ten rozpor pochopíme a nebohou duši politujem, nicméně ona... si své břímě ponese nejspíše až do smrti.

Beati pauperes spiritu, quoniam ipsorum est regnum caelorum
24. 10. 2013 | 16:15

fafnir napsal(a):

nick zvaný papež
ale má,dnes mi jednu zrovna dělali,dokonce roentgenem.Vše dle zákona.
24. 10. 2013 | 16:16

Martin napsal(a):

Kelt: Po dokončení církevních restitucí, někdy v roce 2033, si členové katolické církve budou muset svoje kněžstvo zaplatit do poslední koruny a to včetně daně ze mzdy, odvodů na zdravotní a sociální, to je jasně zakotveno v restitučním zákoně. Bude to velmi legrační, protože jednoho duchovního uživí zhruba 300 věřících, tedy počty duchovních se budou muset drasticky snížit.
Na platy duchovních jde dneska ze státního rozpočtu asi 1,1 mld. Kč ročně a toto po roce 2033 zcela odpadne. Mezi lety 2013 a 2033 se částka bude postupně snižovat.
24. 10. 2013 | 16:16

fafnir napsal(a):

Martin 1
netřeba přehrávati,přečetl.Souhlasím s ním.Když se politickému vězni zakazuje mluvit o rudém teroru s poukazem na volby,je to censura..Nezkoušejte to.
24. 10. 2013 | 16:21

gaia napsal(a):

Martin

kolik z nás se dožije roku 2043? Na svatýho Dyndu už dávno nevěříme.

restituce rozpočítaná na 30 let, aby ji platily nejméně 2 generace a výsledků se nedočkaly, to je nesmysl na desátou.
chudáci nynější maturanti, nejdřív jsou pokusnými králíky Cermatu a dál ještě celý produktivní věk toto budou muset financovat. Že na ně nezbyde, na jejich rodiny a vlastní život, je nasnadě. Jsou obětováni.
24. 10. 2013 | 16:21

Jana Pechová napsal(a):

Kelt
Jen malou, ale zásadní poznámku. Stejně zásadní, jaký byl rozdíl mezi demonstracemi v závěru roku 89 a zde zmiňované odborářské sešlosti.
O Sametu nikdo sprostě neřval a řečníci vyzývali shromážděné ke klidu a slušnosti. Obraz těch odborářů byl úplně jiný.
Ale třeba jste zapomněl.
24. 10. 2013 | 16:28

Martin napsal(a):

gaia: Máte pravdu je to 30 let, zmýlil jsem se. Odluka církve od státu je však k nezaplacení, naši vnukové nám budou velmi vděční. Církev bez státních peněz totiž poměrně rychle zdegeneruje a bude jen tak skomírat bez většího vlivu na společnost.

Současní maturanti na odluce jednoznačně vydělají, protože na tučný příspěvek na platy duchovních nedosáhnou nové církve, které se na něho třásly velmi.
24. 10. 2013 | 16:34

Kelt napsal(a):

fanfire,
jenom technická otázka-můžete dát odkaz na seznam majetku a jeho ocenění,který nemůže být vydán a budeme ho 30 let splácet 59 miliardami a včetně úroků 9O-ti?
Ulehčím Vám to.Nic takového neexistuje a byl to kuchnadl v přítmí ukuchtěný,který upekla ODSTOP za vítané pomocí odsouzeného zloděje z ODS.
Tak to je ten důvod,proč by měla být po volbách vyhlášena roční přestávka a řádně prověřeno,jak se k té cifře došlo-smrdí to totiž na dálku.
24. 10. 2013 | 16:35

Středověká instituce má své jisté napsal(a):

Jak proběhne navracení ukradeného nakradeného :

Wiki :
Stát vrátí 56 % majetku naturálně
Stát bude první 3 roky přispívat z rozpočtu na mzdy duchovních a administrativy těchto církví plnou částkou jako doposud, tedy 1,5 mld. korun ročně. Většina těchto peněz jde na platy duchovních, pouze 6,5 % na provozní náklady a opravy církevního majetku. Od 4. roku se částka každoročně sníží o 5 %.
K úplné majetkové odluce mezi zúčastněnými církvemi a státem v Česku dojde v roce 2030, tedy po 17 letech. Konec vyplácení ročních náhrad za nevydané nemovitosti skončí v roce 2043, tedy po 30 letech.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ještě i dnes nenarození budou platit, budou trestáni za hříchy, které nespáchali, to je zvrácené, nelogické a nemorální a kdo se tohoto zastává, měl by se stydět sám před sebou.
24. 10. 2013 | 16:40

Martin1 napsal(a):

fafnir
. . . . . Když se politickému vězni zakazuje mluvit o rudém teroru s poukazem na volby,je to censura..Nezkoušejte to. . . . .
-----------------------------------------------------
Ano, každý musí respektovat zákon (v době voleb platí jiný systém - jinak ať si napíše třeba celou knihu a čte ji v rozhlase i v televizi mladým lidem v pořadu Vila). Ale právě když byl politický vězeň - snad by měl o to více ctít demokratický zákon, zvláště když toho o církevních "čachrech" se drží drápy jak kočka na plotě. To je rozvrat, porušil zákon o volbách a basta a navíc tam byla žena. Za jeho hrubé porušení bych mu dal pořádkovou pokutu!
Taková privilegia mívali jen okresní tajemníci strany a výše!
24. 10. 2013 | 16:41

gaia napsal(a):

Martin

zatím to však na žádnou odluku církve od státu nevypadá. Duka se cpe do všeho a je mu dávámn prostor, který mu ve státě, kde je by měla být tedy ta odluka , vůbec nenáleží.
Ve státech, kde je odluka církve od státu je víra osobní a soukromou věcí každého člověka a žádná doporučení by si tam žádný prelát nedovolil. Ale slibovat , že to tedy bude až za 30 let, to je chytře vymyšlené, ale spolknou to leda tak chudí duchem.

zatím to vypadá tak leda na odluku církve od boha, jak tu pan učitel Brom vtipně podotkl.
24. 10. 2013 | 16:44

Kelt napsal(a):

Jana Pechová,
ne Letné jsem byl,na Václaváku ne-to první mohu potvrdit,to druhé nám výběrovou metodou zprostředkovalo vládní medium.
Ale ani tehdejší komunističtí představitelé se neodvážili o demonstraci na Letné říci to, co Duka o demonstraci na Václaváku,nota bene komunista Adamec,který byl na tribuně si byl již vědom,komu zvoní hrana a dle toho se choval.
Kdežto arogance ex vlády tehdy opřená o ""118"na margo této demostrace byla ukázková-a vidíte , sešel se rok s rokem a kdeže ty loňské sněhy jsou.
24. 10. 2013 | 16:45

JosefA napsal(a):

Ad "gaia":

s oněmi třiceti lety splácení bych to neviděl tak černě. Naši biskupové totiž evidentně přehlédli text listu apoštola Jakuba, v němž se praví: "vždyť přece nevíte, co bude zítra". Na tak prostou logiku není ovšem zapotřebí bible, onu pravdu chápe i pověstná "stará Blažková". Počítat proto s desetiletími je úsměvné, dějiny nás přece poučují o abnormálním kvantu nejrůznějších smluv, které se zdály být pevné jako skála - a přece skončily předčasně v koši.
24. 10. 2013 | 16:47

gaia napsal(a):

a Martine

současní maturanti na tom vydělají

no asi tak, jako když jejich dědové před maturitou slýchali

jednou , snad v pětiletce páté.....
24. 10. 2013 | 16:48

fafnir napsal(a):

Martin 1
tak on pan Kardinál nesmí mluvit o rudém teroru v době předvolební:To jsou věci na tý peci.A podle vás navíc ani nesmí vyzývat k uvážlivé volbě,a při tom nikoho nejmenoval.Už jenom slovo uvážlivé je pobuřující a diskriminující některé lidi,kteří úvahy nejsou schopni.
A soudruzi ze SPOZu,vaši favoriti, smějí rozesílat z vlády volební e maily.A vám to konvenuje,i když jke to přímo zakázáno.Chápu vaše rozhořčení.Někomu připomínat rudou minulost je nevkusné. Je to vměšování,že?
24. 10. 2013 | 16:50

fafnir napsal(a):

gaia
vám doporučovat, abyste volila moudře a uvážlivě,to je jako hluchému přehrávat Novosvětskou.
BTW:jeho Eminence nedoporučovala ani stranu ani osobu.To ale chce faktickou gramotnost(pochopení psaného).
24. 10. 2013 | 16:57

xerox napsal(a):

hale Duko ... ty kulaťoučkej filuto ... přijít kristus zpátky na zem , tak první co udělá by bylo , že vás všechny čerchmanty nakope ... druhou pro vás nepochybně lepší variantou by bylo , že při pohledu na vás všechny by se mu dělalo pouze ... slušně řečeno ... hodně hodně nevolno ...
24. 10. 2013 | 16:58

fafnire ovládejte se napsal(a):

fafnire

sice jste prý četl, co Duka říkal, ale stálo by za to, abyste si také poslechl , jak to říkalo. Myslíte, že veřejnoprávní posluchači jsou zvědaví, aby na kanále určeném pro důchodce někdo řval a dělal hysterické scény?
Moderátoři mají v popisu práce udržet hosty bez emocí a v mezích slušnosti, Duka řval, moderátorka byla zjevně vyděšená, že ji kvůli tomu strhnou prémie, či dokonce přijde o místo, napomínala ho, on se ale nedal a hysterčil dál.
Zatímco ve Vyvolených jsou rádi, když se hosté hádají a perou, v Českém rozhlase to je nepřípustné dopustit vnitřními předpisy.
24. 10. 2013 | 16:59

Martin napsal(a):

gaia: Duka se možná cpe všude možně, ale jeho reálná moc je mimo církev malá a bude se nadále snižovat. Posílat do světa pastýřské listy může kdokoliv, třeba předseda zahrádkářské organizace, ale politika se dělá v Parlamentu, Vládě, Ministerstvech a podobně.
Situace se změní zhruba za 10 let, to už církve budou naplno pociťovat nedostatek peněz na platy a duchovní nebudou mít čas na takové vylomeniny a budou řešit odkud vezmou chleba do úst.
24. 10. 2013 | 17:00

Středověká instituce má své jisté napsal(a):

Martin napsal(a):
gaia: Máte pravdu je to 30 let, zmýlil jsem se. Odluka církve od státu je však k nezaplacení, naši vnukové nám budou velmi vděční...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
"Naši" vnukové budou asi tuto situaci hodnotit, ale hodnotit jejich rozumem a citem a to s největší pravděpodobností zcela jninak a to tak, že nějaký Martin co tvrdí dnes, že za 30 let budou jeho vzdálení potomci hodnotit dnešek tak, jak jej hodnotí on...tomu se budou smát.
Vpravdě je k dispozici alternativa (např. hodnocená nákladem ztracené příležitosti, investice do jiné instituce - např. efektivnější, lépe ještě takové, kdy dopad investic je takový, že se stále ještě získáví dodatečný výnos) jen v aktuální realitě, ne v historii, Martinovi vnukové nbudou mít k dispozici realnou alternativu ve vztahu k dnešnímu rozhodování a tak budou moct sice hodnotit, ale nebude to nic platné, už se " to odehraje".
Lze tak klidně tvrdit , že naopak vnukové budou chodit svému dědovi na hrob plivat, že nedokázal vynutit použití omezených zdrojů (o to hůře že v době tkzv. finanční a dluhové nestability) tak, aby investice byla moudrou...či že alespoň nedokázal on sám použít svůj mozek tak, aby mohl v tom rozdílu alternativních použití (například investice do obecného vzdělávání, růstu zaměstnanosti...) najít aspoň trochu relevantní opodstatnění pro jinak dosti bezduchá a vporavdě nesmyslná tvrzení, hodnocení situace pomocí pouhého přesvědčení.

Být odsouzencem ve vlastní zemi a ještě při tom juchat - to je výrazem morbidity, množina složená z takových jedinců je odsouzena k selhání, takový národ přestane existovat. Papež je mu milejší než budoucnost.
24. 10. 2013 | 17:00

gaia napsal(a):

fafnir

moudře a uvážlivě v Dukově překladu znamení volit lidovce, myslíte, že v kostele to neřekne naplno?
nejsem dnešní
24. 10. 2013 | 17:03

gaia napsal(a):

Martin

no na té večeři se Zemanem k výročí vzniku republiky by , pokud by byla nějaká odluka církve od státu, také neměl co dělat. Ale že o žádnou podluku nejde, jen lži na lidi od politiků, pak se tam za peníze daňových poplatníků pěkně nacpe.
24. 10. 2013 | 17:05

Martin napsal(a):

Středověká instituce má své jisté: Nedovedu si racionálně představit, že by moji vnukové hodnotili naše rozhodnutí jinak. My se nyní rozhodujeme mezi:
A) Nerestituovat, platit platy duchovních do aleluja s tím, že se budou každoročně zvyšovat s tím jak rostou počty duchovních a ještě se budou zvyšovat s tím jak vznikají nové církve. Dneska je to 1,1 mld. Kč ročně, ale do budoucna to může být mnohem víc.
B) Restituovat, vyplatit jednorázově určitý balík peněz, ale jednou pro vždy utnout placení platů duchovních.
24. 10. 2013 | 17:07

Kolemjdoucí (J. Š.) napsal(a):

Kelt – "30 let splácet 59 miliardami a včetně úroků ..."

Nikoliv včetně úroků, ale včetně valorizace o inflaci. Což může mít za následek, že ta částka 59 miliard nejen že nebude při řádném splácení ubývat, ale bude ještě narůstat. Mají se přece vyplácet „pouhé“ (říkal Kalousek) 2 mld ročně, tedy max. 3,4%. Potom stačí, aby inflace stoupla na tuto úroveň a valorizace se bude rovnat roční splátce. Pokud bude inflace vyšší, dlužná částka se bude zvyšovat. V obou případech bude mít církev zajištěn penězovod téměř „na věčné časy“.

Že takový scénář není nereálný vyplývá z tvrzení ekonomů, že po současném nekontrolovaném tištění dolarů a eur inflace dřív nebo později výrazně poroste …
24. 10. 2013 | 17:08

Martin napsal(a):

gaia: Ano neměl tam co dělat. Je to mimořádně velké pochybení hlavy státu.
24. 10. 2013 | 17:08

Petr napsal(a):

Pan kardinál zatloukl do rakve politických ambicí KDU-ČSL pěknou řádku hřebíků.
Já jako člověk věřící, ale do kostela nechodící, bych takovou stranu nemohl volit ani omylem.
Jak už tu bylo výše uvedeno, nelze sloužit Bohu a mamonu současně.
Spíše projde velbloud uchem jehly, než bohatec do království nebeského.
24. 10. 2013 | 17:09

Jana Pechová napsal(a):

Kelt
Pořad Radiožurnálu byl předtáčený několik týdnů dopředu a souběh s odborářskou demonstrací tak byl nejspíš náhodný, uvádí wiki - a pravděpodobně si to autor nevycucal z prstu.
Když se do té glosy zaposloucháte a pokusíte se odpustit si ničím nepodložené přesvědčení, že "prelát nazval odboráře lůzou", možná zjistíte, že má pan kardinál pravdu. Jaká hrozba plyne z pochodujícího davu extrémistů s holými hlavami, které provází atmosféra plná nenávisti a obscénních gest? Myslíte, že takové akce provázejí kordony policistů jen proto, aby poslouchali, co ti hlupáci křičí a za to je pak mohli obvinit? A jaké nebezpečí plyne ze shromáždění lidí, kteří se navzájem hecují zlobným řevem hesel a vulgaritami si dodávají kuráž v obdobně husté atmosféře? Jak daleko je v takovém společenství ke strhnutí laviny davové psychózy, která velí ničit?
24. 10. 2013 | 17:09

gaia napsal(a):

Martin

ve Francii také kdysi provedli odluku církve od státu, bylo to hned a tolik je to nestálo

Sarkozy to pěkně dokumentoval při Havlově , prý státním pohřbu.
Nevydržel to nekonečné Dukovo producírování a odešel před koncem.

a že by se někde mohli modlit za spásu veřejnoprávních médií, jako v ČR, to je také v civilizovaných zemí nemyslitelné.
toho svého svatého Dyndu si nechte pro stižené opiem lidstva.
24. 10. 2013 | 17:10

Martin1 napsal(a):

"tak on pan Kardinál nesmí mluvit o rudém teroru v době předvolební"
1) pokud jste myslel - o rudém teroru v minulosti za bývalého režimu, tak by to bylo jen méně vhodné, protože na to nebyl tázán. Rozhovor byl o tom, že Duka chtěl chtěl skoro celý Hrad a že dohoda zněla jinak.
2) pokud Duka myslel - o rudém teroru jako o současnosti (a tak jsem to pochopil já a mnoho jiných), tak to je hulvátství největšího kalibru. Protože tak, jak je nadržováno pravici v ČT (rozhlas tolik neposlouchám - nemohu posoudit) je až zarážející. Drtinová už kvůli tomu musela opustit své místo - už to bylo neudržitelné i pro tak pravicovou televizi.
Je to od Duky prostá přízemní snaha na sebe upozornit - zviditelnit se, pak to z něj vyprchalo, ale už se stalo.
Po stránce lidské ho chápu - já jsem už takový, já se snažím pochopit vždy i protistranu. Nyní by měl přemýšlet, jak z toho nějak vybruslit - příhodnou dobu už promeškal - asi na vše už čekají ve Vatikánu v bankách. Mohl udělat gesto směrem k lidem v podobě uplatnění jen zlomku toho,o co žádají s tím, že ať budoucnost rozhodne - třeba se k tomu za 10 let vrátit a získal by mnohem víc - možná i konec strmého pádu počtu věřících - pokud mu o to jde. Nebo ten majetek je ten hlavní motiv?
24. 10. 2013 | 17:14

Martin napsal(a):

gaia: Holt je Francie dobrej oddíl.

Katolická církev pravidelně leze státnímu aparátu do análu, exemplární příklad je církevní žehnání zbraní nacistickému Německu. ČR moc zbraní nemá, tak aspoň požehnali státním "nezávislým" veřejnoprávním médiím.
Je to pochopitelně nepřijatelné jak ze strany státu, tak ze strany víry.
24. 10. 2013 | 17:14

Středověká instituce má své jisté napsal(a):

Pechová :
"Jak daleko je v takovém společenství ke strhnutí laviny davové psychózy, která velí ničit? "

Jak daleko ? Spusťe, kolik cybělo a odborářská demonstrace namířená proti vládě oslů a jak se ukázalo tak i podvodníků by se zvrhla v masové plenění, vraždy, znásilňování...

Vždy něco načnete a pak si za tím nestojíte.
Strašíte něčím , co je nepravdivé, iracionální...jak nějaká bigotní jeptiška posedlá Ďáblem.

Spusťte - co chybělo, básnířko Pechová ?
24. 10. 2013 | 17:14

gaia napsal(a):

Jana Pechová

však také každá revoluce je davová psychóza, i ta v 89 roce byla.

psychologie davu je probádaná a dá se s její pomocí lidmi pěkně manipulovat. vy se o to pokoušíte také.

dav Havlistů na Letné je to ořechové, dav na sídlišti Máj nebo odboráři, jsou potencionální teroristé. Pěkně to vysvětlujete.
24. 10. 2013 | 17:15

fafnir napsal(a):

gaia
vy jste překladatelka z Kardinálštiny.No ne......
Jestli se vám to nedoneslo,tak křesťanští politici nejsou jen ve straně lidové.Jak říkám,jak hluchému hrát Novosvětskou.
BTW.všichni závidíte Německu životní úroveň.A kdo že tam drtivě zvítězil a vládne: CDU/CSU.Důležité a vás frustrující je to Christlich Demokratische.No my máme Zemana a voliče Gaiu tak holt se máme jak se máme.A Gai brečí a brečí nad bídou,a závidí a závidí........a za všechno může Kalousek a Duka.Ne tulení nemoc a levé vše,hlavně ruce.
24. 10. 2013 | 17:16

gaia napsal(a):

Martin

i těm málu zbraním již Duka žehnal. V maskáčích ho vezl vrtulník do Afghánistánu a tam žehnal. Bylo to velmi nevkusné.
24. 10. 2013 | 17:17

Martin napsal(a):

gaia: Už si vzpomínám, prostě církev se nemění, historie se opakuje.
24. 10. 2013 | 17:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy