Češi v Brazílii

09. 02. 2011 | 18:45
Přečteno 24339 krát
Vystěhovalecká vlna z Evropy do Brazílie probíhala v druhé polovině XIX. století. Vystěhování organizovaly různé kolonizační spolky, navázané na vlastníky půdy nebo přímo na vlády v jihobrazilských státech. Nabízely vcelku výhodné podmínky pro vystěhování a získání půdy. Tyto spolky měly své zástupce např. i v Lipsku nebo Liberci.

Nejvíc českých emigrantů odjíždělo do zámoří přes Hamburk – až tisíc lidí za rok.

Přijížděli především do dvou států v jižní Brazílii – Rio Grande do Sul a Santa Catarina. V Rio Grande se usazovali v hlavním městě Porto Alegre a dále v Nova Petrópolis, Venâncio Aires, Jaguari, Guarani da Missões, Cero Branco nebo Agudo a dalších.

Ve státě Santa Catarina jde o města Joinville, Florianópolis, Rio Negrinho nebo São Bento (kde jsou především potomci vystěhovalců z oblasti Šumavy a z Liberecka a z Vratislavic). Celá jedna čtvrť je pojmenovaná podle Šumavy Bohmerwald, podle Liberce je pojmenovaná ulice Reichenberg, další podle Vltavy Moldau.

Brazílie je po USA největši přistěhovaleckou zemí XIX i XX. století. V Brazílii kupř. žije největší japonská komunita mimo Japonsko, největší německá komunita mimo Německu i největší Arabská komunita mimo Arabském světě (povětšinou z Libanonu, Syrie, Palestiny). Je jich v Brazílii celkově asi 10 milionů Libanonců dokonce více nežli v Libanonu. Celkově je v Brazílii okolo 25 milionů "Ítalo-brasileiros".

Více zde:
http://www.rozhlas.cz/leonardo/svet/_zprava/380892

http://remix.nicm.cz/z-cech-do-brazilie-cesta-za-krajany-2-dil/

http://www.radio.cz/cz/rubrika/krajane/v-brazilii-se-cestinu-vedle-nasich-krajanu-ucili-i-cesti-nemci

http://www.czechinvest.org/cechy-a-brazilce-spoji-technologie-pro-kosmicky-vyzkum-a-vyroba-letadel


(Podle rozhovoru s Petrem Polakovičem, ktery se už několik let zabývá vystěhovalectvím českých obyvatelů do Brazílie.)


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Amarook napsal(a):

to: Fabiano Golgo
Nevite priblizne kolik Cechu se vystehovalo do Brazilie od 1948 do dnesniho dne?
09. 02. 2011 | 19:06

voroshilov napsal(a):

Santa Catarina,Porto Alegro,Nova Petropolis...zavonelo exotickymi dalkami,presne vzpominam na knihy George Amadu z detstvi"Gabriela" a ta druha o zivotu besprizornych detskych gangu-v tom ovsem se toho moc nezmenilo!
09. 02. 2011 | 19:24

voroshilov napsal(a):

Nechci se tady vytahovat svoji sectelosti,ale dekuji dnesni Brazilii za jednoho z nejlepsich modernich spisovatelu Paulo Coelho-Alchimista mne moc nevzal,ale 11 minut,Dabel a slecna Santal a Veronika se rozhodla zemrit jsou skoro uzasne!
09. 02. 2011 | 19:42

JenTak napsal(a):

Také bych uměl vzít z Wikipedie nějaký stručný údaj, a dát ho sem jako blog. Jako bývalý šachista hledám za vším nějakou ideu.
U vašich blogů ji často nenacházím, a zdá se mi, že považujete za důležité něco napsat, než sdělit.
09. 02. 2011 | 20:08

voroshilov napsal(a):

To nebyla Wiki ale nejaky Petr Polakovic,mne tam take neco chybelo-pocet nemeckych valecnych zlocincu vcetne dr.Mengeleho.
09. 02. 2011 | 20:23

Petr z Tábora napsal(a):

Stálo by za to zmínit české emigranty po roce 1948 a vzpomenout pomoci Jana Baťi.
09. 02. 2011 | 20:27

premier napsal(a):

voroshilov: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/fabiano-golgo.php?itemid=1668
09. 02. 2011 | 20:31

Ros napsal(a):

Čerpalo se zde:
http://www.brazilcomm.cz/news/emigraci-ceskych-nemcu-do-brazilie-bude-pripominat-muzeum-v-ralsku/

Pane Golgo, vy jste na tom psaní nějak existečně závislý (nevím, jestli jsou blogy nějak honorovány) nebo jste jen grafoman?
09. 02. 2011 | 20:34

voroshilov napsal(a):

premier:
Tak to je neco jineho,mnohem zazivnejsi blog!
09. 02. 2011 | 20:37

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane Rosi,

čistě pro informaci: autoři blogů nejsou žádným způsobem honorováni. Píší jen tehdy, když chtějí, a na téma, které oni sami považují za zajímavé.

Libor Stejskal
09. 02. 2011 | 21:03

kokot napsal(a):

no a co,Brazílie je velká 25 miliónů to je tam jako když plivneš do louže
09. 02. 2011 | 21:20

voroshilov napsal(a):

Libor Stejskal:
Tak tady mi neco unikklo,napr.Jiri Just nas zpravodaj v Moskve...Tak vy jim neproplacujete stravenky,z ceho zije a pro koho pracuje treba i Martin Novak?
09. 02. 2011 | 21:24

voroshilov napsal(a):

Vazeni ctenari a diskutery!
V zadnem pripade nesmite se podvolit Stejskalovi a jeho oblibencum,jednou je to verejne forum tak se chovejme jako rimsky plebs:Chleba a hry,konflikty jsou hnacim motorem pokroku(v ramci kodexu:ooo),kdyz budete porad se omlouvat a smekat klobouk-maucta,milostpani...Brzo s toho bude smrduta bazina par starych prdolu-Vlk,Tenco,Pepa Repa...Vlevajme novou kreF a nedovolime aby to tady vypadalo jako okresni prebor senioru!
09. 02. 2011 | 21:45

stejskal napsal(a):

Ne, pane voroshilove,

panu Justovi neproplácíme žádné stravné, dopravné ani ubytování. Jako náš spolupracovník v Rusku dostane honorářč za každý zpravodajský text, který napíše do zahraniční rubriky Aktuálně.cz a my se rozhodneme jej uveřejnit (není náš zaměstnanec, čili ho ani nemůžeme úkolovat. Je dopisovatel, v angl. stringer. Jak se to řekne rusky bohužel nevím, což mne mrzí) Zde má blog stejně jako cca. dalších 240 lidí. Píše si tam o své vůli kdy chce, co chce (popřípadě nepíše vůbec). Podobně jako ministři, poslanci, advokáti, další publicisté, adoptivní matky a tak.

Martin Novák je trochu v jiném postavení. Je zaměstnancem Aktuálně.cz, jeho cesty hradí redakce, takže jsou i jejím vedením schvalování (návrhy na ně dává Martin). Nicméně blog je opět jeho osobním prostorem zde. Píše si sem co chce a kdy chce (k mé lítosti bohužel ne moc často, ale na druhou stranu chápu, že řada lidí, které psaní živí si, od něj ve svých volných chvílích chtějí spíše odpočinout. Respektuji to, nikoho do ničeho nenutím).

Hezký večer.

Libor Stejskal
09. 02. 2011 | 21:48

stejskal napsal(a):

P. S. Správně, pane Voroshilove, vezměte do zde pevně do ruky. Pryč s cenzorskou tyranií, my si zde chceme dělat, co se nám zamane! A Vaší povinností, Aktuálně.cz, je nám k tomu poskytnout tento veřejný prostor ;-) Tak se mějte, pane Voroshilove ;-) l.s.
09. 02. 2011 | 21:53

voroshilov napsal(a):

stejskal:
No co,trochu jsem se inspiroval revoluci v Egyptu...ten vzduch svobody je tak opojny,ja svobodu doma nemam kdyz mi rozumite:-)
09. 02. 2011 | 21:57

voroshilov napsal(a):

stejskal:
Ja take marne lamal hlavu jak prelozit stringer do rustiny,nic krom slipu stringy mne nenapada,takze nejspise korespondent!
09. 02. 2011 | 22:12

Háfo let napsal(a):

Pane blogere, o českém vystěhovalectví do Latinské Ameriky vyšla kdysi před lety kniha Pepíci v pampách. Uryvky z ní se vysílaly i v rozhlase, ale to jste ještě nebyl na světě.
09. 02. 2011 | 22:31

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 02. 2011 | 22:52

honolulu napsal(a):

Pro pana Vorosilova.
Psychologicky zajimave.
V Cesku kazdy hlida, co nekdo druhy dostane a co nekdo druhy ma.
A kdyz nekdo neco ma, tak je dulezito to tajit pred sousedem.

V USA, kazdy hlida co ON sam ma a souseda nevnima. (Pokud se vzajemne dobre neznaji.) A kdyz neco ma, tak se velmi snazi to utajit pred danovymi urady.
10. 02. 2011 | 00:04

voroshilov napsal(a):

honolulu:
To jeste mas dobre,u nas v Rusku je velka neduvera bohatym lidem,jak postavis"hollywoodsky" barak a koupis Bentley tak vsude zacinaji suskat ze jses oligarcha co pije krev utlacenych proletaru,mne uz to nebavilo aby kazdy dopravak stopoval moje BMW-kabriolet aby proveril kdo v nem jede a pripadne dostal nejaky uplatek-ja uz jebal tu zem sovetu a vecne zelenych rajcat,pred sousedem se to neda utajit-prece nebudu jezdit tramvajem kdyz mam na Volvo,s danovym uradem to jde,ale opatrne-to je tenky led.
10. 02. 2011 | 00:27

Baba napsal(a):

Každý led je někde tenký.
10. 02. 2011 | 06:53

Bunny napsal(a):

honululu:
Vase zkazky z USA jsou k popukani. V zadne jine zemi neni clovek tak pod drobnohledem cumilu ze sousedstvi, jako tam u vas. Vadi vsechno - pohyb venku prilis brzy rano, prilis daleko pesky, prilis vysoky travnik, divne zvuky, divne ticho, clovek ktereho neznam ... vse je duvodem navstevy policie po "uprimnem" bonzu od vedle.
10. 02. 2011 | 07:35

groessling napsal(a):

No tak nevím, jestli městečko Reichenberg založili zrovna Češi, to spíš bychom měli mluvit o jednom osvíceném brazilském prezidentovi českého původu, který ve spolupráci s geniálním architektem-komunistou a kamarádem Fidela Castra, postavil hlavní město Brazílie.
10. 02. 2011 | 07:51

Targus napsal(a):

To stejskal:

Slovo dopisovatel bych řekl rusky korrespondent /vysl. karjespanděént/. Proč v tom hledat něco, co tam není?
10. 02. 2011 | 09:13

stejskal napsal(a):

Ano, tak to asi bude, pane Tarqusi.

V tu chvíli mne to nenapadlo.

Hezký den

Libor Stejskal
10. 02. 2011 | 09:15

Targus napsal(a):

To stejskal:

Abych nebyl za pitomce, ještě jsem se podíval do slovníku a našel jsem tam kromě výše uvedeného i výraz "obozrevatel". Můžete perlit, pane Stejskale. :-)))
10. 02. 2011 | 09:20

Baba napsal(a):

Pokud vím, jsou zakázaným ovocem na tomto webu jen vulgarismy. A to zas tak nemotivuje.
10. 02. 2011 | 10:50

fakta napsal(a):

Moldau, Reichenberg, Bohmerwald.

Než půjdu spát, nechám si v Brazílii zdát

ta krásná jména staročeská, která mám tolik rád.
10. 02. 2011 | 11:09

ali napsal(a):

pane Golgo, ráda bych se do Brazílie podívala. Kde je to nejbezpečnější? Nevíte, jak to vypadá v Belo Horizonte?
10. 02. 2011 | 13:02

Sláma napsal(a):

Jestli tomu rozumím, nějací Vaši předci byli italského původu? Ani Fabiano ani Golgo mi nezní ani za mák portugalsky. Pokud vím, tak původních portugalských příjmení (myslím tím v Portugalsku, nikoliv Brazílii) je asi 12. To je hlavním důvodem proto, že Portugalci mají příjmení dvě.
Lidé, které označujete za české vystěhovalce zcela evidentně nebyli Češi (německy Tschechen), nýbrž Sudetští Němci (německy Böhmen).
Nejvíce Čechů se dostalo do Brazílie až v období 1. republiky, mnozí jako zaměstnanci firmy Baťa.
Po matce byl českého původu brazilský prezident Juscelino Kubitschek de Oliveira. Kubitschek zemřel 22. srpna 1976 na následky autonehody. 26. dubna 2000 vystoupil bývalý guvernér státu Rio de Janeiro Leonel Brizola s obviněním, že se jednalo o atentát, zorganizovaný braziskou juntou v rámci Operace Kondor.
10. 02. 2011 | 23:42

groessling napsal(a):

Sláma napsal,

lidé, které označujete za české vystěhovalce zcela evidentně nebyli Češi (německy Tschechen), nýbrž Sudetští Němci (německy Böhmen).

Pane Slámo, naprosto evidentně a jistě také nebyli Sudetští Němci, jak píšete. Tento název, jako politická manipulace vznikl až po roce 1918 a používají jej z Čechů pouze Ti kteří si nevidí na špičku nosu.

Již několikrát jsem zde uvedl, že ve Velké Británii by nepřicházelo v úvahu, aby Brit použil v korektním slova smyslu pojem Malvíny. Pokud by se takový pojem vyskytl v solidním britském tisku, byla by redakce považována za bandu zrádců koruny.
11. 02. 2011 | 06:44

IngridWILCOX napsal(a):

The <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> suppose to be useful for guys, which would like to ground their organization. As a fact, this is not hard to receive a consolidation loan.
12. 12. 2012 | 08:11

freerelax napsal(a):

Your main double change on swimwear <a href="http://plus-size-swimwear.webnode.com/">women s swimwear</a> Out of the ordinary website provides you with the run information on bikini which just one or two guys are aware of. <a href="http://modest-swimwear.webnode.com/">retro swimwear</a> Independent study unveil 3 all new things for bikini that no-one is bringing up. <a href="http://spanx-swimwear.webnode.com/">spanx swimwear</a> The reasons many people are absolute wrong on swimwear and the reasons you will have to check this out report. <a href="http://vitamin-a-swimwear.webnode.com/">betsey johnson swimwear</a> The reasons all kinds of things you might have learned about swimwear is simply entirely wrong and what you ought to understand.
Upcoming swimwear E book Unearths How One Can Dominate The swimwear World <a href="http://girls-swimwear.webnode.com/">girls swimwear</a> Recent questions regarding swimwear replied and as a consequence reasons why you should certainly check out every word in this document. <a href="http://freya-swimwear.webnode.com/">freya swimwear</a> The things that other people has been doing in regards to swimwear and moreover the things that you would want to perform totally different. <a href="http://victoria-secret-swimwear.webnode.com/">victoria secret swimwear</a> Innovative new swimwear Guide Shows The Best Ways To Rule The swimwear Market <a href="http://cheap-swimwear.webnode.com/">discount swimwear</a> Interesting study shows the know-how on the swimwear and reasons why you have to take action straight away.<a href="http://women-swimwear.webnode.com/">thong swimwear</a> Abnormal summary presents the simple truth on the swimwear which experts claim just a few buyers know.
12. 05. 2013 | 19:53

mvxzbhem napsal(a):

hhnhcnze
http://sofortkredit13.tumblr.com motxeslp <a href="http://sofortkredit13.tumblr.com">sofortkredit</a> ozdhjmvt <a href=http://sofortkredit13.tumblr.com>sofortkredit</a> yyhgeumz
25. 02. 2014 | 13:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy