Populární kultura a česká identita

08. 06. 2011 | 13:11
Přečteno 22077 krát
V pátek 27. a sobotu 28. května 2011 uspořádalo Centrum pro studium populární kultury (CSPK) konferenci „Populární kultura a česká identita“. Jak prezident sdružení Ondřeje Daniel na úvod vysvětlil, prvotním impulsem bylo otevřít kritickou diskuzi nad otázkami české identity, přičemž se CSPK inspirovalo obdobnou debatou, kterou v Rakousku vyvolávají již celá desetiletí angažovaní umělci a vědci. Konferenci zahájil místostarosta Moravské Třebové Pavel Brettschneider, který zdůraznil, že něco podobného se ve městě ještě nedělo.

Tematicky k úvodním proslovům otevřela konferenci Muriel Blaive svým příspěvkem o malém českém člověku, kterého definovala pomocí svého výzkumu v Českých Velenicích. Další příspěvky pátečního rána se věnovaly vývoji českého antisemitismu, vytváření české identity prostřednictvím televizní obrazovky a došlo i na místa paměti v souvislostech s populární retro-vlnou a interpretacemi hradu Střekov a Husových oslav.

Páteční odpolední program se věnoval subkulturám na území České republiky. Prezentovány byly výzkumy vývoje subkultur skinheads, punku, hip-hopu, tekna i ema od devadesátých letech do současnosti. Páteční odpolední program zakončil blog věnující se počátkům české populární kultury, obecně doposud přehlíženému tématu. Jako důležité pro pochopení dalšího vývoje populární kultury v českých zemích byly představeny příspěvky zaměřené na rozvoj českého mediálního a zábavního světa, využívání politické propagandy nebo utváření legend.

O vlivu oboru Cultural studies na studium populární kultury pohovořila v hlavní přednášce Jiřina Šmejkalová z univerzity v Lincolnu. Zdůraznila obecně dosti slabou reflexi tématu v celé střední Evropě například v porovnání s jižní Amerikou. Nastínila perspektivu dalšího možného vývoje, který bude pravděpodobně ovlivněn centralistickými tradicemi regionu. Zdůraznila také, jak důležité je brát zřetel na tradiční středoevropské chápání pojmu kultury jako vytváření elitních hodnot, které přetrvává i na ministerské úrovni.

Druhý konferenční den zahájila přehlídka témat z oblasti socialistické populární kultury vhodných k dalšímu výzkumu. Byl představen Večerník Praha jako první populární deník v režii komunistické strany a poté uchopení studentského svátku majáles různými režimy. Zajímavě byl prezentován i nástup televize a její rozličné dopady na severoamerické a české prostředí. Filozof Martin Škabraha interpretoval českou mentalitu ve filmu Vesničko má středisková jako rezignaci na progresi a přijetí cynismu jako souhlasu s daným politickým režimem.

Závěr sobotního ranního programu obstaraly dva příspěvky s genderovou tématkou, nejprve interpretace tvorby Věry Chytilové za pomoci teorií Slavoje Žižeka a následně interpretace genderové reprezentace v pozdně komunistické literatuře.

Konferenční dění v sobotní odpoledne uzavřely příspěvky zaměřené na soudobou populární kulturu. Interpretován byl kánon populárně kulturních písní od Ivety Bartošové až po Xindla X. a skupinu Nightwork, praxe unisexových časopisů a představeno bylo i srovnání české a německé Ostalgie.

Po oficiálním uzavření konference následovalo představení výsledků mezinárodního výzkumného workshopu věnovaného srovnání projevů regionálních identit v Sasku a na Moravě v populární kultuře. Postupně jsme byli konfrontováni s vizuálními strategiemi propagace měst Saská Kamenice (Chemnitz) a Ostrava, hlavně jejich vyprázdněností v politických frázích a se souvisejícími subverzivními pokusy o jejich proměnu. Zajímavým protikladem byly příspěvky zkoumající sebeprezentace obyvatel regionů na sociálních sítích, stejně jako terénní výzkum vnímání identity a pocitů mladých lidí obou regionů. Na závěr se i v rámci workshopu dostalo na téma retro vlny na Moravě a v Sasku. Témata workshopu vypracovaly české-německé tandemy a brzy se můžeme těšit na prezentaci jejich výzkumu v elektronické publikaci, doplněné o putovní tématickou výstavu.


Centrum pro studium populární kultury (CSPK), Centre for the Study of Popular Culture
Žebětínek 35, 621 00 Brno, CZ, +420 608 862 034, cspk@centrum.cz, http://cspk.eu

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Medikolog napsal(a):

Rozhodně pro naše přežití a ekonomickou záchranu samá veledůležitá témata. Hlavně plky o jakémsi českém antisemitismu na konferenci o populární české kultuře a o české identitě.

Poněkud schizofrenní.

Buď se jede v multikulti internacionalismu.. kde nemá místo žádné národnostní vymezování se (ani pro, ani proti).

Nebo nevím, co tam řešili...
08. 06. 2011 | 13:27

honolulu napsal(a):

Pane Golgo,
prece musite uznat, ze je to velmi pekne, kdyz cesky narod ma svoji indentitu a kulturu.
Verim, ze tleskate nadcenim a ze se snazite uz davno do sebe vsat nasi kulturni superioritu.
Samozrejme Vas za toto uznani ceka zaslouzena odmena, nejen v osobnim kulturnim povzneseni, ale i v podobe informace od mne, (tulaka), ktera ulehci Vas zivot zijici v neporozumeni v ulicich Prahy.

Na severu v Ohiu je povestne misto, hned druhe za San Franciskem v inklinaci k "alternativnimu" zpusobu zivota.
Mesto se jmenuje LAKEWOOD a kolem W.117 a Clifton Blvd. urcite stratite srdce v nekterem z tamnich klubu. Na googlujte si to !
Take bych si Vas dovolil upozornit na jednu ulici v Torontu(Ontario) plnou skoro umelcu s tezkymi nausnicemi ze zlata a fialovymi vlasy. Ulice se jmenuje Yorkville Ave.
(Kousek od krizovatky dvou hlavnich tepen Bloor St. and Yonge St.)
Za tyto cenne informace bych prosil verejne prohlaseni na Aktualne CZ, ze my Cesi jsme nejkulturnejsi narod v Evrope a samozrejme v prumeru take nejhezci zjevem.
Nebude-li prohlaseni, tak nebudou dalsi pro Vas cenne informace.
08. 06. 2011 | 14:00

Pamela Bárnsová napsal(a):

doufám, že jestlise to konalo v Moravské Třebové, že účastníci dali pořádně vydělat místním živnostníkům, neb město mele z posledního a nezaměstnanost jedna z nejvyšších v pardubickém kraji. to by bylo asi jediné plus této akce.
08. 06. 2011 | 18:02

santawizard napsal(a):

Jako-že židé jsou rození judeokřestané tak Češi jsou zase rození bohémové i když ne všichni žijí bohémským stylem života.Češi jsou můj vyvolený národ jako zemský ráj to napohled.Bohémský císař,který má toho lidem zvoleného prezidenta a bohem vyvoleného krále na každé straně trůnu jako ten arijský čaroděj na burze býka a medvěda je můj nebeský císař celé Evropy.Protože Evropa už jednou kolonizovala celý svět jakékoliv proroctví o konci světa jde ruku v ruce s akciemi na ovládnutí celého světa.
08. 06. 2011 | 22:06

argun napsal(a):

Pane Golgo,
to si děláte prču? Tohle obludárium se fakt stalo nebo to je produkt vašeho brilatního sarkasmu?

"zdůraznil, že něco podobného se ve městě ještě nedělo." no to měl svatou pravdu.

"interpretován byl kánon populárně kulturních písní" no to je vážně bomba!
08. 06. 2011 | 22:10

JenTak napsal(a):

U nás v restauraci jsme 4. až 5. června uspořádali celosvětovou konferenci na téma "Češi a pivo". Zúčastnili se jí světoví odborníci jako já, Honza, Béďa, Karel a Láďa. Jako pracovní host byl nutný hostinský, který udržoval naše téma na úrovni.
Naše akce vzbudila světový rozruch lokálního významu, který chtěl vtipně okomentovat opilec od vedlejšího stolu, ale bohužel po návratu ze záchodku zapomněl co chtěl říct. Kdyby neusnul u stolu, mohl se stát čestným hostem našeho sympozia.
V závěrečných proslovech jsme se ujistili, že nám a naší jedinečné kultuře svět nerozumí, a jestli vám osobně smrdíme pane Golgo, pak je to vaše chyba, protože času na to abyste si zvykl jste měl dost. Přesto se na vás nezlobíme, ale raději byste neměl potkat Láďu, když jich má 20.
Celosvětová konference o "Češích a pivu" byla v obou dnech náročná, ale proběhla v klidu, takže jsme se rozpotáceli do svých domovů v klidu, naplněni sílou myšlenek společně strávených dvou dní.
¨
Doufám, že jsem vás inspiroval na další váš blog, pane Golgo.
08. 06. 2011 | 23:21

poiuyt napsal(a):

K ceskym ctenarum : nechapu,proc autor na vase prispevky kasle,jak prohlasil v predeslem blogu ,zatimco vy porad mu pisete ?
10. 06. 2011 | 05:19

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>buy propecia online</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>buy propecia online</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy propecia
06. 09. 2012 | 03:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy