Poznámky ke komentářům k energetické krisi

22. 03. 2008 | 15:56
Přečteno 7974 krát
Můj článek o energetické krisi vyvolal řadu komentářů. V následujících řádkách uveřejňuji některé doplňující informace.

Ad Prof. Josef Kvasnica.
Byl to dobrý fyzik, výborný učitel. Byli jsme spolu dobří přátelé. Koncem padesátých let jsme spolu bydleli několik let v koleji na Moskevské státní universitě a viděli se několikrát denně: spolu jsme obědvali, pili kafe, diskutovali o fyzice i politice, o Sovětském svazu. Byl zarytý antikomunista – já byl tenkrát v komunistické straně a snažil se ten nezreformovatelný režim nějak změnit z vnitřku. Krátce po maďarských událostech jsem třeba žádal na veřejné schůzi svolání mimořádného sjezdu KSČ, který by vyhodil zprofanované vedení KSČ, žádal jsem, aby byl změněn kurs koruny a rublu, aby se přestaly vyvěšovat sovětské vlajky a přestala hrát spolu s československou hymnou vždy hymna sovětská. A měl jsem ještě mnoho dalších kacířských návrhů, které jsem spolu se zástupci polských, maďarských, čínských a italských studentů a aspirantů prosazoval na schůzkách se sovětskými funkcionáři. Vyneslo mi to – bylo to krátce po maďarských událostech – první návrh na vyloučení z komunistické strany. Tenkrát mě z KSČ , dodnes nevím proč, nevyloučili. To se stalo až v roce 1970 a musím říct, že jsem si oddechl.
Před Kvasnicou jsem neměl žádná tajemství – stejně jako je neměl on přede mnou. V Moskvě se se mnou jednou vsadil, že bude-li zvolen Novotný presidentem, projde celý Václavák od Musea až Můstek bos . Potvrdil mi, že po zvolení Novotného presidentem svou sázku splnil.
Myslím, že jsme se měli rádi a neměli jsme jeden před druhým žádná tajemství: on toleroval a podporoval mou snahu nějak zlidštit a zreformovat exitující systém, já jeho zarytý antikomunismus. Skalní komunisté mě dokonce vyčítali, že se s takovým „reakcionářem“ kamarádím.
Dr. Kvasnica se nakonec rozhodl, že aspiranturu v Moskvě nedodělá a disertaci obhájí v Praze. Nikdy mi neřekl skutečné důvody svého rozhodnutí. Požádal mě však, abych od akademika Landaua pro něho získal potvrzen, že složil všechny nutné aspirantské zkoušky (tak zvaný Landauovo teoretické minimum). Přišel jsem za Landauem a přednesl mu Kvasnicovu žádost. Mimochodem jsem Landauovi nemohl řádně vysvětlit, co Kvasnicu vedlo k jeho rozhodnutí nevracet se do Moskvy. Potom se Landau zamyslel a řekl něco, co mě šokovalo: vy jste také teoretický fyzik. Napište na papír několik zkušebních otázek z minima a já potvrdím, že minimum složil. Seděl jsem asi půl hodiny nad formulací otázek. Kvasnica mi každý den říkal, co právě studoval – ale napsat otázky za Landaua mi připadalo odvážné a dokonce i trochu nezodpovědné. Nakonec jsem několik otázek sformuloval, ukázal jsem je Landauovi, ten je schválil, vyšel na chodbu uviděl profesora Pomerančuka a tuším Migdala, dal jim podepsat mnou vyrobený protokol, podepsal ho sám. Přivezl jsem ho Kvasnicovi do Prahy – podpis světoznámého akademika Landau stačil – Kvasnicovy zkoušky byly uznány a v Praze mohl obhájit disertaci.
Když mě nakonec vyloučili z KSČ, Josef Kvasnica do ní vstoupil. Komentoval jsem to v knížce Ne, nestěžuji si – malá normalisační mosaika, která vyšla v roce 1981 švédsky, potom česky v nakladatelství Index v Kolíně, v roce 1990 v Mladé Frontě a ještě před revolucí rusky v Inostrannoj Literature nákladem 360.000 ex. Mimochodem, její další vydání se připravuje v nakladatelství Akropolis na jaře 2008.

Napsal jsem tenkrát, v sedmdesátých letech:


Dr. Jozef K.

Znali jsme se skoro dvacet let. Studovali jsme spolu v Moskvě. A vídali se denně. On byl "reakčník", nadával na poměry, na vládu, na bolševiky. Na jméno jim nemohl přijít. Já je v rámci svého přesvědčení a historického optimismu mírně hájil. Byl jsem předsedou stranické organizace. Nicméně jsme spolu dobře vycházeli.
Potom se naše cesty trochu rozdělily. Ale dobré styky mezi námi nepřestaly. Když mě vyhodili z práce, přišel ke mně a nabízel mi pomoc. Snažil se něco udělat.
Jednou, v roce 1972, jsem slyšel, že prý vstoupil do strany. Nemohl jsem tomu uvěřit. Zastavil jsem ho jednou, že bych si s ním chtěl promluvit. Nechtělo se mu moc do rozhovoru. Ale nemohl ho ani odmítnout. Zda je pravda, že vstoupil do KSČ? Byl celý červený a koktal.
Co jsem měl dělat. Chodili za mnou neustále. Z fakultního výboru, z univerzitního výboru, z okresního výboru. Copak jsem je mohl odmítnout?
Zeptal jsem se ho, zda se změnily jeho politické názory. Dr. Jozef Kvasnica uraženě odpověděl, že ne a že svinstva dělat nebude.
Není to takhle ještě horší? My jsme tam šli z idealismu a z přesvědčení. A kvůli čemu tam jdeš ty?
Neodpověděl.
Z kariérismu? Ze strachu? Z oportunismu?
Myslím na tenhle rozhovor vždycky, když čtu o nových členech strany.

Dnes k tomuto textu mohu pouze dodat, že vstup do KSČ byl podmínkou, aby Dr. Kvasnica byl jmenován profesorem.
Při několika výsleších v Ruzyni mi mojí vyšetřovatelé nabízeli návrat do ústavu, profesuru a ostatní výhody. Stačí prý udělat prohlášení v televizi či napsat článek do novin. Odmítal jsem to velice rozhořčeně.



Reaktory RBMK a Černobylská havárie

Koncem padesátých a v průběhu šedesátých let krize kolchozního systému v SSSR dosáhla svého vrcholu. Rusko, které dříve zásobovalo Evropu obilím a potravinami, nemohlo najednou nakrmit ani vlastní obyvatele. Začínaly hladové stávky a demonstrace. K uklidnění situace politbyro rozhodlo nakupovat potraviny na Západě. Čím je ale platit? Jediné co SSSR mohl nabídnout byla energie. Čím ale topit v Rusku, aby obyvatelstvo nezmrzlo?
Odpověď politbyra byla: jaderná energie.
Problém však byl, že v té době energetické reaktory nebyly ještě dostatečně technologicky rozpracovány a výroba bezpečných reaktorů VVER 440 a VVER 1000 narážela na řadu technologických potíží. President Akademie věd SSSR Alexandrov tenkrát navrhl, aby se začaly používat reaktory RBMK, které sloužily k výrobě štěpných materiálů pro jaderné zbraně. Stačí zvýšit jejich výkon – jejich výroba je prý tak jednoduchá, že to zvládnou i kolchozní MTS (Motor- traktorové stanice). Těchto reaktorů bylo urychleně vybudováno, pokud se nepletu, 13. Jejich výkon byl 1000 MW(e), v Ignalino, v Litvě, dokonce 1500 MW(e). V Černobylu byly postaveny čtyři tisícovky, další dva byly rozestavěny. Existovaly plány vystavět ve stejné oblasti ještě 4-6 1500 MW(e) reaktorů. Tyto reaktory neměly žádné zajištění a žádný západní úřad pro jadernou bezpečnost by je nikdy nedovolil provozovat. Proti usnesení politbyro však nebylo odvolání.
Byl jsem v Černobylu mnohokrát. Poprvé v roce 1991 s prof. Wilsonem – bylo nám dokonce ve zvláštním obleku dovoleno navštívit i havarovaný reaktor. Pracoval jsem v letech 1996-2000 v Kyjevě jako zástupce EU ve Vědecko-technologickém centru v Ukrajině – měl jsem mimo jiné na starost bezpečnost jaderné energetiky. Mám fotografie, kde stojím na vrcholu reaktoru s tepelným výkonem kolem 3000 MW – a dívám se oknem (s jedním sklem) daleko do okolí.
Diskuse o nebezpečnosti a nestabilnosti těchto reaktorů probíhala mnoho let – kritické názory byly však potlačovány. Teprve po Černobylské havárii byly všechny tyto materiály uveřejněny v několika svazcích – mám je ve své knihovně.
Jeden ze čtenářů mého blogu mi vytýká, že jsem si dovolil kritizovat profesionalitu řízení černobylského reaktoru. Tato informace je však všeobecně známá. Ředitel elektrárny v Sosnovém Boru nedaleko Leningradu (má stejné RBMK reaktory), navštívil jsem tuto elektrárnu v roce 1990 napsal, že od něho nadřízení vyžadovali provedení stejných zkoušek, které skončily tak tragicky v Černobylu. Odmítl to, byl potrestán, ale potom jeho potrestání bylo odvoláno a bylo mu dáno plně zapravdu.
Souhlasím však s několika komentáři, že důsledky černobylské havárie byly často v tisku a v různých diskuzích zveličovány.


Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy