Tak tu máme vládu expertů

09. 07. 2018 | 13:29
Přečteno 4611 krát
Vezměme to pěkně popořádku podle abecedy.

O Andreji Babišovi asi není třeba se příliš šířit. Své vzdělání získal za komunismu na VŠE a tam se obeznámil s třídním bojem, získal výtečné znalosti o výrobních silách a prostředcích či o rozdílu mezi nadhodnotou a hodnotou. Bývalý komunista (komunisti mu tudíž v koalici nevadí) a agent StB (Bureš) se záznamy ve dvanácti svazcích. Zbohatnul poněkud obskurním způsobem a další miliardy získává díky štědrým dotacím EU (EU je tudíž nakloněn a to je asi jeho jediná přednost). Za jednu takovou dotaci je nyní trestně stíhaný. Proč by měl miliardář zapotřebí vzít si "směšných" padesát milionů podvodným způsobem? Pochopení je snadné: dělal to tak vždycky. Jeho schopnost hospodařit je ostatně prachbídná: zadlužuje stát v době mimořádné konjunktury místo splácení stávajících dluhů. Spíš je k zamyšlení to, že miliardáře volí voliči v takovém počtu. Zejména ti chudší. Asi doufají, že miliardář sem tam nějakou tu korunu pustí.

Další odborník Richard Brabec získal své expertní dovednosti asi v době, kdy řídil v Lovosicích Lovochemii a pak působil ve Svazu chemického průmyslu. Zkušenost s výrobou různých chemikáliích je přece výtečná průprava pro ochranu životního prostředí; rozvíjí přece cit pro přírodu a vede k tomu, že člověk takto vychovaný bude určitě bránit každou květinku a každého broučka před zničením. Ostatně členství v ODS mu k takovým postojům jistě dodalo spoustu cenných podnětů.

Též Klára Dostálová byla přijata na VŠE ještě za komunismu a ostruhy získala za svého minulého působení; zejména ji zocelilo rozdělování čerpaných dotací v rámci ROP severovýchod tak, že tato organizace dostala asi i díky její činnosti pokutu od EU 256 miliónů. Kvalifikace do Babišovy vlády hlavně pro rozdělování dotací v rámci ministerstva pro místní rozvoj nad jiné!

Na druhé straně Jan Hamáček nemá pro jistotu akademické vzdělání žádné a to ho přirozeně předurčuje k tomu, aby zvládl hned ministerstva dvě, ke všemu s agendou obrovskou. Ale zahraničí a vnitro k sobě pasuje pěkně. Vlastně by si mohl, až se bude nudit, ještě nějaké to ministerstvo přibrat. Případně by se pro něj mohlo zřídit ministerstvo všeho.

To takový Petr Krčál zvládl mimořádně obtížné studium na proslulé vynikající Univerzitě JAK a současná vládní koalice s komunisty mu jistě vyhovuje: přijali ho totiž komunisti ještě před revolucí mezi sebe.

Hvězdou vlády bude jistě Taťána Malá z řady důvodů. Připomenout lze jistě to, že její manžel podniká v oboru krátkodobého půjčování peněz; kdysi se takový obor pokládal za lichvu. Nyní ho bude krýt ministerstvo spravedlnosti. Spravedlnost má ovšem naše hvězda v krvi. Její cit pro čestnost je hluboký. Jistě má za čestné přetahovat celé odstavce z cizích textů a tak získávat akademické hodnosti. Ještě je na svou práci "hrdá" a bude se za ni bít až do roztrhání. Zejména pro to najde dost prostoru při svém dalším působení ve vládě, kde slíbila se "učit" rychle. Mohli bychom jí doporučit za domácí úkol, aby stokrát napsala "opisovat budu příště bez chyb". Hlavní je, že již dávno pochopila nutnost na Babiše žádným způsobem nesahat.

Z jiného těsta je Lubomír Metnar vyučený již svým působením u Pohotovostního pluku (mlátička či Jakešovo gestapo) ještě před svržením komunismu a je jen jeho smůlou, že na toto období trpí zvláštním výpadkem veškeré paměti. Další své dovednosti získal při působení v organizaci BOS (Bezpečnost, odpovědnost, solidarita) usilující o vystoupení z EU a NATO a bojující proti plíživé islamizaci naší společnosti. Měl též blízko ke SPOZ čili ke straně Zemanových patolízalů a tím je pro podobného patolízala Babiše dvakrát cenný. A tak mu v těsně před jmenováním vlády Babiš nabídl ministerstvo obrany. Báječné. Též se bude učit rychle!

Pro Martu Novákovou bude skvělým předpokladem její vojenská výchova. Zalíbení v razantních mužích našlo u ní svůj výraz například v tom, že Tomio Okamura se stal jejím přítelem. Rozumí si s ním a jistě se s ním bude radit při řízení českého průmyslu: vymaní nás z tenat Bruselu.

Útěchu vzbuzuje Robert Plaga coby expert na školství. Školství pochopil díky svému studiu veřejné správy, odvodům daní a účetnictví. Převedeme veškerého ducha na finance a klotové rukávy budou naším národním krojem. Hádejme, zda alespoň zvýší platy učitelů!

Do vlády se výtečně hodí též bývalý pingl David Rusňák rychle zbohatnuvší po svém vstupu do ANO v Brně. Coby podnikatel sponzoroval ANO a tak si zaplatil ministerský post. Má ovšem ještě jednu tlačenku: jeho tchýní je ministryně financí Schillerová, Babišova oblíbenkyně. Ostatně do Babišovy sestavy se hodí i tím, že byl rovněž trestně stíhán v případu zneužívání informací z policejních spisů.

A hned je tu ona Alena Schillerová coby za všech okolností úřední myška. Uměla se vždycky dovedně schovat, například v době normalizace po skončení studia v roce 1986 není známo o působení této dámy nic. Možná, že ji časová smyčka přenesla rovnou do jejích dalších úřednických postů a tak zahladila její obskurní působení.

Odbornost Antonína Staňka pro řízení kultury jistě pramení z toho, že za komunismu byl učitelem komunistické občanské nauky a češtiny. Češtinu jistě miluje a z toho důvodu asi ocenil přínos kompromitovaného spisovatele, básníka a novináře Karla Sýse. Máme se na co v oblasti kultury těšit.

Pro zemědělství je Miroslav Toman jistě ten nejvhodnější. Dokonce to má v rodině. Jeho otec stejného jména byl ministrem zemědělství již ve Štrougalově vládě. A jak nám to tenkrát pěkně klapalo! Jeho vlastní zásluhy tkví pak v tom, že byl též členem SPOZ a sotva se tudíž bude bouřit proti Zemanovým vlastizrádným výstřelkům.

O Danu Ťokovi asi není třeba dlouze rozprávět. Seznámení se s dopravou u něj proběhlo za pochodu během jeho působení na ministerstvo dopravy. Probíhalo u něj též učení a při tom babral, co mohl. Nynější rozkopaná celá republika s D1 v čele je jeho dílo. Jen žádné další dálnice nemáme. Bude se ještě učit?

Zbývá Adam Vojtěch na ministerstvu zdravotnictví. Zdravotnictví asi pochopil tím, že byl pro zdravotnictví poradcem před tím. Ale kde získal kvalifikaci pro to? Asi byl poradcem. Poradcem se možná již narodil. Vybřednout z této hlavy 22 s regresem bez konce nelze. Ale vzdělání má: je zpěvák a doktor práv. Také vlastně doktor čili na zdravotnictví je jeho místo.

Tak vypadá celá vláda, vláda dle Babišových slibů odborníků. Zbývá nám jen těšit se, co vyvede. Zejména po tom, co přijde již přicházející globální hospodářský útlum. Přiznám se, že kdyby se tento experiment netýkal každého z nás, byla by to náramná taškařice.
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy