Bude stomická pomůcka novým reformním problémem?

30. 01. 2013 | 20:30
Přečteno 2877 krát
Protože v naší rozvinuté demokratické zemi dobrých i horších tradic, vládní rozpočtové odpovědnosti a občanské prosperity stojí občas legislativa a její užívání nad rozumem, je dobré si přeříkat i věci zdánlivě prosté, abychom nebyli vedeni stranou. V amnestickém novoročním dění zaniklo, že od ledna už není jak bývalo a při naplňování reformních cílů bylo výrazně omezeno už i pojistné hrazení stomických pomůcek.

Nemalá část spoluobčanů tak čelí dalšímu záseku do kvality každodenního života. Je to pro ně událost významnější než velká mediální témata a všemožná vyjádření volených i dosazených představitelů, kteří stomii dosud sami nemají. Občané se stomiemi si svůj osud nevybrali, nýbrž žijí s důsledky nevítané operace, která jim však pomáhá přežít těžké nádorové nebo zánětlivé onemocnění. Naše domněle si konkurující zdravotní pojišťovny se opět nekonkurenčně semkly jako vždy, když jde o sestřih pojištěnců či poskytovatelů.

Plošně uplatňují velmi limitovaný seznam nejlevnějších položek, které uhradí, cenově stříhaný už loni, dražší hradit nebudou. Statečné firmy prý to do konce února pacientům vykryjí. Co bude pak, se neví. Ví se pouze, že po únoru bude březen. Kdybychom měli všichni těla stejná, břicha podobná a jizvy či stomie po operacích shodně tvarované, padla by nám pomůcka jednoho typu a těšili bychom správce pojistného spořivostí. Bylo by pak možná i chvályhodné, že pojišťovna platí jen pomůcku nejlevnější a jednotnou. Asi jako když velký předseda Mao ordinoval čínskému lidu jednotné šedivé uniformy. Jenže břicha, jizvy a otvory jsou různé a co padne pěti, nepadne šestému. Pomůcka pak netěsní, zlobí a není pomůckou, nýbrž nefunkční přítěží.

To přesto, že vše je podle legislativy a pravidel bdělých správců pojistného v pořádku. Pacienti pak ovšem reklamují nepomáhající pomůcku v nemocnicích a ambulancích, zlobí se na sestry, na lékaře, na systém. Zlobí se výrobci, že neprospívají, zlobí se skoro všichni, ač by se v normálním systému zlobit vůbec nikdo nemusel. Náš hodný pan ministr a lékař Leoš Heger se nezlobí, problém chápe, ale prý s ním nemůže moc dělat. Mohou za to pojišťovny, na které prý nemá pražádný vliv. Nutno jen připomenout, že pražádným vlivem vyměnil nedávno ředitele VZP, ředitelem VZP má teď svého dřívějšího zaměstnance ing. Kabátka, svého náměstka ing. Noska má předsedou správní rady a další dvě třetiny rady jsou instalovány koaliční většinou.

Takže kdyby pánové ze staré známosti společně vypili někdy v podvečer šálek čaje, probrali těžkosti života a shodli se, že pomůckou je pojištěnci pouze pomůcka, která vskutku pomáhá, aniž by ho společensky znemožňovala nebo doplácením ruinovala, bylo by v zemi i ve vztazích lépe. Nevím komu všemu věřit, že by rád konal dobro, ale nemůže. Určitě však věřím stomikům s otvorem v břiše, že prosakující, obtékající, nevhodná či cenově nedostupná pomůcka už není pomůckou, ale důvodem k zoufalství.

Doufám, že odpovědné subjekty se doberou rozumu a řešení už během února a ten pak vskutku nazveme Vítězným únorem pacientů, poskytovatelů i plátců ve věci stomických pomůcek. Neboť problém by nenastal, kdyby nebyl reformně spořivou aktivitou uměle způsoben. Jsou věci, na kterých šetřit lze a na kterých šetřit neradno. K těm druhým patří kontrola krvácení, kontrola nad obsahem trávícího a močového traktu, patrně i kontrola bludné úřední tvořivosti, která vede k neradosti. Jako onkochirurg, který musel během života provést i nemálo stomií, ač velmi nerad, vím, že individualizace při volbě stomických pomůcek je potřebou častou.

Nespraví-li to únor, nelze než nabádat stomiky, kterým reformně vnucená pomůcka nepomáhá, aby svůj obtékající problém přicházeli ukázat přímo do kanceláří ředitelů zdravotních pojišťoven, případně kanceláře nevinného pana ministra a jeho pojistného náměstka. Obtékající střevní obsah, demonstrovaný přímo u stolů neslyšících úředníků, by možná byl nejlepším argumentem pro nápravu sluchu a vyslyšení nutnosti rychlé úpravy norem, aby se potkaly se životem. Důstojnost života občanů kterékoli země se totiž měří více podmínkami péče o stomiky a jiné osudem postižené než důstojností projevů a televizních besed jejích představitelů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Hloupý Honza napsal(a):

"Protože v naší rozvinuté demokratické zemi dobrých i horších tradic, vládní rozpočtové odpovědnosti a občanské prosperity ..."

to výše uvedené beru samozřejmě jako fór.

P.S. Jinak díky, že jste hlasoval pro ten NKÚ. Jestli to zase nebyla kouřová clona, pár vás hlasuje ano, protože se ví, že zbytek je domluvený na ne. Svým kolegům, kteří nehlasovali jak Vy každopádně předejte od Hloupého Honzy (a možná nejen od něho) plivanec do xichtu.
30. 01. 2013 | 20:48

otaznik napsal(a):

Bude Zaloudnik podporovat liposakci?
30. 01. 2013 | 20:57

Jedla napsal(a):

milý otazníku

věř nebo ne, ale život umí oplácet. Jestli jsou to ony Boží mlýny, nebo je prozřetelnost recesista, nebo je vše psáno v knize osudu, to vážně nevím, ale fakt je, že ledacos se člověku vrátí nečekaně, jako jakýsi opožděný bumerang.

Takže doporučuji držet se tématu, když je téma vážné, a těm, kdo se snaží druhým pomoci, aspoň nepřekážet.

Protože jinak jednou odkudsi přiletí bumerang osudu, a buď budete míti sám ono "ho.no v kapse" ve špatném pytlíku, protékajícím a špatně držícím na vývodu, a nebo vám osud nabídne možnost pečovat o někoho blízkého, koho podobná životní radost potkala. Zamyslete se nad tou perspektivou.
30. 01. 2013 | 21:08

otaznik napsal(a):

Jedlo,

Ja to myslel dobre. Zaloudik jako stinovy ministr zdravotnictvi by se mel snazit vypadat vice jako stin nez hroch. Vzdyt na to urcite ma! Staci trochu odpovednosti o sve vlastni zdravi. Podle me je to nejmene zdrave vypadajici clovek co byl ci by chtel byt ministrem zdravi obcanu CR. To i Rath, Julinek ci Heger jsou proti nemu ve spickove kondici. Nemel by ministr zdravotnictvi vypadat aspon trochu zdrave? Jak jinak by mel ostatni presvedcit?
30. 01. 2013 | 21:53

Ládik!!! napsal(a):

Havel to měl taky?
30. 01. 2013 | 22:03

Bič boží napsal(a):

Ládik!!!

Ty nedáš pokoj?
30. 01. 2013 | 23:45

Fukoku Kyohei napsal(a):

Otec stomii měl.
Než bych chodil po těch pánech ukazovat posr... břicho, dopřeji si místo operace raději pár erpégéček a ty kancly jim uklidím.
31. 01. 2013 | 02:08

Yosif K napsal(a):

Že živoot umí oplácet tomu věřím Platí to jak na pravici tak na levici.

Pak se stane že bojovnik proti doplatkům ve zdravotnictvi umírá ve fakultní nemocnici Víden kde si doplácí za oštřování primářem, což je v polosicalistickém Rakousku ve veřejných špitálech legální........
31. 01. 2013 | 02:31

Yosif K napsal(a):

Slovo socana Zaoralka dnes slovo boží. Koho jste volil vy pane Zaloudiku?
Parabellum napsal(a):

Cituji LZ:
Miloš Zeman, to je takové Klausovo dvojče. Prezidentský kandidát Zeman nám před očima předvádí totálně černě financovanou volební kampaň. Jeho od jara vedená kampaň stojí desítky milionů korun, odhady mluví o sto milionech, ale Zemanova partička bez uzardění uvádí 5-8 milionů. Ne nadarmo uvádí server Demagog.cz, že Zeman si ve všech údajích a výrocích, které vypouští z pusy, vymýšlí suverénně nejvíc ze všech kandidátů. Miroslav Šlouf a jeho lidé si jsou jisti, že jim toto všechno nakonec projde, a úspěch tradičně posvětí jakékoliv prostředky. Nakonec skoro jediný větší zdroj peněz, který oficiálně uvádějí, jsou příspěvky od exekutorů. Jak uvedly Hospodářské noviny, přiznávají milion od soudního exekutora a předsedou strany SPOZ je člověk, který má podíl ve firmě, jež dělá exekuce pro pražský dopravní podnik. Všimněte si, že Zemanovi vůbec nevadí peníze získané z tak nemravného vysávání lidí. Zeptal bych se Miloše Zemana na případ té vážně nemocné ženy, která z dluhu 60 Kč u pražského dopravního podniku má dnes exekuci na 200 tisíc, je naprosto zoufalá a uvažuje, že prodá své orgány na transplantaci. Jestli je Zeman levicový kandidát, tak velmi zvláštního ražení! Především je to bílý kůň peněz a zájmů, o kterých nemáme vědět vůbec nic.

Proč o tom nesmí vědět? Důvody jsou dva. Buď se jedná o prostředky nelegálně nabyté, anebo se nesmí prozradit, kdo za tuto pomoc má zítra získat protislužbu. Pozoruhodné je, jak Zeman říká, že má různé peníze slíbené a že mu ještě přijdou. Co takhle amnestie? Zemanovým podporovatelem Klausem provedená amnestie se zřejmě zase jen náhodou dotýká řady lidí spojených se Zemanem. Zastavuje se vyšetřování H-systému, ve kterém se prokazatelně angažovalo Zemanovo alter-ego Miroslav Šlouf, zastavena je kauza Český dům v Moskvě, ve které stát utrpěl škodu více než 50 milionů korun – práce dalšího Šloufova komplice, Karla Srby.
31. 01. 2013 | 03:33

Xaver napsal(a):

Zbytečně útočíte na Hegera. Je ministrem české vlády a jako takový, v souladu s ústavou, nemá žádné povinnosti. Vše co dělá je jen jeho dobrá vůle, případně snaha se zalíbit. Otázka je komu. Mí sousedé říkají, že jim se nezalíbil.
31. 01. 2013 | 06:38

Saltzman napsal(a):

Zdravý nemocnému nevěří, stejně jako hladový sytému, bohatý chudému. Solidární systém je do té doby solidární, než dojde k oddělení nemocných od zdravých. Nemocný předně zaplatí pokutu okamžitě při návštěvě lékaře. Třicet korun není mnoho, ale u nemocných se to násobí návštěvou lékárny s receptem i kupováním léku, na který pojišťovny nepřiplácí. Namísto sanity už je většinou vlastní doprava a u nemocnice, kliniky, parkovné, které roste s časem parkování. Četnost návštěv pacienta na klinikách a v nemocnicích, vyšetřeních, kontrolách, pak umocňuje cenu za ztrátu zdraví.

Lépe je být bohatý, mladý a zdravý, než chudý, starý a nemocný. Na tom se všichni shodnou. Šťasten ten, kdo zestárne v bohatství a zdráv. Kolik je těch šťastlivců, jen těžko spočítat. Kliniky a špitály jsou přeplněné právě těmi, kteří tohle štěstí nemají. Zdraví, mladí s nadějí na bohatství, neví ještě, že na ně čeká nemoc, úraz, poté třeba i sociální propad(protože kdo by zaměstnával nemocného, že), nebo sociální propad i bez ztráty zdraví a následně zdravotní potíže vyvolané stresem. Dosud blbě argumentující proti solidárnímu systému se stane zcela logicky alarmujícím proti nesolidárnosti společnosti. Bože, kolik takových už jsem k dnešku potkal!

Stomické pomůcky jsou jen jedním z velmi mnoha problémů, které potkávají nemocné, postižené nesolidárností systému. I dříve invalidní důchod dnes je změněn k nepoznání. Aby byl poskytnut, posudkový doktor musí nalézt minimálně třicet bodů, které dotyčného posunou do prvního stupně, v kterém je tak zoufale málo důchodu, že ledva stačí na náklady vynaložené na udržování stavu nemocného. Nemocen totiž už oficiálně není! Je jen invalida a přeřazen tak pod sociální ministerstvo. Může(!) se zaměstnat s omezením. A je jen na něm, jestli se mu to vůbec podaří. Potom je i daněn jako jiní, zdraví. Udrží-li si životní úroveň na dřívější výši, to už je spíše fikce.

Odsunutí nemocných(jen rok se smí marodit a déle ani náhodou) do invalidity, se řeší nákladovost zdravotního systému. Takový invalida nejenže dále má zdravotní potíže s nimiž je nucen nadále obtěžovat lékaře, ale hradí si mnohé, co by v nemoci jinak dostal. Krom toho si musí práci(pokud si ji sehnal) důkladně hlídat, aby o ni nepřišel, protože to by byl jeho ekonomický konec. Tak maká o život. Dříve umře, protože tělo nevydrží. Když už se dožije oddáleného starobního důchodu, pak teprve začíná traumatizující martinium, neb mu práci absolutně nikdo nedá a starobní důchod zpravidla nestačí ani na základní životní potřeby.

Starejte se o sebe sami, řekl náš pán na Hradě. Tomu se to kecá, když už je s celou familií za vodou na několik generací dopředu a stát vězí ve dvou bilionech dluhu. Amnestoval množství darebáků a chce, aby jsme jásali nad jeho dobrotou. Samozřejmě, že nemůže za ten marasmus společnosti sám. Dnes už mnohý nemocný a invalida i starobní důchodce k smrti lituje, že kdy dal hlas té zlodějně ve volbách.

Mladí! Užijte si život, protože to, co vás čeká, to už život nebude, protože solidarity se nedočkáte. Sami ji odmítáte poskytovat v naprosté většině, protože ještě nevíte, že můžete při stárnutí onemocnět a zchudnout! Naprostou většinu lidí to ale čeká!
31. 01. 2013 | 08:47

Kala napsal(a):

Otazník - už unavujete pořád tou samou věcí na tomto blogu. Je nám něco platné, že pánové Julínek a Heger vypadají (podle Vás) zdravě? Je nám to platné asi jako ten obsah stomické pomůcky.
31. 01. 2013 | 09:43

Xury napsal(a):

Pro autora:
rozhodně nepodceňuji problémy stomiků. Je to opravdu velká životní komplikace a i jeden z důvodů proč se snažím o svá střeva pečovat co nejlépe (pokud mi to ovšem občas doktoři nepokazí jako právě teď). Nicméně se obávám, že stejně by mohla argumentovat celá řada dalších nemocných , který nejsou ze systému propláceny jejich pomůcky nebo léky. Např. diabetici, nemocní s inkontinencí a další. Problém je, že balík peněz je pochopitelně omezený (vždycky bude) a náklady rostou rychleji než příjmy. Navíc se tento stav bude zhoršovat, protože obyvatelstvo stárne a tím pádem budou růst jednotkové náklady nemluvě o rostoucích cenách za nově vyvinuté zdravotní služby. Osobně předpokládám ve zdravotním systému horší finanční potíže než v penzijním.
31. 01. 2013 | 10:38

Yosif K napsal(a):

Proletáři yvolili za presidenta mafistu a lháře. Cituji socana Zaorálka = dnes slovo boží:
Cituji LZ:
Miloš Zeman, to je takové Klausovo dvojče. Prezidentský kandidát Zeman nám před očima předvádí totálně černě financovanou volební kampaň. Jeho od jara vedená kampaň stojí desítky milionů korun, odhady mluví o sto milionech, ale Zemanova partička bez uzardění uvádí 5-8 milionů. Ne nadarmo uvádí server Demagog.cz, že Zeman si ve všech údajích a výrocích, které vypouští z pusy, vymýšlí suverénně nejvíc ze všech kandidátů. Miroslav Šlouf a jeho lidé si jsou jisti, že jim toto všechno nakonec projde, a úspěch tradičně posvětí jakékoliv prostředky. Nakonec skoro jediný větší zdroj peněz, který oficiálně uvádějí, jsou příspěvky od exekutorů. Jak uvedly Hospodářské noviny, přiznávají milion od soudního exekutora a předsedou strany SPOZ je člověk, který má podíl ve firmě, jež dělá exekuce pro pražský dopravní podnik. Všimněte si, že Zemanovi vůbec nevadí peníze získané z tak nemravného vysávání lidí. Zeptal bych se Miloše Zemana na případ té vážně nemocné ženy, která z dluhu 60 Kč u pražského dopravního podniku má dnes exekuci na 200 tisíc, je naprosto zoufalá a uvažuje, že prodá své orgány na transplantaci. Jestli je Zeman levicový kandidát, tak velmi zvláštního ražení! Především je to bílý kůň peněz a zájmů, o kterých nemáme vědět vůbec nic.

Proč o tom nesmí vědět? Důvody jsou dva. Buď se jedná o prostředky nelegálně nabyté, anebo se nesmí prozradit, kdo za tuto pomoc má zítra získat protislužbu. Pozoruhodné je, jak Zeman říká, že má různé peníze slíbené a že mu ještě přijdou. Co takhle amnestie? Zemanovým podporovatelem Klausem provedená amnestie se zřejmě zase jen náhodou dotýká řady lidí spojených se Zemanem. Zastavuje se vyšetřování H-systému, ve kterém se prokazatelně angažovalo Zemanovo alter-ego Miroslav Šlouf, zastavena je kauza Český dům v Moskvě, ve které stát utrpěl škodu více než 50 milionů korun – práce dalšího Šloufova komplice, Karla Srby.
31. 01. 2013 | 12:21

šašek z Jihlavy napsal(a):

Saltzman
Váš příspěvěk by měl viset ve všech školách a ordinacích, ale obávám se, že by ho zdraví, mladi a bohatí raději nečetli. Lidi už jsou takoví. Jinak se vším souhlasím.
31. 01. 2013 | 17:32

queribus napsal(a):

Problém s případným omezením úhrad za stomické pomůcky nelze určitě bagatelizovat, částka není malá, jde o velmi početné stokoruny měsíčně. Pan profesor a jeho kolegové mají nesporně obrovskou zásluhu na tom, že rakovinou postižené osoby (a se stomií) vůbec dnes mezi námi žijí. Nicméně nevidím důvod vinit z toho právě ministra Hegera a ani nevidím užitečnost "řešení" výše popisovaného. Je ale opět nutno říci, že objem prostředků věnovatelných z rozpočtu na zdravotní péči, je omezený. A je též zřejmé, že odmítání symbolických 30-korunových poplatků pro notorické obtěžovatele lékařů "jeho" politickou stranou, zejména ve stupidní podobě jejich zpětného proplácení např. bývalým středočeským hejtmanem (netřeba jmenovat), jde v principu proti solidární zásadě žádoucí právě v této oblasti. Jeden stomický pytlík (při hrubém propočtu) představuje asi dvojnásobek těch 30Kč, takže tyto "lidem ušetřené peníze" by - aspoň nepřímo - mohly posloužit právě stomikům v jejich nezáviděníhodném postavení.... A mimochodem: poté, co jsem dnes (v Máte slovo) vyslechl názory "prezidenta" ČLK M.Kubka, nabývám dojmu, že pro nejednoho lékaře je (kromě jeho vlastní mzdy) finanční stránka související s poskytováním zdravotní péče zcela podružná.....(však on na to stát jistě má..)
31. 01. 2013 | 23:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar C Cimburek Ludvík Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy