Čí prezident?

14. 02. 2008 | 12:58
Přečteno 3885 krát
Co se stalo dobrého: chování obou kandidátů týkající se boje o křeslo prezidenta bylo dobrým vzorem pro všechny budoucí politické zápasy. Od začátku se oba kandidáti vyjadřovali slušně a kritizovali jeden druhého spíše přes otevřené pojmy, a to i při jediném otevřeném předvolebním televizním setkáním na půdě Senátu. Jejich sumarizující řeči ve Španělském sále byly prezidentského kalibru, obě hodné hlavy státu, zdůrazňující jak směr, tak i způsob prezidentování, jež daný kandidát nabízel. Pro český národ tu byla hozená rukavice viditelného rozdílu - pokračování dosavadní cestou „správného směru“ Václava Klause, anebo „malé zemětřesení“ pro republiku „bez bariér“ Jana Švejnara. Jasný a čistý rozdíl, tak, jak to má být.

Fráze, že jako Češi „nedovedeme si nad sebou vládnout,“ je známá. Vychází z historických důvodů, ale brána v perspektivě, osmnáct let po revoluci by to s námi mohlo být mnohem horší - desátého ledna ve Španělském sále totiž seděli dva muži skutečně prezidentského kalibru. Honosný historický sál na Pražském hradě byl připraven pro důstojné rozhodnutí, ale místo toho se během pár krátkých hodin podařilo našim zákonodárcům proměnit sál v prostředí pro mnoho z nich bližší – v bahnitý močál.

Cílem parlamentní politiky je, aby každá strana získala co největší vliv. Tzv. „politikaření“, i během volby prezidenta, je legitimním nástrojem všech politických stran všech zemí. Když se ale kombinovalo posledně-minutové politikaření s absencí vzoru a nezkušeností, vznikl trapas, který snížil laťku našich politiků na polistopadové dno.

V jiných zemích existuje instituce, jež se jmenuje „volební komise,“ která určuje mechanizmus volení. Každá politická strana vyšle svého zástupce do komise, která za uzavřenými dveřmi rozhodne mechanizmus volení, od volby tajné či veřejné, až po způsob sečtení hlasů. Dokud se komise nedohodne, není hlasování. Naši politici ale stále stráví čas, že musí vymyslet to pravé české kolo, aniž by si uvědomili, že to, o co usilují, už někdo jiný dávno vymyslel. Pokud by si to uvědomili, vyhnuli bychom se dvěma hlavním trapasům prvního kola voleb: nedůstojnému debatování o veřejném či tajném hlasování a sečítání hlasů zákonodárců skupinkou starých učitelek, které počítaly hlasy na prstech ruky.

K tomu prvnímu: výhružné esemesky a nevídané osobní tlaky vytvořily jednosměrnou trasu mezi Španělským sálem a nejbližší nemocnicí pro kolabující zákonodárce, což potvrdilo mafiánské praktiky některých zákonodárců a tvrzení určitých politiků, že pouze při tajném hlasování by nedošlo k takovým nešvarům. K tomu druhému: elektronická tlačítka jsou úžasným nástrojem, dokonce je najdete v lavicích jak v Parlamentu, tak Senátu. Nikoho ale nenapadlo, že by tlačítka mohla sloužit i při volbě prezidenta – nejenže sečítají hlasy, ale dávají všem jasně najevo, kdo volil pro koho. Páni poslanci - pokud tedy to myslíte vážně s tou transparentností, do pátku si je jistě můžete pořídit.

Za pár dní vše začne znovu. Budeme svědky dalšího politického lavírování, zmíněný dojem důstojné debaty mezi dvěma kandidáty bude postupně utopen stoupajícím močálem stranické rétoriky našich politiků, která pohltí všechny kandidáty, staré anebo nové. Právě proto musí příští prezidentské volby být jiné. Prezidenta musí volit lidé, my, občané. Tím se docílí důležitý prohlubující krok demokratizace. Autorita prezidenta bude vycházet z každého z nás, bude nestranicky podložena. Někteří tvrdí, že post presidenta se dá „koupit“ přes peníze pod stolem či na něm. To je sice pravda, ale to závisí na bilanci mezi transparentností hlasování na jedné straně a charakterem společnosti na druhé. Takové poznámky (a mnohokrát i lidé, kteří je tlumočí) jsou přinejmenším cynické a přinejhorším trapně podkopávají potenciál naší společnosti.

Ať bude zvolen kdokoliv, pachuť z těchto prezidentských voleb bude přeci jen trvat určitou dobu. Než bude zapomenuta, hlavním úkolem jak zákonodárců, tak veřejnosti by mělo být uznat současný směr a co nejrychleji prosadit změnu ve volebním zákoně, aby příští volby byly volby veřejné. Ostatně většina politických stran je dnes pro prosazování této změny. Nicméně pokud jde o současné volby, příští prezident bude více jejich než náš.

Článek byl otištěn v Právu

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pepa Řepa napsal(a):

Poslední odstavec atmosféru vystihuje. Bude to Pyrrhovo vítězství. Pachuť zůstane.
14. 02. 2008 | 13:10

LANGERGATE napsal(a):

14. 02. 2008 | 13:41

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Již po minulé volbě presidenta slibovali politici napříč stranami, že příští volba presidenta bude přímá. Není.
Stejně to asi dopadne i po této volbě. Na druhé straně je výhodou, že díky volbě presidenta se voliči seznámí i s těmi poslanci a senátory, kteří jsou jinak jen do počtu, protože
a) tuto volbu sledují i ti, kdo jinak nemají zájem nebo čas,
b) i kdyby někdo volbu sledovat nechtěl, není úniku.

Pachuť by zůstala i kdyby byl president zvolen v prvím kole, je to taková tradice, že kdo je zvolen, je ihned zpochybněn a při stávající taktice jisté strany se nejspíš dočkáme toho, že bude volba přezkoumávána soudem. Ostatně ze soudů se nám v poslední době postupně stává třetí zákonodárná komora, což je podle mého názoru špatně.
14. 02. 2008 | 13:53

PSP napsal(a):

Já si přímou volbou nejsem tak úplně jist.
Ačkoliv jsme minulý týden mohli sledovat hustou přestřelku, tak se ta přestřelka týkala především stran. Kandidátů se nedotkla, nebo dotkla jen minimálně.
V přímé volbě by pravděpodobně kandidovali lidé spojení s nějakými stranami a celá kampaň by byla rovněž přestřelka, tentokrát však zejména mezi kandidáty. Prezident by si již nemohl činit nároky na nadstranickost a byl je "lepším" poslancem, či senátorem. Prostě by byl přímou součástí stranické mašinérie. Tím by se zásadně změnila je pozice a pravděpodobně i funkce... Holt vše má svoji cenu..
14. 02. 2008 | 14:06

Al Jouda napsal(a):

Když jsou v tom Španělském sále tak pěkně sešlí, tak by ten ústavní zákon o lidové volbě prezidenta mohli hned odhlasovat.
14. 02. 2008 | 14:08

David napsal(a):

Pěkně se to po Vás čte, pane Stránský, na Hrad s Vámi. Tajně jsem si Vás vybral za příštího prezidenta ČR. Že má člověk v sobě takový pocit, že v politických stranách jsou samí hlupáci a na druhé straně naši komentátoři jsou nesmírně inteligentní, k tomu vysvětlení existuje. Topolánek, Paroubek, Bursík - to jsou skuteční muži v ringu a my všichni na ně zíráme z pohodlných sedadel a v tom je ten skutečný rozdíl. Já si snad víc cením těch v ringu a dokonce respektuji i různé barvy trenýrek. Nicméně stejně bych si přál, aby v tomto zápase, kde hrají Domácí proti Hostům radši vyhráli Hosté. Po posledních dvou letech jsem spíše domácím fandou Hostujících.
14. 02. 2008 | 15:06

Líný černý pes napsal(a):

POMÓC, pane Stejskal, fenomén FA se vrací.
14. 02. 2008 | 16:30

Charlie napsal(a):

ÓÓ
adamce už propustili z blázince?
14. 02. 2008 | 16:41

stejskal napsal(a):

Nebojte, už jsem tu ;-) l.s.
14. 02. 2008 | 16:45

vlk napsal(a):

PSP
docela jste mne rozesmál - prezident z přímé volby by si již nemohl činit nárok na nadstranickost....

Myslím, že současný prezident dokazzoval od prvního dne , že totéž nelze očekávat, je li volen zákonodárci.
Takhle aspoň bude mít mandát občanů. a sedum milonů voličů nejde podplatit ani vydírat.
14. 02. 2008 | 21:31

zimní rukavice napsal(a):

Fráze, že jako Češi „nedovedeme si nad sebou vládnout,“ je známá.
23. 10. 2009 | 09:44

Links of London store napsal(a):

Anyway, that's what I wrote Stradlater's composition about. Old Allie's baseball mitt. I happened to have it with me, in my suitcase, so I got it out and copied down the poems that were written on it.
31. 03. 2010 | 09:15

replica watches napsal(a):

Všichni jako přesvědčení demokraté pracovali v exilu nezištně pro svou vlast a národ. Dnes by si před inzeráty ODS v tisku zobrazujícími údajné spojení sociální demokracie s komunisty a mně jako nového Klementa Gottwalda jistě s chutí odplivli
08. 04. 2010 | 02:43

replica watches napsal(a):

Ta je založena na zmenšení role samosprávy akademických senátů. Na zavedení manažerských způsobů řízení vysokých škol. Na výraznějším podřízení škol vnějšímu vlivu politicko-ekonomických správních rad.
08. 04. 2010 | 02:50

IWC watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 07:39

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:09

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 03:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy