Proč lidstvo musí mít Facebook?

04. 03. 2011 | 15:05
Přečteno 3959 krát
Atraktivita Facebooku nám pomůže pochopit globální kulturu, sociální změny i důvod přežití předků moderního člověka.

Psáno pro Mediář.cz

„Facebook shromažďuje lidi, co mají prázdné životy a ještě v nich tu prázdnotu prohlubuje. Lidé tráví čas prohlížením alb druhých, psaním pitomostí a tlacháním o ničem, místo aby si našli smysluplnou činnost, zajímali se o skutečný svět,“ četl jsem před časem v diskusi k jednomu blogu o sociálních sítích.

Názor jedné skupiny? Jistě. Znám ale mnohem víc lidí, kteří se vůči komunikaci na Facebooku staví s ještě větším despektem, občas až militantním.

Nikdo z nich si ale nepoložil zcela logickou otázku: když je Facebook taková nepřirozená pitomost, proč je tak populární a využívaný napříč generacemi a společenskými skupinami, starají se o něj firmy, média, reklamní agenti nebo internetoví fandové?

Už slyším ty odpovědi: ale panáčku, lidé se zajímají o tolik jiných hovadin. Od romantických telenovel, přes absurdní reality show po soutěže s triviálními otázkami, které musí zodpovědět každý školák v sedmé třídě. Tak není třeba mudrovat, proč se přes půl miliardy lidí zamilovalo do Facebooku!

To je omyl. Atraktivita Facebooku nám totiž pomůže pochopit globální kulturu, sociální změny a dokonce i důvod přežití předků moderního člověka.

Poprvé jsem nad hlubší podstatou Facebooku přemýšlel na konferenci o hyperlokálních médiích. Vystoupil jsem tam s myšlenkou, že sociální sítě vytvářejí pro moderního člověka přirozenější prostředí pro komunikaci, než je uliční deník nebo periodikum informující o dění v jeho čtvrti. Žijeme totiž už řadu let ve virtuální síti, co si budujeme celý život. Od jeslí, univerzity, práce až po koníčky.
Facebook nám sice vytváří nové vazby, ale většinou na něm oprašujeme a rozvíjíme ty staré rozptýlené po celém světě. Za život nasbíráme stovky, tisíce kamarádů, kolegů a známostí a ve složité globální společnosti si jejich udržováním budujeme sociální kapitál. Facebook je nejefektivnější „účet“, který kdy byl lidstvu dán, aby si tento sociální kapitál uložilo a mělo neustále k dispozici. Online.

Přirozené společenství lidí je naše síť přátel na Facebooku, ne sousedé v domě nebo v ulici. Máme farmu „přátel“, kteří patří k našemu životu a jejichž informace nás zajímají spíš než jiné. Zvědavost, se kterou se díváme na „cizí“ fotky a komentáře, je logická. Jedná se o hlášky, názory a pocity známých. Často se tak dozvíme víc, než by nám řekli kdy osobně.

Minimálně v tomto ohledu je Facebook přirozenou reakcí na potřebu budovat si sociální kapitál a mít jej neustále k dispozici jako bankomat na výběr peněz. Filozofové žehrající na odchod lidí z reálného světa do virtuálního, z „přirozených“ vazeb do „náhražkových“ a umělých asi šílí, ale marně. Budování sociálního kapitálu posiluje informační toky a umožňuje držet si povědomí o našem osobním kruhu.

Facebook nebuduje lidem falešnou realitu, do které utíkají, protože neumějí žít, najít si zájmy nebo zábavu, Facebook je skutečná realita moderního lidstva, které má sociální sítě napříč planetou. Známé v hospůdce vedle, stejně jako v Hongkongu nebo New Yorku. Kdysi jsme si napsali mail nebo zavolali, nyní jsme spíš online. Jsme první online generace díky Facebooku a ty další nebudou jiné. Sítě nezmizí.

Tvrdit s jistotou, že sociální sítě jsou stejná přirozenost, jako byl les pro pravěké sběrače, má svoje důvody. Při hlubším studiu vývoje lidského druhu a důvodů proč přežil a postupně ovládl planetu, se brzy dostaneme k dvěma faktorům: vzniku řeči a budování sociálních vazeb jménem kultura.

Když přišel lidský předek z Afriky přes Blízký východ do Evropy a postupně se rozmnožoval a usazoval i jinde, byl vetřelcem pro druh žijící na kontinentu dávno před ním. Pro neandrtálce. Ti byli fyzicky statnější a na podmínky Evropy přizpůsobenější. Měli ale dvě nevýhody: nebyli schopni řeči v podobě, jak se vyvíjela u člověka, a žili většinou v malých skupinkách širší rodiny. Neměli potřebu se slučovat, sdílet zážitky a představy v širších sociálních sítích.

Řeč, sdílení myšlenek, budování větších a větších komunit nakonec bylo rozhodujícím faktorem, který umožnil člověku přežít drastickou dobu ledovou.

Potřeba sdílet byla pudem, který vedl k tvorbě, umění, kultuře a vynalezení písma, které sdílení přeneslo do nehmotného světa myšlenek kdysi na papíře, nyní na počítačovém nebo mobilním displeji.

Nejsme ani inteligencí, ani schopnostmi výrazně lepší, než byli naši předkové před 40 tisíci lety.

Máme méně předsudků a strachu z přírody, stojíme na ramenou vývoje společenského vědomí, myšlenkových velikánů a díky vzdělání se lépe orientujeme ve hmotném i duchovním světě, ale mozek zůstal stejný. Některé modely chování, které využíváme, vznikly před desítkami tisíc let. Jedním z nich je „potřeba sdílet“, dělit se o zážitky, emoce a znalosti.
Sdílení je tajemné koření lidského bytí.

Po většinu dějin lidé sdíleli z pohledu intelektuála banality a právě na této síti „banalit“ stojí lidská pospolitost. Kultura je špička hory, ale stále jednou z variant komunikace ve formě sdílení.

Není náhodou, že „sdílení“ nebo tlačítko „líbí se mi“ je symbolem sociálních sítí. Stejně jako, že tam máme svůj „účet“, na který nabalujeme přátele a vršíme tam svoji agendu: věty, zážitky, fotky, články co nás zaujmou. Sdílení a projev účasti nebo odporu, je gesto, které známe odnepaměti, nyní jen online ve virtuálním světě Facebooku nebo Twitteru. Sociální síť je pokračováním pudu, který v nevědomí a podvědomí lidí dřímá a díky němuž jsme přežili.

Neznamená to žádnou záruku do budoucna, ale společná potřeba lidstva „sdílet“ vysvětluje částečně přirozenost, s jakou sociální sítě, především komplexní online svět Facebooku konzumujeme a kolik jim věnujeme času. Není to totiž bezduché tlachání lidí, co mají v životě prázdno a zabíjejí čas.

Facebook navazuje na nejslavnější tradici lidské kultury: pud sdílet, dělit se o zážitky a hledat nové přátelé, nové vazby. V tom jsme jako lidé jedineční a díky tomu se naše civilizace dynamicky vyvíjí.

Neohrnujme proto nos nad Facebookem. I v něm je skryto tajemství našeho bytí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

TomášL napsal(a):

Dobrý den pane Fridrichu!

Musím s Vámi souhlasit, že se jedná o nadčasový fenomén, který nám dává "4. prostor" ve vztazích. Řekl bych, že se k tomu hodí přirovnání: "přechod chápání mezilidských vztahů ve světě z 3D ke 4D (něco jako z Newtonovské fyziky na Einsteinovou fyziku v oblasti sociologické)".
Myslím si, že právě Facebook ukazuje rozdíl mezi mladou a starší generaci v chápání světa v životním stylu.

S pozdravem

Tomáš

PS: Vždy se musím smát lidem, kteří odsuzují Facebook a všude hlásají že nemají svůj profil, neboť tím ukazují svojí malost a neschopnost chápat dynamickou přeměnu světa v mezilidských vztazích.
04. 03. 2011 | 15:51

berrnard napsal(a):

TomášL
Tak se smějte. Já na facebooku nikdy nebyl, jelikož se bojím, že by mě obral o fůru času, který dle mého umím využít lépe.
A díky tomu, že ho neznám, nemohu psát jestli je dobrý či špatný. O to se zde jistě porafou povolanější bardové.
přeji příjemnou zábavu a hezký den
04. 03. 2011 | 15:57

TomášL napsal(a):

berrnard

"Já na facebooku nikdy nebyl, jelikož se bojím, že by mě obral o fůru času, který dle mého umím využít lépe."
Řekněme, že se zajíte o matematiku. Asi těžko budete chodit po barech a seznamovat se s lidmi za vidinou pokecu o Vaším koníčku. Řeknete si tedy, že půjdete třeba na matfyz za nějakým vyučujícím. Ti Vás většinou někde pošlou, protože řeknou "nemám čas, tak se přihlas na studium". Tedy zase nic. Nu, když vyzkoušíte Facebook, tak narazíte na kruh lidi, kteří jsou mladí a dynamičtí, znalí problému v matematice lépe jak zdejší vyučující, kteří si Vás vezmou pod křídla za oplátku, že jim budete vyprávět o své zemi. A někdy komunikace přeroste do přátelství, až se za Vámi rozjedou...

Přejí pěkný den!

Tomáš
04. 03. 2011 | 16:13

Otázkář napsal(a):

Nemám nic proti facebooku, ať si každý svůj volný čas tráví po svém (pokud je na něm v práci to si musí ohlídat šéf), ale na nějaké nekritické obdivování to taky nevidím.
04. 03. 2011 | 16:27

Drzá zrzka napsal(a):

Nějak vám z toho světa Facebooku vypadla Jižní Amerika a Afrika, blízký a střední východ. Asi tam žijí nemoderní lidé. I když vlastně chudoba, je nemoderní.
04. 03. 2011 | 16:37

Karel Matoušek napsal(a):

Teď koukám, odkud se známe. :)
04. 03. 2011 | 17:01

AC napsal(a):

"Neohrnujme proto nos nad Facebookem. I v něm je skryto tajemství našeho bytí."

Už dlouho jsem se tak od srdce nezasmál:-)) Facebook je více než co jiného virtuální svět plný schizofreniků, ve kterém se kdejaký starouš vydává za děvčátko a nýmand za úspěšného podnikatele, kteří žijí nejrůznější možné životy, jen ne ten svůj, který odbývají, pač pro neustále intriky nemají čas. Facebook je především a hlavně ohromný žrout času.
Levicoví optimisti se učí rusky, pravicoví optimisti anglicky, pesimisti čínsky a my realisté se učíme pěstovat brambory a sborku a rozborku kalašnikova.
04. 03. 2011 | 17:17

franťýk napsal(a):

AC
jako vtip dobrý.Bohužel je opět zle, rozmáhá se politický vtip nebývalou měrou.
04. 03. 2011 | 17:27

náš a jejich napsal(a):

Pane, po čtyrech létech návštěv na této Aktualne diskuzi, jsem získal jednu dobrou vlastnost. Dokáži virtuálně zdvihnout prostředníček vůči jakémukoliv příspěvku diskutujících. Kdeže jsou ty časy reagovat se zájmem. U diskutujících na Facebooku je tomu také přesně tak. Představte si, že by někde v Evropě byl koncentrační tábor "Osvěčim". S 75% zkušených "diskutujících" by přešlo ofrněným nosem! Nemají tám lést. Jejich chyba. Hlásí nehodu na dálnici. Bez mrtvých ani nehnu brvou. Šest mrtvých by mě nutilo zavrtět se v křesle. A o tom to je. ČT 24 mě úplně maximem zpráv vylágrovalo mozek! Milan Fridrich mě jako bývalý šéf úmlslně znecitlivěl!!!
04. 03. 2011 | 18:29

Kritik napsal(a):

Docela zajímavá úvaha na téma sociálních sítí.

Přidal bych autorovi, pokud ho to bude zajímat, jeden postřeh, který poukazuje na jednu z nebezpečných stránek virtuálního světa.

Představte si, že jste programátor a máte k dipozici relativně na dnešní dobu mocné programovací jazyky, pomocí nichž dokážete vytvořit přívětivé uživatelské prostředí pro nějakou činnost, třeba pro vzájemnou komunikaci.

1. Programovací jazyk vytvořili nějací lidé. Je determinován schopnostmi těch lidí a také technickou úrovní hardware, pro které je jazyk určen.
2. Pomocí determinovaného jazyka a determinované techniky můžete vytvořit jen determinovanou aplikaci. Vytvoříte tedy determinované prostředí, kde si můžete, jako na Facebooku, prohlížet fotky, vyměňovat postřehy, publikovat názory, diskutovat...

A teď k podstatě problému: Používáním determinovaných aplikací (prostředků) se můžete pohybovat je v determinovaném virtuálním světě. Míra determinace je dána úrovní techniky a schopnostmi programátora. Uživatel se může pohybovat jen v těchto mantinelech.

Ale reálný svět není determinován. Člověk je omezen schopnostmi svého těla, což je navýsost pravda. Ale byl obdařen duchem, přemýšlením, logikou (logos byl pro Řeky božský vrchol) a procítěním těchto darů - tělesných i duchovních. Svět kolem nás - příroda - to je něco téměř bez hranic, to můžeme poznávat a prožívat do nekonečna.

Velice stručně řečeno:
1. Můžeme si prohlédnout fotku zapadajího slunce.
2. Ale můžeme se na západ slunce dívat s milovaným člověkem a prožít sekundy či minuty, na něž nezaponeme.

Bod 1. - determinace, např. facebooková. Člověk se stává podřízeným omezeného prostředí vymyšleného nedokonalými lidmi.
Bod 2. - bez determinace, naše přirozené prostředí, vymyšlené a dané do užívání Bohem.
04. 03. 2011 | 18:42

AC napsal(a):

franťýk

Máte pravdu, zle je, ovšem co je to proti tomu co nás teprve čeká!
Vypasená vrchnost je naprosto odtržená od reality. Jak řekl jeden poslanec: Myslel jsem si, že žádná pijavice si dobrovolně nezničí svého hostitele. Tihle ano.

http://ekonomickareforma.ning.com/video/frantisek-ringo-cech-o-korupci
04. 03. 2011 | 18:43

Petr Havelka napsal(a):

lidstvo se bez Facebooku klidně obejde.
04. 03. 2011 | 18:49

AC napsal(a):

Kritik

Dobře napsáno, velice dobře.
04. 03. 2011 | 18:54

Kokso napsal(a):

Fridrichu, umite psat i o necem jinem? to je furt samy fb, at uz na digitalne, mediare nebo zde... Trochu mlaceni prazdne slamy ne?
04. 03. 2011 | 19:00

irinek napsal(a):

Pane Fridrichu,
co jste nám tímto blogem chtěl říci? Něco jako TomášL "jste-li mladí a dynamičtí" jděte do Facebooku (něco jako "Jděte do Snickers"? Asi rok jsem tento "fenomén" sledoval a tolik zhovadilosti na jednom (sice virtuálním) prostoru se hned tak nevidí.V čem je tu pro lidstvo přínos? V zabíjení času a kvantu většinou zcela bezobsažných plků? Lepší "přítel" na FB, než profesor matematiky?
04. 03. 2011 | 19:07

TomášL napsal(a):

irineku

Přesně Vy jste ten typ člověka, který vůbec nechápe možnosti FB. Nejen že jste nedokázal oslovit 500mil uživatelů, avšak jako obyčejná nicka která dokáže pouze ohrnovat nos nad něčím nevídaným.
Víte, přesně na VŠ v ČR jsem se setkal s tímto přístupem, kde si většina lidi myslí, že když má titul, je něco. Avšak pravda bývá taková, že mít v ČR prof., neznamená, že jste něco za hranicemi. Ale tohle Vy nejspíše nepochopíte...

S pozdravem

Tomáš
04. 03. 2011 | 19:16

TomášL napsal(a):

irineku

Lepší "přítel" na FB, než profesor matematiky?

Ano, přítel je Dr. matematiky na MITu, nikoliv profesorem na UK... asi tak
Nic končím, své jsem řekl.

S pozdravem

Tomáš
04. 03. 2011 | 19:19

François Santoni napsal(a):

Nechci vám brát iluze, ale vliv Facebooku značně přeceňujete. Osobně trávím na internetu drahnou dobu denně, ale doposud nemám tušení, kterak se k této sociální síti přihlásit, vytvořit profil či jakým to způsobem se zúčastnit. V nejbližších dvaceti letech také nemám v úmyslu Facebooku využívat. Mark Zuckerberg s oblibou tvrdí, že soukromí je přežitkem dvacátého století. Ve vší skromnosti předpokládám, že on sám své soukromí střeží jako oko v hlavě.
04. 03. 2011 | 19:20

Ignac napsal(a):

Zajimave napsany clanek, celkem bych souhlasil.
Pridal bych dva argumenty proti odpurcum FB:

"Facebook zere spustu casu"
- FB nezere zadny cas:) Aby jste se dostali k FB potrebujete zapnout PC, prihlasit se na web atd.. vyzaduje to urcitou namahu kterou clovek venuje DOBROVOLNE. FB nezere cas, lide mu venuji cas, dobrovolne. Venuji mu cas misto koukani na filmy, nebo cehokoliv jineho co delali pred 10 lety.

"FB vytvari virtualni svet pro lidi bez vlastnich zivotu"
-FB rozhodne poskytuje tuto moznost pres vsemozne aplikace. Ale treba uvest, ze to neni veci FB ale rozhodnuti kazdeho cloveka. Stejne jak zabit kopu casu u FB je mozne zabit cas jakymkoliv jinym "hernim" spusobem mimo realny svet. Od cteni romanu az po hrani videoher je to vse stejne - jde o zabavu, relax. Co se tyce virtualniho sveta existuje mnohem vice spusobu, napriklad aplikace Second life - ti kdo neznaji, zagooglujte a budete prekvapeni:)

Ja pouzivam FB spis jako adresar. Vidim co lidi delaji, jake maji zazitky, kde zrovna bydli, -jak se jmenuji holky az se vdaji. Vidim, kdy se chystaji domu a kdy/kde se muzeme potencialne setkat - v realite:) Jsou to vsechno moji byvali spoluzaci, na ktere diky FB nezapomenu. FB pro mne neni zadny nahradni svet. Je to cesta jak byt v konaktu s mymi znamymi a sdilet s nimi i muj svet. Tak jak to pise autor clanku. To co poskytuje FB je velky krok kupredu z pohledu komunikace mezi lidmi. To, ze dokaze pusobit negativne je uz veci cloveka individualne. Nuz je take skvely vynalez a take dokaze skodit/ublizit.

PS: Moje zkusenost je takova, ze FB odsudzuji predevsim lide kteri jej neznaji a nikdy ani nezkusili.

Hezky den vsem!
04. 03. 2011 | 19:35

forhend napsal(a):

Ale nemusí!!! Je to jenom předsudek.
04. 03. 2011 | 20:14

Vaclav napsal(a):

Facebook je jak nevestinec.
Komu se to nelibi tak tam nemusi chodit.
04. 03. 2011 | 20:19

Josef K. napsal(a):

Dnes jsem měl několik obchodních schůzek. Na všech mí partneři konstatovali, že zpravodajství českých televizí není zpravodajství, ale jakousi amatarsky vedenou a bezobsažnou kaší, kterou přestali sledovat. Nuž, dívám se denně na čtyři zahraniční stanice a po přepnutí na čt , nova či prima si připadám jako v pohádkové říši umělých ňaděr a jakýchsi pohádkových neofeudálů. Snad je to generací investigativních novinářů , která vyrostla na škvárech typu Arabela. Ten článek a i ty ostatní tomu odpovídá. Kde je prázdno, tam ničím nenaplníš. O to víc jsou však všechna tvrzení té prázdnoty sebevědomá.
04. 03. 2011 | 20:57

pepka z Berouna napsal(a):

Facebook nám supluje zábavu mládeže a prakticky nahrazuje konverzaci dětiček mezi sebou.Je smutné,že stránky jsou přístupné dětem a je pouze otázka času,kdy si je najde psych.nemoc.člověk.Registrace na faceboolu by měla být přísnější a limitovaná věkem od 18 let.Mládež má možnost maximálně využívat e-mail poštu na svém PC do dovršení věku 18 let.
04. 03. 2011 | 20:57

Gren napsal(a):

Facebook je soukromá firma jejíž zisk se v r.2010 pohyboval mezi 1,2 a dvěma miliardami dolarů.

Pan Fridrich se již několik let velmi intenzivně stará o špičkovou reklamu této firmě ve vysílání veřejné televize za kterou firma neplatí ani korunu.

Přísloví kozel zahradníkem zde sedne jak ulité.
04. 03. 2011 | 21:57

irinek napsal(a):

to TomášL:
Jak to víte,že "přítel" je Dr.matematiky? A jak víte,že vysoké školy na západ od nás jsou o několik stupňů nad úrovní našich univerzit? Já vám ten FB neberu,ale podle mého názoru,spolu s panem Fridrichem,jej silně přeceňujete.Ano,FB dovede zorganizovat vajíčkádu a možná taky protesty proti Mubarakovi.Ale dovedl by taky velmi lehce přivést do ulic bandy fašounů,za účelem rozbíjení výloh a zapalování aut.Nebo se mýlím?
05. 03. 2011 | 08:56

michal napsal(a):

Z vlastni zkusenosti bych zhodnotil, ze mam na facebooku dva typy znamych, prvni co tam napisou, ze jdou na zachod a za pet minut, ze to bylo super a druha skupina, ktera kdyz uz neco na sebe prozradi, tak to stoji za to si to precist. Nicmene prvni skupina tech co mi kazdy den zaplnovali uvodni stranku svymi postrehy z bezneho dne, ti mi FB pomerne dost otravili.

Nicmene o FB bych nikdy nerekl nic spatneho, je to misto kde si muzu vklidu psat se svymi prately z ciziny, kde jsem clenem skupiny fyziku, vzajemne si posilame zajimave odkazy, nebo treba skupiny, kde jsem fandou sveho oblibeneho tymu v F1.

Ti co rikaji, ze je FB jen ztrata casu, odpovidam: ano je pokud tam budete popisovat jak jste smutni, protoze prsi..., a par dalsich prazdnych bytosti vam k tomu jeste da palec. Na druhou stranu bez FB bych ztratil kontakt na velkou cast svych znamych a pratel, proto na nej nedam dopustit, i kdyz jej kontroluju treba jen jednou za mesic.

Posledni bodik, s mladsimi cleny rodiny uz brzy budeme domlouvat rodinne akce jenom pres facebook, je to rychlejsi, jednodussi, prehlednejsi.
05. 03. 2011 | 11:53

TomášL napsal(a):

irinek

Do údajů se dá zahrnout server. Třeba univerzitní(edu atp). Před 5 lety nebylo možno se přihlásit z různých serverů.
Já jenom říkám, že díky FB je dnešní mladá generace flexibilnější ve výměně informací. Ještě bych chtěl dodat, že se pomalu dostává do popředí záznamy přednášek na youtube. Tím jenom chci říci, že facebook, youtube a spec serv. pomáhají dynamičnosti a rychlejšímu toku informací i srovnání.

Koukněte třeba na tento odkaz: http://www.youtube.com/user/mit?blend=1&ob=4

Nu, osobně si rozšiřují znalosti z CalTechu a jiných univerzit. Dokonce se začínají dávat všechny přednášky na záznam (viz odkaz) a právě díky FB se zpracovávají informace.

Tomáš

PS: Osobně si říkám, že přednášky za dvacet let budou minulosti a zůstanou iPad-konzultace.
05. 03. 2011 | 13:31

prirodovedec napsal(a):

Tomas: Gratuluji k Vasemu nadseni :) a je skvele, pokud umite vyuzivat i nove nastroje pristupu ke zdrojum. Nepodcenujte ale tu starou generaci a i jejich stare zdroje jako knihy a clanky - byt dnes elektronicke (na ruskych a asijskych serverech dnes najdete vse bez ohledu na copyright, klasicka linearni algebra pro zacatecnika podle Stranga je stale lahodna, jako v dobe jejiho oceneni ...). Z toho co pisete, se tem starsim v te klasice konkurovat ani nesnazite, spravne pouzivate nastroje Vasi generace. Koneckoncu, byla doba mailu, maillistu, faq, newsletters, linkedin, konferenci, icq ... tak dnes streamovani a FB ... priste 3D a skutecne nastroje pro odborne chaty, ktere podpori pozadavky na odbornou komunikaci a ne nutnost prizpusobovat si dnesni obecne nastroje ...

Ale treba je nejen srozumitelny a brilantni vyklad a vhled, ale i zavan narocnosti, zejmena v matematice. Sezente si tedy i poradne a klasicke prace v originale (rusky Kolomogorov, Sirjajev, anglicky Birkhoff, Rao, von Neumann, radeji cesky :) Renyi ...) a vychutnejte si jejich okouzlujici cesty k poznani.

Nicmene youtube neni FB a FB neni jedine dostupne odborne diskusni forum, je to modni uzitecna novinka a bude uzasne sledovat, kam se dale moznost odborne komunikace vyvine ... Ze zkusenosti vim, jak ale stale plati, jako drive, ze i mezi matematiky a informatiky je nejlepsi prodiskutovat veci osobne a treba i na nejakem vylete ci konzultaci s doktorandy nebo s kolegy na konferenci ... nicmene pro komunikaci s nadsenci iPad konzultace, proc ne :), pokud to nebude spise neco jineho open source typu (to je prece jen v akademicke komunite stale popularnejsi). Takze vyrazte do sveta, bude to jeste lepsi nez FB :).
05. 03. 2011 | 21:15

Hurá napsal(a):

S prvním odstavcem naprosto souhlasím s pane Fridrichem. Kupodivu, ale dál jsem nečetl. Cokoliv dalšího k tomuto tématu již považuji za zbytečné.
05. 03. 2011 | 21:28

Bára H. napsal(a):

Tleskám. A nemám co dodat.
06. 03. 2011 | 10:41

NemytaZada napsal(a):

No abych se pomalu zacal stydet a bat. Jeste par takovych fanatiku a budou poradat hony na lidi bez uctu . . .
Budu mit v budoucnosti volebni pravo, pokud FB nepouzivam?

A to vase protezovani pane Fridrichu, jak FB, tak TW, je az neuveritelne. Napadlo vas take nekdy, ze existuji i jine socialni site? Nebo ze neexistuje jen Skype jako VoIP aplikace?
06. 03. 2011 | 16:40

Colt napsal(a):

pane Fridrichu

z Vašeho blogu vyzařuje nadšení k novému fenoménu fb. Sám fb rád používám, ale nejsem jím posedlý. Myslím však, že až příliž mnoho lidí tomuto módnímu fenoménu propadlo do té míry, že jim nahrazuje reálný život.
Fb má své klady: můžete snadno komunikovat a sdělovat informace s lidmi, se kterými by se člověk i léta nepotkal.
Ale také zápory: někdy to uživatelé s informacemi o sobě poněkud "přepísknou".Veškerá činnost na počítači (nejen fb) vyžaduje jistu dávku času a nelze konstatovat, že hodiny sezení u PC jsou těmi nejzdravějšími a nejlépe prožitými.
K tomu aby se někdo mohl skutečně seznámit je přece jen reálné setkání nejpřirozenějším. Rovněž skutečné zážitky ze života jsou nepřekonatelné.

A jak vidím v diskusi pod Vaším blogem - ani nadanému matematikovi nezabránily kontakty na fb, aby se jinak neprojevoval jako namyšlený a arogantní blbec.
06. 03. 2011 | 18:42

bob napsal(a):

http://www.lidovky.cz/ceska-televize-smeruje-dozadu-dks-/ln_noviny.asp?c=A110303_000058_ln_noviny_sko&klic=241600&mes=110303_0
07. 03. 2011 | 09:28

tabletkinaodchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality articles here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>skuteczne tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy