Návrat divokých koní: Psáno za letu

15. 06. 2011 | 12:00
Přečteno 3002 krát
Náš let CEF 629 začal dnes, v úterý 14. června, v 15.25. Teď je 19.40 a prý už za hodinu a čtvrt přistaneme v Kazani.

Mám dojem, že většině státních návštěv se nedostává zdaleka takové pozornosti, jaká provázela odlet čtyř koní Převalského. Při nakládání první z beden splynulo cvakání závěrek fotoaparátů do jednolitého zvuku. Asi jsem si těch patnáct minut slávy převaláků, pražské zoo i naší vlastní měl mnohem víc užívat, ale připadal jsem si jako uprostřed maturity: zatím to klape, ale nepolevit ve střehu, protože všechno se ještě může šeredně zvrtnout.

Bedny s převaláky zabírají podstatnou část prostoru v letadle. Vlevo od nich jsou zavazadla s nejrůznějším naším materiálem a vybavením a nad vší touhle bagáží jsou upevněná lehátka (protáhnout se k nim mezi bednami a poskládat se na ně je však za dané situace akrobatický výkon), vpravo máme sedátka. Je tu převelice těsno.

Před startem byli koně trochu neklidní, ale opravdu jen trochu, a let zatím snášejí velmi dobře. Rány, které doprovázejí každé jejich kopnutí, nás však udržují v napětí. Roman Vodička raději ještě před přistávacím manévrem nastříkal do beden feromony, aby se koně i během něj udrželi v klidu. (Jen doufám, že když je vdechujeme společně s koňmi, nezačneme po nich řehtat nebo něco ještě horšího.)

Foto 2874: Veterinář Roman Vodička krmí během mezipřistání v Novosibirsku Matyáše. Foto Miroslav Bobek
Foto 2874: Veterinář Roman Vodička krmí během mezipřistání v Novosibirsku Matyáše. Foto Miroslav Bobek

Foto 2874: Veterinář Roman Vodička krmí během mezipřistání v Novosibirsku Matyáše. Foto Miroslav Bobek

Let je nebývale klidný, a to nejen díky dobrému počasí. V Bělorusku jsme letěli nějakých sto padesát, dvě stě metrů nad mraky, a když se začaly blížit naší letové hladině, kapitán pro jistotu požádal o povolení vystoupat – to proto, aby se letadlo ani sebeméně neotřásalo, což by v mracích asi nastalo. Ostatně už ve Kbelích se ještě na poslední chvíli měnil směr startu, aby letadlo mohlo nabírat letovou hladinu co nejpovlovněji a nemuselo se po vzletu stáčet.

To byla rána! Ne, už nebudu psát, že jsou koně klidní. Jako bych to zakřikl, Matyáš zrovna kopl do bedny přede mnou takovou silou, až se mi zdálo, že se naše CASA celá zatřásla!


Noc byla hodně studená

„Ten váš šéf je nějakej jogín?“ ptali se prý loadmasteři našeho veterináře Romana Vodičky, když mě viděli vsedě klimbat celého schovaného ve spacáku.

Ne, jogín vážně nejsem, to jen letadlo bylo v noci pořádně vychlazené. Víc než deset stupňů v něm rozhodně nebylo. Koním však nízká teplota prospěla.

Mezipřistání v Kazani bylo spojeno s dost dlouhým dohadováním s místními úředníky, které se zčásti odehrávalo i na palubě. České vojenské letadlo přepravující koně, navíc střídající posádku, pro ně o půlnoci znamenalo velké sousto. Nervozita se přenesla i na Limu, která je v boxu nejblíž dveřím, a ani dusno k její pohodě nepřispělo. Až chladný vzduch z klimatizace zapnuté na plný výkon hned po opožděném startu a monotónní zvuky letu jí postupně uklidnily.

Další mezipřistání v Novosibirsku časně ráno (ve středu 15. června) už proběhlo bez větších průtahů a naši převaláci během něj dostali každý trochu sena. Po další hodině letu už se v kokpitu za piloty usadil náš mongolský navigátor. Khovd a s ním i poslední přistání s koňmi na palubě se blíží…

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha


Psáno pro Deníky VLP.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

TomášL napsal(a):

Hodně štěstí! :-)

PS: Myslel jsem na Vás v 8:00h (SČ), kdy jste měli dle letového plánu přistát v Mongolsku.
15. 06. 2011 | 12:12

koavr napsal(a):

Chudáci koně! Zabýval se vůbec někdo tím, jestli přežijí v Mongolsku svojí první zimu? Před roke(dvěma?) tam prý uhynuly v důsledku extrémních mrazů miliony domácích zvířat. A co zákon na ochranu zvířat? Budou to tam mít asi dost drsný.
15. 06. 2011 | 12:46

TomášL napsal(a):

koavr

Pokud nepřežijí, nemají právo na bytí... Člověk konečně nemůže zastupovat funkci evoluci v přírodě.
15. 06. 2011 | 12:51

im napsal(a):

@koavr

V Česku vychovaná a do Mongolska poslaná kobylka Babeta už přežila v sousední rezervaci deset zim a přispěla do stáda sedmi hříbaty.....:-)

http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/navrat-divokych-koni-babet20110614.html
15. 06. 2011 | 13:12

im napsal(a):

Podle ČRo a ČTK už v pořádku přistáli... Tak šťastnou další cestu.:-)
15. 06. 2011 | 13:14

gaia napsal(a):

jen aby je tam někdo nesežral, jako sežrali černého čápa vyslaného projektem ČRo s vysílačkou do zimovišť v Indii. Přežil sucha, lijáky, písečnou bouři, ale v Pákistánu ho sežrala rodina čítající 7 dospělých a 50 dětí. dovedete si představit, nedat jim večeři?
15. 06. 2011 | 14:36

mira s napsal(a):

Mohl by někdo napsat něco o tom jaká je populační křivka koní v oněch 2 rezervacích v Mongolsku,kam byli vypuštěni?Nejlépe už od vypuštění až do teď,popsat vliv zim,vlků a ostatních predátorů,případně pytláků,děkuji.Někde mám knihu o prvních stádech vysazených koní,kde to bylo popsáno ,ale nemohu ji najít.
15. 06. 2011 | 22:09

camponotus napsal(a):

On bude zřejmě pro ty koně problém v Mongolsku přežít, nejen pro drsné přírodní podmínky, ale domorodci je stejně brzy sežerou. Kdo Mongolsko zná a nějaký čas tam pobyl, tak ví, že ti koně přežít nemají šanci. Domnívám se, že ta celá akce je hloupost, jen jedna vojenská parta si udělala daleký výlet. Ale možná, že je dobře, že emigrovali, kdoví co nás ještě pod Modrými šmouly a jejich nejmodřejším náčelníkem Nečasem čeká.
15. 06. 2011 | 22:35

gaia napsal(a):

camponotus

myslíte, že pást se budem brzy všichni a jídlo bude jen obrok?

Jako v tom vtipu jaký je rozdíl mezi koněm a důchodcem? Důchodce jí obden a kůň obrok.
16. 06. 2011 | 07:45

camponotus napsal(a):

to gaia
ty podřadné a špatně kontrolované potraviny nejíme jen my, v NSR už na E.Coli pomřelo pár lidí a Evropou se to šířilo jako strašidlo komunismu. Záleží na tom, kdo bude po Nečasovi, zase nějaký nečas? Přežili jsme prahory, přežijeme i dnešek, co bude zítra, záleží na většině. Ale ta je jako stádo s ohnutými hřbety, má co chtěla. Já jsem na jiném místě napsal, že každý rozumný Čech si musí obstarat vlastní nezávislé bydlení a kus pole, nebo aspoň velkou zahradu na erteple, řepu a hrách, s tím se dá vyžít. Pesimisté říkají, že už to horší být nemůže. Jsem optimista a proto říkám - i může! Hlavně nás nesmí opustit humor.
16. 06. 2011 | 08:19

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, koně tam nesou svůj genofond aby zajistili lepší šance množení a předešlo se degeneraci stávajících jedinců. Koně totiž mají své oblíbené klisny a s těmi se množí. Očekává se, že se promísí geny z dovezených klisen a koně a to je dobře. Ještě něco málo k tomu, jak se koně navzájem milují. Náš Ryzák měl velice oblíbenou klisnu, vždycky na křižovatce chtěl zabočit tam, kde byla její stáj. Jak ji ucítil na dálku, ržál, pohazoval hlavou, blýskal očima,...byla to jeho láska na celý koňský život. Když potkal jinou klisnu,...tak nic. Přeju jim, volnost, radost, množení, Tužka.
16. 06. 2011 | 09:09

Grandmaster napsal(a):

Camponotus,
placate pate pres devate. Bohuzel ctenar vaseho typu zaplete do svych pesimistickych uvah o konich politiku a jine nerelevantni nesmysly.
Drzim Bobkovi a konim palce aby jim to vyslo.
16. 06. 2011 | 12:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy