Politika a meč: na úvod blogu

13. 05. 2014 | 16:00
Přečteno 3774 krát
Opakovaně jsem prohlašoval, že nikdy nebudu mít blog. Také jsem říkal, že nevstoupím do politiky, natož abych se stal členem politické strany. Ve straně jsem, dokonce jako její předseda, a blog právě zahajuji. Jinak se ovšem ve svých postojích a názorech mýlím málokdy.

Politice se aktivně věnuji ne proto, že bych neměl nic lepšího na práci. Jen se obávám, že když ji necháme být, tak už nic dobrého už na práci mít nebudeme. Nechtěl jsem se dívat na upadající politickou kulturu, oslabování demokracie a stále hloupější nápady, jimž jsme vystaveni. Naivita je to poslední, čím bych trpěl. Možná nejde mnoho změnit, ale aspoň je možné zabránit ještě horším věcem. Myslete si o tom, co chcete, ale raději zkuste to, co já. Starejte se o politiku a nenechte ji těm, s nimiž nejste spokojeni.

Politika u nás není moc vděčné povolání. Důkazem toho nejspíše bude, že už tato věta spoustu lidí rozčílí. Dialekticky si totiž myslí, že je to to nejodpornější povolání, které můžete dělat, ale současně vám závidí jakési výhody, o nichž ani nevíte. Aspoň já tedy ne. Všechno, co jsem dělal dosud – a nebylo toho málo –, bylo prestižnější, příjemnější, oceňovanější a přinášelo to více satisfakce, jak se u nás říká. Jenomže znáte to: občas jdete taky vyhodit do popelnice odpadky, vyměníte olej v autě nebo rozvezete kompost. Prostě něco děláte, protože máte pocit, že to máte dělat, že je to potřeba. Můj vzácný starý přítel, biskup Stanislav Krátký, vždy říkával, že když jsme vyzváni k tomu, abychom něco dobrého udělali, máme na to říci: „Ano, a rád!“ Tak já to říkám taky a nestěžuji si.

A proč blog? Ten píši především z pouhé ješitnosti a intelektuálního rozmaru, to musím přiznat. Racionální důvod to má taky. Mediální prostor pro politická sdělení se zužuje, i když je zdánlivě politiky všude plno. Když dnes vedete stranu, jako je ODS, není kupodivu úplně snadné říci skrze média lidem to, co si opravdu myslíte, nechcete-li se spolehnout na jednu větu zasazenou do bůhvíjakého kontextu. (Ty žvásty o tom, že to je ta pravá politika, pobavit jednou větou společnost, si nechte od cesty.) Tady mohu říkat a vysvětlovat, co chci a jak chci. Ale ten subjektivní důvod je mnohem důležitější.

Občas se setkávám u některých komentátorů s nevyřčeným předpokladem, že kdokoli ztratí vstupem do politiky všechnu svou inteligenci a své kompetence. Že o něm, o jeho názorech můžete napsat cokoli nehorázného, a je to ještě málo, protože politik „nic neváží“. A to mě nebaví a nemám důvod si to nechat líbit. V tom jsem opravdu méně politik a více akademik, intelektuál a profesor, což na rozdíl od některých posuzovatelů chápu jako velkou přednost. V politice i jinde.

„Pero je mocnější než meč,“ vyjádřil kdysi trefně starou pravdu anglický romanopisec a politik Edward Bulwer-Lytton. Slovo je zbraň, kterou ovládám, tak nevidím důvod, proč ji přenechat jiným a trpně snášet, jak mě s ní ohrožují. Při výzvě na souboj si občas gentleman nemohl vybrat místo boje, ale musel šermovat či střílet tam, kde to bylo nutné. To beru. Proto jsem navzdory svému původnímu přesvědčení akceptoval i blog. „Tož pojďme do boje!“ jak by řekl Masaryk.

Poznámka: Nebojte se, poznámkový aparát používat nebudu; jemnou ironii si občas dovolím, za to se dopředu omlouvám těm, kteří čtou blogy zamračení a naštvaní. A dlužím jedno vysvětlení: těžko samozřejmě říci, co by řekl T. G. Masaryk, ale můžeme si být jisti, že „tož“ by řekl určitě.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

pohádka o kozičce napsal(a):

Radši nemeč.
13. 05. 2014 | 16:06

Viola napsal(a):

"A proč blog? Ten píši především z pouhé ješitnosti a intelektuálního rozmaru, to musím přiznat. "

To byste neměl přiznávat. :-)
13. 05. 2014 | 16:06

Míla napsal(a):

Pane Fiala
věříte tomu,že Váš blok pozvedne politickou kulturu?I když Vaši odvahu nelze ocenit.Škoda,že nejste předsedou v jiné politické straně,v této se Vám bude těžko dařit.
13. 05. 2014 | 16:10

Divák napsal(a):

Autor napsal: "občas jdete taky vyhodit do popelnice odpadky, vyměníte olej v autě nebo rozvezete kompost. "

To vše si zasluhuje úctu.

Ale dělat funkcionáře české politické strany .... ???
13. 05. 2014 | 16:16

Focke und Wulf napsal(a):

Politika je u nás povolání vděčné víc než dost a Vy to moc dobře víte. Jinak byste tam nelezl. Pominu-li pominutého Nečase, který začal místo hlavy myslet opačným koncem těla, takže to přepísknul a teď je popotahován (ale jen proto, že jste neuspěli ve volbách, být předsedou vlády Vy, byl by Nagy v poho), nikomu ze zdejších ex- nic nechybí. Zářnou ukázkou je zbohatlík Staňa Grosík, nebo famózní energetický expert Topolánek. Oba přitom byli k smíchu (resp. k pláči, když si člověk uvědomil, že tito lidé mají bezprostřední vliv na jeho život). Tak jsem jenom zvědav, co roztomilého přijde po Vašem "konci"....
13. 05. 2014 | 16:17

naše fobie napsal(a):

Focke
Stáňa prej z výčitek svědomí vstoupil k Jehovistům.
Říkala mi kolegyně, která čte bulvární tisk (jinde už nic nepíšou).
Jestli si to nespletla se scientologama?
13. 05. 2014 | 16:32

myrta napsal(a):

Dnes při vašem ODS brífingu jsem nevěřila vlastním uším. To co vaše strana v minulých letech dovedla tam ,kde to je a to vyjádřit slušným slovem nelze,to jste tvrdě vyžadovali na nové vládě napravit a dokonce si dovolili kritizovat. Pak jste společně s Kalouskem zablokovali jednání PS tak,aby nedošlo k projednávání důležitých zákonů.
Podle mně jste ubožák a jdete ve stejných stopách minulých ODS představitelů. Jste prostě chucpe a jděte už konečně kamsi !!!!
13. 05. 2014 | 16:36

JAD napsal(a):

Pane předsedo,

naložil jste si na záda neobyčejně těžký balvan. ODS je dnes stranou natolik nedůvěryhodnou, že k jejími pozvednutí z bahna je zapotřebí osobnost nejen mnohem výraznější, ale zejména nepropojenou s expremiérem Nečasem. Co nového můžete, coby člen starých struktur, nabídnout? Sliby? Úvahy? Novou perspektivu? Obdobné hlasy zaznívají z různých partají celá dlouhá léta. A skutek? Kde je mu konec?

Rád si pročítám moudra našich politiků, chápu je ovšem jen a pouze jako zdroj zábavy. Věřit cokoliv jakémukoliv politikovi? Jistě, až mi Pán Bůh odebere zdravý rozum.
13. 05. 2014 | 16:39

marxík napsal(a):

Tož jakýpak boj, jak by řekl Ludvík Svoboda. Vy, jako hrdinný třetí odbojář, máte všude dveře otevřené.
Vy jste předsedou strany chvíli a hned si blogaříte. Diskriminovaný Vojta Filipů se blogu nedočkal ani po šesti letech.

Se svou antievropskou rétorikou si budete muset zvyknout na nezájem médií, a alespoň trochu si okusit pocity odstrkovaných komunistů.
Proč si myslíte že jste byli nahrazeni Topáky a babišovci?
No jo, už je to tak, vlezl jste do odepsané strany.
13. 05. 2014 | 16:46

ld napsal(a):

Fiala,

kapitán Edward J. Smith šel spolu s Titanicem ke dnu. Zajisté čestný chlap.
Jsem zvědav na vás.
13. 05. 2014 | 17:11

pohádka o kozičce napsal(a):

Anebo si zameč.

Právě proběhlo (16:30):
"Během únorových událostí v Kyjevě nestříleli na demonstranty příslušníci zásahového útvaru Berkut.

K takovému závěru dospěla prozatímní vyšetřovací komise ukrajinského parlamentu.
Experti dospěli k podobnému závěru na základě výsledků průzkumu nábojů, které použili odstřelovači. Odborníci se domnívají, že střílet na manifestanty mohli zástupci veřejných organizací, které se vymanily zpod kontroly.
Hromadné protestní akce probíhaly v Kyjevě od 21. listopadu roku 2013. Zahynulo přes sto lidí, víc než polovina z nich byla zabita 20. února."

Nebude zas nutné urychleně vyměnit parlament?
13. 05. 2014 | 17:11

destabilizující útlak napsal(a):

Je to pěkný blogísek pro radost.
13. 05. 2014 | 17:21

Maximus napsal(a):

Máte voličské preference pěkných 7%! Co s tím chcete dělat? Trochu vám napovím, řešte problémy, které pálí většinu občanů a nikdo je pořád efektivně neřeší, jenže jak to chcete provést? Se Stanjurou a podobnými? To asi nebude dobrá volba, se starými lehkými dívkami se nový bordel nerozjede, prostě chce to nové "hurre madchen" a esprit,
ten vaší partaji také dost chybí......
Hezký den.
13. 05. 2014 | 17:23

JF napsal(a):

Tož Masaryk byl taky pěknej povedenej politickej ptáček ačkoliv české národní báje praví jinak - ostatně ta politická kultura nekultura se značně dědí. ODS toho zcela ukázkovým přkladem - jakási rozmařilá větec KSČ s jejími nejlepeími ideologickými tradicemi - tedy té části nekultury. No nevím kolik se na tom Masarykovi toho dá postavit ... ale ta první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá či kolikátá republika se dosud nějak nepovedla. Zato ostrakizace (natož té negativní!) ve všech formách se dařílo a daří v Česko stále. Tož Česko už má takovou svébytnou popkulturu.
13. 05. 2014 | 17:25

david napsal(a):

"Jinak se ve svých postojích mýlím málokdy" , píše pan Fiala a k tomu by se hodilo, buď dodat jen "svatá prostoto", nebo zkusit panu Fialovi vyjmenovat jen několik z jeho mnoha omylů.
Zkusím to druhé a několik , dle mého názoru, omylů pana Fialy vyjmenovat.

Omyl 1 - spojit svůj politický osud se stranou jako je ODS potom, kdy se na kongresech potkával s lidmi jako je např.Rittig.

Omyl 2 - myslet si, že jsem a zůstanu slušným člověkem, když jsem schopen jakýmkoli způsobem participovat na činnosti strany po tom, co jsem viděl jak se na jejich sjezdech chovali lidé jako je např.Rittig a Dalík

Omyl 3 - žítí v představě, že jsem intelektuální elita a dávat to v dokonce v Parlamentu opakovaně najevo po tom , kdy jsem svůj akademický osud spojil s disciplínou tak pochybnou jako je politologie pěstovaná na český způsob.

Omyl 4 - myslet si o sobě, že jsem zůstal slušným a důvěryhodným člověkem po tom, co jsem se schopen přidat ve veřejném prostoru a to dokonce v Parlamentu k "intelektuálním" hvězdám typu Korte, Stanjura, Kalousek a podílet se s nimi na něčem tak pokleslém a infantilním, jako je hodnocení jazykové úrovně Babišova projevu, zejména po tom, kdy jsem k úrovni jazykového projevu mlčel, když kdykoli předtím mluvil pan Schwarzenberg

Omyl 4, 5, 6, ... mohl bych pokračovat, pane Fialo, ale myslím si, že čtyři omyly jsou až dost, zejména pro jedince, který se mýlí jen málokdy , že, pane Fialo?
13. 05. 2014 | 17:25

strýc virus HxNx napsal(a):

david

tleskám!
13. 05. 2014 | 17:29

Jakelin de Mailly napsal(a):

Autor

Politika a meč ?
Běžte se vysmát, vy jste zralí akorát tak na MISERICORDE, včera bylo pozdě.
13. 05. 2014 | 17:37

pohádka o kozičce napsal(a):

Politika? Kdo si zvolil do čela Topolánka?
Ta strana už měla bejt zakázaná.

Dale čtu: Dimitrij Rogozin (zabanovaný svými bývalými přáteli z NATO, kde se brilantně naučil, jak s trotlíky jednat) pravil, že ruské raketové motory nebude možno dále USA prodávat, protože nelze zaručit, že nebudou použity k vynášení vojenských satelitů na oběžnou dráhu.
Vývoj nové americké nosné rakety není pravděpodobný před rokem 2020 (další z věcí, v kterých Čína USA předběhla).
O to víc satelitů vystřelí Indie a Brazílie, stav rovnováhy se přiblíží.

Také řekl, že bude nutno vyřadit podporu GPS na území RF, když USA nejsou ochotny podporovat GLONASS na území USA. Pro americké špióny a žoldáky nastanou těžké časy.

Být euroatlantickými trouby, Rogozina nedráždím. Dělá svoje domácí úkoly a ještě si přidává.
O Posledním milovníku mi z dostupných zpráv není patrno, jestli tedy požaduje jen rozmístění sil Blackwateru na potenciálních separátistických územích Fifejd a Míru V., nebo jestli naopak nedoporučuje jejich pobyt kvůli možnému bombardování nějakými humanistickými silami.

Kalousek s barelem zjevně cítí, že se už bez žoldáků dlouho neudrží, když státní zástupce požaduje zaligrování Bartáka natvrdo.
13. 05. 2014 | 17:39

Ládik!!! napsal(a):

Přeji Vám vše dobré. Volil jsem ODS v roce 1992 coby živnostník. Pak jsem neměl důvod volit ODS, i když parazitem jsem celou tu dobu. Člověk se učí.
13. 05. 2014 | 17:46

Jan napsal(a):

Pane profesore, blogujte dál a nenechte se odradit nenávistí a hloupostí. Jako čtenář Vašich knížek a absolvent Vámi skvěle vedené univerzity říkám: Víc takových lidí do politiky!
13. 05. 2014 | 17:48

František Pivoňka napsal(a):

Jaký "špek" jste nabídl pro ODS, která už je za horizontem a i se svou vlajkovou lodí spěje k zániku? A vy si myslíte, že tuto stranu "postavíte na nohy"? Je to směšné i trapné a snad vám to časem dojde, že jste jen malý a nicotný ve svém "úsilí. Marně se předvádíte v komedii o lidské hlouposti.
13. 05. 2014 | 17:50

Oliver napsal(a):

Pane Fialo, díky. Opravdu mne přečtení potěšilo. Vím, že to s ODS není jednoduché, ale věřím, že očistu a návrat zvládnete. Aspoň se narozdíl od jiných stran o tu očistu snažíte.
13. 05. 2014 | 17:51

Maximus napsal(a):

Jane

Uvedl jste pádné argumenty, navštěvoval jste přednášky pana profesora a přečetl jeho knížky, tak to je přesně to co naši občané potřebují a reformuje stranu, co se živě ODS!
13. 05. 2014 | 17:55

také původní vlasteneckou napsal(a):

Co například na netu ne & ne najít je střihový film Japonsko a meč.
Neví někdo originální titul?
13. 05. 2014 | 17:57

Maximus napsal(a):

Oprava..... co se zove ODS.
13. 05. 2014 | 17:57

scallop napsal(a):

Myslim, ze blogy pana Fialy mne budou bavit :-) prinejmensim abych rozeznal hranici mezi mezi uprimnosti a hranou uprimnosti :-)

ALe vazne: konecne zde bloguje akademik, o jehoz slovehc stoji za to premyslet. Po extremne nizke urovni, kterou zde nastavili panove Horejsi a Bednar, nam pan Fiala ukazuje, ze alespon nektere akademiky je vhodne brat vazne. (Nekde mezi temito dvema urovnemi se pohybuje pan Zlatuska..)
13. 05. 2014 | 17:59

Míla napsal(a):

Jane
v kterém příspěvku jste objevil nenávist?Konstatování skutečného stavu ODS přeci není projev nenávisti.Spíše podiv nad tím,k čemu se tak vzdělaný a inteligentní člověk propůjčil.Silně se to podobá averzi KDU vůčí komunistům a přitom jim nevadí spolupráce s agentem a bývalým komunistou.Když panu profesorovi nevasí staré provařené tváře v jeho blízkosti,budiž.Sám sobě kope hrob.Mimochodem jediná vulgarita tam byla slovem ubžák.
13. 05. 2014 | 18:01

Petr Havelka napsal(a):

Pane Fialo,

právě ODS může za dnešní stav a to pověstným lvím podílem. Ztratili jste své tradiční voliče, odešli ke konkurenci. Chovají se tržně. Nabídka ODS je zoufalá, euroskepticismus v době, kdy většina vašich tradičních voličů, hlavně podnikatelů a mladých, se nemůže dočkat Eura? Na krajích a okresech stejní "týpciů, kteří to mají ošéfované. Pražská ODS je vaše výstavní trofej. Koho ještě zajímá ODS?

Jenom čekám, kdy dojde na další podobnou skvadru nalevo.
13. 05. 2014 | 18:07

zemedelec napsal(a):

Pro scallop.
Nějak se Vám ten nick Jarpor,hodně podobá.
Inteligentní a charakterní akademik,nechce mít nic společného s ODS.
13. 05. 2014 | 18:37

Gerd napsal(a):

Pane Fialo,
politika ODS se lidem v ČR natolik zhnusila, že jediné, jak můžete obnovit důvěru v ODS je, až poskytnete důkazy a zlikvidujete kmotry. Buď kmotry zlikvidujete nebo padne ODS. ODS se stala symbolem korupce a s tím se bojuje těžko. Takže očekávejme pád ODS, symbol korupce a špinavé politiky.
13. 05. 2014 | 18:50

Viola napsal(a):

Jiří Vyvadil v ČT 24 v 18.30 dnes byl dobrý. Má blog na idnes.
13. 05. 2014 | 19:08

Petr Jihlava napsal(a):

ODS si už dávno ve volbách zasloužila od voličů obdržet pořádný volební výprask.Ten by byl prospěšný jak pro samotnou stranu tak na zlepšení politické kultury u nás.Že se tak už dávno nestalo je i vina jejich voličů a řadových členů strany
Volič ve volbách nevolil ODS jako přesvědčivou pravicovou konzervativně-liberální stranu,ale z určité míry naivity a cílené manipulace našim mediálním mainstreamem o možném návratu komunistů k moci.ODS se vymezovala silně antikomunisticky,ale řada jejich členů a představitelů strany byla předlistopadovými členy KSČ.
Petr Uhl ve své knize (Dělal jsem co jsem považoval za správně) píše:"Antikomunismus všech podob považuju za největší pohromu či nemoc dnešní české společnosti. Hned vzápětí nastupují další choroby a nebezpečí - národovectví (nacionalismus) spojené s xenofobií, s antigermánstvím a protievropanstvím, dále rasistické předsudky a postoje, nejvíce anticiganistického typu, a v neposlední řadě i stále přetrvávající autoritářství a paternalistický antifeminismus. A následuje konzumenství a technokratické vidění světa.Konec citátu.

Hlas některých komunistických poslanců při prezidentské volbě pro Václava Klause,ale nevadil.Nad systémovou korupcí a mafiánským kapitalismem,který zde vybudoval po roce 1992 VK a celá ODS přivírali oči nebo na něm nějak participovali. Tím netvrdím,že ostatní strany u nás ve své historii po roce 1989 mají čistý štít
Nový předseda ODS Petr Fiala má možná dobré úmysly,ale bez sebereflexe kterou musí projít celá stran to bude mít těžké.Bez sebereflexe zůstane nadále naše bývalá nejsilnější pravicová strana na hraně vstupu do parlamentu nebo zastupitelstva měst a obcí.V Praze a ve větších městech v komunálních volbách možná tak citelně nepropadne.
13. 05. 2014 | 19:16

david napsal(a):

To : Ládík v 17: 46

Ládíku, vámi popsaná nešťastná osobní historie, částečně vysvětluje, i když neospravedlňuje, úroveň vašeho zdejšího projevu.
Přesto si ale myslím, že s ohledem na to, že se učíte od roku 1992,tak byste už logickou holou větu dohromady dát mohl.
No nic, snad se dočkáme, přeji vám, abyste k tomu shromáždil všechny vaše disponibilní duševní síly a schopnosti.
13. 05. 2014 | 19:40

born65 napsal(a):

Jako vzdělaný člověk jistě víte, pane profesore Fialo, kdo to byl Sisyfos.
Kéž byste býval věnoval své chopnosti užitečnější věci.
13. 05. 2014 | 19:41

David napsal(a):

Politika je taková, jaká je většina společnosti. Jak ukazuje kvalita většiny "komentářů" v porovnání s kvalitou profesorova článku, Fiala průměr dost převyšuje....
13. 05. 2014 | 19:42

Hanka napsal(a):

Na rozjezd dobré. Inteligentní, pozitivní, ale NE naivně-sluníčkový. Budu sledovat.
13. 05. 2014 | 19:46

born65 napsal(a):

Violo (19:08),
taky jsem byl rád, že ta osoba jménem Vyvadil v TV vystoupila.
Naprosto bezpečně nyní vím, kam se mám zařadit a koho se vyvarovat.
13. 05. 2014 | 19:53

Ládik!!! napsal(a):

davide,
opět ode mě přijměte otýpku sena.
13. 05. 2014 | 20:01

Ládik!!! napsal(a):

davide -
co paznehty? Nepotřebujete ošetřit?
13. 05. 2014 | 20:10

stoppa napsal(a):

Fiala
"jsem opravdu... více akademik, intelektuál a profesor"

Ach bóže pane profesóre...
13. 05. 2014 | 20:38

Petr Válek napsal(a):

No pane Fiala "Naivita je to poslední, čím bych trpěl." Tak ač akademik jste asi padlej a když tak hlavu (jak říká Jiří suchý v jedné povídce o třech botách). Myslím,že ten dnešní samochvalozpěv už mi bude stačit.
13. 05. 2014 | 21:07

Hobojistka napsal(a):

Tak vídím, že ten Klaus nebyla náhoda.
ODS zjevně přitahuje narcisy.
13. 05. 2014 | 21:19

david napsal(a):

To: Ládík 20:01 a 20:10

Ládíku, tolik bych si od vás přál jednu větu , ale logickou.
Vy si nedáte říci, přeceňujte své duševní možnosti a dopadlo to jako vždy.
Píšete dokonce dvakrát, ale pokaždé zase jak od hlupáka někde z Havířova.
Mimochodem, Ládíku, jak je v Havířově, prší?
13. 05. 2014 | 21:40

stoppa napsal(a):

Ti profesóři narcisi se nějak množí.
13. 05. 2014 | 21:59

pamětník napsal(a):

No nevím, pane Fialo,
podle mne zahajovat politickou kariéru v čele padlé partaje je totéž jako převzít bordel s přestárlými slečnami.
Ale proti gustu žádný dišputát, je to Váš vkus. Jsem jen zvědavý, jak se Vaše akademická vysoká intelektuální úroveň srovná s těmi politickými ku*vami.
13. 05. 2014 | 22:19

JF napsal(a):

kde zůstává objektivita, když i univerzita se poplatně jmenuje po poplatném politikovi své doby a natož kde je pak objektivita profesora z takové univerzity který se dává na politiku a ještě skrze ODS - to se zdá být nepřekročitelným bludným kruhem ... podobně i vržené tyto vznosné cíle. Podobně poplatné se oháněním ikonou která je dosud nečitelná. Např. kdo byl skutečným otcem Masaříka a jaké kruhy ho definovali finančně a tedy i programově - např. do jaké míry byl Masaryk ovlivněn internacionalistickým marxistickým židovským prostředím své doby. Ovšem dá se namítnou, kdo nebyl ... ;-), ale jde jen o to si nedělat iluze a ty zaměňovat za realitu.

Tož řekněme si soudruzi, kde že se nachází naše přední ODS i s jejím věčným tygrem tu demokracie např té prvorepublikové ve svěrací kazajce licoměrnosti, tu ekonómiky tržní a nejtržnější ... jestli tož tohle nejsou jen další čisté akademické poudačky - po našom
13. 05. 2014 | 22:57

Gudka napsal(a):

JF
"když i univerzita se poplatně jmenuje po poplatném politikovi své doby "

Tato narážka na zřejmou nevkusnost pojmenovat druhou českou univerzitu po tehdejším prezidentovi je velice tuzemská, proto máme tolik přejmenovaných ulic, náměstí, ba i univerzit. Vlastně mám radost, že jsem studoval na škole, která v té době byla pojmenována po uznávaném, dávno mrtvém vědci, po němž byla už pojmenována jen nějaká ulice a ještě buňky v mozečku - a dost. Ale vraťme se k nevkusu. Pro přiblížení si představme, že by se některá v této době založená univerzita ši vysoká škola (a že jich je jak hub po dešti) jmenovala Klausova nebo Zemanova.
A po Masarykovi (je jedno, jestli ho ovlivnili židobolševici nebo schoerneriáni) se už zase jmenuje kdejaká škola, nemocnice, náměstí a dokonce máme i Masarykův les (ve kterém nikdy nebyl). Trapnost se vrací. K zemřelému státníkovi je to krajně nepietní a měl by existovat nějaký zákon, který by bránil tomu, aby se kdejací konšelé podroušení slivovicí či whisky mohli usnést, že zase znesvětí nějaké místo nevhodným jménem a nějaké jméno nevhodným místem. Opatrnost při přejmenovávání také sníží výskyt parodií, jako je např. ta, která překřtila překřtěné pražské letiště na Praha-Chrchle.
13. 05. 2014 | 23:48

pamětník napsal(a):

Gudka:
"Tato narážka na zřejmou nevkusnost pojmenovat druhou českou univerzitu po tehdejším prezidentovi"
Nevěděl jsem, že František Palacký byl prezidentem. Dík za info. :)
http://www.upol.cz/o-univerzite/
14. 05. 2014 | 00:05

pamětník napsal(a):

JF:
"kde zůstává objektivita, když i univerzita se poplatně jmenuje po poplatném politikovi své doby "
Nojo, Karel IV. byl vyhlášený ješita.
14. 05. 2014 | 00:08

ODS už nesmí reprezentovat pravici napsal(a):

Už jen ta věta v úvodním odstavci:

"Jinak se ovšem ve svých." postojích a názorech mýlím málokdy."

Potvrzuje se, že jsme si po "světem uznávaném ekonomovi" (a díky tehdy mu ještě dobrému Pilipovi, který ho navrh na absolutně nestandardní, po vzoru komunistických papalášů získanou profesůru) "profesorovi" Klausovi tady s panem Fialou moc nepomohli.

A jejich absolutně skutečným národním zájmům škodlivá, zoufale na získání alespoň 5 procent a pašalíku pro Zahradila zaměřená kampaň proti euru, jsou zase další z důkazů, že ODS ani s pozměněným - bohužel s lidmi jko Zahradil ale stále stejným vedením - nemá a nemůže mít šanci.

Jsem velice ráda, že Zahradil bude moci britským tories a "reformátorům a konzervám" v EP místo stávajících devíti UŽITEČNÝCH IDIOTU za ODS dodat jednoho nebo dva, tedy jen sebe a pak hromotluka bez AJ, Tošenovského.

Trestuhodné pokračování ODS v klausismu, podlézání britským konzervám, kdy zájmy Británie nebyly ani v Mnichově, Teheránu, Jaltě, Postupimi ani dnes nijak shodné s našimi - nejen proto, že nemáme bývalou rezervní měnu - dále škodí naší ekonomice, naší zemi i naší pravicové politice.

Pošetilci, Klausovi sirotci a dogmatici v ODS, včetně jejího vedení, si ale stále myslí, že CDU a CSU v Německu jsou "moc socialiti".

Nu, když si Fiala bere do týmu mladšího, Romanem jako už přítěž právem viděného, Klause, zase je to nápověda k tomu, že ani Fialova ODS nezsataví svůj propad.

A když se pan prof. Fiala z nějakého - ideologicky pomateného? - důvodu údajně po léta dušoval, že nikdy nebude mít blog .... co mě to připomíná?

Klausovy opakované, směšné a světem právem jako stalinská tupost stran kybernetiky viděné výroky, že internet je k ničemu.

Nu, i díky internetu, tedy možnosti instantnímu přenosu obrovských objemů dat, se umožnil a urychlil nástup ČLR coby světového výrobce.

Ale zaslepenci ve vedení i té postklausovské ODS jsou nepoučitelní.
14. 05. 2014 | 01:00

ODS už nesmí reprezentovat pravici napsal(a):

Autore,

tvrdíte, navíc veřejně, že

"Naivita je to poslední, čím by (ste) trpěl."

Bohužel, nejen zde, ji ale předvádíte.

Těším se na to, že Vám třeba se skromnou troškou té naivity v debatách n Vašem blogu v nastávajících měsících pomohu.

Pro informaci: Klaus, který si o sobě myslel, že umí debatovat a argumentovat, na svých stránkách, tehdy ještě vedených vydařeným Šťastným, z ringu utekl asi po 4 měsících a to jen tzv. "souhrnných odpovědí".

Proč? Protože zjistil, že na věcné argumenty nemá a že asi tak skvělým debatérem, jak si myslel a jak mu to klaka přitakávačů kolem něj tvrdila, evidentně není.

Takže: Platformu, neovlivňovanou "zlými" novináři, zde určitě máte. Je jen na Vás, zda a jak a jakými věcnými a podloženými argumenty využijete.
14. 05. 2014 | 01:11

JK napsal(a):

Ze starou strukturou Zahradilem
chcete dělat lepší politiku ODS
a hlavně se někdy dostat na dvouciferné volební preference?

To, že ho starý Klaus brutálně kritizuje
ještě zdaleka neznamená,
že to Zahradil dělá dobře.

Byl a je to škůdce a bezcharakterní člověk
viz. jeho pilné špinění parlamentního kolegy,
Ivana Pilipa
když byli s Janem Bubeníkem vězni Fidéla Castra.

Jen KSČM a Zahradil s Klausem si dovolili je veřejně a sprostě špinit
a za to se museli, alespoň formálně, posléze omluvit.

Přitom Zahradil se díky stejné organizaci, Freedom Forum, která sponzorovala
Pilipa a Bubeníka v misi na Kubu a na pomoc disidentům
počátkem 90. let Zahradilovi naaranžovala jeho stáž v Kongresu USA.
Díky ní se "ucho" Zahradil stal "stínovým" expertem ODS na zahraniční politiku.

Svobodný svět, od papeže po Kongres USA, se smažil Pilipa a Bubeníka dostat z vězení.
Jen Klaus, Zahradil a ODS a KSČM se přiživovala tím, že je kritizovala a zpochybňovala jejich statečnou misi. Klaus a Zahradil, spolu s KSČM také tvrdili, že "musí respektovat suverenitu a zákony Kuby".

Teď se, pane Fiala, na tohoto Zahradila spoléháte, nejen pokud se týká práce v EP nebo EU obecně.

To nemůže pro ODS a naší pravici dopadnout dobře.
14. 05. 2014 | 01:27

MA napsal(a):

Vy a politika, pane Fialo?-))
Meč, protože celá Vaše charakteristika je, hned po fotu, v prvním Vašem vlastním odstavci. )
14. 05. 2014 | 03:52

MA napsal(a):

Manželce:
Stačilo napsat, že "narcisům chybí objektivní přitažlivost".
14. 05. 2014 | 04:13

MA napsal(a):

Promiňte, pane Fialo. "Manželka je dobrý sluha, ale špatný pán", takže vůbec nepochopil, že nejste bez sebevědomí a nejste ubožáci, naopak jsme všichni Vaši hloupí žáci.

Mě naopak Vaše ironické pero pobavilo. Smích léčí. )
14. 05. 2014 | 04:22

Ládik!!! napsal(a):

Co Drobil, ještě funguje?
14. 05. 2014 | 06:02

Ládik!!! napsal(a):

Politika a moč... tak je to v reálu. A to jsem bezbřehý optimista.
14. 05. 2014 | 06:13

Míval napsal(a):

Pane Fialo, když byl kdysi do čela KSČ zvolen Jakeš, nikdo z řadových komunistů ani ostatních občanů nechápal, proč byl vybrán právě tento typ subalterního úředníka beze špetky charisma. Zdá se mi, že až na dosažené vzdělání jste úplně stejný případ.
14. 05. 2014 | 06:19

pěvec napsal(a):

z křížovkyý: květina na hrobu ods- fiala
14. 05. 2014 | 06:49

Petr. napsal(a):

Pane profesore, pane předsedo ODS,
těžko se vám bude bojovat za zády s lidmi jako je trojnásobný vysokoškolský student Benda, když "úspěšně" absolvoval jen tu ve své době nejnáročnější plzeňskou a to ještě pěkně po leninsku, širokorozchodně.
Tím samým problémem trpí ČSSD, kde se vedení neumí odstřihnout od geniálního studenta Grosse, jež zázračně nesmírně zbohatl, díky fanatickým obdivovatelům jež jsou dnes ve vedení ČSSD. A takových jsou v české politice stovky a snad i tisíce na všech úrovních. A pak máme vám politikům věřit, když nechcete ani neumíte pojmenovat a vyčistit tu špínu, která vás očerňuje.
14. 05. 2014 | 08:05

buldatra napsal(a):

Á, akademik jdoucí ve šlépějích Topolánkových a dalších výtečníků.
No to je tedy úroveň, to vám řeknu.

Co tam ty lidi táhne? Prachy? Světla ramp?
A přitom, původně se zdáli být inteligentní a normální.
Zdání klame.

Jak neradostný je ten zdejší akademický svět.
14. 05. 2014 | 08:05

pozorovatel napsal(a):

I velice inteligentní a vzdělaný člověk může jednat jako hlupák. Budu si víc všímat toho, co pan Fiala říká, abych věděl, jedná-li jako hlupák, anebo jako bezcharakter.
14. 05. 2014 | 08:46

JF napsal(a):

Gudka: jo,jo, Praha-Veškrnov je zcela aktuální a řekl bych akutní ;-) případ tohoto nevkusu. Pak jak může dopadat politologie na nejmenovoané univerzitě ... tož tak soudruzi, po našom ... univerzalistická otázka je potom po čím? To ale mají mnohde již jasně vyřešeno! Vivat politiky po našom - nas mnoga!!!

pamatovák: no to víte, monarchii jsme svrhli, ať žije monarcha ...či diktátor - samozřejmě ale demokratický (např. nelegitimní jenání Beneše a Masaryky odtržené od české politiky při zakládání RČS v Americe a Paříži a přijeli s tím jako s hotovou věcí případně završeno benešovským "demokratickým" dekretováním)!!!

Ostatně když už v té době stát byl monarcha, dnes vlastně ani nevíme kdo to je ... univerzalistická otázka by mohla znít, zda se to má vědět ... tož tak.

ps: je otázka nevkusné aby profesor Masarykovy univerzity zde stavěl pomník témuž, když už aspoň trochu více pomlčet.

Ale to víte, musím si asi dnes červenou tužkou napsat do deníčku "Můj milí pamětníčku, mýlím se málokdy či vůbec."

A je to vostrý jako meč ... dobře se tím budou servírovat dortíky ;-) Tuším, že s panem Fialou, který tomu odeesáckému zvěrstvu dá tu lidskou tvář (a se Zahradilem za oponou ) se budeme ještě dost bavit ...
14. 05. 2014 | 09:39

Jarma napsal(a):

Pane profesore,nenechejte se odradit zamindrákovanými diskutéry,držím Vám palce a věřím v obrodu ODS!
14. 05. 2014 | 10:10

libertad napsal(a):

1) "Opakovaně jsem prohlašoval, že nikdy nebudu mít blog."
Jak lze autorovi textu věřit, když nedodržuje svá předsevzetí? Že mu veřejnost nevěří je vidět i na vyvíjející se volitelnosti ODS, která se slibně blíží pod hranici 5%.
2) "Politice se aktivně věnuji ne proto, že bych neměl nic lepšího na práci."
No pokud chcete dělat politiku ve straně, v které byli a jsou takové veličiny jako zloděj per Klaus, morální veličiny typu Kuba, nebo lidé, kteří nikdy nebyli řádně zaměstnáni, tak byste se měl věnovat raději vědecké práci.
c) "Politika u nás není moc vděčné povolání."
Jak pro koho. Pro neschopné nebo všeho schopné je to jediné zaměstnání. Jinak by skončili pod mostem. Namátkou: Škromach, Benda, dlouhé etc.
d) "A proč blog?"
Asi abyste zvýšil nevolitelnost ODS.
e) "„Pero je mocnější než meč,“ ".
Ale nesmíte prosazovat myšlenky, které se ukázaly v praxi jako nefunkční, v horším případě jako úmyslně šířená lež za účelem obohacení menšiny a zchudnutí většiny.
- Myšlenka o neviditelné ruce trhu, je lež. Mnoho dobrých firem a jednotlivců se neprosadí jen proto, že nechtějí vstoupit do politických mafií ,eufeministy nazývaných politické strany.
- Myšlenka privatizace zdravotnictví nevede k ekonomičtějšímu nakládání vybrané zdravotní daně zvané "zdravotní pojištění". Vede pouze k většímu kradení těchto finačních prostředků, které je kryto zákony. Zeptejte se přítele Bendla. Ať Vám poví něco o privatizaci nemocnic ve středočeském kraji.
- Myšlenka privatizace školství nevede ani k širšímu přístupu ke vzdělání, ani ke zvýšení jeho kvality. Úplně mně stačila zkušenost1,5 let výuky španělštiny na OA. Dnes si může koupit titul kdejaký bohatý ňouma. A když se na to příjde a je prokázané, že titul byl udělen jen za peníze nebo ze známosti, tak ho současný právní stav nedovoluje odejmout. Bývalý člen ODS pan Pospíšil by Vás mohl informovat. Na právnické fakultě v Plzni dělal jeden rok krizového děkana.

No a závěrem si dovoluji vyjádřit svůj názor, že přijetím funkce předsedy ODS, prodlužujete politický život -a tedy i obživu- lidem, kteří si to nezaslouží. Kuba, Benda Bendl, a dlouhé etc.

S pozdravem

Sidonio Libertad
14. 05. 2014 | 10:10

roman napsal(a):

Vážený pane Fialo. Já Vám fandím, ale obávám se, že strana kterou povedete ztratila důvěru občanů. Jako vojevůdce, čestný muž, by bylo dobré ve své armádě pojmenovat nepoctivce, parazity a veksláky a postavit se jim. Lid na nic jiného nečeká. Pak prosazujte pravicové ideály, bojujte za ně, jenom proboha už nestrašte komunismem a nepřízpusobivými. Po česku a ironicku Vám přeji hodně odvahy. Slovo štěstí je pro děti a naivní konzumenty.
14. 05. 2014 | 10:14

chytrá horákyně napsal(a):

Pane profesore, držím Vám palce. ODS jsem volila vždycky, i když naposled jsem musela zavřít oči:( Teď je to lepší, takže můj hlas máte...patřím totiž mezi inteligentní část populace, která by nikdy neskočila agentovi Babišovi na špek, že se snaží naši zemi zachránit a udělat tu pořádek...škoda jen, že tolik rozumu nemají i ostatní...
14. 05. 2014 | 10:33

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Fiala
Pane Fiala , v jedné ze svých prací /"Jsou církve zájmovými skupinami ?", Politologický čsp, 1995/píšete, že Církev je samostatný stát /Vatikán/.
Jak se stavíte k tkzv. církevním restitucím - kdy je předáván majetek, dosud patřící českému státu, státu cizímu /Církev/ ? Nezazbamenal jsem, že byste proti tomuto nějak rázně vystupoval, zdá se , že to dokonce schvalujete.
Na jedné straně se Vaše strana dost ostře vymezuje proti EU, kdy ji vadí předávání některých pravomocí českého státu EU, na straně druhé její poslanci odhlasovali zákon, kdy se předává dosti velký majetek cizímu státu, proč proti tomu neprotestujete ? Coby předseda ODS ?

Pane Fiala , jak je možné se stát v průběhu pár měsíců z řadového člena ODS jejím předsedou ? Jak se k tomu staví dloholetí členové ODS ? Není jim to divné ?

Hezký den.

P.S. Pane Fiala, nepohřbil jste se coby politolog - když jste se stal předsedou politické strany ? Bude možné někdy v budoucnosti považovat Vaše poolitilogická trvrzení či vysvětlení za vědecká, nepředpojatá, objektivní ? Pokud si je případný čtenář porovná s dnešními Vašimi tvrzeními a "vysvěleními", která činíte coby předseda politické strany ?
Není to škoda ? Nemyslíte si, že česká politologická věda je tak ochuzena o jednu ze svých velmi zajímavých postavič...eh, postav ?

Pane Fiala, není divné stavět předvolební kampaň na protestu vůči euru - a sám být v eurech placen /Zahradil např. / ? Jak mají mít lidé v takovou kampaň důvěru ? Nečiníte z nich hlupáky ?
14. 05. 2014 | 10:45

david napsal(a):

Pane Fialo, na začátku diskuze jsem vám popsal vaše čtyři možné omyly.
Jako reakci na diskuzi přidám , dle mého názoru, váš omyl pátý.

Omyl 5 - pane Fialo, voličem vaší strany je "chytrá horákyně" ( viz 10:33 ) která je schopna napsat :
"ODS jsem volila vždycky, i když naposled jsem musela zavřít oči " a zároveň píše...."patřím totiž mezi inteligentní část populace,.."
A abych vysvětli v čem vidím váš omyl , pane Fialo.
I vy si, pane Fialo, asi myslíte, že po tom, co viděl činnost a chování ODS posledních dvacet a zejména 10 let, je schopen volit ODS nejen normální, ale dokonce inteligentní volič?
Mimochodem koho jste volil vy, pane Fialo, a nebyl to v tom případě váš omyl č, 6 ?
14. 05. 2014 | 10:58

resl napsal(a):

držte se slabochu klausovy doktríny, jako strana jste v posledním tažení, neuvěřitelně slabý předseda, obklopený dosud nepochytanými zloději.
14. 05. 2014 | 12:01

buldatra napsal(a):

Jen mi není jasné, proč si některé horákyně myslí, že jsou chytré.
14. 05. 2014 | 12:33

jen doufám, napsal(a):

Večer nestraník,ráno člen,v poledne předseda ODS-nemohu si vzpomenout,který další politik zaznamenal takový raketový vzestup.
I jiné profláknuté partaje dnes sázejí na všech frontách na nestraníky.
To svědčí o jediném-nedokázaly vyprofilovat hodnověrné "kádry".kteří by dokázali zvednout korouhev z bláta a neumazat se.
ODS je odsouzena k marginalizaci a v každých volbách bude její osud viset na vlásku.
Po hrdinném skonu K.S.v boji proti mužikovi Putinovi totéž čeká TOP09 .Starostové to již předvídají a chovají se dle toho.
Řeklo by se žádná škoda,ale na politické scéně je autentická pravice potřebná jako sůl.Ale kde ji vzít?
Také nepřeji Slavii sestup,jen doufám,že její vstup do nového ročníku I.ligy bude bez Řebíčka-"ten jí nepřinesl štěstí".
14. 05. 2014 | 13:04

Míla napsal(a):

Chytrá horákyně
jak jste na tom s očima?Už jste se pokusila je otevřít?Zatím je nechte zavřené,situace se nelepší a řady těch toužících po špeku se začínají nebezpečně rozšiřovat,
14. 05. 2014 | 13:08

Divobyj napsal(a):

Autor

Přeji vám z celého srdce,abyste byl již definitivně posledním předsedou strany,kterou jsem kdysi sám volil.Bylo to tehdy o euforii,naivitě a o nedostatku informací.Tato strana uškodila této zemi tak,že by dnes měla být pohnána k zodpovědnosti a transparentně odsouzena.
Dělat předsedu ODS,to je dnes prakticky ZLOČIN.
14. 05. 2014 | 13:20

buldatra napsal(a):

Tak mě napadá, jestli nakonec není pan autor také horákyně.
Páč jak vidno výše, horákyně se projevují dost podobně chytře.

Ještě, než zmlknu, drobně podotknu, že je rozdíl být chytrý a chytrák.
14. 05. 2014 | 13:32

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

en doufám, napsal(a):
Večer nestraník,ráno člen,v poledne předseda ODS-nemohu si vzpomenout,který další politik zaznamenal takový raketový vzestup.
----------
Kdysi podobnou kariéru udělal jistý pohan Ambrož, za týden z pohana biskupem, později prohlášen za " svatého" a to přesto , že to byl s největší pravděpodobností dosti zhůvěřilý antisemita /incident se synagogou v Kalliniku/, také k antickému odkazu se stavěl militantně, stejně tak ke konkurentům své křesťanské frakce uvnitř tkzv. křesťanské obce.
/např. :
http://rim.me.cz/cisarove/theodosius/theodosius.php

Falešné a pokrytecké rituály je možná implementovat a udržovat účinnými toliko při pomoci násilí, ať již fyzického či pomocí násilí páchaného na duši /zejména propagandou/.
14. 05. 2014 | 13:52

Denisa K. napsal(a):

Děkuji, za Vaši práci a těším se na Vaše názory, díky Vám se ODS stala (nejen pro mě) volitelnou stranou, která má ideje, které může nabídnout voličům.
14. 05. 2014 | 18:59

pamětník napsal(a):

JF:
´Ale to víte, musím si asi dnes červenou tužkou napsat do deníčku "Můj milí pamětníčku, mýlím se málokdy či vůbec."´
V případě druhé české univerzity jste se zmýlil.
A tu hrubku napsanou do deníčku červenou tužkou si dejte opravit tužkou zelenou.
14. 05. 2014 | 22:11

Petr Štefek napsal(a):

Vážený profesore, pokud chcete z ODS učinit opět volitelnou stranu, která dělá skutečně pravicovou politiku (ODS v současném stavu není pravicová strana ani omylem), tak prosím začněte představovat svůj "pravicový" program a hlavně se obklopte schopnými lidmi, kteří dlouhodobě reprezentují vysoké morální hodnoty a v životě už prokázali pevnost svého charakteru. Vím, že politika a charakter nejde dohromady, ale z těchto zažitých schémat se lze snad také vymanit.

Prozatím jsem poněkud zklamán Vašim působením v čele ODS. Z Vašeho vystupování v médiích prozatím pozoruji, že umíte popisovat současný stav věcí a politiky jako takové, ale chybí mi zde odhodlání jít do střetu a začít řešit skutečné problémy naší země a být tahounem pro stranu, která se jen tak tak drží na hladině. Pokud má být hlavním tématem ODS vymezení se vůči EU a Eurozóně, tak se obávám, že to kýžený úspěch nepřinese.

Chci vidět novou ODS a nikoli staronovou ODS s recyklovanými figurkami. Chci, aby ODS začala reprezentovat skutečnou pravici a začala prosazovat pravicový program. Chci program komplexní a promyšlený a nikoli populisticky založený na dvou třech tématech, které jsou momentálně v kurzu. Vytvářejte svá témata a buďte aktivní prvek politického dění. Omlouvám se, ale profesora a intelektuála potřebuje ODS daleko méně než schopného a silného lídra s pevným charakterem.

Nechci, aby mé děti musely žít v zemi, kde diktují pravidla lobbisté s výučním listem a chováním řeznického psa a kde je vymahatelnost práva spíše v oblasti sci-fi než reality.
16. 05. 2014 | 09:47

Jan napsal(a):

http://youtu.be/0-rtdPuozsw
27. 06. 2014 | 11:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy