Činnost léčitelů dostane jasná pravidla
Ochrana pacientů. To je pro mě a Ministerstvo zdravotnictví naprostá priorita.A to i právě ve vztahu k léčitelům, jejichž působení doposud nikdo nereguloval a ochrana pacienta tak zde byla zcela nulová. Přestože jejich působení může mít zásadní vliv na zdraví člověka.
Už 14 měsíců se na zdravotnictví díváme „jinak“
(Projev ze Sněmu hnutí ANO ze dne 17.2.2019)
Vážené kolegyně, vážení kolegové, dámy a pánové,
když jsem před více než rokem nastupoval do vlády, věděl jsem, že mě čeká těžký úkol: řídit resort, který má na starosti 320 miliard korun, 220 tisíc zdravotnických profesionálů a zdraví 10 miliónů občanů. Byla to velká výzva, já jsem ale neváhal. Byl jsem přesvědčen o tom, že tenhle úřad je nutné rozhýbat a otevřít lidem. Ve společnosti převládal dojem, že zdravotnictví funguje jako „černá díra na peníze“ a peníze nejdou za pacienty ve formě kvalitní zdravotní péče, investic do modernizace nemocnic nebo platů pro zdravotníky. Byli jsme svědky stamilionových kauz a lidé začali v řízení českého zdravotnictví ztrácet důvěru. Nepomohla ani velká fluktuace ministrů či překotné, nekoncepční změny jako zavádění či rušení zdravotnických poplatků.
Zdravotnictví nutně potřebovalo změnu. Potřebovalo, aby se na jeho fungování někdo podíval „jinak“ - kriticky a především systémově.
Stížnost senátorů? Nešťastná cesta, která může zbořit systém financování zdravotní péče
Když se mi do rukou dostala ústavní stížnost skupiny senátorů na systém úhrad za zdravotní péči, musel jsem se ptát: Víte vůbec, co jste podepsali? Nejsem si úplně jistý, že si senátoři stížnost skutečně přečetli, protože je natolik zásadní, že by zbořila celý systém. Návrh požaduje zrušení několika právních předpisů a tím i většiny prvků, které utvářejí náš systém veřejného zdravotního pojištění. A to je skutečně hodně odvážné.
Nejsme dinosauři, kvůli eReceptu nevyhyneme
Již více než rok platí povinnost pro lékaře předepisovat recepty elektronicky. Systém fungoval již několik let před tím, s nástupem ledna 2018 se k nadšeným zastáncům elektronizace zdravotnictví připojila velká část lékařů a od letošního roku i zbývající váhavci, aby tak naše zdravotnictví posunuli o zásadní krok vpřed.
O autorovi
Ministr zdravotnictví ČR a poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Po zakončení studia vstoupil jako právník do korporátní sféry, posléze působil v období 2014–2017 jako tajemník ministra financí pro oblast zdravotnictví. Vystudoval právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a mediální studia na Fakultě sociálních věd téže univerzity. Absolvoval rovněž roční studijní stáž na Právnické fakultě University College Dublin, National University of Ireland. V průběhu studia vedl organizaci Spolek českých právníků Všehrd a dodnes působí ve Správní radě Randovy nadace, která se zaměřuje na podporu talentovaných či sociálně znevýhodněných studentů práv. Absolvoval rovněž zahraniční pracovní stáž v Bruselu. V roce 2018 získal titul Master of Healthcare Administration na pražském Advance Healthcare Management Institute.