Nejsme dinosauři, kvůli eReceptu nevyhyneme
Po více než roce ostrého provozu snad už nikdo nemůže pochybovat, že šlo o krok správným směrem. Jak bychom mohli považovat za reálné či snad účelné, aby v moderní době neustále se zdokonalujících komunikačních technologií a zároveň sílícího tlaku na ochranu práv, osobních údajů a bezpečnosti lidí byly recepty nadále předávány v rukou psané formě na papíře, bez přímé možnosti ověření u vydávajícího lékaře, kontroly správnosti, čitelnosti a zabezpečení vůbec?
Chtěli bychom vůbec dopustit, aby nám v dnešní době lékaři „cosi pro lékárníka“ vypisovali rukou (mimochodem, víte, proč se říká „škrábat jako doktor“?) nebo snad na psacím stroji, o jehož existenci už dnešní nejmladší generace nemá ani potuchy? A rozhodně nepochybujme o schopnostech našich lékařů! Oni jsou, na rozdíl od mnoha jiných, z titulu svého povolání systematicky vedeni k povinnému celoživotnímu vzdělávání. Proto rozhodně nejsou nějací dinosauři, které by jedna dílčí změna směrem k modernějšímu systému položila na lopatky a odsoudila k zániku. Pracující lidé všech věkových kategorií se dnes běžně přizpůsobují moderním vymoženostem doby a lékaři mezi nimi nikterak nezaostávají. Jak rád jsem si přečetl novinový článek o třiasedmdesátileté praktické lékařce ze Soběslavi, která podle svých slov elektronické recepty vypisuje ráda, dokonce radši než ty papírové! Už máme i statistické údaje, které nepotvrzují žádný dramatický exodus lékařů související se zavedením eReceptu. I tato data dávají za pravdu předsedovi České lékařské komory Jihomoravského kraje Ivo Procházkovi – nejsme žádní přitroublíci, kteří nejsou schopní pracovat s počítačem.
Jako každá novinka a každý člověkem vytvořený systém, ani eRecept jistě není bez chyby. K výpadku systému v řádu jednotek minut v několika málo případech došlo, vždy byl však promptně řešen a pacient jej většinou vůbec nepocítil. Dokazují to čísla. V roce 2018 byla dostupnost systému 99,997 %! Takže žádný kolaps, jak se někteří zlí jazykové snaží eRecept před veřejností očerňovat. Při jakýchkoliv potížích či servisních úpravách centrálního úložiště elektronických receptů SÚKL vždy informuje na své webové stránce věnované přímo eReceptu, takže lékaři i lékárníci mají v každém okamžiku informace o předpokládaném znovuobnovení systému. V těchto skutečně výjimečných situacích může lékař vydat listinný recept a pro lékárníky nyní připravujeme mimořádné opatření, díky kterému by lékárna i v případě potíží systému mohla zákazníkovi lék na eRecept vydat.
Snažíme se zde vytvořit systém, který by lépe ochránil zdraví a bezpečnost nás všech. Nechceme od našich snah ustupovat a nechat pár hlasitých kritiků shazovat úspěch eReceptu na nikým neprokázané neochotě lékařů učit se novým věcem či uměle smyšlených kolapsech. Budeme vytvořený systém nadále rozvíjet a přizpůsobovat potřebám pacientů a uživatelů systému. Věřím, že ho nakonec pacienti i lékaři ocení.