Pád amerického faraona

07. 02. 2011 | 21:30
Přečteno 3700 krát
Patrick Buchanan - Pád amerického faraona

Egyptská revoluce znamená hořkou porážku především pro rodinu Mubáraků, ale také pro Spojené státy a Izrael.

Husní Mubarak půjde od válu do konce roku, ne-li měsíce či týdne. Znovu už kandidovat nebude a prezidentské křeslo po něm nepřevezme ani jeho syn Gamal, který byl k této funkci vychováván a který nedávno prchl do Londýna.

Armáda je základ státu

Hráčem, který bude mít při určování egyptské budoucnosti největší slovo, je dnes armáda. Lidé ji respektují, v káhirských ulicích jí provolávali slávu. Vojáci rozhodně nebudou střílet do mírumilovných demonstrantů, jen aby udrželi u moci režim, který už stejně stojí jednou nohou v hrobě. Snad jen pokud by na ně začali střílet provokatéři, vyčistili by náměstí Osvobození stejně, jako vyčistili Číňané náměstí Nebeského klidu.

Pro armádu je nicméně životně důležité, kdo bude v Egyptě vládnout a v rámci jakého režimu, přičemž klasická západní demokracie, tedy jeden občan, jeden hlas, se jí do krámu příliš nehodí. Egyptská armáda, stejně jako ta turecká, se považuje za ochránce a opatrovníka národa. Z jejích řad se rekrutovali všichni čtyři prezidenti, kteří Egyptu vládli od puče roku 1952 – Naguíb, Násir, Sadat a Mubarak.

Armáda také již déle než 30 let pobírá 1,2 miliardy dolarů ročně od Spojených států. Američané jí dodávají zbraně. Má navíc i klíčový zájem na „studeném míru“ s Izraelem. Ten trvá od roku 1973 a díky němu získal Egypt zpět Sinajský poloostrov, jakož i pozici lídra umírněného arabského světa a významného spojence Spojených států. Egyptská armáda si je rovněž vědoma toho, jak dopadli íránští generálové po pádu šáha a co se děje s generály v Turecku, kde islamistická vláda premiéra Erdogana pomalu, ale jistě oslabuje roli armády coby rozhodující politické síly v zemi. Svou kůži tudíž neprodá zadarmo, pročež se může přiklonit ke dvěma bývalým generálům, které prezident Mubarak nedávno jmenoval do funkcí viceprezidenta a premiéra.

Jejím hlavním rivalem je Muslimské bratrstvo. Nejstarší islámské hnutí na Blízkém východě, nejjednotnější odpůrce režimu. Je jisté, že bude vlivnou součástí egyptské budoucnosti, ať už coby jedna z koaličních stran, nebo lídr opozice. Davy v Káhiře a Alexandrii se sice shodují na tom, koho v Egyptě nechtějí, ovšem Muslimské bratrstvo ví přesně, jaký stát a režim by chtělo v zemi vybudovat.

Jsi pokrytec, Západe

Proč Mubarakův pád znamená porážku i pro Spojené státy a Izrael? Inu, protože v každých svobodných a férových volbách na Blízkém a Středním východě získá většinovou podporu ten, kdo se od těchto dvou států bude distancovat. Pokud jde o Ameriku a Izrael, není o názoru „arabské ulice“ sebemenších pochyb. A čím svobodnější volby, tím více se její vůle promítne do výsledků.

Proč nás ale Arabové nenávidějí?

Určitě ne pro naši svobodu slova, svobodu tisku, svobodu shromažďování či svobodné volby. Vždyť právě kvůli nim dnes lidé v Egyptě umírají. Právě kvůli nim nás Egypťané vyzývají, abychom přestali stát za Mubarakem a postavili se na jejich stranu. Kdepak, Arabové nás nesnášejí nikoli proto, že se těšíme jistým svobodám, nebo proto, že je do omrzení poučujeme o demokracii. Nesnášejí nás proto, že jsme v jejich očích pokrytci, kteří kážou vodu a pijí víno.

Arabové tvrdí, že podporujeme despoty, kteří jim upírají občanské svobody. Tvrdí, že donekonečna kážeme o lidských právech, a přitom na muslimské státy uvalujeme nelidské sankce, jako v případě embarga na Irák, které trvalo dvanáct let a které zavinilo smrt půl milionu dětí. Tvrdí, že zneužíváme svou vojenskou sílu a napadáme státy, které na nás nikdy nezaútočily.

Tvrdí, že dodáváme Izraeli zbraně, díky nimž pak Izraelci utiskují Palestince, a že oběma národům neměříme stejným metrem. Odsuzujeme útoky na Izrael, ale když na Libanon padají pět týdnů bomby nebo když si útok na Gazu vyžádá 1 400 obětí a další tisíce raněných, většinou civilistů, sedíme s rukama v klíně a ani nedutáme.

Je to jejich svět

Je na tom něco pravdy? Nebo jde jen o pustou arabskou propagandu?

Izrael ztratil spojence v Turecku, v Bejrútu se dostal k moci Hizballáh a Palestinská samospráva ztratila díky WikiLeaks u svých lidí veškerou důvěryhodnost, když se provalilo, že celou dobu jen podlézala Spojeným státům. A teď musel Izrael strpět další ránu – ať už vzejde z egyptské revoluce jakýkoli režim, bude vůči němu téměř jistě mnohem méně vstřícný než ten Mubárakův.

A co se Ameriky týče, pokud nás z Blízkého východu vyženou, rozhodně to nebude nezasloužené. Ale nebude to ani žádná tragédie.

Je to koneckonců jejich svět, ne náš.

***

Patrick J. Buchanan je americký konzervativní novinář, komentátor a politik, bývalý poradce prezidentů Richarda Nixona, Geralda Forda a Ronalda Reagana a kandidát na prezidenta v letech 1992, 1996 a 2000.

Přeloženo pro Finmag.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Admirál napsal(a):

"Jsi pokrytec, Západe" to je zvolání, které se týká samozřejmě i našich "profesionálních pokrytců"

Devalvovali jste význam slov na roveň vymlácené slámy.
07. 02. 2011 | 21:45

veverka napsal(a):

Perfektní článek díky za něj.
07. 02. 2011 | 21:50

mažňák napsal(a):

Hlavní důvod proč nemá egyptská ulice ráda USA a Izrael je, že jí to někdo od dětství vtlouká do hlavy. Ono je lepší mít po ruce viníka, když věci nejdou tak jak mají... V zemi kde neexistují svobodná média nemá smysl spekulovat proč si něco myslí ulice. Nebo z toho dělat sebemrskačské závěry.
07. 02. 2011 | 21:50

Kanalnik napsal(a):

maznak: no, on je to docela problem, kdyz se na demonstranty hazi capsle se slznym plynem s 'Made in USA'.
07. 02. 2011 | 22:09

honolulu napsal(a):

Oni nemaji radi nas a my nemame radi je. Israel je nas spojenec a budeme stat pri nem. A kdyz se budou Mameluci moc cukat, tak nedostanou na chleba a bude mir okamzite.
07. 02. 2011 | 22:13

lipenský napsal(a):

rozhodně bude lepší nový islámský faraon, který stejně jako jinde v islámské revoluci zatočí především z levicovými kruhy.soudruh mubárak byl jen další neúspěšný socialista a jeho strana člen socialistické internacionály.vyhubení levičáků v celém islámském světě se nezadržitelně blíží.patrně to nebude sametové a i u nás budem vítat prchající egyptské soudruhy.
07. 02. 2011 | 22:38

Al Jouda napsal(a):

Pro USA to nebude OKAMŽITĚ žádná tragedie, když budou Amíci vyhnáni z Egypta, to má pan Buchanan pravdu. Ta tragedie to bude OKAMŽITĚ pro Izrael. Pan Buchanan je trochu krátkozraký. USA by to dostaly vychutnat POZDĚJI, ale o to více, a proto nedopustí, aby se v Egyptě dostali k moci islámští fundamentalisté. Egyptská armáda jim v tom pomůže.
07. 02. 2011 | 22:48

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím pane honolulu,

já si myslí, že je to mnoho povyku pro nic. Egypt je natolik závislé na americké pomoci a milardách z turistického ruchu, že i ono muslimské bratrstvo by muselo dělat velmi rychle realistickou politiku, jinak by v gyptě měli obratem hladomor.

Porovnávat Egypt s Tureckem či dokonce Íránem je zcela mimo mísu. Írán má obrovské zásoby nafty a zemního plynu, nemluvě o mnohonásobně větší rozloze použitelné země.
07. 02. 2011 | 23:39

honolulu napsal(a):

Pane Mueller,
pozdraveni Vam take. Vidim to jako Vy, ale dela mi starost jejich budouci immigrace do Evropy a samozrejme k nam ve jmenu humanismu. Neda se s nimi zit. Jsou agresivni, hlucni, arogantni a nadneseni, coz me vzdy udivovalo, protoze po strance rasove jsou hluboko pod nami.

Doufam, ze se citite dobre a ze planujete hodnotnou dovolenou nekde v krasne prirode s knihou ktera zaujme. Ja pojedu chytat ryby na misto, ktere se jmenuje Boundary Waters Canoe Area.
Touzim po klidu posledni dobou, asi se projevuje vek.
Nekdy mi napiste o Plzni neco. Jezdite na Sumavu ? Nemusime se stale vsichni vzajemne informovat pouze o politice. Nemam rad letadla. Laka me i navstivit Nemecko, ale sedet 9 hod. v ledadle je velmi neprijemne. Kam pojedete tento rok ?
Musim ted z domu pokracovani priste.
08. 02. 2011 | 00:07

Yosif K napsal(a):

Jsi pokrytec, socialisticky soudruhu Drobku......

Arabove v Israeli maji uplne stejnou zivotni uroven jako zide - pokud maji obdobne vzdelani. Arabove na Westbanku a v Gaze maji ocividne mnohokrat vyssi uroven nez Arabove v Egypte, Jordansku i protiimperialisticke Syrii.

Korupce je Arabum vlastni - korupce je jak u proamerickych tak i protiamerickych rezimu. TOTO JE NEJVETSI POKRYTECTVI SOCIALISTICKYCH SOUDRUHU. Zatimco skuhrate, ze Amedricane prehlizeji korupci ui svych rezimu, vy prehlizite korupci a socialni nespravedlnost u socialistickych rezimu. Tyto jsou nakonec desetkrat horsimi rezniky nez proamericke rezimy.

Assadovci nechali KOBERCOVE VYBOMBARDOVAT asi 200 tisic muslimskych bratru, soustavne utlacuji Kurdy.
Ghadaffi soustavne fyzicky lkikviduje rodovou aristokracii konkurencnich kmenu. Vetsina zahranicniho obchodu Lybie proteka pres jeho syny. Ty se take vyznamne cini v privatizaci formalne socialisticke djamahirije.

Pravda je, ze arabska ulice tyto dva rezimy lepe snasi - hubou totiz melou a zdanlive bojuji za prava Palestincu - hubou ale i tyak to dela na arabsky proletariat dojem. Take s opozici zachazi mnohem brutalneji nez proamericke rezimy - do muciren jim totiz necuci CNN ani AJE.

Takze arabska ulice ted vola po demokracii, ale ve skutecnoisti ocenuje "boj proti Israeli". Tak to asi v Egypte dopadne - demokracie bohuzel dlouho nepotrva - jako v Iranu - ale boj proti Israeli vypukne - muslimskym bratrum to prikazuje KORAN. To se to bude zvysovat zivotni uroven uprostred valky s israelem,ze ano......
Takhloe to chyodi u muslimu porad - svrhnou jednoho diktatora a prijde dalsi, vetsinou jeste horsi......

lide na Tahriru, chteji svobodu, praci, vice penez a boj s israelem. Hadejte co jim z toho mohou poskytnout MUSLIMSTI BRATRI???? Proc by jim poskytovali svobodu a joby? Aby jim pak bylo lino bojovat s Israelem???
08. 02. 2011 | 00:40

Karel Mueller napsal(a):

Pane honolulu,

nikam se nechystám, stále jsem rekonvalescent a jak mě řekl doktor, tak bude tak minimálně rok trvat, než se z těch "petard" vyhrabu.
Jinak na Šumavu nejezdím, spíč po severních Čechách, Liberecký kraj, kde mám byt a střídavě žiji. Pokud rád rybaříte, tak jednoznačně Skandinávii :-).
08. 02. 2011 | 00:42

Yosif K napsal(a):

Ty jsi tez pokkrytec, Patricku Buchanane - nejsi to ty ten kaspar, ktery tvrdil, ze kdyby se Hitlerovi V KLIDU nechalo Ceskoslovensko a Polsko, a vyvrazdit zidy, ze s Hitlerem dalo "nadherne vyjit"??? Hlupaku Patricku Buchanane, hlupaku nahnedly narodne socialisticky soudruhu......

Hlupaku a pokrytce socdemacky obdivovateli arabonazismu.....
08. 02. 2011 | 00:45

Joe napsal(a):

Yosife nezabloudil jsi sem nahodou Eretzu?
08. 02. 2011 | 03:08

honolulu napsal(a):

Pane Yosif K,
jsem systematicky mazan. Vypada to, ze se zde dlouho neudrzim. (Na Aktualne CZ.) Prosim Vas bujujte dal. Pamatujte si, ze jsou tisice lidi, jako jsem ja a ze jsme na Vasi strane.
Nejsem Zid, jsem Katolik, ale vzdy budu na strane civilizace
proti teroristum a barbarum protoze je znam z Afriky i Ameriky.
Budu ted radit v Kanade, nez na me bude pozapomenuto. Preji Vam uspech a pevne nervy.

Pane Mueller,
Velmi Vam preji uzdraveni. Cesko Vas potrebuje pro Vasi inteligenci a prehled. Co se tyce Boundary Waters, me jde vice o klid a samotu po ktere prahnu nez o ty ryby. Nekteri hlupaci na Aktualne cz mohou byt vycerpavajici proto snazte nepodlehnout s nervama, ale fackujte demagogy s potesenim.
A ted hura proti Ottawe. Neminim sumavskou. To je zajimave myslel jsem, ze jste z Plzne. Tam nekde u Vas na severu zije pan Stykarovsky majitel casopisu
NASINEC z Germistonu v JAR. Take mel obchod s elektronikou.
Umel vyborne psat. V pripade, ze ho potkate, tak mu vyridte, ze je nejvyssi cas, aby zacal fackovat levici. Zacina byt moc drza a sebevedoma.
08. 02. 2011 | 04:04

slavwin napsal(a):

Není to jednoduché, poučujeme o svobodě a demokracii, přitom neumíme usměrnit bolševiky typu Langra, kteří kamarádi nebo obchodují se zloději DPH z lihu a jak tvrdí neporušují zákon. Není snad chyba v zákonech, justiční kejklíři když máte čím solit vysekají každého z jakéhokoliv průšvihu - zlodějny.
08. 02. 2011 | 09:22

Béda napsal(a):

Honolulu,

není to tak jednoduché. Nevím jestli se Blízký východ obejde bez nás, zcela určitě ale vím, že se my neobejdeme bez ropy a plynu z Blízkého východu.
více na (je tam detailně graficky vyvedeno, kdo má kolik ropy podle dosavadních nálezů)
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/grafika/2011/02/07/grafika-o-rope-kdy-budou-velci-producenti-na-suchu/
08. 02. 2011 | 09:59

Tenco napsal(a):

Pat Buchanan /ad YosifK/
"....Roku 1966 si jej vybral do týmu poradců viceprezident Richard Nixon, po jeho zvolení do prezidentské funkce Buchanan pracoval v Bílém domě jako prezidentův poradce. Tu samou funkci zastával u dalšího republikánského prezidenta, Geralda Forda. Začátkem osmdesátých let se podílí - spolu s bratrem Tomem a sestrou Angelou - na prezidentské kampani Ronalda Reagana a po jeho přesvědčivém vítězsví se Buchanan stává hlavním poradcem pro styk s médii a také prezidentovým „speechwritterem“. Roku 1987 musel tento post opustit, protože veřejně podpořil nezákonný, avšak morálně ospravedlnitelný vývoz zbraní pro antikomunistické partyzány v Nikaragui (aféra Irangate).
V letech 1992 a 1996 byl druhým nejúspěšnějším kandidátem republikánské strany v prezidentských primárkách. Pokaždé získal kolem třetiny republikánských hlasů a zvítězil ve státě New Hampshire. Na republikánském sjezdu v roce 1992 na sebe strhl pozornost projevem o kulturní válce, v němž varoval před sílícím vlivem neomarxistické a nihilistické kulturní levice.
V roce 2000 opustil Republikánskou stranu na protest proti jejímu ovládnutí neokonzervativci a neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách za Reformní stranu...."

Já si myslím, že momentálně jde o to, udržet Izrael a nerozhádat se s Araby.
Teprve až dojde ropa, bude Izrael ponechán svému osudu.
A Arabi též.
Z tohoto pohledu se mi jeví lepší spolehnout se na dohodu, kompromisní řešení. Než pouze na zbraně a hradby.

P.S. Případné primitivy upozorňuji, že toto není žádný hodnotový soud, ale pouze názor. /a ani v sobě implicitně ŽÁDNÝ hodnotový soud neobsahuje/
08. 02. 2011 | 10:22

n.o.s napsal(a):

Pat Buchanan je jeden z mála US politiků jež lze ctít jeho knihu

Churchill, Hitler, and "The Unnecessary War"

považuji za velmi odvážnou, nemluvě o podpoře Demjanjuka, problém je že takových politiků je v US velmi málo.
08. 02. 2011 | 12:58

camponotus napsal(a):

Gorbačov pustil k vodě "volné zóny" a USA také dochází finanční dech. Oslavovaný Reagan sice zvítězil údajně nad SSSR, ale také do necek USA nabral pořádně vody nesmyslným zbrojením. Ona myšlenka státu Izraele byla lákavá po druhé WW, ale nepřihlížela k historickým událostem. V Palestine se to vzájemně vraždí od nepaměti, jednou někdo zmasakroval ty a pak zase oni zmasakrovali ty druhé. Klid tam rozhodně nebude a Egypt do toho vosího hnizda se současným politickým vedením nějak moc nezapadá už delší dobu. Mubarak to zřejmě zvládne, ono egypťanům nešlo tak ani o nějakou revoluci, ale o historicky podmíněné rozkrádání pohřebišť faraónů, tím se celá staletí národ živil a hodlá živit i nadále. Z egyptské historie a památek na doby minulé zřejmě bude zachováno jen to, co už v minulosti ukradli a odvezli lidoví výzkumníci z Evropy a USA. Dřív také nakupovali od místních zlodějů, moc to nestálo a nemuseli se plahočit po pušti v nesnesitelném vedru a prachu, felláhové tu sprostou práci udělali za ně. Belzoni by z té současné revoluce musel mít radost.
08. 02. 2011 | 13:30

Pepa z depa napsal(a):

Milý diskutující, tady názorně vidíte a jste učastni té historické chvíle, kdy začíná ZMĚNA společensko-ekonomické formace, které se zove KAPITALISMUS, což znamwená v podstatě vykořisťování ČLOVĚKA ČLOVĚKEM. Ano, to je normální a nezadržitelný proces vývoje v klasické spirále a důkaz, že správně vše funguje v prostoru za pomoci pohybu a čase. Tak to musí býti, jinak by to byl konec vesmíru a to se tak kraťočké epizodě jako byl kapitalismus, nemůže podařit, že? A schválně kluci z té ciziny, co bylo dříve SLEPICE nebo VEJCE? No jak na to nahlíží cizina? Tak co YosifK, co tomu říká poradce prezidentů, no čekáme, celý svět si touto otázkou láme hlavu. Kdo to ví odpoví, kde leží.....? Tak zatím 4. odboj a Pepa z depa.
08. 02. 2011 | 15:30

Yosif K napsal(a):

Pane Tenco, pane NOS - kniha UNNECESSARY WAR je neprakticka fanatsmagorie. Mnozi konzervativni republikani maji ultra-isolacionisticke tendence - Pat Buchanan je jednim z nich. Valka s Hitlerem dle nej byla zbytecna, ze mu stacilo predhodit Polsko a Zidy. (CSR byla v dobe valky s Polskem zlikvidovana.)
Nekteri katolicti republikani maji antisemitske tendence. Pat Buchanan je jednim z nich. Vymanevroval Reagana na hrbitov do Bitburgu (kde jsou pohrbeni krome vojaku wehrmachtu tez SS-mani) "aby bylo videt ze v USA neporouci Zide". Samozrejme nic az tak tragickeho to neni. Jde nakonec jen o blaznive teorie a o hrbitov.
Tez chapu ze Patrick Buchanan nabada k vyklizeni BV v nadeji, ze Arabove se vyvrazdi a znemozni sami a Zide si poradi jak umi. I na tomto samozrejme neco je - pokud ten clovek dela jakoby byl president a presidentem protyim neni. GW Bush sel take do uradu s tim, ze USA nikde nebudou do niceho zasahovat - hahaha.....
Zajimave je, jak ultralevicovy fanatik typu pana Drobka najde - pokud jde o antisemtismus - spolecnou notecku s ultrapravicovym Patrickem Buchananem, ktery krome vyklizeni tretiho sveta mistnim diktatorum tez litoval, ze Evropa nebyla vyklizena Hitlerovi.

Za postojem Buchanana je neporozumeni jak se takove totalitni rezimy zivi. Hitler nestavel dalnice z vody nefinancoval valku zvody, ale z majetku zabaveneho (ukradeneho) Zidum, pak Cechum, pak Polakum atd. To same lze cekat od arabskych statu. Dokud jim staci ropa, budou promrhavat penize z ropy na nesmyslne projekty. Az jim ropa dojde - nebo pokud ropu nemaji - budou apelovat na "dedictvi kolonialismu" a nechaji se zivit z hospodarske pomoci. To co ocividne planuje Patrick Buchanan (nechte araby pomrit hlady) se v dnesnim globalizovanem svete uz nestane.
Dale - mozna vsechna ropna pole na BV ovladne Iran - lze si to predstavit - Iransky rezim momentalne vypada pevneji nez KSA nebo Egypt. Pak se zapadni svet nebude stacit divit - kolik bude stat ropa. Iran by ovladal cca 70% svetovych zasob. Cena ropy poroste - ale pokud se 70% ropy zmocni vyhladly Iran, cena ropy poroste MOHUTNYM SKOKEM. K tomuto cili by se iranskym mullahum ohromne hodilo treba i nekam hodit atomku - muzete se vsadit - ze can ropy by se pohnula. Strach z odvety iransti miulahove ocividne nemaji - nemel ho Hitler, nemaji jej ani oni. Veri ze prosti valka vyvoila z blanickcy jeskyni skryteho 12. imama MAHDIHO a po smrti poloviny Irancu zavladne raj na zemi. MAGORARNA podobna vire hitlera ze mu ku svetovlade pomohou tibetsti mnisi zijici uprostred zemekoule.

Teokraticky rezim v Iranu je vyhladly - ostatni si poradte jak umite. nenbezpeci ze Iran zacne expandovat a-la Hitler neni az tak male.
08. 02. 2011 | 15:54

Tenco napsal(a):

YossifK
Knihu jsem nečetl.
Takže mě z toho vašeho commentu laskavě vynechte.

Co se týče ceny ropy - tak ta časem poroste tak jako tak. Jsme za Hubbertovým bodem zlomu. Jako svět. A roste Čína, Malajsie, Indie..poroste i Afrika /čínské investice/.
A všichni jsou a budou hladoví po ropě.

http://blisty.cz/art/24727.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Hirsch_report

Ty bitvy je třeba vybojovat doma, YosifeK. Za použití alternativ a technologií.
Protože tu válku nelze vyhrát invazí.
Já vím, jak jsou USA závislé na produkci zbrojního průmyslu a ropě.
Ale na staré mechanismy je příliš pozdě.

Tedy pokud má jít o politiku. Ne zvrhlé hrátky deprivantů, kteří se tak či onak dostali k moci.

Paradoxně tak nebudou muset drasticky měnit životní styl ony "neschopné, líné národy v Africe, Asii....".
Bude to západní civilizace, která padne na kolena až začne docházet ropa.
Pokud na to nebude připravena.

Takže ty hádky mezi příznivci toho či onoho tady na blozích jsou k smíchu.
Protože - a teď pozor - jakmile dojde ropa, nebudou USA schopny vyrábět ani ty zbraně.

Já to vidím takto - je třeba udržovat Izrael a hledat každou možnost dohody s Araby /Ïránci.../. A bitvu vést doma. Nečekat až ropa dojde. Nebo počítat s tím, že si pro ni dojdem. To je falešná představa a politici, kteří nás takto masírují, tedy kteří udržují falešné sny o udržitelném růstu, islámském nebezpečí jako prioritní hrozbě - takoví politici prostě lžou.

Tečka.

P.S. Píšete dobře. Pokud Vám neujedou nervy, tak se to dá číst.
08. 02. 2011 | 16:25

Yosif K napsal(a):

Pane tenco - tu knihu jsem nemyslel na Vas. Udrzitelny rust je v nekterych smerech neudrzitelny.
Dalsi korektiv ktery jsem nezminil je ten, ze pokud se brutalni zvyseni cen ropy neodehraje behm jednoho roku ci tydne (jako v roce 1973) spotrebu ropy postupne omezit lze.

To ze lidska spolecnost je ZATIM a mozna naporad odsouzena k majetkovym nerovnostem je smutna pravda.
A) Ultra-levicaci jako Drobek se nemohou smirit s tim, ze maprilklad kapitaliste a vynalezci jsou bohatsi nez treba vyhybkari.
B) Pravicaci katolickeho puvodu jsou selektivnejsi - ti se nemohou smirit s tim ze kapitaliste a vynalezci ZIDOVSKEHO puvodu jsou bohatsi nez treba vyhybkari. Katolicky mainstream si v kapitalismu tez nelibuje - JP2 pravidelne napadal materialismus komancu a materialismus kapitalismu. Mezitim se vsak malorolnicka idylka rozpadla i v Polsku a latifujndisticke pomery se rozpadly i v Latinske Americe.
Kapitalismus momentalne uzivi vice lidi a lepe nez patriarchalni latifundie v Chile nebo polske statecky o 3 hektarech.
Pokud Hitler NECHTEL napadnout zapadni Evropu, proc by chtel napadnout stredni a vychodni Evropu? Nemecko nebylo kapitalsitcky stat - byl to stat narodne socailisticky - spotrbovaval vice nez vytvarel - konfiskace majetku jinych Zidu, CSR, Polaku, Holandanu atd) udrzovaly Nemecko v chodu.
Naproti tomu kolonialni rise zapadu (krome Belgickeho Konga) na brutalnich konfiskacich vetsinou staveny nebyly - Britanie nechala vybudovat v Indii nejrozsahlesji zeleznicni sit na svete. Pricina bidy rozvojovych zemi je v tom ze shodou nahod (ci nekde o vlastni vuli) zaspali (nebo nekde odmitli) prumyslovou revoluci.
Ten kdo prumslovou revoluci prijal nedavno (Cina, Indie) ten zapad dohani. Ten kdo se nenaucil makat ve fabrikach - ten se rozciluje nad "dedictvim kolonilaismu".
08. 02. 2011 | 16:48

Tenco napsal(a):

YosifK

http://blisty.cz/art/57195.html
09. 02. 2011 | 13:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy