Západ v Libyi: Křižáci, hlupáci, nebo lidumilové?

23. 03. 2011 | 06:00
Přečteno 9135 krát
Ted Galen Carpenter - Západ v Libyi: Křižáci, hlupáci, nebo lidumilové?

Rada bezpečnosti OSN schválila zásah proti Muammaru Kaddáfímu, francouzská a britská letadla začala bombardovat vybrané cíle, a tak je jen otázkou času, kdy zahájí vojenskou intervenci v Libyi Severoatlantická aliance a její vrtošiví spojenci z Ligy arabských národů. Chvatné příměří, které Kaddáfího vláda okamžitě po přijetí rezoluce vyhlásila, na tom jen stěží něco změní.

Kritikové předložili řadu rozumných námitek vůči západní intervenci. Upozornili především na to, jak absurdní je tvrzení prezidenta Obamy, že události v Libyi představují „neobvyklou a vážnou“ hrozbu pro americkou národní bezpečnost a americké zahraničněpolitické zájmy. Ve skutečnosti bychom jen těžko hledali situaci, která je pro skutečné americké zájmy irelevantnější.

Libye je populačně jen malá země se zanedbatelným politickým či strategickým vlivem. A Kaddáfí, navzdory mnoha svým výstřednostem, se již dávno vzdal podpory terorismu i snah o získání jaderných zbraní. A přestože je Libye středně velký producent ropy, její nestabilita nebude mít na globální ropný trh žádný větší dopad. Západní intervence zkrátka nemá žádné strategické ani ekonomické opodstatnění. Jiné kritické hlasy upozorňují, že vyhlášení bezletové zóny a hlavně zahájení leteckých úderů na vojenské cíle by se mohlo rozrůst v podstatně delší a angažovanější misi, jak už to tak často bývá. A to vše v situaci, kdy USA v současnosti vede dvě další války a všechny členské země NATO jsou až po uši v dluzích.

Co na to „arabská ulice“?

Spojenecká intervence v Libyi by se však mohla lapit i do jiných, méně očividných pastí. Za prvé, i dobře míněná pomoc rebelům jistě vyvolá podezření v muslimském světě, že Washington si chce přivlastnit libyjské povstání a využít je k vlastním účelům, tedy starý známý argument o křižácích. Vzhledem k reputaci USA mezi muslimy je takové obvinění nevyhnutelné a spousta muslimů mu bezpochyby uvěří. Vratká podpora Ligy arabských národů tyto obavy možná trochu zmírní, ale nezažene.

Vždyť „arabská ulice“ již dávno považuje většinu jejích členských zemí za nastrčené figurky Západu. Jakmile intervence začne, obvinění z amerického imperialismu a evropského neokolonialismu na sebe jistě nenechají dlouho čekat, a to i v případě, že západní mocnosti odolají pokušení a dodrží slib nenasadit v Libyi i pozemní síly – což v žádném případě není jisté.

Demografické minové pole

A konečně, Spojené státy a jejich severoatlantičtí spojenci zásahem v Libyi vstupují na nebezpečné politické a demografické minové pole. Západní média a veřejnost operují s vágní, pohádkovou představou o utlačovaných rebelech, kteří srdnatě bojují za svobodu země proti šílenému a krutému diktátorovi. V libyjské občanské válce však jde i o jiné, možná podstatně důležitější problémy. Stát jménem Libye je totiž jen další křehkou a umělou politickou entitou vytvořenou evropskými koloniálními mocnostmi. Itálie hodila na hromadu tři nesourodé provincie a prohlásila je za svou libyjskou kolonii. Šlo o Kyrenaiku na východě (soustředěnou kolem měst Benghází a Tobruk), Tripolsko na západě (soustředěné kolem současného hlavního města Tripolisu) a méně lidnatý, méně významný Fezzán na jihozápadě.

Důležité je vědět, že rozmanité kmeny obývající Kyrenaiku a Tripolsko nemají prakticky nic společného. V minulosti byly naopak mnohokrát na kordy. Když ale Spojenci po 2. světové válce převzali Libyi pod svou správu, rozhodli se tento nestabilní amalgám ponechat tak, jak jej splácal Mussolini, místo aby jej rozdělili na několik menších, soudržnějších celků.

Hluboké rozdíly mezi Kyrenaikou a Tripolskem přetrvaly i do éry libyjské nezávislosti – a vlastně dodnes. Není ostatně náhoda, že aktuální povstání proti Kaddáfímu začalo na východě a že rebelové dobyli Benghází a ostatní kyrenaiská města tak rychle. Prakticky všechna předešlá (neúspěšná) protirežimní hnutí vyšla z téhož regionu. Taktéž není překvapením, že čím dále rebelové postupovali na západ, tím tužší odpor museli zdolávat. Kaddáfí je z Tripolska a svou autoritu od počátku opírá o západní kmeny a z nich sestávající bezpečnostní složky.

Z Tripolska do Kyrenaiky

Úmysly a cíle povstalců stále nejsou příliš jasné, ale obě nejpravděpodobnější možnosti představují pro Západ značnou hrozbu. Za prvé mohou vůdci povstání Libyi zachovat v její současné podobě a pouze přesunout těžiště moci z Tripolska do Kyrenaiky. Jinými slovy by vítězství nad Kaddáfího režimem znamenalo čas odplaty. Druhou možností je to, že zemi rozdělí a vyhlásí nezávislost Kyrenaiky. Tento cíl má svůj historický precedent – po 2. světové válce sdělil libyjský král Idrís Spojeným státům a ostatním spojeneckým mocnostem, že chce vládnout pouze Kyrenaice, protože vláda nad celým amalgámem by podle něj byla příliš složitá a vedla by k nebezpečné nestabilitě.

Vláda George W. Bushe silně podcenila hloubku rozporů mezi sunnity, šíity a Kurdy v Iráku a tato chyba později vyústila v nejednu noční můru Pentagonu. Obamova vláda se zřejmě chystá udělat podobnou botu v Libyi. Pomoc kyrenaiským rebelům téměř určitě rozhořčí tripolské kmeny a muslimskému světu zavdá další důvod ke stížnostem vůči Západu. I pokud rebelové Libyi nerozdělí, Tripolci budou ze svého nového podřízeného postavení instinktivně vinit Washington. Tak či onak Severoatlantické alianci hrozí, že znovu zabředne do situace, v níž si bezpochyby nadělá další nepřátele. A to je teď to poslední, co Západ potřebuje.

***


Ted Galen Carpenter je viceprezidentem pro obrannou a zahraniční politiku při Cato Institute.

Přeloženo pro Finmag.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Jde tam hlavně o ropu a USA nemohou zapomenout Kaddáfímu, že jim v roce 1969 zlikvidoval v Libyi základnu, kterých mají k dnešku po světě téměř 900! Komunisty jsem neměl a nemám rád, ale naši noví přátelé se nechovají vždy demokraticky, řekl bych že rádi vyznávají spíše politiku klacku a to také nebude moc košer. Prostě svět není černobílý a pravda není jednoznačně jen na jedné straně. Trochu jsem si zjistil více o Libyi a Kaddáfím a docela jsem byl překvapen tím co pro rozvoj Libye udělal. Zřejmě to nebyl takový zloděj jako Mubarak z Egypta.
Pěkný den!
23. 03. 2011 | 06:34

deco napsal(a):

Většina se mýlí,nejde hlavně o krizi naftovou (ta by ještě počkala),ale sociologickou.V Libyi se pokuší lidovější středověk zaměnit středověk osvícence Kaddáfího.Ale protože zbraně jsou trvale v rukou těch co vrařdili už předtím milony černých v Kongu,Rwandě,Ghaně,Nigérii. Bez tohoto již africa-internacionálního korpusu by to nešlo.Kdepak by se necvičení povstalci bránili dloho a dobře kvalifikované armádě.Tady proti sobě stojí dobře cvičení proti zkušenějším z mnoha válek.Vojáci vojenské akademie z níž vzešel Kaddáfí,proti borcům,kteří nemají Akademii a stovky bojů za sebou.
23. 03. 2011 | 06:44

dedek napsal(a):

Také bych řekl. jenže USA mají národní zájmx všude a kdekoliv na světě může někdo ohrozit jejich zájmy. Bože copak jsou jen zájmy USA a nikdo jiný neexistuje? Už mně ti amíci štvou. nenažranci. A pokud Kadáfí odejde od válu, dopadne to jako všude. Vrátí se o 100 let zpět. Husajn také vybudoval nemocnice, zvýšil gramotnost ale neměl rád USA. Tady to dopadne stejně.
23. 03. 2011 | 06:44

deco napsal(a):

opravuji gramatiku: Ale mají za to stovky bojů za sebou (žoldnéři kteří bojují proti Kaddáfímu)
23. 03. 2011 | 06:46

Béda napsal(a):

Při bojových akcích mírových sil zaměřených k ochraně libyjských civilistů došlo k politováníhodnému omylu, který se stává jednou za ****let. Americká stíhačka F-15 v noci na úterý havarovala v Libyi, píše agentura Reuters. Posádka se katapultovala.
Jednoho ze dvou členů posádky nalezli a odvedli do bezpečí povstalci, při záchraně druhého pilota prý Američané stříleli do vesničanů.
The Daily Telegraph uvádí, že jeden z katapultovaných pilotů se dostal k rebelům, odkud ho později vyzvedli Američané. Během záchrany druhého člena posádky údajně americký vrtulník zatím z neznámých důvodů pálil na vesničany a šest jich zabil.

Jednotky spojenců při udržování bezletové zóny leteckými zásahy ničily libyjské loďstvo. Zřejmě šlo o lodě letadlové, resp. ohrožující libyjské civilisty.

"Statistická studie personálních záznamů al-Kájdy provedená analytiky z West Pointu dospěla k závěru, že jedna ze zemí poskytla "mnohem více" zahraničních bojovníků na jednoho obyvatele než kterákoliv jiná: jmenovitě šlo o Libyi. A co víc, záznamy ukazují, že "naprostá většina libyjských bojovníků, kteří do Sindžarských seznamů uvedli své domovské město, pocházela ze severovýchodu země". - Zvlášť vynikají příspěvky dvou měst. Jedním z nich je to, které se za poslední měsíc stalo důvěrně známým: Benghází. Druhým je právě Derna: Město, v němž byl podle libyjských vládních zdrojů na počátku nepokojů vyhlášen islámský emirát..." (zdroj BL) Spojené mírové síly rozpoutaly nevyhlášenou válku, aby podpořily mírové ozbrojené hnutí mujáheddínů v boji proti diktatuře. Výsledkem pak bude osvobození libyjské ropy z rukou tyrana a vytvoření svobodného humanitárního islámského státu, ve kterém budou vládnou kmeny vzbouřenců s právem šaría.
23. 03. 2011 | 06:53

Béda napsal(a):

Dovětek:
všem mrtvým vesničanům (civilistům), které omylem postřílel vrtulník mírové US Army se americká armáda s lítostí omluvila.
23. 03. 2011 | 07:20

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Dobrý výběr.
23. 03. 2011 | 07:25

bob napsal(a):

.. kdy už lidi pochopí, že tu nejde o žádnou revoluci, ale o snahu několika po staletí znepřátelených kmenů využít situaci v egyptě a okolních státech k tomu, aby urvali co nejvíc. Aby případně rozdělili Lybii, urvali pro sebe část ropy a hezky zbohatli a případně si to ještě vyřídili díky přispění hloupého západu i s Kaddáfím a jeho spřízněnými kmeny.
Je to až do očí bijící, valčí tam několik ozbrojených gangů, které nemají společné velení a nejspíš ani společné zájmy a běžní občané z nich mají strach.
Do toho tam přiletí šílení frantíci, kteří nevím proč chtěli začít válku za každou cenu - nejspíš Kaddáfí nelezl Sarkozymu do ... a obchodoval s ropou hlavně s Itálií.
Myslím, že západ po těch několika dnech pochopil, že "šílený" Kaddáfí bude nakonec pro Libyii a její obyvatele jediná možnost, jak dát ten bordel který tam tedko panuje do pořádku !!!
23. 03. 2011 | 07:25

lubosek napsal(a):

Cílem konfliktu je vznik občanské války.Na Kaddáfího budou vzpomínat se slzami v očích.V jeho režimu se soudruhům kapitalistům špatně kradlo,nyní to půjde jako na drátkách.Vědí že se USAEU nikdo nepostaví ani Václav Klaus. , )
23. 03. 2011 | 07:27

Aktiv napsal(a):

Tady vidíme, že západ ještě není připravený vést zodpovědnou roli ve světě. Je tak zatíženej minulostí i přítomností zlodějské mentality, že se nedá nikdy na 100% hovořit o nezištných důvodech, a pomoci druhým.
Západ je jak Katolická církev, nikdo už nevěří, že je tady kvůli Bohu a věřícím...
23. 03. 2011 | 07:39

deco napsal(a):

to Béda: agentur,které vydávají prohlášení jménem toho či onoho bylo,je a bude vždy mnoho.Můžete si odsud identitu prověřit?
To co Sobotka zde nazývá u nás "krize vládnutí" je prachobyčejná obecná krize,platná i Evropě,Libyi,Africe ,u Arabů-známá po celé dvacáté století více než dobře.Jen je strach jít na zub věci,nalézti řešení,které by nikoho nebolelo,podívat se pravdě do očí.Být nepopulární u sebe,ve své zemi-to je příčina globalizace té krize vládnutí.Nikdo nechce být nepopulární.Jde stále jen a jen o to,že produktivní výrobní sféra neunese náklady utrácivých států.Kaddáfí měl v tomto nesporně apriorní výhodu,o kterou se ho snaží připravit ostatní země za přispění nechápovosti jeho podaných.My češi jsme si selskými bouřemi nikdy nepomohli.U nás mezník nastal díky roku 1917-a ten byl hluboce mezinárodní.Končila 1.světová válka a přetvářelo se Rusko,tím,že se fyzicky zbavovalo vrstvy 1.5 milionů šlechticů.S touto vrstvou,utrácivou,by už dlouho nepřežilo.Dneska je tentýž problém s analogickou vrstvou dříve zvanou "pracující inteligence".Režimy jí začaly využívat k vládnutí,jeho podpoře politické místo práce pro celek a tím krachují.
23. 03. 2011 | 07:40

Občan napsal(a):

No, coby - křižáčtí hlupáci, kteří se nechali zb.....t do dalšího beznadějného dobrodružství, které je dál oslabí a zdiskredituje.
Za (nejen) amíky odvedou špinavou práci a za odměnu si budou smět nakoupit nové rachejtle a špehovací zařízení.
nad tím fakt není zapotřebí nějak zvášť přemítat :o)))

Ale ono nakonec možná ani tak nejde jen o oslabení a diskreditaci EU, jako spíš o naprostou diskreditaci OSN, především RB OSN. A ono se v září očekává jedno dost důležité jednání, jehož výsledku se jeden stát hodně obává.
Čím víc nejasných a přitom závažných konfliktů na BV, tím menší pravděpodobnost, že ona nepříjemná záležitost bude projednávána. A čím větší diskreditace OSN, tím větší šance, že onu nepříjemnou záležitost nebude mít kdo projednávat.
23. 03. 2011 | 07:52

Fanda napsal(a):

Nejenom v Libyi, a to bych Itálii a Francii ze srdce přál, těm další demografický problém může přinést příliv několika tisíc utečenců před válkou z Libye, které si domů pouštěli pro zdůraznění té hrůzy Kadafího tyranství a k nim ještě dojdou členové jejich rodin. Z toho budou mít Italští a Francouští voliči velikou radost a Berlusconi, proti kterému se tam ze všech možných důvodů demonstruje, opět a Le Penova, jejíž strana není s ohledem na její ultrapravicovost považována za příliš košér, nově vyhrají volby. Kde v Evropě se potom ti utečenci, nejenom z Libye, a jejich rodiny v rámci opatření EU nakonec ocitnot, čert ví.
23. 03. 2011 | 07:59

zemedelec napsal(a):

V Libyi může jít o ropu o ochranu civilistů a já nevím co ješte,ale mím názorem je to,že západ už si neví rady s tolika utečenci.Jenom co asi vím.co jich musel přijmout a uživit od druhé světové války,tak to jsou miliony.To jak se chová Rusko,je známe dlouho.Proto bych rád dostal odpověď,který podobný světoví problém vyřešilo Rusko.Proč se čeká až co USA.Kdyby najelo do Ruska třeba 1mil.utečenců,určite by pak zasáhlo a nedělalo mrtvého brouka,spíš s toho chtějí vytěžit politický kapitál.
23. 03. 2011 | 08:01

Fanda napsal(a):

Omlouvám se za překlep, správně mělo být Kaddafího z Muammar Kaddáfí či al-Kaddáfi (arabsky. Ar-Muammar al-Qaddafi).
23. 03. 2011 | 08:04

KM napsal(a):

Já osobně bych volil možnost b), tedy hlupáci.

Západ by si měl už konečně zvyknout na to, že o jeho "demokracii" nemají východní a jižní civilizace valný zájem a pokud se jim ji bude snažit vnutit násilím, jen je popudí proti sobě. Co se týče ropy, není potřeba o ni bojovat, státy vlastnící ropu ji budou rády prodávat každému, kdo zaplatí, protože jim koneckonců nic jiného nezbývá. Hezkým příkladem je Čína, která luxuje Afriku ve velkém a nikdo nic nenamítá, protože Číňani jsou dost chytří na to, že se nepokoušejí domorodce "zachraňovat" a radit jim, jak si mají organizovat svoje věci.
A že semtam nějaký diktátor nebo kmen zmasakruje lidi ve své zemi? Jakými zbraněmi asi? Kdopak mu ty zbraně asi prodal, aha? Západ se v Libyi, v Iráku, v Afghánistánu i jinde zmateně snaží řešit problémy, které by nebyly bývaly vznikly, kdyby se do nich předtím Západ nesnažil montovat.
Nechme ostatní, ať si řeší věci po svém, my máme svých problémů dost. I Západ si v dějinách prošel mnoha občanskými válkami a revolucemi, a není jiná cesta, než aby si to úplně stejně odžili i ostatní.
23. 03. 2011 | 08:16

deep throat napsal(a):

Jsem zděšen z většiny výše pomýlených diskutérů. Ohněm a mečem je nutno šířit naše hodnoty svobody a demokracie po celém světě. Proto je velká škoda, že místo Pandurů si naše udatná a hrdinná armáda nepořídila ponorky a letadlové lodě. Jak se právě ukázalo v Lybii, ty totiž slouží k šíření vyšších morálních hodnot naší "západní" civilizace úplně nejlíp.
23. 03. 2011 | 08:21

Suchec napsal(a):

Zábavné je sledovat televize, které vám říkají, že nic z toho, co vysílá libyjská televize, "nelze ověřit z nezávislých zdrojů", zatímco všechno, co říkají "ti naši", je pravda - a to ani na přímou otázku na tiskovce neumějí odpovědět, kam že to bomby shazují.

A vo vo vo vo tom to soudruzi celé je.

Vrtěti psem v reálu.

Deco:
Seznamy MI-6 a CIA se těžko vyvracejí, a al-Liby je dobrý partner pro demokratizaci regionu.

BTW byl to Mojmír, který tvrdě fundamentalisty a fanatické mully eliminoval a potíral, aniž by bránil běžné náboženské svobodě. A to především odkonce 80-tých let.
23. 03. 2011 | 08:22

rejpal napsal(a):

Suchec
Když ono to stále silněji vypadá, že hlavním cílem je shazovat ty bomby. Kam padají, je podružné, a proč vůbec padají, a co si od toho kdo slibuje, není moc jasné. Západ je měl nechat, ať si to vyřídí mezi sebou sami. Jako kdyby nestačily dva vleklé konflikty kus vedle.
23. 03. 2011 | 08:26

Suchec napsal(a):

KM:
No, on tam v únoru podepsal Gazprom kontrakt na 30% těžby na nejbohatším nalezišti, Čína vyjádřila zájem obchodovat přímo bez použití USD.

Těm to ale zase až tak nevadí, a pokud by ropa skočila ještě výš, Čína se rychleji zbaví noční můry US dluhopisů, a Rusko si na 20 let dopředu vydělá na vlastní provoz.

Izraelci (někteří) tvrdí, že je právě v zájmu USA a jejich dolaru, co jde do řiti, aby byla na BV nestabilní situace. Dokonce tvrdí, že má jít o úmyslné oslabení Izraele, a udržení nestability (dodávky zbraní, ovládání vlád).
Vezměte si rozdílný přístup oproti Bahrajnu, kde šejk rozstřílel demonstranty, a ještě mu pomáhali vrtulníky a vojáky ze SA, a vydávali to za oprávněný boj za udržení pořádku.

Na ynetnews jsem četl, že podezírají amíky ze snahy vyprovokovat válku mezi araby a Izraelem.
23. 03. 2011 | 08:31

starý občan napsal(a):

...pro zemědělce. Prosím Tě přečti si něco někdo o tom, jaké mělo Rusko problémy v době rozpadu v devadesátyých letech 20.stol. Tehdy si totiž ožrala Jelcin hrál na demokrata, rozdával území tomu kdo nejvíc řval a zrovna takoví Čečenci, jejichž zaměstnáním po staletí je jen loupit a z cizích území a odvádět dobytek a zajatce, kteří na ně musí makat, to byl exodus. Nejde o to, že bych se chtěl Rusů zastávat, dělali také velmocenskou polititku, ale to jednostranné vlezrektálování američanům a podobnýcm !! už je přes míru. Pro amerričany by bylo jen žádoucí nahnat ty kteří mají půdu, naftu či jiné surovina do reservací a pomalu je tam nechat vychcípat. Ať u nich vládne bílej nebo černej.
23. 03. 2011 | 08:34

dalimír napsal(a):

Dobrý den Dle mého názoru si v sev.africe některé skupiny fanatických muslimů chtěli zahrát jen na vojáčky ! Však se dívejte v tel. jak všichni mávají kalašnikama jak potrhlí ! Je to tam vše šaškárna a západ samozřejmě to chce využít ku prospěchu svému ! Nic jiného nemá cenu o tom psát !
23. 03. 2011 | 08:36

olga napsal(a):

Je to smutné, ale ve světě má vždy pravdu ten silnější. Proto věříme v nebe.
23. 03. 2011 | 08:38

Dočekal napsal(a):

rejpal:

Dovolím si doplnit:
Ty bomby a zvláště pak střely s plochou dráhou letu Tomahawk mají omezenou dobu životnosti. Jejich likvidace po uplynutí doby použitelnosti je nejen pracná, ale je také neúměrně nákladná.
O co lepší je jejich likvidace tímto způsobem! Zkrátka to bouchne někde relativně daleko od nás. Co na tom, že v té zemi vzroste zamoření a že tam budou umírat civilisti. Nám už se penízky zase sypou a vo tom to právě celé je.
Jo a ještě nesmíme zapomenout na to, že jsme tím zachránili další civilizaci. Ty neznabohy je přece nutné obrátit na pravou víru. Na tu naši, samozřejmě.
23. 03. 2011 | 08:39

přízemní člověk napsal(a):

Děkuji autorovi z řad zastupitelů ČSSD v Bohumíně, že mezi řádky uveřejňuje sice politicky nekorektní stanovisko oto však pravdivější a mezinárodně-politicky realističtější :

mrtví Arab dobrý Arab.
Ještě lepší mrtvý Arab je Arab zamordovaný jiným Arabem.

Teď všichni Arabové se budou rvát, budou utíkat z Afriky a dělníkům tady v Evropě budou brát práci a sociální dávky, znásilňovat ženy, kanibalizovat děti! Turci to vědí a jak dávají od těch Arabů pěkně ruce pryč.

Prostě 250.000 Arabů by Kadáffí zamordoval no a co - to jedna vlna tsunami v Indickém oceánu udělá větší počet obětí.

Jak říká poslanec Jandák : "Již žádné zbraně do rukou právdoláskařů! Vidíte co natropí už jen když točí film."
23. 03. 2011 | 08:41

rejpal napsal(a):

Dočekal
No já z té radosti na dzáchranou další civilizace nemůžu vzrušením ani spát. A představa, že je zase o jednu zemi víc, kde budou západní země všichni milovat, je povznášející.
23. 03. 2011 | 08:45

Spokojený napsal(a):

Západ v Libyi: Křižáci, hlupáci, nebo lidumilové? Autore my vás známe! Já bych řekl, že podobné akce ve vás vyvolávají zbytečné antipocity. Drtivá vštšina zažívá originální vzrůšo. Každá válka je jiná. Přepínat kanály je lepší než zažívat cinkající nezáživnou revoluci. Škoda, že se neukazují kácející mrtvolky. Hádejte, kde bude příští vzrůšo?
23. 03. 2011 | 08:45

Petr napsal(a):

Jestli je pravda, že Kaddáfí je vzteklý pes, terorizující svůj národ, tak přece není problém, pro profesionální vojenská komanda ho odstřelit, nebo jinak zpacifikovat i s okruhem jeho nejbližších a nemusí se hned ničit celá země a hlavně životy a majetek obyčejných lidí.
23. 03. 2011 | 08:46

Ferda napsal(a):

Je to hnus, jak se chová Západ nejen vůči muslimům, ale i vůči nám - t.j. lhaním a luxováním našich peněženek. Trapné je i finta, jak zatahují do svých konfliktů ostatní země NATO - nejprve začne typicky USA na vlastní pěst a za chvíli už se vše odehrává v režii NATO. A tak se i naše země ocitá ve sprostých válkách a důsledkem je nejen morální disktreditace našeho národa, ale i jeho finanční vysávání. Náklady NATO platíme také, i když se jakoby vojensky neangažujeme (jako teď v Libyi).A pak se divíme, že nejsou peníze na důchody, zdravotnictví, školství...Odporné jsou i keci vládnoucí věrchušky západních zemí a našich propaganistů o ochraně civilistů.., když ti jsou naopak masakrováni tzv. spojenci. A také se divíme, jak u nás bují korupce - ale vždyť jak vidíme v Iráku a dnes v Libyi, kradou nebo se snaží zmocnit muslimům jejich ropu celé státy. Takže zlodějina je podstatou naší západní civilizace - od té nejspodnější úrovně až po úroveň státní. Takže skoro to vypadá zlodějiny jsou nevymýtitelné.
23. 03. 2011 | 08:49

Pepa Řepa napsal(a):

Pan Carpenter je realista.
Nedělá si iluze o hrdinném boji mladé generace žíznící po lidských právech západního střihu, ani nepředpokládá, že bude místní džamahirie nahrazena Horní a Dolní sněmovnou ani netvrdí, že místní Džamily a Fatimy bojují za slavení MDŽ jako někteří místní blogeři.

Mluví o arabské ulici. Ulici přemnožené, i když to není úplně případ Libye, kde je populace-relativně- nepříliš početná i když u nejmladších ročníků také přemnožená. A tady nikdo neví, jakým směrem se bude vývoj ubírat.
Nejčastějším nápisem v Libyi je heslo Africa for Africans. Bylo by zajímavé, kdyby běžence za mořem čekalo reciproční heslo Europe for Europeans.
Evropa-v dobách hospodářské krize-nemá kapacitu ani žádnou morální povinnost řešit problém přemnožené populace celého Maghrebu, pramenící z jiného žebříčku hodnot islámské společnosti.

Jen dvě faktické poznámky: Carpenter značně podceňuje důležitost libyjské ropy a Ogba-Maitiga(Wheelus)není jen jednou z mnoha set amerických základen, byla -ve své době- největší americkou základnou v zahraničí.Kdo ji má ovládá letecky Středomoří.

Dochází k tomu, co se dalo předpokládat.
Arabský svět potřeboval mouřenína, který by dal za uši nenáviděnému Michaelu Jacksonovi ze Syrty aby při první příležitosti otočil a začal-bez ohledu na kmenové i náboženské rozpory- demonstrovat jako jeden muž nejen proti Američanům, ale i proti evropským kolonizátorům či křižákům.
Bude mít munici. Tomahawk se nezeptá, kdo je kdo.

A zůstává jeden otazník. Na řadě je Alžír, kde islamisté vyhráli volby, které se zkrečovaly. Dokonce se nedá vyloučit, že část libyjských rebelů je alžírského původu.
A pak už zbývá jen Maroco. Země, kde selhávají poučky o reakci na diktaturu, Hassan i Mohammad vládli tolerantně, země je otevřená turistice a přesto tam dochází k příklonu k islamistům a velká část atentátníků se rekrutuje z Maročanů.

Až dojde k revoltě proti Mohammadovi VI, také ho začneme bombardovat a také poskytneme letecké krytí rebelům?

Ivan Steiger má jeden kreslený vtip. Stojí chlapík a před sebou má domino, které je ale do kruhu. Chystá se strčit do první kostky a netuší, že ta poslední-za jeho zády-povalí i jeho.

Tak to může klidně dopadnout s halasně oslavovanými arabskými revolucemi, které nemají se zvoněním klíči v sovětském blogu nic společného.
23. 03. 2011 | 08:53

Dočekal napsal(a):

Petr:

Jakpak že je to dlouho, co si s Kaddáfím potřásali tlapičkama všichni státníci z celé civilizované Evropy?
Proč asi tak Francouzi srovnali se zemí administrativní budovu, která stála těsně vedle vojenské budovy, konkrétně řídícího střediska protiletecké obrany? Nebylo to náhodou proto, aby zmizely všechny kompromitující dokumenty? Tedy jen takové miniaturní 11. září roku 2001?

Protože tuto zprávu zveřejnila CNN spolu s detilním snímkem oněch budov, není pochyb o autentičnosti. Také proto dnes francouzský prezident Sarkozy mírní svoji ještě nedávno tak ostrou rétoriku. Ono se totiž už veřejně povídá o tom, že Sarkozymu tu jeho kampaň před volbou prezidenta platil právě Kaddáfí.
Všechno zkrátka souvisí se vším.
23. 03. 2011 | 09:16

deep throat napsal(a):

Pepa Řepa

Bingo, to prostě nemá chybu
23. 03. 2011 | 09:19

vlk napsal(a):

Západ neměl dobré řešení.
Už jsem to psal.
Měl jen dvě špatná:
1- nechat Kadáffího být , ať povstalce zdecimuje s brutalitou sobě vlastní a pak poslouchat a nejspíš od těch samých kritiků, že kvůlinaftě, kterou Kadáffí jsitě rád pošle, když mu dali volnou ruku, zapomenulna řeči o lidských právech, že je káže jen Číně a Kubě. a že si klidně od vraha Kadáffího bere prostředky na volební kampaň

2- nebo prostě proti Kadáffímu vyjet.Aby byl obviňováná z toho, že to dělá kvůli naftě, že vBahrajnu je mu všechno jedno a kdesi cosi.
Samozřejmě od těch samých, co by byli protestovali pod bodem 1.

Nevím, který postup je z našeh hlediska lepší a který horší. Víme, že Kadáffí je vrah, gauner a terorista, netušímeovšem, zdali nebude vystřídán gaunerem, vrahem a teroristou a navíc muslimským fanatikem. Kadáffí byl vrah gauner,terorista pragmatik.
Nicméě, všem těm , kteří operují napříkald bahrajnem a tak podobně položím otázku, ,ketrou jse dal již pod blogem paní Alvarové.
Proč by neměl být chycena zneškodněn vrah,gauner a terorista Kadáffí? Sna jen proto, že d alší gauneři, vrazi a teroristé unikají? Opravdu je to důvod?
A rozšířím to!
Podle vás je zřejmě ideálním řešením odstranění Kadáffího, dynastie Saudů, vládnoucí dynastie v Bahrajnu, jemenského prezidenta. Přidáte k tomu i syrského Assada? proti kterému se to začalo bouřit nebo ten je tabu, protože je antiamerický?
23. 03. 2011 | 09:23

Občan napsal(a):

Prosím vás, kolegové a případné kolegyně,
už jsem se na to ptal jednou, ale nedostalo se mi odpovědi.
Jaký dolet mají libyjské lodě? "Západní spojenci" (Čí, prosím? A proti komu? Ve prospěch koho?) totiž bombardují libyjské lodě a přístavy.
A protože je nám tvrzeno, že jde o vytvoření BEZLETOVÉ zóny, potřeboval bych zjistit, jaký DOLET mají libyjské lodě (že musejí být zničeny). Hledal jsem to po všech koutech internetu, ale nikde nic.
Děkuji!
23. 03. 2011 | 09:27

Občan napsal(a):

Pane Vlku,

to, že Vám osobně vadí Kaddáfí, ještě vůbec neznamená, že máte pravdu.
Už jsme Váš úplně stejný příspěvek docela podrobně rozebrali na jiné diskusi k identickému tématu. A Vy se znovu snažíte "zargumentovat" nezargumentovatelné. Ať to budete otáčet, jak budete chtít, stále jde o dvě úplně stejné záležitosti měřené Vašimi dvěma metry.

V minulé diskusi jste nepřesdvědčil - a to jsme s Vámi diskutovali vlastně samí lidé s podobnými názory, jako máte Vy. Tak proč to zkoušíte znovu?
A proč navíc vkládáte na obhajobu svého neobhajitelného dvojmetrnictví NÁM do klávesnic něco, co jsme nikdy nenapsali???
To už je opravdu dost nehezká manipulace, pane Vlku.
23. 03. 2011 | 09:36

derby napsal(a):

Nemyslím,že v každé mezinárodní situaci je možné být jen pacifistou.Ale tentokrát v případě Libye nejvýše oceňuji postoj Turecka,k němuž se přidal Alžír a Sýrie-že nejlepší bylo nesilové řešení v Libyi.
Nesouhlasím s těmi kdo tam poslali ponorky,letadla a lodě.Mají dost diplomatů.
23. 03. 2011 | 09:41

Vlkodav napsal(a):

derby:

Jak chcete uplatnit "nesilové řešení" v situaci, kdy diktátor vraždí vlastní lidi? Čekat až je povraždí?
23. 03. 2011 | 09:58

Občan napsal(a):

To Vlkodav:

Dobrý den, mohl byste nějak upřesnit ty "vlastní lidi"? kteří to jsou, zejména ti "povraždění"? A KOLIK vlastně těch "povražděných" je?

A na závěr ještě otázečky stejně jako Vlkovi:
Kaddáfí je jediný diktátor na světě?
Občanská válka v Libyi je jedinou občanskou válkou na světě?
Pokud tomu tak není, proč zrovna Kaddáfí má být odstraněn násilím a v Libyi násilím nastolen režim "přátelský" USA a EU?

Za konkrétní a objektivní odpovědi předem děkuji.
23. 03. 2011 | 10:04

Pepa Řepa napsal(a):

Úvaha p. Carpentera má ještě jednu chybu.

Je pravdou, že hranice v Maghrebu jsou mnohdy umělé, ve vnitrozemí, na Sahaře na ně stejně Tuaregové nebo Hataunové kašlou.

Ale co se mělo tehdy dělat?
Vycházelo se tehdy z předpokladu, aby byly vznikající státy větší-životaschopné. Dělení na menší regiony má smysl pouze z praktického důvodu. Aby se posílila centrální vláda a aby satrapové své regiony lépe ovládali.
Má tedy smysl pouze ve velkých celcích, ať již to byla Říše Římská Byzanc, Osmani nebo součást arabského chalifátu. Ostatně ani politika EU, potlačující národní státy a posilující regiony se od toho neliší.

Je pravdou i to, že Barka (ne lakomá) měla určitou samostatnost a Idrisovi by stačila.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyrenaika

Co se stane, když současnou Libyi rozdělí?
Budou zbývající útvary životaschopné? K něčemu podobnému došlo na Balkáně.A je tu Kosovo a BH!
Většina obyvatel žije okolo Trábulusu. Země je plně závislá na ropě. Tam je ale jen jeden terminál u Sabrathy.Z čeho budou žít, platit nádeníky a jídlo?
Zbytek ropných terminálů je u vykrojení kolem Syrty, tedy na hranicích mezi Cyrenaikou a Tripolskem.Nevím jak jde čára mezi kmeny Qadhdháfa, Magharha a Warfala, ale Qaddháfí je ze Syrty, to by znamenalo část těchto kmenů z Emirátu Barka vyhnat a zřejmě posunout i hranice Cyrenaiky.

Nevím, jestli si toto všechno zastánci dělení stávajících útvarů uvědomují.
23. 03. 2011 | 10:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Pepo Řepo,

fakt nechcete napsat blog o Libyi a situaci v Maghrebu vůbec?

Libor Stejskal
23. 03. 2011 | 10:10

Help Libya napsal(a):

Už jsem přečetl tucet těchto příspěvků a musím konstatovat, že o libyjském problému nemáte nikdo ani páru. Mám zetě, který žije v Anglii už nějaký rok a je Libyec. Je to vzdělaný člověk s vysokoškolským titulem. Mnoho mi vyprávěl o své zemi a také o Kaddáfím. Je to tyran, který se neštítí ničiho a takhle otevřeně mluvit, jako můžeme my a kritizovat vůdce, je jistá smrt. Financoval terorizmus atd. atd., má hodně krve ze nehtama. Díváme se na to z pohledu českého užvaněného spekulanta, překrucujeme, vymýšlíme si, vidíme v tom jen a jen mamon a oni tam prý poskakují s Kališnikovama.
Je to trochu jinak a bez jistých znalostí problému a bez pochopení celé kultury a mentality národa je to jen mlácení prázdné slámy.
23. 03. 2011 | 10:13

Hladis napsal(a):

No USA bych z toho uplne nevinil. USA se spis snazili z toho vycouvat a prenecht to evropskym bratrickum. Sice akci pripravili ,ale nechut jit do toho z nich doslova tryskala. Nejvetsim horlivcem je Sarkozy ,ktery si jde pro politicke body a zahrat si s Francii na velmoc (plus spekulace ze Kaddafi mu financoval kampan a buh vi co jeste). Hned za nim stoji Cameron a az pak se krci Obama. Ted to vede k hastereni se v NATO ,aby se na tom pochybnem podniku podileli vsichni. Nejvetsi pruser je absence jakekoliv koncepce co bude dal a ceho vlastne se chce dosahnout. Co ale muzeme konstatovat ted hned je ,ze zapad si zase zadelal na pruser svoji tuposti a aroganci.
23. 03. 2011 | 10:16

Vlkodav napsal(a):

Občan:

Protože se lidé začali proti svému diktátorovi bouřit a on použil násilí k potlačení. tanky v ulicích a letecké bombardování vám nestačí?
A není jediný, cožpak nevidíte boj v Sýrii, Egyptě a v jiných arabských zemích?
23. 03. 2011 | 10:17

Luba napsal(a):

Pane Drobku,
napsal jste skutečně zajímavý článek.

P.S.:
Jen si říkám jak je možné, že profesionální zpravodajci z různých televizí a deníků, o politicích a generalitě ani nemluvě, neumí vystihnout podstatu problému tak, jako Vy.

Jsme prostě v rukou diletantů, kam jen dohlédneme.
23. 03. 2011 | 10:18

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Když Amerika zasáhne - je to špatně. Antiami budou kňučet cosi o ropě.
Když Amerika nezasáhne - taky špatně. Antiami budou kňučet cosi o ropě.

To so člověk holt nevybere :-)
P.S.
Něco pro zasmání - včerejší výrok Kaddáfího: Mně patří budoucnost, kterou jsem vytvořil.
23. 03. 2011 | 10:21

vlk napsal(a):

Občane
promiňte,a le asi jsme vdiěli dvě různé diskuse!
Nikdo z vás neuměl přesvědčivě vysvětlit, proč by gauner, vraha terorista Kadáffí měl být beztrestný jen kvůli tomu, že jiný gauneři ,vrazi a teroristé unikají.

a dokud , mneněkdo nepřesvědčí, a to naprosto logickými a rgumenty, že je lepší , aby nebyl potrestán žádný vrah, gauner a terorista, nelze li potrestat všechny najednou, než varianta, že holt to slízne ten, na kterého lze dosáhnout, tak holt milý Občane budete msuet počítat s tím, že ke stejnému tématu napíši identický komentář. Vám to u mne přijd e divné, sám jste ovšem udělal nemlich to samé.

A já vám vkládám něco , co jste nenapsali?? A manipulac e říkáte?
Zřejmě narážíte na můj předpoklad, že kdyby západ zůstal zticha a jen přihlížel vyvraždění povstalců Kadáffím, že by byl opět v křížové palbě kritiků a to s těmi arguemnty , co jsem popsal?
ale jděte! Nepochybně by to tak bylo. Samozřejm- nemohuto dokázat. Ta situace nenastala.Ale pro je míra její pravděpodobnosti tak vysoká, že hraničí s jistotou.
Nemusí s e to týkat nezbytně vás osobně.
Ale většinově ano. Ďábla Ameriku je totiž butno vymýtat za každou c enu.
Nikdo ovšemnesdělí světu, co jako místo něj.
A vidím otázku, kterou jste položil Vlkodavovi - budeteradši a bude se vám žít snadněji, když v Libyii bud e instalován režim NEPŘÁTELSKÝ USA a EU? Jinak totiž logicky na vaši otázku odpovědět nelze.
Jo a zapomněl jsme ještě drobnost - vám Kadáffí zjevně nevadí. Což také naprosto neznamená, že pravdu máte vy.
A souhlasím s tím, že mně Kadáffí tedy zatraceně vadí. Je to pro mne gauner, vraha terorista.A pro yt opravdu mámpochopení minimální.A o ropu mi opravdu nejde. Nicméně , rád bych, abychomjí měli dost. Předpokádám, že ani vy nechcete stát se svým autem u nějaké pumpy v osmihodinové čekací frontě.
23. 03. 2011 | 10:23

Luba napsal(a):

Tedy,
pane Drobku - dobrý výběr, dobrý překlad! :)
23. 03. 2011 | 10:24

Občan napsal(a):

Děkuji, Vlkodave,
Vaši NEodpověď jsem očekával zhruba v tomto smyslu a nezklamal jste :o)))
23. 03. 2011 | 10:26

Elena napsal(a):

hej šeki, Pepa Repa ,
posielam pesničku , pripajam sA K prosbe mestného šeki Stejskala
https://www.youtube.com/watch?v=-0ptzk0pUAk&feature=related
Váša beduinka Elenka
23. 03. 2011 | 10:26

Pražák napsal(a):

vlk

Tak se nám salonní pisálek VLK změnil na salonního válečníka. Obhajuje nálety některých států aliance na Libyi. Je škoda, když řekl A, že také neřekl B. A to B je daleko podstatnější.
Byla zavedena bezletová zóna v délce 1000 km. A to mu stačí ke štěstí? Co bude dál, je mu jedno.

NATO už se víc jak tři dny nebylo schopno dohodnout co dál. Vskutku zářivá ukázka "akceschopnosti".

Kaddáfího oddíly se snaží dostat tanky a další techniku do měst. V naději, že v ulicích a husté zástavbě budou jeho síly pochopitelně méně zranitelné než v otevřeném prostoru. Přibudou tak další stovky civilních obětí.
Strategií Kaddáfího může být také co nejdéle válku protahovat v naději, že bude stoupat počet obětí, arabský svět začne protestovat a zesílí volání po příměří. Čím více obětí bombardování, tím lépe pro něj.

Vzdušná síla má přece své limity. Málokdy je rozhodujícím faktorem ve válce, nemusí ani ochránit civilisty před útoky. Pokud chtějí zabrat nějaké území, zajistit na něm bezpečnost a vnutit protivníkovi svoji vůli, potřebují k tomu pozemní síly.

Toto všechno nebral vlk vůbec v úvahu, hlavně že se bombarduje.
23. 03. 2011 | 10:27

Pepa Řepa napsal(a):

Doporučuji přečíst odkaz.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyrenaika
Na Wikinu mimořádně kvalitní.
Některé věty z historie Cyrenaiky odolávají času:

Kyrenaika byla spravována tyrany z rodu Battova, kteří se při své cestě k moci, nelekali ani největších ukrutností.....
--------------
V moderní historii arabských států se jde k vládě pouze přes armádu. Tak se dostal k moci i Qaddháfí, zručný řezník.
Mimochodem. Ihned ustanovil tribunál, který krále Idrise odsoudil k smrti. Toho zachránila jen skutečnost, že mu v Turecku řezali vředy a tak dožil v Egyptě.

Qaddháfí tedy ví, co ho čeká. Bývá to v kraji zvykem.
23. 03. 2011 | 10:28

Č o c h t a n napsal(a):

Pepo Řepo,
díky za informace od znalce.
Já se k Lybii už nevyjadřuji, situace se mění příliš rychle, ale jedno je jasné: Bude to průser !!! Ať to dopadne tak nebo tak, průser !
23. 03. 2011 | 10:28

voroshilov napsal(a):

Prazak:
Nechte Vlka na pokoji,zitra jde do Narodniho kde z nej Kalousek udela mastny flek,proto musi se posilit silackymi recmi aby predstavoval misto Kalouska toho krvaveho netvora ktery ohryza lidske kosti,to vite autosugesce:Ja to zvladnu,ja to dokazu...
23. 03. 2011 | 10:33

voroshilov napsal(a):

Vlkodav:
Zatim vidim jenom bombardovani civilistu Spojeneckou koalicii a potlacovani lidu v Bachreinu Saudskou armadou,nebo to vse dela prevleceny plukovnik?
23. 03. 2011 | 10:35

TomášL napsal(a):

Dobrý den všem!

Jestliže chce být Evropa mocnosti a udržet si vliv ve světě a nehrát druhé housle, tak musí dokázat světu, že si dokáže udělat pořádek kolem svého dvorku. A Středozemní moře je jednou nejen sousedův rybníček...

S pozdravem
Tomáš
23. 03. 2011 | 10:38

Pepa Řepa napsal(a):

Děkuji, ale nechci, pane Stejskale.
Už takhle to tady plevelím nad míru. Jen lituju, že nemůžu najít zelenou knihu. To by byly teprva perly.
Mimochodem. Po r.89 byla hvězdou ve Studentských listech jakási Věruška Kr. Určitě Vám docvakne. Tehdy to byla malá holka, ale její tatínek měl Libyi zmáknutou. Byl sice zelená hlava, jinam nesměl, ale o Libyi vydal takovou malou knížečku, ze které opisovaly po r.89 i cestovky. Už ji taky nemám a kdoví, kde je tomu chlapíkovi konec.Dobře se s ním povídalo, nebyl to ani komouš ani vypatlaný oficír.
Mějte se.
23. 03. 2011 | 10:40

Pražák napsal(a):

voroshilov

Vy myslíte, že tam opravdu půjde? Podle toho, jak je na něj vysazený by mu to tam měl opravdu "nandat".

Věřím, že potom se tu rozběhne široká diskuse o výsledku jeho interpelace a budeme ji moci podrobně rozebrat.
23. 03. 2011 | 10:40

Yosif K napsal(a):

Pane Derby atp, s ohromnym pobavenim si pocitam supliky urazenych a zarazenych zastancu velikeho plukovnika. Vetsinou jde o stejne naivky ktere s ohromnym nadsenim vitali egyptskou revoluci na namesti Tahrir.
Na podezreni zidu atp, ze se v Egypte muze snadno dostat k moci islamisticka az jihadisticka chamrad se odpoviudalo ze islamiste pry nemaji v Egypte vetsinu, ze vetsina Eyptane chce demokracii JAKO NA ZAPADE jen trosicku trosicky shpecifickou - trosicku prizpusobenou dobrym islamskym zvykum (= pravu sharia?).
No dobra, proamericka stvura Mubarak mucici islamisty padl. Vyborne, egypotsky lid je na nejlepsi ceste k demokracii.
Po 2 proamerickych diktatorech ma padnout protiamericky diktator. Mimochodem take zkorumpovany a TAKE MUCIL A MUCU ISLAMISTY jako na bezicim pasu.
A najednou jde pravda ven - muceni islamistu se stava kladnym rysem Kadaffiho, totalitarni pomery, korupce, muceni, nesmyslne ekonomicke experimenty se stavaji NUTNOU DANI ZA UDRZENI STABILITY, hrdinny panarabsky lid Lybie je naraz presentovan svymi zastanci jako banda polovzdelanych prostomyslnych a tribalisticky zalozenych blbu, ktera v podminkach pripadne demokracie v Lybii nejspise podlehne vabeni Al-Kaidy.
Inu coz - proti tomuto lze tezko co namitat - zvlaste kdyz tato tvrzeni jdou z ust kovanych islamofilu a bojovniku proti americkemu imperialismu.

MILI LEVICOVI SOUDRUZI - tribalisticke, nabozensko-fanaticke a rasisticke motivy prosim tedy priste neprehlednete ani u demonstrujicich soustruhu v Egypte, Tunisu, Bahrainu, Jemenu, KSA atd atd. I tam to pravdepodobne skonci vymenou utiskujici bandy za jinou - pokud si delate iluze o demokratickych citech "rebelu".

Nicmene pressure cooker v arabskem svete praska - viko papinaku odletlo a pestrejsi pohled na "arabskou ulici" se k litosti levicovych soustruhu otevira i u protiamerickych diktatoru. Ze to neni zrovna vabny pohled? Celou vec po facebooku a televizi sikovne rozpoutala Al Jazeera "sikovnym a vcasnym reportovanim" z Tunisu. Mimochodem, upaleny mladiknebyl vysokoskolak a neumiral hlady - preferoval prodej zeleniny pred nudnou praci v blizke fabrice na hracky.
Dekle z papinaku vsak zacinaji litat vsude a obsah se dere ven. Dobre si ten obsah prohlizejme, pripravujme nouzova opatreni.
Pokud nic jineho, alespon jde o test, jak jsou arabske masy zrale pro demokracii, A JAK DLOUHO JIM TA DEMOKRACIE VYDRZI.
Na rozdil od profesionalnich islamofilu typu pi Hesova a p Sadi Shanaa nejsem az tak moc optimisticky.

Rozpad vetsiny slepenych totalne nesourodych arabskych statu (s vyjinkou Egypta, Maroka a Tunisu) a-la Sudan by asi byl pro vsechny nejlepsim resenim. Divide et impera.
23. 03. 2011 | 10:41

Občan napsal(a):

To Vlk:

Ne, pane Vlku, mám na mysli tuto velice manipulativní pasáž Vašeho příspěvku:
"...Podle vás je zřejmě ideálním řešením odstranění Kadáffího, dynastie Saudů, vládnoucí dynastie v Bahrajnu, jemenského prezidenta. Přidáte k tomu i syrského Assada? proti kterému se to začalo bouřit nebo ten je tabu, protože je antiamerický?"

Zbytek Vašeho příspěvku nechávám bez komentáře. Máte svůj názor, probrali jsme jej, neuměl jste jej ničím podložit, nemělo to žádný smysl, takže proč zbytečně opakovat nesmyslné činnosti.
Těch vrahů, zločinných režimů a zločinných států Vám mohu vyjmenovat slušně dlouhý seznam - všichni a všechny ty, co jsou ochotnými vazaly USA, konají zcela beztrestně.
23. 03. 2011 | 10:45

Elena napsal(a):

nu dobre, šak aj ja budem trucovať, ak sa nekto bude chcieť sa škadliť pod nickom Dáša:)))))
23. 03. 2011 | 10:46

Viola napsal(a):

Jaderná hysterie z 18.10. od Aleše Drobka.
23. 03. 2011 | 10:47

Tenco napsal(a):

http://afinabul.blog.cz/en/1103/usa-uzaviraji-smlouvy-na-revoluce-s-technologickymi-firmami

Zajímavé video. Doporučuji shlédnout.
23. 03. 2011 | 10:48

stejskal napsal(a):

Škoda, pane Pepo Řepo, ale respektuji.

Na Věru si pamatuju (SL vycházely v rámci Vydavatelství LN, takže jsme se všichni dost znali. Oni sídlili v Bolzance a vlastně si tam užívali takový permanentní mejdan, pak už se to ale začalo LN trochu nevyplácet ;-). Ale o jejím tátovi jsem nevěděl.

Tu Zelenou knihu bych někde doma myslím našel ;-)

Libor Stejskal
23. 03. 2011 | 10:49

scallop napsal(a):

Pepa Řepa

S tim blogem je to skoda, pisete zajimave. Jen proboha nehldejte lidska prava a "dzendrtetismus" (sikovne sluvko, kazdy si pod nim predstavi, co mu zrovna vyhovuje)
u ostatnich blogeru, kdyz o tom nepisi ! Co se tyce Libye, tak lidskymi pravy Vasi oblibecni (sahaa, Kalhousova) skutecne neargumentuji.
23. 03. 2011 | 10:49

Yosif K napsal(a):

Vedlejsi by-product arabskle demokratizacni vlny:
bandy profesionalnich oplakavacu tzv "utiskovanych arabu v Israeli" a tzv "utiskovanych palestincu na westbanku" si najednou uvedomuji - PROTI SVE VULI - ze s arabskym lidem to neni az tak jednoduche, jak se jim zdalo na demoskach, kde arabum pomahaji hazet cihly po vojacich IDF.
Najednou vidi, ze arabove si ZATIM neumi vladnou jinak nez brutalne a despoticky, najednou vidi, Arabove zachazeji s Araby mnohem hure, nez s nimi zachazeji Zide, a ze kratke zablesky demokracie muze arabske ulice zvrhnout v novou totalitu islamistu ci rovnou Al-kajdistickych zivlu.

A s temi v cele veru nevybuduji ani rozvinuty socik, ani rozvinuty kapitalismus.
23. 03. 2011 | 10:49

ironik napsal(a):

Je to pragmatický pohled na věc????Lidí je jak sraček? Buď si s tím poradí příroda a živly nebo lidská blbost, . Odpověď´= V rámci globalizace je zajímavé kdo to bude platit. Dobrá vize budoucnosti, nevíse co bude zítra ale prognostici a vizionáři představu určitě mají ? taky jen blbost!!!!!!
23. 03. 2011 | 10:49

vlk napsal(a):

Koukám že s e zas e objevil lhář Jan Duba, alias Pražák, alias jofa alias Steve alias Klub důchodců.
A lže dál.
Jako vždycky.
voroshilove, drž s eho! je to ten pravej. Má pochpení pro vraždu Dr. Milady Horákové, má pochopení pro masakr na Tien an Men - a d okonce jeho kámoš ,nějakej Tupáček, ten by se ti obzvlášť líbil , neb je kovanej bolševik a stalinista, tak ten označil Katyň za výmysl nacistické propagandy. A Duba alais Pražák alias Steve alias jofa alias Klub důchodců ani necekl. Al e má Tupáčka za kámoše. Takže vy dva si spolu dost užijete. Jakkolis etqady na vVaší věci. cz socan a haškovec Duba staví jako Pražák za pravičáka.

Svůj k svému voroshilove. Budu transformovat tvou hlášku : Myslíš , že je snadný bejt gangsterem na otátku pro tebe: Mylsíš , že je snadný bejt takový lhář a hlupák jako Duba?
Odpovím, v rozměru, co on tad y předvádí rozhodně nikoli.
Je zcela mimořádný. Tak se ho drž!
23. 03. 2011 | 10:50

Viola napsal(a):

Tenco, ale to jsme přece tušili i v roce 1989. kdopak byl ten placený šašek asi?

americké ministerstvo zahraničí, ministerstvo obrany, a americká rada pro vysílání dotují všechny technologické společnosti a nevládní organizace (se značným smyslem pro humor označované jako "skupiny na obranu lidských práv"), které poskytují protestujícím na celém Blízkém východě a v severní Africe prostředky pro usnadnění jejich internetových aktivit, včetně obcházení kybernetických bezpečnostních opatření využívaných cílovými zeměmi.
Spojené státy jsou očividně ochotny utratit přinejmenším 30 miliónů dolarů z peněz daňových poplatníků, aby umožnily toto zahraniční vměšování. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová, ve svých četných vystoupeních s neuvěřitelným pokrytectvím tvrdila: "Jsem si jista, že někteří lidé ve vládách těchto zemí by uvítali, kdybychom nepodporovali tyto technologie - stejně jako by dali přednost tomu, kdybychom obecně neobhajovali lidská práva - ale obhajovaní svobody na internetu je naše dlouhodobá politika."

P.S. Ten placený šašek teď šaškuje sám a dělá šaškovské filmy.
23. 03. 2011 | 11:03

Yosif K napsal(a):

Pane Scallop, profesionalni islamofilove pi Hesova a pan Sadi Shanaa SKUTECNE NEARGUMENTUJI LIDSKYMI PRAVY u monstroznich protiamerickych diktatoru (Lybie, Syrie, Hamas, Hezbola, Iran). Povazuji je za "progresivni soudruhy".

Profesionalni islamofilove pi Hesova a pan Sadi Shanaa vsak ARGUMENTUJI velmi emotivne LIDSKYMI PRAVY u pro-americkych diktatoru. Viz emotivni vykriky pana SS - "Neurazejte lidskou dustojnost egyptskych demonstrantu" viz jeho emotivni clanky ze tyrany palestinsky lid proste uz musi vybuchnout a pak buide radit mezi zidy jako cerny mor, viz serie clanku pi Hesove ve stylu "podporujte Egyptske demokraticke hnuti, vsechno tam dobre dopadne, jsou to ohromne vzdelani a uslechtili lide".
Ha - tak v Egypte, Bahrainu, Jemenu, Tunisu - tam jde o ohromne vzdelane, uslechtile a umirnene lidi, akorat ze na namesti tahrir rvou cele hodiny ze chteji pochodovat na jeruzalem a zahynout pri jeho osvobozeni.
Jak se vsak ten stejny panarabsky narod bouri proti Kadaffimu, jde o bandy nebezpecnych blbu inflitrovanych islamismem a Al-Kaidou, kteri si muceni a pravidelnou exterminaci od plukovnika vlastne zaslouzili. No asi jo.....
Ale pritom jde o ten stejny panarabsky narod, jen o 400 km na zapad.........
23. 03. 2011 | 11:05

Karel Kubrt napsal(a):

Dobrý den.
Help Libya napsal(a):
Už jsem přečetl tucet těchto příspěvků a musím konstatovat, že o libyjském problému nemáte nikdo ani páru.
To je naprosto přesné. Ani Pepa Řepa to nevytrhne.
Ono je úplně jedno, kdo co napíše o Libyi.

Na zeměkouli se občas stane nějaký válečný konflikt. Tu povstanou jedni, tu druzí. Kdyby OSN byla spravedlivá, hnala by armády do všech zemí. Ale ono se tak neděje. USA ani NATO nebombardují Čínu, aby skončila okupaci v Tibetu.
USA a NATO nebombardují Saudskou Arábii, na pomoc místním vzbouřencům. Naopak, Saudská Arábie se zapojí do agrese proti Libyi.
USA a NATO nebombardovali Hutie, když v r. 1994 povraždili vícenež milion Tutsiů.

Z tohoto úhlu viděno, je nálet na Libyi válečnou agresí a napadením cizího státu, bez ohledu na to, co si myslíme o Kaddáfím a jeho politice.

Celá zdejší diskuze vypovídá o tom, jak vnímáme demokracii. Můžem o koloniální nadvládě USA, Británie či Francie debatovat, můžem se o ni příč nebo ji dokonce popírat.
Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.
23. 03. 2011 | 11:12

Tenco napsal(a):

YosifK
Včera jsem viděl zajímavý film na festivalu Jeden svět. O mladých lidech z území okupovaných Izraelem - "syrské" Golanské výšiny.
Pro ně je hranice otevřena jen 1 x ročně - z nařízení Izraele.
Rozhodli se studovat v Damašku. Fajn. Během studia - když se chtějí vidět s rodinou - tak na sebe pomocí tlampačů mluví přes čáru. Hlídanou izraelskou armádou.
Až dostudují - dostanou na výběr - buď Sýrie, nebo Izrael. Takže žádná možnost kdykoliv si zajet tam nebo tam.

Jim je šumafuk nějaká šária - chtějí se prostě svobodně pohybovat mezi Sýrií a Golanami. Což jim znemožňuje - hádejte kdo.
Mají samozřejmě skeptický názor i co se týče syrské společnosti, tamních tajných služeb.
Ale rozhodně by se i oni - "Arabáci" vysmáli Vašemu černobílému pohledu. A poslali by ho do hrobu.
Já si myslím, že oprávněně.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Golansk%C3%A9_v%C3%BD%C5%A1iny
23. 03. 2011 | 11:12

Občan napsal(a):

To Yosif K:

Pane Yosife, už jste si konečně zjistil, JAK DALEKO je z Kosova do Albánie?

Vedle jste se odpovědi už dvakrát vyhnul, tak třeba nám odpovíte tady.
Dík :o)))
23. 03. 2011 | 11:13

Grandmaster napsal(a):

Velice casto se stava, ze nazory ceskych ctenaru blogu se diametralne lisi od nazoru 'zapadu' kam patri take 'moje' Skandinavie.
Nikde se tolik nedozvim o konfliktu v Libyi jak treba na tomto blogu. Odkud se ziskavaji tak dobre a podrobne informace je pro me zahada.
V kazdem pripade poslouzim nekolika body (i kdyz vim, ze to nikoho nazajima):
1. OSN dalo USA, NATO a vsem kterych se to tyka mandant vytvorit leteckou zonu bez lybyiskych letadel.
2. Sarkozy je nejagresivnejsi, pomuze mu to doma, kde se mu moc nedari
3. Cameron nevykazuje nejaky vetsi entuziasmus pro tuto akci
4. USA by rado prenechalo valceni Evrope a vedeni operace organizaci NATO.
5. Arabske Spolecenstvi dalo svuj souhlas k vytvoreni neletecke zony.
6. Rusko a Cina toto akci nepodporuji, ale nesnazi se to zastavit. Divaji se na celou vec ze strany a doufaji, ze budou diky tomu vice popularni na Strednim Vychode

Zbyva nekolik problemu:
Jak se vitezum (pravdepodobne se Sarkozym v cele) podari pomoci Libyi nastolit fungujici demokracii. Temer nemozne på 42 rocich diktatury.
Jak zamezi rozdeleni Libye dejme tomu ve dva dily?
A konecne - jak zamezi, aby se k moci nedostal novy Khadaffi?
23. 03. 2011 | 11:16

Pepa napsal(a):

Vojenští analytici Combating Terrorism Center při Vojenské akademii Spojených států ve West Pointu označili pobřežní města v oblasti východolibyjského regionu Kyrenaika za základny islamistů. Zjištění posledně jmenovaných se opírá o takzvané Sindžarské seznamy, což jsou ukořistěné personální záznamy identifikující zahraniční bojovníky, kteří se připojili k al-Kájdě v Iráku mezi srpnem 2006 a srpnem 2007. Největšími základnami jsou Benghází a Derna, kde byl na počátku nepokojů vyhlášen islámský emirát. Nepodporují tak prakticky USA a NATO proti Kaddáfímu islámské teroristy?

http://www.blisty.cz/art/57873.html
http://www.ctc.usma.edu/harmony/pdf/CTCForeignFighter.19.Dec07.pdf
23. 03. 2011 | 11:17

Pepa Řepa napsal(a):

scallop
Kdo zná arabský svět, tak se pousměje termínu lidská práva. I chartu lidských práv mají od r.2004 svoji, arabskou. Kdo ví jak se obchoduje tak se pousměje nad pojmem klientelismus a úplatky v Evropě.O právech žen snad netřeba hovořit. P. Kalhousovou do toho netahejte, ta nemá svazácké myšlení o světlém zítřku.

Pražák
jasně, že jde o mediální masáž. Ze všech stran.
Lidské štíty? To bylo v Gaze normální. Reportérka z Džazíry hlásila z budovy ze které se odpalovaly Kássamy, sanitky s červeným půlměsícem převáděly ozbrojené mudžahedíny na nové posty.
Koho to dneska zajímá?

To je mediální válka, kterou nemůžete vyhrát, zbyde mantra o agresorovi. Stačí pár fotek mrtvých civilistů.
Nikdo to nedělá úmyslně, ale tak dokonalá bomba, co se umí zeptat kdo je kdo neexistuje.

Qaddháfí si podřezal větev tím, když nabídl těžbu ropy Číňanovi a Indovi. Berte to z pragmatického hlediska. Bylo by pro Vás výhodnější, kdyby tankery nepluly do Evropy ale na východ?
Otázkou je, zda je to celé domyšlené do konce.

Myslíte, že mezi Číňany a Indy by se našlo tolik výtečníků jako tady, kteří by si podřezávali větev pod zadkem a spustili cosi o čínských nebo indických imperialistech dodávajících olej pro jejich technologie?

Idrís byl z islamistické rodiny, i když-pravda- súfisté neholdují násilí, Qaddháfí směs nacionalismu, islamismu i velikášství, podpora terorismu tam byla bez debat.
Co po nich? To je otázka.

Ale už toho fakt nechám. Mějte se.
23. 03. 2011 | 11:22

Viola napsal(a):

Pepo, "Nepodporují tak prakticky USA a NATO proti Kaddáfímu islámské teroristy?"

vždyť to bije do očí. Po Kadáfím příjde něco horšího.
23. 03. 2011 | 11:24

Karel Kubrt napsal(a):

Občan napsal(a):
Prosím vás, kolegové a případné kolegyně,
už jsem se na to ptal jednou, ale nedostalo se mi odpovědi.
Jaký dolet mají libyjské lodě?

Copak tohle někoho zajímá? Francie má mandát od bezmocné OSN, a tak si může dělat v Libyi, co chce.
To je ta samá logika, jako chtít vědět, jaký dolet mají civilní libyjská auta.
A jaký dolet mají civilisté?
23. 03. 2011 | 11:25

voroshilov napsal(a):

Velmistre,to mate tam v Skandinavii docela vymyty mozek nebo nadvladu zidovskych sdelovacich prostredku(stejne jako tady),vsem je jedno na kolik kusu se rozpadne Libyje a co tam vubec bude dal,hlavne ukoristit loziska ropy a privest na trun proamerickou loutku i kdyby byl horsi nez Kaddafi(viz.Karzai)
23. 03. 2011 | 11:27

Tencokida Hnuj napsal(a):

Karel Kubrt
Vy byste patrně chtěl aby měla mandát od vaší tchyně, že ?
To nejde, pane Kubrte.
Vaše tchyně není státem.
:---()
23. 03. 2011 | 11:29

Viola napsal(a):

Grandmastere,

"4. USA by rado prenechalo valceni Evrope a vedeni operace organizaci NATO."
A proč USA hlásily, že byly první v Libyii a Francie až po nich?
23. 03. 2011 | 11:30

Asfalt napsal(a):

Dnešní zpráva. Egyptská armáda se souhlasem USA dodává zbraně povstalcům v Libyi ( http://rt.com/usa/news/egypt-arming-libyan-rebels/ ).
23. 03. 2011 | 11:31

voroshilov napsal(a):

Karel Kubrt:
A jaky dolet maji civiliste?
Kdyz je nastartuje Tomahawk tak docela solidni.
23. 03. 2011 | 11:33

JAHA napsal(a):

Ad: autor

Po dlhsej dobe dobry vyber (ako uz niekto komentoval predomnou) vyvazeneho clanku s pohladom dopredu.
23. 03. 2011 | 11:34

Pražák napsal(a):

vlku,

k věci nic, jen ty tvé bláboly. Nejsou ale hodny tvé OBŘÍ velikosti. :))

X krát jsem tě veřejně vyzýval dolož je. X krát nic. Ale co čekat od salonního pisálka a teď nově i válečníka. :((

Tak nevím, proč se tady pořád ztrapňuješ.
23. 03. 2011 | 11:34

Slepenec. napsal(a):

Vážený pane autore.
Odvoláváte se na jakýsi slepenec.Slepenec je složen z Arabů.Byď se jedná o slepenec umělého chatakteru jde o stejný slepenec jako u Sasů,Duryňčanů,Bavorů,Švábů.. a pod.
...a stejným slepencem se mohou pochlubit i Britové i další...a další.
Co s tím ?
23. 03. 2011 | 11:34

Tenco napsal(a):

ad Asfalt
http://en.wikipedia.org/wiki/RT_%28TV_network%29
23. 03. 2011 | 11:35

Karel Kubrt napsal(a):

voroshilove,
dlouho jsem Tě ''neviděl.''
Máš pravdu, co bude po Kaddáfím, to jestřáby nezajímá.
Hlavně, že si vyzkouší své nové bojové hlavně. Kde jinde, než u Kaddáfího, kterého světoví vůdci odepsali?
Je to levnější, než na střelcici. A bojové simulace také nejsou to pravé.
Skutečná válka je nejlepší.
Alespoň si, naši humanističtí bombardovači, trošku pohrajou.
23. 03. 2011 | 11:37

Pražák napsal(a):

Pepa Řepa

ano, co po bezletové zóně, tak zní otázka, kterou tady nikdo neotevřel. Myslím si, že to neví ani NATO.
Povstalci, jak se zatím zdá, mají ve svých řadách víc chaosu a koordinovaném postupu proti Kaddáfímu nemůže být ani řeci.
23. 03. 2011 | 11:42

Carlos V: napsal(a):

Pepa Řepa, Stejskal

Zelená kniha
http://www.ksm.cz/teorie/dokument-zelena-kniha-kaddafiho.html

Můj oblíbený web :-)
23. 03. 2011 | 11:47

Karel Kubrt napsal(a):

Tenco,
tchýně Vám posílá francouzáka. Prý takového, co si dávali Berlusconi s Kaddáfím.
(Čekal jsem, kdy zareagujete. To musí být utrpení, sedět celé dny u počítače a čekat, kdy se na netu objeví něco od Vašeho vzoru. Svůj obdiv ke mně zakrýváte kritikou. I tak díky.)
23. 03. 2011 | 11:47

Viola napsal(a):

Karle Kubrte,

můžem odhalovat pravdu o USA a otevírat oči jejích milovníků.
23. 03. 2011 | 11:48

Pepa Řepa napsal(a):

Kubrt
nemalujte si Mojmíra narůžovo.Po druhém-nepovedeném-atentátu, kdy ho střílel kámoš z akademie s kterým svrhnul Idrise bylo pěkný maso.
Opíral se o místní sekuriťáky, kteří rozhodovali o všem. Ale obdobné to je v Syrii. Podobnost s STB není od věci.Ale tak to prostě v těch zemích chodí. Saddámovi rozpustili elitní jednotky a pak je -po letech-museli znovu verbovat, nebyli schopni sestavit armádu.
Mojmír, kromě profláknutých letadel s dětskými rukojmími, dělal místní buržoasii i jiné kousky. Povolal všechny syny až na jednoho na neurčito do armády a firma mohla zatáhnout roletu.
Kdepak beduin, ten je lstivý jako liška.
23. 03. 2011 | 11:56

Elena napsal(a):

inač Kaddafi ma meno po svojom najvetšom kmeni v Libie , kmeň Kaddafa, okrem neho podporuju Muamara aj kmeň Tuarégov, dostal od ných v roku ľééý královský tuarégský titul : Amnukan tuareg Muammar Kaddáfí, teda Vodca všetkých tuarégskych sultánov na Sahare.
dva ostátné najvetšie kmene : Warfala a Makarha, po bombordovaní začali váhať , vízera že su náklonene Muamarovi , dúfam že Sarkozy si prečita moj príspevok
23. 03. 2011 | 11:57

vlk napsal(a):

Občane
na uvedeném výňatku neshledávám nic manipulativního!
Přihodíte do galerie tyranů, vedle vyjmenovaných ještě také syrskégho Assada nebo ne?
Jednoduchá otázka.
Ohledně druhého odstavce- bylo to přesně naopak , vy a ostatní stejného názoru jste nebyli schopni doložit, proč by neměl být chycen darebák, kterého chytit lze.
Já zas nebudu mít žádný problém s dlouhým seznamem darebáků a vrahů ,kteří jsou na svobodě a nejsou americkými spojenci.Opravdu to není žádný problém.

Jednoduchý antiamerikanismus pro mne není program. Co asi tak místo ´dábla Amerika?
23. 03. 2011 | 11:57

Béda napsal(a):

vlk,

ad 09:23
Podívejte se pečlivě na mapu Afriky a zjistíte, že je celá řada zemí, kde násilí běží v mnohem větším měřítku nežli vybobtnalo v posledních dnech v Libyi(leckde se dá mluvit o genocidě). Víte co je zajímavé!? Že nic. Žádná koalice nejsilnějších armád, žádný zásah zvenčí, který by radikálním rezem zamezil masovému násilí na dětech, vyvražďování na etnickém, náboženském základu a pod.. Čím to asi bude, že Libye dostala prioritu? Jak to, že spojené mírové síly humanitárně zasáhly v Libyi proti Kaddáfímu, který postupoval proti ozbrojeným protistátním vzbouřencům analogicky jako jiní diktátoři vůči neozbrojené opozici = začal je silou potlačovat (nechal do nich střílet)? Ta otázka není vůbec marginální, jak naznačujete. Zkoumání motivů, hlavních důvodů při používání selektivního politického přístupu je totiž to nejpodstatnější. I slepého totiž musí napadnout, že chudé země Afriky, bez surovin a ekonomického významu nemají pro válečné INVESTORY většího významu, i kdyby se tam nakrásně ve vnitrostátních sporech hned všichni navzájem vyvraždili. Prostě se tam neoplatí mrhat drahocenným materiálem - zbraněmi, financemi, zdravím a životy -což by při placení invalidních důchodů zatížilo rozpočet misionářských zemí. Z takové války by mírotvůrci vůbec nic neměli. Pokud jde o Kaddáfího a jiné diktátory. Kaddáfí má prioritu proto, že je jak neřízená střela. Zatímco suroviny a přírodní bohatství "našich" diktátorů je pod naší kontrolou, Kaddáfí chce v ekonomických otázkách jednat zcela nezávisle s možností užívat ekonomické prostředky jako formu politického nátlaku a vyjednávání. Zde narážíme na problém volného trhu. Voný trh jako jeden z atributů liberálně chápané svobody ano, ovšem jen do té míry, dokud se nám to hodí. Proto jedni diktátoři - naši = kooperativní, víceméně na nás závislí a nám podřízení, ač užívají zcela identických metod a prostředků, jsou opomíjeni a politicky, mediálně přehlíženi a jiný, který byl střídavě taky náš, přehlížen a opomíjen se najednou stal hrozbou demokracii, humanitě, potažmo světovému míru.

PS: myslím, že by bylo fér veřejně přiznat. Hele, žijeme v tržním systému. Momentálně určujeme pravidla a právo my z pozice naší vojenské síly, proto vše bude tak jak řekne naše západní koalice! Jestliže někdo uhne dostane přes držku! Je jedno jestli je někde diktatura anebo není, celá ta maškaráda s demokracií a humanitou je jenom zábavná estráda. Je úplně jedno jestli je někde diktatura anebo není. Jestliže chce mít dioktátor klid, musí jednat podle našich not a podřídit se! Jestli ne, má smůlu. Nastoupí brutální síla a nastolí NAŠE právo a pořádek.
23. 03. 2011 | 11:57

Elena napsal(a):

pardon v roku 2007
23. 03. 2011 | 11:59

Asfalt napsal(a):

Tenco:
Kde vzít objektivní informace? Al Jazeera je, pokud se nemýlím, britská. Iránský prezident americkému novináři během rozhovoru jednou řekl: "My máme atomovou zbraň, vy máte Al Jazeeru.". Na RT lze najít mnohdy zajímavý pohled odjinud. Naše média mi připadají někdy až téměř zmanipulovaná.
Pochopil jsem správně Váš odkaz?
23. 03. 2011 | 12:02

Pepa Řepa napsal(a):

No vida, neomarxisti a jiní rudokožci, zelená kniha je na světě.
Stahujte a studujte!
:-))
Jsem tu zbytečný.
Nechť na věčné časy vzkvétá Česká lidová džamahírie!

Co má Paroubek za hodnost?
Že by plukovník? Hodil by se na to.
Bílá čepice, zlaté prýmky to by byla paní Pepa spokojená.
:-))
23. 03. 2011 | 12:03

vlk napsal(a):

Jane Dubo alias Pražáku alias jofa alias Steve alias Klube důchodců

kdo tad y zcel a prokazatelně lhal , jsi ty. Naposled jsi trvdil, že soc dem prohlaosvávala rozpočty většinou 11 hlaů s KSČM. Vyzval jsem tě abys doložiljeden jediný příklad. Místo toho jen prolhané kecy. Jako tady právě předvádíš.
Jistě bud e pro tebe snadné doložit ony takto prohlasované rozpočty. Směle do toho.
23. 03. 2011 | 12:04

Karel Kubrt napsal(a):

Violo,
Nepodporují tak prakticky USA a NATO proti Kaddáfímu islámské teroristy?
O to přesně jde. V arabském světě, i když to mnozí nechtějí vidět (že Tenco?),
demokracie nejenže nevznikne, neb o ni ve skutečnosti není zájem, ale zvítězí tam fanatičtí vyznavači proroka. A ve spojení s evropskými muslimskými přistěhovalci nám za pár let vyhlásí válku.
Mám pocit, že by některým zdeším debatérům ani nevadilo, kdyby tomu bylo tak. Do posledního dechu by mleli něco o demokracii, svobodě, multikulturnímu soužití, humanitární pomoci...
Škoda, že nemám stroj času. Poslal bych je do 4. září 1683 kamsi k Vídni a až do 12. září bych je hnal před habsbursko-polskou armádou. Měli by tak dost času na to, přesvědčit stoupence Kara Mustafy o výhodách demokracie.
23. 03. 2011 | 12:08

vlk napsal(a):

Beďa
docela jaové řeči.
1- protože jsu jind e gauneři a vrazi nevidím důvod, proč bynějaký,na kterého lze dosáhnout měl být nepotrestán.
2- docela rád bych znal africký konflikt, kd e nejsou mdré přilby Organizac e africké jednoty nebo jak s e to jmenuje. co myslíte, je lepší, když si to tam regulují Afričané mezi sebou nebo je lepší, když tam zasahuje západ? Tihle africké mírové jednotky byly i v ž zmíněné Rwandě. že tam byli k ničemu, jako napříkald teď v Sebegalu není problém západu.
A mimochodem - nějak ani vy ani ostatěí zdejší obhájci Muamara jste se nestihli zmínit o roli Číny a Ruska. bez jejich neutrality v RB by západ žádnou akci nebyl nastartoval.. To jen na okraj. Až zas e bud ete chtít pst o špatnostech západu. Jehož jste nedílnou součástí.
23. 03. 2011 | 12:09

voroshilov napsal(a):

Pepo,prestan si hrat se slovickama a furt nam nepodsuvej srovnani Zelene knihy s Mein Kampfem:
System prime lidove demokracii stvorene podle antickeho vzoru je formovany tremi principy:
1)Bezprostredni vykonani moci lidem pres narodni shromazdeni,kde je kazdy zapojeny reseni otazek
2)Vlastnictvi narodem spolecneho bohatstvi,ktere je deklarovane jako majetek vsech clenu spolecnosti
3)Predani lidu zbrane a umeni ho pouzivat s cilem ukoncit monopol armady na vlastnictvi zbrane.

Kde je tam volani po dzihadu,kdyz plukovnik zval do Libyji tisice krestanu na ruzne prace?
23. 03. 2011 | 12:17

Tenco napsal(a):

Asfalt
No, tak nějak.
Svět médií je zapeklitě zamotaný. :))

Nejlepší tak bude - dát na Pepu Řepu.

Ale doporučuji i Kubrtovu tchyni. Pro ty jednodužší povahy je to docela dobrý informační zdroj. Zajistí dobré trávení a klidné spaní.
23. 03. 2011 | 12:18

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky obsahující hrubé nadávky, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 03. 2011 | 12:18

Karel Kubrt napsal(a):

Pepo Řepo,
máte pocit, že maluju šaška Kaddáfího na růžovo? V mém prvním příspěvku jsem mluvil o tom, že když OSN nepočítá všem stejně, jednou pomoci statisícům, jindy se vyprdnout na miliony lidí, tak je bombardování Libye agrese, i kdyby to posvětila moje tchýně.
O tom pěkně píše Béda 23. 03. 2011 | 11:57 , se kterým se jinak v mnohém neshodnu.
23. 03. 2011 | 12:20

Béda napsal(a):

vlk,

selektivní slepota je velice nepříjemná věc. Já si vašeho názoru velice vážím při ekonomických, potažmo vnitropolitických analýzách. Při hodnocení mezinárodní politiky s váma ovšem musím hluboce nesouhlasit.

1) jak to, že Kaddáfí začal být humanitě a demokracii trnem v patě až teď, když hrozilo, že přesměřuje obchod s ropou do Asie a přestane užívat v mezinárodním obchodu dolar? (nepřípomíná vám tak trochu jeho osud, osud jiného diktátora v jiné zemi, kam šly věrozvestové demokracie a humanity hledat ZHN, které diktátorovy dodaly v jiné době kdy byl ještě přítelem demokracie a pokroku k velice bohulibým účelům jejich vlastní firmy?)
Proč doposud nebyl svržen ze stejných důvodů saudský král, bahrajnský šejk...? Proč jeden ano a druhý ne?

2) jistě uznáte, že nasazení mírových nárazníkových přileb, dozorujících konflikt s dalekohledy a zajištěnými zbraněmi není totéž jako mezinárodní válečná akce (nevyhlášená kamuflovaná válka).
Já Kaddáfího, jestli jste si nevšimnul nehájím a nikldy jsem nikde netvrdil že není diktátor. Já jenom tvrdím, že ta akce je podvod a nesmysl a že Kaddáfí je stejný diktátor jako přehršel těch ostatních. Nic méně, nic víc.

Pokud jde o Rusko a Čínu. Ať by udělaly cokoliv, stejně by byly terčem kritiky. Jejich polohu mrtvého brouka ani ryba nechápu. Neutrálným stanoviskem k tzv. bezletové zóně s "MÍRNÝM DOVĚTKEM" přece tiše schválily nevyhlášenou válku vůči Libyi. Určitě dobře věděly co činí. Co zato, resp. co je k tomu vedlo je pouze ve sféře mých dohadů. Já osobně je zato kritizuji.
23. 03. 2011 | 12:24

Grandmaster napsal(a):

voroshilov,
bohuzel musim konstatovat, ze vase nazory, jako vzdy tak i nyni, jsou zcela neortodoxni (prici se mi psat extremni a pitome) a tudiz se distancuji od jakehokoliv popudu je komentovat.
23. 03. 2011 | 12:27

Elena napsal(a):

Libijský kmeň Warfala, žije na vychode krajiny ( práve odtiaľ pochadzaju dnešné povstalci) už raz proti Kaddafimu povstali,

predpokladam, že oni vytvoria stranu v nových demokratických volbach stranu Libijských Liberalov,
stranu konzervativcov budu tvoriť : Tuaregovia,
ľavica bude zastupena kmeňom Kaddafa
23. 03. 2011 | 12:28

Elena napsal(a):

Nový demokratický parlament v Libie bude trojkomorový,
Duma ako horná komora bude mať zastupenie a četného občana krajiny Sarlozyho, on bude mať právo veta vo vštkých trech komoroch Libijského parlamentu , dostane občianstvo v krajine.
23. 03. 2011 | 12:34

vlk napsal(a):

Beďa
nesouhlasit s e mnou je vašeprávo. Já s tím nic nenadělám a dělat ani nechci.
1- když o čemsi argumentujete , mělo by to sedět. neí to tak dlouho, co byl Muamar v těžké izolaci západu. Stačí si pamatovat. Zlom nastal až v okamžiku, kd y opustil jaderné ambic e - prokazatelně a přiznal s ek atentátu z Lockerbee a odškodnil pozůstalé.
2- naftu do Číny už dodává dávno. Pomohlo mu to elementárn přežít blokádu západu.
Zvyšovat dodávky do Číny nemůže, ne Libye ma dlouhodobé kontrakty. Zejménas Itálií.
2- o bahrajnském králi a Saudech jsem psal. Jaksi neí známo, že byposlali na vlastní obyvatelstvo tanky a bezuzdně pálili do davu protestujících.
Ale souhlasil byste Béďo s tím, že prostě když Kadáffí, tak pokud možno všichni muslimští diktátoři a zločinci Ted y Saudové i Bahrajn a Jenem, ale také syrský Assad a iránští ajjatolláhové, abychm to vzali z jedné vody avypráskali je všechny? Já s tím problém nemám.

2-nesouhlasím. Nikdo černochům s modrými přilbami nenařizuje jen s e dívat d alekohledy. Ale oni radši malé holčičky..
Jsem rád, že s e shodneme alespoň v roli Ruska a Číny...
23. 03. 2011 | 12:38

voroshilov napsal(a):

Grandmaster:
No,no uvidime jak se podtvrdi moje extremne a pitome nazory kdyz v Libyji nastane dalsi zima bez potravin,bez vody ve vybombardovanych mestech?
23. 03. 2011 | 12:39

Karel Kubrt napsal(a):

Bédo,
uhodil jste hřebíček na hlavičku.
Selektivní.
Selektivní demokracie, selektivní tržní hospodářství, selektivní svoboda slova, selektivní rasismus, selektivní náboženská svoboda...
Toho nebýt, tak máme ráj na zemi. Jsme ve státě, který si selektivně na všechno alespoň hraje. Buďme tomu rádi.
Já osobně jsem rád, že zahraniční kníže usnulo před konfliktem a probudí se, až bude po všem. Karla von nám seslalo samo nebe.
23. 03. 2011 | 12:40

Pražák napsal(a):

vlku,

nejenom rozpočty, že? Bylo toho víc. :))

Ale oba víme, že toto zrovna nejde, že? :))
23. 03. 2011 | 12:41

voroshilov napsal(a):

Grandmaster:
Aby jste nekomentoval moje extremne pitome nazory staci se podivat na vzkvetajici demokraticky Irak,to se maji bez Saddama,vid'?
23. 03. 2011 | 12:42

Grandmaster napsal(a):

Viola a karel Kubrt,
z vasich komentaru o USA cisi ruda(?) nenavist
23. 03. 2011 | 12:47

Elena napsal(a):

v blizkej buducnosťi, po dokonalej zdemokratizacie Libie, bude jej umožnene pristupove rokovania ako ptencialného člena EU, rvimi kandidatmi sú demokratickéjšie krajiny ako je Egypt, Tunis, budu prijate do EU na mimoriadnom rokovaní Stredozemskéj únie pod veleniem sarkoziho, v globale celý Africký sever bude sučasťou Evropskéj Unie + Turecko
23. 03. 2011 | 12:48

Tenco napsal(a):

Béda
Rusko lavíruje mezi "západními hodnotami" a asijskými odbytišti /z velké části muslimskými/.
Diverzifikuje svou politiku via Švýcarsko kdysi.
Dlouhodobě tak bude úspěšnější než USA.
Pokud bude mír nebo USA nezredukují svou závislost na ropě.
23. 03. 2011 | 12:48

Tupelo napsal(a):

Pane Drobku, ac s vyznenim clanku moc nesouhlasim, diky za jeho zprostredkovani. S clankem nesouhlasim v techto bodech:

- nemyslim ze zapad vysle pozemni jednotky (nema na to ani kapacity, ani finance, ani elan (po neprilis velkych uspesich v Afganistanu a Iraku).
- clanek zminuje Kaddafiho primeri - obe dve byla nasledne porusovana.

A souhlasim s tim ze
- v pripade lybie nejde o hrozbu spojenym statum (aspon ne primou)
- nejde ani o ropu

Role EU mohla byt po vahani ohledne Tuniska a Egypta mnohem vic jednoznacnejsi, nyni by mela podporit rebely aspon tak, ze jim bude dodavat zbrane, zejmena protitankove a bude udrzovat bezletovou zonu. Podobne jak v pripade Egypta, nech se obyvatele sami rozhodnou jaky stat chteji mit. Mozna by varianta dvou statu misto kolonialniho navrhu jednoho byla lepsi.
23. 03. 2011 | 12:52

Elena napsal(a):

povzbudivým argumentom pre prijatie ako pravoplatnimi členmi EU, bola stanová podmienka na zasadnutí Evropskéj Rady:
Každa krajina, ktorá má záujem byť urychlene a mimoriadné prijata do unie, musy na svojom území objaviť:
1. ložiska ropy
2.ložisko plynu
3. zlato
4. meď
5. uran a titan

s tohto zoznamu musy mať aspoň tri komodity pre uspešné prijatie
23. 03. 2011 | 12:54

Grandmaster napsal(a):

voroshilov,
zamyslel jsem se nad temito slovy ....nadvlada zidovskych sdelovacich prostredku..... a to opravdu nepotrebuje komentar.
23. 03. 2011 | 12:55

Občan napsal(a):

To Karel Kubrt (23. 03. 2011 | 11:25):

To byla IRONIE, pane Kubrte. Kdybyste četl moje příspěvky, tak byste to (předpokládám) pochopil.

Měl jste to říct tchyni. Ta by Vám vysvětlila, jak to s tím doletem je a mohl jste si ušetřit tu zbytečnou žluč.
Takhle Vám akorát praskne žilka na čele a dostanete žlučový kameny :o))
23. 03. 2011 | 12:57

Karel Kubrt napsal(a):

Grandmaster,
to není pravda. Demokracie USA se mi povětšinou velmi líbí a zavedl bych mnohé do našeho politického a soudního života.
Ale když vystoupí představitel této krásné země a začne jako Pán Bůh říkat, kdo má z jaké země odejít, bez ohledu na to, že ho ještě před časem podporoval a víceméně i vyzbrojil (Saddám Husajn, Hnusní Mubarak, Muammar Kaddáfí, apod.), tak těžko zadržuji blinkánky, které se, bez mého přičinění, a po dobrém obědě od tchýně, derou, neznámo proč, ven.
23. 03. 2011 | 12:58

Béda napsal(a):

vlk,

nebudu to rozpitvávat po bodech. Vemu to ve zkratce.
1 - nejsme ve sporu. Nikdy jsem netvrdil, že před nějakou dobou cizí diktátor se nestal po své transformaci našim diktátorem a posléze po tranfsformaci zas cizím nepřátelským nehumánním diktátorem. O padlém embargu vím a nikdy jsem jej nezapíral ani nerozporoval. Zde absolutně nejsme ve sporu.
2 - zde vám dám odkaz na vaši kmenovou stránku, kde na vlastní oči ve videu uvidíte, jak se správně demokraticky zachází s opozicí: "jak bahrajnské úřady vyjednávají s opozicí" zveřejněno 19.3.2011. Naleznete to v archivu Britských listů.
- ano všem diktátorům a válečným zločincům měřit stejně. V orientálních despociích i v tzv. svobodném světě. Bush, Cheney, Rumsfeld, Wolfovitz, M. Albright , C.Rice ... již dávno měli stanout spolu s Thacym a spol. před trestním tribunálem v Haagu,
23. 03. 2011 | 13:01

Elena napsal(a):

dodátok,
budu povolené horizontakné prieskumne vrty,
čo to obnaša v praxi? napriklad Slovensko na svojej hranice objavi ložisko ropy, ale centralný bazejn v ktorom ta ropa je leži pod čechmi, to znamena , máme právo na horizontalný vrt v podzemí aby sme tu ropu dostali na našu stranu, právydlo horizontalného vrtu je stanovene pre iliminaciu kmeňových nepokojv
23. 03. 2011 | 13:01

Pražák napsal(a):

Prosazování bezletové zóny a ochrana civilních obyvatel před vojskem věrným Muammaru Kaddáfímu?

Ale kdeže. Čeho jsme od sobotního večera svědky v Libyi, až příliš připomíná pomstu a snahu zbavit se konečně samolibého, podivínského, a jak Západ čerstvě objevil, i krutého vládce v Tripolisu.

Ať to stojí, co to stojí. Nejprve bomby - a až pak uvidíme, že válečníku vlku....
23. 03. 2011 | 13:01

voroshilov napsal(a):

Grandmaster:
Ja videl vase "nezavisle" sdelovaci prostredky behem rusko-gruzinske valky,kdyz jeste nevyhladli mrtvoly Osetinu v Chinvalu ktere bombardoval raketami sileny kravatozrout Saseksvili uz zacali rev o ruske agresii proti malicke Gruzii,jak vydavali vybombardovany Chinval za napadene rusama gruzinske mesto Gori,jak porad fotili jeden zasazeny cinzak ze vsech stran za dukaz ruske genocidy,jak na Fox News moderator zavrel pusu americke holcicce ktera rekla ze valku zacala Gruzie protoze tam byla...
23. 03. 2011 | 13:03

marťan ne napsal(a):

Jak to bylo s vraždícími kaddáfího žoldnéři na začátku?
Géblsovština? Jak to bylo?

Utečenci z Afriky nadirigovaní do ČR??
Na obecně prospěšné práce do sběrných center by samozřejmě šli a rádi MUDr.Hnízdil, prof. Halík a jim podobní ...

Vyzbrojování opozice - veřejně, pro jedny embargo, pro druhé .. Hustý.
23. 03. 2011 | 13:06

Karel Kubrt napsal(a):

Občane,
neráčil jste si všimnout, že jsem nereagoval na Vaši ironii, ale na to, jak na Vaši ironii reagovala Viola. Ani nevím, jak mám reagovat na Vaši reakci, která byla na mou reakci na reakci Violy, která reagovala na Vás.
Snad na to nebudete reagovat podrážděně, má reakce by byla velmi žlučovitá. Musel by na ni reagovat Stejskal, načež bych si neodpustil ironickou reakci, na kterou byste pravděpodobně reagoval nejen Vy, ale i další místní reakčníci.
To jsem zvědav, jestli na to bude reagovat Tenco.
23. 03. 2011 | 13:10

Kanalnik napsal(a):

Panu Drobkovi diky za preklad. Zajimavy pohled a informace o lybijskych kmenech.

Ano, jsou tu velka rizika, hodne zalezi na tom, zda setrvaji povolani (velitele a politici) v mysleni minulosti, nebo zda jsou schopni pruzne reagovat na tuto novou situaci novym zbusobem. Podle mne by bylo nejlepsi zustat u bezletove zony a dal se do toho nemontovat (posuzovano ocima dneska). Uz i prechod akce pod NATO mi neprijde zrovna nejlepsi, lepsi by bylo uskupeni statu OSN vcetne arabskych (takhle to navenek vypada jako zapadni akce, coz nemusi byt nutne po chuti arabskym narodum).

Musim se ale priznat, ze mi v nekterych vetach pripada, jako by autor snedl Salamounovo hovinko (to nemyslim urazlive). Ponekud totiz svym zbusobem a svym tonem predklada zavadejici pohled na realitu. Zcela pomiji celkovou situaci v regionu a plosne rozsirene nepokoje. Tudiz bych situaci nepovazoval za "západní intervenci, ktera zkrátka nemá žádné strategické ani ekonomické opodstatnění". Bagatelizace mi neprijde na miste.

Stejne tak mi neprijde na miste pomijeni hrozby Kaddafim ohledne zmasakrovani rebelu.

Clanek na me pusobi, jakoby autor videl jen dve alternativy - nedelat nic (a vsechno by bylo ok, intervence je zbytecna) a intervenovat (zbytecne, velke riziko). Pritom fakt, ze se situace v regionu jednoduse muze roze..at i bez bezletove zony, uplne vytesnil.

Mnoho moudrych vi v teto chvili, co je nejlepsi, a pritom si nedokazi priznat, ze nikdo vlastne nevi nic. Improvizuje se vzhledem k nalehavosti situace, kterou nechteji videt a mozna nedokazi pojmout. Situace je komplikovna a slozita, nikoli tak jednoducha, jak nastinuje autor.
23. 03. 2011 | 13:18

Asfalt napsal(a):

Domnívám se, že je třeba odpovědět na otázku, kdo povstalci v Libyi vlastně jsou. Může jít o:
1) lid, který má právo na odpor proti státní moci pokud legální prostředky selhaly
2) rebelové nereprezentující lid jednají v zájmu a režii jiného
3) jedná se o neřízený chaos sociálně nepřízpusobivých jedinců

Zná někdo odpověď na danou otázku?

Mně alternativa uvedená v bodu 1 připadá mémě pravděpodobná. Důvodů je víc.
Navíc mi není jasné, proč nikdo nereaguje na vyhlášená příměří, proč nejsou přítomni ani po pozvání libyjské vlády pozorovatelé, proč nido nechce jednat, atd. Jen se pořád mele, že libyjská armáda porušuje příměří, zatímco rebelové mají útočit. Už to je divné.
Bezletová zóna byla zajištěna, stíhačky ale útočí dál.

Pokud dojdeme k závěru, že bod 2 je pravda, pak kdo má zájem destabilizovat Libyii.
Mohou to být USA, BRIC, Al-Káida. U všech lze najít důvod. Irán nebo EU bych v tom neviděl, není to jejich styl.

Osobně se domnívám, že nyní pozorujeme něčí snahy sjednotit arabský svět, ropa je jen další okolnost. Kdo a proč to dělá nevím. Pokud se nemýlím, Al-Káida je horký horký kandidát v odpovědi na danou otázku.
23. 03. 2011 | 13:18

Elena napsal(a):

ten pipometr sa zblaznil :)))))
kliknem a dalšia stovečka
23. 03. 2011 | 13:26

Béda napsal(a):

Několik kuriozitek:

"...ti, kteří v Iráku zavinili smrt cca 1,6 milionu lidí a v Afghánistánu zabíjejí dál, začnou někomu podobně bezskrupulóznímu vysvětlovat, že zabíjet se nemá.

...A když už byla řeč o pokrytectví, nesmí se zapomínat na hlavní válečníky. Pod záminkou ochrany „civilního obyvatelstva" v Libyi (už pár dní se ve zpravodajství velkých zahraničních televizí někoho takového snažím alespoň na chvíli zahlédnout a pořád nic) si bývalé koloniální mocnosti pochvalují, že mají tentokrát podporu i arabských zemí. Hillary Clintonová přitom vyjmenovala ale jen Katar, Spojené arabské emiráty, Jordánsko a Irák (snad se ve výčtu nepletu), což je opravdu k uzoufání zoufalé - opírat se o státy, které si USA penězi a zbraněmi a okupací udržují při životě, je fakt trapné. Pokud ale odhlédneme od této velmocenské politické bídy, je alespoň jasné, jakým směrem se bude budoucí libyjský režim - doufám, že nikdo nevěří, že cílem je nastolit v Libyi demokracii, která by v kmenovém systému beztak nefungovala - zkrátka, jaký „nový" režim že se to tam zrovna vybombardovává. Ostatně, vysokou školu pokrytectví -- nebo reálpolitiky, chcete-li -- předvedla sama Hillary Clintonová, když vysvětlovala, proč že se v Libyi bombami kdosi ochraňuje, a v Bahrajnu, kde jsou lidé masakrováni místními i saúdskými vojáky, nikoli. „V Bahrajnu „odmítáme použití násilí ze strany demonstrantů", prohlásila ta dobrá žena v době, kdy „celý svět" (pojem ČT) fandí libyjským povstalcům s kulomety, tanky a stíhačkami. Záběry z Bahrajnu jsem nabízela už minule, tak už není, co dodat. Hillary Clintonová ale dodala, a to, že Bahrajn má svrchované právo žádat o pomoc země Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC), tedy o okupaci svého území proti svému obyvatelstvu. A je to. A představitel Spojených arabských emirátů prohlásil: "My a Saúdská Arábie šíitskou vládu v Bahrajnu nikdy neakceptujeme." Většinové obyvatelstvo tedy ve své vlastní zemi nebude rozhodovat nikdy. A je to, podruhé. Marně tak osmnáct bývalých opozičních poslanců bahrajnského parlamentu žádá OSN obecně a USA jmenovitě, aby skoncovaly se zahraniční vojenskou přítomností v jejich zemi..."
citace je z článku Terezy Spencerové uvedeného na OM
23. 03. 2011 | 13:27

Kanalnik napsal(a):

Souhlas s Vlkem (9:23)
23. 03. 2011 | 13:29

dalimír napsal(a):

Ihned v začátku samotné akce proti severní africe jsem psal at raději nechají tamní šejky aby se ze svými bláznivými teroristy vypořádali sami ! Oni vládcové těhle divokých musulmanů znají tamnější poměry nejlépe ! A když Kadaffi uznal za vhodné že bude třeba proti buřičům přitvrdit tak asi měl k tomu důvod ! Ale v americe a ani v evropě vládcové pro tohle záměrně nemají pochopení a míchají se do dění po kterém jim nic není ! At si první udělají pořádek všichni ve svých zemích ! Ale jak jsem již psal ! OSN NATO a EU stejná sorta institucí ! Do jednoho pytle a na smetiště dějin ! Dl.
23. 03. 2011 | 13:34

Občan napsal(a):

To Karel Kubrt:
Tou reakcí na Violu myslíte tohle???
"Karel Kubrt napsal(a):
Občan napsal(a):
Prosím vás, kolegové a případné kolegyně,
už jsem se na to ptal jednou, ale nedostalo se mi odpovědi.
Jaký dolet mají libyjské lodě?

Copak tohle někoho zajímá? Francie má mandát od bezmocné OSN, a tak si může dělat v Libyi, co chce.
To je ta samá logika, jako chtít vědět, jaký dolet mají civilní libyjská auta.
A jaký dolet mají civilisté?
23. 03. 2011 | 11:25
"

Pak mi tedy, prosím, vysvětlete KDE a JAK tam reagujete na Violu.
Já tam vidím žlučovitý výlev, plynoucí z nepochopení ironie toho dotazu, nic víc. A ubezpečuji Vás, že OPRAVDU nepotřebuji vysvětlovat, že lidé či auta nelétají. Čekal jsem reakci od lidí, s nimiž si občas společně hořce zaironizujeme, když už se atmosféra zdá být nesnesitelnou.
A ještě navíc jste opsal jen první půlku dotazu.

S Violou jsem o tom ironickém dotazu nemluvil a ani jsem si nevšiml, že by na něj jakkoli reagovala.

V dalších Vašem chaosu už se ztrácím, takže Vám jen popřeji příjemné žlučování a bacha na tu žilku na čele...
23. 03. 2011 | 13:36

Karel napsal(a):

Je to stále stejné. Ve jménu civilistů (ozbrojennců) a ve jménu ropy můžeme všechno. Nějaký ten mrtvý civilista neuškodí, že.
23. 03. 2011 | 13:39

Grandmaster napsal(a):

Karel Kubrt,
Osama byl (je) jen mluvci demokratickeho sveta. Drzme se tematu. Tedy Libye. Vzpoura v Libyi je jen pokracovanim nepokoju, ktere zacaly v jine zemi a sirily se jako kruhy na vode do jinych nedemokratickych zemi. I kdyz obcane z prirozenych duvodu nemaji o demokraci a svobode moc potuseni, prece jen chteji 'neco jineho'.
I tak, podivne zeme jako treba Norsko, Quatar, slibili pomoc. Co na tom Norsko muze ziskat? Jen pocit, ze pomohli necemu dobremu.
Je snadne vsechno svadet na USA.......
23. 03. 2011 | 13:49

Yosif K napsal(a):

Jo pane tenco, ja jsem se za sveho mladi tez chtel pohybovat UPLNE volne mezi CSSR a treba SRN, kde jsem mel kamarady. A nemohl jsem. A predstavte si kdo za to mohl: Uplne malicko SRN - musel jsem cekat 20 hodin ve fronte pred velvyslanectvim SRN abych , ale hlavne to byl nas totalitni rezim v CSSR - s pasem platnym pro cvsechny staty sveta jsem mohl svobodne cestovat leda tak do NDR a soc statu na Balkane. Bykla enjaka takova preedstava, ze by lide mohli utect - byli drzeni jako ve vezeni.

A kdopak ze to buzeruje mlade Druzy? Dle reziserky - sebekriticke zidovky - je to i Israel. Budiz - ale syrsky rezim se netaji umyslem cely israel zrusit. Je to nepratelsky stat - styky se Syrii jsou nejakym zpusovbem regulovany. NIKDO VSAK NEDRZI DRUZY V "ISRAELSKEM VEZENI" - jak jsem se docetl jeden z ubohych mladych druzu videl vetsi svobodu v totalitarske Syrii, kde mimochodem poravidelne muzi a zabijeji islamnisty jeste mnohem hure nez za Mubaraka v Egypte - tak se do toho totalitarskeho rezimu volne vystehoval "za svobodou" - a pokud dobre chapu - za karierou v totalitni televizi.

Jiste nyni muze navstevovat Golany. Buzerace Israele je ta, ze vyrizeni vstupniho visa trva 3 tydny. Buzerace Syrie jest ta, ze za nepovolenou navstevu Israele jest trest smrti a navstevy Israele se vetsinou nepovoluji.
23. 03. 2011 | 13:53

Občan napsal(a):

Přesně tak, pane Bédo (13:27),

my sice vůbec nevíme A NECHCEME VĚDĚT, o co vlastně v Libyi jde, ale budeme se do toho montovat, ať za to následně zaplatíME cokoli si kdo vzpomene. Protože nakonec za tuhle Hunochazarovu předvolební krusádu zaplatí EU (a Libyjci pochopitelně).

Z Hilzny a jejích lží (ty, co jste uvedl, jsem slyšel právě na vlastní uši) se mi minulý a tento týden udělalo dvakrát špatně od žaludku a protože poprvé to bylo po výborné "prdelačce" a podruhé po šunkoflekách, což jsou má zamilovaná jídla, zapřisáhl jsem se, že dvakrát a dost. Statečná paní Spencerová teda...

Z Hunochazarovy akce se mezitím pomalu stává velmi hořká komedie, protože NATO mu prozatím sdělilo, že prostředník, USA hledají jakoukoli skulinku, aby se z maléru vymotaly (přičemž se tváří, že ty Tomahawky tam padají vlastně kdovíodkud), Německo předstírá, že vlastně vůbec neexistuje a ty srandastáty, co by si rády užily svých pár vteřin slávy, ty ani neberu v potaz.
Na pozemní akci nikdo nemá prachy ani lidi, "povstalci" se ukázali jako banda naprosto nechopných trotlů, kteří se nehnuli ani přes masivní dodávky zbraní a zásob západními "demokraciemi" a Kaddáfí je nas....j, takže "osvoboditelům" už nezbývá, naž ho v rámci "ochrany civilního obyvatelstva" zavraždit.
OSN je po poslední "rezoluci" zralá na to, aby se okamžitě rozpustila a lidé začali dávat dohromady něco nového.

To se nám fakt moc "povedlo"...

P.S.: Pane Bédo, Vy také nevíte, jaký dolet mají libyjské lodi, které bombardují "osvoboditelé" v rámci "bezletové zóny"?
23. 03. 2011 | 13:54

Elena napsal(a):

dôležité upozornenie,
Vážení čakatelia na demokratizaciu, dovolím si vas všetkých potencialných čakateľov napriklad Kuba, Severna Koreja a tak dalej) že mi Evropské demokratické spoločenstva dobrobolnikov, demokratizujeme na vlastné náklady, teraz priebeha járna akcia v Severnéj Afrike , ma mimoriadnú zľvu : dva v jednom , v buducnosti nebude možne realizovať proekt demokratizacie nezíštné, kvoli vysokým nákladom, bude stanovený individualný poplatok, tým to žiadam čakaťeľov, kto sa ešte nerozhodol aby tak učinil, jednák ušetri , po druhe sme rozbehnute a za tretie akcia plati do konca maja tohto roku
23. 03. 2011 | 13:56

Občan napsal(a):

To Yosif K:

Pane Yosife K,
tak už nám konečně povíte, JAK DALEKO je to z Kosova do Albánie?
Pořád a pořád toužím po Vaší odpovědi. Já bych si totiž strašně rád udělal představu o tom, kamže to vlastně chtěli Srbové ty ALbánce deportovat.
23. 03. 2011 | 13:57

Béda napsal(a):

Občan,

nevím jaký dolet mají ty "letadlové" lodi, ale určitě vím, že by mohly hodně uškodit civilnímu obyvatelstvu, tak je potřebné je všechny humanitárně potopit.

PS: kdože to bude po humanitární válce nezištně dodávat ropné zemi nové "letadlové" loďstvo?
23. 03. 2011 | 13:58

vlk napsal(a):

Lháři Jane Dubo alias Pražák alias jofa alias Steve alais Klub důchodců
Zcel jasně jsi napsal že soc dem na 11 prosadila s KSČM státní rozpočty.

Takže když to nemůžeš doložit se z toho chceš jako obyčejně -VYLHAT!
Takež chci link na ty rozpočty takto prosazené.

Béďa
mám sem dát link na you tube na snímky z Tien an men? Nebo na zásahy náboženských milicí v Teheránu?
To abyste viděl rozdíl mezi hodnými a zlými tyu Bush a všichni, které jste jmenoval.
23. 03. 2011 | 14:04

Občan napsal(a):

To Béda (13:58):

Česká republika samozřejmě, to jste nevěděl?
Pecina kvůli tomu pouští flek v PS PČR a nastupuje ve Vítkovicích, kde bude řídit divizi lodní dopravy a osobně testovat nosnost a výtlak.
A kosmicky nejlepší ministr financí Chemický Mirda chce formou VZ odkoupit od Vikina tu původní československou obchodní flotilu - třeba nám dá slevu, už jsou to přece jenom jetý kousky.
23. 03. 2011 | 14:05

občan napsal(a):

To vlk (23. 03. 2011 | 14:04):
Hmm, klidně.
Ale snímky, jak ti hodní a pokojní "demonstranti" házejí do tanků zápalné lahve a pak utloukají hořící vojáky, kteří vylezli ven a snaží se uhasit jeden druhého, to asi nebudou, že?

Pane Vlku, ono sem chodí hodně lidí, kteří jsou mladí a kulový pamatují, i hodně lidí s účelově krátkou pamětí. Ale všichni úplně hloupí nejsou.
Evidentně nemáte argumenty, jimiož byste obhájil svůj dvojí metr a pokus odvést pozornost k Číně už je opravdu zoufalý. Tak buďte chlap a přiznejte si, že holt jednou nemáte tak úplně pravdu.
23. 03. 2011 | 14:10

bp napsal(a):

mi zase příjde extrémní ten místní hasbarista, voroshilov v pohodě. pepa řepa evidentně něco málo ví, ale trochu to tu placatí, asi nechce být ukecaný.

asi není problém jednou rebely nazvat neozbrojenými civilisty, jindy defektory z armády, pak zase zkušenými džihádisty. pravda bude asi od všeho trochu, jak už to tak bývá...

vtipné je, když se s ním kluci z eu dohodnou, že mu budou platit za to, že nepustí přes moře utečence z afriky a nakonec to otočí proti němu a prohlásí, že jím byli vlastně v tomto bohapustě vydíráni.

co se týká ropy - neměla bp v březnu začít těžit někde u syrty?

a neví někdo z vás, v jakém stavu jsou projekty železničního spojení tripolis-syrta a syrta-benghazi? bylo to jen na papíře nebo už se začalo stavět?
23. 03. 2011 | 14:14

Béda napsal(a):

vlk,

co to plácáte vlku? Žeby pověstný Cimrmanův úkrok stranou od humanitárních válek?

PS: Navrhujete snad další účelové humanitární války proti Číně a Íránu, kde na rozdíl od našich vládnou cizí diktátoři?

Ještě otázka nakonec: Nevíte náhodou proč nadnárodní kapitál tak masivně investuje v direktivně komunistickou Čínou řízené Číně, kde v suprmoderních fabrikách bez ekologických limitů a pracovních standardů osvíceného západního světa pracují novodobí otroci?
23. 03. 2011 | 14:17

Carlos V. napsal(a):

Kaddafi je lump. Lump, jakých vládne vě světe spousta. Otázkou je, proč právě jeho režim si vzali spojenci na paškál ?

Tezi o masakrování civilistů považuji za směšnou .... v porovnání se Sůdánem atd... jde o lokální potyčky.

Spíš je na místě úvaha o sférách vlivu. Libie nebyla navázána ani na Francii (Alžírsko), ani na Británii (Egypt), ale na Čínu, Rusko a Itálii.

Vše začali Francouzi, pak se připojili Britové, Američené až v okamžiku, kdy bylo téměř jasné, že Francouzi do toho půjdou klidně sami.

Proč ? Sarkozymu klesá popularita. Velmi potřebuje vzpruhu. Už delší dobu vykopává vzpomínky na velmoc, konkrétně v jeho plánech Středomořské Unie. Potřebuje akci, potřebuje hlasy.

A Britové ? Inu, Francie je jejich odvěký nepřítel, a je pro ně nepředstavitelné uvolnit Francii ruce ve Středomoří.

Američané šli až v okamžiku, kdy bylo navařeno, a oni přece musí být vždy ti hlavní...

Není proč a koho podporovat, jen je třeba se nezaplést a doufat, že nový řád v Lybii (tedy afgánsko/irácký bordel) nebude znamenat moc nových teroristů.
23. 03. 2011 | 14:21

Béda napsal(a):

oprava: komunistickou STRANOU...
23. 03. 2011 | 14:21

Vlkodav napsal(a):

Beda:

"Nevíte náhodou proč nadnárodní kapitál tak masivně investuje v direktivně komunistickou Čínou řízené Číně, kde v suprmoderních fabrikách bez ekologických limitů a pracovních standardů osvíceného západního světa pracují novodobí otroci?"

Píšete o době před 20ti lety. Byl jste tam v poslední době? Máte obchodní aktivity v Číně?
23. 03. 2011 | 14:22

Béda napsal(a):

CarlosV,

vaše optimistické očekávání mi přijde docela úsměvné. Otázka: Byli v Iráku (sunnité, šiíté, Kurdové) v momentě kdy začali míroví misionáři šířit humanitu a hledat ZHN nějací mezinárodní islámští radikálové?
Nezačala radikalizace místních a zahrnutí Iráku do svaté války mezinárodních džihádistů až s porážkou Husajnova režimu a prohloubením válečného marasmu?

Proč by to mělo být v Libyi zmítané kmenovými spory jiné?
23. 03. 2011 | 14:27

buldatra napsal(a):

Já si myslím, že ani křižáci, ani hlupáci, ale lidumilové, kteří si v rámci výchovy a dobrých mravů říkají, škoda rány, která padne vedle. Toliko k nadpisu.

A proč vlastně sviští ty EU stíhačky a jiná létadla nad Libyí?
Protože to chtěl bonacapart. Inu jižan z puszty nezaváhal a chopil příležitost za pačesy.

Ten bejvalej kámoš Muamar musel toho bonacaparta něčím příšerně, ale opravdu příšerně naštvat.
No a my ostatní jen táhneme za jeden provaz, jak diplomaticky naznačil Saša Vondra a ten tomu rozumí, vo tém žádná. Parta se netrhá.

Až za čas nastane v Libyi taková ta postbombová pohodička, létadla odsviští, ponorky odplují, bombardéry již nebudou mít co bombardovat a všecko bude na cimprcampr, bude v Paříži uspořádána slavná vojenská přehlídka pod Vítězným obloukem a bonacapart vstoupí do učebnic.
A mezitím se ve světě stane zase něco nového…
Ještě, že se furt něco děje.
23. 03. 2011 | 14:27

Béda napsal(a):

Vlkodav,

nevíte náhodou proč je čínské zboží tak levné? (ps: přitom je dopravováno do Evropy přes půlku světa)
23. 03. 2011 | 14:28

buldatra napsal(a):

Čínské zboží a levné?
Já myslel, že je zadarmo drahé.
Inu, člověk se neustále mýlí.
23. 03. 2011 | 14:32

Vlkodav napsal(a):

Béda:

Které?
Současné kalkulace již ukazují, že v některých oborech, kde je třeba vyšší vzdělanosti pracovní síly začíná být střední a východní Evropa levnější než Čína.
Mimochodem mnoho zboží, které je lidově označeno za "čínské", je ve skutečnosti z jiných asijských zemí, které už mají levnější pracovní sílu a menší náklady na ekologii a pracovní právo (neoficiálně tolerované zaměstnávání dětí a podobně).
23. 03. 2011 | 14:33

Béda napsal(a):

buldatra,

všichni se nekupují věci jenom na blešáku jako vy. Někteří si kupují taky počítačové vybavení, značkové "západní" boty a prádlo made in China...
23. 03. 2011 | 14:35

Yosif K napsal(a):

Pane Voroshilove - ohledne tretiho sveta zijete v zajeti bludu ze stareho Rudeho Prava.
Takze: v Syrii je prumerny plat v prepoctu 50-100 US$, v Israeli okolo US$ 1500. Hadejte, kde se maji Arabi lepe?
Za Saddama byl prumerny plat US$ 30, na embargu BOHATLA sirsi Sadamova rodina, jinak meli lide bohuzel dost vysoko do zlabu. Nyni je prumerny plat v Iraku okolo 500-800 US$, skoro kazda rodina ma noveho korejce nebo aspon SABU, nove klima v baraku, noveho satelita atd. Myslite si, ze jsou obeti okradani ze strany USA? HAHAHAHA........
Samozrejme - bezpecnost.
V Kurdistanu je ZCELA BEZPECNO, za to ze neni bezpecno ve zbytku Iraku si mohou Arabove sami - jsou to chaoti, jejich policie je na baterky, siitska vlada bohuzel nechce zamestnat osvedcene sunitske profiky - sekuritaky ze sadamova rezimu.
V Kurdistanu je bezpecno - hadejte proc: Sebevrazedni agenti AL KAJDY SE BOJI co by se jim mohlo stat pokud by je peshmerga chytila zaziva. Jakoze jich par zaziva chytila a pak pustila jako varovani alkajdistickym soudruhum. Od Al-Kajdy se zda byt DEFINITIVNI POKOJ. Chce to proste zavest PATRICNA OPATRENI.
Proto neni zavedeni klidu a poradku v arabskych zemich PRINCIPIELNI PROBLEM. Musite ovsem zamestnat profiky s osvedcenym know-how a musite ovsem pouzit SPECIFICKYCH METOD.
COSE TYCE STRASENI ZIVOTNI UROVNI V "UBOHEM IRAKU" dejte si pohov. Do Kurdistanu si muzete zaletet z Vidne. VY BUUDIETIEEEE STRASHNEEEE DOVIIIIT.
23. 03. 2011 | 14:36

Béda napsal(a):

Vlkodav,

pod odborným vedením největšího zadlužovatele, rozbíječe státu, privatizátora za pět prstů a daňového kutila Al Kalouska se již brzo staneme konkurenceschopní s Čínou, Vietnamem, Indií, Bangladéší...

PS: koukám, že vlkův úkrok stranou od Libye se osvědčil.
23. 03. 2011 | 14:38

AŘ napsal(a):

To Vlk. Vrátíme se k metodám dob minulých a ne tak dávných 50.-60. let, nájemním vraždám politicky nepohodlných osob. Je snad dnes těžké zmanipulovat veřejné mínění?Vždyť to vidíme dnes a denně. Na koho si ukáží toho snadno zprofanují a zlikvidují. Vždyť i kdyžje dnes svobodný přístup k informacím, je zaručeno že už tyto informace nemají manipulativní záměr? Vždyť pitomce z nás udělají a ani si nemusíte říct. Kolik lidí se dostane opravdu k pravdivému pohledu a má možnost šířit tyto skutečnosti.
23. 03. 2011 | 14:40

Vlkodav napsal(a):

Beda:

"pod odborným vedením největšího zadlužovatele, rozbíječe státu, privatizátora za pět prstů a daňového kutila Al Kalouska se již brzo staneme konkurenceschopní s Čínou, Vietnamem, Indií, Bangladéší..."

Asi jste velký odborník, dle vašeho příspěvku.

Ohledně Libye v globále souhlasím s Vlkem, není dobré řešení.
Na USA budou nadávat ať udělá cokoliv. Svrhnout diktátora je obecně správné, stejně jako bezletová zóna, zbraňové embargo a zablokování účtů. Ale tím se to nevyřeší. A hlavně není vůbec definováno co chceme dosáhnou, a co potom.
Největší strach mám z toho, že tento konflikt bude zneužit a vyvolá něco horšího, globálnějšího.
23. 03. 2011 | 14:47

desmond napsal(a):

Samé plky, samé plky. Autora článku i přispěvatelů. Na záchodcích je to inteligentnější čtení.
Jako se fotbal vyhrává po hospodách, tady se zase "řeší" světodějné problémy. Kdybyste radši pracovali a nevyžírali zaměstnavatele bohu/ne/libým tlacháním během pracovní doby.
23. 03. 2011 | 14:56

Yosif K napsal(a):

Pane Bedo - na otazku ohledne idylickych pomeru v Lybii pred bombardovanim bych rekl toto:
Soudruhum okolo Kadaffiho se asi neco VYRAZNE pos...alo kdyz se bandicka pomatenych islamistu, dezerteru a facebookovych intosu dokazala zmocnit nekolika letist, zasoby Migu, protiletadlovych del, tezkych kulometu, tanciku atp.

Vrele souhlasim se zde pritomnymi levicovymi pseudohumanisty ze vladcove Jemenu, Bahrainu i KSA jsou vice ci mene zpatecnicti autokrati.
Ale nejsou to aspon takovi debilove jako Kadaffi, aby jim proklouzla znacna cast zasob tezkych zbrani do pracek tradicne zurive nepratelskeho kmene.

Az vypukne v Bahrainu ci Jemenu nejaka tankova bitva (specielne v Jemenu se to muze BRZY stat) tak se svym skuhranim o potlacovani parlamentni ci lidove demokracie prihlaste.

Jinak racte vzit na vedomi, ze i v Bahrainu a Jemenu a KSA mezi demonstranty prevazuji kmenove zaste a nabozensky fanatismus. Jinak to ZATIM v regionu asi neni moc pravdepodobne.

Ohromne se tesim na dalsi prispevky Ceskeho Svazu Islamofilu dokumentujici touhu arabskych demonstrantu po demokracii masarykovskeho typu...... ovsem pozor - krome osvedcenych propalestinskych soudruhu Kadaffiho a Assada....
23. 03. 2011 | 14:58

Občan napsal(a):

Tak, zpět k Libyi, dosť bolo Číny...

Já si myslím, že Hunochazar Sarka-Farka to má doma HODNĚ blbý. Podle posledních průzkumů totiž mají socialisté cca 23% volebních preferencí, "le-penkáři" cca 16% a teprve třetí jsou Sarka-Farkovi nevímkdo (něco jako Náš domov či co).
Což moc nevypadá na volební vítězství. Tak to náš milý Kavkazan z puszty zkusil kapku popohnat a decánko se mu to zvrtlo.

Teď už ale nikdo neví, co s tím. Pindy typu "lický práva" speciálně v této kauze nenašly posluchače, protože jim až na několik drobných výjimek na aktualce.cz nikdo nevěřil od prvního okamžiku agrese. Obama málem dostal od brazilské prezidentky po držce, Hilzna už ty své lži raději čte, aby nemusela zvedat oči a dneska v noci Kurfürst z MZV ČR působil při intervjůku stejně jako ona. Trapně; a bylo strašně moc vidět, že lže a že MOC lže. I když se mu redaktor snažil pomáhat, co to šlo, bylo to nepředstavitelně průhledné.

Navíc, až ta taškařice skončí, tak Libyjci dost rychle zjistí o co všechno přišli, a to tak, že nenávratně. Což jim asi radost neudělá. A kdo to odskáče?
23. 03. 2011 | 14:59

buldatra napsal(a):

Bédo,

Byl jste někdy na blešáku v Brně?
Kromě bot, prádla a textilu Made in China, tam snad ani nic jiného není.

Ale možná víte o nějakém jiném, opravdovém blešáku. Sem s ním.
23. 03. 2011 | 15:01

Yosif K napsal(a):

Pane Buldatro, obecne souhlasim s tim, ze eventuelni pstkadafisticka vlada muze a nemusi byt slozena z jeste horsich hovad nez Kadaffi - to ovsem hrozi u vsech arabskych zemi, kde propuka jakakolic deomokratizace.

Co se tyce "niceni Lybie" mate zcela zbytecne protiimperialisticke starosti. Zapoadni staty bombarduji vylucne vojenske objekty,. na rozdil od barbarskych protiimperialistickych soudruhu, kteri umuslne nici stred Misuratu, Zawie, atd a kteri umyslne strkaji zbranove systemy do obytnych cvrti, a kteri umyslne likviduji po desitkach a stovkach neozbrojene demosntranty.

Umirajici kobyla nejvice kope - Kadaffi se rozhodne nechysta na nejaky CALFOVSKY KOMPROMIS - i kdyz by to zapad asi rad spolknul. Kadaffi se rozhodl bojovat - ma po letech lehke frajeriny zase jednou poradny strach ze sibenic postavenych "jinymi kmeny".
23. 03. 2011 | 15:07

Karel Kubrt napsal(a):

Občane,
přijměte, prosím, mou omluvu, Viola reagovala na Grandmaster.

Grandmastere,
nevidím důvodu, proč měnit názor jen proto, že se do pochybné akce zapojí např. divný stát Norsko. Měl jsem pocit, že Norsko je synonymem ropy.
Tady se stále vede diskuze, jestli je správné zaútočit na bláznivého diktátora, který ničí vlastní obyvatele. Samozřejmě, že je to správné. Ale vyvstává tady spousta otázek.

- proč dříve představitelé demokratických režimů podporovali diktátory, které nyní sesazují?
- co bude potom?
- proč se zasahuje výběrově, ne všude?
- kdo z toho bude mít prospěch?
- jsou vzbořenci opravdu zarytí a přesvědčení demokraté?
- dokáží humanitární bomby rozlišit mezi špatnými a dobrými lidmi?
- je válka opravdu, jak nás učili ve škole Leninovými slovy, pokračováním politiky?
- učurává budoucí držitel Nobelovy ceny míru Havel blahem, že na Libyi padají bomby?
- jak by se nám v ČR líbilo, kdyby nás bombardovali?
- atd...
23. 03. 2011 | 15:12

Pražák napsal(a):

vlku,

pokud mi chceš dokázat opak, tak to sem dej. Salonní pisálek tvého typu má na to dost času.

A zkus se podívat na domácí i zahraniční politiku s nadhledem, neprožívej ji tolik a nevnucuj nikomu své subjektivní pohledy. Pravdu totiž nemáš skoro nikdy.
Lidé tvých kvalit a hlavně finančního zabezpečení takto přece "nepění". Nesnaž se dělat všem arbitra. Zajedno na to nemáš a zahruhé, vyznívá to docela směšně. :))
Někdy zase nashledanou.
23. 03. 2011 | 15:14

buldatra napsal(a):

No jo pane Yosife,

to jste napsal moc hezky, děkuji, ale stejně mi furt a stále není jasné, k čemu je celá ta štrapáce dobrá.
Což by ani nevadilo, horší je, že to snad kromě toho bonacaparta neví nikdo.
A až to tam skončí, co pak?
Budou se hledat zdůvodnění?
To bude trapas.
23. 03. 2011 | 15:19

Yosif K napsal(a):

Carlos V; proc si vzal Zapad na paskal Kadaffiho?
1) VYZVALI JEJ K TOMU DEMENTI Z LIGY ARABSKYCH STATU. Vyzve od totalnich dementu se tezko odolava. Kdosi zde tvrdil ze LAS je prozapadni klub. Nez mit takovy "prozapadni klub" tak je lepsi je vsechny nechat propadnout do horoucich pekel. Jde o spolek zvanilu, ktery se za 66 let sve existence nedokazal shodnout na nicem jinem nez na nadavani na Zidy. Klidne pryc s nimi. Pod bezletovou zonou jsou na veky vekuv PODEPSANI DEMENTI Z LAS v cele s vrchnim dementem Amer Mussou ovicidne budoucim egyptskym presidentem - neni marne kdyz si lide znopvu uvedopmi, ze je to reatrdovany zvanil, ketry chce kazdy den neco jineho. Pryc s nim.
2) Kadaffi ma prece jen dosti krvavy zasek - Americane nikdy nezapomenou zapomenou mrtve krajany z diskosky la Belle a letadla Panamu odpaleneho nad Lockerbie. takoveto freikunmsty si nedovolovaly ani komunisticke rezimy (snad s vyjimkou Castra a pomatencu z KLDR).

Jedina kritika Obamy v USA je ze strany ultralevice, ktera fandi kazdemu teroristovi. Zbytek USA jen Obamovi vlazne vycita, ze nedal prikaz Kadaffiho zabit - nemel by to byt velky problem. Kadaffi ma na rukach krev americkych cestujicich.

take to, ze propusteneho teroristu z Lockerbie neuklidil dle domluvy nekam do sklepa ale OKAZALE JEJ PRIVITAL A OSLAVOVAL patrne presvedcilo i Rusy a Cinany ,ze Kadaffi je i po letech stale svuj nechutny a nbespolehlivy Magor. Nu uvidime jak se mu povede. Mozna v mensim state a bez ropnych prijmu.
23. 03. 2011 | 15:24

Dočekal napsal(a):

Tak jsem shlédl zprávy na ČT 24 a musím s potěšením konstatovat, že transformace na nové pořádky v Libyi probíhá velice zdárně.
Kaddáfího rodina je už odstřihnuta od vlivu na těžbu a distribuci ropy a tak už zbývá jen zprivatizovat majetek (nejlépe českou cestou) a oni už ti musulmani poznají, co že je to ten kapitalismus s lidskou tváří.
"Až doteď jste si žili nad poměry. Takhle to tady dopadlo jen kvůli vám. Takže odteď musíte zapomenout na bezplatné školství, zdravotnictví a další výhody. Za tohle všechno budete odteď platit, protože co je bezplatné, tak toho si nevážíte. Jo a ten Kaddáfí byl ve skutečnosti skrytý komunista. Místo něj vám sem dodáme demokrata. Samozřejmě takového, kterého si sami vybereme. Uvidíte, že nám za tohle všechno budete jednou moc vděční.
Nesmíte si taky nic dělat z toho, že se vám zpočátku rapidně sníží vaše životní úroveň. Nejprve přece musí být nějakou dobu hůř, aby pak bylo už jen dobře."

Pokud teď právě tohle někomu z vás něco připomíná, tak je to podobnost čistě záměrná.
23. 03. 2011 | 16:02

Vlkodav napsal(a):

Dočekal:

Vemte flintu a běžte bránit Kadafího, vžyť mu demokratovi ubližujou!
23. 03. 2011 | 16:14

Dočekal napsal(a):

Vlkodav napsal(a):
Dočekal:

Vemte flintu a běžte bránit Kadafího, vžyť mu demokratovi ubližujou!
23. 03. 2011 | 16:14
--------------------
Proč?
Jinak jsem napsal to, co jsem uznal za vhodné. A dal jsem některé věci do souvislostí.
Z toho, co jsem napsal, se dá odvodit ledacos. Z toho, co jste napsal vy, se dá vyčíst jediné: Zoufalý nedostatek protiargumentů.
Mohl jste alespoň zavýt.
23. 03. 2011 | 16:29

berkowitz napsal(a):

http://www.outsidermedia.cz/Dzamahirija-v-cislech-a-faktech-1.aspx
23. 03. 2011 | 16:31

Vlkodav napsal(a):

Dočekal:

Nedal jste do souvislostí nic, dal jste vedle sebe naprosto nesouvisející věci a pak plival jed.
Jste nerudný, zlý a závistiví. Nepřejete nikomu a ničemu. Takovýhle negativisté jen otravují vzduch a ostatním život.
Kroutíte argumenty jak se vám líbí, chvíli se prsíte, že hrdě vystupujete pod svým jménem a hned vedle napadáte pana Stejskala, že nebránil vaše inkognito.
Z lidí jako vy je mi zle!

A teď vám udělám radost, naposled, protože já si život kazit nenechám: Huůůůůůůůů, vůůůůůůůůů
23. 03. 2011 | 16:35

hoven napsal(a):

dobrá analýza,
západu a hlavně USA intervence nic dobreho nepřinese , akorát je to bude stát peníze. myslím, že se tu dal dohromady napoleonský komplex ušateho trpaslíka sarkozyho a potřeba baraca obamy být za každou cenu mirek dušín. oni kalkulovali s tím, že je to mimořádná příležitost si na svoji stranu naklonit araby. slovy miloše ovara zemana, projevili stejne analyticke a prognosticke schopnosti jako vlasta výřivka tlustej když vstoupil v řijnu 1989 do KSČ.
23. 03. 2011 | 16:35

Jeff napsal(a):

Cinkálisti, a stále naivní! V 60tých letech jsem byl dlouhodobě v Keni a byly to nejhezčí chvíle života. Vše fungovalo a i černoušci byli v Nairobi i Mombasse spokojení. Všude klid, mír a nádherná příroda.
A podívejte se tam dnes. Co Keňa, stačí Bydžov. Ano, jsem pro demokracii pro každého jedince. Ale jen do té míry, než s ní začne obtěžovat sousedy.
23. 03. 2011 | 16:44

bp napsal(a):

hele, hasbaristo yosife, proč pořád vytahuješ tu diskotéku a lockerbie? když je msta vykonána, dluhy jsou srovnány nebo se mýlím? bombardováníčko jednou nestačilo, budeme se mstít donekonečna a neustále to znovu vytahovat? ty seš tady vrchní žvanil?
23. 03. 2011 | 16:49

Dočekal napsal(a):

Vlkodav:

Výborně! Pán se už dokonce snížil k tomu, aby tady hodnotil osobnost člověka, o kterém neví vůbec nic.

Budete se možná divit, ale já vám věřím. Zejména to zakončení poslední věty vašeho příspěvku.

Jako smluvní diskutér jste zklamal. V případě, že mne opět hodláte napadnout, mám pro vás definici smluvního diskutéra.

*Tento jedinec zásadně nevkládá do diskuse cokoliv, co by se dalo brát jako jeho vlastní názor. Na názor ostatních diskutujících reaguje tak, že napadá toho, kdo ten názor do diskuse vložil.
Nejlepším poznávacím znamením je ale to, že tohle všechno mu projde za tichého přihlížení strážce čistoty těchto diskusí.*

Jo a jestli si myslíte, že jste mi udělal radost, tak to tedy ani náhodou. V porovnání s vámi totiž byli i bývalí komunističtí ideologové pro mne v diskusi těžšími soupeři.
23. 03. 2011 | 16:59

schlimbach napsal(a):

Dočekal,

od některých jedinců nemůžete očekávat argumenty, protože neví, co to je :)
23. 03. 2011 | 17:02

Vlkodav napsal(a):

Dočekal:

Že o Vás nic nevím? Vždyť vy se chlubíte úplně vším kudy chodíte. V každé diskusi vykřikujete co vše máte, co jste dokázal, jak jste dobrej. Sebechvála smrdí, milej pane. A vy se chválíte opravdu hodně.
A opět jset použil svou oblíbenou metodu. Napadnete diskutujícího a vzápětí ho obviníte, že vás napadá.
A pro jistotu ho označíte za komunistu, jen tak, z plezíru.
Jste neuvěřitelnej, fakt. Mockrát jsem si opakoval: Nereaguj na něj, Nereaguj. ale pak si přečtu nějaké vaše "moudro" a neudržím se. Moje chyba.

Přesto vám přeji dobrý den. Musím do práce. Budu se Vám zde v diskuzích vyhýbat a budu doufat, že nikdy a nikde na člověka jako vy nenarazím.
23. 03. 2011 | 17:07

brek napsal(a):

Pánové, začali jste pozdě. Převažující nezdravé názory již prof. Maschin v Langley stejně vyhodnocuje jako závadné, lze očekávat návrh na zařazení do blízkého slosování o Imunizaci (specifické naočkování jiných (naléhavějších) myšlenek).
ČR prý získala zvýhodněný handykep. Tož se uvidí.
23. 03. 2011 | 17:19

Dočekal napsal(a):

schlimbach:

Ono to tak sice na první pohled nevypadá, ale já se tady velice dobře bavím!

Ta úporná snaha smluvních diskutérů o obrácení pohanských psů na pravou pravicovou víru je nejen směšná, ona je už dokonce trapná.
Pokud si snad myslíte, že mne to těší, tak to ani náhodou. Já jdu mnohem raději do duelu s rovnocenným soupeřem. A tím tito smluvní diskutéři nejsou ani náhodou.

Co mne ale překvapuje je to, že pravicové teze tady obhajují právě takovíto "diskutéři." Pro mne je to neuvěřitelná degradace pravicové politiky jako takové. Primitivní napadání opozice (v tomto případě převážně ČSSD) tomu už dává jen tu pomyslnou korunu.
Jak říkám: Netěší mne to ani trochu. A tohle zjištění mi to potěšení při čtení prudkých výronů inteligence místních pravověrných dost kazí.
23. 03. 2011 | 17:21

Dočekal napsal(a):

Vlkodav:

Tak ony už nervíčky pochodují čtyřstupem!
Základem pro hodnocení čehokoliv a kohokoliv je znalost problému. Velice pochybuju, že mne znáte natolik, abyste si mohl dovolit hodnotit, navíc takto kategoricky.
Jinak u dospělého člověka automaticky předpokládám určitou míru přirozené inteligence. A tak mne poněkud překvapuje to, že reagujete na něco, co jsem nikdy nenapsal.
Kdy a kde jsem vás označil jako komunistu? Můžete mi to připomenout?

Dobrý den mi přát nemusíte. Pro mne uděláte mnohem víc, když budete poctivě pracovat a hlavně odvádět daně. Mějte přitom stále na paměti, že část těch daní půjde na výplatu mojí nadprůměrné penze.
Jsem přesvědčen, že tohle zjištění ve vás vyvolá pocit sounáležitosti. Pracujte tedy s chutí úsilovnou. A nesmuťte! Stejně tak jsem já odváděl daně na výplatu penzí a důchodů mých starších spoluobčanů.
Říká se tomu mezigenerační solidarita. Jistě víte, co se pod tímto pojmem skrývá.
23. 03. 2011 | 17:35

Béda napsal(a):

Yosif K.,

tím svazem islamofilů masarykovského typu míníte snad humanitární koalici, která násilím a válkou "chrání civilisty", přičemž ničí všechno co má nějakou hodnotu (podobně jako v Srbsku), aby nakonec pomohla nezištně ropné zemi budovat to co předtím zničila? Cílem humanitárního bombardování je na území kmenové záště ustavit demokracii masarykovského typu po vzoru Iráku?

PS: nevíte co dělaly jednotky SAS na lybijském území ještě dřív nežli ozbrojení mudžáhed... promiňte demokraté začali svoji svatou válku za svobodu a demokracii? Že ti kluci byli v Libyi na dovolený?
23. 03. 2011 | 18:17

Jirka napsal(a):

Zásah v Libyi je neomluvitelná agrese vůči svrchovanému státu. Agresoři se tentokrát ani neobtěžovali vymyslet si nějakou záminku, např. zbraně hromadného ničení, apod. Prostě je tam ropa a zemní plyn a cítí, že si "zobnou". A ten Goebbels z Francie? No comment.
RB OSN je směšná. Proč např. nezakročí v Číně, Tibetu, za Kavkazem ......?
23. 03. 2011 | 18:19

Ambra napsal(a):

Na jedno velké nebezpečí autor článku zapomněl (anebo se ho ani neodvážil napsat). Že Kaddáfí určitě teď lituje toho, že se vzdal vývoje jaderných zbraní. Přece každý malý stát, který se nechce západnímu světu podřídit, si musí (tajně) opatřit atomovou zbraň, jako to udělala Severní Korea. To je totiž jediné kritérium, které může zemi ochránit před rozhodnutím o (humanitárních) leteckých útocích. A jak bude technický vývoj pokračovat, tak výrobu čím dál menších jaderných zbraní bude daleko snazší utajit (pakliže už teď některé státy nemají malé jaderné zbraně, které se ztratily po rozpadu Sovětského svazu). Zároveň je Lybie strašným mementem pro ostatní "neposlušné" státy, že když se někdo sám vzdá zbraní hromadného ničení, tak tím si sám podepisuje ortel ke svému dřívějšímu či pozdějšímu zničení. (A to už nehovořím o tom, že dokonce Lybie podepsala s Itálií, odkud startují bombardéry, dohodu o neútočení.)
23. 03. 2011 | 18:43

Dočekal napsal(a):

Béda, Jirka:

Největší průšvih je v tom, že "osvoboditelé" pálí po všem, co považují za vojenské síly.
Problém je v tom, že ti takzvaní povstalci používají stejné zbraně a nosí stejné uniformy, jako oficiální armáda pod velením Muamara Kaddáfího. U těch mrtvých vojáků je pak velice nesnadné rozlišit, kdo je voják oficiální armády a kdo je takzvaný rebel.
Právě teď poslouchám na stanici Radiožurnál jakéhosi zpravodaje. On si velice pochvaluje postup spřátelených armád a předpovídá brzké vítězství osvobozeneckých sil. Prý oficiální Kaddáfího armáda už nemá letectvo a pozemní síly a tak je už téměř vyhráno.
Tohle už je obyčejná válka, ovšem bez předchozího vyhlášení válečného stavu. A přitom to původně mělo být jen vyhlášení bezletové zóny nad Libyí.
Nechápu, jak tohle může vůbec ještě někdo schvalovat.
23. 03. 2011 | 18:45

žumpa M. Novák napsal(a):

Doufám, že po této neopodstatněné akci u jejíhož zrodu stála Francie, přibude Francii alespoń jeden milion nových arabských přištěhovalců, jen houšt´ a větší kapky pro stále barevnější Francii. Když provedl Pinochet státní převrat v Chile a začal mučit a vraždit bez soudu své obyvatele, tak vůbec nepřišlo starostlivému Západu, že by se dělo něco nepřístojného. Pinochet vraždil nejen občany své země, ale i jiné státní příslušníky a to i na území starostlivých USA. A byl klid a nikdo se nevzrušoval. Pinochet si dožil v klidu smrti jako velký přítel USA. Není toto paradox? Když dva dělají totéž, tak to není totéž? Zvláštní přístup USA.
23. 03. 2011 | 19:13

vlk napsal(a):

Občan
Ten kdo nedokázal obhájit svou Argumentaci. Já jsme toho názoru , že je potřeba vyřídit každého gaunera , na kterého světové společenství dosáhne. A výmluva, že jiní gauneři a teroristi a zločinci jsou beztrestní na tom nic nemění. Až vám vykradou barák, budete chtít , aby policie chytla vašeho zloděje. A bude vám šuma fuk, že současně nechytí toho, který vykradl mne.
TeĎ zrovna říkají v bedně , že Assad v Syrii zabil dnes 5 lidí. Už jsme s e ptal - gaunera Assada by měli Amíci vybombardovat podle vás také nebo ho mají nechat být? Já mám metr jednotný na všechny gaunery. Ted y stejný na Kadáffího i stejný na ty čínské gaunery, co dali rozkaz k tomu, aby tanky převálcovali stanové městečko na Tien an men. Pokud Občane je pro vás Tien an men jen trapná lapálie, pak pro mne nikoli. Pro mne je to zločin proti lidskosti Totéž násilí vůči Ujgurům, například.
Jsme chlap a na rozdíl od vás a jiných měřím Amíkům i Číňanům stejně.

Beďa
V podstatě vše potřebné jsme řekl výše.
Úkrok stranou? Asi si mne s někým pletete. Nemám to zapotřebí. A v Číně a Iránu podle vás nejsou diktatury? A co tam tedy je? Slyšel jste například o tom, že oba hlavní oposiční náboženští vůdci oposic e jsou v domácím arestu? Trvale? Slyšel jste o tom, že čínský laureát Nobelovi ceny je v krimu a že tam je i jeho manželka? Aby nemohla pro cenu d o Osla?
Proč jsou západní firmy v Číně? Dělají velký prachy. Proto. Mimochodem, není to tak dávno, co v Berouně dělaly holky ze Severní Koree.
Jo a neuniklo vám, že vy jste součástí onoho západního světa, nad kterým ohrnujete tak ostentativně nos?


zklamu vás . Já vaší filozofické úvaze nerozumím. Neumím ji uchopit. Budete muset více polopatičtěji. Jsme jednoduchý typ.

Lháři Jane Dubo alias Pražáku alias jofa alias Steve alias Klube důchodců
Důkazní břemeno není na mně. Ty tvrdíš a to výslovně, že soc dem prohlasovávala státní rozpočty na 111 s komouši. Když to tvrdíš, tak to dokaž. Já tvrdím, že to není pravda a že lžeš.Předvěď s lháři . nandáš mi to. Tak neváhej. A dokaž svoje tvrzení.
23. 03. 2011 | 19:35

dring napsal(a):

Z hlediska historie evropské se děje v Libyi s Libyí pravý opak Mnichova 1938:Anglie a Francie bojují,místo aby zasedly k jednacímu stolu,Německo si nečiní nároky,protože navíc v Libyi nejde o jeho pátou kolonu.
Z hlediska historie ostatních kontinentů by mohlo dojít k prastarým příběhům barevných-Indiánů,Černochů,Inků a Aztéků.Arabové toho byli nejvíce ušetřeni kdysi.
Ale příběh z knihy Diplomat anglického spisovatele poctěného cenou kdysi se neopakuje.Diplomat nasazen nebyl,nemohl tedy poškodit barevné.
Ale přesto existuje něco mnohem důležitějšího než dějiny.Je to mechanismus vývoje,co a jak dále.Trpce chutná poznání,že ač jsme ve všem stejní lidé jako naši západní kolegové v EU s Amerikou,v politickém chápání vztahů národů se od nich jak vidno i z diskuse diametrálně stále lišíme.Jde o sebeurčení národů. Máme někdy i pocit,že dnes je všem těžko,ale takto to řešit nelze.Uvidíme,nesuďme předčasně.Pravda vyjde stejně vždy najevo,dříve nebo později.Globální krize vládnutí musí být sociálně celosvětově teprve řešena,je to před lidstvem,ne za ním.Etapa otevřená,ne uzavřená.Jednání s národy je toho částí.
23. 03. 2011 | 19:43

Béda napsal(a):

vlk,

1) v Číně byla diktatura již v době když tam západní firmy lezly. Jestliže bombardovat a demokratizovat, proč padlo embargo a místo bombardování vlezly do totality, aby ji posílily a poškodily své mateřeské země?
2) v Íránu je diktatura. A víte co tam bylo předtím, to je za šáha? Spřátelená diktatura, která nikomu nevadila. Nevadilo, že lidé mizeli z ulic v tajných mučírnách, nevadilo obchodování ve velkém a dodávky nejmodernějších zbraní v řádu miliard dolarů diktátorovi, rovněž tak jako to samé nevadí v Saudské fundamentalistické monarchii s právem šaría. Proč západ držel krvavého šáha u moci za každou cenu namísto aby jej sám humanitárně zlikvidoval? Cp myslíte je horší sedět ve vězení za opoziční činnost v Číně anebo být zastřelen za demonstraci v Bahrajnu?
23. 03. 2011 | 20:01

camponotus napsal(a):

Občan
některé světové celebrity, které nazýváte gaunery, těžko vybombardujete, zejména ty čínské, nemusíte chodit tak daleko, i u nás jich najdete hodně. Spíše se zamyslete, co uděláte s těmi arabskými exodisty, kteří mohou zaplavit naši republiku. Máme půl milionu nezaměstnaných, kteří aspoň umí číst a psát, ale co uděláte s tím půmilionem přistěhovakých, kteří neumí ani to, jak je chcete zaměstnat? Co kdy by si ty emigranty z vůle Sarkoziho a jeho společníků přejímala jen Francie, Itálie, Anglie a USA? Ale jak to chcete udělat, oplotit zase republiku?
Tady se žvaní o blbostech, ale to hlavní vám všem uniká - co bude potom.
23. 03. 2011 | 20:20

Tenco napsal(a):

camponotus
Buďte bez obav. Jestli to s naší republikou půjde tak, jak k tomu dochází, NEBUDE POPTÁVKA ze strany emigrantů zde žádat o azyl, popř. stálý pobyt či občanství.
Leda ze strany těch, co jsou padlí na hlavu úplně.
A ti by zde měli příliš velkou konkurenci.
Zbytečně se zneklidňujete. :))
23. 03. 2011 | 20:33

Ing. N. napsal(a):

Nezdá se vám, že cílem všech těchto nepokojů v arabském světě je převrat v Iránu? Všechno bylo zřejmě dlouho předem naplánováno. Vzpomínám si, jak Mubarak prosil izraelské politiky aby ho nechali důstojně odejít. Kupodivu mu vyhověli.
Izrael už dlouho mluví o tom, že bude proveden letecký úder na iránská jaderná zařízení. Pro Izrael by ale bylo mnohem snazší místo letadel použít osvědčenou revoluci, nebylo by to tak nápadné a odsouzeníhodné. Teď je na řadě Sýrie, kde se na zažehnutí revoluce intenzivně pracuje a pak už může dojít i na Irán.
23. 03. 2011 | 20:35

camponotus napsal(a):

Tenco
já se neznepokojuji, jen uvažuji o budoucnosti, asi jsem jediný v tomto státě, koho to zajímá, co bude, až se to všechno úplně posype - tím myslím dovoz libyjského saharského písku do ČR.
23. 03. 2011 | 20:52

Béda napsal(a):

camponotus,

nejdříve budou zapíjet šampaňským ropné fïrmy další úspěšný rok, kdy cena ropy vystřelila strmě vzhůru.
23. 03. 2011 | 21:06

Suchec napsal(a):

Pro všechny:
Zajímavé názory odjinud:
http://www.kp.ru/daily/25654/817717/

http://blogs.independent.co.uk/2011/03/21/the-libyan-devils-we-dont-know/

http://www.guardian.co.uk/technology/2011/mar/17/us-spy-operation-social-networks

Všechno zajímavé pohledy. A když to smíchám s tím, co tu napsal balbínovec, tak ten obrázek vypadá zajímavě.
23. 03. 2011 | 21:28

vlk napsal(a):

Béďa
a rgumentac e mimo mísu
Já nikd ynepopíral, že jsou západní firmy v Číně. Uniká mi,c o tím jako, v souvislosti s kadáffím chcete sdělit.
Ohledně iránu. Nikd y jsme rovněž nepopíral , že šáh nebyl diktátor. Což ale neomlouvá současné diktátory.
Mimochodem - rok před tím, než šáh zmizel z Iránu. byl na státní návštěvě u nás. Dobře to pamatuji. všichnis e ze šáha a jeho ženy mohli zbláznit! Dostal nevyššího Bílého lva, který existuje. Jak to , ež si komouš počínal stejně jako imperialista?
23. 03. 2011 | 21:31

Josef K. napsal(a):

Pane "voroshilove", rád bych Vám poblahopřál. Vaší kultuře podpořené oněmi T 55 i T70 a MIG a zástupy nepřátelských obyvatel dnes již neruských států pod vedením ruských generálů se za pouhých 30 let podařilo cela vykořenit jakékoliv tradice evropského kritického myšlení v této zemi. O Vašich názorech nemá smysl diskutovat, odpovídají průměrnému názoru obyvatele Ruské federace, který považuje kriminalitu a korupci, patriarchální uspořádání nejhrubšího zrna za nutnou normu. Potvrzením vlivu Vaší nekultury je většina příspěvků, které vyjadřují názory odpovídající znalosti jejich pisatelů vlastního jazyka. Zdá se, že prožíváme nové období: Češi směřují k naprosté mlčenlivosti, jakoby uraženi tím, že jejich jazyk obrodili národní obroditelé z řad německého obyvatelstva. Je také zřejmé, že diskutují o tom, čemu nerozumějí, resp. co nejsou schopni si ověřit. Docela by mne zajímalo, kolik ze zdejších řispěvatelů, ale i autor blogu, sledují arabské televize, vč. těch v angličtině. Zdá se, že sledují jen své vlastní drama z nedostatku vzdělání a inteligence. Pokud mne však něco zaujalo, pak , že většina ruských bosů je německého původu....Nejen GAZPROM a banky....
23. 03. 2011 | 21:32

Kanalnik napsal(a):

Beda - o co vam, clovece, jde? Chcete slyset, ze je to od Zapadu pokrytectvi, ze si vydrzuje diktatory a nezasahuje proti nim, proti jinym naopak ano, nekdy i proti stejnym, kdyz se tito Zapadu znelibi?

ODPOVED: ANO, je to POKRYTECTVI. Ano, je to politika. Ano, jsou v tom penize. Nikdo netvrdi, ze ne, ani Vlk.

Co to znamena? Ze kvuli tomu nikdy nikde Zapad nema zasahovat proti diktatorum, kteri terorizuji svoje obyvatelstvo? Jestli si toto myslite, tak asi fakt nema cenu s Vami diskutovat. Pak ale nemate svoji vlastni hlavu pri rozlisovani dobra a zla. Pro Vas pak neni urcujici, kdo je diktator a co dela svym lidem, ze je to spatne. Pro Vas je mnohem vice urcujici, co dela Zapad, ze jedna pokrytecky. Proto podle Vas Zapad nema zasahovat nikde. Chapu to spravne?

A kdyz reknete A, musite rict i B. Nekdy je v tom chovani Zapadu i snaha o vlastni preziti. Preziti Zapadniho stylu zivota. Ochrana. Nekdy i ochrana jinych. Je to mix. Takze Bedo, nic neni cernobile.
23. 03. 2011 | 21:40

Béda napsal(a):

vlk,

vším tím chci sdělit, že západu je nějaká demokracie ukradená. V té hře jde jenom o zisk, o nic jiného. Kdyby byla prioritou demokracie a humanita, tak by nemohlo nikdy padnout embargo vůči komunistické diktatuře v Číně a nikdy by nemohla vzniknout schizofrenie. Jsme proti Tibetu ale nemáme nic proti zisku našich firem ve vaší zemi, které oýžebračují naše obyvatele.

Zrovna tak, kdyby šlo o nějakou demokracii a humanitu, nemohl by západ podporovat všemožně krvavého šáha (neplést sem prosím sovětskou sféru vlivu, která je dnes již minulostí a nemá tudíž žádný vliv na běh věcí v současnosti) a odávat mu nejmodernější zbraně v miliardových objemech, školit jeho tajnou službu etc.

Zdůvodňovat humanitou nevyhlášenou válku v Libyi je jako černá komedie. Ti co tu válku vedou zavinili masakry lidí po celém světě, nejnověji v Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, udržují tajné mučírny po světě a spolupracují s nejhoršími diktátory, jdou obviňovat rodného bratra všech orientálních diktátorů, ještě donedávna přítele, který jim přestal jít na ruku. Jak pokrytecké a cynické.
23. 03. 2011 | 21:43

Kanalnik napsal(a):

Beda - nebo je druha moznost, ze chcete, aby Zapad zasahoval vsude, kde se deje bezpravi.... sam si ale asi dokazete odpovedet, do jake miry je to mozne
23. 03. 2011 | 21:44

Béda napsal(a):

Kanálník,

Řekl jsem ti již tisíckrát. Buďto ti pokrytci přestanou hrát tu účelovou maškarádu na na demokracii a humanitu a řeknou rozhodující je náš zisk a proto zasahujeme tam kde zasahujeme, anebo ji budou hrát dále, ovšem věrohodně a podle jednotného metru. Když zasáhnou proti Kaddáfímu tak souběžně zasáhnou pro ty samé důvody proti svým diktátorům v Bahrajnu, Saudské Arábii, Jemenu a v delší časové perspektivě proti Syrii, Íránu, Číně... Anebo nezasáhnou proti nikomu a nechají věci vykvasit. Účelové vybírání si rozinek a napadání pouze těch zk***synů (pan Stejskal promine) co nám přestali jít na ruku pod rouškou boje za demokracii je pokrytectví a komedie.

PS: otázka: proti kolika svým diktátorům, kteří jim šli na ruku zasáhla kdy mírová humanitární koalice? Prosím vyjmenovat.
23. 03. 2011 | 21:51

Josef K. napsal(a):

Ještě bych rád dodal. Sleduji Al Jazeeru a diskuse na ní od počátku aktuálních událostí v Severní Africe. . Jsou daleko odpovědnější, vzdělanejší a vstřícnější diskusi než jakákoliv diskuse v této zemi. Takže záhuba české civilizace jistě nebude pocházet od Aarabů ale od "čechů" samotných a jejich "klausovsko-dědomorozovských" bulvárně pojatých mýtů.
23. 03. 2011 | 21:53

voroshilov napsal(a):

Jozef K.
Ty nam take muzes...!
23. 03. 2011 | 21:56

Béda napsal(a):

omluva: řekl jse to (nikoliv ti, písmenka o,i jsou blízko sebe)
23. 03. 2011 | 22:07

voroshilov napsal(a):

Jozef K.:
Sleduj tohle,cist rusky umis

www.rosbalt.ru/main/2011/03/23/831650.html
23. 03. 2011 | 22:13

schlimbach napsal(a):

Jozef K

Domníváte se, že Al Jazeera je v případě Libye nezávislou TV stanicí? Pokud ano, potom je to celkem dobrý vtip :)
23. 03. 2011 | 22:19

pacifista napsal(a):

světová hospodářská krize.spojenci musí vyhrát za každou cenu.tuto"válku" musí někdo zaplatit.libye má nejen ropu a nerostné bohatství.prozíravý tyran kaddafi uložil 144 tun zlata v libyjské bance.papírové "poukázky" nejsou zárukou stability
23. 03. 2011 | 22:26

pich napsal(a):

O čem moc nevím, to nějak "vědecky" neřeším.
Jen z toho co se jinde děje a dělo, bych řekl nic nového.
Válčit je třeba za každou cenu. Čím více se toho rozmlátí, tím líp.
Bylo oznámeno, že Kaddáfimu bylo zničeno letectvo, teď se "spojenci" zaměří na tanky, dělostřelectvo a jiné vojenské objekty. Samořejmě se budou bombardovat i normální domy, protože v těch se nejraději ukrývá nepřítel. A i Izraelská armáda to dobře zná z Gazy.
No až to jednou po delším či dlouhém čase skončí, tak Lybie (či Libye) pod spřátelenou vládou dostane nejmodernější US letadla, tanky a děla. Za naftu samozřejmě. No a ty domy si lidi zase postaví sami, když budou chtít bydlet.
A na ty "civilisty", o které tam údajně šlo, si už nikdo nevzpomene.
23. 03. 2011 | 22:35

Yosif K napsal(a):

Pane Obcane - a vy kdybyste byl Kosovec, odsunuty do Albanie, tak byste zustal drepet v vyzrane a zkrachovale Albanii anebo byste se radeji proplizil do "xenofobniho Rakouska" a tam zacal obihat urady aby Vam pridelili mestsky byt ve Vidni s patricnou slevou na najemnem?

Albanie je doposud v takovem svrabu, ze i rodni Albanci utikaji jako krysy z lodi.

Nicmene jste mi potvrdil mirumiluvne umysly srbskych slavjanofilu - vyhnat kosovske bandy KAMKOLIV - uplne jedno kam.
23. 03. 2011 | 22:46

BOB napsal(a):

.. vcelku hezká diskuze ... asi vůbec nejvíc mě pobavila Clintonová když řekla .. bombardovat je potřeba, protože je tady "PŘEDPOKLAD" , že Kaddáfí by mohl útočit na bezbranné civilisty - je tu PŘEDPOKLAD !!!

PROČ USA a ostatní patolízalové nebombardují polovojenské oddíly , které provádí genocidu na obyvatelích v Liberii, Rwandě a dalších zemích ?? hm hm to je v pořádku asi

Taky bude asi dost zajímavé co západ udělá s těmi 50-70 % příznivců Kaddáfího - asi je bude muset vybombardovat, jinak nejspíš povstalci -- néé povstalci ale lidé volající po demokracii ozbrojení kulomety, samopaly apod NEVYHRAJÍ !!

A poslední zajímavá věc je přístup a komentáře ČT , taková masivní "nestranná" MASAGE snad nebyla ani za totality !! Jediný slušný článek jsem našel 19.3. v RP - autor Břetislav Tureček - asi jediný opravdový nezávislý novinář !!!
23. 03. 2011 | 22:50

Yosif K napsal(a):

Pane Pich - nedojimejte se uplne zbytecne. kadaffi zrovna oznamil, ze jeho nejvetsi protileteckou obranou jsou lide respektive lidske stity.

Kadaffi misto aby bnasxledoval Bilaka do penze, nebo se trochu ohnul jako Calfa a delal muze cislo 2, tak se rozhodl po beduinsky bojovat do posledni kapky krve jeho zfanatizovanych prisluhovacu.

Jinak jen tak mimochodem - vedome zneuzivani zivych lidskych stitu je dle Genevskych konvenci valecny zlocin.

Kdyby tomu tak nebylo, bylo by jednoducho jakemukoliv debilovi pomoci jinych zfanatizovanych debilu vyhrat jakoukoliv valku - proste by vsude nastavel zfanatizovane zive lidske stity. Taktika soudruhu islamonazistu z Gazy.
23. 03. 2011 | 22:52

Poiuyt napsal(a):

Zapadni mocnosti chovaji jako banda hyen,ktere jen cekaji prilezitosti,aby rozkousaly Lybjskeho vudce,ktery je trnem v jejich oku a prekazkou na ceste k kontrole nad Lybijskym bohatym ropnym polem . Zatimco Cinane pouzivaji "meke sily",Zapadni arogantni vudce radi pouzivaji starych kolonialnich metod k ovladani sveta.Jak dlouho to jim pomuze prodlouzit svuj propad ?
24. 03. 2011 | 01:33

ivanT napsal(a):

Hmm, prave jsem cetl, ze Kadafiho lide zautocili na nemocnici. Mistni odpurci vojenskeho zakroku proti nemu nejspise prohlasi, ze je to lez a propaganda, ale zajimalo by mne, jak by reagovali kdyby to, ciste theoreticky, byla pravda. Domnivali by se stale, ze se do toho nema nikdo plest protoze svetu jde jen o naftu, a ze lidi v nemocnici by se meli nechat vyhubit v posteli? A, opet theoreticky, jsou take toho nazoru, ze kdyby se Hitler byl omezil na vyvrazdovani v koncentracnich taborech a nenapadl svet, mel by svet koukat az si to vyridi protoze nam do toho nic neni? A podobne.
24. 03. 2011 | 02:27

Petr napsal(a):

Až západní mocnosti přestanou válčit a snad to bude brzy, už vzhledem k civilnímu obyvatelstvu Libye (jak k tomu přijdou, že jim nad hlavou létají bomby), jsou všechny zúčastněné mocnosti připraveny nahradit materiální ztráty a škody, které díky nim vznikly? Ty lidské, bohužel, nahradit nejde. Zde tragedie zůstane tragedií.
24. 03. 2011 | 06:31

vorbek napsal(a):

Někde se lze dočíst, asi též "zaručená zpráva", že křižující střely Tomahawk mají obsahovat ochuzený Uran?

Zprávám nelze věřit. Horší než "rádio Jerevan". /Poklidně orající kombajny--co nakonec odletěly zpět na základnu/...

Kadáfí nebude šílenec. Při dnešních možnostech volného pohybu - žádný Madrid, žádný Londýn.. Chvála bohu.
24. 03. 2011 | 06:46

Občan napsal(a):

Aha, tak já to dám sem, tady to vypadá na normální diskusi, zatímco vedle se to stalo monologem ID Yosif K.
NEJEDNÁ se o spam, pane Stejskale, ale o PŘESUN příspěvku z jiné diskuse. pokud byste ho mohle vedle smazat, byl bych Vám vděčný.

24. 03. 2011 | 07:44
Občan napsal(a):
Musím se smát, jak Yosif K neustále povykuje, že chudáci amíci MUSELI vyhovět tupé bandě z LAS a MUSELI zaútočit na lidožroustké Libyjce.

Protože mne, milé děti, napadlo, že LAS možná vlákala EU a USA do pěkně hnusné pasťurky; byť se jí to MOŽNÁ povedlo zpočátku neúmysle - ael MOŽNÁ taky ne, mohlo to být pečlivě připravené od samého začátku.
No, takže LAS zafňukala o tom kanibalovi a že se ho bojí. Hunochazarský Sarka-Farka, momentálně předvolebně nabuzený testosteronem, mocně zafuněl, z nozder vypustil dým, oči se mu podlily krví, povolal momentálně rozpočtově naprosto zoufalého suchara Camerova a společně vyrazili na křížovou výpravu. Hloupému amíkovi nezbylo než se přidat, protože amík musí velet, i kdyby to byl sebevětší malér.
LAS slíbila, že si taky rády kopne, až nadejde správný čas.
Ale ouha.
Sotva dopadly první rakety, LAS se zachovala jako správný arabský obchodník. Začala předstírat, že se jí AKCE EU a USA vlastně vůbec netýká a pokud ano, tak rozhodně ne v tomto provedení.

To mne právě přivedlo na myšlenku, že to celé mohla být past na další diskreditaci EU a USA v očích obyvatelstva Orientu a Afriky. Protože místní vládcové teď mají proti nám obrovský argument. Mohou totiž říkat:
"Podívejte na ty krvelačné nevěřící psy, tady máte v přímém přenosu, co jsou to za zločince. My jsme chtěli napomoci mírovému řešení ozbrojeného konfliktu v Libyi a oni místo míru zahájili válku!!!
A takhle by to dopadlo i U NÁS, pokud byste si snad chtěli myslet, že by vám mohl někdo z EU anebo USA pomoci MNE svrhnout. Nepomohli by totiž VÁM, ale jen SOBĚ tím, že by NÁM ukradli NAŠI ropu a plyn. Tak si na ně dejte moc dobrý pozor ahlavně jim nevěřte ani slovo. Jsou slizcí jako hadi.
Buďte rádi, že máte MNE, protože já jsem VÁŠ, jsem jeden z vás, zatímco ONI jsou jen banda zlodějských násilníků, kteří chtějí zničit celý NÁŠ panarabský svět".

Myslím, že tohle a podobné proslovy teď budou poslouchat ve všech arabských zemích. A přitom se dívat v přímém přenosu, že ti nenávidění despotové vlastně mají pravdu. Že od nás opravdu nemohou čekat vůbec nic dobrého, protože to právě vidí NA VLASTNÍ OČI!!!
MY jsme přihráli místním vládcům do rukou další zbraň PROTI NÁM samým a místo toho, abychom je oslabili, tak jsme je svou stupidní akcí nejpíš neskutečně posílili. Dodali jsme jim totiž přímý důkaz o všem špatném, co o nás kdy říkali a ten důkaz svým poddaným budou dnes a denně přehrávat do zblbnutí a NIKDO nebude mít žádný protiargument.

Proto mám nepříjemný dojem, že celá akce LAS MOHLA být jen velmi šikovně připravenou nebo využitou pastí. A proto je mi k smíchu ten tupý škatulkovitý Yosifův rasismus. Na ten jsme totiž právě dojeli.
24. 03. 2011 | 08:00

camponotus napsal(a):

Nějak se vytrácejí informace o válce v Libyi, ani v rozhlase, ani v novinách není nic konkrétního o vítězném postupu bratských mocností proti Kaddáfímu, jen, že Kaddáfího tanky ostřelují nějaké hnízdo opozice, dost divné. Miloševič jim také dlouho podsouval makety, takže jeho tanková vojska ostřelováním z letadlových lodí v podstatě neutrpěla. Podařilo se zničit jen infrastrukturu s cílem, že budou znovu "budovat" Srbsko, ale to jim dalo kopačky, Albrightová se napakovala v Kosovu a stáhla do pozadí, podobný scénář možná čeká Libyi. Držím palce těm obyčejným Libyjcům, aby z toho vyvázli bez odřenin.
24. 03. 2011 | 08:42

dry napsal(a):

to Občan: k Vašemu výkladu existují i jiné alternativy,podobně jako ta Vaše jsou pouze psychologické
Např.jedna taková další možná alternativa:
Přítomnost Izraele v arabském světě.My nevíme zda je a jak hluboká nenávist Arabů k Iraeli v případě,že by otázka Palestiny byla dořešena.Neznám Mohamedovo učení natolik,abych věděl zda tam chválí někdejší exodus židů z Egypta.Ale je celkem možná pravděpodobné,že dokud není budoucnost Palestinců dořešena sjednocuje to všechny Araby bez rozdílu.Sjednocuje vůbec,ne proti EU.Ale pak by ze silných individualit,jako byl Saddám Husajn a Kaddáfí-spíše originální,mohli ostatní v LAS mít strach aby "netrhali partu" a nezaujímali před vyřešením palestincké otázky definitivně postoje vedoucí k nejednotě LAS.Saddám se po procesu vyjádřil o sobě,že nikoliv.U Kaddáfího proskakují zprávy,že naopak.V poslední době západ ochladl ve vztahu k Izraeli,podle zpráv.Je velký rozdíl mezi situací 1949 a pozdější situací,co se týče vztahů Izrael-Arabové.Nepředpokládám u Arabů zatím zaujetí proti kapitalismu jako takovému,vždyť oni mají řadu režimů v něčem podobných sociální demokracii-a ta patří ke kapitalismu inherentně.Ale,že mohamedáni neradi jiné kultury je známo.Ne všichni jsou v tom fanatici.Berte na vědomí i rozdíly mezi severoafrickými a asijskými Araby,severoafričtí mají křesťanskou minulost,soužití s Evropou na bázi kolonialismu za sebou.Asijští v těchto dvou aspektech nikoliv.
24. 03. 2011 | 09:45

Občan napsal(a):

To Camponotus:

jste-li jazykově vybaven, čtěte The Independent. Tam jsou stále zajímavější články, které by mohly být do značné míry vysvětlením toho vytrácení se zpráv :o))
Suchar s Hunochazarem totiž s hrůzou zjistili, že jejich poddaným chybí to správné koloniální nadšení a projevilo se to na volebních preferencích.
A pak je tam jeden zajímavý článek o názoru zemí LAS na současné dění. Ten mne přivedl na tu myšlenku o šikovně nastražené pastičce. Ovšem současně se skoro plně shoduji v názoru na dění i s ID Dry, což je sice částečně v rozporu, ale obě hypotézy se docela pěkně dolňují. Já mám ještě jednu, ale tu by pochopili jen ti, kdo se opravdu zajímají o dění na BV.
24. 03. 2011 | 09:57

Ing. N. napsal(a):

Před útokem "demokratických sil" na Lybii jsme si mohli povšimnout zázračného přerodu televizní stanice Al Jazeera. Tato stanice se z relativně objektivně informujícího media rázem změnila na medium, které se jednoznačně staví proti Lybii.
Je třeba si položit otázku proč k tomu došlo. Jedno vysvětlení se nabízí. Tato stanice byla před několika lety záměrně zřízena za tím účelem, aby si získala důvěru, což se jí podařilo. Jako důvěryhodná stanice byla připravena k propagandistickému nasazení ve vhodné době za účelem ovlivňování veřejného mínění "správným směrem". Tato doba nastala právě teď, kdy je třeba masírovat veřejné mínění tak, aby se lidé nebouřili proti výsadku námořní pěchoty v Lybii, k němuž během několika dní pravděpodobně dojde z "humanitárních" důvodů.
24. 03. 2011 | 10:41

bob napsal(a):

.. ano je docela zvláštní jak se arabské státy staví k "revoluci" v Libyi a k ůrevoluci" v Bahrajnu - řekl bych, že si jednotlivé arabské státy vyřizují prostřednictvím ZÁPADU své účty s Kaddáfím a al Kaida, proti které Kaddáfí skoro jako jediný muslim ostře vystupoval, se v tichosti směje hloupým evropanům a američanům, vedeným do nesmyslné akce šíleným francouzem, který si potřebuje zřejmě napravit své vlastní EGO ...
24. 03. 2011 | 11:40

Kanalnik napsal(a):

Beda - diky za odpoved; myslim ale, ze chcete nemozne - to, co jste napsal, by mohlo platit v idealnim svete, a ja bych byl urcite pro; z pokrytectvi a technokracie moci se mi dela totiz dost nevolno

na druhou stranu nic neni cernobile a v duvodech zasahu na ruznych mistech jsou i jine veci krom moci a penez, veci jako treba stabilita regionu, prevence masakru obyvatel, zabraneni onomu 'vykvaseni', ktere jste zminil atd.; alespon z meho pohledu to neni tak jednoduche (prakticky) (z pohledu principialniho ano, nicmene svet je takovy, jaky je, s tim nic neudelame)
24. 03. 2011 | 12:16

Líba napsal(a):

Materialisti mluvi ošklivě o rozdělení země na DIESEL a NE-DIESEL a počítají:

1.8 milliónů barelů lehké surové nafty (za 103,2 $/barel) = 185 760 000 dolarů D E N N Ě .

L.
24. 03. 2011 | 12:45

camponotus napsal(a):

Občan
já vím, že jinde se píše a referuje, byl to jen údiv nad bezradností našich sdělovacích prostředků. V destinacích, jak mě odkazujete jsou zajímavé postřehy o tom, že ti vzbouřenci neví, co vlastně chtějí, že ukořistěný "kalašnikov" je pro ně "španělská vesnice" a pkkud byl nabit, tak munici obvykle vystřílejí do vzduchu, něco jako šetřit náboji jim nic neříká. a nejvíc mě zaujalo, že nechápou, že zbraním vadí písek a obvykle zadřou co se dá. Také mě zaujalo hodnocení Kaddáfího jako vzdělance, který dbal na to, aby byly školy a zdravotnictvní bezplatné, takže se o něm nemluví jako o uzurpátorovi moci, ale jako o trochu excentrickém vládci, který neučinil islám státním náboženstvím, ale každý mohl věřit, na co chce. To mu zazlívala AlKajdá a proto ji nemá v lásce. Takže všechno je nějak úplně jinak. Také zmínky o bezletové zúně, letadla kolonizátorů mají bránit letadlům Kaddáfího, aby nebombardovala povstalce, ale údiv nad tím, že to pro kolonizátory neplatí a ti moho cokoliv a kdekoliv bombardovat.
Začalo být venku příjemně, tak vypínám laptop a jdu hrabat suchou trávu na zahradu, tak se mějte a dík za upozornění.
24. 03. 2011 | 17:43

Liška napsal(a):

Víte vůbec kdo v Libyi chce "zásadní změnu"? Tzv. "rebelové", podle ohlupovadel neozbrojení, pokojní, ze vzduchu stvoření "civilisté" z NFSL. Všimněte si, že ohlupovadla nikdy nespecifikují, kdo vlastně "rebelové" jsou, kde se vzali, co chtějí nebo kolik těch "rebelů" je.

Pomozme tedy ohlupovadlům. NFSL vznikla v 80. letech v Nimairího Sudánu. Nimairí byl brutální diktátor a agent z výplatních seznamů CIA. V roce 2005 byli exponenti NFSL školeni ve Velké Británii, v roce 2007 v USA. Jde o fundamentalisty stejného ražení jako Al Kaidá nebo Talibán. Na obsazeném území vyhlásili "islámský emirát". Je jich několik tisíc, takže žádný "hlas lidu".

Tzv. "civilizovaný svět" této sebrance tleská a všemožně jí podporuje - spolu s Bin Ládinem. Ale čemu se divíme, tzv. "civilizovaný svět" svého času tleskal také Bin Ládinovi, to ještě v době, kdy Bin Ládin byl "bojovník za svobodu" a placený agent CIA.

Četl jsem názor, že celé "lidové hnutí" kolem Středozemního moře byla jenom zástěrka pro agresi proti Libyi. Něco na tom je, ohlupovadla "hlas lidu" v ostatních arabských zemích nijak nerozebírala. Demokraté "lidová hnutí", zdá se, dobře uřídili a nikde vlastně nic neztratili. Dnes ohlupovadla totálně zampomněla na Tunisko, Egypt, Jemen, Bahrain nebo další státy v oblasti, bez ohledu na to, co se v nich děje (zejména v Bahrainu). OSN zůstávala celou dobu spící a snící, žádný demokrat nechtěl nikde nikoho bombardovat.

Zcela jinak to bylo v Libyi. Jen co NFSL "povstala", ihned všechna ohlupovadla začala produkovat zvěsti o prý strašných zvěrstvech zlého Kaddáfího. "Občané" (to jest NFSL) dodávali tzv. "civilizovanému světu" historky o brutalitě Kaddáfího sil. Zprávy se zásadně neověřovaly a byly (a jsou) vždy vydávány za pravdu boží. Naopak zprávy z druhé strany, pokud vůbec byly uváděny, jaksi nebylo nikdy možné ověřit, což se vždycky zdůraznilo. OSN se ihned probouzí ze spánku a ihned schvaluje ostudnou rezoluci, kterou si demokraté můžou vykládat jak chtějí a dopouštět se v jejím jménu jakýchkoliv zločinů.

Byla Libye jen další "hlas lidu" v řadě? Nebo to byl od počátku jediný cíl?

Libye má ropu, hodně ropy. Má také nerostné bohatství: vanadium, mangan, titan a další kovy. To všechno je až dosud mimo dosah demokratů, nerostné bohatství je státní. Finance Libye nejsou pod kontrolou celoplanetární banksterské mafie. To všechno stojí za to, aby to bylo rozkradeno. To všechno stojí za to, uspořádat v několika zemích "revoluce", schovat Libyi mezi ně a pak v Libyi zasáhnout "ve prospěch civilistů", to jest ve prospěch krádeže všeho, co Libye má.
24. 03. 2011 | 20:17

Graf napsal(a):

Džamahíríja v číslech a faktech

HDP na obyvatele...$ 14.192, měsíční podpora v nezaměstnanosti $ 730, měsíční plat zdravotní sestry $ 1.000, příspěvek při narození dítěte $ 7.000, měsíční podpora nesamostatně výdělečně činných (závislých) osob $ 1.000, nevratná dotace státu na pořízení bytu pro novomanžele $ 64.000, nevratný příspěvek na provozování živnosti $ 20.000, cena benzínu $ 0,14/ litr, příspěvek na pořízení auta 50%.
Zdarma: zdravotní péče a část léků, školní vzdělávání, státem placené školství na zahraničních universitách. Vzdělávání a stáže v zahraničí: placeny státem. Nájemné: neexistuje. Platby za energie v domácnosti: neúčtují se. Automobil: zpravidla z 50% dotuje stát. Úvěry bez úroků. Systém obchodů pro mladé rodiny (ne-bohaté) za dotované ceny výrobků. Nejduležitější: 0% , nulová úroková míra na půjčky.
Alkohol-nežádoucí, není.
Proč o tom nikdo nepíše ani v Evropě ani v jiných západních sdělovadlech. A nejposlednější Kaddafiho zásluhy přivedení potrubí pro pitnou vodu přímo ze Sahary, nebo-li utajený zázrak v Libyii.
www.boinc.sk/clanky/saharska-velka-umela-rieka
24. 03. 2011 | 20:35

Kachna? napsal(a):

Libyjská "revoluce" byla plánována již od listopadu 2010 ve Francii za spolupráce Velké Británie. Povstání pomáhá organizovat Nuori Mesmari, boje vedou islámští fundamentalisté. Důvodem je Kadáfiho odmítnutí obřích zakázek na dodávku jaderných elektráren.

Zdroje:
http://www.thomhartmann.com/forum/2011/03/libya-not-peoples-revolution

http://rt.com/news/voltaire-network-french-meyssan/
25. 03. 2011 | 02:00

pich napsal(a):

Liška 24.3. 20.17
Také to tak nějak vidím. Ten "lid", kdy každý ten jeden "lid" má náklaďáček s dvou či čtyřhlavňovým kulometem, se mi nějak moc nelíbí. A ta nápadná přízeň bez výhrad.

Tento blog bych neukončoval. Bude to téma na dlouho, jako v Iráku. Hlavně že nafta a jiné drobnosti budou pod kontrolou.
Zatím se bezletově sestřelují tanky a děla, po čase to budou domy s létajícími koberci.
29. 03. 2011 | 19:02

Jan Urban napsal(a):

Vážený pane Drobku,

díky za článek, i když by bylo možné najít určitě fundovanější autory, než je Ted Carpenter. Jeho rychlé, hodně ideologické a nepříliš informované statě jsou sice populární, ale odborníky většinou brány s úsměvem. Připomenu jenom jeho zásadní odpor k přijetí České republiky a dalších středoevropských zemí do NATO s odůvodněním, že se jedná o historickou zájmovou oblast Ruska, a Spojené státy by měly Rusku co nejvíce vycházet vstříc...
31. 03. 2011 | 10:43

RoseMaryanne33 napsal(a):

freelance writer
21. 09. 2011 | 23:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy