Německo z eurozóny nikdy neodejde

18. 10. 2011 | 09:13
Přečteno 5971 krát
Gonzalo Lira - Německo z eurozóny nikdy neodejde. Nemůže

Na konci září zesílily nepodložené spekulace, že německá vláda plánuje odchod z eurozóny, ba dokonce že Němci už začali tisknout nové markové bankovky a razit nové markové mince.

Několik alternativních zpravodajských serverů, například Zero Hedge, dodaly těmto zvěstem punc věrohodnosti. Takový, že se euro propadlo vůči dolaru a zlatu.

Nakonec se však ukázalo, že šlo pouze o dohady jisté dr. Philippy Malmgrenové, která pro jedny švédské noviny uvedla: „Vyrozuměla jsem, že německá vláda nám vyslala řadu signálů, že z jejich pohledu neexistuje jiné řešení [než opustit euro].“

Na tom, že se vedou takové řeči, není nic divného, řeči se vedly a budou se vést.

Ovšem skutečnost, že finanční komunita vzala takový nesmysl tak vážně, svědčí o hluboce zakořeněné obavě mnoha tržních hráčů: Co když si Němci zničehonic řeknou „scheiß drauf“ a setřesou postroj eurozóny? Mohli by to udělat?

Jistěže mohli. Možné je všechno. Je to ale pravděpodobné? Jedním slovem – není. Protože Německo je věřitelskou zemí.

Německý věřitel musí věřit. Euru

Podle čísel Bundesbanky činil přebytek německého běžného účtu za loňský rok 141 miliard eur, z toho čisté kapitálové vývozy 131 miliard. Čísla za rok 2011 zatím vypadají podobně. Představme si, že by se Němci rozhodli odejít z eurozóny a vrátit se k marce. Co by se s eurem stalo? Odpověď: Kleslo by ke dnu jako kámen. Vůči úplně všemu – zlatu, stříbru, dolaru, jenu. Německo je zcela klíčovou součástí obchodní a platební bilance celé Evropské měnové unie. Jeho odchod by znamenal jeho odchod pro evropskou ekonomiku katastrofu.

Ale katastrofu by znamenal i pro samotné Němce.

Kdyby se Německo vzdalo eura a vrátilo se k marce, pak by nová marka vůči euru stoupla a německá eurová aktiva by utržila těžkou ránu. Všechna německá eurová aktiva by totiž zůstala denominovaná v eurech. Žádným kouzlem by se nepřevedla na marky. Dlužníci Německa – Řecko, Španělsko, Itálie, Francie atd. – by Němcům dlužili eura, nikoli nové marky. A taky by platili v euroměně – která by vůči nové marce klesala.

V takovém případě by tedy německé kapitálové vývozy dostaly ránu na solar. Ránu ještě bolestivější než bankrot dlužníků, poněvadž ten by byl selektivní (Řecko, Španělsko, možná Itálie), kdežto faktická devalvace eura vůči nové německé marce by zasáhla všecko – hodnota všech půjček, které kdy Německo poskytlo, by klesla stejně hluboko, jak vysoko by nová marka vystoupala vůči euru.

Němci si větev nepodříznou, ale nechají ostatní slézt ze stromu?

Teď si jistě říkáte, že je-li toto negativní stránka odchodu Německa z eurozóny, musí existovat i nějaká pozitiva, není-liž pravda? Inu, není. Německo by opuštěním eura a návratem k marce nezískalo vůbec nic. Možná by došlo k jistému přeskupení domácí politické scény, němečtí občané by však rychle zjistili, jaké škody si napáchali na vlastní ekonomice. Návrat k marce by neprospěl nikomu, snad kromě německého národního ega.

Kdepak, Německo problém s eurem nemá. V řádné kaši se kvůli němu topí ostatní země. Kdyby Německo vystoupilo z monetární unie, de facto by si pod sebou podřezalo větev.

Čeho bychom se tedy měli obávat? Nikoli Německa – to eurozónu nikdy neopustí. Obávat bychom se měli spíše toho, že Německo nedovolí opustit eurozónu ani nikomu jinému.

Německo coby věřitelský stát má zájem na tom, aby mu země, jimž poskytlo půjčky, dlužné peníze zase vrátily. Nejlépe ve stejné (a stejně hodnotné) měně.

Devalvační zadnice

Kdyby chtěl nějaký evropský stát, dejme tomu Řecko, opustit eurozónu a vrátit se k vlastní měně, mohl by sáhnout k lákavému (a politicky pragmatickému) řešení a převést všechny dluhy z eur na novou měnu. To by šlo z moci úřední udělat docela snadno. Kdyby k takovému kroku Řecko přistoupilo, mohlo by prostým vládním výnosem převést všechny dluhy denominované v eurech na dluhy denominované v nové drachmě. A pak novou drachmu devalvovat. Lid řecký by tak výrazně odlehčil břímě svých dluhů.

Technicky by nešlo o default – nedošlo by k žádnému zkracování dluhů, nebo snad dokonce jejich neuznání. Ale jinak to znamená vystrčit na věřitele holý zadek.

Nikdo nemá rád, když na něj někdo vystrkuje holou zadnici, leda by šlo o zadnici supermodelky. Německo tudíž udělá vše, co bude v jeho silách, aby nedošlo k žádné restrukturalizaci dluhů a aby všichni zmínění dlužníci zůstali v eurozóně.

Otázka v této chvíli zní: Přistoupí Němci na částečné odepsání dluhů, aby udrželi slabší národy – tedy Řecko, Portugalsko, Irsko, Španělsko a Itálii – v ohrádce eurozóny? Nebo je skrz úsporná opatření budou znásilňovat tak brutálně, že je fakticky donutí euro opustit, vrátit se k vlastní měně a pak ji znehodnotit?

A tak se slabší evropské národy dál dusí ve vlastní šťávě a čekají, jak (se) Německo rozhodne.

***

Gonzalo Lira je americký finanční komentátor.

Přeloženo pro Finmag.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

aga napsal(a):

"Německo" není žádným věřitelem. Věřitelem jsou banky v rukou nadnárodních finančníků, kterým na osudu Německa naprosto nezáleží. Jsou to dědici těch samých, kteří už dříve hnali Německo do zničujících válek. Všechny ostatní řeči jsou jen mlha, která má zakrýt tento základní fakt, který zdaleka neplatí jen pro Německo.
18. 10. 2011 | 09:18

ndoro napsal(a):

Stále diskutujeme hlavně o ekonomické psychologii národních států Evropy.Evropa má mimořádně složité kořeny plynoucí z velkého množství válek.Moderní doba -vynálezem atomových zbraní a jejich výskytem převážně v Rusku-zdá se touto hrozbou předělala úplně historii Evropy na opačnou.Z Evropy válečné zbraněmi na Evropu pouze v ekonomické válce.Ale EU je právě nástrojem otupení i té ekonomické války.Co bude dál můžeme obtížně předvídat hlavně díky faktu,že v dějinách často politiku dělají vysoce nelidové persony,z tradic aristokratů a zbohatlíků.Nebo odrodilci původu a národa(typické pro Čechy).
Pokud by rozhodovaly pouze nejširší lidové masy Evropy pak si myslím,že 60 % Evropanů se shoduje v názoru třeba:
-Češi byli v dlouhé historii náboženští heretici-vzbouřenci skoro proti všem ostatním a pak díky tomu hlavně otroci Evropy.Díky otroctví se stali dobrými řemeslníky a nepoužitelnými vojáky-nebyla k nim důvěra.Tedy z Evropských nárosdů později prolili nejméně krve,jejich zásluhy o svobodu v Evropě jsou tedy nulové.
-Evropané vděčí dvěma národům za svobodu.Těm,které oslabily rozpínavý německý živel:
Francouzům,že za Napoleana dali 20 milionů životů za to,aby Němcům dali štulec a Rusům,že za Stalina udělali totéž-tutéž oběť.40 MILONŮ ŽIVOTŮ DVOU NÁRODŮ,ABY NĚMCI NEPŘEROSTLI VŠEM OSTATNÍM PŘES HLAVU.Jinak by bez nich Německo udusilo Evropu dnes,ve Španělsku,Portugalsku by neexistovala demokracie.V Belgii by nebylo centrum EU.
18. 10. 2011 | 09:35

Xury napsal(a):

Pro agu:
to co jst napsal(a) je nesmysl.

Osobně souhlasím s tím, že vystoupení Německa z eurozóny by jej poškodilo. Odhadnout míru apreciace je samozřejmě dost těžké. V eurozóně by zůstaly i tak dost silné ekonomiky - Francie, Benelux, Dánsko a Finsko, které by mohly euro částečně podržet. Nicméně si myslím, že řešením by bylo spíš rozdělení eurozóny na soft a hard. Jejich kurzy by se samozřejmě vůči sobě nějak posunuly, což by sice znamenalo znehodnocení aktiv v soft zóně, což by si vyžádalo rekapitalizaci bank hard zóny. Na druuhé straně by banky (obecně řekněme jihu) měly část aktiv v hard zóně, což by jim částečně pomohlo přežít následující těžké období. Některým státům soft zóny by bylo sice stejně nutné odpustit část dluhu (v případě Řecka nejméně 50%), ale díky devalvaci soft eura by vzrostla jejich konkurenceschopnost, kterou v rámci stávající eurozóny mohou ovlivnit jen omezeně.
18. 10. 2011 | 10:05

trubač napsal(a):

ndoro
podle wiki se počet mrtvých v napoleonských válkách na obou stranách včetně civilních obětí odhaduje na 3750000-6500000.
Odkud jste čerpal 20000000mrtvých Francouzů?
18. 10. 2011 | 10:14

Marcus Agrippa napsal(a):

EU je na stejném rozcestí, jako byla Amerika před vznikem Unie. Ani tehdejší Amerika nebyla zdaleka tak jednotný celek, jak se může dnes zdát - právě naopak. Otrokářská Konfederace neměla na sjednocení nejmenší zájem. V Evropě je problém ve století válek a všemožných sporů. Ale nebyla druhá světová válka a holocaust posledním varováním pro Evropu, že nacionalistické vášně, katolická bigotnost a zastydlé předsudky právě vždy vedly Evropu do krvavých jatek?! To opravdu chceme oživovat tyhle strašáky minulosti?!
18. 10. 2011 | 10:14

blue jay napsal(a):

Marcusi Agrippo?
A jak vznikla ta "Otrokářská Konfederace"? Nebylo to prave zasluhou Evropanu? Vasich predku? A nebo tomu bylo jinak? Jen tak mimochodem, kdo rozpoutal 2 nejvice destruktivni valky v historii lidstva? Amerika?
18. 10. 2011 | 10:42

jozka napsal(a):

trubac:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Napoleon_Bonaparte

tady pisou o milionu. Dvacet milionu bude asi celkovy pocet, ktery prosel valkami na strane Francie.
18. 10. 2011 | 10:46

český maloměšťák napsal(a):

Mno - žádná řízená devalvace by se nekonala, nýbržto hromadný útěk a depreciace.
A bez přílivu kapitálu by mě velmi zajímalo, s kterými NEVYUŽITÝMI produkčními kapacitami by řecké podniky soutěžily - na svých tradičních trzích. Nemluvě o tom, že ceny ropy stále oscilují kolem 100 USD za barel.
No a že by do země, která vlastně takto defaultuje - začal proudit jiný kapitál, než spekulativní...eh, je to možné, ale zatím tomu tak nikdy v historii nebylo.
Jedině že by se omezila směnitelnost drachmy. A zavedly restrikce vůči vývozu kapitálu ze země.
Zajímavé "scénáře", že.

Zvláštní je to. Banky praskají ve švech hotovostí, kterou deponují buď u centrální banky popř. nebo v komoditách. Řecko potřebuje dlouhodobě udržitelné kapitálové injekce nespekulativního kapitálu. Jedna a jedna je jedna.
Jistěže se musí "zaswapovat" toxická aktiva bank vůči řeckému fiskálu. Do bilance ECB. Tvrdil jsem to už před 2 roky.
Nebo banky částečně znárodnit. Ceny jsou příznivé.

A pak začít s investicema.
Jenže do čeho, že. Navíc v době krize.
No - Čína si ví rady. Telekomunikace, přístavy, železnice....
Jenže Čína takříkajíc nespoléhá jen na neviditelnou ruku. Nemá problém s tím, tu ruku zviditelnit. Neuvažuje dogmaticky.

P.S. Stejně by mě ale stále zajímalo, jak to, že výnosy albánských dluhopisů jsou téměř 8 krát nižší než je to u těch řeckých .
To je fakt Albánie o tolik bonitnější dlužník ????
:---()
18. 10. 2011 | 10:50

Xury napsal(a):

Pro maloměšťáka:
tak ty řecké dluhopisy nakupte, když jsou tak skvělé.
18. 10. 2011 | 11:02

blue jay napsal(a):

Malomestaku?

Kolik za hodinu bere v ceskych korunach delnik v Cine? Muzes to tu publikovat? A jak se tomu da branit? Predem dekuji za tvoji kvalifikovanou odpoved.
18. 10. 2011 | 11:13

blue jay napsal(a):

malej ceskej mestaku,

Napsal jsi, " Řecko potřebuje dlouhodobě udržitelné kapitálové injekce nespekulativního kapitálu. Jedna a jedna je jedna."
Co to je ten nespekulujici kapital? A odkud to prijde?
18. 10. 2011 | 11:19

neo napsal(a):

Spíš bych to viděl tak, že po Německu by hromadně začali vystupovat všichni a Euro by zaniklo.

Ono kdyby se nejsilnější státy EU dohodly, že opustí euro najednou, byl by to mazec.
18. 10. 2011 | 11:20

Ambra napsal(a):

Zajímavé jak autor eurooptimisticky zapomněl na jednu variantu. Že totiž Řecko nejprve počká na odpuštění významné části dluhu a teprve pak zavede svou novu Drachnu. Podle mě to vůbec není nereálná situace, protože finanční ekonomové zapomněli při svých radách Řecku na jednu podstatnou. Totiž aby většina lidí ony ekonomické rady neodmítla jako zcela cizácké řešení. Nejprve Řecku ekonomicky vyspělé státy zcela zlikvidovaly vlastní průmyslovou výrobu, která byla oproti nim nedostatečně efektivní, a teď obviňují Řecko z toho, že není schopno nic kromě oliv vyprodukovat. Přece v Řecku už mají s podporou západních mocností třeba vojenské diktatuře velmi neblahé zkušenosti.
Zásadní chybou je proto naprostá ignorace názorů lidí a jejich zcela jednoznačné odmítání rad na způsob snížení Řeckého dluhu pouhopouhými škrty výdajů. Jedině nevím, co by se stalo, kdyby v Řecku nakonec přišla revoluce a to vystoupilo i z Evropské unie. Ta by mě zajímalo, zda by se pak celá Evropa neklepala před militantně nevyzpytatelnými státy Blízkého východu.
P.S.
Otázkou jedině je , zda stejné metody finančně ekonomického snižování státního dluhu uplatňované i u nás nepovedou ke stejným výsledkům v trvalém růstu zadlužení místo jeho poklesu. A následně pak ke stejným protestům jako v Řecku. Nás ale nemá důvod kvůli Euru nikdo zachraňovat, takže by nakonec mohlo dojít k nejednoduššímu způsobu snížení státního dluhu, a to opětným znárodněním. Až tam by přece měly sahat názory ekonomů na budoucí možný vývoj. Jejich zaslepená víra v to, že (jako za Husáka) se o některých věcech nebude ani diskutovat, nás může dovést vést l k velmi neblahým koncům.
18. 10. 2011 | 11:24

Xury napsal(a):

Pro Ambru:
o tom, že by při znovuzavedení drachmy bylo nutné odpuštění části dluhů je známo už dávno. Konečně i kdyby k tomu nedošlo, tak po zavedení drachmy a její devalvaci by stejně došlo na krácení závazků. Jen by to bylo ve větším spěchu a zmatku.
Můžete nějak popsat, jak "ekonomicky vyspělé státy zcela zlikvidovaly vlastní průmyslovou výrobu (v Řecku)"? A také jaká průmyslová výroba tam byla před WWII?
18. 10. 2011 | 11:34

Pankrac napsal(a):

hezký textík
do medyjalni kouřové palby, a takticko oblbovací kampaně,
přidávám protipol http://proinvestory.cz/euro-marka
(včetně DISKUZE dole)

už v létě ehm písala Patrie
http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1869790/po-70-letech-nemecko-opet-v-cele-evropy-krize-eurozony-pohledem-geopolitiky.html

veselé mudrování :-))
18. 10. 2011 | 11:36

ke kávičce napsal(a):

http://www.telegraph.co.uk/finance/comment/ambroseevans_pritchard/8830072/Europes-lost-decade-as-7-trillion-loan-crunch-looms.html
http://finweb.hnonline.sk/firmyafinancie/c3-53244410-kP0000_d-nemecko-na-summite-eu-neprekvapi
http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-evropa/c1-53238920-sef-deutsche-bank-nemecke-banky-by-mely-skrtnout-az-polovinu-reckych-dluhu
http://finweb.hnonline.sk/c3-53234020-kP0000_d-odkaz-sveta-eurozone-musite-zaplatit-viac
http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/8828165/G20-has-three-weeks-to-solve-eurozone-debt-crisis.html
… http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/0,1518,790162,00.html
http://www.zerohedge.com/news/erste-group-reveals-stunner-reports-billions-previously-undisclosed-underwater-sovereign-cds-wh
http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/berlin-ma-bankrot-recka-za-nevyhnutelny-chce-skrty-dluhu_214271.html
http://finweb.hnonline.sk/c1-53044670-merkelova-prvykrat-pripustila-bankrot-grecka
http://finweb.hnonline.sk/c3-53157850-kP0000_d-bankrot-grecka-je-nevyhnutny-hlasi-berlin
http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,790138,00.html
http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/0,1518,790162,00.html
18. 10. 2011 | 11:37

JC napsal(a):

Mno na rozdíl od autora se domnívám, že Němci přece jen něco vymyslí. My ostatní zůstaneme civět s otevřenou papulou. :-))) aneb never say never.
18. 10. 2011 | 11:38

JC napsal(a):

P.S.
Když se připravuje nějaká "velká rána" tak se to nevytrubuje do světa aby se nám ovečky které hodláme ostříhat neplašily.
Pamatujete na Tondu Zápotockýho ne ??
18. 10. 2011 | 11:42

Xavier napsal(a):

Aga dle mého velmi správně poukazuje na to, že nevíme, komu patří banky, které se mají sanovat z národních rozpočtů vlád, aniž by jednotlivé vlády dostaly pro sebe něco zpátky, kromě příslibu "finanční stability". Američané na "finanční stabilitu" utratily stovky miliard dolarů, ale ekonomice to vůbec nepomáhá - banky si na penězích sedí a hýčkají si je. Dluhy se zkrátka musí platit, otázka je, kdo je má platit. Já se domnívám, že ten, kdo příliš riskoval, tedy banky a dlužníci. Chtějí-li státy zachránit banky před bankrotem, ať si je koupí a potom se ziskem provozují či prodají, jako u nás v případě ČSOB.
18. 10. 2011 | 11:47

Xury napsal(a):

Pro Xaviera:
a jste si jistý, že ty státy (rozuměj politici) budou lépe vědět, jak ty banky řídit?
Mimochodem americká vláda pokud vím, tak má většinu pomoci, kterou poskytla zase zpět. A to, že banky (ale i podniky) vesměs sedí na penězích je dáno hlavně vysokým stupněm nejistoty ohledně budoucího vývoje. Když nevíte co bude, tak je výhodnější držet hoovost nebo nějaké likvidní bezpečné aktivum než investovat do riskantního projektu.
18. 10. 2011 | 12:01

český maloměšťák napsal(a):

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1927811/nemecka-vlada-tlumi-radost-nedelni-summit-eu-definitivni-tecku-za-krizi-neprinese.html

"...Schäuble dnes řekl, že finanční trhy je třeba okamžitě stabilizovat. Jinak prý hrozí, že nedávné otřesy na burzách budou mít nepříznivé dopady na reálnou ekonomiku. Německý ministr dále označil víru v samoregulaci trhů za "prchavý sen" a dodal, že je třeba vytvořit novou rovnováhu mezi trhem a státem. Za primární roli trhu přitom Schäuble považuje službu reální ekonomice.

Nepříliš dobrou zprávu trhům vzápětí sdělil mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert, který řekl, že kancléřka nemá v úmyslu se před nedělním summitem setkávat s bankéři. Mluvčí dále uvedl, že banky by se měly rekapitalizovat nejprve na trhu, teprve pokud tato cesta selže, tak by jim měly pomoci vlády...."
18. 10. 2011 | 12:24

Forrest Gump napsal(a):

Nápad s tím, že by se banky opět zestátnili se mi líbí nejvíc. Vždyť kdy se kradlo líp, jak když byly banky státní.
18. 10. 2011 | 12:36

český maloměšťák napsal(a):

trochu historie :

http://www.creditwritedowns.com/2010/04/greek-bond-yields-at-12-year-high-contagion-increasing.html
(4/2010)

"...Greek 5-year yields are 10.6%, up 113 bp today. That’s well above 5-year dollar bonds for the weakest EM credits, such as the 10.5% yield on Ecuador due 2015, 7.6% for Pakistan due 2016, and 7.1% on Ukraine due 2016. The only two countries that have higher 5-year yields than Greece are the 11.5% yield on Venezuela due 2016 and the 11.7% yield on Argentina due 2015...."

Pozn. :
"...The problem in Portugal is not the state sector. Portugal’s gross public sector debt is projected by the EU to be about 85 per cent of gross domestic product by the end of this year. This is high, but not exceptionally so. On my calculations, using data from the World Bank, Portugal’s external debt-to-GDP ratio, including public and private sectors, is a staggering 233 per cent – the government at 74 per cent and the private sector 159 per cent. The net international investment position is about minus 100 per cent of GDP – the amount by which Portugal’s financial assets abroad are outweighed by assets owned by foreigners in Portugal. The current account deficit is projected to remain at just under 10 per cent of GDP. This is an acute private sector crisis...."
-------------
http://www.stockmarkettoday.cc/greece-10-year-bond-yields-touched-a-record-high-euro-zone.html

"...As of 15:44 London time (22:44 GMT), the Greek 10 bond yields rose 49 basis points to 18.35%, 18.55% had been touched up; coupon rate of 6.25%, were scheduled to expire 10 20206 Greek Treasury prices fell 1.27 per € 1,000 nominal value of € 12.70 to 48.855. Two Greek bond yields surged 185 basis points to 45.88%, after hitting 45.91 percent, marking the highest level in the euro area’s history. Over the past two trading days, the two Greek bond yields rose 5.6 percentage points. ..."

http://socioecohistory.wordpress.com/2011/09/08/greek-1-year-bond-yield-hits-88-48-2-year-bond-yield-hits-50/

Nyní tedy přichází záchrana. Poté, co se ukázalo /och - jaké to překvapení !!!/, že platit 80 % úrok...no, že to asi zkrátka Řecko nezvládne.
Zajímavé zjištění, že.
Pro hlavy vyštudované tu na Harvardu, tu na Princetonu...že taková úroková míra je pro každý subjekt na světě zničující.
O to tu šlo.
Ne o pomoc Řecku.
O pomoc sobě. Další TARP. EUTARP.

Ale co jiného zbývá, že.

Takto se vyrábí realita - takto se determinuje kauzaistika.
18. 10. 2011 | 12:44

gaia napsal(a):

Forrest Gump

ono se nemusí krást lépe, stačí když se krade více
Mně jen vrtá hlavou, jak by se zařídilo, že třeba i kdyby se ty dluhy zaplatily třeba tak, že by lidi dělali 3 měsíce nebo déle zadarmo, tak aby zas někdo nezačal dělat nové a nebylo to za chvíli zas tak nebo ještě horší. Vždyť pamatujeme, jak u nás stát sanoval banky v 90. letech a stejně nakonec některé zkrachovaly a lidé přišli o úspory.
18. 10. 2011 | 12:45

ndorro napsal(a):

to Trubač:
o 20 milionech Francouzů jsem četl v článku,obecně hodnotícím jakési demografické a jiné trendy v modernější historii Evropy.Pokud to bylo správné číslo,na jeho podporu lze uvést:počítají se nejen padlí v bitvách,ale uhynulí při taženích.Napoleon např.ještě do roku 1800 stihl válečnou výpravu do Egypta.Do válek s Aliancí bojoval velmi mnoho v roztříštěné Itálii proti kdekomu,bojoval ve Španělsku.Po jeho tažení do Ruska každá druhá ruská šlechtická rodina měla francouzského komorníka,vychovatele,sluhu atd.
Víte např.že Rumuni,poté co po zatčení prohilerovského diktátora Antonesca otočili kurs a ze spojenců Hitlera u Stalingradu se stali velkými bojovníky proti němu v druhé světové válce ztratili v těchto bojích do konce války v letech 1944-45 ještě 3-4 miliony rumunských vojáků? Nehledě na padlé v Rusku proti Stalinovi.O těch dnes ruští pamětníci píšou ,že to byli z jejich odpůrců-nejstrašnější.
18. 10. 2011 | 12:46

JC napsal(a):

český maloměšťák,
Aha tak Němci chtějí finanční trhy stabilizovat aby je vzápětí destabilizovali.
Dobrá kouřová clona.
Angela se Sarkym jen vymýšlejí plán jak to zaonačit, aby Němci a Frantíci tratili co nejmíň.
Ostatní ojrohujeři ostrouhají mrkvičku i s jejich ojropresidentem a veselým docentem z Prahe.
18. 10. 2011 | 12:46

český maloměšťák napsal(a):

JC
Myslím si, že nerozumíte ani sám sobě.
Nezdržujte, prosím. Obraťte se svými úvahami na blue jaye.
Dík.
18. 10. 2011 | 12:47

Marcus Agrippa napsal(a):

Forrest Gump:
ztráty bank ( vesměs spekulativní investice ) byly sanovány z daní občanů. Těžko tedy mluvit o"zestátňování".
18. 10. 2011 | 12:47

gaia napsal(a):

český maloměšťák

no ale i kdyby se to nějak zaplatilo, třeba tak, že by stát řekl, že každý musí odevzdat své zlaté šperky, jako tomu bylo za války, když se museli povinně odevzdat zvony a ty sa roztavily na zbraně, tak jak zajistit, aby byla nějaká změna a za třeba 10 let, bychom nebyli zas tam, kde jsme.
Mne už to nebaví pořád poslouchat, že na nic nejsou peníze a že lidi jsou vlastně jen vyžírky, kteří pořád něco chtějí a kdyby chcípli, že by se ušetřilo.
18. 10. 2011 | 12:48

Forrest Gump napsal(a):

Marcus Agrippa:

Myslíte za Klause ?
18. 10. 2011 | 12:49

prak napsal(a):

Vždy mějte na paměti staré a stále platné úsloví. Košile bližší než kabát. Vyjma Německa a Francie jsme v roli "kabátů". Viz prosazení zemědělské politiky, plně vyhovující "košilím". A tak tomu bude i ve vyřešení současné krize. Košile je holt košile. A zvláště ta Německo-Francouzká. Nemilují se, ale táhnou za jeden provaz!
18. 10. 2011 | 12:50

Marcus Agrippa napsal(a):

Forrest Gump:
taky.
18. 10. 2011 | 12:52

Forrest Gump napsal(a):

Marcus Agrippa:

To ale byly banky státní... a kradlo se až se hory zelenaly!
18. 10. 2011 | 12:55

JC napsal(a):

český maloměšťák,

Vaše názory se nejvíc shodují s tím co si vygůglujete.:-))))
18. 10. 2011 | 12:56

Pankrac napsal(a):

přeberte si sami

zeširoka a drsně
http://www.pippamalmgren.com/79.html
http://www.pippamalmgren.com/77.html
http://www.pippamalmgren.com/76.html
a další její články
a hafo odkazu v jejich textech

http://www.zerohedge.com/news/deutsche-bank-warns-france-may-be-put-downgrade-review-year-end
http://www.telegraph.co.uk/finance/comment/ambroseevans_pritchard/8830072/Europes-lost-decade-as-7-trillion-loan-crunch-looms.html
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?ie=UTF8&rurl=translate.google.cz&sl=en&tl=cs&u=http://www.zerohedge.com/contributed/french-banks-can-set-contagion-will-make-central-bankers-long-good-ole-lehman-collapse-d&usg=ALkJrhhpawHATNY_Hl_jIt31Q372XDvWKQ
?
18. 10. 2011 | 13:00

Marcus Agrippa napsal(a):

Forrest Gump:
už jen polostátní. Navíc nejde srovnávat důsledky Klausova"transformování"a vyspělé právní demokracie. To je dost o něčem jiném. Česko bylo po roce 1989 divoký východ.
18. 10. 2011 | 13:03

český maloměšťák napsal(a):

a trocha přítomnosti

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1928521/moodys-francie-dalsi-pomoci-evrope-muze-prijit-o-rating-jeji-vlastni-dluh-a-finance-jsou-na-hrane.html
-----------
JC
Vy si vystačíte s tím, co vám daly sudičky a do hlavy vtloukli v polepšovně.
Já vím, já vím...jécé...

gaia
Vy byste svůj šperk dala na umoření dluhů, které nasekal Řebíček a j. ?
S nulovou zárukou - že to nezopakují ?

Jde o to, jak před veřejností obhájit rozsáhlou sanaci soukromého podnikání - téměř v celé Evropě.

Kdyby to někdo myslel s pomocí Řecku vážně /mám na mysli skutečnou pomoc/ - tak by do Řecka již dávno proudil investiční kapitál. A z Řecka výrobky a služby. A splátky dluhu. Ale ne za 30, 80 %. To je proti zdravému rozumu.
18. 10. 2011 | 13:04

JC napsal(a):

český maloměšťák,
P.S.
Jo a měnit nick každého 1/2 roku musí obvykle ten kdo každého 1/2 roku mění názory.
Tak se polepši vykydale.
18. 10. 2011 | 13:04

buldatra napsal(a):

Ten Gonzalo Lira, finanční komentátor, by měl asi raději komentovat skutečnosti právě probíhající, nebo již proběhlé.
Místo toho se pasuje do pozice jasnovidce, takového jakéhosi finančního komentátorského slepého mládence, až Pýthie a tím se dostává až na úroveň finančních analytiků, poradců, ekonomů na slovo vzatých a podobných výtečníků.

Obávám se, že ti věřitelé věřiteli zůstanou a nebudou to Němci.
18. 10. 2011 | 13:07

Forrest Gump napsal(a):

Marcus Agrippa:

Které banky podle Vás byly polostátní ?
A co má dnešní vyspělá demokracie navíc, jak jsme měli my za Klause ? Že by měla lepší bankovní úředníky ?

Podle reakcí ve světě to na to ale nevypadá.

PS. Já osobně se těším na státní banky. Věřím, že si konečně nakradu a nebudu celej život roznášet to blbý pivo.
18. 10. 2011 | 13:15

gaia napsal(a):

český maloměšťák

no právě, jak zajistit, aby se to neopakovalo, kdybych věděla, že pak bude lépe a toto se nikdy nezopakuje, tak bych třeba i ten šperk dala.
A vy když znáte viníka, proč nikdo nedonutí platit toho Řebíčka?

Takhle se tu můžem udiskutovat a blogeři ublogovat a stejně to bude pořád stejné nebo horší.
18. 10. 2011 | 13:19

Marcus Agrippa napsal(a):

Forrest Gump:
vymahatelné právo. U nás se v jakémsi naivním poblouznění odsunulo až na třetí kolej a podle toho to vypadalo. A evidentně se v tom pak shlédli i ostatní. Respektive - v USA to podle všeho začalo už za éry Reagana, kdy se čím dál víc členů americké administrativy začalo objevovat na výplatních páskách soukromého kapitálu. Ale až za Bushe se to dotáhlo k dokonalosti. Co v Česku bylo naprosto běžné, teď děsí USA a západní EU. Jenže nějaká polomafiánská miniekonomika uprostřed Evropy nikoho nezvedala ze židle - což neplatí o většině vyspělého světa - to už je průšvih.
18. 10. 2011 | 13:27

český maloměšťák napsal(a):

gaia
Musí se tak dít přes instituce.
(Já prostě Řebíčka zastřelit nepůjdu. To odmítám. /navíc - možná že by mě za to zavřeli - o to nestojím/.)

Instituce se řídí paragrafy a etosem.
Paragrafy smolí lidi.
Aby se jimi jiní lidi řídili.
Etos buď je , nebo není /např. v polepšovně se dá ale nabýt....zdravím JC/ - jak u těch, co smolí, tak u těch - co řídí a vykonávají.

Instituce ale vyměnit nejde.
Musí se vyměnit lidi.
Za takové - co toho Řebíčka čapnou...a nejlépe vyexportují někam do Severní Koreje.
/neb i z vězení se dají vystrkovat růžky/

Nyní vážně - je třeba, aby lidé, kteří pochopili , že řešením je především co největší míra symetrie ve sdílení informací /např. ve směru veřejných rozpočt ů a obcování s nimi/ - a kteří v tomto něco dělají...je třeba, aby pochopili, že pokud ty instituce nevyplná takoví lidi jako oni...
...půjde všecko do prdele ještě rychlejším tempem než dosud.
Takže - místo socodesáků lidi typu...../každý si doplní dle svého intelektu - JC je takto povolen Klaus, Hájek, Knižák a Jakl/
18. 10. 2011 | 13:27

gaia napsal(a):

český maloměšťák

takže znovu takové nějaké městské státy, kde každý vidí každému do kuchyně a pod prsty. Takže sjednocení Německa bylo vlastně v minulosti krokem zpět. I Itálie byla sjednocena Garibaldim špatně a v Řecku ty městské státy též kdysi byly.
18. 10. 2011 | 13:35

Xavier napsal(a):

Xury:
Samozřejmě, že státy dokáží řídit banky, není těžké řídit banku tak, aby nezkrachovala. Umění je banku vysát tak, že si toho většina lidí všimne, až když je pozdě. Politici nezačnou fyzicky banky řídit, najmou si odborníky, kteří budou pracovat na řešení krizové situace a zhodnocení banky. To je možné jen díky infuzi státních prostředků. Rozdíl je v tom, že zisk nepůjde do kapsy stejným lidem, kteří krizovou situaci zavinili, nýbrž státu jako investorovi.
18. 10. 2011 | 13:38

Forrest Gump napsal(a):

Marcus Agrippa:

Chcete tím říct, že když ty banky budou státní, že nehrozí, že se někdo objeví na něčí pásce ?
18. 10. 2011 | 13:40

Maximus napsal(a):

Autor řeší problém jestli Němci vystoupí z Eurozóny a zavedou znovu marku a zda by na tom prodělali nebo ne. Obávám se, že současné problémy eurozóny jsou zhruba dva a ty jsou přímo relevantní významem a nadřazeny všemu:

1/ Euro bylo zřízeno jen na základě měnových podmínek, bez těch nutných fiskálních, potřebných pro řádnou funkci
společenství, nyní 17 států, kde je příliš mnoho základních ekonomických atributů na rozdílné úrovni! Zkrátka 17 plavců plave trať na třeba 400 metrů a někteří plavci plavou kraula, jiní prsa či motýlka, jiní ouško a někdo se odstrkuje nohou ode dna!
2/ Prakticky všechny státy nejen eurozóny, ale i EU jsou
zadluženy, některé fatálně bez šance na bezbolestné oddlužení! Pouze Švédsko a Estonsko ze zemí mimo eurozónu se s jejich dluhy vypořádávají úspěšně!

Oba dva výše uvedené problémy mohou zacloumat a změnit chování Německa i kdyby dnes proklamovali jejich politici
cokoliv. Prostě dosah toho co se může a zřejmě také v blízkém horizontu přihodí je v mlze a na světě bude asi tolik špičkových ekonomů odborníků, co to dovedou odhadnout nebo dokonce spočítat, jako je prstů na jedné ruce.

Takže eurozóna se může opravdu rozpadnout nebo rozdělit ve dví apod., ale spíše tu bude snaha Francie a Německa posílit kontrolu chování jednotlivých zemí eurozóny když ne přes jedno centrum jako je to ve federativním uspořádání třeba v USA, tak spíše přes jakési středisko EU pro dohled nad hospodařením zemí kontrolující nově dohodnutá limitní hospodářské pravidla hry, kde bude nátlak na fiskální shodu pravidel hry tedy především kázeň, což jsou především korporátní daně (a to bude problém) a zadlužování zemí schodky st.rozpočtů! Museli by se také nastavit systémová pravidla omezující jednotlivé členy provádět nezodpovědnou hospodářskou politiku. Ovšem i toto má jeden háček, nevím už kdo to z bruselské elity řekl, že by prý takové státy byly při nedodržení dohodnutých pravidel trestány sankcemi, ovšem jaksi nikoho nenapadlo, že potrestáni by byli především nevinní občané příslušného státu, ale ti co to zavinili, jejich politici, by zůstali prakticky nepotrestáni! Dále platí jedna stará zásada, že když se dohodnou pravidla určitého chování, musí někdo také dodržování těchto pravidel kontrolovat (a jak?), musí tu být nestranný arbitr s právem verdiktu či rozsudku atd.! Tak to je příliš problémů a pro takový těžkopádný moloch jaká je eurozóna nedosažitelný cíl.

Když použijeme příměr, tak zatím je stav v EU a potažmo v eurozóně nastaven stylem, jako kdyby jednotlivé kraje u nás v ČR si generovali zisk či si půjčovali jak chtějí a o všem třeba i o výši lokálního zdanění, sociálních trasferech atd., by si rozhodovali v podstatě sami. Pouze by odváděli do centra malou část svého HDP, kteréžto peníze by zase dostávali z centra milostrdně zpátky! Tak tohle je stav, ve kterém se nachází EU, vylepšená eurozónou s jejich společným eurem, postaveném na vratkých základech, ustavená jen do pohodářské doby kdy je svítí sluníčko, ale běda když přijdou problémy, pak se vše vyvalí jak povodeň!
Pěkný den všem!
18. 10. 2011 | 13:40

Forrest Gump napsal(a):

Xavier:

No máte zcela jistě pravdu. Ale co když ta banka nebude mít zisk ?

Mohl byste dát příklad nějaké státní banky, která dle Vás může jít ostatním příkladem ? Třeby i z té Klausovy éry.

P.S.
A jak máte zajištěno, že ty odborníci nebudou tu banku tunelovat ?
18. 10. 2011 | 13:42

český maloměšťák napsal(a):

gaia
Dnes můžete vidět kdekomu pod prsty a to i na vzdálenost 3 tisíc kilometrů a to on line.
Jen musí chtít oba. /nebo k tomu musí být donuceni/
Říkejte tomu třeba městské státy.
Já se budu držet té informační symetrie.
/ale změna demokratického diskurzu je jistě taky žádoucí - jeho stavu a kvality - v tom může být aténská demokracie stále vzorem...ale zatím bych nelosoval, je čas na výměnu - ale pomocí voleb/
18. 10. 2011 | 13:46

annonym napsal(a):

Milý pane Drobku, Váš jednoznačný závěr, že přijetím eura by si Němci nadělali na malér sami - tím že drží aktiva v eurech je jeden velký omyl (svědčící o tom, že jste teoretik, jak píšete).
Aktiva neznamenají jen to, že někde v bance leží stohy eurobankovek. Německá centrální banka například v době útlumu zlatého boomu, kdy většina národních bank odprodávala pod cenou zlato - jej ve velkém odebrala z rezerv ČNB a vyměnila za dluhopisy německé vlády! (Jak prozřetelné, že?!).
Ti, kdo zažili pád socialistických zemí, také pamatují z praxe, jak najednou prudce vzrostl dluh Československa jen proto, že bývalá NDR přijala západní marku a přebytkový zahraniční obchodní vztah s ČSSR renominovala v kurzu nové marky (tedy místo 3:1 to bylo najednou 20:1)!

Umíte si představit, jak by Německo elegantně mohlo přijmout marku - zvýšit díky nově nastavenému kurzu své věřitelské poměry a majetek zadlužených zemí tak vystavit nutnosti umořit jím část astronomických dluhů dlužících států?!

Je to jen a jen o strategii toho, co chce Německo dokázat! Zda se zbavit slabých dlužníků, nebo je totálně postavit do role bezmocných otroků!
18. 10. 2011 | 13:47

český maloměšťák napsal(a):

Forrest Gump
"...Mohl byste dát příklad nějaké státní banky, která dle Vás může jít ostatním příkladem ? Třeby i z té Klausovy éry...."

Snažíte se implikovat "zákonitosti".
Falešné analogie, falešná dilemata...v podstatě propagandistický trik.

Jde o rozličné konstelace.

"...A jak máte zajištěno, že ty odborníci nebudou tu banku tunelovat ? ..."

Co je svět světem, tak se takové věci ošetřují většinou pomocí zákonů a jejich dodržování plus vynucování.
Dnes naví není problém algoritmizovat tok informací tak, aby k takovýám excesům nedošlo.
Ale předpokladem je opět to, aby alespoň na rozhodujících místech v institucích neseděli megapsychouši a megazloději.
Tam je třeba začít. Vyměnit je.

Za koho ? Viz můj dialog s gaiou.
18. 10. 2011 | 13:51

Forrest Gump napsal(a):

český maloměšťák:

No já to říkám taky .
Chce to vládu osvícených státních úředníků !

Jak je to jednoduché, jak je to prosté. Že jsem na to nepřišel sám ! To bude asi tím, že jsem měl v mládí spalničky.
18. 10. 2011 | 13:56

Marcus Agrippa napsal(a):

annonym:
no - jde právě o to, kam má EU směřovat. Myslíte, že by federální vláda v USA udělala třeba z Kalifornie jakési nevolníky ( 35 mil.obyvatel )?! Takto tam asi nikdo neuvažuje. Němci navrhovali zapojit Řecko, Portugalsko a jih Itálie ( slunce je tam až až ) do evropské en.sítě skrze fv panely. Tím by se z evropské energetiky stala víceméně podružná záležitost.
18. 10. 2011 | 14:02

český maloměšťák napsal(a):

Forrest Gump
Spalničky ??? Šanoval bych to na něco závažnějšího, Frediie Kalousku..
:(
18. 10. 2011 | 14:09

Hugo Ball napsal(a):

Neodejde.
Čtyři kapitáni vynesou jeho tělo.
Jak už říkával Áda Schickelgruber, nás budou muset vynést nohama napřed.
Tragédie je, že je to pro nás tragédie.
18. 10. 2011 | 14:09

Xury napsal(a):

Pro Marcuse A.:
jj a v noci by mohli jezdit na kolech a pohánět dynama. Aspoň by se vyhnuli dennímu vedru :-DDD
18. 10. 2011 | 14:14

Forrest Gump napsal(a):

Trochu mě překvapuje, že chlapi v hospodě vykřikujou,že všechno rozkradli politici a tady se horuje za to, aby ti politici řídili i banky.

No být tím politikem, tak jsem všema deseti pro.
18. 10. 2011 | 14:21

im napsal(a):

Dnešní titulek v ekonomickém zpravodajství na Aktualne.cz:

Německo zchladilo naděje na záchranu eura, akcie padají
11:30 | Dnes ČTK
18. 10. 2011 | 14:25

gaia napsal(a):

Marcus Agrippa

nemají to nakonec ti Němci vymyšleno dobře? Celý jih Evropy zastavět panely a domů natáhnout dráty a sluníčko bude svítit jen pro ně a oni splní slib, že nebudou spotřebovávat elektřinu z jaderek.
aspoň se nebude muset stavět nová u nás.

Nová politika+ elektrifikace= nový světový řád

ale to už jsem někde slyšela
18. 10. 2011 | 14:27

český maloměšťák napsal(a):

gaia
Ono to bude spíše ale o "věterkách".:))

http://zpravy.kurzy.cz/288020-ceny-elektriny-v-eu-v-pristich-dvaceti-letech-porostou-vyplyva-z-unikle-zpravy-ek/

"...Evropské podniky a spotřebitelé budou v příštích dvaceti letech čelit nárůstu cen elektřiny, vyplývá ze zprávy Evropské komise (EK) o naplňování svých energetických cílů. Tento dokument se podařilo získat britskému listu Financial Times.

Podle zprávy v budoucnu silně poroste i počet větrných parků, což ještě potlačí cenu elektřiny výše. Ve zprávě o snižování emisí skleníkovým plynů se uvádí, že všechny scénáře poukazují na to, že právě větrná energie se do roku 2050 stane hlavním zdrojem elektřiny, překonat by měla i podíl elektřiny vytvořený jadernými či uhelnými elektrárnami.

V současné době větrné parky tvoří pouze pět procent energetické spotřeby v Evropské unii (EU), do roku 2050 by to mělo být až 49 procent. ..."

im
Akcie padají kvůli Číně, německému sentimentu a ztrátě GS /první po depresi 2008 - 2. v celé historii veřejně obchodovatelného titulu/
Čeká se na Apple.
18. 10. 2011 | 14:47

Tydýt napsal(a):

V eurozóně na věčné časy a nikdy jinak.
18. 10. 2011 | 14:47

Marcus Agrippa napsal(a):

gaia:
ty panely nemusí být přímo v Athénách. Těch téměř neobydlených míst je až až. A navíc si nemyslím, že Němcům jde jen o sebe. Zvažte tohle - nebezpečné ( a těžko skladovatelné ) vyhořelé palivo, v případě havárie obrovské škody, nebo naprosto bezpečný a téměř bezúdržbový provoz fv? Osobně v žádném případě nevítám stupidní nápad rozšiřování jaderných elektráren v ČR ( i přes jejich výhodu zatím stabilnějších dodávek ). A pokud by k tomu mělo dojít, tak ať se pěkně prosím staví u Prahy a v přilehlém okolí. Nejlépe přímo u Pražského hradu.
18. 10. 2011 | 14:48

Marcus Agrippa napsal(a):

český maloměšťák:
do roku 2050 se cena elektřiny zvýší o 100%. Já myslím, že můžeme být v celku klidní ; )
18. 10. 2011 | 14:50

Xury napsal(a):

Pro MA:
doufám,že jste připojen pouze na FV resp VTE. Pochopitelně včetně vašeho zaměstnavatele.
18. 10. 2011 | 15:08

ghándí napsal(a):

náklady německa na udržení eura už davno převýšily případné německé ztráty po opuštění eurozony. je jenom otázka času, kdy si to němci spočítají.
18. 10. 2011 | 15:28

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
A nemohl byste jim trochu s tím výpočtem píchnout ?
Když už ho teda - soudím že se jen tak neexhibujete či nekasáte - máte ?
18. 10. 2011 | 15:35

Elemele napsal(a):

fundamenty jsou všem známé,
parametry překročily známou dimenzi,
velcí kluci hrají poker o smetanu,
věci dříve nemyslitelné se stávají nevyhnutné,
realita nebude znát mezí,
a ....prostě z údivu nevyjdeme

jo a eélity,
posledním kruhovým svěračem štípají desítku drat z toho,
že král se vynoří nahý
18. 10. 2011 | 15:42

Alex napsal(a):

Víte pane Drobku, tenhle článek jsem již četl jinde. A mne tyhle spekulace neberou. Stejně jako mne nebere naprosto a bezduše na kost zjednodušené hledání viníků, které lze najít prakticky všude, kam nahlédnete. Když prioritní by mělo být hledání, jak z toho ven. A bez mučení se přiznám, že ty jednoduché úvahy o Řecku, o ponechání ho zbankrotovat, soudy o tom, zda je Sulikna Slovensku svatý muž z jakéhokoli hlediska, atd včetně přístupů našich ekonomů (třeba Kohout, o Ševčících raději ani nemluvit). Nabízím odkaz na jiný názor, jenž je mi blízký a jenž pokládám za dostatečně odůvodněný včetně rizik tam uvedených. Je tam i řeč o příčinách a nikoli prvoplánovitě jako ve většině případů - tedy alespoň podle mého názoru.

http://www.vasevec.cz/vip-blogy/zbynek-fiala-joseph-stiglitz-skolil-v-praze-1
http://www.vasevec.cz/vip-blogy/zbynek-fiala-joseph-stiglitz-skolil-v-praze-2
18. 10. 2011 | 15:55

Yosif K napsal(a):

Pna blue jay, pane malomestyaku - ten nespekulativni kapital - to je p[rece jasna vec - to je ten kapital ktery oranzova velkoburzoazie (Babis) a oranzovi korytari (Jansta, Mladek, Musela, Kraus atp) zdanuji a skladuji ve Fribourgu, Switzerland.

Oranzovy nespekulativni kapitale, vzhuru do prace - vzhuru ze Svycarska dolu do RECKA na podporu hladovych reckych soudruhu z Pasoku a anarchisticko-bolsevickych odboru!!!!!
18. 10. 2011 | 16:16

český maloměšťák napsal(a):

YosifK
Nespekulativní kapitál má oranžovou barvu ?
YosifeK - měl byste fakt vyhledat lékaře. Ať se vám nepřihodí něco velmi zlého.
Myslím to upřímně.
18. 10. 2011 | 16:20

stále rebel napsal(a):

Někteří čeští pravicoví ekonomové oblbují lidi tím, že kdyby mělo Řecko svoji měnu, tak se z dluhu snadno dostane znehodnocením své měny. Ovšem neříkají občanům co to v praxi znamená. Nejde o nic jiného než o to, že se znehodnotí peníze a tím pádem taky dluhopisy.

Co by to znamenalo v našem případě? Naše dluhopisy nakupují především naše banky a znehodnocení státních dluhopisů by znamenalo znehodnocení našich soukromých úspor. Inflace by snížila nejen hodnotu státního dluhu, ale ve stejné míře i hodnotu našich úspor.

Stát by okradl své občany, především střední třídu, ti, kdo vlastní větší objemy by byli předem informování a své peníze přesunuli jinam. Když už stát „okrádá“ své občany, tak by to měl dělat prostřednictví daní, je to civilizovanější a pro ekonomiku taky lepší.

Říká se, že řecké dluhopisy vlastní především západoevropské banky a naše banky jsou jejich pobočkami. Lze zabránit tomu, aby zahraniční „matka“ přesunula ty řecké dluhopisy na pobočku k nám?
Pokud někdo jásá nad případným bankrotem Řecka, tak by měl počítat s tím, že to bude muset zaplatit.
18. 10. 2011 | 16:37

Maximus napsal(a):

Mzdy v EU v r.2010 v Eurech:

Země: min.mzda: průměrná mzda:

Bulharsko 123 215
Rumunsko 142 355
Lotyšsko 232 594
Litva 232 651
Polsko 321 697
Maďarsko 272 735
Slovensko 317 751
Estonsko 278 772
Česko 302 838
Portugalsko 554 1288
Malta 660 1346
Slovinsko 734 1381
Řecko 863 1391
Španělsko 739 1848
Itálie nemají 2346
Irsko 1461 2412
Německo nemají 2799
Rakousko nemají 2801
Finsko nemají 2873
Belgie 1388 3227
Holandsko 1408 3520
VB 1076 3843
Lucembursko 1683 3914

Z tabulky je zcela jasné, že bohaté Slovensko by mělo pomoci chudému Řecku a Irsku a v případě dalších hospodářských potíží případně Portugalsku, Itálii a zejména Španělsku. Jo, solidarita je solidarita, i kdyby na chleba nebylo!
18. 10. 2011 | 18:00

ojrohujer napsal(a):

v každém případě ty dluhy zbydou v eurech, i kdyby vystoupili z eurozóny úplně všichi
18. 10. 2011 | 18:44

Maximus napsal(a):

Jen tak k přemýšlení jeden hoax z NETu:

pythagorova věta má: 24 slov
otčenáš: 66 slov
archimédův zákon: 67 slov
deset přikázání: 179 slov
americká deklarace nezávislosti: 1.300 slov
ústava USA se všemi 27 dodatky: 7.818 slov
vyhláška EU o prodeji zelí: 26.911 slov
toť evropský problém v kostce.

Ale sranda musí být, že?
18. 10. 2011 | 19:25

schlimbach napsal(a):

stále rebel

čím vyšší bude euroval a čím pozdější bude bankrot Řecka, tím vyšší bude škoda občanů. Řecko se nemůže bankrotu vyhnout ani když mu odpustí polovinu dluhů
18. 10. 2011 | 19:29

Az napsal(a):

Jak by mohl asi řecký vládní výnos změnit měnu jejich eurodluhů v zahraničí? Jak by přesvědčili své věřitele?

Z měnové unie nemohou vystoupit silní (relativně k ostatním v unii), protože by jejich pohledávky ztratily cenu, ani slabí, protože by jejich dluhy astronomicky narostly. Jediný, kdo může vystoupit z měnové unie jsou ti "veprostřed" a ti k tomu zase nemají vůbec žádný důvod. Viz např. Švýcarsko, které, když se z toho kurzového prostředku začalo vychylovat, tak raději zafixovalo kurz, což není nic jiného než dočasné přijetí eura.
18. 10. 2011 | 19:47

kolťák napsal(a):

Německo z eurozóny pochopitelně nevystoupí.Vždyť na tom vydělává nejvíc.Nakonec možná i frantíky dostanou ekonomicky do područí a tím se může začít nazývat 4.reich.
18. 10. 2011 | 20:10

Xury napsal(a):

Pro Maxima:
jak je možné, že v Německu, Rakousku a dokonce Finsku nemají státem stanovenou minimální mzdu. Podle tvrzení našich odborů je přece minimální mzda základem prosperity státu a sociálního postavení zaměstnanců. Bez ní by všichni zaměstnanci živořili za bídné platy :-DDDD
19. 10. 2011 | 08:13

stále rebel napsal(a):

Pro Xury.
Experiment s rušením minimální mzdy je přínosný hlavně tím, že vyvrací tezi, že minimální mzda je hlavní příčinou nezaměstnanosti.
19. 10. 2011 | 09:53

Az napsal(a):

Xury: Který odborník tohle tvrdí? Mohl bys být konkrétní?
To co si předvedl je typická ukázka demagogie, vložíš svým odpůrcům do úst nějaký absurdní výrok, který sis vycucal z prstu a pak se jim na jeho základě pošklebuješ.
19. 10. 2011 | 10:10

do mozajky z google napsal(a):

Právě Německo, které je všeobecně považován za super rozpouštědla, je ve skutečnosti sedí v reálném poměru dluhu k HDP na sever od 200%, když si uvědomíte nekryté závazky, jako jsou penzijní plány, a tak dále.
Předtím, než označit mě za blázna, za to, že tato statistika pochází z Axel Weber ... v čele centrální banky Německa (Bundesbank).
Tím, že Německého institutu pro hospodářský výzkum sama připustila, německé banky potřebují v hodnotě 147 miliard eur "nového kapitálu.
K tomu, aby toto číslo do vlastního pohledu na celkem tři největší banky v Německu méně než 100 miliard eur.

Poměr dluhu k HDP na sever od 200% ... banky potřebují 147 miliard eur nového kapitálu ...
?a nějak se Německo chystá záchranný Evropě?
Dejte mi pokoj. Němec má svou vlastní fiskální katastrofy blíží?

Nemluvě o následující:
1) Více než polovina Němců chce z Euro
2) 75% Němců je proti zvyšování záchranný fond.

Samozřejmě, že neexistuje žádné omezení pro politické blbosti, takže je možné, že němečtí politici mohou jít "all in" opírat Řecku. Ale já jsem tady, abych vám, že krátkodobě vzhůru se tento pohyb je minimální, protože bude mít v Německu ztrácí AAA status a bude pouze urychlit jeho vlastní finanční krizi / bankovní kolaps…

To není ani o Řecku už ne.
I ty stabilní a "solventní" evropský národ (Německo) čelí vlastní finanční krizi. Takže představa, že Německo a Francie (která má ještě horší REAL dluhu k HDP než v Německu) je možné nějakým způsobem finanční výpomoc v Evropě, je směšné.
Problém je, že Evropa jako celek je na mizině, čelí masivní nekrytých závazků a vyčerpání životaschopných věřitelů náplast svou bankovní krizi. Jsme doslova mluví o zhroucení bankovního systému tam.
V Prostě, co se chystá do Evropy (a USA kvůli propojenosti finančního systému), se chystá vyhlásit rok 2008 vypadá jako piknik.
19. 10. 2011 | 10:12

Matrix napsal(a):

Super počteníčko, eurohujerům nedoporučuji

http://byznys.lidovky.cz/recko-se-zbavi-eura-doufejme-ze-kultivovane-feb-/statni-pokladna.asp?c=A111018_142638_statni-pokladna_nev
19. 10. 2011 | 10:18

Az napsal(a):

Matrix: Jeden eurofób s nulovým vlivem nás ne může rozhodit :)
19. 10. 2011 | 10:24

český maloměšťák napsal(a):

Xury
Víte proč v těch zemích není zákonem stanovená minimal wages ?
Například v Německu ?
Zabýval jste se někdy fenomenem zvaným "odlišná historická zkušenost" ? :---()

Čirá demagogie - či jak někdo napsal - podlá jízlivost.

Jinak vaše tvrzení vyvarcí tento pramen :

http://eurofound.europa.eu/eiro/2005/07/study/tn0507101s.htm

Čili - minimální mzdy i v těchto zemích jsou - ale jsou podmíněny jiným způsobem, než zákonem o minimální mzdě.
-----------
Co vaše předposlední demagogie - že " vždyť i ve Velké Británii zvýšili sazbu DPH..." /a cudné zamlčení, že v UK je nadále také 5 % a nulová sazba..../
:---()
19. 10. 2011 | 10:32

český maloměšťák napsal(a):

blog KURAS

Martin napsal(a):
President Václav Klaus je správným prezidentem a občanem České republiky !Nepodporuje žádné úchyláky jako někteří politikové,nebo některé známe rádio !Rovněž nemá pocopení pro řádění nepřizpůsobivých Romů! Má smysl pro spravedlnost a ví že toto je Česká země !A žádný cigánov !!!!
11. 10. 2011 | 14:03
--------------------------------------------------------
Propaganda - pokud se šíří vulgárním jazykem(viz příspěvek pod tímto blogem), pane Martine, má většinou opačný účinek, než bylo zamýšleno.

Jinak co se týče vašich "řešení" - proč je tedy nezačnete provádět ?
Máte strach ? Proč ? A kdo je tedy má provést - ta vaše řešení ? Jiní ?
Anebo "do toho půjdete" až " nastane vhodná doba" ? AŽ někdo /Klaus ???/ zatroubí ?
Pak se přidáte ?
:---()
19. 10. 2011 | 11:32

Terry napsal(a):

Odumřelý evropský idealismus zase jednou připomíná Mnichov (http://www.blisty.cz/art/60657.html):

Slepota evropských politiků ohledně eura připomíná třicátá léta, míní komentátor Simon Jenkins.

V roce 2008 byla finanční pozornost upřena na Washington. Byly zachráněny banky, nikoliv však ekonomika. Teď je pozornost upřena na Evropu. A znovu se zachraňují banky, nikoliv ekonomika. Britské banky právě dostaly dalších 75 miliard liber, to znamená, že dohromady za poslední dva roky dostaly už 275 miliard liber. Nikdo netuší, kam se tato obrovská suma poděla. Většina těchto peněz údajně zmizela v zahraničí, uhradila nesplatitelné dluhy, vedla ke zvýšení cen komodit, snížila hodnotu libry a zvýšila inflaci. Mezitím se britská ekonomika úplně zastavila.

Vyhlásí nyní někdo, že Řecko udělalo bankrot? Ne. Začne nějaká země svou měnu stahovat z eurozóny, aby mohla zahájit rozumné obchodování se sousedy? Ne. Hysterické úsilí o stále pevnější evropskou unii, kdy bylo dohromady svázáno 17 navzájem neobyčejně odlišných ekonomik, pokračuje.

Nyní udělalo Řecko bankrot, a možná i některé jiné země, ale nikdo se neodváží v té věci jednat. Evropští představitelé naproti tomu dávají přednost uvrhnout celý kontinent do nezaměstnanosti a plýtvání.

Ve dvacátých a třicátých letech nebyli inteligentní, liberální lidé schopni analyzovat řádně hospodářskou a politickou realitu v Evropě, částečně z nevhodného idealismu, částečně ze sobeckého sebezájmu. Výsledkem byla katastrofa. Totéž se děje i dnes. Výsledkem asi nebude válka, ale hrozí nám všem riziko dlouhodobé a zoufalé chudoby. A politikové nedělají nic. Starají se jen o banky.
(konec citace)
19. 10. 2011 | 12:46

MH napsal(a):

Dedukce uvedené v článku (beztak sporné) přestávají platit spolu s tím, jak Německo přestává být věřitelem a začíná být donátorem.
Jak je např. možné, že řecké eurové dluhy vůči Německu by po odchodu Německa od eura zůstaly v eurech (pochopitelně), ale po odchodu Řecka by se "prostým vládním výnosem" převedly na novou drachmu, aniž by to věřitel považoval za default?
Tendenční, manipulativní článek...
19. 10. 2011 | 12:47

Xury napsal(a):

Pro maloměšťáka:
kulturní a historická odlišnost nepochybně existuje,ale je překvapivé, že se takto projevuje zrovna v těchto zemích. Např. kdyby se týkala celé Skandinávie, tak je to méně překvapivé.Nicméně ony ty minimální mzdy v těchto zemích existují,jen jsou vyjednány odbory v rámci kolektivního vyjednávání.Ovšem to je samozřejmě práce navíc ... Prosadit to ve sněmovně je nepochybně jednodušší. Na druhé straně si myslím, že i tento způsob řešení mzdových problémů měl vliv na to, že se jednotkové náklady v Německu během posledních deseti let prakticky nezvýšily.

Pokud jde o tu Británii, tak už jsem vám odpovídal, že jsem psal o zvyšování sazby DPH. To, že Británie má dvě snížené sazby (0% a 5%) na tom nic nemění. Máte potíže s chápáním psaného textu?
Jen podotýkám,že 5% sazba je na dodávky tepla a elektrické energie pro domácnosti,charitu,dětské autosedačky a dámské vložky - úžasný výběr,že? Předpokládám,že když ČSSD přesunula el. energii do zvýšené sazby,tak jste tak nevřeštěl, nemám pravdu?
Pokud jde o nulovou sazbu tak ta je na většinu potravin, knihy, noviny, dětské oblečení a boty, novou bytovou výstavbu a export. Je ovšem otázka,jak dlouho se ty sazby udrží uvážíme-li stav britských veřejných financí.
20. 10. 2011 | 06:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy