Simon Johnson – Jsou finance jako hamburgry?

01. 09. 2009 | 13:26
Přečteno 4319 krát
Je moderní finanční systém spíš jako elektřina, nebo jako hamburgry? Toť ona velká otázka dnešní doby.

Jsou-li finanční toky, jaké proudí světem dnes, něco jako elektřina, pak bez nich naše globální ekonomika samozřejmě nemůže fungovat. Budeme mít kolapsy sítě a celosvětové škody při neopatrném zacházení s touto technologií, ale s tím se musíme smířit. Je to cena za život v moderní společnosti.

Na druhé straně ovšem přibývá důkazů, že drtivá většina toho, co se dnes odehrává na finančních trzích, se podobá spíše hamburgerům – nízká nutriční hodnota, špatná životospráva a zlozvyk, který lze jen velmi těžko vykořenit.

Nejde přitom o finanční trhy jako takové, o místo, kde se scházejí úspory a investice. Ty jsou samozřejmě do určité míry nezbytné. Opravdu ale potřebujeme finanční sektor, který dnes činí 7 až 8 % HDP?

V dobách zlatého věku americké ekonomické expanze a inovace – zhruba od roku 1850 – představovaly finance asi 1 až 2 procenta HDP. Finanční systém 19. století fungoval dobře, v tom smyslu, že účinně zprostředkovával kapitál novým podnikatelským projektům.

Tehdejší banky také měly daleko vyšší kapitálový poměr než ty dnešní. A i ti největší hráči byli absolutně i relativně podstatně menší. Takový JP Morgan na svém vrcholu zaměstnával méně než 100 lidí.

Nikdo nenavrhuje, abychom se vrátili do 19. století. Je ale opravdu zdravé nebo udržitelné chránit si tak přerostlý finanční sektor, jaký máme dnes? Rozhodně není ideální, aby finance tvořily až 40 procent celkových korporátních zisků – to je známka toho, že někdo jiný v jiných sektorech ekonomiky jen tak tak přežívá.

K dispozici máme bohatou literaturu, která říká, že mezi financemi a růstem existuje pozitivní korelace, ale tyto výzkumy trpí několika vážnými omezeními. Jednak jde pouze o korelaci, nikoli kauzalitu. Víme, že bohatší země mají širší finanční toky v poměru k HDP, to ale ještě neznamená, víc financí přímo podporuje růst HDP. Ve skutečnosti se ukazuje, že finanční rozvoj není pro celkové hospodářství zase takové terno, jak se až doposud tvrdilo. A taky už víme, že finanční instituce mají sklon mnohonásobně přerůst celkovou národní ekonomiku. Zeptejte se třeba Islandu.

Práce na tomto problému je stále ještě v samém počátku. K jakému názoru bychom se ale za těch 12 měsíců zkušeností měli přiklonit? Měli bychom věřit v pozitivní přínos financí, dokud by se neprokázal opak? Nebo bychom k nim naopak měli být a priori skeptičtí?

Tak či onak, náš skepticismus by se měl už dnes vztahovat přinejmenším na finanční inovace. Ukažte mi důkaz, že takovéto inovace mají nějaký společenský přínos a že nejsou jen rafinovaným moderním způsobem, jak se nenápadně obohacovat z veřejných zdrojů.

xxx


Autorem zveřejněného textu je Simon Johnson , profesor ekonomie na MIT a odborný poradce Rozpočtového výboru Kongresu. V letech 2007- 2008 působil jako šéfekonom Mezinárodního měnového fondu. V září 2008 také založil dnes široce uznávaný a citovaný blog Baseline Scenario, ze kterého je také tento článek, přeložený se souhlasem autora.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kolemjdoucí napsal(a):

No já nevím, USA v 19. století také nebyly bez velkých finančních průserů, takže považovat tohle údobí obecně za hodné následování bych si nedovolil...
01. 09. 2009 | 14:41

jenicek napsal(a):

Budu se opakovat, ale vidím za tím nekryté peníze a inflaci (v původním slova smyslu). Když se z centrální banky furt sypou prachy, tak se přirozeně o relativní nadbytek peněz stará relativní nadbytek lidí, a hlavně o to co proboha s nima dělat, když tolik zajímavých investičních příležitostí prostě není. Pak to končí v nesmyslných investicích, mimojiné i proto, že držet hotovost znamená jistotu poklesu jejich hodnoty inflací, zatímco když se někam investují (občas i blbě) tak je to pořád lepší, protože je aspoň možnost, že vydělají, i kdyby jen na bublinovém růstu cen aktiv. A protože ty banky jsou samozřejmě prvními příjemci těch peněz, tak to nafukuje jejich bilance a účetní zisky.
01. 09. 2009 | 15:56

jogín napsal(a):

Milý Jeníčku, ty peníze se nesypou z centrální banky, ale z úvěrové expanze, čili samy banky si prašule vyrábějí z ničeho. Zesílení tisku peněz úvěrováním je minimálně 10-20x, takový Lehman točil 5000x násobek základního kapitálu. Pokud jde o následky, máte samozřejmě pravdu, navíc se při nadbytku peněz ztratí informace o nabídce a poptávce, protože cenu určuje nálada spekulantů. Johnsonův článek je přesný, když v posledních letech rostl bankovní sektor o 40% víc než HDP, je výsledek nasnadě.
01. 09. 2009 | 22:40

Důchodce68r napsal(a):

Jestli tomu dobře rozumím, tak bude ještě hodně zle, a hodně dlouho, protože tato příčina (jestli to tak je) se bude hodně zle a hodně dlouho napravovat.
Co myslíte?
02. 09. 2009 | 02:57

xixao napsal(a):

ja bych si dovolil podporit prvni radek od jenicka

uz se proboiha vykasleme na nicim nekryte imaginarni finance a vratme se zpet ke starym dobrym penezum

vim ze by to znamenalo zpocatku spoustu problemu na tezkosti a mozna ze to vidim naivne, ale na kreditni karte bych preci mohl disponovat krytymi penezi ne ?

a s takovymi penezi by k tomu co dnes prozivame podle mne nedoslo
02. 09. 2009 | 08:29

Jirka H napsal(a):

to xixao:
Souhlasím s Vámi. Nic naivního na tom nevidím. Systém kreditních karet je na to jako dělaný. Stačilo, aby to bylo jen jako možnost pro toho, kdo by chtěl, ne jako povinnost pro všechny. Myslím, že po zkušenostech lidí s nekrytými penězi, by k těm starým dobrým penězům utekli všichni. A vlády a centrální banky to vědí nebo alespoň tuší, proto se tomu tak brání.
02. 09. 2009 | 14:47

jara napsal(a):

Někdy mám pocit, že ve finančnictví se pohybuje příliš mnoho lidí, kteří chtějí rychle a bez práce zbohatnout na úkor druhých a to všemi prostředky.
07. 09. 2009 | 06:58

Mungo napsal(a):

Ještě je tu malý problém s vnímáním peněz jako absolutního měřítka všech věcí. Dobře víme, že je kromě finanční i energetická krize. Co tedy dělat s tím, že pokud začnou spotřebitelé šetřit, zvednou dodavatelé cenu za energii ? Co zde má přednost - zisk nenažraných podnikatelů nebo obecný zájem šetřit energií ?
07. 09. 2009 | 08:36

Karton napsal(a):

Je to jednoduché. Ve finančníctví je proto mnoho lidí, protože je po nich velká poptávka. Akdo tuto poptávku vytváří? Všichni lidé, tedy ti co chtějí spořit, investovat, půjčovat si a podobně. Za to můžeme všichni. Kdyby všichni své peníze uložili místo do banky do splamníku, kdyby nikdo nekupoval na dluh, kdyby nikdo neinvestoval do akcií, bankovní sektor by neměl co dělat. Samozřejmě by tento extrém vedl okamžitě k rozkladu hospodářství, ale stačí jen postupně ustupovat ze svých nároků a postupně snižovat svě dluhy (myslím dluhy všech, t.j. občanů, podnikatelů i státu) a tím se omezi rozsah bankovního sektoru, který sice působí jako polštář, který vyrovnává výkyvy v přebytcích a potřebách, ale je to zatraceně drahý polštář. Všichni, co žijí na dluh by si měli uvědomit, že bez zadlužení by mohli spotřebovávat více peněz, protože dluhy nepřidávají, ale ubírají majetek
07. 09. 2009 | 10:06

V.I. Lenin napsal(a):

To je jednoduché peníze nejsou potřeba - každému podle jeho zásluh a potřeb a zlatem budeme dláždit veřejné záchdky
07. 09. 2009 | 13:00

vodník Kebule napsal(a):

Proč nikdo nechce pochopit jednoduché tvrzení(které chápe každý člověk, který není postižen profesní slepotou "finančníků")o tom, že problémy ve světě financí (přestože je tato oblast sama svou hrabivostí a nenažraností samozřejmě velmi eskalovala) nejsou vůbec problémy peněz, ale vycházejí z hmotnějších základů. Prostě obchodovat a platit je třeba s něčím a za něco. Nikdo rozumný si přece nemůže myslet, že nakupovat užitečné věci bude donekonečna jen za peníze získané neužitečným vzájemným počítáním a inkasováním úroků z dluhů. Vzájemně si vyúčtujeme nesmyslné úroky, napíšeme to na papír a za ten papír nám někdo dá něco, co nám umožní v klidu a pohodlně žít? Jak si může někdo vůbec takovouhle zjevnou kravinu myslet? Jakto, že se nikdo nediví tomu, že by něco takového mohlo fungovat? A jakt, že takových blbců je tolik? Nejde náhodou o nějakou davovou psychózu? Napadení nějakým parazitem s důsledky v duševních pochodech? Ovládání mimozenšťany? Nebo jen naduté podceňování té druhé strany (ať si pak ti blbečci s těmi papírky zatopí, hehe ...)? No jen aby nám brzy nezatopili. Obávám se, že jako národ už neumíme užitečného skoro vůbec nic. A aby se to nepoznalo, platíme za to, že nám základní životní potřeby někdo zajišťuje, posledními zdroji, které by nás ještě mohly zachránit. A ty brzičko dojdou, přátelé. Už brzy ... A obávám se, že si je ti noví majitelé, poučeni minulým vývojem v našich krajích, už tak snadno jako v osmačtyřicátým sebrat nenechají. Co pak budete dělat? Finanční poradce? Ale no tak ...!
07. 09. 2009 | 13:33

Martin napsal(a):

Pěkný článek. Zejména ta myšlenka o hodnocení společenského přínosu...

To Karton: tak jednoduché to vůbec není. Když se podíváte do těch ústavů tak vidíte přezaměstnanost, kterou rozhodně nevytváří poptávka. Kdyby to bylo podle poptávky tak by museli zavřít polovinu poboček...
08. 09. 2009 | 17:04

replica handbag napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 18:30

http://www.kw61.com/replica-iwc-watches/ napsal(a):

dcc
30. 03. 2010 | 03:24

http://www.kw61.com/replica-porsche-desi napsal(a):

bbb
30. 03. 2010 | 03:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy