Mark Crovelli - Je demokracie opravdu nejlepším ze všech špatných režimů?

04. 09. 2009 | 15:11
Přečteno 4906 krát
Jednu z nejdůležitějších lekcí z politiky za posledních padesát let udělil světu bývalý viceprezident Spojených států Dick Cheney. Nikoli díky svému přesvědčení, že kdybychom nemučili, nastal by konec světa, nebo že musíme rozbombardovat Írán dřív, než ajatolláhové smontují ve svých neexistujících jaderných elektrárnách atomovou pumu.

Ne, lekcí za všechny peníze, kterou Cheney zbytku světa udělil, je poznatek, že demokracie může být velmi destruktivním a nebezpečným systémem vládnutí.

Tím rozhodně netvrdím, že Dick Cheney je horší než Hitler nebo Stalin. V prolhanosti by s nimi možná mohl vést vyrovnanou soutěž, ale pokud jde o vrahounské vlohy, nesahá jim se svými ubohými vražednými komandy ani po kotníky. Je to sice zloduch, ale v rámci širšího globálně-historického kontextu jej mnozí jeho bývalí i současní kolegové tyrani překonávají o několik délek.

Kdepak, svět nešokovala Cheneyho chladnokrevná krutost a krvežíznivost, nýbrž fakt, že takový šílenec může být zvolen viceprezidentem třísetmilionového národa. Nikdo se moc nediví, když nějaký podobný maniak zdědí trůn díky své příslušnosti k té či oné vládnoucí dynastii nebo se chopí moci prostřednictvím násilného puče, ale pokud si jej lidé dobrovolně zvolí, je to úplně jiná káva. A je nevyvratitelným faktem, že Dicka Cheneyho (spolu s jeho přitroublým poskokem), si občané Spojených států vybrali za „vůdce“ své země nejen zcela dobrovolně, ale dokonce hned dvakrát za sebou!

Jistě, na obranu demokracie můžete namítnout, že občané Spojených států posléze litovali svého rozhodnutí postavit do čela nejpočetnější a nejnebezpečnější armády v dějinách lidstva tyto dva výtečníky. Nezapomínejme však, že je přesto za čtyři roky zvolili znovu! Občané proklínají svůj voličský vkus v případě všech hňupů nebo cvoků, které dosadí do úřadu, faktem však zůstává, že jsou to oni, kdo za to nese plnou zodpovědnost. Copak vážně nikoho nezaráží, jak je možné, že jsou to z velké většiny právě samí šílenci, lháři a zloději, kteří v demokracii vyhrávají volby a vládnou ohromnými pravomocemi nad našimi životy? Jako by lidé pokaždé na toho posledního zločince ve funkci zapomněli a automaticky uvěřili následujícímu právníkovi či bankéři s obratným jazykem, který jim slíbí zářivou budoucnost a pivo zdarma.

Obzvlášť pikantní je pak skutečnost, že za jakéhokoli jiného režimu by člověk jako Dick Cheney dříve či později skončil za své zločiny na popravišti, či alespoň za mřížemi. Každý král, který by vládl jako Cheney, by musel prchnout ze země, jakmile by se lidé dozvěděli o jeho vražedných intrikách a mučitelských choutkách. Leč v demokracii, jako je ta naše, si mohou političtí zločinci po opuštění úřadu v klidu dožít na ranči nebo na dači. A všichni ti, které za svého působení vytrvale okrádali a vodili za nos, se jim ještě skládají na tučný důchod. To že je vláda občanů pro občany?

To všechno by bylo politováníhodné, kdyby se to dělo v některém zaostalém, nevzdělaném koutě světa, který nikdy nepoznal myšlenku občanských svobod. Tento muž byl však demokraticky zvolen viceprezidentem v zemi, která se zrodila ze vzdoru vůči lidem jako právě Dick Cheney. Spojené státy založili muži, kteří s chutí pálili figuríny svého krále, a když došlo na lámání chleba, nebáli se vzít do ruky mušketu. A přesto dědici tohoto hrdého odkazu nezávislého individualismu a svobody napochodovali k volbám a vybrali si za svého vůdce Dicka Cheneyho. A to byl jen poslední z dlouhé řádky lumpů a zločinců, kteří v této zemi zastávali některý významný úřad.

Tak, ještě pořád si myslíte, že demokracie je nejlepším ze špatných systémů vládnutí? Ještě pořád věříte, že demokracie znamená svobodu namísto vlády prolhaných a zločinných politiků? Pokud ano, tak si nestěžujte, až příště vhodíte do urny lístek se jménem dalšího Dicka nebo George.

xxx


Mark Crovelli získal doktorát z politologie na Coloradské univerzitě v Boulderu a v současné době působí jako nezávislý lektor a publicista. Článek vyšel původně zde.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

schlimbach napsal(a):

V článku jeho autor ukazuje velice tristní, zato však velice pravdivé informace. S demokracií ala Česká republika to také moc růžové zrovna není, když se zamyslíme nad tím, co se reálně u nás děje, musíme chtě nechtě dojít k poznání, že nám vlastně vládnou nikým nevolení poradci a poradci jejich poradců ...
04. 09. 2009 | 15:23

Vaněk napsal(a):

Názorná ilustrace toho, že soudruzi mají i dnes na univerzitách dostatek užitečných idiotů. A jak si politici všimli již před mnoha lety, tak největším nebezpečím pro demokracii a lidská práva nejsou ani tak nacisti, či komunisti vládnoucí v jiných zemích, jako spíš pseudohumanisté uvnitř státu.
04. 09. 2009 | 15:35

Arnulf Simmon napsal(a):

Pikantní je že Cheney tak jako Hitler je českého původu.
Nazdar Češí a ted se poserte.
04. 09. 2009 | 15:38

ali napsal(a):

Statečný voják Švejk řekl svým obvyklým jadrným způsobem banální, ale velice aktuální pravdu: "Člověk by chtěl být gigantem, a je h...o, kamaráde..."

Demokracie a kapitalizmus je nejlepší systém. Ještě zatím nikdo lepší nevymyslel. Ostatní je totalita.
04. 09. 2009 | 15:38

pumprlidentlich napsal(a):

"V roce 2008 jsem se začal angažovat v komunální politice v barvách sociální demokracie".

Tohle je moc jednoduché snad i pro sociální demokracii. Kvalita pro blicí listy. Autor po pěti letech kurzu nečeho a flákání sice nic nedělá, ale mohou za to USA. Klasika.
04. 09. 2009 | 15:47

kormoran napsal(a):

..Vcera jsem odprasknul 6 cernochu a 10 huronu)))))-na jidlo nic moc, ovsem takovy komous , nebo socan na kmine , nebo na pepri- velikanska dobrota #1.)))
https://www.youtube.com/watc...
04. 09. 2009 | 15:53

Karel Mueller napsal(a):

ali:
Je to jeden z nemnoha historických výroků :-)), také jste ho měl na koleji na stěně?
Jen bych upřesnil: Autorem byl jednoročák Marek a tuším, že první část zní Člověk myslí, že je gigant ...
04. 09. 2009 | 15:53

Neopřemyslovec napsal(a):

Pane Drábek, prosím měl byste na nějaký čas "vypnout mozek". Jít se třeba podívat na krematorium. Vaše mnohé články jsou na hraně s Dg. paranoia.
I Přemyslovci 27.9.995 preventivně provedli nedemokratickou akci. Uvažovali podobně jako Dick Cheney. Kdyby někdo podobně odstranil včas Hitlra či Stalina, nemuselo dojít k milionovým obětem. Kdyby tzn. disidenti nebyli posérové a preventivně po okupaci provedli několik sebeobětovacích akcí se stovkami mrtvých komunistů, mohla plyšová revoluce být o desítku let dříve. Jestliže jste potomek Přemyslovců, potom byste se měl naučit více konat a méně myslet.
04. 09. 2009 | 15:54

Karel Mueller napsal(a):

Arnulf Simmon:
Hitler nebyl Čech. Musím ale přiznat, že on a hlavně jeho matka a nakonec i sestra mi stylem i vzhledem v něčem Čechy připomínali, dokonce bych řekl staročechy.
04. 09. 2009 | 15:56

Karel Mueller napsal(a):

Zdraví Aleši,
už několikrát jsem zde psal o tom, že pojem demokracie ztrácí reálný obsah. Ke svému udivu jsem zjistil, že se shoduji s britskými konzervativci, kteří rovnou tvrdí, že spějeme k Huxleymu. Nu, ten pán byl v sociologii něco jako Einstein ve fyzice.

Je to dáno koncentrací ekonomické moci a zároveň vědeckotechnickým rozvojem, který umožňuje čím dál větší sledování a manipulaci občanem. S tím nic nenaděláme.

Já vidím záchranu ve vzniku několika bloků a nastolení vnitřní a vnější rovnováhy. Jen proboha ne globální vesnici řízenou z jednoho centra (jakéhokoliv). To pak ten neotrokářský řád máte dřív, než řeknete švec.

Pokud jde o ty výroky - lidé jsou z valné části ovce a lze je přesvědčit o čemkoliv. Stačí ztráta kritického myšlení. A na tom se pilně pracuje.
04. 09. 2009 | 16:10

Rumcajs napsal(a):

Neznám systém, který by znemožnil přístup k funkcím darebákům. Ale demokracie je dobrá v tom, že příště toho darebáka nezvolím, ale zvolím jinýho darebu. A tak se postupně dostane na všechny dareby a tím pádem nejsou nutné občanské války.
04. 09. 2009 | 16:17

Rumcajs napsal(a):

K.Mueller

To bych taky odklepl. Bojím se že i ta evropská globalizace není zrovna to pravé ořechové. Přeci jenom větší pestrost daňové politiky, státní správy ... atd umožňuje jednotilvá srovnání a konkurenci. V přílišně globalizovaných systémech má pak každá chyba fatální důsledky.

Je to jako s počítačovými programy. Oni každou operaci udělají milionkrát, a když je to chyba, máme ji tam milionkrát.
Zase všechno dělat kus po kuse taky nejde.

No nejlepší by bylo, kdyby se to zastavilo, jak píšete někde na těch blokách.
04. 09. 2009 | 16:25

ali napsal(a):

Karel Mueller
:o) že bych to měla už popletené? Z těch knih jednou zblbnu. Ale myslím, že to bylo ve Švejkovi. Ostatně co na tom záleží? Důležitý je smysl té myšlenky. A ta je geniální :o). Na koleji jsem měla Leonardo da Vinci
Tak, jako jíst bez chuti škodí zdraví, tak studovat bez touhy kazí paměť a ta neudrží, co přijme.
04. 09. 2009 | 16:25

Zdeněk Mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý výkřik ("kretén"), který byl v rozporu se záměry těchto stránek, tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů a diskusí
04. 09. 2009 | 17:21

Karel Mueller napsal(a):

ali:
Samozřejmě je to ve Šejkovi :-), myslel jsem autora výroku. Jedna z nejkouzelnějších postaviček vypraví Švejkovi ...:-).

To moudro, které jste uvedla je též skvělé :-).
04. 09. 2009 | 17:32

Antropolog napsal(a):

Ad AUTOR: Víte, to je na životě to ošklivé, co nikomu slušnému nevoní.

Všichni chceme výsledky, nejlépe hned, ale ruce si ušpinit, to zase ne. Proto tu pro řezníky a intrikány jako Cheney bude mít společnost vždy své teplé místečko.

A až udělají svou špinavou práci, společnost si nad nimi umyje ruce a v tichosti je odsune "na odpočinek". Potom si vydechneme a upřímně se můžeme začít pohoršovat a nadřazovat nad tyto primitivy. Tvářit se překvapeně.

Časy se mění, lidé ne. Toto tu už všechno dávno bylo. Mnohokrát.

Ad ANONYMOUS: Blue Jay? Jsi to ty? Já tě cítím celou cestu už od kravína.
04. 09. 2009 | 17:33

Pípa napsal(a):

Nějak jste to pane Aleši popletl a hodil všechno na demokracii. Ne demokracie, ale lidé jsou destruktívní. Mimo jiné. A George s Dickem? Ano, byli demokraticky zvoleni. A kým? No lidmi.
Další chyba je, připsat špatný skutek tomu, kdo jej popsal. To je velmi rozšířená chyba.
04. 09. 2009 | 17:33

jenicek napsal(a):

Zlatý český novináři, ani oni nemají ve zvyku plodit až takové mediální, ehm, výrony.
04. 09. 2009 | 17:37

korous napsal(a):

to Pípa:
někteří lidé v některých situacích jsou destruktivní v demokracii nebo i...
04. 09. 2009 | 17:44

Honza napsal(a):

Karel Mueller, Rumcajs:

Ono se lidstvo dostává do situace, kdy si začne klást otázky o věcech, které tady často existují už dlouhou dobu, ale nějak se jejich význam změnil - ani ne tak definicích a významech slov jako demokracie, svoboda, teror, genocida, lidská (a vůbec) práva, vykořisťování a pod., ale spíše o tom, kdo vůbec tyto pojmy má právo definovat, jestli opravdu dnes ještě odpovídají tomu jejich původnímu významu...
04. 09. 2009 | 17:50

Ivan Hochmann napsal(a):

Mám ten dojem,že Mark Crovelli je magor.

Tak drastické a popisné přirovnání amerického ministra mě smrdí debilitou.Asi bych si od tohoto pána kůrku nevzal.

A vůbec .....všichni titu rychlekvašení panáčci si myslí,že mají patent na rozum.Berte je lidi s reservou(jako mě).

Ku jmenované demokracii:

Nevím zdali bych se pod závěr tohoto článku nepodepsal.

Než takovou demokracii tak raději osvícené království.Jenže Terezka i JosífekII,paní Victorie a další jsou dávno nanebesích a vrátit se nehodlají.

Ivan.
04. 09. 2009 | 17:57

Pípa napsal(a):

Opravuji. Ne pan Aleš, ale autor článku je vedle, jak jsem psal výše. Omlouvám se.
Ono je to asi stejně od autora jen nadsázka a ironie. Z překladu to tak není znát. Alespoň já to tak nechápu. No což.
04. 09. 2009 | 18:01

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Drobku
propral jste Cheneyho
sice parádně, ale já bych uvítal odkaz na to co a v jakých souvislostech přesně řekl.

Než zprostředkovanou informaci o tom, že Drobek četl, že si Crovelli myslí že je kdosi zrůda a debil, bych si raději sám udělal úsudek, zda tomu tak je.

Demokracie je zajisté ten nejlepší systém, jaký lidstvo vymyslelo.

Proto mi vadí odklad voleb, cítím za nimi snahu těch, kteří nepřelezou teď 5% a myslí si, že do června 2010 tomu bude jinak.

Problémem je ale spousta pitomostí, které demokracii deformují.
PC,AA,SH, manipulační masáže pomocí medií, ostrakizace nepohodlných názorů, snaha o omezení svobody slova a zavedení švába autocenzury na mozku atd. atd.

Je toho dost a neříkejte mi, že Vy sám na to občas nenarazíte.

To Honza
možná se objeví nový Kundera, který jednou napíše esej o vyprázdění původního smyslu slov a nahrazení smyslem jiným (pokud vůbec).
Může začít pravdou a láskou, vzít to přes obohacení,toleranci, xenofobii, vlastenectví až třeba k demokracii.

Já kolikrát žasnu, že renomovaní autoři (tím nemyslím autora blogu) opakují zavedené fráze a posunu dál (kam?), přepravenosti společnosti (na co?), toleranci (čeho, koho?), obohacení (čím?).

Slova ztrácí smysl.
04. 09. 2009 | 18:59

Béda napsal(a):

Otázka:

- co je to demokracie? Je to jenom právo jednou za x let vhodit volební lístek do urny?
- je v ČR demokracie?
04. 09. 2009 | 19:32

veverka napsal(a):

Viděl bych to asi takhle:
http://www.gwjokes.com/pict...
04. 09. 2009 | 19:43

ali napsal(a):

Karel Mueller
dík, halt filozofie:o) Staré přísloví praví: "Nejlepší politika je procházka do lesa"..
aneb politika bývá, stejně jako všechno ostatní, cestou k dočasnému štěstí a dočasnému neštěstí.

Stinná stránka politiky je ta, že opravdu rozumných lidí je ve státě málo a jejich hlas na podporu dobré politiky bývá zpravidla překřičen nerozumnou většinou voličů, jejíž příčinou je lidská blbost a neinformovanost...etc
04. 09. 2009 | 19:54

ali napsal(a):

Béda

1)Základem demokracie je závist.
Bertrand Russell

Demokracie je vláda tyranů korigovaná novináři.
Ralph Waldo Emerson

V totalitních režimech se idioti dostávají k moci intrikami a násilím, v demokracii - svobodnou volbou.
Gabriel Laub

V demokracii už není už třeba podplácet voliče, ale lze koupit hotové poslance.
Gabriel Laub

2)dle Russella, Emersona i Lauba, je v Čechách demokracie jak vyšitá a má kráznou, modrooranžovou barvu, říznutou rudou, srpen i kladivem..
04. 09. 2009 | 20:06

ali napsal(a):

pardon, oprava - krásnou :o/
04. 09. 2009 | 20:08

pierre napsal(a):

w. churchill : "democracy is the worst form of government except for all those others.....". bez dalsiho kommentare... tecka... zbytek a jakekoliv spekulace a hypothesy at uz autora nebo prekladatele jsou, s prominutim, o nicem...
.
nicmene, je lepe cist crovelli-ho original
http://www.lewrockwell.com/...
ve kterem je citit nadsazka, jemna ironie a "derision".... a tyto nejsou vyjadreny v "plochem" a relativne primitivnim prekladu...
04. 09. 2009 | 20:09

Karel Mueller napsal(a):

ali:

pokračování výroků slavných:

Nejsilnějším argumentem proti demokracii je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem.

W.S.Churchill
04. 09. 2009 | 20:18

Béda napsal(a):

O demokracii velice výmluvně vypráví britský seriál "Jistě, pane premiére"!

Ja ko kdybych v něm viděl české politické špičky.
04. 09. 2009 | 20:27

ali napsal(a):

Karel Mueller
ó ano Churchilla miluju :o)
Liberální demokracie je ten nejhorší způsob vlády, jaký znám. Až na to, že neexistuje žádný lepší.
04. 09. 2009 | 20:29

ali napsal(a):

Béda
jasně, vždyť Čechové i Britové jsou si velice podobní a humor jejich nám je toliko blízký, tak jako náš jim...
Proto - Jistě pane premiére dokonale vykresluje realitu politickou i politiků. Být ve vrcholné politice, na to musí být člověk dostatečně silný, chtivý, splachovací. Pokud se tam dostane moudrý a poctivý člověk, je vyštípán, jako nepřijatelná vosa v hnízdě..
04. 09. 2009 | 20:34

janovský napsal(a):

Jsem zásadně pro tvrdou diktaturu. nejlépe osvícených vzdělanců jako je autor i jeho kopírák. Jen ti totiž vědí co je pro občana dobré, jsou sečtělí, vzdělaní a milují lid. dokážou vše nádherně vyložit, předejít každé krizi i válkám.historie je jimi přímo prošpikována.taková rada moudrých jako v íránu.jinak už v kldr jeden takový vzdělanec dokončuje jadernou zbran.
05. 09. 2009 | 00:04

otokar napsal(a):

Demokracie je nesmysl, v Čechách zejména. Přijde se na to, až bude pozdě. Komu prospívá, že národ pomalu blbne a lumpačí?
05. 09. 2009 | 05:39

Pepa Řepa napsal(a):

Co tedy, Otokare, navrhujete?
05. 09. 2009 | 07:22

patriot napsal(a):

Praktická parlamentní demokracie je systém, ve kterém si občané mohou z tisícovek korytchtivých nemakačenků jednou za čas vybrat stanovený počet korytchtivých nemakačenků. Většinou opět těch samých.
05. 09. 2009 | 10:09

jogín napsal(a):

Pepa Řepa: na tohle téma není jen esej, ale knížka 1984. Jinak demokracie má jedinou výhodu, když už jsou vládní blbosti a lumpárny nesnesitelné, dají se svrhnout bez krvavé revoluce. Po revoluci to bývá ještě horší. Osvícený absolutista je samozřejmě nejlepší způsob vlády, ale kde ho sebrat. Kupodivu druhý nejlepší režim v pořadí je zase demokracie, Švýcarsko. Jenže tam můžou ti pitomí voliči mluvit geniálním politikům do vládnutí.
05. 09. 2009 | 15:34

Karel Mueller napsal(a):

jogín:

Knížka 1984 odešla do dějin pádem východního bloku. Dnes je aktuální Amusing ourselves to the Death.
05. 09. 2009 | 21:46

Honza napsal(a):

Karel Mueller:

Pane Mueller, po kolika generacích (jestli vůbec někdy) se lidé dozví skutečnou pravdu o pádu východního bloku ?
A o tom "Bavení se až do smrti" mluvíte o současných politicích a jejich názor na normální lidi a jejich život ? :)
05. 09. 2009 | 23:08

Karel Mueller napsal(a):

Honza:

Lidé možná nikdy. Špičkový analytický mozek by to asi poskádal, ale musel by mít k dispozici podklady, tj. kdo zastával jakou funkci, jak se rozhodoval, jaký byl stav společnosti atd.

Ale Vy možná míříte na listopad u nás. Dobře, Polojasno uvádí na závěr 9 variant a uvádí nejpravděpodobnější. Je vybrána tak, aby byla nejstravitelnější. Ale v rámci kopletní analýzy musíme připustit ještě variantu závěrečnou - označmě ji tedy za desátou.

Lorenc a KGB sleduje Gorbačevův plán dosazení Mlynáře. Ve skutečnosti však plánují něco jiného. Dávají tomu volný průběh až do chvíle, kdy je pro Mlynáře převzetí moci nepřijatelné.
V té chvíli dojde k nasazení ozbrojených sil v plném rozsahu. To si vyžadá vyhlášení mimořádného stavu i v rámci ozbrojených sil SSSR u nás a tedy i v SSSR. Do rukou maršálů se tím dostávají krázkodobě pravomoci, které umožní opozici svrhnout Gorbačova. Moc přebírá junta, která se o to pokusila o dva roky později. Tenkrát by na to ještě měla dost sil...

Je to jen varianta, nic víc, to zdůrazňuji. Kompletní analýza však vyžaduje se zabývat i touto možností.

Tu knihu si přečtěte, zejména brilantní úvod, který snad jako jedniný - co znám - přesně vypočítává rozdíly mezi Orwellem a Huxleyem.
05. 09. 2009 | 23:41

otokar napsal(a):

Pane Josefe Řepo!
Položil jste těžkou otázku,ale pokusím se odpovědět dle svých možností.(To,že když mi politik nekonvenuje,mám si demokraticky zvolit jiného,jistě ani vy neberete vážně,o velkém kormidelníku,který v případě nesouhlasu se systémem radí založit si politickou stranu a změnit ho-ani nemluvě.)
Tedy:navrhuji spojit Čechy s Rakouskem a Slovinskem na principu zemském a zvolit císaře.
Ten je nezbytný pro to, aby si Češi mohli z něho dělat srandu, pro ostatní by byl důležitou autoritou.Uspořádat kompetence tak,aby si každý nemohl dělat co by chtěl.Lidé zmíněných zemí(jak je znám)by se rádi podřídili rozumné autoritě,kdyby měli záruku alespoň elementární spravedlnosti.
Obávám se totiž,že tento způsob demokracie po česku nepovede k ničemu dobrému.
SP(srdečný pozdrav)
06. 09. 2009 | 00:13

Honza napsal(a):

Karel Mueller:

Napsal jste moc důležitou myšlenku: "...musel by mít k dispozici podklady..."
Nemohu, než s Vámi souhlasit. Nejen peníze, ale také Informace znamenají moc. Někdo chytrý už to věděl a řekl před hodně dlouhou dobou. Kombinace peněz a informace je nepřekonatelná. Tak si myslím, že jsou dějiny určovány a "psány" těmi, kteří ty informace mají - a to jsou jen velice omezeně politici - ti jsou ve velké části jen "vyvolení a povolní" jedinci, kteří těm "s informacemi a penězi" slouží jako nástroje.

Asi není jen náhodou, že si Aldous Huxley vybral za námět jedné z jeho knih život kapucínského pátera Josepha Tremblaye, který je spíše znám pod jménem "Šedá eminence" a proslul jako poradce kardinála Richelieu. Už tenkrát někteří věděli, že "panovat z pozadí" je daleko bezpečnější a účelnější...

A k Orwellovi a Huxleymu - tak nějak to "pasuje" do lidských dějin a neustálému boji "dobra" a "zla" - ať se jmenují Bůh či Ďábel, Západ či Východ, kapitalismus nebo socialismus (komunismus), ale třeba i pravice a levice, křesťanství a islám a další... Podle potřeby (aby se lidé chovali tak, jak někdo potřebuje) se "hrozí" jedním nebo druhým, podle potřeby se pomyslně hranice mezi takovýmito "póly" přesunují dále na tu, či na onu stranu. Že by to bylo jenom zdání ? Nakonec i závěr proslovu k Postmanove knize Amusing Ourselves to Death k tomu pověstnému "boji dobra a zla" nasvědčuje:
"...Orwell feared that what we hate will ruin us. Huxley feared that what we love will ruin us...."
(Orwell se obával, že to, co nenávidíme nás zničí. Huxley se obával, že to, co milujeme nás zničí)

Taky si myslím, že má Huxley pravdu, neboť využít k našemu zničení toho, co milujeme ("svoboda", "blahobyt", "přepych",...), je daleko schůdnější, nenápadnější a jednodušší cesta...
Příjemný víkend.
06. 09. 2009 | 07:10

Honza napsal(a):

otokar:

V podstatě jste naznačil, proč byla Rakousko-Uherská monarchie jistým státům (Francie, Anglie, USA) trnem v oku a bylo potřeba se jí zbavit.... Stačilo jen podporovat (finančně, politicky, vědomostmi a pod.) jisté skupiny lidí a ty už se o rozpad zasloužily.
Ostatně to nebyl jistě jediný případ, kdy takováto "podpora" znamenala velké změny na politické (a mocenské) mapě Evropy nebo světa... "Účel světí prostředky" a "peníze nejsou špinavé", dají se využít k čemukoliv...
06. 09. 2009 | 07:22

Karel Mueller napsal(a):

Honza:
Ten rozdíl mezi Orwellem a Huxleyem jste napsal přesně, vidím, že to máte :-).

Ale proti Orwellově vizi lze bojovat právě kvůli té nenávisti a nespokojenosti. Z překrásného nového světa není úniku. Vždyť jsou lidé šťastní a spokojení ...

Jak jsem napsal, i britští konzeravtivci zastávají názor, že k této vizi směřujeme. Zatím spíš s orienatcí na všeobecné neštěstí než štěstí, zdá se.

Hezkou neděli :-).
06. 09. 2009 | 15:33

Honza napsal(a):

Karel Mueller:

Upřímně řečeno si nemyslím, že by se Orwellův a Huxleyho náhled na věc vzájemně vylučovaly.
Lidstvo a společnosti se vyvíjí, k tomu je třeba tedy také vyvíjet "metody", jak je udržet na uzdě (nebo ovládat, chcete-li). Každá metoda je účinná po určitou dobu, po čase ji lidé prohlédnou a je je potřeba nahradit něčím jiným.

Tak bylo třeba neudržitelné komunistické strany ve vých. Evropě nahradit něčím jiným, pomyslné hranice mezi "Východem" a "Západem" vymazat a tím dát lidem pocit nabyté svobody a demokracie.

Pomyslná politická/zeměpisná závislost a "uzavřenost" (komunismus, východní blok) se vyměnila za uzavřenost a závislost ekonomickou ( = nejen žití "na dluh" - půjčky, kredity, které nutí jedince zůstat na "místě" ale třeba také všemožná omezení ve sféře pracovních míst a příležitostí v rámci "jednotné" :) Evropy.).

Nezávislost médií vymizela (pár jedinců nebo společností si dělí veškerá tištěná média, televizní a rozhlasové stanice) a je jen na nich, jakými s odpuštěním "hovadinami" budou své posluchače, diváky, čtenáře "krmit", rozvoj a dosažitelnost techniky (často také "na dluh") má za následek často "dobrovolné zničení soukromé sféry" (emaily, mobilní telefony, Facebook, Twitter a pod. jsou zprostředkovány přes technické prostředky patřící jiným a umožňující odposlech, záznam atd. veškeré soukromé korespondence vedené přes tato média,...) - člověk se stává "skleněným" (průhledným), aniž by si to uvědomoval.
Neskutečné množství informací má za následek dezorientaci, ztrátu povedmi o realitě a reálném životě, schopnosti rozlišovat podstatné od malicherností atd...

Jinými slovy, myslím si, že názory Huxleye a Orwella sice vypadají navenek zcela odlišně, ale ve své podstatě (v jejich důsledcích) jsou identické, jen je ta "cesta do pekel" podle Huxleye velmi elegantně skrytá a promýšlená. Na nějaký čas se lidé tou "svobodou", "přepychem" a "blahobytem" zase nechají "opít"...
Taky hezkou neděli.
06. 09. 2009 | 16:50

alesdrobek napsal(a):

Pepa, K. Mueller a vlastně i ostatní normální diskutující - jsem si naprosto jist, že autor svou kritiku demokracie nemyslel jako obhajobu nějaké osvícené diktatury. Ale to je z jeho textu určitě zřejmé.

Jeho poznámka o dávných amerických revolucionářích naznačuje, že podle Crovelliho neexistuje jen jeden jediný možný model demokracie. Ostatně demokracie je vláda lidu a ta se dá praktikovat mnoha různými způsoby. A neřekl bych, že to je jen takové hospodské plácnutí, kdo získal doktorát z politologie na jedné z nejprestižnějších státních univerzit na světě, zřejmě se v problému alespoň přibližně orientuje.

Já mám k současnému relativně uzavřenému, netransparentnímu a centralistickému modelu demokracie, jaký dnes existuje ve velké většině vyspělých států, taky spoustu výhrad. Proto mi je taky politicky nejbližší právě socdem (i když pánbů ví, že ani ta není bez chyb), ani ne proto, že bych byl nějaký extra kovaný levičák, ale protože tam cítím největší snahu o postup směrem k otevřenější a decentralizovanější správě věcí veřejných. Nikdo mi nevymluví, že pro společnost je nejlepší, když má centrální vláda v hlavním městě co možná nejméně vlivu a peněz a když co možná největší rozhodovací pravomoci mají správy regionální, potažmo lokální. A skrze referenda samozřejmě samotní občané. Takovou vizi měli, jak píše Crovelli, Jefferson, Paine, Madison a další zakladatelé USA, nějak podobně to funguje ve Švýcarsku a tímhle přibližným směrem bychom se měli IMO ubírat i my.

Není to pochopitelně recept do ráje, ale kdybych měl parafrázovat Churchilla:
"Decentralizovaná a otevřená demokracie je nejhorší systém vládnutí....kromě všech ostatních demokratických modelů."
06. 09. 2009 | 20:04

Karel Mueller napsal(a):

Honza:
Tak tady bych nesouhlasil, ten rozdíl je zásadní. Aby mohl Huxley dotáhnout koncepci do konce, tak musel zrušit rodinu a genetickou návaznost v jakékoliv podobě. Naz toho by nemohl zavést orientaci na všeobecné štěstí. Tu byl ten Rubikon, který jako jediný snad napříč dějinami překročil ...

Aleš:
Byl bych první, kdo by té samosprávě tleskal. Ale v globalizoaném světe je to sci-fi. Vezměte jen, kdo vlastní media, určuje veřejné mínění a doslova vytváří "nového" člověka. A samozřejme páteř ekonomie v rukou nadnárodních korporací. a po stránce politické - i zákony nám diktuje Brusel a žvaní i do toho, co máme či nemáme dělat, kdejakou kravinu. A ten je jen prodlouženou rukou bank a korporací. Nebo spíš vykonavatel jejich pokynů.

Bohužel ... bohužel.
06. 09. 2009 | 22:10

schlimbach napsal(a):

07. 09. 2009 | 05:54

replica watches napsal(a):

S demokracií ala Česká republika to také moc růžové zrovna není, když se zamyslíme nad tím, co se reálně u nás děje, musíme chtě nechtě dojít k poznání, že nám vlastně vládnou nikým nevolení poradci a poradci jejich poradců ...
07. 04. 2010 | 08:21

PollyCARR26 napsal(a):

The <a href="http://bestfinance-blog.com">loans</a> are essential for people, which want to ground their career. As a fact, it is not very hard to get a auto loan.
31. 07. 2010 | 10:36

Tonay napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful infor
17. 08. 2010 | 07:15

Carle napsal(a):

Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables.... topic. http://www.cnboostercables.... Thanks for your article, http://www.phccwy.com its been very helpful. http://www.huaan-med.com/ba... Thanks for sharing your information. http://www.huaan-med.com/in...
Nice post! http://www.sunstorm86.com Although we are familiar with http://www.cnyonghao.com our culure, but we maybe don't really understand http://www.huaan-med.com/in... it. It need to study deeply.It's a very meaningful http://www.huaan-med.com/fo... activity. Looking forward to joining you.meter from http://www.huaan-med.com/di... 。Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best! Those http://www.jihepackage.com who want to get the scholarship must http://www.jihepackage.com/... work hard and try their best. http://www.jihepackage.com/... It's exciting to hear this good http://www.huaan-med.com/di... .Thanks for this http://www.suntasksolar.com great post. I have become a http://www.trading-mx.com huge fan of this website and http://www.shopdisplaycn.com I really cant wait to read you next posts! Your post are http://www.jihepackage.com/... inspirational.Looks like a very interesting http://www.jihepackage.com/... solution technology. Thanks for sharing .
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
17. 08. 2010 | 07:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy