Proč bychom se netěšili, když maj banky opět zisk!

15. 10. 2009 | 19:24
Přečteno 3830 krát
Do republiky sice vpadl sníh a zima, na druhé straně nás však média potěšila hřejivou zprávou. Nevím, jak vy, ale já si právě nalil panáka a připíjím na zdraví gigantických transnacionálních bank, které se opět vracejí do černých čísel.

Zlé jazyky sice tvrdí, že pořádný balík by vydělali i Pat a Mat, kdyby si mohli od centrálních bank půjčovat prakticky zadarmo, a zároveň lidem a firmám účtovat mastná procenta, ale znáte to - nepřejícníci se najdou vždy. Hypotéky jsou sice pořád kolem pěti procent, ale co na tom - kdo deset, dvacet let poctivě dře, může si přece nějaký ten 3+1 bohatě dovolit. Pozitivní myšlení, to je to hlavní.

Mimochodem fakt, že třeba Goldman Sachs zvýšil zisk oproti loňsku o 277 procent si zaslouží druhého panáka. Vždyť nebýt téhle a jí podobných investičních (nebo tak nějak) bank, neměli bychom...éé...teď mě nic nenapadá, ale určitě bychom toho spoustu neměli. Ostatně důkazem lásky a vděčnosti občanů k těmto ústavům je následující krásná parafráze na slavný žalm Davidův 23, na kterou jsem narazil na internetu. Pro lepší zážitek si třeba představte, jak ji zpívá Libuška Šafránková s Andrejem Chalimonem:

Žalm Goldmanův:

Bernanke je můj pastýř, nebudu míti nedostatku.
Na pastvách zelených výhonků pase mne, k Lehmanům tichým mne nepřivodí.
Kredit můj občerstvuje, vodí mne po stezkách přepákovanosti pro jméno své.
Byť se mi dostalo jíti přes údolí stínu dluhu, nebuduť se báti zlého, neboť ty se mnou jsi; TARP tvůj a sazba tvá, toť mne potěšuje.
Strojíš stůl před obličejem mým naproti mým nepřátelům, pomazuješ penězi rozvahu mou, kalich bonusů mých naléváš, až oplývá.
Nadto i zisky a politický vliv následovati mne budou po všecky dny života mého, a přebývati budu v domě Bernankově za dlouhé časy.


A nakonec ještě jedna perlička lidové moudrosti:

Co je to demokracie?
Demokracie je představa, že já a má žena máme dohromady dvakrát větší politický vliv než Martin Roman.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jirka H napsal(a):

Zdravím Vás. Mě zase pobavil schiffův návrh, aby šéfa FEDu dělal Bernie Maddof, protože ten ovládá Ponziho schema - Letadlo lépe, než Bernake...
Jinak ten úspěch goldmanovic kluků mě taky hřeje, řekl bych přímo až dopaluje...
15. 10. 2009 | 19:37

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...

KMOTŘÍČKOVÉ

Koupili mě
a mohu říct
že je to poměrně inteligentní
a spolehlivý
způsob
jsem vděčný
a tímto děkuji
protože
mohli mě taky zmlátit
zkopat do bezvědomí
podpálit mi dům
znásilnit ženu
a unést dítě
to všechno by mohli
kdyby chtěli
/ a já bych si mohl samozřejmě stěžovat
kdybych mohl.../
ale oni
poslali šek a
- bylo by nám ctí
a nesmírným potěšením
prosím
zařaďte se -

Jak račte vidět
forma dokonalá
suma okouzlující
možná dostanu
i řád
jsem přece jedním z nich
slušný člověk
z řady
netrčím...

Veselé krizování...
15. 10. 2009 | 19:51

Lukáš Bušina napsal(a):

Tradičně hloupé. Nic víc k tomu nelze dodat.
15. 10. 2009 | 19:52

Jirka H napsal(a):

Lukáš Bušina:
Ale Lukáši, vždyť je to jen fór, co k tomu dodávat?
15. 10. 2009 | 20:03

Kuba napsal(a):

K tomu lze dodat jen: Lukáš Bušina, tradičně hloupý.
15. 10. 2009 | 20:57

Lukáš Bušina napsal(a):

Jirka H: Hloupým fórům se nesměju. :-)
15. 10. 2009 | 21:02

karelhá napsal(a):

Podnikání bank je dnes lepší byznys než podnikání církví. V obou případech se obchoduje s něčím nehmatatelným, s důvěrou. Banka nemusí nikoho přesvědčovat o nějaké víře v něco, lidé si přijdou půjčit sami nebo stačí reklama.

I když na druhé straně, nejsem si jistý. Obchodní banka si půjčuje od centrální banky, ale církev si od svého boha vezme bez ptaní co chce a nevede ani účetnictví.
15. 10. 2009 | 21:04

Gerd napsal(a):

karelhá,
tak to bychom měli žalovat církve o náhradu škody ve všech případech vyšší moci. Uzurpovaly si právo zastupovat b|Oha na zemi a vybírat za to desátky a poplatky od státu. No tak jej mohou zastupovat i v případě škod a zaplatit poškozeným vyšší mocí.
Znáte australský film Muž, který žaloval Boha? Navrhnul v něm církvím jendo východisko, jak se vyvinit z případu vyšší moci. Stačí, když představitelé církve prohlásí, že Bůh neexistuje. :-)
15. 10. 2009 | 23:42

Pepa Řepa napsal(a):

Já tomu nerozumím.
Pat a Mat, říkáte?
Myslíte populární balkánské zpravodajce Urban a Zrno?

Že jsem tak smělý. Neinspiroval jste se kolegou Sedláčkem?

Tahat biblická podobenství do ekonomie?
Kde máte tabulky, grafy, čísla?

Do doktorátu se raději nepouštějte. Zamindrákovaní učitelé Vám to spočítají.

Šup do prváku.Ve světě má bejt rovnováha.400 kousků z Plzně se musí jinde vyrovnat.
16. 10. 2009 | 05:44

Ellis napsal(a):

Problém, milý "vtipný" Drobku, je v tom, že vy jste nepochopil smysl toto 23. žalmu. V tom případě raději cizí parafrázi nepoužívejte a raději se nepouštějte do interpretace podobně náročných textů a do metafor. Promiňte, ale nemáte na to.

reCapcha : has prolific :-)))
16. 10. 2009 | 06:02

mirekP napsal(a):

Toto přecpání financemi u bank a kapitálových trhů jen ukazuje, že tyto peníze se někam musí vrtnout - zřejmě opět reality.

Takže inflace na obzoru.
16. 10. 2009 | 06:05

Ellis napsal(a):

ps

souhlas s PŘ, inspiroval jste se, ovšem poněkud amatérsky, kolegou Sedláčkem.
16. 10. 2009 | 06:12

Michal Macek napsal(a):

ja se tesim na ten novy film Moora :)
16. 10. 2009 | 07:26

alesdrobek napsal(a):

Ellis - nesnažte se pochopit, že jsem ten žalm jen přeložil. Nemáte na to.
16. 10. 2009 | 11:44

Belgičan napsal(a):

Vážení
Tomu autorovu ...éé... se říká kapitál. Ten kdo toto ...éé... vlastní je pánem. Je to prosté a tvrdé jako život sám...
A kdo má holou pr.el má prostě smůlu. Ti co nemají dostatek charakteru aby se s tím byli schopni vyrovnat volí levici. Levice je totiž strana, která se specialisuje na "legální" okrádání těch co mají ...éé.... Autor, který se holedbá vzdělaností a znalostí světa by to měl vědět. Úpřímně řečeno si myslím, že autor je v obnraze, ale ten charakter... typická levice.
Já jsem také procestoval kus světa a všiml jsem si, že pravice je strana, která pomáhá chudým charakterním lidem získat ...éé.... Já sám jsem toho živým důkazem. Myslím pravici ve světě. Naše pravice je neschopná na modro přebarvená levice.
16. 10. 2009 | 14:30

StandaT napsal(a):

Belgičan: :)))
16. 10. 2009 | 15:54

Ellis napsal(a):

Drobek
11:44:55

Milý Drobku,
nesnažte se být vtipný, jste spíše trapný. Smysl 23. žalmu jste nepochopil, at' se vám to líbí nebo ne. Tak se nevztekejte. Ostatně jste ho ani nemusel překládat, existuje v české verzi Starého Zákona. Snažíte se zřejmě navíc inspirovat Sedláčkem, jenomže mu bohužel nesaháte ani po kotník. Ne že bych se Sedláčkem vždycky souhlasil. Jak je vidět na vašem dnešním pokusu, totiž napsat něco sám od sebe je poněkud obtížnější, než jen kopírovat články jiných, jak zde většinou předvádíte. Zatím to nezvládáte, myslím to psaní, ne to kopírování. Tak se pokuste nad sebou trochu kriticky zamyslet a ušetřete mě laskavě vašeho ostrovtipu a dalšího kázání. Děkuji.
Hezký den.
16. 10. 2009 | 16:59

honza77 napsal(a):

Banky jsou instituce, jejichž úlohou v ekonomickém systému je alokovat kapitál (alespoň teoreticky). Subjekty, které mají v dané období dostatek kapitálu,ukládají do bank, subjekty,které potřebují kapitál,si půjčují.To je základní princip, s kterým se prostě musíme smířit.O tom, jaký projekt se bude realizovat prostě rozhoduje malá vlivná skupina lidí,jedním z nich je martin Roman. Někde jsem slyšel,že ČEZ poskytl ODS příspěvky v hodnotě 120 milionů, ČSSD prý 150 milionů.Takže pokud je to pravda, tak "vítězem voleb" bude bohužel asi Martin Roman.
16. 10. 2009 | 17:54

alesdrobek napsal(a):

Ellis - "...existuje v české verzi Starého Zákona."

Asi jste si nevšim, že tenhle se od toho původního trochu liší :)))
16. 10. 2009 | 17:58

Jan Uher napsal(a):

Ellis: nechapu jak se muzete takto dobrovolne ztrapnovat. Predevsim pan Drobek neni autorem clanku na jeho blogu, protoze je preklada. Pokud vy prekladani rikate kopirovani tak urazite velke mnozstvi lidi a sobe vystavujete vizitku retarda, to se jinak nazvat neda. Ale nebojte, takovych jako vy na tento blog leze pomerne hodne, jste skupina lidi co si sedi na vedeni a velmi radi vyjadruji - kdyz maji tu sanci.
PS: v cem Vam prijde ta parafraze zalmu nesmyslna?
16. 10. 2009 | 18:00

honza77 napsal(a):

Ellis: neberte to ve zlém,ale je potřeba se naučit odlišovat, které články jsou méněny zcela vážně a které s nadsázkou.
Tento konkrétní blog je s poměrně velkou nadsázkou.
------
Co se týká bank, tak prostě banky mají určité strategické postavení, protože přes ně prochází oběživo.Do určité míry se to dá přirovnat k situaci na začátku roku, k tzv. plynové krizi, kdy Ukrajina má také určité strategické postavení, protože přes její území proudí velká část plynu.
16. 10. 2009 | 18:25

Rumcajs napsal(a):

Je to dobrý signál.
Doufejme, že to rozhýbe průmysl i u nás.
16. 10. 2009 | 21:42

Admirál napsal(a):

Rucajs - taky bych rád, ale tohle na to v žádným případě neukazuje...
16. 10. 2009 | 22:15

Rumcajs napsal(a):

Admirál:
Jak to ?
16. 10. 2009 | 22:16

Admirál napsal(a):

Jinak si myslím, že by mohla existovat jedna státní banka, pomocí které by se dalo bránit proti kartelovým dohodám podvazujícím trh.
16. 10. 2009 | 22:18

Admirál napsal(a):

Rumcajs - z textu vyplívá, že balíčky pouze zvyšují zisk bank, reálné ekonomice však přístup nezlevnňují, tudíž se situace (pro mne, a zřejmě i pro Vás nemění)
16. 10. 2009 | 22:25

Rumcajs napsal(a):

Admirál:

Ty zisky mohly vzniknout jedině z reálné ekonomiky. Nikdy né z balíčku.

Je to nejlepší zpráva, jakou jsem za poslední rok slyšel. Amerika rozhýbe Německo a Německo nás.

Stačí vydržet rok a je to tady. Ale nevím, jestli se toho dožijem. Meleme z posledního.
16. 10. 2009 | 23:02

Gerd napsal(a):

Rumcajsi,
stále tu po blozích píši předpověď (svou), že ekonomická krize má tvar W, druhé dno bude listopad - prosinec 2009 a v roce 2010 dojde k velmi pomalému oživování, na konci pak bude po krizi. Celkové dopady této krize odhaduji na 6% pokles HDP proti období před krizí.
Mohu se plést, ale zase ne o tak moc a rozhodně vždy najdu spoustu ekonomů, kteří se seknou ještě více.
16. 10. 2009 | 23:53

Rumcajs napsal(a):

Gerd:

Poslové špatných zpráv se napichovali na kůl.
Tak opatrně Gerde !
16. 10. 2009 | 23:56

nokia 8800 arte napsal(a):

It is better to waste chi hair straighteners one's youth than to do noting bose on ear headphones with it at all. One cell phones thing I know. If a jewel falls into the nokia 8800 arte mire, it remains as precious as before; and though dust should ascend to bose in-ear headphones heaven, its former worthlessness will not altered. http://www.joyceb2b.com/
19. 10. 2009 | 07:49

mbt shoes napsal(a):

V pátek jsem si koupil jeden z regionálních týdeníků a přečetl jsem si článek věnující se anketě o státním svátku. Co se slaví 28.října? To byla anketní otázka, kterou novináři kladli lidem na ulicích jednoho krajského města. Mezi respondenty byli lidé důchodového i aktivního věku. Ti všichni odpovídali správně. Samostatnou skupinou byli studenti. V novinách byly zveřejněny odpovědi tří z nich, všichni ve věku 18-22 let, to znamená okolo maturity nebo těsně po ní. Nevěděl ani jeden. Jeden „vtipně“ odvětil, že neví, protože nepochází z toho města, ostatní dva se shodli, že to je zřejmě něco z roku 1989.
07. 12. 2009 | 12:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy