Spikleneckými teoriemi si republiku rozvracet nedáme!

17. 01. 2010 | 22:32
Přečteno 7229 krát
V Americe propukl zajímavý skandálek. Ukázalo se, že jistý profesor Právnické fakulty Harvardovy univerzity jménem Cass Sunstein přede dvěma lety sepsal jistý znepokojivý elaborát o konspiračních teoriích, nazvaný, nepříliš nápaditě, Konspirační teorie.

Pan Sunstein v něm vyslovil názor, že lidé a skupiny, které vyznávají a šíří rozličné konspirační teorie, se dopouštějí nebezpečné podvratné činnosti a podrývají důvěru lidu vůči státnímu aparátu. I navrhl pan profesor, v rámci boje proti těmto diverzantům, aby stát tyto skupiny začal systematicky infiltrovat a diskreditovat. Detaily jsou velice zajímavé, posuďte sami.

Najatí agenti by měli podle pana Sunsteina „pronikat do diskuzních fór, internetových sociálních sítí, jakož i reálných zájmových skupin a zasévat v nich pochybnosti o logice, faktické správnosti a politických dopadech stávajících konspiračních teorií“. Tuto bohulibou činnost by podle pana Sunsteina neměli vykonávat jen představitelé státní moci, ale rovněž placení informátoři, kteří by v internetových diskuzích vystupovali jako obyčejní, nezúčastnění občané.

Sunsteinova aféra je problematická hned v několika tučných bodech.

Zaprvé si teď možná říkáte, co je na tom tak skandálního. Všichni koneckonců víme, že je-li někdo profesor, ještě to neznamená, že má také všech pět pohromadě. Univerzitní diplom ani definitiva ještě nikdy nikoho před pomateností neochránily. Problém je v tom, že pan Sunstein již není neškodným profesorem práva déle. Po nástupu do prezidentského úřadu jej totiž jeho přítel a bývalý kolega Barack Obama jmenoval ředitelem Informačního a regulačního úřadu. A jedním z úkolů OIRA jsou „opatření související se soukromím, kvalitou informací a statistickými programy“.

Jistě, zatím nikdo nepřišel s důkazy, že pan Sunstein v nové funkci začal své nápady čile uplatňovat v praxi. Faktem ovšem je, že podobné praktiky nejsou americké (a jistě nejen americké) vládě zdaleka cizí.

Fízlování a manipulaci veřejným míněním měla v obzvláštní oblibě zejména předešlá Bushova administrativa. Pentagon tehdy posílal do televize vysloužilé vysoké armádní důstojníky, aby tam coby „nezávislí“ analytici vyjadřovali podporu válce v Iráku, a také si najal PR agenturu, která do iráckých médií vypouštěla proamerické články od údajných iráckých novinářů a občanů, ve skutečnosti však psané propagandistickým útvarem americké armády. Navíc republikánská vláda tajně platila další údajné "nezávislé" občany, aby veřejně chválili její politiku. Takové praktiky jsou nejen poněkud nechutné, ale podle amerických zákonů rovněž nelegální, což tehdy demokraté v Kongresu svým rivalům často a rádi připomínali.

Za druhé je tady problém se samotnou definicí termínu „konspirační teorie“. Sunstein sám přiznává, že je známo mnoho příkladů, kdy se z původně choromyslné spiklenecké teorie později vyklubala choromyslná spiklenecká realita. Uvádí například, že CIA ve skutečnosti opravdu prováděla experimenty s „ovládáním myšlenek“ pomocí LSD, že armáda opravdu chtěla tajně spáchat několik teroristických činů v amerických městech, které by pak svedla na Castra, a že Nixonův Bílý dům opravdu špicloval předáky opoziční strany. Ptáte se, jak vzhledem k tomu všemu chce Sunstein ospravedlnit existenci tajného vládního programu na potírání protistátních teorií? Jeho odpověď je téměř půvabná – takovýto program je prý ospravedlnitelný v případě, kdyby jej vykonávali čestní a poctiví činitelé, kteří by to „dělali pro dobro společnosti“.

A za třetí je tu jeho vůbec nejpozoruhodnější tvrzení – které výmluvně dokládá mentální rozpoložení tohoto člověka – že „falešné konspirační teorie“ jsou z velké části dílem bláznivých okrajových skupinek, nevzdělaných internetových mas a muslimů.

Jistě nelze popřít, že internet je úrodnou živnou půdou nejrůznějších divokých spekulací. Koneckonců kdo z vás ještě neslyšel o tom, že za 11. zářím stojí Izrael, že svět řídí Ilumináti nebo že Američané ve skutečnosti nepřistáli na Měsíci? Sunstein ovšem jaksi pozapomíná, že ty konspirační teorie, které působí opravdové škody, ať už materiální nebo na lidských životech, jsou obvykle dílem samotných států a vlád, tedy stejných entit, kterým chce dát Sunstein do rukou pravomoc manipulovat veřejným míněním. Netřeba dodávat, že byrokrati a jejich mediální poskoci často a rádi ty, kdo se jejich čachry snaží odhalit, rutinně nálepkují jako pomatené spiklenecké teoretiky.

Pan harvardský profesor a informační ředitel by možná udělal nejlépe, kdyby si takhle někdy po práci uvařil dobrý čaj, vzal rozum do hrsti a zamyslel se, proč jsou vlastně ty zlé rozvracečské konspirační teorie mezi lidmi tak populární. Možná by si uvědomil, že je to právě proto, že se lidé z vlastní bolestné zkušenosti naučili čestným a poctivým činitelům, kteří pracují pro dobro společnosti, instinktivně nedůvěřovat. Takový postoj přitom není nikterak bláznivý ani iracionální, nýbrž navýsost racionální a prozíravý. Lidé státu nevěří právě proto, že pro stát typicky pracují celé armády lidí jako Cass Sunstein, kteří si myslí, že politici a úředníci mohou systematicky lhát a a manipulovat veřejným míněním, protože to s námi myslí dobře.

***


Pro zájemce můj Twitter

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

iga napsal(a):

Pane Drobek, klid,
to s tim Sunsteinem je jenom konspiracni teorie...
17. 01. 2010 | 23:00

vasja napsal(a):

Jen aby Sunstein nebyl agentem Mossadu.
17. 01. 2010 | 23:25

tomas.p napsal(a):

Autor to nejspíš myslí dobře, ale obávám se, že podceňuje Ústav pro odhalování totalitních režimů či jak se to jmenuje.
Na nás si nějaký Sanšajnové nepřijdou.
17. 01. 2010 | 23:45

pepánek napsal(a):

Je to tak. A jedna z těch vládních konspiračních teorií byla třeba ta, že Saddám Husajn konspiroval s Al-Kajdou.
18. 01. 2010 | 00:00

veverka napsal(a):

pepánek
A další konspirační teorie šířená americkou vládou byla ,že má Husajn ZHN.A další že dvojčata se zhroutila volným pádem po nárazu letadla.Největším vypouštěčem konspiračních teorií je sama americká vláda.
18. 01. 2010 | 00:58

veverka napsal(a):

Pokud tento Obamův pan ředitel informačního a regulačního úřadu navrhuje nasazovat do internetových diskuzí placené agenty,kteří by měli za úkol konspirační teorii o 11.září zpochybňovat,pak tím zároveň přiznává,že na ní něco je.Dále je pak zřejmé že američané obdobně postupují,postupovali a postupovat budou i v dalších oblastech,např. v mediálním tlaku na Írán,nebo v propagandě kolen brdského radaru apod.Veřejné mínění v USA je výsledkem masivní vládně mediální propagandy a manipulace,která si v ničem nezadá s tou nacistickou nebo komunistickou.Naopak je ještě mnohem důmyslnější a propracovanější.
18. 01. 2010 | 01:15

abgebent napsal(a):

Zajímavý článek. Skoro jak v Blistech.
18. 01. 2010 | 02:00

F. Adamec napsal(a):

Vyvoleni soudruzi z Pentagonu to trochu prepiskli. Klaus a jeho komunisti z Prahy poslali do EU komunistu Fulleho, agenta KGB...

Ruka trhu tuneluje cizi majetek, Money, Profit, ROI, EVA ...
Bushovci byli napojeni na nacisticke Nemecko. Gorge Walker, pradedecek exprezidenta G. Bushe, pripravil prevzeti Hamburg-America Line, coz bylo maskovani pro nacistickou spionazni jednotku I.G. Farben v USA. V Nemecku se I.G. Farben nejvice proslavily vyrobou a dodavkami smrticiho Cyklonu B do plynovych komor behem holocaustu. Dedecek a pradedecek George Walkera, Prescott Bush a George Herbert Walker, patrili mezi hlavni americke sponzory nacisticke NSDAP. Prostrednictvim prumyslnika Fritze Thyssena prodaly pocinaje rokem 1924 Bushovymi rizene spolecnosti Union Banking Company a W. A. Harriman & Company za 50 milionu dolaru nemeckych opci americkym investorum. Thyssen obratem penize napumpoval do nove vznikle nacisticke strany.
Vedci zkoummali Einsteinuv rodokmen patentoveho urednika a zjistili, ze jeho jedina skvelost spocivala ve schopnosti krast prirodni zakony a myslenky jinych lidi, a vydavat je za sve vlastni. Primou premenu hmoty a energie umi priroda bezpecneji, ucelneji a s vyssi energetickou ucinnosti, nez militanti. Privlastnili si prirodni zakony, cizi zeme, zdroje a obyvatelstvo, jako lacinny Marxuv kapital. Nici zivot, rabuji energeticke a prirodni zdroje na Zemi, ktere nevytvorili. Prirodni stepna jaderna reakce v Gabunu probihala vice nez 70 tis.let. V roce 1942 Enrico Fermi zahajil vojensky provoz jaderneho reaktoru v Chicagu, podle vlastni statistiky. Einstein na politickou objednavku redukoval 28 Maxwelovych rovnic na rovnici E=m*c2 s jednou konstantou. V roce 1946, po skonceni 2. SV, inicioval jaderne vybuchy nad Hirosimou a Nagasaki, rychle a pomale umirani statisice civilistu i jejich potomku.

Militantni politici vyvolali globalni rasistickou a valecnou megalomanii, vyzbrojovani statnich teroristu. Zotrocuji, vydiraji a zastrasuji obyvatele Zeme, na ucet dalsich generaci. Denne umira 18 000 deti hladem na Zemi. Valkami a hladem zemrela miliarda cilivistu a deti na Zemi, kupni sila USD poklesla 20 krat za 100 let. Militantni politici snizili dane ze zisku pro sebe, tunelare a bankere, zavedli vyssi zdaneni prace, delsi pracovni dobu pro pracujici, fronty na pracovnich uradech, letisticch, postach a uradech, pozdni odchod do duchodu a eutanazii ve zdravodnickych zarizeni. Planuji dalsi statni valky a deficit rozpoctu. Statni dluh USA denne roste rychleji nez o 1,4 miliardy USD. Militantni politika dlouhodobe rozkrada prirodni zdroje, ozebracuje a vrazdi obyvatele planety Zeme, viz produkce CNN, BBC, CT, Barandova a Holywoodu.
Na komunisticke CT zvitezil bolshevickej masarykanismus Batov, Formanov a Ebenov, Santa Klaus/Frost, czecho-bolshevismus. Umeli lhat, krast a zabijet se svou cizineckou mafii: Masaryk, Benes, Bata, Gottwald, Zapotocky, Novotny, Bubcek, Svoboda, Husak, Havel, Zelezny, Klaus, Topolanek, Paroubek, komuniste Fischer, Fulle a deficitni rozpoctar Janota...
18. 01. 2010 | 06:48

Qwer napsal(a):

Dobrý konspirační článek...
18. 01. 2010 | 07:01

Béda napsal(a):

O čem bude demokracie, když internet bude krom již beztak dozorujících úřadů pro informace (za ministrování p. Langera přešel tento úřad pod ministerstvo policie) ještě pln nájemných agentů, placených informátorů a podobně? Kam se ta demokracie posune? Budeme blíž totalitě předsametového anebo předprvorepublikového typu? V co se pak změní jediné doposud svobodné médium, kde si lidi mohli volně předávat informace? V co se začne postupně proměňovat tzv. demokratická společnost? (o politické "demokracii" raději až jindy")

Malý příklad "konspirační" teorie:

Mnozí dodnes marně hledají letadlo, které narazilo do WTC 7 a způsobilo její zřícení volným pádem v průběhu 7 vteřin. Jiní se celkem neúspěšně snaží nalézt teroristy, kteří to způsobili. Najdou se i takoví, kteří tvrdí, že ti teroristé se do budovy (kde mezi jiným měla své úřadovny CIA) museli dostat v převleku, naříznout nosné pilíře a uložit do nich látku, (používanou výlučně pro vojenské účely - v USA) která ty sloupy dokáže chemicky přeříznout.

Jiní si marně lámou hlavu nad tím jak břídilové, co nedokázali podle instruktorů zvládnout malou Cessnu dokázali pilotovat obří transportní letadla a provádět s nimi akrobatické kousky - obzvlášť u Pentagonu, kde navíc dokázali oblafnout a vyřadit z provozu nejsofistikovanější systém (NORAD) protivzdušné obrany světa, který vyžaduje od prolétávajících letadel pravidelné opakování přihlašovacího kódu.

A nejzarputilejší jsou ti, co pokládají nesmyslnou otázku, jak břídilové, kteří se den před akcí odletěli opíjet, mohli druhý den něco takového provádět rovnou pod nosem CIA a FBI, které navíc byly na podivné chování "teroristů" předem z různých zdrojů upozorněny.

Nakonec se přímo nabízí otázka: byla konspirační teorií ta, kterou zastává vláda USA, že útoky na WTC a Pentagon provedli ještě přiožralí letečtí amatéři kdesi z pouště, anebo, že šlo o připravenou široce koncipovanou manipulaci vedoucí k předem vytčenému cíli?
18. 01. 2010 | 07:41

Tribun napsal(a):

Dobře jste to napsal, pane Drobku, jak se ostatně můžete přesvědčit v komentářích :-) Potrefené husy kejhají a hřebíček se ještě klepe, jak jste mu omlátil kladívko o hlavičku.
18. 01. 2010 | 09:05

Tribun napsal(a):

Mimochodem, ti agenti, kteří mají "pronikat do diskuzních fór, internetových sociálních sítí, jakož i reálných zájmových skupin a zasévat v nich pochybnosti o logice, faktické správnosti a politických dopadech stávajících konspiračních teorií" se dost možná již činí, a to i u nás. Alespoň někteří z těch nejurputnějších "uvaděčů diskusí na pravou míru" tyto rysy vykazují. Ale samozřejmě je možné, že jsou to jen aktivní angažovaní blbci.
18. 01. 2010 | 09:08

SuP napsal(a):

Tribun -
Ano, čekal jsem, že s tímhle postřehem brzo někdo vyrukuje. Taky vidím těch konspirátorů v těchhle diskusích celou řadu.
Samozřejmě že počítám, že podle vyznění Vašeho příspěvku za takového považujete Vy mě, ale s tím nic nenadělám. Nicméně bych konspirační příspěvky identifikoval spíš tak, že se stále v malých obměnách opakují bez ohledu na téma článku.
Není to Adamec.
Ale je jich tu na Aktuálně několik. A jsou docela úspěšní.
18. 01. 2010 | 09:18

Daňový poplatník napsal(a):

Já si na svoji výplatu od BISky stěžovat nemůžu.
18. 01. 2010 | 09:39

elf napsal(a):

Kdo zná trochu historii tak mu je podobnost práce pana Cass Sunstein s německou NSDAP a SS v zalíbení se Hitlerovi jistě nápadná,ale může jít i jen o pár shod okolností,že?
18. 01. 2010 | 12:20

bezesporu napsal(a):

pane drobku je třeba víc takovýhle článků, aby se vládní agenti sami odkopali.jsem přesvědčen že se nedá věřit ani obamovi, už z principu že je v americké vládě. přeji hodně úspěchů a doufám že po vítězných volbách tyhle provokativní jevy potlačíte. i zde na tomto bloku, kde to přímo internetovými placenými vetřelci kypí.
18. 01. 2010 | 13:46

jepice napsal(a):

Ach jo, pane Drobku, zdá se, že mi moje oblíbené uvádění konspiračních příběhů na pravou míru chce někdo znechutit.:(
Ti Američani fakt zkazí každou zábavu.
18. 01. 2010 | 14:37

Michal Macek napsal(a):

jak se rika na kazdem sprochu pravda trochu - a ted se vracim a odvracenou stranu mesice abych ses zas ujmul sveho poslani tajneho vlace Zeme.s pozdravem vas Elvis Presley :)
18. 01. 2010 | 14:50

Tribun napsal(a):

Ještě bych připomněl, že podobné korigování diskusí žádoucím směrem a optické vyvažování punktovali někdy kolem loňského přepadení Gazy Izraelci a ještě se tím chlubili. Takže žádná paranoia, žádný stihoman, ale zkušenost.
18. 01. 2010 | 15:22

Majka napsal(a):

Tribune, vy přece nejste nerozumný člověk.
Ale toho, kdo věnuje jisté, nepříliš velké úsilí "uvádění konspiračních příběhů na pravou míru" pokládáte buď za placeného agenta nebo za "angažovaného blbce". Tedy že je buďto blbej nebo navedenej" Žádné další možnosti nepřipouštíte? Že ten opravovač je člověk s kritickým myšlením, kterému to prostě nedá? Což je jenom jedna z těch dalších možností.

No a teď uvažte, že jsou lidé, kteří věnují daleko větší úsilí na to, aby šířili názory, které ti opravovači právě vyvracejí. Kteří nejenže na toto téma pilně diskutují, ale dokonce - ale nebudu ukazovat prstem. O čistotě pohnutek těchto lidí jistě nikdo z nás nepochybuje, že. Nikdo by ani náhodou nechtěl tvrdit, že jsou někým placeni, ba dokonce ba ani to, že slouží špatně nějaké věci zdarma jakožto "angažovaní blbci".
Obracím se na vás, Tribune, jakožto na příčetného člověka. Nezaráží vás to ani trochu?
18. 01. 2010 | 18:37

Kokeš napsal(a):

Izraelská armáda má speciální jednotky, které například manipulují internetové ankety týkající se Izraele, masivně je použila před rokem při útoku v Gaze. V dnešní době kdo kontroluje informace, kontroluje všechno. Není náhodou, že národní mediální průmysl v USA ovládá pouze 5 globálních korporací, po něž spadají stovky značek, titulů atd. Všechno je kontrolováno v zájmu těchto korporací.
http://technology.timesonli...
18. 01. 2010 | 19:29

Béda napsal(a):

Majka,

konspirační příběhy se nejlépe uvádějí na pravou míru vyvrácením protiargumentů oponenta, nikoliv jeho nevěcným okřikováním, urážením, internetovým a jiným špiclováním a podobně. Obvykle to bývá tak, že kde nejsou věcné argumenty nastupují jiné prostředky, neřkuli síla.

Je zajímavé, že obhájci oficiální vládní konspirace o 11/9/2001 dodnes nevyvrátili ani ty argumenty svých oponentů, které jsem uvedl výše. I obyčejný selský rozum dojde lehce k závěru, že v oficiální verzi nehraje celá řada věcí. Mnohem jednodušší bude asi na nepohodlné oponenty nasadit různé agenty, provokatéry a pod. a pokusit se je zastrašit anebo zdiskreditovat.
18. 01. 2010 | 19:34

Béda napsal(a):

Majka,

dovětek. A víte co je na tom nejkouzelnější? Že neobhajitelné kospirační teorie jedněch státních konspirátorů vyvracejí pak jiní státem najmutí konspirátoři dalšími konspiracemi.
18. 01. 2010 | 19:41

Majka napsal(a):

Béďo, na tyto otázky už bylo publikováno mnoho odpovědí.
Třeba tady:
http://www.debunking911.com/

Jaká odpověď by vás uspokojila?
18. 01. 2010 | 20:20

vfischer napsal(a):

FÍZLOVÁNÍ ŠPICLOVÁNÍ KONSPIRACE MANIPULACE INFILTRACE - překrucování dat, statistik, falšování dokumentů, podpisů atd atd atd .... stále stejná nikdy nekončící mocenská řežba arogantní chamtivé a nenažrané lidské sebranky - pan ORWEL byměl velikou radost, už tam skoro budeme .... !!! hlavně všichni v květnu k volbám !!!
18. 01. 2010 | 20:22

fafnir napsal(a):

Ales Drobek
už nehulte,pokoušíte se imputovat hlouposti.
18. 01. 2010 | 21:27

P. napsal(a):

Pan Sustein má jistě pravdu. Pro názorný příklad rozbíjení konspiračních teorií je dobré podívat se na samotného autora oficiální zprávy o 11. září pana Zelikowa, jak vysvětluje "živé únosce". To je tak brilantní a fascinující výpověď, že by nám ji ten člověk měl zopakovat ještě jednou.

Tentokrát ale ne na internetu, jak by si možná přál pan Sustein, ale před mezinárodním tribunálem.

https://www.youtube.com/watc...
18. 01. 2010 | 21:48

Tencokida Hnuj napsal(a):

Otázka pro historiky a konspirátory :
Proč Hitler nezabral Švýcarsko ?
19. 01. 2010 | 15:13

magor napsal(a):

aby přes něj mohl obchodovat se svým nepřítelem, přirozeně.
19. 01. 2010 | 16:06

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 09:56

Moxastin napsal(a):

Majka: Je lahjke dat link na web a myslet si ze vse je zodpovedane.

Mna by zaujimalo par veci:
1) WTC7 a volny pad. Do 7s
2) nalez Jonese (Latka schopna exotermicky reagovat pri teplote 400°C V hojnom mnozstve)
3) Napr data z letu 77. Vobec neotvorene dvere pilotnej kabiny pocas celeho letu.
4) Pilot amater dokonale "pristal" do budovy
A dost dalsich veci. Tie hore uvedene stranyk znam. Nevim aky je aktual stav, ale vim ze par fotomontazi z WTC7 odstranili. Taky vam to nepride divne ze tak vedecky sa tvariaca stranka pouzivala fotomontaze aby presvedcila lidi? Spise by som ju radil do skupiny Sunsteina...
31. 01. 2010 | 03:32

nadšený_Talmudista napsal(a):

Pan SunStein zoufale řečí to, co již dávno praktikují HASBARA brigády.
03. 02. 2010 | 22:49

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 03:52

replica watches napsal(a):

Přinejmenším pozoruhodné jsou šachy kolem bývalé dceřiné společnosti ČEZ, firmě I&C Energo. Firmu si ČEZ vyšlechtil na hlavního dodavatele údržby a rozhodujícího partnera v rekonstrukcích na klasických a jaderných elektrárnách v ČR. I&C Energo navíc vlastní know-how k software řídícího systému na Temelíně
10. 04. 2010 | 02:58

replica watches napsal(a):

Přinejmenším pozoruhodné jsou šachy kolem bývalé dceřiné společnosti ČEZ, firmě I&C Energo. Firmu si ČEZ vyšlechtil na hlavního dodavatele údržby a rozhodujícího partnera v rekonstrukcích na klasických a jaderných elektrárnách v ČR. I&C Energo navíc vlastní know-how k software řídícího systému na Temelíně
10. 04. 2010 | 03:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy